De Europeesche Oorlog. Kort gemengd Nieuws. I RECL AMEKOLOM. BROODKAARTEN. t. Bnrcrprliike Stand Per» Telegraaf. N ieu wstijdi agen in voor binnen De maakt lo 0. T. B. te Jubbega heeft zgn zoon, die hem meermalen bedreigde, de ouderlgke woning ontzegd. 1 Mei j.l. was de zoon uit de gevangenis ontslagen, des avonds kwam hg thuis, doch vond de deur geslo ten. Hg trapte die in, drong de woning LI-i en bedreigde zgn vader met een Tj. Beetstra, Gebr. v. d. Zee F. Blok Het werk is aan den laagsten inschrgver dat bij niet tijdige inlevering de broodkaart geen nieuwe wordt verstrekt; dat de nieuw aangevraagde brood- a.s. over de post worden gegund. Bg de gehouden aanbesteding voor ’t bg- en verbouwen der Ambachts- en Middel- baar-Technische school voor bouwkunde, door ’t Bestuur der Vereen. »Sneeker Am bachtsschool” waren inschrgvers de h.h. Tj. Beetstra, Sneek f 9490. - 8974. - 8390. G. van der Roest te Utrecht, ds. T. Doe- vendans te Amsterdam, ds. J. D. van der Munnik te Leeuwarden, ds. P. Bos te Delf- zgl, ds. J. C. Brassard te Meppel, ds. S. Datema te Delfshaven, ds. A. van Andel te Hilversum en ds. A. A. Schoemakers te Kampen. Het onweder dat Woensdag boven onze BURGEMEESTER van SNEEK bekend dat de broodkaarten verstrekt voor den termijn van 1 Juni tot en met 14 Juni 1915, Maandag a.s. des namiddags tus- schen 2Va en 41/2 uur ter secretarie moe ten worden ingeleverd, alwaar dan nieuwe broodkaarten kunnen worden verkregen 2o van meer 3o kaarten Maandag toegezonden 4o dat de personen, die alsnog een broodkaart wenschen te ontvangen Woens dag en Donderdag a.s. voor het laatst schriftelijk een aanvrage om een broodkaart ter secretarie kunnen indienen. De Burgemeester voornoemd P. J. DE HOOP. Sneek, den 11 Juni 1915. De algemeene toestand. mes. Het O. M. bg de Rechtbank te Hee- renveen requireerde deswege tegen hem 1 stad niet hevig woedde heeft elders nog al jaar gevangenisstraf. De landbouwverloven, reeds nu verleend, worden op last van den minister van Oor log voor de helft van het aantal aangevraagde en reeds toegestane dagen beperkt. Dit is voor de belanghebbenden wel eene teleurstelling. Da Tweede Kamer heeft met 82 tegen 10 stemmen aangenomen het wetsontwerp tot het instellen van een tgdelgk gezant schap bg den Paus. Bg Kon. besluit van 10 Juni is de uit voer verboden van alle wapenen, behalve jachtwapenen. De minister van Oorlog heeft een be schikking genomen, welke op drie achter- eenvolgerde middagappèls moet worden voorgele_eii, waarin hg een beroep doet op allen, die tot het lichaam behooren om elkander in ’t tegengaan van het vloeken en het bezigen van ruwe taal in ’t alge meen behulpzaam te zgn, en waarin de minister het verlangen te kennen geeft, dat de meerderen ook op dit gebied hun min deren tot voorbeeld moeten strekken. Het stoomschip Gelderland van de Scheep vaart- en Steenkolen-Maatschappg heeft gistermorgen te Rotterdam aangebracht de bemanning van de Engelsche kotters Qui Vive, gemerkt LT 702, en Edward, gemerkt LT 951. Eergisteravond omstreeks 7 uur, visschende op ongeveer 47 mijl van Lowestoft, werden de kotters aangehouden door een Duitsche duikboot, ongenummerd. De bemanning van beide kotters, elk van 5 man, begaf zich in hun kleine boot, waarna de Duitschers de kotters door mid del van bommen, die zg aan boord lieten ontploffen, tot zinken brachten. De boot van den kotter Edward werd vervolgens door de Duitsche duikboot aangevaren en zonk. De bemanning ervan werd in de boot van de Qui Vive opge nomen. Tot 11 uur gisteravond hebben de tien mannen, ongeveer op dezelfde plaats waar de kotters werden opgeblazen, in de kleine boot van de Qui Vive rondgedreven voor zg door het stoomschip Gelderland werden opgepikt. Geen hunner bekwam letsel, doch alles hebben zg verloren. De Engelsche Minister Asquith heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat het totale aantal verliezen aan dooden, gewonden en vermisten van de Engelsche troepen in Frankrijk en de Middellandsche Zee, met en over- zeesche troepen, tot 31 Mei j.l. bedraagt 10,955 officieren en 247,114 man. Duitsche duikboot in den grond geboord. De Engelsche Minister Balfour heeft het Lagerhuis meegedeeld, dat enkele dagen geleden een Duitsche duikboot in den grond is geboord. Van de bemanning zijn 6 officieren en 21 man krijgsgevangen gemaakt. De bemanningen van duikbooten worden in het vervolg op dezelfde wijze behandeld als de andere krijgsgevangenen. De correspondent van de Daily Chronicle in het Engelsche hoofdkwartier geeft een levendige beschrijving van den aanval van een Engelschen vlieger op een Zeppelin in de lucht tusschen Brugge en Gent. Toen de Engelsche vlieger de Zeppelin opmerkte, begon hij dadelijk erboven zijn kringen te beschrijven. Daarna daalde hij en liet zijn bommen vallen. Hij was ge lukkiger dan te verwachten was, gezien de geringe trefkans. Voor het tijd had, om verder omhoog te stijgen, spatten de gashouders van het luchtschip uit elkaar en werd de aanvaller door den plotselingen schok uit zijn baan geslingerd. De onver wachte draaikolk, dien hij zelf verwekt had, deed zijn vliegtuig, als een veer op den wind, buitelen. Het was een oogenblik, en en in Het dat alleen de uiterste koelbloedigheid bedrevenheid hem konden redden, geen van beide schoot hij te kort, vliegtuig beschreef een vollen cirkel door de lucht en na deze onvrijwillige loop vervolgde het nog een eind zijn weg. De buiteling had echter den benzine-houder voor op het vliegtuig doen leegloopen. Er zat voor hem dus niets anders op dan op vijandelijk gebied te landen en na zgn reservoir uit den reserve-voorraad, die altijd achter op het vliegtuig wordt mee gevoerd, gevuld te hebben, weer op te stijgen. Hij koos een verlaten plaats voor de neerdaling, vulde haastig zgn reservoir voorop en vloog toen nog juist bijtijds op, om aan een vervolging door de Duitschers te ontkomen. Zooals men weet, keerde hij veilig in de Engelsche linie terug. wat schade gedaan. Aan den weg naar Terhorne is de onge huwde Joost Boekema door den bliksem ge dood. De getroffene was afkomstig van War tena en werkzaam als machinist op de stoomboot »de Telegraaf». Te Wijt gaard is een koe van gebrs. v. d. Zweep gedood en een kalf van den veehou der J. Deelstra, in de onmiddellgke nabg- heid der woning. Te Oosterzee sloeg de bliksem in de boe- renhuizinge van de Groot, waar een begin van brand ontstond, die spoedig gebluscht werd. SCHARSTERBRUG, 10 Juni. Bg het hevig onweder dat hier gisteravond woedde, sloeg de bliksem in de boerenwoning van A. Huitema met gevolg dat ’t gebouw ge heel in vlammen op ging. Verzekering dekt de schadede inboedel werd gered. Bg J. Schaafsma werd de afleider ge troffen. IJLST, 9 Juni 1915. Gisterenavond gaf inbegrip van territoriale, Indische het Ulster muziekkorps, begunstigd door prachtig weer, hare eerste uitvoering in de openlucht. Esn zevental nummers werden ten ge- hoore gebracht en ofschoon de vereeniging nog slechts kort bestaat, werd alles onder leiding van den directeur, den heer J. S. de Vries, correct uitgevoerd. Het aanwezige talrgk publiek was dan ook over de uitvoering zeer voldaan, en het was jammer dat de jeugd op het laatst nogal wat drukte maakte. We zullen hopen dat het muziekkorps ons spoedig weder vergast op eene uitvoe ring, en dat de jeugd zich dan wat kalmer gedraagt. OPPENH.-UITW., 9 Juni. De buitenge wone warmte van gisteren eischte alhier een slachtoffer. De 30-jarige verver A. S. bevond zich gistermiddag mee in het hooiland, toen hg plotseling getroffen werd door een zonne steek. Hoewel zoo spoedig mogelgk de hulp van dr. Hannema werd ingeroepen, is de jonge man na eenige oogenblikken van vreeselgk Igden bezweken. HENNAARDERADEEL, 8 Juni. Het getal kiezers in deze gemeente bedraagt voor de Tweede Kamer 1009, voor de Provinciale Staten eveneens 1009 en den gemeenteraad 938. Op het den 14 Juli a.s. te Baetsterzwaag te houden Noordelijk Evangelisch Zendings feest, zullen als sprekers optreden de h.h. Ds. J. Groeneweg te Doetinchem, openingsrede; ds. H. L. Boerlgst te Leeu warden, ds. G. A. Wumkes te Sneek, ds. A. B. te Winkel te Arnhem, de zendeling Het bericht dat koning Constantgn van Griekenland was overleden blgkt niet juist geweest te zgn. De Koning is integendeel aan de beterende hand. Kort oorlogsnieuws. I BÖWSfil n flfi im SNEEffl CÖÜRAMT «0.75 n Zoloft 12 Jin1315 T) >5 >5 i 'o' 5 5 i i s er een van I r r ir it Is :e d 9 i, Ontaarde zoon. LEEUWARDEN, 11 Juni 1915. Ged. Staten van Friesland hebben, naar aanleiding van een adres van H. Meinen te Huizum en 2 anderen, den heer J. G. W. Kiezebrink te Sneek aan gewezen om hen als deskundige bij te staan bij de voorbereiding van een waterschap in de gemeenten Doniawerstal en Lemsterland. KOUDUM, 10 Juni. Tot tijdelijk onderwij zeres aan de Bijzondere school alhier is be noemd mej. S. van Dijk alhier. Middelbaar Technische School. Aan fabrieken, die rqunitie zullen ma ken, is in Engeland nog geen gebrek. Jn het Lagerhuis is meegedeeld, dat er nog een 300 en op hun beurt wachten. BNBEK Van 810 Juni. GeborenSetske dv Aije Klaren en Klaaske de Vries. Harmen zv Lykle Tromp en Jantje Slump. Bonifaeius Antonius zv Johannes Simonsma en Jiskjen de Boer. OverledenAaltje Boot ruim 7 mnd. WIJMBB.IT8EB, ADEEL Van 811 Jnni GeborenBonifaeius Cornelia zv Gerardus Galema Het onweder. LONDEN, 10 Juni. De Engelsche treiler Velocity is in den grond geboord in de Noord zee. De bemanning is opgepikt, na 52 uren in de sloepen te hebben rondgedreven. Een Duitsche duikboot, heeft de treilers Tu nisian en Castor van Grimsby getorpedeerd, bemanningen zgn gered. De Engelsche treiler Satwin is in den grond geboord. Het stoomschip Erna Boldt is getorpedeerd. De 'bemanning is te Harwich geland. WEENEN, 10 Juni. (Officieel.) Aan het front van de Isonzo zijn de pogingen van den vijand om bij Plava, Gradisca en Sagrado over de rivier te trekken, verijdeld. WEENEN, 10 Juni. (Officieel.) De gevech ten aan de Boven-Dnjestr duren voort. Het leger van Pflanzer-Baltin wint verder veld naar het Noorden. In aansluiting met de successen in Galicië heeft een troepenafdeeling in de Boekowina, die gisteren over de Pruth trok, sterke Russische strijkrachten ten Z.W. van Kotzman teruggeworpen. WEENEN, 10 Juni. (Off.) De duikboot 4, heeft gisterenochtend bij San Giovanni di Medua (kust van Albanië) een Engelschen kruiser van het type Liverpool getorpedeerd en doen zin ken, die onder bescherming van zes torpedo jagers voer. [De kruisers van dit type zijn in 1909/1910 van stapel geloopen, en meten 4900 ton, zij zijn gewapend met 2 stukken van 1§.2 cM., 10 van 10.2 cM. en 4 van 4.7 cM. Zij voeren een bemanning van 376 koppen.] LONDEN, 10 Juni. (Off.) De admiraliteit meldtDe torpedobooten 10 en 12 zgn van ochtend door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. Zij waren voor de kust aan het opereeren. De overlevenden zijn te Londen aan wal gezet. WEENEN, 10 Juni. (Officieel.) Een vlieg- tuigeskader heeft met goed gevolg bommen geworpen op het tuighuis en de pyrotechni- sche werkplaats te Kragoejevats in Servië’ De Vereenigde Staten en Duitschland. WASHINGTON, 10 Juni. Bryan heefteen opzienbarend manifest tot het Amerikaansche volk gericht waarin hij meedeelt dat de Ame rikaansche nota aan Duitschland de voor- looper is van den oorlog met dat r ij k. Terwijl Bryan getracht heeft de Duit sche regeering met andere middelen te over reden, dreigt de nota met geweld. PARIJS, 10 Juni (Off.) Ten N. van Atrecht was de artilleriestrijd hevig. De Duitschers lieten in Neuville een groot aantal machine geweren achter. In de kelders en huizen von den wij 1000 lijken van Duitschers. ROME, 10 Juni (Off.) Bij de strijd om Freikofel verloren de Oostenrijkers 200 dooden, 400 gewonden en 220 gevangenen. Aan de Isonzo, waar de vijand hevige tegenstand biedt, minder zware gevechten. PETROGRAD, 10 Juni (Off.) In Galicië vallen wij' de vijand aan de Dnjestr met succes aan. Wij maakten 2800 gevangenen waaronder 70 officieren en veroverden machinegeweren. Bij Mocziska wierpen wij de vijand terug. ATHENE, 10 Juni. De toestand van den Griekschen koning is weer minder goed. PETROGRAD, 11 Juni (Officieel). Doorbet heldhaftig optreden van onze troepen zijn de Oostenrijksch-Duitsche troeptn die bij Zu- rowna de Dnjestr waren overgetrokken, met zware verliezen teruggeslagen. Wij veroverden 17 kanonnen en 46 machinegeweren en maak ten 188 officieren en 6500 man gevangen, waaronder een geheele compagnie Pruisische garde. PARIJS, 11 Juni (Off.) Bij Hébuterne won nen wij terrein en maakten wij 100 gevange nen. In Champagne werd een Duitsche aanval afgeslagen BERLIJN, 11 Juni (Off.) Bij Hébuterne zijn vijandelgke aanvallen afgeslagen. In Cham pagne eveneens waar de Franschen zeer zware verliezen leden. Aan de Beneden-Dubissa sloegen wij Rus sische aanvallen af en maakten 300 gevange nen. In Galicië is de toestand der Duitsche troepen onveranderd. De Amerikaansche nota aan Duitschland. WASHINGTON, 11 Juni. In de Ameri kaansche nota aan Duitschland spreekt de re geering met nadruk tegen dat de Lusitania gewapend was of contrabande vervoerde en vraagt van de Duitsche regeering dit te be wijzen. In de nota wordt er op gewezen dat de Duitsche regeering door het in den grond boren van de Lusitania, waardoor meer dan 1000 levens verloren gingen, een zware ver antwoordelijkheid op zich heeft geladen en de verzekering wordt van de Duit sche regeering gevraagd, dat zij het leven van Amerikaansche pas sagiers in het vervo 1 g n i et meer in gevaar zal brengen. Vlootversterking. DEN HAAG, 11 Juni. Wetsontwerpen zijn ingediend voor een crediet van zes millioen gulden, voor den bouw van 4 onderzeeërs en 2 kruisers (van 6000 ton, snelheid 30 mijl, met 10 kanonnen van 15 cM.) voor Neder- landsch Indië. Heden wordt de tweede nota, welke de re geering der Vereenigde Staten aan die van Duitschland heeft meenen te moeten richten inzake hot torpedeoren van de Lusitania, open baar gemaakt. De inhoud van deze tweede nota is zooda nig dat de Amerikaansche minister van bui- tenlandsche zaken, Bryan, uit het kabinet is getreden, omdat bij meende niet te mogen meewerken aan een politiek, welke z.i. oor logsgevaar tusschen Amerika en Duitschland doet ontstaan. Al zal de nota dus waarschijn lijk hoffelijk gesteld zijn, president Wilson schijnt aan zgn eisch dat, voor een koopvaar dijschip getorpedeerd wordt, de neutrale passa giers in veiligheid moeten worden gebracht vast te houden. Deze eisch zal Duitschland, wanneer het de duikbootenoorlog wil blijven voeren, niet inwil ligen, zoodat dan het oogenblik is gekomen voor Wilson om de diplomatieke betrekkingen met Duitschland af te breken. Of het dan ook tot een deelneming aan den oorlog door Amerika zal komen moet men af wachten. Komen er bij de Lusitania-kwcstie geen nieuwe, dan achten wij de kans daarop niet' bepaald groot. Want de Vereenigde Sta ten kunnen toch weinig op militair gebied tegen Duitschland doen en de stemming in Amerika is niet zoo oorlogszuchtig, dat het volk, wordt het niet door nieuwe gebeurte nissen geprikkeld, het zenden van de vloot naar Europa om aan krijgsverrichtingen deel te nemen, algemeen zou goedkeuren. Wanneer Wilson echter niet verder gaat dan het afbre ken der diplomatieke betrekkingen dan heeft hij ongetwijfeld de groote meerderheid van het volk achter zich. Wil hij verder gaan dan zal hij vermoedelijk tegenover zich hebben Bryan, die over een machtige vriendenschaar beschikt in het westen der Unie. Bryan zelf schijnt de meening te zijn toegedaan dat de Lusitania- kwestie aan het oordeel van een scheidsgerecht moest worden onderworpen. Van de oorlogsterreinen het volgende De Italianen molden officieel het bezetten van de plaats Monfalcone (8000 inwoners) aan den weg naar Triest. Hier kan thans vermoede lijk een slag tusschen Oostenrijkers en Itali anen worden verwacht, welke zich dan wel langs de geheele rivier de Isonzo zal ontwik kelen. De Italianen maakten 500 gevangenen. In Frankrijk blijven de Duitschers een ver dedigende houding aannemen. Zij hebben thans het geheele dorp Neuville aan de Franschen moeten afstaan, doch maakten elders nog een paar honderd vijanden gevangen. In Rusland schijnen de Duitschers op krach tig verzet gestuit te zijn. Bij Sjawle berich ten zij zelve daarom slechts geringe vorderin gen te hebben kunnen maken, terwijl zij aan de Dubissa zelfs troepen hebben moeten terug trekken, die door de Russen ernstig bedreigd werden. Intusschen hebben de Duitschers op deze punten nog 5200 Russen gevangen ge nomen. In Galicië komen de Duitsch-Oostenrijksche troepen ook niet hard meer vooruit, de Duit schers melden dan ook daar het optreden van nieuwe Russische strijdkrachten. Het schijnt dat hier versche Russische reserves zijn ver schenen, aan welker bestaan hun vijanden in den laatsten tijd waren beginnen te twijfelen. Landbouwverlowen. Tijdelijk gezantschap bij de Paus. Uitvoer van wapenen verboden. Geen ruwe taal in ’t leger. Getorpedeerde Kotters. e Engelsche verliezen. De aanval op een Zeppelin. TERZOOL, 10 Juni. Dinsdagvond woedde hier een verschrikkelijk onweer. Zware don derslagen, vergezeld van stortregen, waren niet van de lucht. Bij W. de Groot onder Ter- zool, sloeg de bliksem in de woning. De klok werd van de muur geslingerd en meer schade werd aangericht. Man, vrouw en zoon bleven ongedeerd. Bij wed. T. Hofstra op Speers werd een schaap in de weide doodgeslagen. Onder Rauwerd werden Woensdagavond een een koe en 4 schapen doodgeslagen tusschen Poppingawier en Rauwerd sloegen telephoon- palen in splinters. In het IJhorsterveld, gemeente Staphorst, zijn Woensdagnamiddag de landbouwer Braam- kamp en twee volwassen zoons van hem dooi den bliksem doodgeslagen. Zweminrichting bij het Heegermeer. HEEG, 10 Juni. Hedenavond kwamen eenige ingezetenen bijeen ter bespreking van de wenschelijkheid alhier een zweminrichting te hebben. Algemeen waren ze van meening dat het wel noodzakelijk was. Derhalve zal getracht worden gelden te krijgen voor het plaatsen van een zweminrichting bij de Hee- germeer. Goedkoop brood in ijlst. IJLST. Alhier had een vergadering plaats van voorstanders van het goedkoop tarwebrood. De zaal van den heer Sijperda was flink bezet met mannen en vrouwen. De eigen bakkers hadden geweigerd om in deze hun medewerking te geven, zoodat men was aangewezen op iemand buiten de gemeente. De Coöperatieve Vereeniging „Werkmans- belang“ van Sneek had zich bereid verklaard voor onze gemeente te bakken, haar vertegen woordiger, de heer Bergsma was ter vergade ring, terwijl ook de heer S. v. d. Goot, voor zitter der Verg, nog inlichtingen gaf. Door B. en W., zijn reeds voorbereidende werkzaamheden verricht. 45 huisgezinnen hebben zich opgegeven om het brood van bovengenoemde Bakkerij te be trekken, welk getal zeker zal uitbreiden wan neer eenmaal de zaak aan den gang is. Noordelijk Evany. Zendingsfeest. Generaal de Wet. Het proces tegen de Wet, beschuldigd van hoogverraad of oproerigheid, is eergisteren be gonnen. De generaal ontkende hoogverraad, op de lijst staan maar bekende oproerigheid. Na onbelangrijk getuigenverhoor is het proces verdaagd. Dure eieren. Doordat de invoer van eieren uit Italië in Duitschland is gestaakt, hebben de com missionairs opdracht voor Duitschland tot ei ken prijs te koopen. De gevolgen zijn, aldus de „Tel.” de prijs verhooging van fl a f 1.60 per 100 stuks en de verminderende aan voer aan de weekmarkten. Duizenden en duizenden eieren worden bij de boeren aan huis opge kocht. De Koning van Griekenland. Het Engelsche ministerie. Men weet, dat de salarissen van de Engel sche ministers, zelfs van de leden van het ka binet, uiteenloopen. De lord-kanselier van En geland krijgt het hoogste n.l. f 120.000, dan volgen een aantal salarissen van f 60.000 van den eersten minister (n.l. als eerste lord van de schatkist, tegenwoordig slechts een titel), de ministers van binnen- en buitenlandsche zaken, koloniën, Indië, financiën, handel, plaat selijk bestuur van Engeland en oorlog de mi nister van marine krijgt f 54000 enz. De minste salarissen zijn van f24000. De leden van het nieuwe kabinet hebben nu echter besloten, dat zij allen evenveel zouden verdienen. Het gemiddelde bedraagt ongeveer f 50.000. Vermoedelijk is dit al tevoren be sloten, waardoor de verdeeling van de posten gemakkelijker werd. Het O. M, bij het kantongerecht te Haarlem heeft tegen zekeren F., die zich op het platteland uitgeeft voor een zoon van den wonderdokter De Haas en beweert middelen te bezitten tegen bloedarmoede, tering, long ziekte enz. wegens het als onbevoegde uitoefenen van de geneeskunde drie geldboeten van f200, subs, driemaal veertig dagen hechtenis geëischt. De schipper J. Wensveen te Overschie heeft, zoo meldt de Sch. Ct. bij de politie een aanklacht ingediend tegen zijn beide zoons, die hem Dinsdagavond in een sloot hadden ge gooid, met het opzet hem te dooden. Te Bemelen, nabij Maastricht, zijn Dins dagavond twee veldarbeidsters door den blik sem getroffen en gedood. In de Warschauer Bank viel onlangs een treffend tooneel voor. In het gebouw ver scheen een bejaarde dame, om een lot, dat zij daar als pand gebracht had, te lossen om het daarna voor 150 roebel te verkoopen, daar zij kooper voor gevonden had. De beambte de bank, die haar het lot wilde overhan digen, keek de trekkingslijst vooraf eens na en zag, dat de eigenares van het lot 400.000 roebel gewonnen had. Toen hij de bejaarde dame meedeelde, welk geluk haar te beurt gevallen was, viel zg in onmacht en stierf na enkele minuten aan een beroerte. Geen slagroomtaartjes meer in ’t Ko ninkrijk Saksen! Daar wordt van 11 Juni af de verkoop van slagroom verboden. Ook het gebruik van slagroom hetzij bij spijzen of dranken in restauraties, ververschingslokalen of warenhuizen is verboden. Wie tegen dit verbod handelt, krijgt geldboete of gevange nisstraf. Edison heeft weer iets nieuws uitge vonden n.l. de telescriba, een samenstel van een telefoon en een phonograaf waardoor een dictaat van elk telefonisch gesprek wordt ge leverd. Zoowel de spreker over de telefoon als de toegesprokene, verkrijgt aldus al wordt hun gesprek gevoerd op een afstand van dui zend of meer kilometers een phonografisch verslag van al hetgeen het tweetal per draad heeft verhandeld. De Koningin-Moeder heeft f 60 geschon ken aan de inrichting voor lupuslijders „Vio letta” te Heerenveen. De garnizoens-commandant te Delfzijl heeft, op grond van de wet op den staat van oorlog en beleg, huiszoeking gedaan bij W. Klaassens, sleepbootkapitein aldaar. Deze wordt verdacht van spionnage van de Duitsche vloot voor Engeland en is, naar aanleiding van de huiszoeking, op last van den officier van justitie te Groningen aangehouden en naar Groningen overgebracht. Naar wordt medegedeeld, is van de landweermannen der lichting 1907, die den 15 Mei j.l. met voorloopig verlof naar hunne haardsteden mochten vertrekken, pl. m. 9 °/0 vrijwillig gebleven. De 40ste lijst van bij het Kon. Na tionaal Steuncomité 1914 ingekomen bijdragen van 1622 Mei wijst aan een totaal van f14,071.60; makende met het totaal der vorige lijsten ad f2.173,184.27'/2, een totaal aan ont vangen bijdragen en toezeggingen van f2,187,255.87 >/2. Reuter seint uit Batavia, dat hét En gelsche stoomschip „Zweena” in de straat van Madoera is gezonken. Vijf man van de beman ning en elf passagiers zijn verdronkeneen Nederlandsche torpedoboot heeft de overigen gered. Men schrgftIn Öost-Friesland is het gewoonte, dat bij elke overwinning der land- genooten op het oorlogsterrein wordt gevlagd en ook b.v. toen Przemysl heroverd werd vacantie op de scholen wordt gegevenNa tionale liederen klinken dan alom. De overheid heeft thans te kennen gegeven, dat het plicht is, naast de vaderlandsche ook de vlaggen van Oostenrijk-Hongarije en Turkije op die dagen te laten wapperen, ter eere van Duitschland’s bondgenooten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 5