Schoonmaak Verhuizen, De „METALEN WERELD”, Sneek. R. KASEMIER, THOMSONS FIRMA JOH. VOLKERS ZOON. Uit onze Raadzaal. Uitloting. PUDDING en VANILLESUIKER. I w Ad verten tién. t c 1 95 et. de 20 stuks. steeds Geheel opnieuw gerestaureerd, belangrijk uitgebreid. Splinternieuwe royale collecties in alle afdeelingen. Voor u elders koopt - vraagt slechts prijs! 1 No. 31, 36, 44 en 85 I Ingezonden mededeelingen. Gasornamenten uit onze Magazijnen aangekocht zijn vooj- zien van prima kwaliteit G?oei- lichtbranders en worden gratis aangebracht. Wegens groote voorraad nog lage prijzen. A Enorm afzetgebied, door ongekend lage prijzen, mede door groothandel, waarborgt steeds frissche aanvoer Elke week Nieuws. NEDERLANDSCH FABRIKAAT!!! sioenwetten gemeente-ambtenaren- - - W. stellen voor afwijzend op dit de het O. B. de commissie voor talie Eieren van derde stembu- SUUPMARKT 15, de Gezondheids - van het College van U D de door hen genomen 'l Centraal Diamant-, Gond-, Zilver-, Cristal- en Horloge-Magazijnen SNEEK (Centrum) Int. Tel. No. 57. E ii o J« g V C Aanbevelend, TELEF. 151. E. Schot te Leeuwarden om van een gedeelte van Een luchtschip boven Friesland. Gisternamiddag, om 5 uur, werd op ver schillende plaatsen te Leeuwarden, in ’t Noor den, een luchtschip waargenomen. Vanaf den Groningerstraatweg gezien bewoog het luchtschip zich een handbreedte boven den gezichtseinder, in Oostelflke?richting. L. O. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente SNEEK, maken bekend, dat zijn uitgeloot de aandeelen van de Geldleening groot f 120.000 aan gegaan in 1902, welke aandeelen, voorzien van de niet verschenen coupons, den 1 Augustus e.k. betaalbaar zijn ten Kan tore van den Gemeente-Ontvanger al daar en bij de KASVEREENIGING te Amsterdam. Sneek, den 3 Mei 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. de HOOP, Burgemeester. P. SIKKES, Secretaris. er een „apenkooi" van te maken. Verwijzend naar hetgeen Spr. een vorig jaar zeide be treffende de boomen aan den Stationsweg vraagt Spr. thans wisten B. en W. dat de boomen op het Schapenplein zoo zouden worden be snoeid, zoo ja, wie gaf last daartoe en zijn B. en W. van plan in het vervolg dergelijk kappen te voorkomen De V o o r z. geeft het woord aan den voor zitter van de commissie voor de plantsoenen, den heer D r. B o u m a, die antwoordt dat het kappen geschiedde op last der commissie en met kennis van B. en W. Er mogen glos sen over den toestand gemaakt worden door menschen die over veel tijd hebben te be schikken, zij hebben vergeten er bij te zeggen wie bijv, in de apenkooi moest zitten. De heer Blok heeft destijds veel gezegd over de boomen aan den Stationsweg, maar deze beginnen al aardig uit te komen en Spr. is er van overtuigd dat de handelwijze der commissie daar eind van dezen zomer gerechtvaardigd zal zjjn door de resultaten. Eenzelfde ver wachting koestert Spr. van de boomen op de Schaapmarkt, die gevaarlijk werden en ge kapt moesten worden. Overal is de massa er aanvankelijk tegen wanneer plantsoenen moe ten worden besnoeid. Doch dit is noodig en hier is het niet onoordeelkundig geschied, de commissie heeft den stadstuinier gelegenheid gegeven deskundigen te Leeuwarden en Mant- gum te raadplegen. De heer Blok heeft vernomen dat andere leden der commissie voor de plantsoenen er niets van wisten, dat men de boomen zoo zeer zou besnoeien. De heer Huges commissielid verklaart niet aanwezig geweest te zijn in de vergade ring waar de commissie dat besluit nam. De heer Dwarshuis, ook commissielid, zegt dat hij niet wist dat de boomen zoo ra- dikaal zouden worden behandeld. Persoonlijk vindt hij het niet mooi, doch dit kappen is Het komt onverdacht. Het komt menigmaal voor, dat menschen een gevaarlijke nierziekte onder de leden hebben, zonder dat zij zich ervan bewust zijn, dat hun nieren aangedaan zijn. Zoodoende’ wordt hun kwaal veronachtzaamd, totdat zij een gevaarlijke hoogte bereikt.Want nierziekten ontwikkelen zich vaak onverdacht, zij kunnen zich reeds jaren vastgenesteld hebben, zonder dat men er erg in had. Geneest^ uw nieren wanneer het tijd is door onmiddellijk aan te vangen met het gebruik van Foster’s Rugpijn Nieren Pillen, indien gij verschijnselen opmerkt als de volgende Rugpijn, pijn in de lendenen, duizeligheid, waterzuchtige zwellingen, rheumatische pijnen, urinekwalen als donker- oi zeer lichtgekleurde urine, bezinksel in het water, voortdurende aandrang, branderige pijn enz. Foster’s Rugpijn Nieren Pillen verlichten en heelen de nieren en blaas. Zij voeren het urinezuur af, hetwelk kwalen als rugpijn, jicht, rheumatiek en niersteen veroorzaakt’ en bevrijden het lichaam tevens van het over tollige water, hetwelk de waterzuchtige zwel lingen veroorzaakt. Te Sneek verkrijgbaar bij Joh. W. Meijer, dro gist. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster’s •SL Rugpijn Nieren Pillen, wei- K^gert elke doos, die niet voorzien is van neven- •AOJUl staand handelsmerk. Men weigere alle goedkoopere namaaksels bereid met Saccharine (Zie waarschuwing Weekbl. v.d. Kruidenier 15 April 1915.) B. en W. zullen prae-advies uitbrengen. k. adres van de ver. „Pro Juventute" om subsidie. Wordt bij de begrooting behandeld. l. adres van L. de Vries om na zijn ont slag als gemeente-werkman f300 gratificatie te mogen ontvangen. Voor prae-advies gesteld in handen van B. en W. m schrijven van Regenten van het O.B. W. waarbij goedkeuring wordt verzocht voor een verbouwing van de parkwachterswoning, welke goedkeuring z.h.st. wordt verleend. n schrijven van Reg. van het O.B.W. ver zoekende dat de Gemeente het Oude Wees huis uiterlijk 1 October 1915 zal aanvaarden. Z. h. st. goedgekeurd dat aan dit verzoek zal worden voldaan onder nadere vaststelling door B en W. van de te stellen termijn. Goedkooper levensmiddelen. o adres van de Werklieden-Vereeniging Patrimonium, verzoekende dat de gemeente po gingen zal doen om levensmiddelen tegen ver laagden prijs beschikbaar te stellen. De V o o r z. deelt mede dat B. en W. zich reeds bij circulaire tot de bakkers hebben ge wend om te vernemen wie bereid was de te nemen maatregelen mede uit te voeren. Ver volgens zal moeten worden nagegaan welke particulieren van de regeling gebruik wenschen te maken. Wat groenten betreft, in de verkrijgbaarstelling daarvan is reeds door het steuncomité voorzien. De heer IJ t s m a stelt voor, om de zaak te bespoedigen, de te nemen maatregelen en de uitvoering daarvan aan B. en W. op te dra gen, daar hij tot zijn voldoening heeft gemerkt dat dit College plannen heeft goedkooper le vensmiddelen hier ter stede verkrijgbaar te doen stellen. Behalve goedkoop brood en groen ten kan de gemeente evenals elders wellicht eenige „regeeringsvarkens", Spr. bedoelt met deze tweeslachtige uitdrukking varkens, door de regeering tegen verlaagden prijs beschik baar gesteld, doen slachten. Z. h. st. wordt het voorstel van den heer IJtsma aangenomen. B. en W. zullen later verslag uitbrengen van de door hen genomen maatregelen. p schrijven van het Burgerlijk Armbestuur geleidende de rekening over 1915. In handen gesteld van de finantieele com missie q en r verslagen van de Sneeker Ambachts school en de Middelbaar Technische school. Zullen verkort in het gemeenteverslag wor den opgenomen. 8 gemeenteverslag 1914 wordt onder de leden verspreid t verslag volkshuisvesting. Wordt verkort in het gemeenteverslag op genomen. Het kappen van boomen. Op verzoek van den heer D r. B o u m a, die niet den geheelen avond aanwezig kan zijn wordt eerst behandeld Punt XV. Interpellatie van den heer Blok over het kappen van boomen. De heer Blok wijst er op dat de toestand waarin de boomen op het Schapenplein thans verkeeren spotvogels rijke stof geeftde één vindt bijv, dat men de boomen moest om- keeren, en met de wortels in de lucht zetten, de andere acht de kale kruinen uitstekend ge schikt om er kippengaas over te spannen en saldo Z. h. st. aldus besloten. Punt IV. Rekening commissie over 1914. Bij monde van den heer mr. Veilenga adviseert de finantieele commissie tot goed keuring dezer rekening groot in ontvang en uitgaaf f 840. Z. h. st aldus besloten. Punt V. Rekening van Brandmeesters over 1914. Bij monde van den heer mr. Veilenga adviseert de finantieele commissie tot goed keuring dezer rekening groot in ontvang en uitgaaf f 684.93'/a. Aldus besloten. Het dempen van slooten. Punt VI. Advies op een adres van J. Wier sma e. a. over demping van een sloot in de Lijnbaansbuurt B. en W. wijzen er op dat de Raad in 1913 verschillende personen de verplichting heeft opgelegd slooten, schadelijk voor de volksge zondheid te dempen, o.a. ook aan adressanten de hh. Wiersma, Jorritsma en Beckeringh Lankhorst, die thans echter, na voor rioleering te hebben zorg gedragen ontheffing vragen van de verplichting tot demping dezer sloot. Bij het adres is gevoegd een schrijven van het waterschap HommertsSneek, dat toezegt zorg te zullen dragen de sloot schoon te hou den, wanneer zij bestaan blijft. In hun prae-advies wijzen B. en W. er voorts op dat adressanten er slechts een finantieel belang bij hebben de sloot niet te dempen, dat het waterschap Hommerts- Sneek nog niet was opgericht toen de Raad adressanten de ver plichting tot demping oplegde en dat in het belang der volksgezondheid de Raad dient vast te houden aan zijn eenmaal genomen be sluit. De hh. D e B o e r en Dwarshuis wil len adressanten een jaar uitstel verleenen om eens te zien hoe het zal gaan. De sloot wordt thans zeer zindelijk gehouden, de heer Lank horst legt zijn huurders zelfs een boete van f 2 op als zij de sloot verontreinigen. De heer Kiezebrink verklaart zich ook voor uitstel, nu het waterschap HommertsSneek toezegt er op te zullen toezien dat de sloot wordt seboongehouden. De V o o r z. twijfelt er aan of op den duur wel de hand zal worden gehouden aan dat schoonmaken. In het belang van de volks gezondheid moet de bedoelde sloot gedempt worden. De heer Westra wijst er op dat alle mo gelijke pressie op adressanten is uitgeoefend om demping van de sloot te verkrijgen, ter wijl toch het raadsbesluit destijds werd geno- Uitgemaakt dient te worden wie binnen de Bloemstraat, ^Rozenstraat, Leliestraat, Anjelier- kom der gemeente het gezag kan laten gelden het gemeente-bestu'ur of het Waterschap. De heer Brouwer gelooft dat de raad moet vasthouden aan zijn eenmaal genomen besluit en B. en W. moet steunen bij hun po gingen stinkslooten te doen dempen. De heer IJ t s m a vindt ook dat de raad B. en W. krachtig moet steunen. Principieel moet worden uitgemaakt wiens gezag binnen de ge meente zal gelden, en niet door kunst en vliegwerk, als het boetestelsel door den heer Lankhorst ingevoerd, moet de raad zich laten af brengen van zijn eenmaal aangenomen poli tiek geeft men hier toe dan krijgt men in andere gedeelten van de stad dezelfde kwestie. De heer Kiezebrink wil den indruk wegnemen alsof hij rioolwater naar de polders zou willen afvoeren. In sommige tijden en ge vallen echter acht Spr. dit beter, dan dat spoelwater bijv, onder de vloeren blijft staan en dat krijgt men met een laagliggend riool bij hoogen waterstand. De heer Blok betoogt uitvoerig dat z. i. de sloot aan de Lijnbaansbuurt in het belang der volksgezondheid dient te worden gedempt. Stond men hier ontheffing toe dan zou men spoedig andere aanvragen krijgen en geleidelijk weer in de oude ellende geraken. Spr. had ook gaarne gezien dat het D. B. in de kwestie met Goesekoesterhem er „den kop had voor gehouden", en er de gezondsheids-commissie ook eens had voorgespannen. Want het gaat niet aan dat de gemeente bij hare pogingen stinkslooteii op te ruimen geterroriseerd van Goesekoesterhem, uitdieping van de sloot bij het een bassin schept, waarin maar sche Bosch bleek. „Alles zal reg kom mijnheer Blok” zegt Spr. De V o o r z. had persoonlijk meer gevoeld voor het geheel omkappen der boomen en het planten van jonge. Toch gelooft hij dat het ook thans wel zal terecht komen. De heer D r. B o u m a bestrijdt de opvat ting dat het planten van nieuwe boomen beter ware geweest. De nu besnoeide boomen kun nen nog wel 25 jaar lang een heel aardig laantje vormen met nieuwe boomen had men daarop wel 20 jaar moeten wachten. Spr. is vast overtuigd dat het gevolgd systeem goede re- (Vergadering van Maandag 3 Mei ’15, ’s avonds 7| uur.) Punt VIII. Advies op een adres van J Spoelstra over inhouding van een gedeelte zijner jaarwedde. B. en W. stellen voor afwijzend op dit adres om minder aftrek van het salaris te be schikken. Wel wordt het salaris dat de heer Spoelstra als onderwijzer aan de gevangenis geniet, f 150, door het rijk ingehouden, ter wijl de gemeente zijn volle salaris als sergeant in aftrek brengt van zijn salaris als onder wijzer, doch de gemeente kan zich niet inlaten met een kwestie die alleen betreft het feit dat de heer Spoelstra in gewone omstandigheden bij zijn onderwijzersbetrekking nog een rijks- betrekking heeft. Z. h. st. conform het praeadvies van B. en W. besloten met aanteekening in de notulen dat de heer de W o 1 f er zich tegen verklaart. Punt IX. Advies betreffende gesplitste aan besteding van timmer- en verfwerk. Daar deze splitsing hier ter stede reeds is doorgevoerd wordt z. h. st. besloten dit aan adressante, de Friesche Schil derspatroonsver eeniging te berichten en afwijzend te beschik ken op haar verzoek een speciaal deskundig opzichter voor elk werk te benoemendaarbij toch dient elk geval op zich zelf beschouwd te worden. Voor liefhebbers van visschen. Punt X. Advies betreffende vischrecht in gemeentewateren Vonk e. a. verzoeken de Trekvaart tot Scharnegoutum weder voor het visschen met netten open te stellen, waartegen de Afd. Sneek van de Hengelaarsbond zich per adres verzet. Z. h. st. besloten afwijzend op het adres van Vonk e. a. te beschikken. Ook wordt af wijzend beschikt, in verband met de hygiëne, op het a.dres van deze personen om het water bij het Pompstation voor de visscherij open te stellen. Punt XI. Advies tot het verlenen van verlof aan den leer aar der H. B. School J. S. Wijler en tot voorziening in de lessen. Z. h. st besloten het ziekte-verlof van den heer Wijler tot en met 22 Mei te verlengen en tot tijd, plaatsverv. leerares te benoemen Mej. G. F. L. Wouda, in het bezit der acte Fransch M. O. B., die zes weken gratis les gaf. Het salaris van de benoemde gaat in 12 Febr. 1915. De heer Huges verlaat de vergadering. Punt XII Adres van de weduwe Westra over ontheffing van pacht van de Woudvaarts- brug met een voorstel van den heer Dwarshuis Met alleen de stem van den heerMr. Vei lenga tegen wordt zonder discussie aangeno men een voorstel-Dwarshuis om aan den 2en borg kwijtschelding te verleenen van alles wat Westra nog schuldig is vanaf 1 Juli T4. Nieuwe stratennamen. Punt XIII. Voorstel tot het geven namen aan nieuwe straten. Z. h. st. besloten dat de straten achter de Looxmagracht de namen zullen voeren van Looxmastraat, Schoolstraat, Schooldwarsstraat, straat en Tulpstraat. Punt XIV. Voorstel tot verkoop van oude schutterskleeren Z. h. st. wordt dit voorstel goedgekeurd. Hierna sluiting der vergadering. In een volgende zullen de rest der punten en de interpeïlatie-Brouwer worden behandeld. dan kan men de boomen nog altijd omkappen. Punt II. Samenstelling van de stembureaux voor de verkiezing van leden van den Raad. Na verschillende stemmingen worden deze bureaux als volgt samengesteld: le stembureaude burgemeester ambts halve voorzitter, de heer Dr. Bouma, lid en plaatsvervangend voorzitter, de heer Visser lid. Plaatsvervangende leden de hh. Huges en Bont. Suppletoir lid de heer Bakker. 2e stembureau: de heer Westra, voorz. plaatsverv. voorz. en lid de heer Blok, lid de heer De Boer, plaatsvervangende leden de hh. IJtsma en mr. Veilenga. Suppletoir lid de heer Dwarshuis. Uit de besprekingen blijkt nog dat vermoe delijk het volgend jaar een derde stembu reau zal worden ingesteld. Punt III. Rekening Kamer van Koophan del en Fabrieken over 1914. Bij monde van den heer mr. Veilenga rapporteert de finantieele commissie tot goed keuring dezer rekening groot In ontvang f201.02 uitgaaf -200.78 f 0.24 men op vele klachten die over den toestand van deze en andere slooten binnenkwamen. Eigenaars van andere slooten voldeden on middellijk aan hunne verplichting, deze adres santen echter niet. Thans wordt het water schap er bij de haren bijgesleept. Als water- lossing heeft deze sloot echter geen belang, terwijl door de nabijheid van de fabriek van den heer Lankhorst zij wel moet vervuilen al zullen er misschien, nu de heer Lankhorst eenige dwingende macht op zijn huurders kan uit oefenen, geen klachten komen. De heer D r. Bouma betoogt ook, dat de sloot van geen belang is voor het waterschap en dat ze als kweekplaats van malaria-mug- gen een gevaar voor de volksgezondheid blijft. De heer Bakker heeft den heer Lank horst bij zich gehad, die hem heeft verteld dat de sloot zeer zindelijk wordt gehouden en niet verontreinigd wordt door zijn fabriek. Adres sant had bovendien f900 uitgegeven voor het riool; zijn deze gegevens niet juist dan heeft de heer Lankhorst spr. verkeerde inlichtingen gegeven, anders voelt hij wel wat voor het voorstel De- Boer. De heer Kiezebrink wijst er op dat het - Waterschap HommertsSneek is opgekomen voor het recht van een ingeland, die daarom vermoedelijk gevraagd heeft. Dat de sloot werkelijk goed schoon wordt gehouden, daarop kan de gemeente invloed uitoefenen, immers zij is zelf ingeland. Overigens wijst Spr. er op dat door de lage ligging van het riool, dit in tijden van hoog water niet naar het buiten water kan afvoeren doch als een fontein het water juist naar binnen voert. Spr. heeft zich wel eens afgevraagd of het misschien nog niet beter geweest ware het spoelwater naar den polder af te voeren. De Voorz. en de heer D r. Bouma be strijden deze opvatting die h.i. terug zou voe ren tot de onhygiënische toestanden welke vroe ger in de gemeente heerschten. Waar land- slooten bij de woningen liggen moeten die zoo veel mogelijk worden gedempt. De heer D e W o 1 f zal voor het voorstel- De Boer stemmen. De gemeente immers houdt zich zelf niet aan haar eigen regeling, doch gaat bijv, een sloot uitdiepen bij het Zieken huis. Waarom die niet gedempt De heer D r. Bouma betoogt, dat de heer De Wolf zich hier vergist. De sloot bij het Ziekenhuis staat onder beheer van het Water schap „De Goesekoesterhem”, de gemeente kan er niet ingrijpen. Dit juist acht Spr. een ver keerde toestand. Naar Spr.’s persoonlijke opinie wordt het eens tijd dat uitgemaakt zal wor- u den de Waterschappen binnen den kom sultaten zal opleveren. Doet het ’t echter niet, eener gemeente wel recht hebben het gezag uit te oefenen. De heer Westra zegt nog dat het D. B. een conferentie met het bestuur van Goese koesterhem heeft gehad, dat echter onwillig was de bedoelde sloot bij het Ziekenhuis te dempen. De Waterschappen, hoe mooie in stellingen het ook zijn, beginnen Sneek te om klemmen in een Ijzeren band waarbinnen men het wel wat benauwd krijgt. wordt door het bestuur dat met de Ziekenhuis meer vuil bezakt. Hierna wordt gestemd over het voorstel- e Boer (uitstel) dat verworpen wordt met zes tegen acht stemmen. Vóór de h.h. Mr. Veilenga, Dwarshuis, Huges, De Wolf, De Boer en Kiezebrink. Het voorstel van B. en W. tot afwijzende beschikking wordt alsnu z.h st, aangenomen. De heer Visser vestigt de aandacht van B. en W. op eventueele legger wijziging bij de waterschappen om wijzigingen in de grenzen te verkrijgen. De heer Dr. Bouma verlaat de vergadering. Punt VII Advies op een adres vanJ. Gi- liams om vrij gebruik van gas in zijne woning. B. en W. hebben geen termen kunnen vin den dit verzoek in te willigen. Giliams heeft vrij gebruik van de woning en van de ge meente f 75. De vraag of deze bezoldiging voldoende is laten zij onbeantwoord, doch in ieder geval dient verbetering niet gevonden te worden in vrjj gas. B. en W. achten het ’t beste dat Giliams zich eerst eens wendt tot het rijk, daarna kan men weer zien. Uit de korte discussie blijkt n.l. dat men eigenlijk niet weet bij wie Giliams in dienst is, „hij zweeft tusschen hemel en aarde” zeide de heer De Wolf. Ook het eigendomsrecht vau het gebouw staat niet vast. Z.h.st. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen, zoodat Giliams geadviseerd zal worden zich tot het rijk te wenden, terwijl daarna de zaak nog eens in den raad ter sprake kan worden gebracht. Speciale Inrichting voor het als nieuw polijsten van Gasornamenten, Etalages, enz. enz. in mat- en glad koper- Of Staalbrons-uitvoering. BELEEFD AANBEVELEND, Voorzitter de heer P. J. de Hoop, Burge meester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig 14 ledenafwezig de heer Zel- velder. De heer Brouwer vraagt en verkrijgt verlof om aan het einde der agenda B. en W. een vraag te stellen, nl. wanneer het verzoek der gemeentewerklieden om een toeslag in behan deling zal komen. Punt I. Notulen der vergaderingen van 22 en 29 Maart en 19 April. Deze notulen hebben ter visie gelegen en worden onveranderd goedgekeurd. Punt la. Ingekomen stukken. Inkomen zijn missives van Ged. St. a. houdende hunne beschikking op reel. H. O. in hooger beroep en voorts houdende goedkeuring van raadsbesluiten b. tot overname van grond van W. aan de Kruizebroederstraat c. tot een onderhandsche verhuring d. betreffende verhaalsrecht volgens de pen e. vaststelling der gemeente-rekening 1913. goed voor de boomen zooals ook in het Haag- Voorts zijn ingekomen procesverbaal van kasverificatie bij den gemeente-ontvanger en bij den directeur boekh. der gasfabriek en waterleiding. Sub a tot en met worden voor kennisge ving aangenomen. y. adres van gebruik te mogen maken den Trekweg aldaar. In handen gesteld van de gemeente-eigendommen. h. adres van de afd. Sneek v.d. Ned. Schil- dersgezellenbond om het uitvoeren van ge meentewerken te willen bespoedigen. In handen gesteld van B. en W. ter af doening. i. adres van A. Beckeringh Lankhorst om 4 perceelen in de Knibbelsteeg in koop te mogen ontvangen. In handen gesteld van B. en W. voor prae- advies de commissie voor de gemeente-eigen dommen gehoord. j. adres van S. J. van Niel om verlaging van zijn vergunningsrecht.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 2