Oe Europeesche Oorlog. i L i b f l r Burgerlijke Stand. Ingezonden. Per Telegraaf. Kort oorlogsnieuws. RINTSJE. De haar Hulde aan Sneek In het vorige jaar werd door de Pen- sioenvereeniging van burgerlijke ambtenaren een petitionnementbeweging georganiseerd om verbetering te verkregen van Pensioen wetten voor de burgerlijke ambtenaren en voor hun weduwen en weezen. Het voorne men bestond het petitionnement-adres in September 1914 aan H. M. de Koningin aan te bieden. Tengevolge van den oor- ogstoestand viel hieraan evenwel niet te denken. Het adres zal thans aan de Ko ningin worden aangeboden. H. M. heeft zich welwillend bereid verklaard de daar voor aangewezen commissie te zjjner tjjd te ontvangen. Het adres is in totaal door 36340 actief dienende en 651 gepensionneerde ambte naren onderteekend. De watersport in Loosdrecht bjj Hilver sum heefc Zondagmiddag drie slachtoffers geëischt. Het was er, zooals altjjd ’s Zon dags, weder gezellig druk op de schoone joosdrechtsche plassenvele waren de mo torjachten, de zeil- en roeibooten en nie mand dacht eraan, dat een dag, zoo uitge zócht voor de watersport, zoo droevig zou eindigen. Plotseling klonken angstkreten en geroep om hulp over de wjjde water vlakte. Het bleek, dat een roeiboot, waarin vjjf personen aan het spelevaren waren, was om geslagen. De inzittenden waren mej. Gomperts uit Amsterdam, mej. Jo Frank, mej. R. Poppelsdorf en de heeren H. Mo- nasch en S. Frenk, allen te Hilversum woonachtig. Door den zwaren golfslag, ont- Hulde aan Sneek! loonen, die voor een week vielen te bedingen. Ruim 80 hooiers vertrokken vanmiddag met loonen van f3.50 per dag en iets meer naar verschillende landbouwers. De afdeeling Sneek van de Nat. Chr. Geh. Onth. Vereen, vereenigde Zondag weer heel wat maaiers en hooiers in Amicitia, waar ze werden onthaald. Een 600 a 700 personen bezochten de zaal, van de gele genheid om naar huis te schrgven werd een druk gebruik gemaakt. Dit jaar worden 20 plaatsen als Surnu merair der Posterjjen en Telegrafie, waar onder ten hoogste 2 voor vrouweljjke can didates beschikbaar gesteld voor hen, die in het bezit zijn van een einddiploma van eene F daarmee gelijkgestelde inrichting van On derwijs. Aanmelding behoort te geschieden bg het hoofdbestuur der Posterijen en Tele grafie te ’s Gravenhage vóór 16 Augustus e. k. Inlichtingen zgn te verkrijgen bjj den Directeur van het Post- en Telegraafkan toor te dezer plaatse. Van de soms verregaande baldadig heid der »jeugd« genieten in de eerste plaats de buitenwijken van onze stad. In het bijzonder bevoorrecht is de Steenklip. De vernielzucht spaart daar af en toe de daken der huizen zelfs niet. Gisteravond heeft een aantal jongens ergerlijk in die omgeving huisgehouden en wel spe ciaal op het terrein der steenhouwerij van den heer Hofstra. O. a. is eene stelling in brand gestoken waartegen verschillende SNEEK, 12 Juni. Vrijdagavond hield de Vrjj zinnige Kiesvereeniging Sneek haar laatste algemeene vergadering. Aan de orde was n.l. ’t voorstel van ’t be stuur tot ontbinding der Vereeniging. De zeer geringe belangstelling van verre weg de meeste leden had ’t bestuur doen besluiten, ’t bjjltje er bg neer te leggen, ’t Oude bestuur zou zoo lang de zaken blij ven behartigen, tot ’t nieuw gekozen de teugels van ’t bewind over zou nemen. Maar de nieuw gekozenen bedankten. Twee van dezen, de h.h. Mr. Andreae en N. Wouda, begrepen dat de Kiesvereeniging Sneek met alle schakeeringen van liberalen, niet meer in ’t kader van dezen tjjd paste en dat ’t noodzakelgk was een kies vereeniging op te richten, die in meer de- mocratischen geest stuurde. Door bemid deling van genoemde heeren liet men daarom voor de leden hier indertijd optreden de bekende Vrijzinnig Democraat de heer Kos ter van ’s Hage. Diens uiteenzetting van wat de V. D. willen, hun doel en streven, heeft er veel toe bijgedragen, dat ’t bjj ’t bestuur van de kiesvereeniging Sneek in goede aarde viel, toen ’t voorstel werd ge daan een nieuwe vereeniging te stichten, die zich bjj den V. D. Bond aan zou sluiten. Daarom, zei de voorzitter, de heer Zel- velder: wjj treden af, en ’t bestuur stelt ,u voor, de vereeniging te ontbinden. Dat is een heele stap, met de kleine 150 leden, die we nog bezitten. Maar een nieuwe vereeniging met reeds 100 leden staat gereed onze plaats in te nemen. ging. De nieuwe kiesvereeniging zal in vrijzinnigen geest voortgaan invloed uit te oefenen op plaatselgke en landsbelangen. Op de vraag van den voorzitter, wie nog *t woord verlangde vóór punt 1 van de agenda zou worden afgehandeld, bracht de heer Wjjmenga als tolk van de aanwezigen hulde aan ’t aftredend bestuur voor alles wat ’t had gedaan in ’t belang der kiesver eeniging. ’t Voorstel van ’t bestuur daarna in stemming gebracht, werd met bjjna al gemeene stemmen aangenomen. De penning meester de heer Van Hout, deed daarop rekening en verantwoording van de beheerde gelden. Volgens de Commissie, belast met ’t nazien der rekeningen hadden de ont vangsten bedragen f 120.25, de uitgaven pl. m. f 102, zoodat ’t saldo ongeveer be droeg f18. Met 9 tegen 8 stemmen besloot men dit aan de nieuwe vereeniging over te dragen. Besloten werd het schrjjven van de drie rechtsche kiesvereenigingen alhier, „om bjj de a.s. periodieke verkiezingen ter voorko ming van stemming(en), alleen de aftredende leden te stellen tot candidaten”, niet in behandeling te nemen en het te stellen in handen der nieuwe vereeniging. Na een woord van dank aan ’toude be stuur, waarmee de spreker zoo prettig heeft samengewerkt, aan de enkeie getrouwen die op de vergaderingen zoo zelden ontbraken, en een woord van opwekking tot de over gebleven leden, om niet alleen te bljjven staan, maar lid van de nieuwe vereeniging te worden, sloot de voorzitter de laatste vergadering van deze kiesvereeniging, die in 1895 werd opgericht met 139 leden en thans, bjj ’t einde van haar levensbaan, nog op een geljjk ledental kon wjjzen. ’t Getal hooiers onder de Waag bedroeg heden morgen slechts een goede honderd. De menschen, die den vorigen Dinsdag geen plaats konden veroveren, zjjn, deelde men ons mee, naar hun respectieve haard steden teruggekeerd. De meesten onder hen hadden geen trek weer naar Friesland terug te keeren, zulks in verband met de lage De algemeene toestand. De Amerikaansche nota aan Duitschland blijkt in vriendelijke bewoordingen gesteld zoodanigen vorm, dat al er op van j de Duit- de verzekering te ontvan- het vervolg gezorgd zal Amerikaansche passagiers hetwelk getorpedeerd zal worden in veiligheid zullen worden gebracht vruchtbare verdere onderhandelingen tusschen de beide regeeringen geenzins uitgesloten zijn. De Amerikaansche regee ring biedt Duitschland zelfs haar bemidde ling aan, wanneer deze met Engeland zou willen onderhandelen over het staken van de duikbootenoorlog, waarvoor volgens de Duitsche opvatting Engeland zijn uithonge- ringspogingen zou moeten opgeven. Waar de Duitsche bladen vrij vriendelijk over deze nota oordeelen, schijnt het wel vast te staan, dat Duitschland eene tegemoet komende houding zal aannemen, zoodat'ook van een afbreken van de diplomatieke betrekkingen voorloopig wel niets komen zal, en Bryans vrees dat deze nota tot oorlog zou kunnen leiden weinig grond schijnt te hebben. Van de oorlogsterreinen het volgende. Nadat de Russen aanvankelijk met het terugdrijven van de Duitsch-Oostenrijksche troepen aan de Dnjestr succes hebben ge- lad en ruim 15000 gevangenen maakten, zijn nu hun vijanden daar weer aan de winnende hand. Zaterdag maakten deze aan de Dnjestr en in Boekowina, waar de Russen ook teruggedreven worden, 7 a 8000 gevangenen en Zondag ging het le ger van den Duitschen generaal von Mackensen weer tot den aanval over, nam een aantal Russische stellingen en maakte 6000 gevangenen. Als het zoo doorgaat zullen de Russen geheel Galicie moeten ontruimen. In Frankrijk behalen de Franschen nog altijd successen van kleinen omvang, nu hebben zij weer het station van Souchez genomen. Aan het Italiaansche front begint de actie der Italianen van meer beteekenis te worden, op enkele plaatsen zijn zij de ri vier de Isonzo, waar de Ooetenrijkers he- vigen tegenstand bieden om een Italiaanschen opmarsch naar Triest te voorkomen, over. hardsteenen platen stonden. Door de hitte zgn een vgftal dezer groote platen totaal verbrand. Is wellicht een scherper politietoezicht mogeljjk staan door den hevigen wind, werd de boot vreeselgk heen en weer geslingerd. dames werden beangst, stonden van zitplaatsen op en riepen om hulp. Door die beweging kantelde het vaar tuigje en allen geraakten te water. Aan Mej. Poppelsdorf' en den heer Frenk ge- - - lukte het den in de boot aanwezigen red- Hoogere Burgerschool, Gymnasium of dingsboei te grgpen en het was daardoor aan de bemanning van een te hulp ge snelde motorboot mogelijk deze twee te redden, den heer Frenk echter in bewuste- loozen toestand. Een andere boot haalde spoedig ook mej. Frank op. Aan wal ge- &U1 bracht, gelukte het een aanwezigen dokter kën," omdat bij “hot plukken den heer Frenk bg te brengen, doch bg - mej. Frank faalden alle pogingen. Bg haar bleken helaas de levensgeesten reeds ge weken. De Igken van mej. Gomperts en van den heer Monasch zgn gevonden. Dat dit droevige ongeval in Hilversum groote consternatie verwekte spreekt wel van zelf. Voor de woningen der slacht offers verzamelde zich aldra een groote en deelnemende menigte. Gisteren is de 78-jarige M. v. d. H. te Bergum in beschonken toestand in een sloot ge raakt en verdronken. een pensioen van f403 verleend aan W. Koopmans, werkman bg de gemeentereini- ging alhier. Op de voordracht ter benoeming van leeraar in de oude talen en de oude geschiedenis aan het gymnasium te Apel doorn zgn geplaatst: 1. de heer F. van der Vliet, leeraar aan het gymnasium te Sneek2. dr. D. A. Bosselaar, id. te Schie dam, en 3. mej. dr. H. Boer, leerares gymnasium te Doetinchem. In de jongste vergadering der afd. Sneek der S. D. A. P. werden gekozen tot candi daten voor den gemeenteraad de hh. J. de Ruiter, apotheker en Jobs. Faber. Naar wij vernemen zal de ver. „Het Roode Kruisdie thans het oude zieken huis gebruikt, dit gebouw moeten ontrui men. Vermoedelijk zullen de militairen het betrekken en zal school II binnenkort weer voor het onderwgs beschikbaar zgn. STAVOREN, 14 Juni. Door gemiddeld 14 booten werd in de afgeloopen week ongeveer 168000 stuks ansjovis aangevoerd. De prgs met 10 ct. verhoogd, was f 5.55 per 1000 stuks. LEMMER, 14 Juni. De gemiddelde an sjovisvangst was hier heden 4000 stuks. Telegrafische berichten hier heden onivan- Dwrónder zgn er vele van onze vereeni- uit ^dere havens luiden als volgt: - - - Stavoren gemiddelde vangst heden 1800 st. Enkhuizen 2200 Kolhorh 2500 De prgs liep heden aan de opslag te Eukhuizen van f 6.10 f 6.75 de 1000 stuks. Nu de IJmuidervloot bjjna stilligt en zoodoende kan worden overzien, welke sehepen zjjn teruggekomen, blijkt, dat 4 trawlers (»Letty«, »Rjjnland«, »lrene« en »Tessel I«) zeer zeker als vermistmoeten worden beschouwd en waarschjjnljjk op mjjnen zjjn geloopen. Daar hun kolen en prpviandvoorraden reeds lang verbruikt moeten zjjn, hadden de schepen, ingeval hun geen ongeval op zee ware overkomen, reeds binnen moeten zjjn. De stoomtrawlers, die weer naar zee zouden gaan, bljjven voorloopig nog liggen, omdat de opvarenden aarzelen, om uit te varen, vóór de juiste ligging der mjjnen aekend is. Bjj Kon. besluit van 12 dezer is I Ulbe zv bare vergadering den Tsaar van Rusland den noemde, is voor dit feit door de aantal werk- (Parodie.) ’k Heb U lief mijn oude Stadje Plek, waar ik bet leven zag, Waar uw kerke-koepel eeuwen Statig uit de boomen stak. >1 aan te zijn, en van staat Amerika sche regeering gen, dat er in worden dat de van een schip „De Winkelsluiting”, dat circa 1 Juli ver- en waarnaar wij belangstellenden in onderhavige vraagstuk gaarne verwijzen. Namens het Bestuur van deAfd. Sneek van den Algem. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden A. de VRIES. Petitionnement. Ongeluk bij het roeien. Drie menschen verdronken. In de grensplaats Bocholt zijn een geïnterneerde Russen aangekomen, om zaam te worden gesteld bij het maken van munitie ten behoeve van het Duitsche leger. De benoodigdê machines zijn door de Duitschers in Russisch Polen in beslag genomen. Er wordt in Oost-Friesland de aandacht op gevestigd, dat het zaak is dit jaar, nu de oorlog voortduurt,, geen korenbloemen te pluk- i van deze bloemen en in het geheele de oogst verloren (Officieel,) Sedert en ten O. van (Naar aanleiding van het gedichtje onder deze titel van X, voorkomende in het num mer van j.l. Zaterdag.) Waarde „X”, mijn onbekende, In dit blad van Zaterdag, Heb je ’t schoone Sneek bezoedelt Met een afkeer en beklag Schendend was daar uwe opinie Overdreven uwe taal, Zulke hulde aan Sneek te brengen Leid, zou ’k zeggen tot schandaal Weliswaar, zijn d’ uurwerkwijzers Van de torenklok steeds krank En geeft ’s Zomers in de grachten ’t Water eenigszins een stank. Is het carillon thans zwjjgend; Straatmuziek niet meer in zwang Kermis ook dit jaar verboden Wellicht veel belastingdwang Niet veel schoons meer aan de boomen Op het opde Schapenplein En geen kiesclub ooit vereenigd, Daar men ’t niet schijnt eens te zijn Maar, die enkele kleinigheden Geeft geen reden om deez’ stad Nu den rug maar toe te keeren Voor een hutje aan zee of wat! Elke plaats heeft zijn gebreken De eene minder d’ andre meer. Toch, als gij daar Sneek betitelt Daartegen moet ik in de weer ’k Zal het beter laten klinken Van het Friesch elf-steden tal Dan gaat Sneek, in bloei en welvaart, Zonder anders b o v e n a 1.... 14-6-1915. Hooiers en maaiers. Surnumerair der Posterijen en Telegrafie. Kiesvereeniging Sneek. halmen vertreden worden rijk een belangrijk deel van gaat. Terwijl men vóór een paar maanden in Duitschland alle krachten inspande voor be werking der akkers en velden, overweegt men thans allerwege plannen om den aanstaanden oogst binnen te krijgen. Verschillende maatregelen daaromtrent zijn reeds getroffen de schoolkinderen krijgen een langere zomervacantie vele krijgsgevangenen zullen met oogstarbeid worden belast, zelfs zullen voor zoover dit mogelijk ismili tairen, die met bewakingsdiensten belast zgn, behulpzaam moeten zijn. onderzoek -ingesteld is, hangende hetwelk geen laan. (Later officieel bericht.) 15 Juni. Bij Rijs hebben gisteren 2 Belgische geïnterneer den, die zich op verboden terrein bevonden, togen een Nederlandsche patrouille verzet ge ploegd, zoodat deze van de vuurwapens gebruik moest inaken, één der Belgen werd zwaar, de ander Écht gewond. De Nederlandsche solda ten kregen geen letsel. Opstootjes In den Haag. DEN HAAG, 15 Juni. Na een betooging der S. D. P. gisteravond alhier, verzamelden zich een aantal deelnemers op het plein voor het ministerie van Oorlog. Bij het uiteendrij ven der menigte vielen klappen, zoodat 3 per sonen gewond werden en in het mil. hospitaal moesten worden verbonden. ISNEEK. Van 11.14 Juni. GeborenCornelia Anthonie zv Johannes 'Willem Deenik en Anke Jurine Hendrikje Stelma. Hessel Jaasma en Hijke van der Werf. WIJMBRITSERADEBL. Van 811 Juni GeborenHendrik zv IJpke Huisman en Jeltjo Wetting te Time. Overleden: Lolkje Nieuwenhuis 16 jr. te Honnnerts. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) De Winkelsluiting. Mijnheer de Redacteur Waar U in uw blad van Zaterdag 12 dezer een ingezonden schrijven opnaamt van den heer F. W. Wielenga, betreffende bovenstaand onderwerp, zult U ons zeker ook gastvrijheid in uwe kolommen willen vgrleenen om onze opmerkingen daarop in het midden te brengen. Met eenige bevreemding namen wij er ken nis van, dat de heer W. een rechtskundig be toog naar voren brengt, dat, zeer zeker dag- teekenende uit den tijd, dat te dezer zake nog geen uitspraak door het hoogste rechtscollege was gedaan, de strekking heeft de gemeenten in dezen onbevoegd te verklaren. Wij willen den heer W. in gemoede vra gen of hij er dan geen nota van heeft geno men, dat bij arrest van den Hoogen Raad van Maart 1912 werd uitgemaakt, dat de gemeen ten die bevoegdheid bezitten, van welke be voegdheid sedert dat tijdstip dan ook ver schillende gemeenten gebruik hebben gemaakt. Gegeven dit feit, is het ons vrij overklaar- baar met welk doel de heer W. gebruik maakt van het betoog van Prof. Fabius, dat intus- schen door de loop der zaken zijne beteekenis verloren heeft. Het meest logisch zou zijn, dat het in de bedoeling van den inzender ligt de conclusie van het aangehaalde betoog voor zijn rekening te nemen, dusthans nog de gemeenten in dezen onbevoegd te willen ver klaren. Dit zou echter niet alleen nutteloos zijn, doch zou ook eene ontkenning van het wettelijk gezag beteekenen, en mogen wij dit dus allerminst aannemen. Er blijft dus niet anders over, dan de veronderstelling, dat de heer W. de motieven van Prof. Fabius heeft willen publiceereu in de verwachting, dat de tegenstanders van wettelijk geregelde winkel sluiting deze tot de hunne zullen maken. In dit verband willen wij er nog even op wijzen, dat er nog andere rechtsgeleerden zijn, die van meening zijn, dat de gemeenten, ook zon der bekrachtiging van den Hoogen Raad, wel terdege bevoegd zijn eene plaatselijke veror dening op de winkelsluiting vast te stellen. Deze rechtskundige beschouwingen zullen wij publiceeren in ons eerstvolgend maandblaadje Tin XAI-i nlralclnUin rr11 oiroo 1 .Tlili var- schijnt, het De voorraad papier in ons land is zoo gering en de papierprijzen zijn zoo hoog, dat de dagbladen onderhandelen over een gemeen schappelijke verhooging van den abonnements prijs. Op het aschland te Leeuwarden kwam T een bus, gevuld met den dag. Een vonk uit de pijp van een schipper schijnt met den inhoud van de bus in aanraking te zijn gekomen, zoodat deze ontplofte. Een schippersjongen wcr? - aan het aangezicht verwondhij werd het stadsziekenhuis vervoerd. Men passe toch op, dat men dergelijke ge vaarlijke dingen niet in het aschvat werpt. In de laatste dagen slaan enkele Fran- sche bladen een hoogen toon tegen Nederland aan omdat, naar zij beweren, ons land Duitsch land van levensmiddelen zou voorzien. Intus- schen zijn dat geen officieele uitlatingen, de betrekkingen die tusschen de Nederlandsche en Fransche regeering bestaan, zgn van de meest vriendschappelijken aard. Door den regen waren de vaarten waarin de fabrieken te Tilburg hun afvalwater loozen, overstroomdhet water liep in de Dommel, en het gevolg was dat duizenden kilo’s visch bedwelmd aan de oppervlakte kwamen en men te ’s Hertogenboseh de visch maar voor het opscheppen had. Een onnoembare schade is hierdoor weer aan den vischstand toegebracht. De’IEngelsche officieren, die in den laat- sten tijd te Groningen geïnterneerd zij-n, allen vliegers of waarnemers', zullen Groningen ver laten. Ze werden door de Britsche admirali teit er toe verplicht, hun gegeven eerewoord, om niet te ontsnappen, terug te nemen en zullen daarom onder bewaking worden gesteld te Wierickerschans of op Urk. De heer D. Wijnkoop, die in een open- I - - - - «bloedtsaar” Rechtbank! te Haarlem veroordeeld tot f25 boete of 5 dagen hechtenis. In de munitiefabrieken. c_Z 1 L Men weet, dat de Engelsche arbeiders op I verdere mededeelingen kunnen worden ged: de betichting, dat dronkenschap de groote oor zaak was, dat er in de wapen- en munitiefa brieken niet genoeg werd afgedaan, geantwoord hebben, dat, zoo er al misbruik van sterke drank voorkwam, de hoofdreden was, dat er te veel van de krachten van het werkvolk was gevergd. Velen waren overwerkt en uitgeput. In het Lagerhuis heeft Brace, de nieuwe on derminister van binnenlandsche zaken, van dat overwerk een treffend staaltje gegeven. In de machinefabriek van Greenwood en Batley te Leeds, waar nu munitie wordt gemaakt, had den vrouwen en jongelieden gewerkt een hee len Vrijdag, den daaropvolgenden nacht en Zaterdag tot den middag, dertig uur aan één stuk, waarna zij den Zondag weer van 6 uur ’s ochtends tot 5 uur ’s middags moesten wer ken. Met instemming van het departement van oorlog was er tegen de patroons een aanklacht ingediend, maar de magistraat ontsloeg ze van rechtsvervolging op grond van de bizondere omstandigheden. De voorzitter der rijkscommissie voor aardappelenverzorging in Duitschland, deelde o.a. mede, dat er, om den grooten voorraad aardappelen, thans in Duitschland aanwezig, van de hand te kunnen doen, onderhandelin gen zijn aangeknoopt met stijfselfabrieken, aardappeldrogerijen en ylokkenfabrieken, zoo dat hieraan 3 millioen centenaars kunnen af geleverd worden. Ook zal een groote partij aan de spiritusfabrieken, welke thans een be langrijke rol gaan spelen bij de verlichting, kunnen worden overgedaan. In Bochum zijn bij de posterijen tijde lijk vrouwen in dienst genomen. Zij dragen een blauwen muts en de postplaat, alsmede een postband om den linkerbovenarm, als ze aan het bestellen zijn. In verscheidene plaatsen van Hannover en Oldenburg zullen vrouwelijke brievenbestellers worden aangesteld. PETROGRAD, 14 Juni. Aan de Dnjestr ontwikkelt zich een hevige strijd. De vijand slaagde er in vooruit te dringen. Bij een te genaanval maakten wij 450 gevangenen. PARIJS, 14 Juni. (Off.) Bij Hebuterne sloe gen wij Duitsche aanvallen af. In Lotharingen komen wij vooruit. WEENEN, 14 Juni, vannacht zgn de Russen bij Mosciska aan het terugtrekken. Gisteren zgn 16,000 Russen gevangen ge nomen. Ten N.W. van Zurawno dtingen de bond- genooten naar Zydaczow op. Gisteren hebben zij na zwaren strijd Roguzno veroverd. Vele gevangenen, waarvan het getal nog niet kan worden vastgesteld, zijn daar in onze handen gevallen. WEENEN, 14 Juni. Officieel. In het ge vecht bij Plava op 12 Juni hadden de Itali anen meer dan 1000 dooden en zeer vele ge wonden voor onze stellingen laten liggen. Aan het Isonzofront is het den Italianen nergens gelukt door te dringen. 3e duikboot- en mijnoorlog. LONDEN, 14 Juni Een Duitsche duikboot heeft in het Kanaal van Bristol het stoomschip Hopemount in den grond geboord. De be manning is gered. De stoomtreiler Queen Alexandra is ter hoogte vap Dundee getorpedeerd. De bemanning is gered. Branden In Engeland. LONDEN, 14 Juni. (N. R. 0.) Branden, waar van de oorzaak niet kan worden verklaard, zgn heden uitgebroken in de Victoria-dokken te Lon den, een katoenpakhuis te Bootle bij Liverpool en in de gebouwen van de Aniline Company te Manchester. PARIJS, 3 uur 15 Juni. In de sector van Atrecht werden vijandelijke aanvallen afge slagen en wonnen wij 150 M. terrein. Een verdragend Duitsch kanon wierp eenige pro jectielen in Compiègne. Eldersjhevige artillerie- gevechten. BERLIJN, 15 Juni. Onder enorm munitie verbruik hebben do Franschen nieuwe door braakpogingen gedaan die overal met de zwaar ste verliezen voor den vijand zijn afgeslagen. Bij Soissons hebben wij een loopgraaf herno men. De open stad Karlsruhe is door Fran sche vliegers gebombardeerd. 11 menschen zgn gedood. Twee vliegtuigen werden naar beneden geschoten. Bij Swajli en Mariampol sloegen wij Russische aanvallen af, kwamen verder vooruit en maakten ongeveer 1975 ge vangenen. In Galicie kan de vijand de achter waarts gelegen stellingen niet handhaven en trekt hij, ook voor de troepen van von Lin- singen en von Marwitz verder terug. De buit neemt toe. Ter dood veroordeeld. De correspondent te Batavia seint aan de N. R. Crt. De Raad van Justitie te Batavia heeft W. F.JGramsen Brinkman tot den doodstraf en J. E. Söffing tot twintig jaar tuchthuisstraf ver oordeeld. De veroordeelden stonden terecht beschul digd te zamen en in vereeniging de inland- sche vrouw Aisa van het leven beroofd te heb ben. De ter dood veroordeelde 35-jarige Willem Frederik Gramsen Brinkman is dezelfde, die in 1913 met den inlander Mardjoeki heeft te recht gestaan wegens den nog in het geheu gen liggenden moord op Fientje de Feniks. Gramsen Brinkman is gewezen ambténaar, die het laatst ter beschikking van den directeur van gouvernementsbedrijven was gesteld. ROTTERDAM, 15 Juni. Tegen den heer Bern. Canter alhier werd voor de rechtbank, wegens beleediging van den Duitschen keizer f150 boete geëischt, subs. 30 dagen. 2 gewonden In het Interneeringskamp te Gaasterland. Gisteravond heeft verzet plaats gehad in het interneeringskamp in Gaasterland, waar bij van de vuurwapenen moest worden gebruik gemaakt en 2 Belgen zoodanig werden ge wond, dat hunne opneming in het St. An- tonius Ziekenhuis alhier noodig was. Hun toe stand is redelijk. Over de oorzaken doen ver schillende geruchten de ronde, doch van offi- eieele zijde werd ons medegedeeld, dat een Gemeenteraadsverkiezing. School II. De'ramp van de IJmuider vlssohersvloot. bij het vervoer van vuil buskruit voor f een schipper schijnt met den inhoud werd o.a. naar

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 2