EN, f2000 A Het geheim van een naam. TROUWHARTEN. SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) Firma H. Brandenburgh, I 1 Woensdag 12 Mei 8985. 31e Jaargang. No. 64. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. De Abonne’s op dit blad worden op aanvraag O rat is verzekerd tegen de gevolgen van Ongelukken voor onderstaande Landbouwbrieven. Verhuizingen. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURG!! Ged. Poortezijlen, - Hoek KleillZand - Sneek. TELEFOON No. ISO. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. Nleawdtijdmgeii. bedragen* (Risico gedekt door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) r,sr. 1200f 150 f 75f 50f 25 Vervroeging van den weidetijd. me, ren. als het Nieuwe Adres. i SOORTEN Vlugge Levering. Feuilleton. (Wordt vervolgd.) bij verlies van een Duim. Sneek IF.C.A. I 42. Eau heel aardige wedstrjjd werd alhier Zondagmorgen gespeeld tusschen Sneek I uitslag 10 in ’t voordeel van laatstge noemden. bij verlies van elke andere Vinger. ct. bij O v e r 1 ij d e n. Naar „The Pupil of Golden bate.” BRET HARTE. 1 n het Te Leeuwarden slaagde voor de acte onderwijzeres o.a. mej. W. Koetzier alhier. WORKUM, 8 Mei. Tot belastingont vanger te Oosterwolde is benoemd de heer A. Ebbinge, thans alhier. BOLSWARD. Te Utrecht is voor apo- thekers-assisient geslaagd, de heer W. A. Brussen alhier. ct. i een vriendschappeljjken wedstrjjd tegen een elftal van de Geïnter neerde Belgen nabjj Oudemirdum, met de WOMMELS. Voor het examen B voor surnumerair der directe belastingen, invoer rechten en accjjnsen is geslaagd de heer J, Rejjntjes alhier. Te Leiden is overleden, na langdurige ongesteldheid, prof. dr. P. Zeeman Gzn. in den ouderdom van 65 jaar. Hjj was ge boren te Hoorn op den 21 Juni 1850, werd hooglesraar aan de toenmalige Polytechni sche School te Delft in 1885, later hoog- leeraar te Leiden, als opvolger van prof. P. van Geer, in de wiskunde en de theore tische werktuigkunde. In de Zaterdagmiddag in het Oranjehotel te Leeuwarden gehouden vergadering van aandeelhouders in de scheepvaartmaatschap pij >HollandFriesland* zjja de balans en winst- en verliesrekening over 1914 vast gesteld. Het dividend werd bepaald op 8 pCt. De heer G. Dijkstra R.Hz., als com missaris aan de beurt van aftreding, werd herkozen. WOUDSEND. Jl. Donderdag is in den ouderdom van 76 jaren te Indjjk bjj onze plaats overleden de heer Ruurd KI. Okma. De overledene, die tot de antirevolutionaire partjj behoorde, was indertijd bjjna 25 jaar Wethouder van Wymbritseradeel, en behar tigde op krachtige wjjze de belangen onzer gemeente. Voor de belangen van ons ge heel e volk werkte hjj mede in de jaren dat hjj zitting had in de Tweede Kamer* Abonné’s die verhuizen, verzoeken wij beleefd- aan ons bureau opgave te doen van het OUDE zoowel Wij ontvingen een prach tige collectie van vele NIEUWE Billijke Prijzen. Vraagt Modelboek ter inzage bij: ABONNEMENTS-FRIJS Per jaar fl.50, franco per post f2.buitenland f5. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVBRTENT1E-PRIJB 1 5 regels 35 sant, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. ANNEX Een gecombineerd S.V.G.-Elftal van hier speelde Zondag j.l. GED. POORTEZIJLEN, (Hoek KLEINZAND.) Monsterboekjes liggen tevens ter in zage bij C. SCHOTANUS, Kloosterstr. Sneek. S. J. SCHMIDT, Achterom R. SMALLENBURG, Woudvaart S. van KONINGSVELD, IJlst. A. WIJNTERP, Hommerts. J. BOEIJENGA, Woudeend. J. J. de JONG, D. K. ZIJLSTRA, Heeg. R. G. de BOER, Oppenhuizen. E. v. ZANDBERGEN, Idskenhuizen. T. ZIJLSTRA, Oudega (W.) J. VISSER, Molkwerum. J. J. WASSENAAR, Hindeloopen. vaart heeft herkregen. Beweging voor het jonge wezen is leven, gedwongen aanhou dende rust is de doodniet enkel voor jonge menschen, maar ook voor jonge die- En daarom moet ook vooral ’t jong vee zoo weinig en zoo kort mogelijk vast gebonden, zoo vroeg mogelijk de weide in. Nu ’t groote belang èn van beiveging en van frissche lucht meer wordt ingezien ten gevolge beter onderwijs en meerdere voor lichting op hygiënisch gebied, nu is daar mee ook de neiging geboren om ’t vee van die twee genoemde levensfactoren in ’t voorjaar „zoo spoedig mogelijk” te doen profiteeren. Het spreekt van zelf dat de na tuur aan dat „zoo spoedig mogeljjk” grenzen steltzij moet twee noodzakelijke levens voorwaarden scheppen, nl. voldoende voedsel in de weide en een dragelijk klimaat. Wat ’t eerste aangaat, ’t spreekt van zelf, dat er wat” in ’t land moot staan doch men behoeft zich heusch niet al te bang te maken, dat de dieren gebrek zul len lijden wat ’t gras te kort schiet aan lengte, dat wint ’t uit in rijkdom aan ver teerbare stoffen, er zit „pit” in. En dan de mooie tijd komt zoo langzamerhand aan en daarmee vermeerdert ook de kans op meer grasgroei met den dag. Wat ’t klimaat betreftnatte, gure koude en vooral een nat leger ’a nachts, dat is waar de dieren ’t slechtst tegen kun nen. Het aanhoudend loeien bewijst dan ook dat de dieren de warmere stal nog verkiezen. Is 't weer echter droog, zoo- als dit voorjaar dan schaadt een beetje koude niet en behoeft men niet angstvallig warmer weer af te wachten. Van erbar- melijk geloei dit voorjaar ondanks koude noordewinden en nachtvorsten dan ook geen sprake. Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tet Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens IC uur. en F.C.A. van Bolsward. Hoewel in de eerste speelhelft F.C.A. een voorsprong had van 20, wist Sneek met wind in den rug deze spoedig in te halen, ja zelfs ten slotte te winnen met 42 goals, ’t Was enorm hoede Sneeker voorhoede combineerde en ’t Bolswarder doel bestookte. De goals werden gemaakt door E. Blauw 2 en P. Baanstra 2. ’t Is een welverdiende over winning voor Sneek. L.S.C.Friesland 21. L.S.C. kampioen Oaze stadgenoote L.S.C. heeft Zondag j.l. het Lseuwarder-Elftal „Friesland” met 21 weten te kloppen en daarmee tevens ’t kam pioenschap harer af dealing bemachtigd. ’t Was jammer dat er zoo’n felle wind stond, want deze heeft ’t spelgehalte veel afbreuk gedaan. L.S.C. bracht met wind- voordeel in de rug de bal aan ’t rollen en nam spoedig de leiding en wist voor rust de stand op 20 te brengen. ’tFriesland- Elftal gaf flink spel te zien en bracht meer malen ’t L.S.C.-doel in gevaar. Slechts één tegenpunt wist ze te maken. Er werd zeer vriendschappelijk gespeeld. Onder een luid hoera van de vole toeschouwers blies scheidsrechter Brouwer van Leeuwarden het einde, waarna de Sneeker jeugd zich ook niet onbetuigd liet door te zingen ’t wel bekende L.S.C. heeft besloten niet in te gaan op het voorstel van het F.V.B.-Bestuur om nogmaals een wedstrjjd te spelen tegen Frisia om ’t kampioenschap. Stand le afdeeling: Het is merkwaardig, dat de veehouder van heden de weidetijd van zijn vee in ’t algemeen vroeger doet aanvaugen dan de boer van voorheen. Vanwaar dit verschijnsel? Dat er vroeger meer hooi gewonnen werd, valt niet licht aan te nemen. Wel maaide men eertijds later dan tegenwoordig en ver hoogde daardoor de kwantiteit hooi, doch deze ging tevens gepaard met vermindering der kwaliteit. Evenwel met de betere in zichten omtrent bemesting, begiering, de meerdere verzorging der graszode, de be tere afwatering enz. vermeerderde ook de hooioogst in den loop der jaren. Dit kan dus geen reden zijn, dat uit hooigebrek in ’t voorjaar in 't algemeen de weidetijd ver vroegd wordt. Wie, zooals schrijver dezes, meermalen ervan getuige is geweest dat het vee werd „losgelaten”, heeft zich zeker met hem ver maakt in de dolle sprongen, in dat opsnui ven der heerlijke lentelucht, alsmede in nog vele en velerlei andere wijzen, waarop de dieren hunne vreugde te kennen gaven. Al deze uitingen van „zich behaaglijk vin den” zijn niet anders dan een gevolg van aangename prikkels op de zenuwen, ver oorzaakt door zuurstofrijke lucht, weldadig zonlicht en vrij zeker ook door ’t zich gevoelen, niet gebonden te zijn aan bepaalde plaats, doch naar verkiezing be weging te kunnen nemen. Dezelfde ver schijnselen, dezelfde uitingen neemt men waar bij kinderen, voor wie na een paar uurtjes van betrekkelijk stil zitten in een niet altijd even zuivere atmosfeer van een schoollokaal, de deuren der vrijheid open gaan. Zie' ze springen en stoeien, hollen, schreeuwen, fluitenalle ondubbelzinnige uitingen van wat er in hun ziel omgaat nu de knellende banden der school tucht zijn weggenomen. Zie ze draven en rennen, totdat ’t bloed weer zijn normale, snelle SHPK n •ide 5) VOETBAL. 10 10 9 9 10 8 1 2 5 4 6 6 17 15 7 7 6 4 1.70 1.50 0.78 0.78 0 60 0.50 che een ■ng. end on- im- een ede vrij” een VAN 20—8 25—10 12—15 12—13 15—28 10—20 ilet vilt t u i L.S.C. I Frisia III Snaek I Stanfries F.C.A. Friesland □er nd. vas Sen et- nu ing oe- as, m- en .do in de iet je- e- bij in :at en ns d- jn Prof. Zeeman, f Schaepvaartmaatschappij Holland—Friesland. R. K. Okma. f De neger, die met den laatsten uitroep be doeld werd en trots dat „jongen,” zeker tien jaar ouder was dan zijn meester, trad, na eenig gestommel in de aangrenzende kamer, het vertrek binnen. „George, haal champagne voor mijnheer. De beste, versta je. Geen nieuwerwetsche soort van dien nieuwen kastelein.” Paul, die in George’s oogen meende te le zen dat hij niet op zijn gemak was en uit j weder binnentrad, pijn NIEUWE SNEEKER COURANT 8 7 3 2 2 2 diens blik las, dat zijn meester zich door dien drank misschien zou opwinden, verzocht zijn gastheer web geen moeite voor hem te doen hij gebruikte ’s morgens zelden iets. „Volstrekt niet, volstrekt niet,” zeide de kolonel haastig, „ik weet dat de nieuwere denkbeelden zoo iets verbieden, doch hier ben je veilig tegenover je kiezers en waarachtig ik zal je niets opdringen Maar ’t is mijn ge woonte, Hathaway een oude gewoonte misschien afgeschaft als de andere, doch niet temin een gewoonte, en ’t verbaast mij dat George, die haar kent, het heeft kunnen ver geten.” „De quaestie is, m’heer Harry,” zeide George onderdanig, „dat ik het van morgen in de drukte had vergeten, doch ik zal het verzuim herstellen!” en hij verdween. „Een goede jongen, mijnheer, maar hij wordt ook al besmet. Ik bracht hem meer dan tien jaar geleden van Nashville hierheen. Acht jaar geleden vertelden ze hem, dat hij niet langer slaaf was en maakten ze hem ongelukkig, tot ik hem zeide, dat hij er niets door zou ver anderen en dat hij kon blijven. Ik moest na tuurlijk zijn vrouw en kinderen laten komen, wat achttienhonderd dollars kostte maar ik ben wat, als hij hier niet even ongelukkig met hen is, want eiken morgen moet hij twee uur en eiken avond drie uur hebben om bij hen te zijn. Ik heb getracht hem over te ha len met zjjn gezin naar de mijnen te gaan om zijn fortuin te maken, of naar Oregon te trek ken, waar ze hem dan zoo iets van mayor of sheriff zouden maken maar hij wilde niet Hij haalt de huur voor me op van een klein eigendom, dat ik nog heb, en betaalt mijn re keningen en als nu die nieuwerwetsche be schaving hem maar niet hinderde, zou ’t een beste jongen zijn.” Paul kon niet nalaten te denken dat de huur die George ophaalde ietwat overeenkom stig was met het naaiwerk dat hij bepaald verrichtte, toen hij gekomen was, maar daar ,,L. S. C. is kampioen I” f Goals. Gesp Gew.Gel. Vorl. Put Voor Tegen Gom. 1 1 1 3 2 0 „Hij was altijd een soort dandy-neger”, zeide Pendleton, met een blik op de deur, waarach ter de grijze knecht verdwenen was, „maar zijn overdreven beleefdheid is natuurlijker en mannelijker dan de overdreven onbeschaamd heid van jelui beschaafder dienstboden, die zij eergevoel noemen. Dienstbaarheid moet van zelf opkomen, uit genegenheid Als je weet dat een man het land aan je heeft en je dient uit eigenbelang, dan weet je dat hij een hond is en jij een tiran. Jelui beschaving heeft dienstbaarheid gemaakt tot iets vernederends, omdat zij de menschen heeft geleerd, die te mijden. Toen ik hier pas kwam, waren Jack Hammersley en ik, om beurten kok. Ik achtte er mij zelf niet minder om. Maar genoeg hierover.” Hij zweeg en zich half opheffende op zijn elleboog, keek hij zijn bezoeker eenige oogen- blikken weifelend aan. „Ik heb je iets te zeggen, Hathaway,” her nam hij toen. „Je hebt het nog al gemakkelijk gehad met de voogdijschap; je aandeel in die taak heeft je niet zeer vermoeid, je geen nach ten wakker gehouden of je moeite berokkend in de loopbaan. Ik begrijp dat,” vervolgde hij haastig, toen Paul hem door een gebaar in de rede viel, „ik nam op mij als je gevolmach- tigde op te treden en deed het ook. Ik be klaag mij niet, maar ’t is nu tijd dat je weten moet wat ik gedaan heb en wat je nog hebt te doen. Hier is het verslag. Den dag na het onderhoud in het bureau van den Mayor, ont ving de Eldorado Bank, waarvan ik president was en nog ben, van mevrouw Howard vijf en zeventig duizend dollars. Twee jaar later, op denzelfden datum, had de bank door geluk kige speculatiën, die som verdubbeld en dus gebracht tot honderd vijftig duizend dollars. Het jaar daarna staakte de bank haar beta lingen.” hoorde hij het gerinkink van glazen in de aangrenzende kamer en de oude neger ver scheen weder in de deur. Met een deftige buiging zeide hij tot Paul: „M’heer zoudt ge u zelf niet een glas wijn schenken naar uw keuze Paul stond op en volgde den man naar de zitkamer en George sloot toen zorgvuldig de deur. Tot zijn verbazing zag Hathaway een blad met twee glazen whiskey en bitter, maar geen wijn. „Vergeef mij, mijnheer,” zeide de oude man nederig, „doch de kolonel zou niet anders dan de beste champagne willen hebben voor groote heeren als u bent en ik zou niet durven zeggen dat zij hier in de buurt niet is te krijgen. De beste champagne, die wij be zoekers geven is de Widow Glencoe. Zoudt u er iets op tegen hebben, mijnheer, om den kolonel niet te verbitteren, hem te zeggen, dat u slechts whiskey drinkt „Zeker niet,” zeide Paul, „ik geef zoo vroeg nergens om”, en toon naar de slaapkamer te- rugkeerende, zeide hij „U heeft er niets op tegen, kolonel, dat ik de champagne heb weg gezonden en mij zelf tevreden stel met whis key Zelfs de beste soort, de Widow Glencoe,” voegde hij er bij met een blik op George, „vind ik wel wat zwaar zoo vroeg op den dag.” „Zooals je wilt, Hathaway” zeide de kolo nel, ietwat stijf, „Ik geloof dat er ook op bet gebied van dranken nieuwe denkbeelden zijn en de maag van een „gentleman” is niet meer die van vroeger tijd. Dan kunnen wij den jongen ook wel missen, want ’t is zijn tijd om naar huis te gaan. Zet dien blikken trommel met de acten hier op bed George en dan zal mijnheer Hathaway er niets op tegen hebben dat je heen gaat.” De oude knecht maakte, na aan dit bevel te hebben voldaan, voor beide heeren een buiging en vertrok. „George blijft dunkt me toch in zijn tijd, niettegenstaande den vooruitgang, dien u be treurt,” zeide Paul, toen de deur achter den knecht was dicht gevallen. n 7, I 7, 7, 7, 7, 7> 7> n 7> Paul de jaren voor zich heen gaan hij voelde zich weer de knaap, die bewonderend placht op te kijken tot den krachtigen man, die daar nu hulpeloos voor hem lag. Hij was het ver trek binnengetreden met een gevoel van zekere waardigheid en een bewustzijn reeds meerma len mannen te hebben bedwongen, maar dat gevoel verdween bij het hooren van kolonel Pendleton’s indrukwekkende stem, want al had deze van haar vroegere kracht verloren, daar zat nog het authocratische van vroeger dagen in en Paul bewonderde in zijn oude kennis iets, dat hij steeds gemist had in zijn vrienden van later tijd. „Ik heb je in geen acht jaar gezien, Ha thaway, kom eens hier en laat ik je eens aan kijken.” Met de gehoorzaamheid van een knaap na derde Paul het ledikant. Pendleton nam zijn hand in de zijne en keek hem onderzoekend aan. „Ik zou je herkend hebben, jongman, niet tegenstaande je knevels. De laatste keer dat ik je ontmoette was in het kantoor van Jack Hammersley. Jack is dood en hier lig ik, ik geloof niet ver meer van mijn dood af. Hij zweeg even en toen langzaam Paul’s hand loslatende, voegde hij er eenigszins bitter bij: „Je bent jong en behoort tot de nieuwere richting. Ik heb je redevoering gelezenik behoor niet tot je partij mijn partij is al tien jaar dood maar toch wensch ik je ge luk. GeorgeVerduiveld, waar zit die jon- „U zult mijnheer Harry moeten verontschul digen, als hij u op bed moet ontvangen,” zeide de knecht, die op dat oogenblik de kamer K' „zijn been doet hem veel en hij kan er niet op staan. Als ik u vragen mag, m’heer”, voegde hij er fluisterend bij, terwijl hij de deur, die toegang tot de andere kamer gaf, met de eene hand een eind dicht trok, „spreek hem niet over zaken, die hem kunnen opwinden, dat is beter voor hem.” Paul knikte glimlachend en met de over dreven beleefdheid aan zijn ras eigen, liet de zwarte knecht hem toe tot de slaapkamer. Ook daar getuigde alles van vroegere groot heid en op een laag ijzeren veldbed lag het lange, militaire lichaam van kolonel Pendleton I in een zijden kamerjapon, die al lang geleden i betere dagen had gekend. Hij was zeer ver- j anderd in die acht jaar zijn haar was grijs I geworden en erg dun om de ingevallen slapen, maar zijn knevels waren nog buitengewoon lang en met zorg onderhouden. Zijn gelaat I gen nu droeg de sporen van zorg en ziekte daar wa ren diepe groeven langs de neusvleugels, die getuigden van afwisselende inspanning en ver- val en die aan zijn glimlach om den mond iets sarcastisch gaven. Zijn donkere oogen, die schitterden van een koortsachtig vuur, richt ten zich op Paul, toen deze binnen trad en wendden zich niet meer van den bezoeker af. „Hoe gaat het, Hathaway Bjj het hooren van de klank dier stem zag

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1