lor. ek f2000 ;en, ns. bij WESTERHOF. Preanger Koffie 70 1 NESTLÉ (KINDERMEEL) SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) Hl f200 O.A.. f 150 V- f 75 f 50 f 25 F” LACTÉE MEUBELFABRI .AEDERLANDV Van de Leeuwarder Rechtbank. 36k. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. De Abonne’s op dit blad worden op aanvraag Gratis veraeekerd tegen de gevolgen van Ongelukken voor onderstaande RECLAMEKOLOM. ZUIVERE Nieuwstijdingen. ES tgd SNEEK. a. Uitgevers: Firma BRANDENBURGS Ged. Poortezijlen, - Hoek KleioZJfid - Sneek. TELEFOON No. 150. 24. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. bedragen. (Risico gedekt door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) r/A-o Nï\G.e,N vz\ AEHflNGCPZ LG. 15 ur. van tot f15 of 15 dagen 870. IN. vorige reek echt bij verlies van een D u i m. 2481 563 735 18,617 3489 1355 359 6392 502 6141 6597 2762 3559 2765 2930 bij verlies van elke andere V ing e r. 5538 7279 5417 5771 4962 5025 1070 1501 39,130 6820 2732 751 13,291 1005 12,162 13,058 l.m. bij O v e r 1 ij d e n. uwe ruik te j 2776 3738 2652 2141 2471 2544 507 766 20,513 3331 1377 392 6899 503 6021 6461 )t in en Donderdags- Vrgdags- Groote Advertentiën kunnen aiterlijk tet Maandags avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en morgens 10 uur. aar ,TE, ANNEX mannen 372,625 inwoners. Deze cijfers waren voor Baarderadeel Bolsward Doniawerstal Gaasterland Hemelumer-Oldeph. 2491 Heanaarderadeel Hindeloopen IJlst Leeuwarden Lemsterland Rauwerderhem Sloten Sneek Stavoren Wymbritseradeel Wonseradeel Op den vergadering van den Frieschen Bond van anti-revolutionnaire Gemeente raadsleden te Leeuwarden heeft de heer J. H. II. Piccardt, burgemeester van Won seradeel de kwestie >visch als volksvoedsek behandeld. Nederland is wel een groote vischpro- dueent, maar helaas geen vischconsument. En toch, het betreft hier werkeljjk een volksbelang, daar visch veel eiwit bevat en dus een uitnemend voedsel is. In ons eigen land moet daarom een afzetgebied van de visch worden verkregen, die thans voor een groot deel (3/4) over de grenzen gaat. Spreker zette uiteen, hoe de zaak in Won seradeel is aangepakt. Op raad van den ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar fL50, franco per post f2.buitenland f5. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVBB.TBNT1B-PRIJS 1 5 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. Zitting van Woensdag 5 Mei. Beklaagde was Wilhelmus K., 21-jarig tapytwever, geboren te Eindhoven hg is nu gedetineerd en was in den laatsten tgd zwervende. Hy heeft heel wat by el kaar gestolen; 1. een rywiel, toebehoorende aan J. A. v. d. Mei, op den 5 Februari; 2. een haan, het eigendom van A. van Krug- ten, op den 14den dier maand3 verschil lende kleedingstukken, toebehoorende aan J. Douma, op 16 Februari; 4. een konijn, dat op het erf van P. Bieze in een hok zat, op den 18 Februari; 5. een ry wiel van C. Tenhaefï, op den 23 Februari i 6. heeft hg beproefd, diefstal te plegen in het kantoor der coöperatieve zuivelfabriek, aan de Emmakade, in den nacht van 19 op 20 Februari, nadat hy te voren dat gebouw door een raam was binnengedrongen. Vyf van deze feiten, aldus de L. C., be ging Wilhelmus te Leeuwarden en het zesde, den diefstal van het eene rjjwiel, te Huizum. Beklaagde (recidivist) vertelt, als de pre sident hem in verhoor neemt, dat hy uit Eindhoven te Leeuwarden is gekomen, waar hg kennis maakte met een meisje, Lutske genaamd, die hy tot zgn levensgezellin koos. Bg hare moeder woonden zg in. Hg heeft geen kans gezien, voor hun onderhoud te zorgen Lutske had ook een kind zonder zich aan een anders goed te ver- grypen. Soms gingen zy er samen op uit en het gebeurde ook wel, dat de broer van het meisje hen vergezelde. Later zyn beklaagde en Lutske naar Hel mond gegaan, waar zy gevangen is geno men. Hy keerde na eenig omzwerven te Leeuwarden terug. In den tgd, dan, dat zij beiden hier nog waren, zyn de genoemde diefstallen ge pleegd. En moet ge nu uw geheele leven in de gevangenis doorbrengen? vraagt de pre sident. Het is niet te hopen, Antwoordt beklaagde. Né, maar het gaat dien kant uitje wordt nu al als een gevaarlyk inbreker beschouwd. Daarna het verhoor der getuigen, waarna de subst.-officier er op wgst dat beklaagde is een groot misdadiger en een groot egoïst hg steelt, zooals een ander zgn vak uitoefent. Dezen man zou een straf van 8 jaar kun nen worden opgelegd, maar hg heeft on langs ook te Heerenveen terechtgestaan, wat meetelt by het maximum. De ambtenaar vordert 3 jaar gevangenisstraf. Volgens de toegevoegde raadsman, mr. A. Burger te Leeuwarden is beklaagde geen gewoon misdadiger, al is hy voor de maat- schappg wel gevaarlyk. Niet in de gevan genis, maar op een andere plaats hoort hy thuis. De rechtbank late een onderzoek naar zyne vermogens instellen. Volgen re- en dupliek. VONNISSEN. Terecht hebben gestaan in een zitting. Jouke O., 34-jarig arbeider te IJlst, wegens beleediging van een ambtenaar in functie aldaar. Geëischt f 3 boete of 6 dagen hechtenis en tot f 5 of 5 dagen ver oordeeld. Bauke V., 21-jarig fabrieksarbeider te Workum, wegens mishandeling en bescha diging aldaar. Geëischt f 25 boete of 15 dagen hechtenis en veroordeeld. WOMMELS, 5 Mei. Bg de Gerefor meerde Gemeente te Wouterswoude is be roepen ds. Klaarhamer alhier. Dinsdagavond tegen tienen heeft men ook hier te Sneek den gloed kunnen waar nemen van den feilen brand welke te Irn sum de met riet gedekte olie en houtzaag molen van den heer G. H. Ngdam in asch legde. Spoedig was het gebouw een vlam menzee waartegen de brandweer van het dorp niets kon uitrichten de vlammen vonden voedsel in 70 vaten olie (185 liter per vat) en 10 'a 15 last Igczaad. De brandweer bepaalde zich dan ook tot het beveiligen der naburige huizen wat haar gelukte. De heer Bleeker, burgemeester van Rau werderhem was spoedig ter plaatse van den brand aanwezig. De gemeentepolitie was door marechaus sees uit Sneek versterkt. Woensdagmorgen om halfacht kon de brandweer inrukken. Het gevaar was toen geweken. Oorzaak onbekend. De molen was verzekerd by de «Onder linge” te Wirdum en de olie en het zaad by de Onderlinge Brandwaarborg-Maat- schappy »de Nyverheid”. De Nederlandsche schatkist staat thans bij de Nederlandsche Bank weer voor 12^ millioen gulden in het kryt. Dit zou er dus op wyzen dat het bsdrag van 275 mil lioen gulden dat de Ned. Staat door de 5 leening ontving, reeds weer verbruikt is. Dit is echter niet geheel juist, want een deel van het ontvangen geld is gestoken in aangekochte tarwe, veevoeder, in voor schotten aan gemeenten, enz., waarvan de gelden dus weer door het ryk worden te rug ontvangen. Intusschen is ’s ryks kas sedert Juli 1914 toch met 178 millioen gulden achteruit gegaan. In de «Staatscourantzyn opgenomen de opgaven omtrent de bevolking, volgens de bevolkingsregisters, van de provincie Friesland, op 1 Januari j.l. Op dien datum telde Friesland 187,411 en 185,214 vrouwen, in ’t geheel 1 T T'ii 1 1 J 1 TFTT 18 -s 'T A S -w-r N i bus poort het beste k Voedingsmiddel wk Voor Kinderen Spaarzaam en zuinig In het gebruik Fransehe Hervormde predikanten, de leeraars werd den „ballingen” te jzer. i. l dit van het Zuidwesten onzer provincie wenschen, zien verder dan het uitsluitend locale belang van deze nijvere, florissante stad, welker ge schiedenis ik in een zestal nummers zeer be knopt mocht beschrijven. H In Iedere s Apotheek or drogisterij voorhanden in do was zijn aandeel daartoe te betalen alouden roem te handhaven,” was schrale troost. Met den vrede van Utrecht in 1713 vonden de regenten dan ook de rekening onder in den zak en de z.g. vernedering van den Zonne koning bracht ons volk en land hoegenaamd geen gewin. Sneek in de 18e eeuw. De 18e eeuw bracht Sneek veel voordeel aan, door handel en nijverheid verworven. In het mid den dier eeuw hadden tal van graan- en boter- koopers er hunne drukke zaken. Een „Schippers Compact” werd in 1748 opgericht door scheeps- reeders tot onderlinge verzekering hunner aandeelen en verdere bejangen van hun gilde. Woensdags na Koppermaandag vergaderde het Compact van 34 leden tot het doen van reke ning en verantwoording en tot het kiezen van bestuurders. Ook werden1 schippersknechten voor het binnenland en varensgezellen voor de buitenlandsche kleine vaart aangeworven of ingehuurd. Na 167 jaren bestaat de gewoonte tot inhuring van schippersknechten nog. Vroe ger werden ook huisklokken en andere uur werken in deze stad gemaakt. De ouderwet- sche stoeltjesklokken kwamen meest van Sneek, maar de Jouster staartstukklokken hebben eerstgenoemde soort verdreven omstreeks 1780. De stoeltjesklok is een uitvinding van Chris tiaan Huygens, die in 1654 deze slingeruur werken in den Haag door zijne medehelpers in den handel liet brengen. Een dezer knechten schijnt zich in 1662 te Sneek te hebben gevestigd en deze zou de eerste klokkemaker daar zijn geweest. Ook had men daar Bont- en Doekweverijen, De fabrieksbazen noemden zich „Bont- en Boezelreeders.” Na 1685, toen men Lodewijk XIV had bewogen het Edict van Nantes, in 1598 bezworen, op te heffen, vluchtten een half millioen Hugenoten over de Fransche grenzen. Ongeveer honderdduizend vestigden zich in de Vereenigde Nederlanden en zoo kreeg Friesland ook zijn aandeel van de om des geloofs wille vervolgden. De naar Friesland uitgewekenen vestigden zich meest te Leeuwarden, waar sedert 1636 een Waalsche of Fransche gemeente bestond. Het aantal Refugiés of uitgewekenen bedroeg in 1687 ongeveer 2500, die over verschillende plaatsen werden verdeeld. Met hen kwamen hier 21 Een van Sneek toegewezen, waar echter maar een ge ring aantal handwerkers of weversgezellen en NIEUWE SNEEKER COURANT Visch als voiksvoedsel. Geneest Uwe schele hoofdpijnen met de Pink Pillen. De schele hootdpijnen komen meer voor bij de vrouwen dan bij de mannen. Dat geeft dus reden te denken dat de storingen, eigen aan het vrouwelijk geslacht, niet vreemd zijn aan deze zoo pijnlijke ongesteldheid. Niets is meer waaren bij heel veel vrouwen is da terug keer der schele hoofdpijnen zoo regelmatig dat sommigen bijna met zekerheid zeggen kunnen: „Ik zal op dien dag schele hoofdpijn hebben.” Het gebruik der Pink Pillen kan dat alles in orde brengen, omdat de Pink Pillen een vol maakte regelaar der lichaamswerkingen zijn en tegelijkertijd een krachtige herschepper van het bloed en versterker der zenuwen. De schele hoofdpijnen gaan ook samen met slechte spijsvertering, in welk geval evengoed mannen als vrouwen er aan onderworpen zijn. Niet zelden komt men personen tegen die iederen dag aan schele hoofdpijnen lijden, gedurende 2 of 3 uren na iederen maaitijd. De Pink Pillen kunnen alsdan met succes genomen worden. Zij genezen de maagpijnen en ver gemakkelijken den arbeid der spijsvertering. Men weet dat de slechte spijsvertering voort komt uit een zwakheid van de maag die niet dan onvolkomen haar werk kan doen. Deze zwakheid wordt veroorzaakt door de slapheid van het bloed, en nu bezorgen juist de Pink Pillen rijk en zuiver bloed met iedere pil. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.75 per doos en f 9 per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam. Voor Sneek en Omstreken bij de Firma’s Joh. W. Meijer en B. Meindersma te Sneek, en in alle goede Apotheken en Drogisterijen. gegoeden onderdak en Slot. In zijn laatste artikel betreffende oud-Sneek vertelt de heer Janzen in de Leeuwarder Cou rant nog het volgende Sneek bloeit. Na don oorlog met genoemde volken, die ons land millioenen guldens en duizenden menschenlevens had gekost, brak voor Sneek een tgdperk aan van grooten bloei door de herleving van den buitenlandschen handel en in het bizonder dien op Engeland, dat, gelijk reeds vroeger, boter, kaas, vleesch, wol en vlas van ons betrok. Pas genoot Friesland van de zegeningen des vredes, toen de dwaze successie-oorlog, in 1702 r U C N ,N" ilA aangevangen, ons land daarbij betrok. Het staatkundig verschil over de Spaansche erfop volging deed de oorlogsfakkel in de Zuidelijke Nederlanden ontsteken. Ter dege schold men hier op den Franschen despoot, op den trouwe- loozen en oorlogzuchtigen Lodewijk XIV, die mede door onze bondgenooten werd bevochten. Dat schelden, razen en tieren, van hoogerhand aangemoedigd. had ten doel stemming te ma ken voor een krijg, die ons feitelyk niet aan ging. Men maakte het volk wijs, „dat de vrijheid van gansch Europa” er mee gemoeid was en dat wij niet eerder mochten rusten, alvorens de macht van den despoot verdelgd was en zijne legerscharen vernietigd. Onder het volk zelf was deze opgedrongen oorlog, die slechts prinsen en legeraanvoerders in de gelegenheid zou stellen zich loffelijk te onderscheiden en hun heldenmoed aan den dag te leggen, niet populair. Men wist bij ervaring dat dergelijke verdelgingscampagnes (al of niet gewonnen) geld en menschenlevens kostten. Uit Sneek klonk deswege een waarschuwende stem tegen den krijg, maar de Staten van Friesland, door Haagsche heeren bewerkt, heet ten „eenstemmig gezind” om den oorlog aan te vangen. De zuur verdiende penningen werden schan delijk verkwist, doordat de republiek der Vereenigde Nederlanden gedurende 10 jaren een leger van 40,000 tot 130,000 man op de been moest houden. Bovendien had de Staat gelijktijdig 50 zware linieschepen in dienst, waardoor de al reeds hooge nationale schuld met 350 millioen gulden vermeerderd werd. Gewoonlijk had Friesland voor zijn aandeel een tiende deel der oorlogslasten en andere kosten op te brengen. Toentertijd op 130 dui zend inwoners omgeslagen, kostte die onzinnige oorlog ongeveer 300 gulden per hoofd, terwijl bij de tienduizend Friezen het leven er bij in schoten of jammerlijk werden verminkt. Het pluimpje ons gegeven, „dat Friesland, 1- do rij der Nederlandsche gewesten, in staat en zijnen een zeer Drie jaar voor 6 Diefstallen. Beleedlging te Uiat. De Workumer vechtersbaas. slechts eenige meer werk bekwamen. In 1686 werd ten behoeve van de Hugeno ten een algemeene collecte in den lande ge houden. Dragers van Fransche namen in onze provincie zijn meestal afstammelingen van de Refugiés. De Patriottenbev/eglng. Tijdens de Patriottenbeweging bleef Sneek niet achteraan staan on in 1784 wérd daar, in navolging van andere steden, een „Exercitie Genootschap” opgericht met goedvinden zelfs „van hunne Achtbaarheden.” Het voormalige Stadsspinhuis op het z.g. „Klein Zuidend” werd daartoe ingericht. Doel en streven van dat Genootschap was «liu zich in den nutti gen Wapenhandel te oefenen en bekwaam te maken”, maar het bleef steeds bij het leeren van handgrepen van de vuursteengo weren en het marcheeren in looppas. Tot het afschieten kwam men nooit, zoodat van schutterlijke schietvaardigheid en weerbaarheid feitelijk geen sprake was. Paradeeren en exerceeren was slechts het hoofddoel der vereeniging. Toen dan ook in de beruchte Septemberdagen 1787 de nood aan den man kwam, stoven de mannekes Patriotten op de nadering der Prui sische troepen als kef Ac or don wind uiteen. Een algemeene vlucht volgde. Wie niet zoo spoedig kon wegkomen werd door de triom- feerende partij gevangen genomen en naar Leeuwarden getransporteerd. 43.000 Nederlandsche Patriotten (vrouwen en kinderen incluis) vluchtten uaar België eu Noord-Frankrijk, waar ze met behulp der Fransche regeeringscoriimi;,-arissen te St. Omer en Grevelinge/i werden gehuisvest en gevoed. In 1795 werden de kosten van dat onder houd verhaald op de Bataafsche Republiek. Voor de Nederlandsche uitgewekenen namjhr. mr. C. L. van Beijma de boringen waar als commissaris met mr. Johan Valckenaer, die, deswege gebrouilleerd, elkaar met do heftigste verwijtingen overlaadden. De Vrijkorpsmannen van Sneek en een aantal vooruitstrevende bur gers, tot de partij der Keezen behoorende, moesten ten getale van ruim 300 do wijk naar elders nemen toen de Prinsenpartij, gesteund door Pruisische wapenen, overwinnaar bleef en de republiek, naar men zeidc, weer gë- oranjeseerd werd. Na 1795 namen de Kcozen hun trekken waar en wreekten zij zich op de vroegere on derdrukkers, waarbij het vaak nog al hard en grof toeging, hetgeen de vorige heeren aan leiding gaf, om Sneek te schelden voor „een patriottisch nest“. De Fransche overheersching bracht de goede stad steenen voor brood en zichtbaar kwam zij in verval. Onder Lodewijk herleefde wel de handel, vooral de sluik- of smokkelhandel, „blinde negotie" genoemd, maar het streng doorgedreven continentale stelsel van Napoleon deed groote afbreuk aan de vroegere welvaart en velen berouwde het, dat zij in Maart 1795 om den Vrijheidsboom, voor het Stadhuis op gericht, hadden gedanst ter gelegenheid van de komst der Fransche broeders en bevrijders, die later tirannen en uitbuiters bleken. De vlucht der Franschen in November 1813, mogelijk gemaakt door de hulp en steun der Overheid van het departement Friesland, deed de Sneekers ruimer ademhalen en er brak na het herstel van onze onafhankelijkheid een nieuw tijdperk van bloei aan onder Willem I, die alles deed wat handel en nijverheid kon bevorderen. De aanleg van groote Rijkswegen in ons gewest bracht Sneek wel den straatweg van de Lemmer naar Leeuwarden, maar bij het latere spoorwegproject vergat men dit be langrijke centrum van Frieslands Zuidwesten daarin op te nemen. Wel is er in 1850 .^ge dacht aan een lijn-Harlingen, Bolsward, Sneek. Joure, Heerenveen, maar die werd ten deele praktisch niet uitvoerbaar en niet rendabel ge noeg geacht, wat het traject SneekHeeren veen betrof. Later heeft de Ned. Tfamweg-Mij. beide bezwaren met lof overwonnen Nu nog een tramlijn Spannenburg—Sneek, in aanslui ting aan die van de Lemmer en een lokaal- spoor van Sneek, Bolsward, Wommels naar Franeker, alsmede een verbinding van Ak- krum of Irnsum naar Sneek, en deze stad zal groeien en bloeien, niet echter zooals door som migen wordt ondersteld ten koste van Leeu warden. Als het Sneek voorspoedig gaat zal Leeuwarden er mede van profiteeren, immers: „Tout chemin a Friesland mène a Leuvarde," zei wijlen Henri Havard reeds voor 40 jaren en de Friezen, die Sneek als tweede centrum Brand te Irnsum. De 275 millioen. De bewolking van Friesland.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1