De Eurspeesche Oorlog. in Plaatsing van Advertentiën FIRMA H. BI! V\B EMI HU. II. Kort gemengd Nieuws- Per Telegraaf. KENNISGEVING. Wij belasten ons met de Ged. Poortezijlen. Telefoon 150. BEKENDMAKING. in «lle Binnen- en Buitenlandsche Bladen en Tijd’ schriften zonder eenige prijsverhooging. BEKENDMAKING. Correspondentie. Burgerlijke Stand. Rechtbank Heerenveen. Nieuwstijdingen. Kort oorlogsnieuws. het Bestuur. t. e. m. f 499, 80 pCt., f 500 en daarboven voor teren, do vijand de directie Het Nederlandsche stoomschip „Niobe” met 20 machinegeweren voor de Nederland - aanvra- meer dan sche regeering geleden door W olvordering. De BURGEMEESTER van SNEEK, maakt aan belanghebbenden bekend dat alle inlandsche wol, welke bij do eerst volgende scheer van de schapen in deze ge meente wordt verkregen, benevens alle bloot- wol ten behoeve van het leger is gevorderd dat het scheren van de schapen op den ge wonen tijd moet geschieden dat de wol in goede conditie, droog en zon der vuil moet worden afgeleverd dat in de vordering niet is begrepen het artikel brokken, doch wel de wol van do z.g. overhouders dat derhalve geen gevorderde wol verhan deld noch eventueel reeds verhandelde wol mag worden af geleverd dat met het in ontvangst nemen van de te leveren wol, door het legerbestuur daartoe gemachtigde personen zullen worden belast; dat do gewone handel in schapen zijn voort gang kan hebben. Sneek, den 21 Mei 1915. De Burgemeester voornoemd, P. J. de HOOP. Gevraagd 1 letterzetter (jongmaatje) 1 rij wiel ver lakker 1 metaalslijper 1 jongste kan toorbediende 1 idem tevens voor pakhuis- werk I smid. Vaststelling Roggebroodprijs. T. V. p.a. J. G., Berlikum. U heeft vergeten uw oud adres op te geven. Verzoeke dit alsnog te doen. Kostelooze bemiddeling voor Werkgevers en Werkzoekenden. Werkzoekenden 1 loopknecht 2 jongste kantoorbedienden 1 kantoorbediende 1 letterzetter, 2e klas 1 timmerman 1 smid of stoker 1 pakhuisknecht 1 reiziger. en Antje de De BURGEMEESTER der Gemeente SNEEK, maakt bekend dat vanaf morgen de prijs van het Roggebrood 22 ct. de 2’/2'K.G. be draagt. Sneek, den 21 Mei 1915. De Burgemeester voornoemd, P. J. de HOOP. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK herinneren belanghebbenden aan hunne verplichting tot aangifte ter secretarie der gemeente van VERHUIZING, zoomede 'tot in levering van getuigschriften van werkelijke woonplaats-verandering binnen- den bij art. 6 van het Kon Besluit van 27 Juli 1887, S. B 141, bepaalden termijn van uiterlijk één maand. N.B. De straf op overtreding van bovenge noemde bepaling is hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste h mderd gulden. SNEEK, den 17 Mei 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. de HOOP, Burgemeester. P. SIKKES, Secretaris. Gemeentelijke Arbeidsbeurs Paleis van Justitie, Marktstraat, Telefoon No. 13. Geopend: alle werkdagen van 7—9 uur 's av. behalve Woendags en Donderdags. Italië. BERLIJN, 20 Mei. De officieuse Nord. Allgem. Zeitung deelt mede dat Italië, na dat in Maart Oostenrijk reeds vergoedingen aan Italië had aangeboden wanneer het zich neutraal wilde houden, op 11 April zijn eerste eischen stelde nl.volstrekte af stand van Trentino op grond van de in 1811 vastgestelde grenzen, d.w.z. met in begrip van het ver buiten het Italiaansché taalgebied liggende oer-Duitsche Bozen 2e. een grenswijziging ten gunste van Ita lië aan de Isonzo, met inbegrip van Görz, Gradisca en Monfalcone3e. verandering van Triëst, met het tot aan de Isonzo loo- pend achterland, benevens Capodistria en Pirano in een onafhankelijken vrijstaat; 4e. afstand van de eilandengroep Curzolari met Lissa, Lesina, Curzola, Lagosta, Braz za en Meleda (alle eilanden op de Dalma- tijnsche kust Red.) Dit geheele gebied moest dadelijk wor den afgestaan en de daaruit afkomstige in het O.-H. leger en op de vloot dienende soldaten moesten dadelijk naar huis worden gezonden. Verder maakt Italië aanspraak op de volle souvereiniteit over Walona en volkomen belangeloosheid van O.-H. in Al banië. Italië bood zijnerzijds 200 millioen frs. als afkoopsom van alle lasten aan en ver klaarde zich bereid om voor den geheelen duur van den oorlog onzijdig te blijven. Do Oostenrijksche regeering heeft ge tracht tot eene schikking te komen doch 4 Mei deelde Italië onverwachts mede dat het ’t bonds verdrag met Oostenrijk opz ide en gaf daarvan kennis aan Berlijn. ROME, 20 Mei. De kamer is heden middag bijeengekomen. De galerijen waren propvol. Alle parlementaire persoonlijk heden waren aanwezig, behalve Giolitti. In do diplomaten-loge zaten o.m. de gezanten van Engeland, de Vereenigde Staten, Frank rijk, Japan en Rusland. Alle aanwezigen, met uitzondering van enkele socialisten, verrezen van hun zetels en juichten Marcora, de kamerpresident, toe. Met 407 tegen 74 stemmen en één ont houding heeft de Kamer onder toejuichin gen het wetsontwerp waarbij aan de re geering in geval van oorlog buitengewone bevoegdheden worden verleend, aangenomen. en Netts M n U fflBÜWE SiD COUNT No. 07 ra Ml S IKtt Generaal 2067, voor de Prov. Staten 2061, pCt., f200 t. e. m. f299, 70 pCt., f300 en voor den Gemeenteraad 1932. Het vo- t. e. m. f499, 80 pCt., f500 en daarboven rige jaar waren deze getallen resp. 2025, 90 pCt. KOUDÜM, 20 Mei 1915. Het zieken- fonds „Helpt Elkander” alhier hield heden zjjn algemeene jaarvergadering. Het ver slag van den penningmeester gaf een ont vangst aan van f 525.076 en een uitgaaf van f517.11. derhalve aan kasgeld aanwe- Haan to Idzega. Grietinus Tjebbe zv Sjouke Asma en Minke Hettinga te Idzega. Romkjen dv Folkert Bakker en Jeltje Walsweer te Oudega. Gehuwd: IJede Sjaarda 25 jr. te Oosterend en Lijsbeth Veilenga 24 jr. te Nijland. Sjoerd Heeringa 30 jr. te Goënga en Hinke Elsinga 22 j. te Huizum. IJLST. Van 1421 M i. Gehuwd: Sipke Lammert Frankena 28 jr. met Gatske Ruardi 23 jr. HEM. OLD. en NOORDW Van 1420 Mei. Geboren: Geertje dv Rients de Boer on Trijntje de Jong te Scharl. Luitjen zv Tjebbe Dijkstra en Froukje Brouwer te Scharl. Roelofje dv Evert. Bulder en Jantje Middendorp te Hemelum woonp. Alphen. ÖNEEK Van 1820 Mei. Gehuwd IJmte Groeneveld 23 jr i Arondiena Hendrieka Koopmans 20 jr. Overleden: Jolke van der Veen 60 jr. echtg. van Jeltje de Vreeze. Kelke van der Wal 49 jr. eehtg. van Jetske de Boer. Bankje Langius 80 jr. wed. van Jan Groenendal. Neeltje Bakkerus 69 j. echtg. van Anne Posma. Fokeltje Baanstra 95 jr. weduwe van Pieter Reitsma WIJMBRITSERADEEL. Van 18—21 Mei. Geboren: Jaltje dv Durk Nijdam aan boord, werd eenige dagen een Duitscb oorlogsschip aange houden en opgebracht naar Cuxhaven. Het is spoedig weer vrijgelaten. De houding der Duit- sche marine tijdens het gebeurde, is steeds correct en beleefd geweest. Naar de Secolo uit Boekarest verneemt, verluidt daar in politieke kringen, dat Italië aan Roemenië heeft te kennen gegeven, dat het zich van alle met Roemenië getroffen af spraken ontslagen zal rekenen, bijaldien Roe menië niet op het overeengekomen oogenblik het zwaard trekt. Het Hoofdbest, der Italiaansché soc. partij en de vertegenwoordigers van het algemeen werkliedenverbond en de socialistische Kamer- groep hebben volgens de Basler Nachrichten in een samenkomst®te Bologna besloten elke gedachte aan een algemeene werkstaking, als protest tegen den oorlog, prijs te geven. Aan het Engelsche Parlement zijn stuk ken overgelegd met inlichtingen over het werk van den censor en van het persbureau. De censoren van dit bureau niet meegeteld zijn er in Engeland 180 censoren, meest ge pensioneerde officieren van zee- en landmacht die de telegrammen onder de oogen krijgen. Gemiddeld hebben zij in elk etmaal 30.000 tot 50.000 telegrammen te behandelen. Elders in het Britsche Rijk werken nog 400 censors. De lijkschouwer te Ramsgate had Woens dag den dood te onderzoeken van iemand, die gewond was door een bom, die een Zeppelin had uitgeworpen. De jury gaf als haar uit spraak „moord met voorbedachten rade, be dreven door den Duitschen keizer. van Schoolgeld le kwartaal 1915 en wel dat l onderwijs op f en dat f 150 opgenomen. Het aantal uitkeeringen aan zieken was buitengewoon groot geweest. Het salaris van den bode is op f30 ge bracht. Tot bestuurslid is herkozen de heer P. Eringa, terwjjl in de bestaande vacature is voorzien door de benoeming van den heer R. K. Bajema. Is besloten om dit jaar de statuten te herzien en zoo mogeljjk daarop de Koninklijke goedkeuring te krpgen. HEMEL. OLDEPH. en NOORDW., 20 Mei 1915. In de vergadering van den Raad dezer gemeente is het nieuw gekozen raadslid, de lieer S. P. B. Martens, beëedigd en geïnstal leerd. O. m. zijn de volgende mededeelingen kennisgeving aangenomen dat gp 24 Mei j.l. de telefooncel te Koudum -is opengesteld dat tot telegram besteller te Koudum is benoemd de heer N. Visser aldaar. Is besloten onderhands te ver- koopen aan de Wed. W. 8. van der Zijpp te Molkwerum en medeeigenaren een strook grond, deel uitmakende van den berm van den grint weg tusschen de Warnserbrug en het dorp Molkwerum en grenzende aan het erf en weiland van genoemde eigenaren, tegen een koopprijs van 15 cents per M2 plus de kosten van eigendomsoverdracht. Is besloten aan Gerrit van der Veer en aan Harmen H. Speerstra te Warns in erf pacht uit te geven een strook grond tegen een jaarlijksche pacht van f4.40. Tot leden der schattingscommissie voor de Rijksinkomstenbelasting zijn benoemd de hoe ren P. Eringa en R. K. Bajema te Koudum, A. N. van der Zijpp te Molkwerum on D. Meinesz te Nijega. Naar aanleiding van het adres van de Friescho '•'ereeniging van gemeenteveldwachters is be sloten een toeslag toe te kennen aan onder scheidene categorieën van gehuwde ambtena ren en wel aan man en vrouw tezamenfO.50 per week plus f 0.20 voor elk kind benederi de 14 jaar. Vast gesteld zijn de kohieren over het le kwartaal van gewoon van herhalingsonderwijs op f36.05. Wegens vertrek uit de gemeente is nog afschrijving van Hoofdelijken Omslag verleend aan W. Buwalda tot een bedrag van f 0.67 cn aan H. Schilstra tot een bedrag van f 0.32. Te Barneveld is enkele weken geleden een alloen-wonende 63-jarige man dood in zijn armoedig kamertje gevonden. Thans is van rechtswege het krotje onderzocht en bij die gelegenheid is in een oude kist, tusschen een verzameling vodden, een bus ontdekt, waarin ruim f4000 aan contanten. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde den groentekoopman C. de B., die, ver.kleed als postbode, aan het bijkantoor Amstel een geldtrommel onder valsche afteekening voor ontvang, opvroeg ter overbrenging naar het hoofdkantoor, tot 2'/2 jaar gevangenisstraf, overeenkomstig den eisch. De aanvragen om voorschot, door het personeel der Staatsspoor aan de directie ge daan, nemen steeds toe. Bij het hoofdbestuur zijn nu reeds gen, ie zamen tot een bedrag van f70.000, ingekomen. Te Groningen hebben ruim 14.000 personen aanvragen om broodkaarten ingediend. Honderd van do 123 bakkers hebben mede werking toegezegd. - Een Fransch blad geeft als een bericht uit Berlijn het verhaal, dat de Duitsche keizer onlangs don Italiaanschen gezant liet komen en hem in weinig diplomatieke taal zijn ont stemming over den poütieken toestand in Ita lië te kennen gaf. Bij het afscheid reikte hij den gezant ook niet de hand. Toen de keizer, naar het schijnt berouw over zijn gedrag heb bende, den gezant verzocht nog eens op hot paleis te komen, liet deze weten dat bij onge steld was. Vrijdag verloor een conducteur van de expeditie-onderneming van Gend en Loos op het station te Arnhem een zak inhoudende^ f5000, die Zaterdagmiddag .door een spoorweg beambte in de tunnel van het station werd teruggevonden, waar hij blijkbaar Zaterdag was neergelegd. Bij controleering bleek, dat er slechts een gering bedrag aan het geld ont brak. De vinder heeft, blijkbaar met de rest, grootendeels uit bankbiljetten bestaande, geen weg geweten. Toen Zaterdag de vrouw van den land weerman P. R., te Oldeboorn, na het verrich ten van eenige boodschappen, weer thuis kwam, vond zij haar kind van D/2 jaar, dat zij uit voorzorg tegen ongelukken met een lijn had vastgebonden aan een deurknop, door die lijn geworgd terug. Bij de redactie van de „R.-k. Midden stander” is bericht iugekomen, dat ook de pro curator-generaal der Norbertijnen, dr. J. Nou- wens te Rome, wegens den gespannen politik ken toestand in Italië, uit Rome was vertrok ken. waren 2017 en 1843. Te Leeuwarden slaagden deze week voor het examen voor onderwijzer de h.h. M. Lenters, C. Onvlee en P. van Tuinen, allen leerlingen der Chr. Normaalschool alhier. Al de 10 leerlingen van deze op- leidingsinrichting, die examen deden, zjjn zig f7.966. Van het uitstaand kapitaal was nu geslaagd. HENNaaRDERaDEEL. Van 1421 Mei. Geboren Jetske dv Anne Bergsma en Sijke Tamminga te Spannum. Gehuwd: Cornelia Hofstra 27 jr. te Wol sum en Klanske de Vries 21 jr. te Itens. Jan Jansen 22 jr en Pietertje Okkema 21 jr. beiden te Kubaard Fokele Mollinga 26 jr. te Hartwerd ej Trijntje Bos 20 jr. te Kubaard. Jan Bergsma 29 jr. en Antje Vollema 34 jr. wed. van Sijbren Bergsma beiden te Oosterend. Durk van der Plaats 24 jr. te Baijum en Alberdina Walstra 22 jr te Winsum. Overleden: Tietje Feitsma 76 jr. echtg. van Ger rit Kreger te Lutkowierum. Volksbond. De aid. Sneek van den Volksbond hield gisteravond hare algemeene vergadering on der voorzitterschap van den heer J. Velsing, in de voorkamer van „Amicitia”. Tot af gevaardigde naar de te houden 40e Jaar vergadering van den Volksbond werd ge kozen de heer W. Deinum, tot diens plaatsvervanger de heer Jouvenar. Omtrent de punten van den beschrijvingsbrief voor deze jaarvergadering werden gelijke beslui ten genomen als een vorig jaar, toen de jaarvergadering giet kon worden gehouden. Zoo werd o.m. gesteund het plan om het Volksbond-museum te Utrecht te ma ken tot een reizend museum. Betreffende een verbod aan vergunning houders om geen nevenbetrekkingen te be- kleeden, meende men, dat dit met het oog op het platteland niet wenschelyk en mo gelijk was. Da heer Haitsma bepleitte hierbij een verbod aan werkgevers (verve- ners b.v.) om geen sterke dranken te ver- koopen aan hun werklieden. Het plan van een Nationalen Huisvlgt- bond werd gesteund. Het voorstel, om zich tot de regeering te wenden met het verzoek het onderwjjs in koken, voedings- en gezondheidsleer op de herhalingsscholen voor meisjes verplich tend te stellen, ontmoette wel eenige be zwaren, omdat het niet zou geven, wat men wenschte, doch zal toch gesteund worden. Voor een eigen Volkszangbundel voelde de afd. Sneek niets. LEMMER, 20 Mei. De veehouder W. Holtrop van Joure was gisteren met zgn moeder, zuster en kind per rijtuig naar Blokzijl geweest. Gisterenavond op de te rugweg onze plaats passeerende reed hjj bij vergissing inplaats van den weg naar Joure, de Zeedijk naar Tacozjjl op. Toen hjj op de grens van ons dorp zgn vergis sing bemerkende, zou omdraaien, rolde hg met paard en rijtuig bjj den hoogen zeedijk aldaar neer. Spoedig kwamen hem eenige onzer dorpsgenooten te hulp, wien het ge lukte de vrouwen en het kind uit het on der aan den djjk liggend rijtuig te trekken, die zich hoewel erg geschrokken gelukkig weinig hadden bezeerd, ook het paard was er vrjj goed afgekomen, het rijtuig was echter deerlijk gehavend. Zitting van 20 Mei. De jongens van Havelterberg zjjn gauw met het mes klaar, dat is bekend. Heden stonden terecht T. O. en N. G. uit dat dorp, die 5 April danig te Steenwjjk huis hielden. Drie personen kregen steek- en snij wonden, de vierde werd met een bier- fleschje bewerkt. Het O. M. vorderde tegen elk der woes telingen 9 maanden gevangenisstraf. De 50 jarige W. P. woonde sedert 20 jaar in Duitschland. Tjjdens den oorlog werd hjj over de grenzen gezet, omdat zjjn papieren niet deugden. Hier te lande pleegde hij toen verschillende diefstallen en ver duisteringen, vooral in Gelderland en Fries land. Te Wolvega huurde hij een rijwiel, dat hg te Blesdyke verkocht voor f 6. Het O. M. vorderde tegen hem 1 jaar gevangenisstraf en dadelijke gevangenne ming. KOUDUM, 20 Mei 1915. Heden hield de Onderlinge Verzekerings-Maatschappij van Paardenhouders in den Zuidwesthoek van Friesland gevestigd te Koudum haar algemeene jaarvergadering. Uit het verslag bleek, dat de ontvang sten over het afgeloopen boekjaar f 4183 90 hadden bedragen, en de uitgaven f 4219.206, derhalve een nadeelig saldo van f35.306. Bovendien is er een schuld van f 1000 bjj de Boerenleenbank alhier. Tot bestuursleden zjjn met algemeene stemmen herkozen de heeren P. Schut en H. W. van der Zjjpp. Aangenomen is de reglementswijziging n.I. om in art. 1, regel 4 te lezen: „met aangrenzende gemeenten in zoover ’t Be stuur ’t wenscheljjk acht”. De bedoeling van deze wijziging is om den verzekerings kring uit te breiden in de richting IJpe- colsga, Indijk, Sloten, Tjerkgaast, Nyhui- zuni, enz, Is besloten om de verzekeringskring te splitsen in een Noordwesteljj.k en een Zuid- oostelyk deel, met de scheidslijn Fluessen, Morra, Warnstervaart, en voor ’t Noord- westelyk deel een tweeden Inspecteur aan te stellen aanvankelijk op een aanvangs salaris van f75. De schadeloosstellingen werden voor ’t komende boekjaar als volgt vastgesteld Voor paarden van f 100 a i daar bene den 60 pCt., f101 tot en met f 199, 65 Italië. Al zijn de officieele oorlogsverklaringen nog niet gewisseld, het is meer dan waar schijnlijk dat voor Pinksteren aanbreekt Italië aan de zijde der Entente zal mede strijden tegen Duitschland en Oostenrjjk. Karig zijn heden, Donderdagavond, nog de berichten betreffende de afloop der Ka mervergadering waarin het ministerie Sa- landra zijn oorlogzuchtige plannen zou uit eenzetten, maar het telegram dat wij ont vingen doet vermoeden dat de overgroote meerderheid der Kamerleden (vermoedelijk alleen de socialisten niet) thans ook de oorlog wil. Immers dat telegram luidde „In de heden te Rome gehouden kamer zitting heeft minister-president Salandra, na een lange verklaring een wetsontwerp ingediend waarin de regeering volmacht wordt verleend tot het treffen van bijzon dere maatregelen. Dit wetsontwerp (ver moedelijk een wetsontwerp waardoor de regeeriner de oorlogstoestand kan afkon digen Red. N. S. O.) werd met enorme geestdrift ontvangen en met kreten van „Leve de oorlog Inderdaad moest men in Duitschland en Oostenrijk wel alle hoop op het behoud van den vrede laten varen, toen de eischen bekend werden, welke door Italië aan Oos tenrijk gesteld werden (men zie de tele grammen). Hoe schraal lijken bij die eischen het aanbod van Oostenrijk, dat aan Italië af staan wilde het deel van Tirol, waar Ita- liaansch gesproken wordt, een smalle strook aan de Isonzo, terwijl aan Italië vrijwel de vrije hand in Albanië zou worden ge laten, en Duitschland borg zou blijven voor de „prompte uitvoering” van dit aan bod. Eigenaardig, tusschen twee haakjes, dat de Duitsche rijkskanselier dit aanbod wel heeft medegedeeld in de Duitsche rijks dag, doch dat het Oostenrijksche volk (het meest belanghebbende) door zijn regeerders tot heden onwetend werd gelaten omtrent de omvang van het aanbod aan Italië. Ook daar, zoowel als in Duitschland, zal men, nu zoo’n verschil tusschen eisch en aanbod blijkt te bestaan, er wel van overtuigd zijn dat de „bondgenoot van gis- 1 van morgen zal zijn.” Engeland. Het liberale ministerie dat in Engeland sedert een aantal jaren het bewind voer Je, zal voor den duur van den oorlog vervan-' gen worden door een soort „oorlogsraad” waarin aan vertegenwoordigers van alle partijen zetels zullen worden gegeven, ter wijl een aantal liberale miinisters zullen aftreden. Wie dat zullen zijn weet men nog niet precies, er loopen echter geruch ten dat de minister van marine Churchill er toe zal behooren. Het doel van de ver andering in de regeering is om „de oorlog met de grootste doeltreffendheid te voeren” waarbij men moet kunnen vertrouwen op de volle medewerking van alle partijen. Dat de instelling van dezen oorlogsraad thans pas geschiedt schijnt er op te wijzen dat men in Engeland rekent op een nog langen duur van deuooorlog. Van de oorlogsterreinen Van de oorlogsterreinen geen belangrijk nieuws. Slecht weder heeft de operaties van beide partijen aan het Westelijk front belemmerd. In het Oosten ontwikkelt zich aan de San een nieuwe geweldige slag tusschen de oprukkende Duitsche en Oos- tenrijksche legers en de Russische, die Przemysl, dat gebombardeerd wordt, nog bezet houden. De Duitschers zijn er in geslaagd hier en daar over de San te kor men, een nadeel van beteekenis voor de Russen. Geheel in het noorden van Rusland rukken sterke Russische strijdkrachten op, melden de Duitschersaan de Njemen werden Russische afdeelingen verslagen en maakten de Duitschers 2200 gevangenen. Leger des Hells. Gistermiddag arriveerde alhier het Evan- gelieschip van het Leger des Heils. Dit schip, waarvan het inwendige geheel is in gericht als zaal en ruimte biedt voor pl.m. 150 personen, kwam naar Sneek tot het houden van samenkomsten, daar het ge bouw aan de Westersingel, dat het Leger zoo langen tjjd in gebruik had, door het bestuur niet meer geschikt werd geoordeeld. Te Groningen is geslaagd voor het arts-examen eerste gedeelte onze vroegere stadgenoot de heer J. W. Napjus. Volgens de op 15 Mei 1915 vast gestelde kiezerslijst bedraagt het getal kie zers voor de Tweede Kamer der Staten

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 9