Het Nieuwe Modeblad P. SLUIS. f Kort gemengd Nieuws. Per» Telegraaf. Burgerlijke Stand. Ingezonden. Groenteveiling. ingezonden Mededeelingen VOGEL-EN PLUIMVEEVOEDER 30—35 LOSSE NUMMERS Kort oorlogsnieuws» KEMMISGEVIN G. en ver- het Nieuwe Modeblad verkrijgbaar. van aan- afge- Mei 1915. 60-75 150 10-15 45 20—25 Pest op Java. Het volgende aantal pestgevallen gedu rende het 14-daagsche tjjdvak van 9 tot en met 22 April kwam voor op Java: 119 gevallen, 103 doodenover het nagenoeg overeenkomstige 14-daagsche tyd vak van het vorige jaar (8 t/m 21 Aprill914) be droegen ze694 gevallen, 624 dooden. van millionnair, had een meisje gevraagd en blauwtje geloopen. Hij leek de weigering b. breid aan om Spinazie Postelein Radys per 100 bos Komkommers p. stuk Rabarber per bos Prei per bos nummer van „Het brengt veel nieuws eene Vrijzinnig-De- De BURGEMEESTER der Gemeente SNEEK, brengt ter openbare kennis, dat het Kohier der personeele belasting, no. 4, dezer ge meente, dienstjaar 1915, door den heer Directeur der Directe Belastingen goedgekeurd den 10 Mei 1915, aan den Ontvanger der Rijks- belastingen te Sneek ter invordering is ter hand gesteld en dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Sneek, den 11 Mei 1915. De Burgemeester voornoemd, P. J. de HOOP. DAMES, abonneert U op Een fraai, practisch en goedkoop Modetijdschrift. Voor ieder die op de hoogte wil blijven van hetgeen de mode voor schrijft is dit Blad onmisbaar. Het nieuwste Nieuwe Modeblad" voor Dames en Kinderen. Het Knippatronenblad (Supplement) be vat vele patronen van De nieuwste Voorj aars- en Zomer-Cos- tuums voor Dames- en Jongedames, zeer mooie Blouses, Rokken, Mantels, nieuwe Modellen Dames- en Kinderhoeden enz., benevens aardige Kinderjurken, Mantels, Jongenspakjes, enz. enz. Ook bieden de Handwerkpagina’s elk wat wils. Aan het Bureau der Nieuwe Sneeker Courant zijn a 15 cent per stuk (franco per post 16 ct.) PARIJS, 13 Mei. (Off.) Het Duitsche gar nizoen dat Carency en Bois Coté bezette be stond uit een bataljon jagers en 6 compagnieën pioniers van 300 man elk. De tegenstand werd gebroken en bij het krieken van den dag wa ren de Franschen volkomen meester van de stelling. Honderden Duitschers werden met de bajonet gedood en er werden 1050 Duitschers gevangen genomen, waaronder een dertigtal officieren, o.a. een kolonel, bevelvoerder der jagers. De Franschen hebben zich meester gemaakt van den mijnspoorweg van Neuville naar Gi venchy. BERLIJN, 13 Mei. (Off.) Ten Oosten van Yperen hebben wij wederom een steunpunt van den vijand genomen. Het dorp Carency, alsmede het westelijk deel van Ablain, hebben wij in den afgeloopen nacht ontruimd. Helaas is daarbij ook een aantal van onze dappere mannen en materiaal verloren gegaan. LONDEN, 13 Mei. Het Engelsche linieschip Goliath (van 1898, 12500 ton) is in de Dar- danellen getorpedeerd. Men vreest dat de ver- liezen 500 man bedragen. De Engelsche duikboot E. 14 is in de Zee van Marmora doorgedrongen en heeft twee Turk- sche kanonneerbooten en een Turksch trans portschip tot zinken gebracht. KAAPSTAD, 13 Mei. (Off.) Botha is gis teren om 12 uur Windhoek, de hoofdstad van Duitsch Zuidwest-Afrika, binnengerukt. Er werd geen tegenstand geboden. ST. PETERSBURG, 13 Mei. (Off.) Wij maakten bij Sjawli eenige honderden gevan genen en namen 5 kanonnen. Het gevecht duurt voort. In Oost-Galicië is de strijd minder hevig geworden op een groot gedeelte van het front. Ons offensief op den rechteroever van de Dnjestr ontwikkelt zich met goed gevolg. Onze artillerie heeft twee vijandelijke bataljons ge heel vernietigd. Een derde legde de wapens ne er. Bij Horodenka begon de vijand ’s avonds te wankelen en 1 den terugtocht. c. iegd Raad, die op initiatief der Aandoeningen der huid. De huid is blootgesteld aan tal van aan doeningen, welke door de jeuk en pijn het leven van den patiënt haast ondraaglijk ma ken. Bovendien zijn zij dikwijls onooglijk en bieden zij hardnekkigen weerstand aan elke behandeling. Foster’s Zalf geneest de huid door haar verzachtende, antiseptische en heelende eigen schappen. Zij gaat de ontsteking tegen en is bekend als een der beste geneesmiddelen tegen eczeem, huiduitslag, gordelroos, schurft, in sectenbeten, winterhanden en voeten, netel- roos, dauwworm en alle jeukende huidziekten. Foster’s Zalf (let op den juisten naam) is te Sneek verkrijgbaar bij Joh. W. Meijer, drogist. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel ii f 1.75 per doos. SNEEK Van 1113 Mei. Geboren Fiet zv Bielke Teppema en Livina ■Wilhelmina Gijsberta Theodora van Ingen. Gehuwd: Fedde Knol 27 jr. en Tjitske de Jong 23 jr. Overleden: Gerharda Nijman 74 jr. echtgen. van Jan Dijkstra. Aaltje Couperu» 69 jr. echtgenoot van Theunis Smeding. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) De belangstelling der leden in hunne libe rale Kiesvereeniging alhier is in de laatste jaren nimmer van veel beteekenis geweest. Wat kan daarvan de oorzaak wezen Naar onze meening geen andere dan eener- zijds de bekende onverschilligheid der conser- vatief-liberalen, die zij in politieke zaken door gaans aan den dag leggen (die richting zelve leidt daartoe eenigermate), en anderzijds *het te gering positief houvast, dat deze kiesver- eeniging biedt aan hen, die zich een oprecht vooruitstrevende politieke overtuiging bewust zijn. Dat het Kiesdistrict Sneek zoo moeilijk „om” te krijgen is, zal hier dan verder wel het zijne tot het tekort aan politieke belang stelling bijdragen. Die stand van zaken leidt voor ondergetee- kenden tot deze eenig mogelijke gevolgtrekking, dat de Kiesvereeniging niet langer moet vol staan met enkele verwijzing naar „vooruit strevende richting”, wat eigenlijk niets zegt, maar zich op een welomschreven program van vooruitstrevendheid dient te baseeren. Als hoedanig wij meenen dat alleen het pro gramma van den Vrijzinnig-Democratischen Bond daarvoor in aanmerking komt. Gevraagd om de politieke wagen der liberale kiesvereeniging, die in het zand van de onver schilligheid der leden jegens haar vereeniging thans nagenoeg vastgeloopen is, weder te trach ten in beweging te brengen, hebben onderge- teekenden zich daartoe bereid verklaard, maar onder voorwaarde dat a. de Kiesvereeniging mocratische worde, het Bestuur tot 7 leden worde uitge- M. de Koningin heeft met gegeven. Eigenaardige zelfmoord. Een jongmensch van twee-en-twintig jaar te Bridgeport (Noord Amerika), de zoon een millionnair, had een meisje gevraagd een 1 nog al kalm op te nemen en toen hij op het punt was het meisje te verlaten, zeide hg „Ik heb nog een groote verrassing voor je. Trek maar eens aan dit lint.” Het meisje deed het, er klonk een knal en de afgewezen minnaar viel op den grond met een doodelijke schotwond. Het lint bleek n.l. gebonden te zijn aan den trekker van een revolver, die de jongeman in zijn zak had. De afgewezen minnaar stierf na enkele oogenblikken. 14 per mand per mandje uitspraak gedaan in de zaak tegen de politie- nieuwe agenten D. v. d. A. en C rechtbank werden veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf wegens zware mishandeling van een arrestant tijdens een volksoploop. Het hof achtte hun daad niet strafbaar ontsloeg hen van alle rechtsvervolging. Te Nispen is de ontslagen oud-gemeen- teveldwachter W S., een bekend smokkelaar, door de Hollandsche grenswacht doodgeschoten. Van een visscher te Harderwijk was dezer dagen de haringvangst in de reepnetten zóó groot, dat twee schuiten de gevangen hoezeelheid niet konden vervoeren en een deel van de vangst weer aan de zee moest worden prijsgegeven. Uit Rome wordt aan het Centr. gemeld, dat in de afscheidsaudiëntie door den Paus aan mgr. Nolens verleend, de Paus aan den Nederlandschen prelaat een opdracht voor H. I om 7 uur begon in wanorde Wij hebben weder verscheidene duizenden o en verder een kanon bij de 50 proviandwagens buitgemaakt. WEENEN, 13 Mei. (Off.) Hun eerste succes verder voortzettend, versloegen de zegevierende troepen in een strijd van 10 dagen het 3e en 8ste Russische leger tot vernietigens toe, her overden daardoor een strook vaderlandschen grond van 130 K.M. breed. Een rijke buit viel den overwinnaars in handen. Tusschen den 2den en den 12den Mei hebben alle legers tezamen 143.500 gevange nen ingeleverd, ongeveer 100 kanonnen en 350 machinegeweren. Gisteren heeft zich de staf van de 48ste divisie Russische infanterie met generaal Kornilof bij Ordzechowa in den rug van onze troepen over gegeven Duitsche troepen hebben de Russische gou- vernementshoofdstad^Kielce bezet. Ten Oosten van den Uzsok-pas drongen Duitsche en Honvedtroepen ten Zuiden van Turka door. Zij maakten 4000 man gevangen. In Zuidoost-Galicië vallen sterke vijandelijke strijdkrachten op Horodenka aan. ROME, 13 Mei. Het Italiaansche ministerie besloot den koning ontslag te vragen daar er in de regeering geen eenstemmigheid heerscht over de te volgen buitenlandsche politiek en zij de goedkeuring der partijen mist. De Koning behield zich zijne beslissing voor. BERLIJN, 14 Mei. (Off). Krachtige vallen der Engelscheu bij Yperen zijn slagen. Bij Meenen vorderden wij verder. Bij Atrecht was het betrekkelijk rustig. In Rusland is de beslissing by Swalji nog niet gevallen. Elders maakten wij 200 gevan genen. In Galicië zijn voorposten van het leger van Mackensen voor Premysl aangekomen. De vervolging der Russen duurt voort. De fabriek van Trumbull, in de buurt van New Britain (Amerika) zal voortaan gra- naat-kartetsen en onderdeelen van geweren vervaardigen voor de bondgenooten. Dit zal dat Bestuur de plicht worde opge- met de vrijzinnige leden van den vereeniging candi- daat werden gesteld, tijdens de vervulling van hun mandaat de belangen der gemeente in daartoe te beleggen vergaderingen, zoo vaak dit wenschelijk blijkt, te bespreken. Dat ieder die voor de oprecht vooruitstre vende denkbeelden in vrijzinnige richting van den Vrijz. Dem. Bond gevoelt, zich tot plicht rekene, de Woensdag a.s. 19 dezer, 8^ uur in de bovenzaal van café „de Drie Friezen1* te houden vergadering bij te wonen. Mr. P. C. ANDREW. N. J. WOUDA. (Men zie de advertentie in het nummer van dit blad.) dan de wraak zijn van den directeur dier Mij. John. Trumbull, voor het feit dat zijn broer Isaac, uit Rudgeport, bij het torpedeeren van de Lusitania is omgekomen. De fabriek der Trumbull’s had tot dusver alle aanvragen van levering van oorlogstuig afgewezen. Andere Amerikaansche fabrieken, die tot dusver evenzoo hadden gehandeld, zul len het voorbeeld van Trumbull volgen. De Oostenrij ksche regeering heeft bepaald dat slechts 5 dagen in de week rundvleesch, kalfsvleesch, varkensvleesch en kippen verkocht mogen worden, omdat het leger zooveel noo- dig heeft en wegens de zeer hooge vleeschprij- zen gevaar bestaat voor den veestapel. Worst, nieren en lever mogen wel eiken dag verkocht worden. Een aantal Bulgaarsche reserve-officieren zijn opgeroepen voor oefeningen, die een maand zullen duren. Drie lichtingen van de reserve zijn eveneens opgeroepen en wel voor een oefening van twee weken. Uit het Britsche leger zijn als in en door den oorlog ongeschikt voor den dienst geworden van 4 Aug. tot 15 April 1915 ont slagen 2874 onderofficieren en manschappen voor de vloot waren het er 103 in datzelfde tijdsverloop. Echter is het gemiddelde thans al 1000 per maand (voor leger en vloot samen). Een commissie rekent er dan ook op, dat men einde 1915 met ongeveer 12.000 invaliden van leger en vloot zal hebben to rekenen. De Engelsche bladen publiceeren een rapport van den Amerikaanschen gezant te Berlijn over het lot van de Britsche officieren, die in Duitschland eon harde bejegening on dergaan bij wijze van vergelding voor de in Engeland gedetineerde officieren en minderen van duikbooten, die daar niet als eervolle tegenstanders worden beschouwd of behandeld. Er zijn 39 Britsche officieren, die een uitzon - deringsbehandeling ondergaan. De bezochte Engelsche officieren zitten in cellen, doch wa ren overigens zeer tevreden over hunne behan deling. In Engeland zitten de Duitsche sche pelingen der onderzeeërs niet in cellen. In Iff dagen tijds heeft het aantal liezen onder Engelsche officieren meer dan 1420 bedragen. Opstootjes tegen de Duitschers in Engeland. Naar aanleiding van de ramp der „Lusi tania” zijn te Liverpool en Londen opstootjes voorgekomen. Tal van Duitsche kapperswin kels, slagerijen en bakkerijen zijn vernield on danks de bescherming door militairen en politie, waarvan een aantal gekwetst werd. Een menigte van 300 mannen en vrouwen trok door de straten van Oost-Londen, roe pend „Weg met de Duitschers". Eer meubel- winkel is geplunderd. Er zijn een twintig be- toogers opgepakt. Te Liverpool bedraagt de schade alleen een half millioen gulden. De Engelsehe regeering is van plan de Duitsche en Oostenrijksche burgers die in Engeland wonen, terwille van hun eigen veiligheid te interneeren. Bij abonnement is de prijs slechts f 0.65 krijgsgevangenen gemaakt (franco per post f 0.75) per 3 maanden en da 50 Pro™ndwag (6 nummers.) Te Hoogersmilde is Woensdagnamiddag door onbekende oorzaak de behuizing van H. Hartsma Hzn. geheel afgebrand. Vier koeien en eenige biggen kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Te Oldenzaal was een geit, die flink melk gaf. Maar ze werd dan ook goed verzorgd. Opeens werd de hoeveelheid melk dagelijks veel minder. Men onderzocht het dier, maar ’t was goed gezond, alleen ’t gaf maar weinig melk meer. Reeds zou de veearts gehaald worden, toen de eigenaar ontdekte, dat.... een zijner konijnen zich geregeld toegang tot den geitenstal verschafte en de geit dan als zoog moeder fungeerde. Natuurlijk werd de vreemd soortige melker verwijderd en de geit geeft weer volop melk. Voor zoover dienaangaande opgaven zijn ontvangen, hebben het rijk, de gemeenten en de werkloozenkassen der al of niet bij gemeentelijke werkloozenfondsen aangesloten vereenigingen in Maart aan tegen werkloosheid verzekerde personen, die werkloos waren, uit gekeerd een.'bedrag van f240,156.84. Hierin zijn begrepen f 130.414.52 verstrekt aan leden van den Alg. Ned. Diamantbewerkersbond. Het Centraal bureau voor den uitvoer van boter heeft den boterfabrieken toegestaan deze week slechts 60 pct. van de gefabriceerde boter uit te voeren. PARIJS, 13 Mei. De Belgen hebben een Duitsche aanval aan de Yser afgeslagen. Te Carency maakten de Franschen twee veld stukken, 3 zware mortieren, 12 loopgraafmor- tieren, veel machinegeweren en 3000 geweren buit. In het bosch werden de lijken gevonden van 3 compagniën Duitschers. Aublain is door ons veroverd, wij maakten honderden gevangen. In Neuville namen wijtjyeer eenige huizen- gioepen en veroverden 17 kanonnen. Het le Pn-trebosch is geheel in onze handen. .^TAD, Mei. Anti-Duitsche rel letjes zijn hier voorgekomen. Zes Duitsche winkels zijn vernield. Anti Duitsche relletjes- Te Londen zijn de anti Duitsche relletjes voortgezet. Honderden Duitsche winkels zijn vernield. Ook te Johannesburg in Transvaal zijn deze relletjes begonnen, reeds is daar aan winkels vernield en verbrand voor Pen waarde van 3 millioen gulden. IJMUIDEN, 14 Mei. Een vlieger van on bekende nationaliteit wierp 3 bommen naar de Nederlandsche trawler ’s Gravenhage. De bommen troffen geen doel, de vlieger verdween in Oostelijke richting. DEN HAAG, 14 Mei. Dr. Nolens is na zijn terugkeer uit Rome door Min Cort v. d. Linden ontvangen. kende „Jeu de Pelote" dat gewonnen werd door Decastiau, Bruniël,1 Haelterman, Lassoir en Pouleur. In het Friesche spel behaalde Decastiau de Zilv. Med. voor verste bovenslag 92 M. In het Belgische spel verwierf A. Rienstra de Br. Med. voor verste bovenslag. De prijzen welke bestonden uit luxe kunst voorwerpen werden met een toepasselijk woord aan de spelers uitgereikt door den Com mandant van het Interneeringsdepot. HEM. OLDEPH. en NOORDW. De heer O. H. Bajema, sedert 21 September 1874 lid van den raad en tevens sedert 30 December 1874 wethouder dezer ge meente, heeft te kennen gegeven, dat hg wegens hoogen leeftgd by de a.s. periodieke aftreding niet meer voor herkiezing in aan merking wenscht te koment HEM. OLDEPH. en NOORDW. Kon de rotkreupel, die het vorig jaar onder de schapen van een 15-tal veehouders in deze gemeente werd ‘geconstateerd, voor enkele weken als geweken worden beschouwd, thans is deze besmettelyke ziekte opnieuw onder de schapen van een tweetal veehouders in deze gemeente geconstateerd en wel bjj R. van Rys te Warns en W. Draayer te Hemelum. HEM. OLDEPH. en NOORDW. In na volging van andere gemeenten wordt ook voortaan door tusschenkomst van het ge meentebestuur in deze gemeente goedkoope visch verkrijgbaar gesteld. De eerste zen ding komt nog deze week. KOUDÜM. De Onderlinge Verzekerings Maatschappij van Paardenhouders in den Zuidwesthoek van Friesland, gevestigd te Koudum, verzekerde in j het halfjaar 12 November 191412 Mei 1915 van 230 eigenaars 554 paarden [terj^waarde^ van f175000. ’t Getal afgemaakte en gestorven paarden bedroeg zes tegen een waarde van f 1530, de daarvoor uitgekeerde schadeloosstelling was ft926.50. Het 'bestuur’ stelde diensvolgens de om slag over het afgeloopen halfjaer vast op 60 cent per f 100 verzekerde waarde. Opening Zeebad Hindeloopen. Door het ruwe weder van gisteren is de opening van het badseizoen te Hindeloopen vrgwel mislukt. Waren er een vorig jaar 4000 bezoekers bjj de opening, ditmaal waren er niet zooveel’honderdtallen. Hopen wjj dat een spoedige verbetering in het weder de schade, nu door de ingezetenen geleden, zal vergoeden. Want by mooi weer trekt Hindeloopen wel I STAVOREN, 13 Mei. Voor ’t 2 eerst werd hier in-de afgeloopen winter een wan delende bibliotheek van ’t Nut opengesteld, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Iet aantal lezers bedroeg 56, het aantal uitgegeven boeken 748. Buitendien maakten 10 lezers gebruik van de vaklitteratuur. Deze afdeeling blyft opengesteld, terwjjl het letterkundig ge deelte beschikbaar was van November tot Mei. De bibliotheek wordt beheerd door ds. J. G. Frericks. STAVOREN. In de gisteren gehouden raadsvergadering werd besloten voortaan roggebrood beschikbaar te stellen van 5 pond voor 23 cent. By verordening werd veevoedering met rogge verboden. Als schat ters voor de inkomstenbelasting werden be noemd R. de Boer, T. T. de Jong, IJ. Visser en D. Groenhof. STAVOREN, 13 Mei. De ansjovisvangst aat zich slecht aanzien. Maandag gemid deld 3000 stuks, maar verder enkele hon derden en vanmorgen beliep het hoogste schot nog geen 50 stuks. Over de geheele Zuiderzee is de vangst op de enkele plaat sen waar gevischt wordt miniem. Schip in nood. STAVOREN, 14 Mei. (Per Tel.) By de Gasboei op het Vrouwenzand heeft een tjalk de noodvlag geheschen. Drie jollen zgn ter assistentie vertrokken. STAVOREN (later). Het ijalkschip is met behulp van jollen op drift gegaan naar Snkhuizen. HEEG, 14 Mei. Wat het koude lyden voor de beesten is bleek ook hier. By S. de B is een koe en bg G. W. een schaap tengevolge de koude doodgegaan. HEEG. Te Leeuwarden slaagde voor de onderwijzersakte A. Buma, alhier. RAUWERD. Het Departement Rauwerd van de Maatschappij tot Nut van ’t Alge meen heeft met algemeene stemmen zijne keuze gevestigd op den heer H. P. J. Bloemers voor de benoeming van algemeen secretaris. Tot afgevaardigde is benoemd de. T. S. v. d. Ley. DEERSUM, 14 Mei ’15. Benoemd tot tydelijk bouwkundig Opzichter by de ge meente Enschede, de heer P. Bleeksma te Deersum. Raadsverkiezing. Naar men ons meedeelt bestaat b: j een groep onafhankelijke kiezers het voor nemen by de a.s. raadsverkiezing de heer de Wolf die mede moet aftreden opnieuw te candideeren. Staatscourant no. 109 bevat de wij ziging der Statuten van de N. V. Sneeker Kofferfabriek alhier. Anti-Oorlograad- Wy verwijzen naar .een advertentie in dit blad, waarin belangstellenden worden uitgenoodigd tot een vergadering op Maan dag a.s. waar door verschillende sprekers het doel van den anti-oorlograad zal wor den uiteengezet. De kaatswedstrijden in Gaasterland. Dat had me een dag kunnen worden voor het schoone Gaasterland indien het weer er toe had medegewerkt; doch in plaats van bolle zuidewindjes en ’t lieflijk zonnetje een felle noordoosten wind en een dichte motregen die later veranderde in hevige regenbuien. Velen hadden er zich voor klaar gemaakt om Hemel vaartsdag de Internationale Kaatswedstrijd tus schen Friezen en Belgen in Gaasterland bij te wonen, temeer daar er dit jaar geen wedstrijd te Sneek ,kon plaats vinden. Doch toen ze Donderdagmorgen de dreigende wolken zagen komen, hebben ze maar van hun tocht afge zien, en daardoor kwam het dat een zoo klein publiek deze anders zoo mooie wedstrijd heeft bijgewoond. Om pl.m. 11 */2 uur nam de wedstrijd een aanvang tusschen de parturen No. 1 S. Kooi- stra Witmarsum, K. Faber te Rauwerd S. H. Schaap te St. Nicolaasga, en partuur No. 2 Decastiau te Soignies, Bruniël te)Hellebecq en Haelterman van Grammont. Friezen aan de opslag. Belgen in ’t perk. De twee eerste ballen door Kooistra en Faber opgeslagen worden in kaatsen omgezet, daar van krijgen de Belgen door het niet voorbij slaan der Friezen 2 punten de andere kaats is door buitenslaan der Belgen voor de Friezen. Dan slaan de Belgen nog 2 -ballen buiten en wordt de stand 6— 2 voor’ de Fr. Met deze stand en een kaats wordt gedraaid 5} De kaats wordt door de Belgen voorbijgeslagen 64, waarna Kooistra 2 ballen buitenslaat en de Belgen ’t le eerst aan de telegraaf krijgen. ’t Volgende eerst is dan weder voor de B. met de stand 62 n.l. door een bovenslag van Decastiau en Bruniël en doordat de Fr. één kwaad en een kaats niet voorbij slaan. Ook ’t 3e eerst valt den Belgen tendeel door dat Faber driemaal buiten slaat en bovendien een bal laat zitten. Dan halen de Friezen 2 spel achterelkaar. Hun eerste halfspel behalen ze door 3 groote bovenslagen van Faber en ’t niet voorbij slaan van een kleine kaats door de Belgen, ’t Spel door 3 buitenslagen en één laten zitten der B. ’t derde „eerst" met een bovenslag van Faber, een voor- en buitenslag en ’t laten zitten van een slag door de Belgen. Dan laten de Belgen drie ballen door Kooi stra stevig opgeslagen, zitten en een bovenslag van Faber bezorgt de Friezen 2 spel. De Belgen weten dan weder 2 spel gelijk te maken doordat de Friezen een bal laten zitten er een buitenslaan, en met 2 bovenslagen van Decastiau. Met den stand 6—4 nemen de B. opnieuw de leiding doordat de Fr. 1 bal buitenslaan, 1 laten zitten en 2 kaatsen niet voorbij slaan. Als de B. weer een schoone 6 hebben door dat Decastiau de 90 M. bovenslag doet en een „echte Friesche pripper” geeft en de Fr. een kaats niet voorbij slaan denkt men dat de Belgen met deze stand zullen winnen. De Friezen slaan dan echter de kaats voorbij, de Belgen laten daarna 1 zitten en slaan de twee I kaatsen niet voorbij, waarmee de stand weer i 5 eerstenTgelijk wordt. ’t Laatste halfspel vangt aan ten voordeele der Belgen door een bovenslag van Decastiau. Ze laten daarna een „ftil” opgeslagen bal van Kooistra zitten. Een daarna keurige trik- i trak bal weten de B. boven te slaan. Dan i geeft Decastiau weder een pripper waarmee de stand 6—2 wordt voor de Belgen. En als daarna de Friezen een kaats niet voorbij slaan hebben de Belgen deze partij met 5 eersten gelyk en 62 gewonnen. Dit was de mooiste en meest interessante partij welke men tezien kreeg. Daarna traden de parturen 3 en 4 in ’t strijdperk n.l. C. Werkhoven van Witmarsum, A. Rienstra, van Sneek en L. Bonnema van Oosterend tegen Pouleur van Brussel, Neurey van Acoz en Lassoir van Frameries. Deze partij viel niet mee. De Friezen waren in meerderheid de sterkste. Vooral onze stadgenoot A. Rienstra (hij was naast Decastiau de beste van dien dag) ver richtte uitstekend spel. Tal van groote boven slagen, de een na de andere maakte hij. Ook in op- en uitslaan was hij uitstekend. De Friezen wonnen tenslotte de party met den stand 5 eersten om 1 spel en 60. Bonnema sloeg veel buiten en Werkhoven presteerde ook weinig. De Finale. Na een paar uur pauze wordt onder een ge- stadigen regen de Finale gespeeld tusschen de parturen 2 en 3. ’t Lijkt wel dat de Belgen de Friezen verre de baas zijn, want als zij aan de telegraaf al 5 eersten hebben hangen, hebben de Friezen nog niets. Deze eersten werden met de volgende standen behaald 64, 60, 62, 64,60. Dit was hoofd- zakeljjk te danken aan het slechte opslaan van Bonnema. Decastiau was ook in deze partij in op- en uitslaan reusachtig. Bij de Friezen is het Rienstra weer, die enorm speelt en waar voor men hem evenals Decastiau grooten lof toezwaait. Aan zijn flink op- en uitslaan is ’t verschuldigd dat de Friezen geen verplet terende nederlaag hebben geleden. Hij wist ’t nog te brengen^tot 2 spel. Doch toen was ’t uit en behaalden de Belgen met den stand 5 eersten om 2 spel en 64 de overwinning. De le prijs is dus gewonnen door partuur No 2 Decastiau cs. De 2e prijs door het Friesche partuur Rienstra cs. Na afloop dezer partij werd er onder de Belgen een wedstrijd gehouden in hardloopen met hindernissen. Daarna werd nog tusschen Belgen en Frie zen op Belgische manier gekaatst: het be- Het gerechtshof te Amsterdam heeft «v J.UUUB- nieuwe Duitsche aanval aan de Yser afgeslagen. j ij a x n door1de De Duitschers lieten honderden dooden achter. I t

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 6