j farine\ N ESTLÉ (KINDERMEEL) I LACTÉE Woensdag 16 Juni 1015. No. 74. Nieuwe Abonné’s. RECL AMEKOLOM. Nieuwstijdingen. 31e Jaargang» 1 t en fe- Zij die zich thans op ons blad abonnee- ren, ontvangen de nog tot 1 Juli ver schijnende nummers GRATIS. DE UITGEVERS. beroep op hen, zich overtuigd 1 I aanhoudingsbg dragen ge- van bo- zijn geweest, Zaterdagnamiddag werd te Leeuwarden het bjjna 4-jarig zoontje van den heer R. Kaastra vermist. Alle nasporing bleek vruch teloos. Eenige uren na het vermissen van den kleinen Sjerp vond men zgn hoedje drijvende in de Dokkumer Ee. De politie werd gewaarschuwd en onmiddellgk werd met dreggen begonnen, daarbg geholpen door burgers. Tegen middernacht werd het Igkje op- gevischt. Te Amersfoort is Zaterdag de jaarlijksche vergadering gehouden van de Vereeniging tot bevordering van de pluimveehouder^ in Nederland. Bg acclamatie werd aangenomen het voorstel, om de obligatieleening voor het centraal fokstation te verhoogen van f7000 tot f 10.000. De financiën van deze instel ling, waarvoor het rgk f 10.000 bedraagt, worden afgescheiden gehouden van die der vereeniging. Zondagmorgen omstreeks 11 uur kwamen twee onbekende personen den winkel bin nenstappen van de maatschappij »De Unie,« handel in grutters- en koloniale waren, gevestigd in de Waterstraat te Amsterdam. Zy verklaarden, naar de »Tel.« meldt, politieambtenaren te zgn en toonden een gezegeld papier, waaruit hun kwaliteit moest bljjken. Nadat zjj dit stuk de win- keihoudster hadden laten lezen, zeiden zg opdracht te hebben een onderzoek in te stellen naar het aanwezige geld, zulks in verband met de uitgifte van valsch geld. Door hen is daarop een bedrag van f 1156.50 in beslag genomen n.l. 420 gul dens, een bedrag, groot f 107.50, aan rjjks- daalders, 49 bankbiljetten van f 10, één van f25, benevens tien zilverbons van f 2.50. Met het bedrag zgn zg spoorloos ver dwenen. Zij hadden als hunne namen opgegeven Vlaminger en Waterland. Zg zjjn respectievelijk van 35- en 46 -jarigen leeftjjdde eene is blond, de ander zwart van uiterljjk. De politie heeft het onderzoek onmiddel lgk ter hand genomen, doch mist tot heden elke nadere aanwijzing. De minister van Financiën brengt in de Staatscourant in herinnering, dat de ge legenheid tot inwisseling van de ronde nikkelen stuivers op 1 Juli 1915 wordt gesloten. Tot dezen datum kunnen de evenbedoelde munten worden ingewisueld aan de kan toren der betaalmeesters en van de ont vangers der directe belastingen, invoer rechten en accjjnzen. Reeds thans is nie mand verplicht ronde nikkelen stuivers in betaling aan te nemen. Zaterdag hield het Nat. Comité tot hul diging van de nagedachtenis van majoor Thomson te Den Haag een vergadering. Met inbegrip van de gekweekte rente en na aftrek der onkosten was er op 1 April een bedrag aan giften, enz. bjjeen, groot f6142.31. Het comité heeft thans definitief besloten tot de oprichting van een Nationaal ge- denkteeken op het Thomsonplein te Dan Haag. Hst comité doet nog een van wier belangstelling men mag achten, om op heden 15 Juni den eersten verjaardag van majoor Thomson’s sterfdag een gift op te zenden aan den penningmeester van het comité, Zeestraat 80, te Den Haag. Onder voorzitterschap van professor dr. H. J. Elhorst hield de vereeniging tot steun aan miliciens te Amsterdam hare jaarljjksche algemeene vergadering. De voorzitter opende de vergadering met een korte toespraak, waarin hij naar aanleiding van de belangrijke schenking (f25.000), welke de vereeniging van de Koningin mocht ontvangen, onder hartelgke instemming van de vergadering warme hulde bracht aan H.M. De secretaris, de gepensionneerde luite- nant-kolonel L. A. de Jong van Lier, bracht het jaarverslag uit. Van zeer vele werkgevers werd de verzekering ontvangen, dat zjj. zoo het hun eenigszins mogelgk was, hunne gemobili seerde werklieden bg demobilisatie weder in dienst zouden nemen. In het kalenderjaar 1914 is het ledental der vereeniging iets gestegen, doch daarna is dit aanzienljjk grooter geworden, daar sedert 1 Januari 1915 vele nieuwe afdee- lingen werden opgericht. AKN EX SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaaroang) Een zeer mooi programma wordt deze week in de Bioscoop bg de Waag afge draaid. Behalve 2 zeer mooie hoofdnum mers getiteld „Het geheim van het kasteel Sermeze” en „De Zondares” bevat het pro gramma nog tal van andere keurige films, waarvan we in de eerste plaats noemen „Levensstemmingen”, een dramatische film welke den bezoeker boeit van begin tot einde. Doch ook de komische films zgn deze week prachtig, zooals „Robinet Foto graaf” en „Een Vrouwenhater”. Men kan eens hartelgk lachen. Het Oor- logsjournal biedt verschillende opnamen uit de Europeesche wereldbrand. Bovendien nog een extra-nummer getiteld „Zgn laatste kans« (drama.) Door de firma Noury en van der Lande alhier zgn aangekocht verschillende naast gelegen terreinen bij haar fabriek en eigen aan den heer A. Velsink, en wel: het terrein van de scheepstimmerwerf van den heer J. Boomsma, de smederg van den heer v. d. Wal en twee arbeiderswoningen. Geslaagd voor het diploma Boek houden van de Vereeniging van Leeraren» de hh. H. J. Plantinga en K. Wieringa te Sneek en J. Sevensma te Heerenveen (leer lingen van den heer L. de Groen, alhier.) Onze vroegere stadgenoot de heer Tj. de Haas, thans volontair-opzichter aan de gasfabriek te Leeuwarden, is benoemd tot tgdelgk opzichter bg de Noorsche gasmaat- scbappg te Loosduinen. Uit een 65-tal sollicitanten naar de betrekking van voorman bg de Gemeente- reiniging alhier, werd Zaterdag door B. en W. benoemd No. 1 der voordracht, de heer R. v. d. Spoel, te Rotterdam. Op de voordracht ter benoeming van een leeraar in de wiskunde aan de Hoogere Burgerschool voor jongens te Leiden is ge plaatst o.a. de heer M. E. van Terwisga, werktuigkundig ingenieur, leeraar in de wis en werktuigkunde aan de Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus alhier. Geslaagd als 3e stuurman, groote stoomvaart, onze vroegere stadgenoot de heer A. Lindeman, leerling der school voor wis- en zeevaartkunde te Harlingen. De Sneaker Bakkerspatroonsvereeniging heeft naar aanleiding van een adres van de Coöperatieve vereen. Werkmansbelang« aan den raad dezer gemeente om een ver ordening op gewicht en prgs van het brood vast te stellen, eveneens een adres aan dat college gericht waarin zg in stemming met dat adres betuigt en tevens meedeelt en verzoekt dat zg naast het vaststellen van het ge wicht en den prgs van het brood, ook een merkteeken voor den kwaliteit noodzakelgk acht dat het vergund wordt aan de clientèle re ductie (z.g. slgtersgeld) van den vastgestel- den prgs te geven. In eene memorie van toelichting wordt o.a. gezegd, dat de bakkersvereeniging ver zoekt een merkteeken ter onderscheiding van melkbrood, half melkbrood en water brood vast te stellen, omdat brood dat niet als melkbrood kan worden verkocht ge- woonlgk uit goedkoopere grondstoffen wordt vervaardigd en daarom ook tot lageren prgs kan worden verkocht. De opening onzer nieuwe leeszaal is vastgesteld op den 23sten dezer. BAARDERADEEL. Door B. en W. dezer gemeente is aanbesteed het verricht ten van eenige herstellingen aan verschil lende openbare lagere scholen. Behoudens hoogere goedkeuring gegund aan: school Jorwerd, K. Kok aldaar voor f 315; school Winsum H. D. Wipstra al- ;er der vereeniging, die aan de beurt van aftreding was, werd als lid van het hoofd- restuur herkozen, terwgl in plaats van den heer J. W. Ijzerman, die wegens gezond heidsredenen bedankt had, de heer A. van Rossum, industrieel ta Haarlem, gekozen werd. HEMELUMER OLDEPHAERT c. a. De Raad van State, afdeeling voor de geschil len van bestuur, heeft het beroep behandeld van P. D. de Vries te Warns, gemeente H. O. en N., als gemachtigde van de er ven Hains Duges de Vries, tegen het be sluit van Ged. Staten van Friesland van 25 Juni 1914, waarop onder afwgzing der daartegen ingebrachte bezwaren, ongewgzigd is vastgesteld de door het bestuur van het waterschap »Warnserwar< in de gemeente H. O. en N., voor dit waterschap ontwor pen algemeene ligger. Uit het hierover door staatsraad mr. de Neree van Babberich uit gebracht rapport bleek, dat de betrekkelgke waierstaatsautoriteiten, over het beroep ge hoord, met Ged. Staten adviseeren tot hand having van het bestreden besluit. De Kon. beslissing volgt later. Een regeeringstelegram betreffende de pestgevallen op Java van 7 tot en met 20 Mei meldt, dat de totaalcijfers over boven bedoeld tgdvak zgn133 gevallen, 122 dooden en dat zg over het nagenoeg over eenkomstige 14-daagsche tgdvak van het vorige jaar (6 tot en met 19 Mei 1914) bedroegen525 gevallen, 447 dooden. De een-jaar-oude Jan Jacob Astor, wiens vader bij de ramp van de „Titanic” het leven verloor,, (hg werd na den dood van zgn vader geboren) kan niet met f 48.000 per jaar toekomen verklaart zgn moeder, mevrouw Madelaine Force Astor. Het ge recht heeft die som voor het onderhoud van den kleinen wereldburger aangewezen, maar zgn moeder heeft thans bg 't gerechtshof een rekening ingediend, waaruit blgkt, dat zg reeds 150.000 gulden voor den kleine heeft uitgegeven aan belastingen, dokters rekeningen, advocatenhonoraria en andere noodige dingen. Het ontbrekende heeft zg er uit haar eigen zak bg moeten leggen en dat vindt zg niet billgk, daar het in komen van Jan Jacob toch f 336.000 ’s jaars De heer Th. F. A. Delprat, penningmees-1 bedraagt, daar voor f 194 school Brits werd S. Beek- sma te Rien voor f 375; school Oosterlit- tens S. Gaasterland aldaar f 327. WOUDSEND, 14 Juni. Beroepen bg de Gereformeerde Gemeente alhier Ds. E. Zwiers te Asperen. HEEG, 15 Juli. Benoemd tot volontair aan de school te Gasselterngeveen de heer A. Buma alhier. Vanwege de Provinciale Regelingscom- missie voor de Paardenfokkerij in Friesland, zal 29 Juli te Leeuwarden een provinciale paardenkeuring gehouden worden. Voor premiën en is een bedrag van f 2610 beschikbaar steld, waarvan f 890 voor paarden Friesch- en f1720 voor paarden van venlandsch ras. De mond van het vaarwater de Lutz en de nieuw te maken geul door het Sloter- meer, van de opvaart naar Harich tot den mond van de Ee naar Woudsend, zullen vanwege den Provincialen Waterstaat over een lengte van 3975 M. worden uitgediept. De kosten van het werk zgn geraamd op f 10.200. De Regeering overweegt een salaris-ver- hofysriug voor onderwijzers, die in het bezit zijn'd&r landbouwacte. Aan de gemeente- besturen’ informaties gevraagd omtrent aantal dier o£derwSzers enz* De „Onder de menschen” medewerker van de Nieuwe Rotterdammer Courant, Byusse, vertelt in dat blad onder de titel „Ut’t eine-pi- kelan” van zijn zwerftochten op de Friesche moren. Hij schrijft na een inleiding J I L Brusse over de Friesch. Meren. I i 1 het beste k Voedingsmiddel 'fo. Voor Kinderen volk immers opvoedt. In innigheid tempert, Spaarzaam •n zuinig In het gebruik hun hun Forjit, forjit my net Maar.... ’t jonge mevrouwtje iu de Marie” had ons immers den raad mee naar huis ge geven, om nu vooral toch, tegenover oer-Frie- zen, voorloopig niet te parmantig onze Fryske sprake te luchten. Want dan kon ’t ons wel eens vergaan als dien anderen Hollander, die al een paar zomers was komen zeilen, en die natuurlijk óók had geleerd, dat deze grazig malsche waterlanden, met de eilandjes, de riet- kraagjes, de bloemige moerassen en uitgeveende poelen, ’t eine-pyke-lan heeten, de wereld van de jonge eendjes. En die Meische weligheid van de gebieden, waar de eend-kiekens ge dijen, dien lieven lust van al wat daar varen kan, zwemmen, kampeer en naar den on- onbedorven jong gebleven Frieschen aard zetten ze in beeldspraak om, zoodat bijvoor beeld eine-pyke-waor erg fijn, en zalig weer beduidt. Toen geviel ’t dat deze Hollander een famke ontmoette, nee maar, de boutke, de moaiste, de Ijeafste, gol wier hjar eagen, hjar lipkes sa fyn, mütel hjar wankjes mei dobkes der yn. En hij vond, dat ’t snoezig was, streelend, als een warme Juni-dag in de Oude Veenen voor de eine-piken. Ja, eine-pike, dat was ’tEn hij wilde ’t haar zeggen, zeg gen in beur eigen taal, zeggen de beko ring alléén van haar poezele voetjes, die zoo verlokkend slank en fijntjes onder ’t rokje kwa men uitgetript. Voéten-foetten, dat wist hij óók. En toen vatte hij moed, en met een glans van vervoering in zijn oogen bezong hij haar eine-pike-foetten en verbruide ’t voor eeuwig, omdat eine-pike-foettenplatvoeten zijn Kind verdronken. V. P. N. Slimme oplichters. De ronde nikkelen stuiver. Huldiging van de nagedachtenis van majoor Thomson. Steun aan miliciens. In Iedere Apotheek ot drogisterij voorhanden NIEUWE SNEEKER COURANT zeldzaam soort orchydeetjes groeide, zoo’n kunstig nest placht te liggen, of de kemphaan tjes op dat kaalgetripte kantje hun hevigst kabriolige minne-spelen uit komen vechten. Daar klinkt dan in al die verhalen zoo’n innige genegenheid als van oude menschen, die van hun eigen jonkheid vertellen, en telkens trof mij die lieve, wat zangerige, kin- derlijk-naïve intonatie van hun stemmen. Vooral als ze onder elkander weer aanstonds in ’t Friesch overgaan. Een stembuiging, een zacht rondende wijze van zeggen, die altijd vriende- Ijjk vragend klinkt'. Zoo spreekt de man tot zijn vrouw, de vrouw tot haar man, zoo spraken de welhaast volwassen jongens, met vacantie weer eens over in de intimiteit van het gezin, tot vader en moeder, tot ’t zusje en de jongere broers en de ouders weer te gen hun kinderen. Deze toon van innige, en tevens eerbiedige vertrouwelijkheid, die altijd vriendelijk vragende toon, van den land heer tot den pachter, van den boer tot den heer, van den schipper tot zijn knechts, van de knechts tot ’t skippertje of tot den eigenaar van ’t jacht aan ’t roer, zélfs in de spanning van den wedstrijd, van de gastvrouw tot haar gasten aan de koffietafel op ’t bordes van ’t woonschip, van den onderwijzer tot zijn leer lingen aan ’t zeilen in de schouw.....’, daarin hoorde ik de stemming van ’t Friesche land- schap, dat heel eigen menschengeluid in har monie met den wind, met de stemmen van de vogels, ’t ruischen van ’t riet en de vertrou welijk klotsende klopjes van de golven tegen den boeg. Vooral in de vredige rust over ’t zomersche water klinkt ’t Friesch als een teer en ernstig bezielde melodie, die de stem zelf wel schijnt van die onafzienbaar wijde meren in groene landouwen, de stem van een oud en vry, saamhoorig volk, die zjjn fiere historie en zijn lieve, trouwe land bezingt, in een soms treffende, oer-echte poëzie. Want poëtisch is hun.... „stugge” aard maar zooals de blom metjes in ’t veld, zonder pathos, zonder sentimenteel gedweep, poëtisch als de wal letjes van hun slooten, als de roode wilgen rozen, als de witte wolkjes langs hun zomer luchten, als de geur van ’t jonge riet en den weerschijn van de blanke zeilen in de spie- geljfiauwe plassen of als de kinderen die hun klompescheepjes verre reizen laten maken. Een dichterlijkheid, een fantasie, direct uit ’t eigen onbevangen Friesche wezen, uit de ziel van de natuur gepuurd, als ze u vertellen van die schoone nachten in de Oude Veenen toen ’t maantje scheen, hoe de zon over ’t Pik meer op kwam van éen poeltje met de wa terplanten en ’t dartelen van de mooie vischjes dat ’t wel een aquarium lijkt, of zooals die Grouwsche waterrot nog jaar op jaar met zijn jonge vrouw den huwelijksnacht gaat vieren onder 't licht van de sterretjes in zijn zeilende schouw Forjit my net, as bolle wyntsjes waeije En ik oan ’t roer myn sankje sjong.... Forjit my net, as millioenen stjerren En ’t frjeonlik moantsjc my biskynt, En dü swietdream hast yn de Sêfte [fearren De Bioscoop. Verordening op gewicht, prijs en kwaliteit van het brood. Openbare Leeszaal. Pest op Java. De electrische grensafsluitlng. De V. D.-grenscorrespondent meldt uit. Zeeuwseh Vlaanderen Dooi’ de nieuwe grens- afsluiting is bij Aardenburg van een Belgi schen boer de stal van het huis gescheiden. De boer ziet zich daardoor verplicht in zgn stal te wonen op Hollandsch grondgebied. Hij mag eens in de veertien dagen in zijn huis op Belgisch grondgebied komen. Het is voorgekomen, dat Duitsehers de ver sperring op Hollandsch grondgebied trokken en eerst na verwittiging door Nederlandsche i militaire autoriteiten de Duitsehers hun ver gissing bemerkten en hun palen wegnamen. Bij Bouchante zijn de electriseerende draden reeds in werking. Kleine huisdieren, die tegen de draden liepen, zijn door den stroom gedood. Iets dergelijks doet zich voor in het half Hollandsche, half Belgische dorp Overslag ook daar zijn de Duitsehers thans bezig de grens af te sluiten met electrische draden. Maar daar zij de geleidingsdraden niet vóór de eerste Belgische huizenrij in dit dorp kun nen leggen, daar zij dan op Hollandsch grond gebied moeten komen, spannen zij de draden in de Belgische dorpstraat, zoodat de bewoners uit de eerste rij huizen buiten de afsluiting vallen, waardoor zij met het verkeer met Bel gië afgesloten zullen worden, maar daarente gen in vrije gemeenschap zullen komen met Holland. „Wij worden nu Hollanders” zeggen de menschen. Een Belgische boer, wiens land voor het meerendeel in Holland ligt, is met die verandering zeer ingenomen, maar sommige neringdoenden, wier klanten in Belgie wonen, zgn er niets over te spreken. Inderdaad komen die menschen in moeilijke omstandigheden van Belgische zijde kunnen zij, wegens de af sluiting, geen levensmiddelen bekomen en van Hollandsche zijde evenmin daar het uitvoer verbod van zeer veel artikelen uit ons land toch ook voor hen van kracht blijft. En het getal dergenen, die door deze maatregelen getroffen worden, is vrij groot, want in de nabijgelegen tot Overslag behoorende wijk, de „Berdelegenbuurt”, zoo genoemd omdat daar vrojeger houten (Berdelen) huizen stonden, ko men de bewoners van een heele rij arbeiders woningen in hetzelfde onaangename geval. Ook aan de grens tusschen ÏJzendijke en Wa tervliet zal de nieuwe Duitsche versperring worden aangelegd. Sinds Vrijdagochtend mag de stoomtram bij ÏJzendijke niet meer tot op Hollandsch grondgebied komen om van spoor te wisselen. Deze stoomtram, van vit Eekloo komende, is de voornaamste officieel geoor loofde verbinding tusschen Belgie en Nederland. Men vermoedt dat het verbod vanop den Hollandschen wissel van spoor te veranderen tegelijkertijd met het heropenen der grens zal opgeheven worden. Kara niet rondkoman Paardenkeurlng. De Lutz. De Landbouwacte. Ik heb ’t voorrecht gehad enkele dagen van verschillende Friesche gezinnen de gast te mogen zijn, maar aldoor op ’t water, aldoor in hun element van ’t eigen vrije, zoo simpel bekoorlijke, zoo teeder intieme waterland. En wat de groote charme dan was de evenwich tigheid, de harmonie van al deze menschen, van de bezadigde ouderen en van de kinderen on de jongelui, van de stads-Friezen en van de vrienden die ik er maakte op ’t platteland, met het hen omringende buiten. In zeil en roeischouwen, op de woonschepen aan een biezenveld, in den boeier en in de motorboo- ten, kampeerend op een eilandje in de schaduw onder den witten vleugel van de tont, of zoo maar om de pic-nic-mand neergestreken aan ’t walletje van een blauw spiegelend meer, wanneer je met de jongens hebt gezwommen en je ligt dan weeldrig in zoo’n rietkraag na te zonnen, ’t is telkens weer wat u zoo aangenaam aandoetdat zij behóóren, naar aard en stemming, in den aard en de stemming van deze natuur. Dat zij er in opgaan, gene gen vertrouwelijk dat zij ’t landschap en heel dien doolhof van waters en watertjes door en door kennen, er als met vogelinstinct overal den weg in vinden omdat zij er immers van jonge kinderen af mee heen zijn genomen, en er al vroeg zelfstandig hebben rondgezworven op hun vaartochten, hun avon tuurlijke ontdekkingen van vrije middagen, vrije dagen, hun vacanties van school, om te visschen, eiers te zoeken, met de ouderen soms mee op de jacht, omdat ze er verliefd en hebben gevrijd, er met hun jonge vrouw weergekeerd, met hun kinderen, hun kindskinderen. ’t Leven met en in de natuur, ook van de grootere steden uit, ’t schijnt mij dat dit een overheerschenden invlued heeft op ’t Friesche karakterdie vrijheid in den wijden buiten, waarnaar zoovele Friezen over de wereld verspreid immers het heimwee niet kunnen overwinnen. Ik verbeeld mij, dat ik ’t vaak aan uiterlijk zien kan in ’t rustieke van buitengezichten, in dien trouwen opslag hun ner oogen, in hun krachtig gebouwde gestalten, waardoor zij zich dikwijls na jaren lang ver- I blijf in andere omgeving nóg onderscheiden. In I dat rustig zelfvertrouwen, waarmee ’t verkeer van jongs af met een schuit op ’t water, op rukwinden, boos weer en verraderlijke stroo- mingen bedacht, een den ernst, die hun warme innigheid tempert, en die dan vaak voor Friesche stugheid wordt gehouden. Maar of ik ’t nu dan weer zoo zeldzaam uitzonderlijk zou hebben getroffen? Juist hun gevoeligheid, de romantische sfeer waarin zij meeleven met hun natuur, dat sprookjesachtige als ze van de wilde vogels vertellen, van den paartijd, van ’t nestelen, de eiers, ’t broeden en hoe de jongen zich gedragen, uit de 1 wereld van de visschen, die zij eindeloos ge duldig hebben bespied, van de planten, de bloemen, de boomen en ’t wéér. Hun teltsjes ut ’e fügelwrald van den barren wintertijd met de donkere, schuimende vloeden als al die waters ’t land overklotsen tot één verraderlijke binnenzee, waar bier en daar, tegen de jachtende luchten, ’t roode dak en de zwarte wilgentoppen van een boereplaats om- hoog komen dreigen. Hun romances, hun sagen, oude sproken en overleveringen van een verzonken slot, een gebleven schip, een ruïne, een verlaten huis, een visscherman die daar vereenzaamd in zoo’n armzalig gestrand scheepje als een weerwolf leeft, van de dorpen, de torens, van de gewoonten der skip- pertjes op die triomfantelijk bezeilde tjalken, j Of, zooals ze plots de boot uit den koers kunnen sturen, en, met een wonderlijke ge hoorzaamheid aan hun wil, een ondiep gaatje in laten boegseeren, omdat daar vroeger zoo’n

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1