f2000 Westerhofs Koffie Het geheim van een naam. 4 SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14deJaargang) farine\[ lactée\ NESTLÉ (KINDERIÏ1EEL) DE VRIES, Van de Leeuwarder Rechtbank. Zaterdag 29 Mei 1915. 31e Jaargang. No. 69. Officieel Orgaan der Gebeente Snoek. RECLAMEKOLOM. I Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGS Ged. Poortezijlen, - Hoek Kletafld - Sneek. TELEFOON No. 150. T0 ct. 62 55 52 Preanger Java Letter B No. 1 N ieu wstijdi r ge n De Abonne’s op dit blad worden op aanvraag Gratis verzekerd tegen de gevolgen van Ongelukken voor onderstaande bedragen. (Risico gedekt door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) f2001150 f n - f 50 f 25 Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. beklaagdes verzet, werd bekrach- 1 Feuilleton. r 9) (Wordt vervolgd') - bij verlies van een Duim. dat beklaagde zal rechtsvervolging of bij verlies van elke andere Vinger. Naar „The Pupil of Golden Gate." BRET HARTE. bij O v e r 1 ij d e n. In de week van 25 April tot en met 6 dezer kwamen op Java 125 pestgevallen voor waarvan 116 doodeljjke. In dezelfde periode van het vorig jaar bedroeg het aantal gevallen 628, het aan tal dooden 563. De minister van Oorlog heeft, naar de „Avondpost” meldt, de bepalingen omtrent Opticus - MEPPEL is a.s. Dinsdag 1 JUNI in ’t Hotel SCHRAM te Sneek te spreken en te ont bieden voor de levering van BRILLEN voor alle ooggebreken. - PER POND, Zitting van Woensdag 26 Mei. Voor het verontreinigen te Irnsum van een sloot gelegen tusschen zgn erf en den rjjksstraatweg, werd de veehandelaar Kerst B. aldaar door den kantonrechter te Sneek op 20 Januari 1.1. bij verstek veroordeeld tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis, welk vonnis op 17 Maart d.a.v. na de behande- in den loop van Juni in dienst te treden. In de tegenwoordige huishoudkundige mej. v. d. Knoop heeft de Vereeniging, bljjkens de door haar gegeven cursussen, zulk een goede kracht, dat het bestuur machtiging vraagt, haar salaris (thans f1000) met in gang van Juli op f1200 te bepalen, met twee 3-jaarlijksche verhoogingen van f 100. Deze machtiging is verleend. De commissie voor het Pachtwazen is thans met haar werk gereed gekomen en zal dat binnenkort in brochurevorm het licht doen zien. De door het bestuur be noemde centrale pachtcommissie bestaat uit de heeren C. Broekema (voorz.), J. A. Hibma te Dronrjjp en Th. M. Th. van Welderen baron Rengers te Oenkerk (leden), terwijl de heer I. W. de Haan te Lange- zwaag zich voorloopig bereid heeft ver klaard, als secretaris op te treden, wat het bestuur zeer op prjjs stelt. Zoodra de aan biedingen der afdeelingen zjjn binnenge komen, zullen districtsdeskundigen en lo kale deskundigen worden benoemd. Aan de orde was voorts vaststelling van de agenda der ledenvergadering te Joure. Daar het vorige jaar de vergadering niet kon doorgaan, zal de toen gekozen agenda worden genomen, n.l. het veevoedervraag- stuk, waarvoor de medewerking van de h.h. dr. Sjollema en Mesdag zal worden inge roepen. De vergadering keurde dit goed. een en ander te bepalen door het bestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw, in overleg met den Rjjkslandbouwleeraar. Onveranderd aangenomen. Voorts kwam in behandeling een voor stel, om in beginsel te besluiten tot reor ganisatie van de geldmiddelen der Friesche Maatschappij van Landbouw. Deze behan deling heeft een voorloopig karakter. Wordt het voorstel in beginsel aangenomen, dan zal het bestuur een voorstel tot statuten wijziging doen, dat in de Novemberverga- deriug aan de orde komt. Tenslotte werd gestemd over de volgende punten van voorstel 1. De algemeene vergadering verkrijgt bevoegdheid, een quotum te heffen van hoogstens f 2. 2. De contributieregeling zal geschie den door de algemeene vergadering, respec tievelijk door de afdeelingen. Voorstellen kunnen dan in de November- vergadering gepreciseerd worden. Punt 1 wordt met 35 tegen 9 stemmen j aangenomen. Bjj de stemming over het tweede punt verklaart de meerderheid zich voor contri butieregeling door de afdeelingen, met 31 tegen 14 stemmen. Het bestuur zal opstellen. Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tet Maandags- en Dnnderdags- avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. nu een werkprogram ABONNEMBNTS-FRIJS Per jaar fl.50, franco per post f2.buitenland f5. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVBRTENT1E-PRIJS 1 5 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abo-jpment belangrijke korting. Ingezonden ’tdedeolingen IC cent per regel. ling van tigd. Zqn appèl kwam heden voor. Eisch vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en worden ontslagen van vrijgesproken. Uitspraak over acht dagen. VONNISSEN Gerrit H., 26 jr. arb. te Leeuwarden, vervolgd wegens moord, door na reeds eenigen tgd te voren het voornemen te hebben opgevat om Johanna de Jong Kammenga van het leven te berooven, op zettelijk deze vrouw met een mes een diepe steek- of snjj wonde toe te brengen in de borst, tengevolge waarvan zjj kort daarna is overleden, gepleegd te Leeuwarden, aan den Groeneweg, den 18en Oct. ’14. De rechtbank beschouwde het feit als doodslag en sloot zich aan bjj de des kundigen, die bekl. toerekenbaar achtten. Bekl. werd veroordeeld tot 5 jr. gevan genisstraf overeenkomstig dtn eisch. Bekl. dankt daarop de rechtbank „voor de humane behandeling. ,7 V) r zeide zij, veel dat zij het beste l Voedingsmiddel Voor Kinderen de ■al Spaarzaam en zuinig In het gebruik VAN Pest op Java. Vrij vervoer. i dleton.” De koude passaat deed zich blijkbaar zelfs gevoelen in deze beschutte omgeving, althans de twee andere heeren schenen te rillen bij Verontreinigen van een sloot. De Veevoeding. Het bestuur stelt voor, om in 1915 een bedrag van f 250 beschikbaar te stellen voor het doen van onderzoekingen in ver band met de veevoeding, daar van de theo retische kennis op dit gebied nog te wei nig profijt wordt getrokken. De gelden zul len worden gebruikt voor het onderzoek van voedermiddelen, misschien voor het nemen van eenvoudige voederproeven, enz., wel, zij scheen het niet te hebben begrepen, want met een zekere juistheid, die bestudeerd scheen, zeide zij: „Ja, ik geloof dat het iets vreeselijks voor hem zou geweest zijn verdacht te zijn gewor den van het misbruiken van een kapitaal, hem in handen gegeven door menschen, die hem reeds een groot vertrouwen hadden betoond, door hem een geheim en een kapitaal toe te vertrouwen.” Paul keek haar verbaasd aan. Was dit ont- wetendheid of verdenking Op eens echter veranderde haar wijze van doen en met de be koorlijke grilligheid der jeugd en zelfbewuste schoonheid, zeide zij „Hij spreekt van u in dezen brief,” en bij die woorden liet zij haar donkere oogen uitdagend op hem rusten. „Dat verklaart dan uw gebrek aan belang stelling,” zeide Paul vroolijk, doch blijde het gesprek, zoo vol gevaren, een andere wending te kunnen geven. „Hij spreekt zeer vleiend over u,” vervolgde zij. „Hij schijnt ook een uwer bewonderaars te wezen. Mij dunkt, mijnheer Hathaway, na die scène in de ontvangkamer van het hotel gisteren, kunt gij Althans u niet beklagen aan mij verkeerd voorgesteld te zijn. Om u de waarheid te zeggen, had ik daar een beetje het land aan u.” „Gij hebt volkomen geljjk”, zeide Paul, sik moet ondragelijk zijn geweestEn ik erken, dat ik mij een weinig ergerde over u, wegens de afgoderij, die u dat zelfde oogenblik ten deel viel van uwe vriendinnen.” Gewoonlijk, als twee jonge menschen zoo ver zijn, dat zij elkaar vertrouwelijk de eerste indrukken van elkaar mededeelen, is er voor uitgang in hun kennismaking. Paul viel dat echter niet op en Yerba’s volgende opmer king was zelfs ontmoedigend. „Maar toch ben ik teleurgesteld,” zeide zij „kolonel Pendleton schrijft mij, dat gij niets weet van mijn familie of het geheim.” □e geldmiddelen. Toen de drie heeren deze liefelijke verschij ning tegenkwamen, namen zij hun hoeden af en bleven staan. Beleefd trad de mayor naar voren. „Ik geloof, dat u mij niet hoorde roepen, juffrouw Yerba, daarom gingen wij u zoeken,” zeide hij. De beide meisjes gaven elkaar on gemerkt een knipoogje, terwijl de mayor ver volgde „Mijnheer Paul Hathaway heeft ons de oer aangedaan, u hier te komen bezoeken, daar hg u niet in het klooster vond. U is mis schien vergeten dat mijnheer Hathaway oen van uw drie voogden is.” „En zoo werkeloos en onbeduidend, dat ik vrees dat hij niet meetelt,” zeide Paul, „maar,” vervolgde hij zijn oogen tot Yerba opheffende, „ik geloof, dat ik reeds eenmaal het genoegen had u te ontmoeten en zelfs, dat ik u en uwe vriendinnen gisteren in de ontvangzaal van het „hotel Golden Gate” gestoord heb.” Weder keken de meisjes elkaar aan vol kin derlijke verbazing. „Ja, je herinnert je zeker,” wendde zich Yerba nu op eens tot haar vriendin, „hoe veel belang wij stelden in eenige heeren, die daar in gesprek waren, toen wij binnen kwamen. Ik vrees dat ons kinderachtig gesnap w moet gestoord hebben,” zeide zij, thans weder tot Paul, „ik weet, dat wij ge troffen waren door de verstandige en welspre kende toewijding uwer vrienden.” „Ik voel mij te minder op mijn gemak,” vervolgde Hathaway, steeds het oog onder zoekend op Yerba gericht, hopende iets meer karakteristieks in haar te vinden dan die dui delijke deftigheid, „daar ik tot mijn leedwezen de plaats moet innemen van een heer, bijna evenveel vreemdeling als ik kolonel Pen- dige Milly, haastig een blik met Yerba wis selende, „tot deze akelige zaken gedaan zijn. Bovendien” voegde zg er ondeugend bij „na zulk een lange scheiding, moet je elkaar wel veel te vertellen hebben.” Paul glimlachte toen zij haastig wegliep en Yerba trad het prieel binnen, ging zitten en opende den brief. De jonge man bleef tegen den houtstijl geleund staan, nu naar haar, dan weder naar de wandelaars in den tuin kijkende. Hij gevoelde een eigenaardige opwekking, waarvoor hij geen bepaalde reden wist te ge ven. Het was zelfs waar dat hij zich zeer te leurgesteld voelde het jonge meisje niet in het klooster te hebben aangetroffen. Zij zag er lief uithij kon zich haar moe der niet voldoende herinneren om sporen van gelijkenis met haar te ontdekken, en had bo vendien nooit de, schoonheid der moeder be wonderd. Een oogenblik had zij iets getoond wat voor eenvoudigheid en gevoel kon door gaan, maar het was voorbijgaande geweest, want zij had verder niets omtrent Pendleton gevraagd. Haastig was zij den brief doorgevlogen, die geheel scheen te bestaan uit cijfers en de verklaring daarvan. „Ik geloof dat het in orde is,” zeide zij, „in elk geval kunt u hem dat zeggen als hij het u vraagt, ’tls slechts een verklaring, waarom hij jaren geleden mijn geld van de bank op Rotschild’s agent over droeg. Ik zie niet in, waarom mij dat nu be lang moet inboezemen.” Paul twijfelde e>’ niet aan dat het dezelfde overdracht was, die het fortuin des kolonels had doen verloren gaan en diens vrienden van hem had vervreemd en hij kon niet nalaten, ietwat scherp te zeggen „Ik kan mij dat wel begrijpen, juffrouw Yerba. Ik weet niet wat de kolonel u heeft verklaard -- zeker, niet de geheeie waarheid, want hij is er de man niet naar zich zelf lof toe te zwaaien, maar de quaestie is, dat de bank tijdens die over dracht in moeilijkheden was en om die over dracht te kunnen doen plaats hebben, offerde hij zijn eigen fortuin op en deed, geloof ik, toen dien afkeer tegen zijn persoon geboren worden, waarvan u daar straks getuige waart.” Hij hield zich te laat, inhij had thans niet zijn slimheid en zelfbeheersching verloren, doch zich bijna verraden. Hij was er verbaasd over, dat de rechtmatige onwetendheid van het meisje hem boos had kunnen maken. Even- Waarom worden zij oude vrijsters Dat komt dikwijls doordat hare slechte ge zondheid de vrijers heeft verwijderd. Men zal toegeven dat het voor een jongen en gezonden man weinig bekoring heeft, te denken dat zijne vrouw voortdurend ziek en dat zijne kinderen zwak, sukkelend en voor het leven slecht gewapend zullen zijn. Bovendien moet men in het oog houden dat een slechte gezondheid in een gezin een over vloedige reden tot tweedracht is. Hij die ons het meest lief heeft, beklaagt ons eerst en verzorgt ons, maar hij eindigt met er genoeg van te hebben, ons altijd lijdend te zien. In- dien het aanschouwen van smart begint met de belangstelling te doen toenemen, eindigt het daarentegen altjd met het te vernietigen. De jonge meisjes die verlaten zijn, zien er 1 in den regel niet gezond uit. Talrijk zijn even- wel zij die er niet goed uitzien en die slechts I bloedarm of bleekzuchtig zijn, dat is te zeg- gen aan wie eene eenvoudige behandeling van eenige weken met de Pink Pillen voldoende zou zijn, om baar eene mooie kleur, krachten en eene bloeiende gezondheid te doen verkrij gen. De Pink Pillen ontwikkelen en onder houden de schoonheid der vormen en van het gelaat, door hunne werking op het bloed en op het zenuwstelsel. Iedere ingenomen pil verandert in bloed dat de eetlust wekt, de zenuwen tot rust brengt, de bleekheid ver drijft, kleur aan de wangen, levendigheid aan de oogen en rood aan de lippen meedeelt. En dit alles bij elkaar doet iedereen uitroepen „De gezondheid straalt van haar uit”. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos en f 9 per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade' 15, Amsterdam. NIEUWE SNEEKER COURANT AHU E X het hooren van dien naam. De Mayor kuchte en Woods deed als trok een groote cactus-plant al zijne belangstelling. Zelfs Paul, op zoo iets voorbereid, zeide verder niets. „Kolonel Pendleton o, vertel mij eens iets van hem riep Yerba, de handen in elkaar slaande en hem vragend aanziende. Paul gaf het meisje een dankbaren blik. Al was die geestdrift ook geveinsd, zij trof in elk geval doel. De Mayor keek Woods aan op een wijze, al voelde hij zich niet op zijn gemak, en zich tot Paul keerende, zeide hij „O ja Gij en hij waren van den beginne af medevoogden. Ik geloof, dat Pendleton in minder goede omstandigheden verkeert. Hij kwam die moeilijkheden der bank nooit ge heel te boven.” „Dat is slechts een quaestie van rechtskun dig onderzoek en uitspraak,” zeide Paul kalm, doch met opzet een ernstigen toon aannemende bij dia woorden. Toen, zich tot Yerba wen dende, als antwoordde hij slechts op de door haar gestelde vraag, zeide hij met nadruk ,,’t Spijt mij te moeten zeggen, dat de gezond heid van den kolonel zoo veel te wenschen overlaat, dat hij bijna altijd thuis moet blijven. Ik heb een brief en een boodschap van hem aan u over te brengen.” Zijn oogen voegden er bij: „zoodra wij van deze menschen bevrijd zullen wezen.” „Dus meent u dat een wet den kolonel nog begon de Mayor. „Ik geloof, mijn waarde heer”, zeide Paul haastig, „dat ik en mijn vrienden het geduld dezer beide jonge dames gisteren reeds lang genoeg op de proef stolden met politiek en wettenmakerij. Laat ons thans daarover zwij gen. Ik moet dezen avond met den trein van zes uur naar San Francisco en heb reeds veel van den tijd, dien ik met mej. Yerba dacht door te brengen, verloren, doordat ik haar niet in het klooster vond. Laat mij hier wat rond wandelen en als ik een half uur de aandacht van deze jonge dame voor mij zelf zal vragen, zult u, mijn waarde Mayor, die haar meer dan ik kunt ontmoeten, mij die niet misgun nen.” Hij plaatste zich naast Yerba en Milly en begon met haar een onderhond, dat niet veel meer betrof dan een ietwat overdreven ver haal zijner ontvangst bij de Eerwaarde Moeder en haar twijfel, of hij die jonge man wel de voogd was, dien Pendleton bedoelde in zijn aanbevelingsbrief. „Ik geloof dat alleen haar overtuiging, dat mijnheer Woods en de Mayor mij wel zouden ontmaskeren als een bedrieger, er haar toe leidden mij eindelijk uw adres hier op te geven.” „Maar waarom maakten zjj u voogd vroeg Milly. „Was er in dien tijd geen volwassen man, dien zij in uw plaats konden aanstellen „Het was toen in. de eerste dagen van Ca- lifornië,” antwoordde Paul zeer ernstig, of schoon hij zich bewust was, dat Yerba hem aan een scherpe kritiek onderwierp, „en waar schijnlijk zag ik er ouder en verstandiger uit- dan ik in werkelijkheid was”. „In elk geval,” zeide de vroolijke Milly, „was er iets aanlokkelijks en romantisch in de opdracht. Twee jonge kinderen, die op elkaar moeten passen, want natuurlijk waren hier in die eerste dagen geen vrouwen.” „Natuurlijk waren hier vrouwen,” viel Yerba haastig in, en zij keek Paul tevens zóó vra gend aan, dat hij zich niet erg op zijn gemak begon te voelen. Zij zweeg even en voegde er toen bij op een eenvoudigen toon, waaruit verwijt en coquetterie spraken en die even lieftallig was als onverwacht„En wat op elkaar passen betreft, mijnheer Hathaway was, geloof ik, spoedig van mij bevrijd.” „Doch ik liet u achter in beter handen, juffrouw Yerba on laat ik er u voor danken,” voegde hij er zachter bij, „dat gij dit een oogenblik geleden erkendet; ik ben blij dat u instinctmatig van kolonel Pendleton hield. Hadt gij hem beter gekend, gij zoudt ge zien hebben hoe juist dat instinct was. Zijn groot gebrek in de oogen onzer waarde vrien den is, dat hij hen doet denken aan veel, wat zij niet kunnen vereeuwigen en wel zouden willen vergeten.” Doch op eenmaal in een anderen toon val lende, zeide bjj, het epistel uit zijn zak ha lende „Hier is de brief van kolonel Pendle ton; .misschien wilt u hem nu lezen, voor’t ge val u mij een boodschap voor hem mocht willen medegeven. Juffrouw Woods en ik staan u gaarne toe den brief te lezen.” Zij hadden onderwijl het einde der rozen laan bereikt, waar zich thans aan hun oog een tuinhuis vertoonde, dat een waar rozen- priëel was. De andere heeren waren achter gebleven. „Ik zal je niet storen, lieve en je anderen voogd gaan troosten,” zeide de leven- De Moord op den Groeneweg te Leeuwarden. Friesche Mij. van Landbouw. Onder voorzitterschap van dr. E. van Welderen baron Rengers werd Woensdag te Leeuwarden een algemeene vergadering van de leden van bovengenoemde maat schappij gehouden. De voorzitter deed eenige mededeelingen, o. a. de volgende Werd in de vorige vergadering het be stuur gemachtigd, een tweede huishoudkun dige aan te stellen, thans is het er reeds in geslaagd, zoo iemand te vinden in mej. Van Pernis te Amersfoort, die al in de praktjjk is werkzaam geweest. Zg hoopt !n Iedere Apotheek et drogisterij voorhanden

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1