f2000 Westerhofs Koffie Het geheim van een naam. SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) e. WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) faS\I lactéeA| NESTLÊ mmmmm Woensdag 19 Mei 1915. 31e Jaargang. No. 66. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. RECLAMEKOLOM. i Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGS Ged. Poortezijlen, - Hoek KleiflZafid - Sneek. TELEFOON No. 150. I Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. Verhuizingen. Preanger Java Letter B No. 1 TC et. 62 55 52 N imi w stijdir gen. De Abonné’s op dit blad worden op aanvraag Gratis verxekeFd tegen de gevolgen van Ongelukken voor onderstaande bedragen» (Bisico gedekt door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) f200 1150 75-va- f 50f 25 •s wij Feuilleton. I jl (Wordt vervolgd.) bij O v e r 1 ij d e n. bij verlies van een Duim. bij verlies van elke andere Vinger. AB0NNEMENT8-PRIJS Per jaar fl.50, franco per post f2.buitenland f5. Afzonderlijke nummera 3 cent. ADVBRTENTTE-PRUS 1 5 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. Naar „The Pupil of Golden Gate.” BRET HARTE. Tot secretaris van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen is benoemd met 432 van de 751 stemmen de heer H. P. J. PER POND. ANNEX Nieuwe Adres, ••••••••eeeeeoe Gewjjzigd is de verordening, regelende het getal en de jaarwedden der ambtenaren ter secretarie. De aanvangsjaarwedde van den te benoemen tweeden ambtenaar is be paald op f650, eindsalaris f700, diploma verplicht. Tot leden der schattingscommissie voor de rjjksinkomstenbelasting zgn benoemd de heeren F. Eekma te Ku baard, IJ. Ring- nalda te Wasxens, IJ. Heeg te Oosterend en J. Terpstra te Welsrjjp. OOSTERLITTENS, 14 Mei. Gisteren is in eene tweede vergadering van de onder- In de vierde zitting van de Algemeene Synodale Commissie van de Ned. Herv. kerk werd voor kennisgeving aangenomen een bericht van het classicaal bestuur van Sneek, dat kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente ts Wjjckel, die een aanvraag om steun voor het bouwen van een nieuwe pastorie hadden ingediend, reeds tot het afbreken der oude pastorie zgn overgegaan. Aan vrijwillige bjjdragen voor de verbe tering der schraalste predikantstractamenten werd ontvangen f 1668.95, o. a. uit Leeu warden f 20.28, Sneek f 176.52, Franeker f8.10, Dokkum f 14.45, Heerenveen f 21.89. Ook in de afgeloopen weak was de ver zending van aardappelen naar Duitsohland bijzonder groot, zoo wordt uit Winterswijk gemeld. Voor het meerendeel uit Gronin gen en Friesland werden verzonden 298 wagons met een inhoud van ruim 42.000 H.L. Slechts een drietal wagons werd aan gehouden, omdat ze voor uitvoer verboden soorten bevatten. Ook de verzending van vleeseh heeft iu de afgeloopen week grootere afmetingen aangenomen. Uit Duitschland worden nog steeds brand stoffen in overvloed verzonden. De vorige week kwamen er 350 wagons meer dan de week te voren. Het aantal wagons met di verse goederen, waarvan vele voor Amerika, bljjft stationnair. Het wekeljjksehe aantal varieert tusschen de 400 en 450. Van de aangevoerde goe- 'deren noemen we cement, gips, gietjjzer, keislag, speelgoederen, glassoorten enz. aan ons bureau opgave te doen van het OUDE zoowel als het Abonné’s die verhuizen, verzoeken beleefd SNEEK. Tot tgdelgk hoofd der o. 1. school te Idskenhuizsia is benoemd de heer D. Jou- etra, tot tgdeigke leerkracht aan School no. 2 alhier, mej. W. Koetziejr, beiden leerlin gen der Rgks-normsalkssen, alhier, die bg ’t jongste examen de onderwijzersacte be haalden. ’t O. B. Weeshuis verleent thans nog aan twee Belgischen, een moeder en kind uit Henegouwen, onderdak. De vader, een geïnterneerde, ligt nog steeds in ’t St. Antonius Ziekenhuis. De vertrokken vluch telingen zgn op moment reeds in dienst bij een landbouwer onder Franeker. Op de alphabetische vooordracht voor onderwgzer aan de M. U. L. O. School te Winschoten komt voor de heer C. P. van Weeemael, alhier. Te Leeuwarden slaagde voor het onderwijzersexamen o. a. de heer P. van der Wal alhier. OPPENHUIZEN. Op de voordracht voor hoofd der openbare lagere school te Oude- horne komt voor de heer L. de Vries alhier. GAASTMEER. Te Leeuwarden slaagde voor de ondcrwijzers-acte de heer F. Sterk, alhier. HENNAARDERADEEL, 14 Mei. De raad heeft ingewilligd een verzoek der Friesehe Maatschappij van Landbouw, af- deeling „Hennaarderadael”, om voor het geven van een cursus in huishoudkunde te mogen beschikken over de openbare school te Wommels. Nog vond een gunstig gehoor het adres van reinigers en wegwerkers in de ge meente, houdende verzoek om toeslag op hun loon, wegens de duurte der tgden. Ze zullen eene gratificatie van f 25 ontvangen hebben ze meer dan drie inwonende kin deren ie hunnen laste, dan bedraagt deze f40.—. Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tcf Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdag morgens 10 uur. afdeeling alhier der V. P. N. een huishou delijk reglement vastgesteld. Het door de commissie ad hoe ontworpen concept is met eene kleine aanvulling goedgekeurd. Tot leden van het bestuur zgn gekozen da heeren G. Brink J. Peereboom en P. Pais ma. WOUDSEND 17 Mei. Door ’t plaatselgk Steuncomité alhier zal, bg wgze van proef, voorloopig eenmaal per week goedkoop» visch verkrijgbaar worden gesteld. De prgs is bepaald op 9 cent per pond. LEMMER. De afgeloopen week is al hier in ’t geheel 3800-tal haring en 550 pond bot aangsvoerd. Voor de hsringwerd ^an f 0.75 tot f 1 per tal, en voor de bot 11 ct. per pond besomd. 55 55 George, die 7) gang het beste l Voedingsmiddel Voor Kinderen Spaarzaam en zuinig In het gebruik VAN had zeer gewild te zijn. Nut van *t Algemeen. NIEUWE SNEEKER COURANT ander maal, George, sta je geen gast toe den wijn weg te zenden. Is hij er van gediend, dan zet je hem op het Algemene Synodale Commissie. Uitvoer naar Duitsohland. riep de kolonel, den ouden knecht boos aan kijkende. „George,” zeide hij een oogenblik later op vriendelijker toon, „bedrieg mij niet, of hij werd nog zachter van stom „of ik sla je de zwarte huid van je body 1 Hoor eens heb je nog geld over „Zeker, m’heer, er is nog over,antwoordde de neger ernstig. „Ik zal het halen met de afrekening.” „Wacht even 1 Terwijl ik hier zoo lag heb ik er over gedacht dat, daar de weduwe Mollay niet betalen kan, en wij de waterbelasting had den te betalen voor den ouden Bill Soames, de huur van verleden week niet veel is. En daar wij ook nog de maandrekening voor de restauratie en die van den drogist moeten be talen voor zalfjes en medicijnen, zien wij zeker vrij wel den bodem van onze geldkist. I k heb hier alles wat ik noodig heb, maar, waar achtig kerel, als ik merk dat jij je bekrimpt, of mij bedriegt, of geld leent „Ja, m’heer Harry, maar de weduwe Mollay heeft vanmiddag betaald. Ik zal de boeken en hot geld halen, om het u te bewijzen” en haastig keerde hij naar de zitkamer terug. Daar ledigde hij met bevende handen zijn zakken op de tafel, inbegrepen Paul’s geschenk en de ontvangen fooien en een lessenaar ope nende, nam hij daaruit een bonten zakdoek, zooals de negervrouwen, die om het hoofd dragen, waarin zaten een weinig zilvergeld en de beurs van een knaap. Ook deze ledigde hij bij het andere geld. Dat was de eenige huur van kolonel Henry Pendleton Zij was gevormd door de verdienst van „George Washington Thomson” zooals de oude neger officieel heette, zijn vrouw, be kend als tante „Dinah,” waschvrouw en Scipio Thomson,” hun veertienjarige zoon, schoen poetser. ’t Was samen niet veel. Maar in de oogen van den ouden man, die door tranen waren beneveld, leek die som groot genoeg. (KINDER HI EEL) In Iedere Apotheek of drogisterij voorhanden gelaat en het grijzende haar van achter zijn stoel was getreden. Geruster, den ouden bediende dichter bij diens meester te vinden dan hij gedacht had, en zonder zich af te vragen, wat hiervan de reden zou kunnen wezen, zeide Paul„Zoo George, bezoek je op zoo’n manier je gezin De oude man schrikteeen oogenblik sche nen zgn roode lippen droog en bleek te wor den en zgn oogen stonden strak in de kassen, toen hij in den spiegel, den glimlach om Paul’s lippen zag. Maar in ’t volgend oogenblik her stelde hij zich en met een beleefde, doch link- sche buiging, zeide hij„Om Gods wil, m’heer ik erken dat de schijn tegen me is, maar de eenvoudige quaestie is, dat ik op ’t oogen blik de plaats inneem van een ouden vriend, m’heer, die op ’t oogenblik in de aangrenzende straat is geroepen.” „En ik ben duivels blij over elke quaestie, die maakt dat ik mijn haar kan laten knip pen door den man, die de rechterhand is van kolonel Pendleton, George Vooruit dus, vriend De dankbare glimlach, die nu plotseling kwam op het gelaat van den ouden man, scheen tevens ten gevolge te hebben dat het beven zijner hand, waarmede hij uit een ver sleten zak een schaar had genomen, ophield. Nadat hij eenigen tijd geknipt had, hernam Paul weder „Hoor eens George, waarom breng je je vrije uren niet altijd op deze wijze door Je zoudt er je fortuin mee maken, zoo goed ver sta je het vak.” De oude man lachte wel een minuut lang van blijdschap over die woorden. „Om u de waarheid te zeggen, m’heer Hathaway, daar u een oud vriend bent van mijn meester, en zelf een gentleman, m’heer, en een Senator m’heer, wil ik u wel zeggen dat ik dat al doe Ik krijg op die wijze wat geld voor de oude vrouw en de kinderen. Maar de kolonel weet er niets van. O, m’heer, de'kolonel zou mij, of zich zelf vermoorden als hij zoo iets van mij kon denken. De kolonel staat te hoog voor zoo iets, m’heerdaar u zelf een gentle man bent, kunt u dat begrijpen. Hij zou niet willen dat zgn neger werkte voor twee mees- De gang en de trap Zagen er in Paul’s oogen nog ellendiger en armoediger uit, toen hij die langzaam en weifelend afging, om naar de straat te komen. Onder aan de trap bleef hij een oogenblik staan, er over denkende, of hij onder een of ander voorwendsel weder naar boven zou gaan, opdat de oude man niet zoo alleen zou zijn. Hij was reeds besloten een onderzoek in te stellen naar de persoonlijke en geldelijke zaken van den kolonel, iets wat hij zelf niet had durven aanbieden en had reeds half en half een plan gevormd om zijn invloed en popula riteit op de proef te stellen, om daardoor den ouden man te kunnen helpen. Doch toen hij op straat was gekomen en een oogenblik weifelde waarheen te gaan, kwam een eigenaardig denkbeeld bij hem op. Aan het andere einde van het hotel, was een kleine barbierswinkel. Als hij zich daar het haar liet knippen, zou hij nog eenige oogenblikken lan ger onder hetzelfde dak kunnen zgn als die arme, verlaten man en misschien een besluit kunnen nemen hoe te handelen. Hij trad den zindelijken, doch hoogst een voudig gemeubelden winkel binnen en nam plaats in den dichtst bij hem staanden stoel, zonder op te merken dat er geen andere klan ten waren op dat oogenblik en er niemand anders was dan een bediende, die achter een glazen deur een scheermes stond aan te zetten. Maar de stem van dien bediende, kwam hem, toen deze van achter de deur hem ontving, met de woorden „Morge, m’heerZal ik het genoegen hebben uw haar te knippen of u te scheren, m’heer bekend voor en in den spiegel kijkende, weerkaatste deze het zwarte steek en tracht onder een of ander voorwend sel altijd bij den kolonel te zijn. Dit geld zal vergoeden wat je hier verliest en zoodra de kolonel weer wel is, kan je hier je werk her vatten. Maar ben je niet bang dat iemand je herkennen zal „Neen, m’heer, dat is het juist. Alleen vreemdelingen, die niets beter weten, komen hier.” „Maar als je meester hier eens kwam ’t is vlak bij zijn kamers.” „M’heer Harry in een barbierswinkel’zeide de oude man grinnekend. „Vergeef mij, m’heer,” voegde hg er met waaardigheid bij, »maar sedert twintig jaar heeft niemand anders dan ik de kin van den kolonel aangeraaktals m’heer Harry naar een barbierswinkel gaat, zal het er niet toe doen wie daar is.” „Laat ons dan hopen dat hij niet gaat,” zeide Paul vroolijk en toen, om de uitingen van dankbaarheid, welke hij in de oogen van den neger had gelezen, sedert hij het goud stuk gaf, van diens lippen te voorkomen, zeide hij haastig„Ik reken er op je bij den kolo nel te vinden als ik over een dag of drie te rugkom,” en glimlachend verliet hij den winkel. Twee uur later kwam de eigenaar der zaak terug en toen hij van George een afrekening en een zeker percent van de fooien (behalve die van Paul) ontving, vertelde deze hem, dat hij eenige dagen zijn hulp zou moeten missen. „Wegens particuliere en persoonlijke zaken”, verklaarde de oude neger op de vraag, wat daarvan de reden was. Wel trachtte de bar bier, die niet gaarne een goede hulp verloor, hem door het aanbod van meer salaris, te be wegen tot blijven, maar George bleef op zijn stuk staan. Toen hij kort daarop de zitkamer van den kolonel weer binnentrad, herkende deze hem aan zijn stap. „Een meer niet buffet.” »Ja, m’heer, maar daar u er zelf niet van houdt, m’heer Harry, en de wijn de duurste soort Glencoe was „Wat drommel, wat doet de prijs er toe!” raad opgemeten, voor den inkoopprijs door het rijk overgenomen en weder voor f9 per 100 K. G. aan de bakkers verkocht. Na afloop der transacties wordt de brood prijs gesteld op 22 cent per 21/2 K. G. 2. Ongebuild tarwemeel en brood. Algemeen was men van oordeel, dat in deze provincie bij particulieren geen vraag zal zijn naar ongebuild tarwemeel, teneinde daarvan voor hun gezin brood te bakken. Ook de noodzakelijkheid en de nuttigheid van de verkrijgbaarstelling van bruin brood tegen 12 cent per K. G. werd door verscheidene aanwezigen sterk betwijfeld. In verscheidene gemeenten is vooraf een onderzoek ingesteld naar de mate, waarin het bruine brood door de ingezetenen gewenscht wordt. Over het algemeen bleken de resultaten pover. In Sneek waren 25 bakkers bereid, dit. brood te bakken en hebben 200 ingezetenen hun verlangen te kennen gegeven om het te ont vangen. Op het platteland was de belangstel ling veel geringer. In Wonseradeel b.v. wen- schcn slechts een 12-tal ingezetenen „ongebuild” Bloemars, burgemeester van Borculo. te ontvangen. Verbazing werd uitgesproken over het feit, dat zoo weinigen het goedkoops broodvan 6 cent per pond bleken te waardee- ren en de onderstelling gewaagd, dat de be langstelling naar deze broodsoort, na verlaging van den roggebrood-prijs, wel geheel zal ver dwijnen. De prijs van het wittebrood (melkbrood) be draagt thans in de meeste gemeenten 3032 cent per K. G. 3. Varkensvleesch. Door verschillende ge meenten was in dezen contact gezocht met de regeering, zonder dat deze nog een beslissing had genomen. Succes had alleen de heer Piccardt, burgemeester van Wonseradeel, ge had, die reeds 8 varkens had ontvangen. Deze bleken bij de slagers-L~ Voor den verkoop der van deze varkens af komstige producten zijn de volgende maximum prijzen vastgesteldvarkenslappen 52l/2 cent, worst 52 ll-1 cent, spek 47 cent, gehakt 52 cent, karbonade 50 cent. Reeds wordt beneden deze prijzen verkocht. Uit de besprekingen kan de conlusie worden getrokken, dat de gemeentebesturen ten aan- zien van het vraagstuk der volksvoeding in onze provincie diligent zgn. Goedkoope levensmiddelen. Onder voorzitterschap van den heer P. J. de Hoop, burgemeester van Sneek, is te Leeu warden, een vergadering gehouden van de Vereeniging van Burgemeesters en Gemeente secretarissen in Friesland, ter bespreking van de bekende circulaire van den minister van Landbouw van 24 April j.l., betreffende de verstrekking van levensmiddelen tegen verlaag den prijs. Breedvoerig werd besproken 1. Het roggebrood. Daarbij bleek, dat alge meene medewerking verleend wordt aan de maatregelen, welke de strekking hebben te ko men tot verlaging van den prijs dezer brood soort. In alle gemeenten wordt de roggevoor- ters als hij ’twist, zou hij mij laten gaan en zich zelf helpen. Maar, God weet 't m’heer, de kolonel zou ’t niet kunnen stellen buiten mij.” „Je haalt zgn huur op, niet waar zeide Paul haastig. „Ja m’heer.” „Is dat veel „Wel, m’heer, niet zooveel als vroeger, m’heer Ziet u, de bezittingen van den kolo nel staan in het oudere deel der stad, waar de arme blanken wonen en die betalen niet geregeld. De kolonel is zacht van aard en durft ze niet dwingen sommigen van hen zgn oude menschen als hij zelf, m’heer sommigen zijn Spanjaarden, die hopen dat do oude tij den weer zullen komen, als vóór den Mexi- caanschen oorlog en zij betalen niet. Maar wij komen er toch, m’heer wij komen er niet op de rijke manier, op de moderne ma nier, waar de kolonel niets mee op heeft, maar wij komen er, en kunnen onze vrienden wijn schenken. Als u weer komt, m’heer, zult u de Champagne op het buffet vinden.” „Heeft de kolonel hier veel vrienden „De meeste oude zijn dood, m’heer en de kolonel kan niet wennen aan de nieuwe. Hij komt niet veel in gezelschap sedert de bank achteruit ging en zoolang die zaak niet ge heel is geregeld. Vergeef mij, m’heer maar weet u soms niet, wanneer dat gebeurd zal wezen Dat zou een pak van het hart zijn bij den kolonel. Daar u daar in Sacramento in verschillende comité’s een man van aanzien zijt, m’heer, dacht ik zoo dat u dat wel zoudt kunnen te weten komen.” „Ik zal er eens naar informeeren,” zeide Paul glimlachend. „Shampooing, m’heer „Neen, van ochtend niet,” zeide Paul, op staande, „maar nog even over wat anders. Je bent een uitstekend barbier voor de klanten, George, en wat ik over je toekomst in dit vak zeide, trek ik niet terug, maar ik geloof dat do kolonel n u je diensten hard noodig heeft. Hij is volstrekt niet wel. Neem dit,” zeide hij, den man, tot diens verbazing een twintigdol- larstuk in de hand duwende, „laat voor de volgende drie, vier dagen den winkel in den

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1