f25 f50 f2000 Het geheim van een naam. farine\ LACTÉE NESTLÉ (KINDERMEEL) :=Z f200 150 -"-™f 75 SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) Woensdag 5 Mei 1915. 31e Jaargang. No. 62. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. RECLAMEKOLOM Verhuizingen. Nieu w st ij dingen. Uitgevers: Firma EL BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek Kletafid - Sneek. TBLBFOON No. 150. De Abonne’s op dit blad worden op aanvraag Gi*atss veB’zeker’d tegen de gevolgen van Ongelukken voor onderstaande bedragen. (Risico gedekt door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. K. nr. ti- d. Nieuwe Adres. Feuilleton. .d bij verlies van een Duim. bij verlies van elke andere Vinger. bij O v e r 1 ij d e n. CS, iet R, bij verlies van een W ij s v i n g e r. W aan ons bureau IG, wij Meivergadering Soc. Democraten. den weg der vol- 3) HOOFDSTUK II. (Wordt vervolgd.) m et Spaarzaam •n zuinig In het gebruik waren paar blijkbaar de vleierijen deren ontving met - en tad, e ST Naar „The Pupil of Golden Gate." VAN BRET HARTE. er d 5- In Iedere Apotheek ot drogisterij voorhanden „Wij zijn thans bezig een wereldstad te bouwen, die zich uitstrekken zal van South Park tot Black Point en van de Mission Do lores tot de Presidio. Een stad, mijnheer, die waardig zal wezen, gelegen te zijn aan de Golden Gate, die toegang heeft tot den Groo- ten Oceaan en de kusten van Cathay Als de Paciflc-spoorweg zal zijn gelegd zullen wij de natuurlijke terminus zijn van den weg der vol keren Geen trek op Hathaway’s gelaat verried, dat hij zoo iets al acht jaar geleden had hooren vertellen en dat veel er van reeds bewaarheid was geworden, zooals hij opmerkte. Ook lette hij er niet op dat er een aardige overeenkomst bestond tusschen de houding van zijn gezel schap en die van de jonge meisjes aan den anderen kant der zaal. Zij zaten rondom een jeugdige sehoone, die en liefkoozingen der an- een vriendelijkheid, die, eigenaardig genoeg, op de zijne geleek. Het was ook duidelijk dat er een zekere mededin ging tusschen de twee groepen ontstond, want naarmate de bewonderaars van Hathaway dui delijker en hoogdravender werden in hun hul- meisje omringden eerbetuigingen. Zooals het gewoonljjk in dergelijke gevallen gaat bestond die strijd eigenlijk alleen tus schen de aanbidders; de opvolgende uitingen aan weerszijden waren uitdagend en scherp en wanneer de eene partij hulde scheen te bren gen aan haar afgod, luisterde de andere feite lijk naar de woorden van de tegenoverstaande groep. Toen Hathaway’s partij onderwjjl ver sterkt was door andere bezoekers, zeide een lange brunette van de oppositie-partij, voor allen duidelijk hoorbaar „Ik geloof niet lieve, dat je gemengd wil worden in een politiek debat, wij zouden mis schien wijzer doen naar de dames-salon te gaan, ten minste als daar óók geen vergade ring wordt gehouden.” „Ik weet hoe kostbaar de tijd voor u is,” zeide Hathaway thans, even duidelijk verstaan- baar als de voorgaande spreekster, „doch al vorens gij vertrekt, heeren, moet gij mij toe staan u in een andere kamer een verversching te doen toedienen,” en hij liep bij die woor den naar de deur. De dames, die reeds bij de woorden hunner aanvoerster waren opgerezen, waren blijven staan. Zouden zij gaan of blij ven Het voorwerp hunner hulde echter ves tigde nieuwsgierig den blik op Hathaway. Een oogenblik ontmoetten hun oogen elkaar. Toen, zich tot haar vriendinnen wendende, zeide zij»Neenlaten wij hier blijven deze ontvangkamer is voor iedereen,” en haar vriendinnen, blijkbaar gewoon aan haar over macht, gingen weder zitten. „Een schitterende verzameling jonge dames van het klooster van Santa Clara,mijnheer Hathaway,” zeide kapitein Stidger, terwijl hij Hathaway’s blik naar de jonge meisjes volgde en zijn arm door den zijne stak. „Niet de minste van onze kostbaarheden, mijnheer. De meeste zijn dochters van pioniers allen te Californië geboren en opgevoed. Kenners heb ben haar de palm der schoonheid gereikt en verklaren, dat op het gebied van bevalligheid, verstand en de schoonste bekoorlijkheden der vrouw, het Oosten haars gelijken niet kan leverenEn nadat kapitein Stidger, in de deur staande, deze woorden op retorische wijze had uitgesproken, ging hij de kamer uit, om toen weder in zijn gewonen toon vervallende te vervolgen „Doch u zult dat zelf wel op merken, als u hier lang blijft. San Francisco kan aan California’s jongsten senator zeker een bruid leveren.” „Ik vrees dat mijn verblijf alhier van kor ten duur zal zijn en zich bepalen moet tot zaken,” zeide Hathaway, die opgemerkt had dat het voornaamste meisje mooi was en een origineelen blik had. „In waarheid ben ik hier gedeeltelijk gekomen om een ouden kennis, kolonel Pendleton te spreken.” Zondagavond hield de Afd. Sneek der S. D. A. P. en de Sneeker Bestuurdersbond haar Mei- bijeenkomst in „Amicitia”. De heer Ds. G. H. de Haas opende met een welkomstwoord, en bracht in herinnering dat thans voor de 25e maal het Meifeest zou worden gevierd, ditmaal onder de schaduw van den grooten Europeeschen oorlog. Meer met een gevoel van pijn dan van lichte vroolijkheid was men weliswaar bij een, maar de gebeurtenissen van de oorlogs maanden hebben meer dan iets anders steun gegeven aan het vaste vertrouwen dat de maat- slechts den dag te noemen waarop u ons zult willen toespreken, mijnheer, en ik verzeker u dat gij het grootste gehoor zult hebben, dat ooit een spreker te San Francisco had.” „De eigenaar van de Union Press,” zeide thans de heer Slate, aanteekenboek en potlood uit den zak halende, „heeft mij opgedragen u zijn kolommen aan te bieden voor alle stuk ken, die u, 't zij in den vorm van een redac- tie-artikel, ’t zij als ingezonden stuk, mocht willen schrijven tegen de aanmerkingen, die de Advertiser maakte op uw redevoeringen, of voor elke opmerking, die u mocht kunnen geven ten bate der lezers en onze partij.” „Als u ooit iets noodig hebt dat tot mijn zaak behoort, mijnheer Hathaway”, zeide thans mijnheer Hoskins, een groote adreskaart in Hathaway’s hand stoppende, „en mij wilt ko men bezoeken, zal ik u de grootste zaak der wereld laten zien van koloniale waren in dezen Staat en u Baltery-street in haar geheel too- nen. Of mocht u soms de stad willen zien als dit uw eerste bezoek is aan deze plaats dan wil ik gaarne uw gids wezen.” Mijnheer Hathaway nam al die vriendelijk heid, waarin niets gemaakts was, dankbaar aan. Hij vond die partij genooten aantrekkelijke debetooningen, werden de dames,, die het jonge menschen, trots hun eigenaardigheden en zij J i van hun kant voelden zich dadelijk tot hem aangetrokken. „Ik woonde hier zeven jaar geleden,” zeide hij glimlachend tot den laatsten spreker. „Dus toen het water tot Montgomery-street kwam,” zeide Shear bewonderend. „Toen mijnheer Hammersley Mayor was,” vervolgde Hathaway. „Hij had toen een ambtelijke betrekking secretaris van den Mayor nog vóór hij twintig jaar was,” fluisterde Shear de anderen op vrij luiden toon toe. „Sedert dien tijd is de stad met reuzen schreden vooruit gegaan, mijnheer, en is als ’t ware volgeloopen in een enkelen nacht,” zeide kapitein Stidger, weder een welsprekenden toon aannemende, zeker om de belangstellling te wekken van eenige net gekleede jonge da mes, die juist de kamer waren binnengetreden. Abonné’s die verhuizen, verzoeken beleefd opgave te doen van het OUDE zoowel als het NIEUWE SNEEKER COURANT ANNEX ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar fl.50, franco per post f2.buitenland f5. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENT1B-FRIJS 1 5 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent,, Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent por regel. schappij zal komen waarin vrede en gerech tigheid zullen heerschen. Ook in dat vaste vertrouwen is men dus bijeen. Met daverend applaus werden deze woorden begroet. Na zang, verkreeg de spreker van den avond, de hoer H Spiekman van Rotterdam het woord. Deze spr. herinnerde aan wat het socialis me reeds beeft gedaan. Het heeft al kon het nog niet aan armoede en knechtschap van het proletariaat een eind maken, de zwoe gende klasse gegeven het inzicht in do maat schappelijke verhoudingen, de weg gewezen naar, en daarmede ook het rotsvaste vertrou wen gegeven op de verlossing. Maar niet alleen heeft de sociaal-demo cratie gewezen op dat verre doel, staande in de maatschappij zooals die thans is, heeft ze niet geaarzeld te strijden voor en te grij pen naar die verbeteringen, welke het prole tariaat reeds thans in eenigszins betere positie brengen. Zoo, steeds groeiend, voortgaande heeft de soc. democratie zich enorm versterkt, in alle parlementen treft men haar vertegen woordigers aan en om haar is een Europeesche vakorganisatie van 9 millioen leden vereenigd. Dat deed de soc. democratie tot den dag van den oorlog. Niets had zij zich te verwijten klaar is het besef dat hare handen onschuldig zijn aan de ramp die over de wereld gekomen is dat moet ieder, die daar over nadenkt duide lijk zijn. Spr. haalt aan wat verschillende niet soc. bladen in het begin van den oorlog en de anti-oorlogsraad waarin naast Schaper, zeer heftige bestrijders van het socialisme zit ting hebben over de oorzaken van den oor log schreven. Zij schreven hem toe aan den invloed der groot-wapenindustrie, het impe rialisme, gesloten markten enz. Welnu het imperialisme dat Frankrijk bracht in Ma rokko, Engeland over de geheele wereld, Duitschland in den Balkan, en de andere ge noemde oorzaken zijn steeds fel bestreden door de soc. democraten. Hun treft dus niet de schuld van den wereldstrijd, wel echter de kapitalisten. Heeft de sociaal-democratie dus tot den oorlog haar plicht ten volle gedaan, niet ten volle tevreden erkent spr. te zijn over wat daarna volgde. De Oostenrijksche partijge- nooten deden wat zij konden om het ultimatum aan Servië te verhinderen. Spr. kan zich ook hartstochtelijker in haar sinds wij elkaar te Marysville ontmoetten. En nu je een beroemd man bent geworden Niemand had op het prettig gelaat van den jongen man kunnen lezen, dat hij den bezoeker niet dadelijk herkend had, doch gedreven door een gelukkig instinct, dat bij hem zoo eigen aardig was, op hem was toegeloopen. Door de woorden van den ander begreep hij nu dade lijk weder wien hij voor zich zag en zeide, terwijl hij onder het spreken het hoofd naar de andere heeren wendde, die reeds stonden te popelen, dat hij ook aan hen in ’t bijzonder zijn aandacht zou wijden „Ik zou niet weten waarom ik Tony Shear en de andere jongens van Marysville zou vergeten hebben.” „Dat dacht ik wel, dat niet het geval zou zijn,” sprak de ander, »ik heb altijd gezegd datj e carrièrre van Marysville begon. Doch ik heb eenige vrienden van onze partij meege bracht, die ik je wilde voorstellen. Kapitein Stidger, president van ons Centraal Comité, Henry J. Hoskins van de firma Hoskins en Bloomer en Joe Slate van de Union Press, een onzer veelbelovende journalisten. „Heeren,” vervolgde hij, op eens zijn stem veranderende in die van iemand, die een aanspraak zal gaan houden, „ik behoef u zeker niet te zeggen dat dit is de zeer geëerde Paul Hathaway de jongste Senator van den Staat u weet wat hij isEn daarop weder in zijn gewonen toon vallende, voegde hij er bij tot Paul „Wij lazen van uw vertrek op gisteravond van Sacramento en wilden vroeg tot u komen, vóór het volk.” „Ik ben er trotsch op kennis met u te ma ken mijnheer,” zeide kapitein Stidger, ik heb uw loopbaan gevolgd, mijnheer. Ik heb uw redevoering gelezen, mijnheer Hathaway, en zooals ik onzen wederzijdschen vriend, mijn heer Shear, onderweg vertelde, ik ken niemand, die de partijquaesties zoo duidelijk zou kunnen weergeven als gij. Uw kastijdende woorden tegen de zoogenaam de Jeffersoniaansche beginselen, uw meedoo- genlooze geeseling van de besluiten van ’98 waren” de kapitein kuchte een malen „waren uitnemend. U heeft begrijpen dat de Duitsche soc. dem. niet pro testeerden tegen de houding der Duitsche regee- ring tegenover de Russische mobilisatie; niet be grijpt spr. echter dat de Duitsche partij niet scherp heeft geprotesteerd tegen den inval der Duitsche troepen in België en in Luxemburg. Spr. is van oordeel dat de Duitsche sociaal democratie hier een verzuim heeft in te halen en zal moeten inhalen. En hij gelooft dat dit verzuim ingehaald zal worden. Spr. haalde om dit te bewijzen aan wat Haase, de voor zitter van de soc. dem. Rij ksdagfractie dezer dagen in een redevoering te Hamburg gezegd heeft, nl. dat het aantal slachtoffers van den oorlog zoo groot was en dat het noodzakelijk was dat de soc. dem. zoo spoedig mogelijk een eind maakten aan den oorlog en daarna terstond de nu verscheurde internationale ban den weer aaneen knoopten. Spr. gelooft stellig, dat deze uiting, die waar Haase ze doet, kan worden beschouwd als een uiting van het gevoelen van het partycentrum, er op wijst dat er iets broeit inde Duitsche part ij. Eenzelfde gevoelen werd bij spr. gewekt door hetgeen hij hoorde van een bekend Duitsch strijdster voor vrouwenrechten. Ook dat’ wekte bij spr. de gedachte dat de Duitsche bladen niet de heele waarheid schrijven, maar dat er iets broeit. Maar als er dan iets gedaan wordt voor de vrede die van Duitschland sal moeten ko men dan wil spr. er eerst op wijzen dat men met kracht dient te werken voor het so ciaaldemocratisch vredesprogram verplicht scheidsgerecht, geen annexatie enz. want wordt dat niet verwezenlijkt, dan blijft het gevaar voor nieuwe oorlogen steeds dreigend. Ten slotte vestigt spr. de aandacht op de toestand in Nederland, waar de regeering, in strijd met hare belofte, niets uit zich zelf doet, om de nood der arbeidende klasse te verlichten. Het was daarom noodzakelijk voor de sociaal- demokratie de godsvrede te verbreken en de strijd voor het Ned. proletariaat weder op te vatten. Niet zonder succes is die strijd ge weest, daardoor kwam er immers de oorlogs- zee-verzekering, de 2e broodcirculaireook werkten de Soc. Dem. voor het landbouwverlof. Ook voor deze strijd in het binnenland riep Spr. alle partijgenooten op om zich er met hart en ziel in te werpen. Donderend applaus volgde het slot der rede. tal uitgeleende artikelen is belachelijk gering. Het aantal aangesloten vereenigingen be droeg dus op 1 Januari 1915: 111,behalve de buitengewone leden: de vereenigingen tot bestrijding der tuberculose te Leeuwar den en te Sneek. Vrije cursussen in de eerste hulp werden gegeven te Spannum met 15 leerlingen, door de artsen W. W. Hoekstra te Worn- mels en P. de Vries Jz. te Oosterendte Oosterend met 35 leerlingen door arts De Vries en te Oldeboorn met 15 leerlingen door arts Wildervanck; deze laatste cursus werd gecombineerd met een cursus in ge zondheidsleer en ziekenverpleging. Wijkverpleging. Slechts een aanwinst in Doniawerstal werd met medewerking van de Groene Kruisvereenigingen te Langweer en St. Nicolaasga een afzonderlijke vereeni- ging voor wijkverpleging opgericht en een wykverpleegster benoemd. Alle andere plannen bleven door de mo bilisatie onuitgevoerd; het komt ons voor, dat het thans meer dan tyd is, deze weer met kracht ter hand te nemenal staat bjjna geheel Europa in volle wapenrusting, de zieken moeten daarom even goed ver zorgd worden Een woord van dank wordt ten slotte gebracht aan den Frieschen Bond van hotel- en restauratiehouders voor de welkome gift, groot f 25. Het Leeuwarder ziekenrijtuig werd ge durende 1914, 67 maal gebruikt. Het Sneeker rijtuig werd in 1914 23 maal gebruikt. De algemeene ontwerp-begrooting voor 1915 sluit in ontvang en uitgaaf op f 8239.86 met een vermoedelijk saldo van f 1400. JORWERD. De vereeniging >Het Groene Kruis< te Gorredyk heeft tot wijkverpleeg ster benoemd mej. Molenaar alhier. De kersen bloeien. De kersenboomgaarden geraken deze week in vollen bloei. Zoowel de Meikersen als de latere soorten, beloven een over vloedig gewas. Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tcf Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. De groote ontvangkamer van het New Gol den Gate Hotel te San Francisco, door de bladen der stad genoemd billijk in prijzen en ongeëvenaard door zijn meubilair, was niet temin op den 5en Augustus 1860 nog zóó nieuw, dat men zich in die kamer niet op zBn gemak kon gevoelen. Zoo scheen bet al thans ook de vier bezoekers te gaan, die juist dit vertrek waren binnen getreden. Na lang geaarzeld te hebben of zij zich wel zouden nederzetten op twee prachtige bruinachtige crapeaux, die nog nimmer gebruikt waren, zette zich een hunner eindelijk neder op een tête-a-tête, die van het overige meubilair eenigs zins afgescheiden stond, terwijl een ander plaats nam op een sofa, waarop hij zich echter blijk baar niet erg op zijn gemak gevoelde. De beide andere mannen bleven staan, nu en dan naar het plafond kijkende en af en toe fluisterend opmerkingen makende over het prachtige van dit meubilair. Toch waren zij blijkbaar man nen van eenige beteekenis, van eenig gewicht, mannen, die hun woord anders wel wisten te doen. Kort daarop trad een jong man van onge veer vijf en twintig jaar, met heldere, vroolijk staande oogen, het vertrek binnen. Na met een glimlach op de lippen de heeren aange zien te hebben, liep hij op den man, die al leen op de tête-a-tête zat, toe. Deze stond da delijk op en een dankbare blik kwam op zijn gelaat. „Wel Paul”, zeide hij, „ik dacht niet dat je je mij herinneren zoudt’t is al vier jaar Ds. G. H. de Haas bracht den spreker na mens de vergadering dank en droeg na de pauze het zjjne tot het programma bij door eenige gedichten voor te dragen. Dankbaar applaus viel ook ten deel aan de zangver. Morgenrood en Korenbloem, die door haar zang de g ezellige en feestelijke stemming in de zaal verhoogden. „Het Groene Kruis”. De 19a algemeene vergadering van de Provinciale Friesche Vereeniging »Het Groe ne Kruis” zal 28 Mei hier ter stede worden gehouden. Aan het verslag over 1914 en het over zicht betreffende den toestand en de werk zaamheden der aangesloten vereenigingen is het volgende ontleend: Het aantal aangesloten vereenigingen is in 1914 vermeerderd met »Het Groene Kruist te Oosterzee en Echten en de ver- eenigingen voor wykverpleging in Donia werstal en Utingeradeel en »Het Groene Kruis< te Schiermonnikoog. Door de oprichting vanlaatstgenoem de ver eeniging is dus een onzer eindpalen bereikt Wy mogen met vreugde constateeren, dat er thans geen plaats in Friesland meer is, waar geen verplegingsartikelen voor onze zieke broeders en zusters te verkregen zyn. Of we tevreden zyn Helaas nog niet op iedere plaats in onze sehoone provincie moet niet alleen een »Groene Kruist of aanverwante vereeniging bestaan, doch ook een bloeiende vereeniging met een opge wekt leven, met zin voor de bevordering der gezondheidsbelangen, voor het aanstel len van wykverpleegsters-huisbezoeksters voor de bestrijding der tuberculose, voor het inrichten van een nagenoeg volmaakt magazyn, enz. enz. Wy zeiden zooeven, helaas, we zyn nog niet tevreden. We zouden ook kunnen zeg gen gelukkigwant welke deugd vermoordt meer de ambitie dan de tevredenheid? Er zyn te veel tevreden afdeelingentoe stand goed, bloeiend, batig saldo enz. Maar het ledental blyft maar steeds gelyk, de wykverpleegster moet nog komen; het aan lig tl

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1