I De Europeesche Oorlog. m MÏLÏflË. I L Nieuwstijdingen» Per Telegraaf I sijn ct. 1! I 5ct. visscheijj in de viachwateis der provincie Friesland, voor het tgdvak 30 Juni 1915 De algemeene toestand. Na eenige dagen met succes de aanval len der Duitsch-Oostenrijksche troepen bij Halicz aan de Dnjestr te hebben weer staan, zijn de Russen ook daar tot de te rugtocht gedwongen en geven zij dus ook die rivierlinie aan den vijand prijs. Ge lukte het den Russen bij tegenaanvallen ook een vrij groot aantal gevangenen te maken, van 23 Juni af tot heden maakten de Duitsch-Oostenrijksche troepen er 6470. Ook in het deel van Galicië aan Polen grenzend hebben de Duitschers succes ge had, naar zij berichten rukken hun troepen daar verder op en maakten zij verscheidene duizenden gevangenen. De vraag is thans of de Russen nog eenmaal in den uitersten hoek van Galicië, aan de rivier de Boeg zullen stand houden, of dat zij thans tot over hun eigen grens zullen terug trekken. Wanneer zij dit laatste doen is het niet onmogelijk dat de Duitschers een deel van hun troepen, die voor de vrijmaking van Galicië zijn ge bruikt, naar het front in Frankrijk zullen overbrengen, om daar met meer kracht op te treden. Waarschijnlijk bereiden echter de Fransch-Engelsche troepen zich wel op dergelijke gebeurtenissen voor. werden gekneusd. Belanghebbenden verwgzen wg naar de officieele mededeeling in dit blad, bevat tend de namen der voor deze gemeente in geschrevenen der lichting 1916 met de uitspraak van den keuringsraad. De 35-jarige H. Scholten reed he denmorgen met een melkvervoerder mede, die twee wagens aan elkaar gekoppeld ge leidde. Scholten zat achter op de eerste wagen en wilde een jongen, die op de tweede wagen wasgesprongen verjagen. Hjj was echter niet vlug genoeg, zoodat hjj de tweede wagen over een zgner voeten kreeg en deze voetbrak. Scholten is in he; St. Antonius-Ziekenhuis opgenomen. Uitslag aanbesteding verfwerk voor de firma Urne Bakker, alhier, de h.h. Firma Blok en R. J. Reitsma Rz. f 257. S. van Noggeren f 229. L. de Vos f 222. Firma P. Lusthoff f222. A. H. Wempe f 193. Gegund aan den laagstent insehrg ver. LANGWEER, 29 Juni. Aan H. Bak ker kantoorhouder van het hulptelegraaf- en telephoonkantoor alhier is een pensioen van f 43 verleend. BOLSWARD, 29 Juni. Een pensioen van f 534 is verleend aan J. Gros, Agent van Pol. en gaarder der marktgelden alhier. LEEUWARDEN, 29 Juni. Voor de 8 vacatures in den gemeenteraad zgn heden als officieele candidaten aangegeven, de heeren mr. A. Menalda, J. H. Berghuis, mr. L. R. van Sloterdgck, mr. C. Beek huis, P. J. Attema en A. de Vos (allen aftr. en vrgz.)H. W. Hannivoort (vrgz.) S. Dgkstra (antj-rev.), Th. van der Meg (chr. hist.) J. de Bunje, T. Terpstra, J. Wiesebron, M. Schaafsma, W. van der Wall en L. Dgkstra (allen soc. dem.) en J. Zandstra (aftr. en soc. dem.) De katholieke partg heeft besloten de aftredende^ raadsleden niet te bestrijden. Ged. Staten van Friesland stellen a&n de Staten der provincie voor, aan de na te melden zeewerende waterschappen voor het jaar 1916 de navolgende bijdragen toe te kennenj aan den Engwierumerpolder f6783, den Oost-Holwerderpolder f7237.03, den West-Holwerderpolder f 4606.48’/a, de Con tributie Zeedjjken van Westdongeradeel f33.699.87, het Nieuw Bildt f 16.109.281/,, de Vgfdeelen Zeedgken binnendijks f 17.600, Wonseradeels Zuiderzeedgken f810.19, het Workumer Nieuwland f9684.50 en de Ze ven Grietengen en Stad Sloten f30.13, te zamen f 139.124.lö1/^ Voor 1915 was daarvoor toegestaan f133.000. De strandwachter te Vlissingen heeft een persoon aangehouden bg het maken van teekeningen, oogenschgnlgk van de Schelde. Deze zat in een badstoel aan het strand. Hg is naar het politiebureau overgebracht. Te Middelburg moesten Maandag alle niet Nederlanders, die daar woonachtig zgn of vertoeven, zich op het hoofdbureau van politie aanmelden. Een en ander staat, naar men verneemt, in verband met het instellen van een passenstelsel. De uitwisseling van 500 Engelsche krijgs gevangen (invalide en Roode Kruis-solda- ten) tegen een aantal Duitschers via Vlis- singen, is begonnen. Gisteren waren reeds 400 Engelschen te Vlissingen aangekomen. tot 30 Juni 1918, is door Ged. Staten van Friesland gegund de pacht van 28 percee- len voor een totale pachtsom van f 1724.73 per jaan Oorlogsnieuws» ke gevoelens de overhand hebben. Hedenmiddag waren de volgende candida- tenlgslen voor de verkiezingen voor den gemeenteraad ten gemeentehuize ingeleverd die der Vrgzinnig Democraten, bevat- In enkele streken onzer provincie heeft het Zaterdag hevig geonweerd. Te Dantumawoude sloeg de bliksem in de vuurhut, staande bg de boerenhuizing van den melkrijder L. van der Veen. Van een zevental personen, die zich in dit hok bevonden, werden drie bewusteloos, waar van twee spoedig weer bgkwamen. Bg den 15-jarigen H. G. Boonstra, van Wouters- woude, hadden evenwel de pogingen der doktoren, om de levensgeesten wederom op te wekken, geen resultaat. De knaap bleek te zgn overleden. Te Rottum, Scherpenzeel en Zwaagwest- einde werden.koeien in de weide door den bliksem gedood. Overigens zou moeten worden afgewacht hoe eene poging van Dnitschland tot toe nadering, door zijne vijanden zou worden opgevat. Ook onder hen telt men, naast de zeer velen, die den oorlog moede zijn, de onverzoenlijken, die willen doorzetten. i Niemand kan op dit oogonblik zeggen, wel- J. Wouda, C. A. Zelvelder (aftr.) (De heer N. J. Wouda issdoor de Vrgz. Dem. Kiesvereeniging gesteld in plaats van den heerHaytink, die de hem aangeboden candidatuur niet aanvaardde.) die der verbonden rechtsche partgen waar op voorkomen de h.h.A. Brouwer (aftr.) K. J. P. Dwarshuis (aftr.), Mr. P. S. Ger- brandy, O. Kuipers, M. Oppenhuizen die der Soc. Democraten, vermeldende de namen van de h.h.: J. Faber, J. de Ruiter Die van een groep onafhankelijke kie zers, waarop alleen is geplaatst de naam van den heer F. de Wolf (aftr.) Aan den heer W. Deinum, onder wijzer aan de herhalingsschool alhier is uithoofde van die functie een pensioen ver leend van f 46. Bg het oversteken van de Oosterdgk geraakte gisteren de vijfjarige H. Veltman onder een melkwagen. Een der raderen ging hem over de voeten, die vrg ernstig - G H J? H Duitschïand heeft denhoeven, afkomstig I I I tegenaanval maak- de 4e Oostenrijk- Naarn en voornamen van den Ingeschrevene. ongeschikt, geschikt, ongeschikt, geschikt. üitspr ak van den Keurings- raad. ongeschikt, geschikt. n ongeschikt, geschikt. ongeschikt, geschikt. n n ongeschikt, geschikt. 5» n ongeschikt. geschikt. ongeschikt. geschikt ongeschikt. geschikt. j» ongeschikt, geschikt, ongeschikt, geschikt. ongeschikt, geschikt. ongeschikt, geschikt. ongeschikt, geschikt. ongeschikt. geschikt. ongeschikt, geschikt. ongeschikt. geschikt, ongeschikt, geschikt. ongeschikt, geschikt. j» 5» ongeschikt, geschikt, ongeschikt, geschikt, ongeschikt. geschikt, ongeschikt. geschikt. r el. 5 5 sche divisie krijgsgevangen. Bg Tomaszof blgft de vijand opdringen. Bij Gnlialipa bieden wij weerstand aan sterke Dnitsche strijdkrachten. Op het Kaukasische front sloegen wij de Turken met zware verliezen bij Melasghert terug. Wij telden meer dan 1000 lijken van vijanden. De commandant van een der Koer dische regimenten namen wij gevangen. PETROGRAD, Off. 28 Juni. De Czaar heeft het ontslag van de Russische minister van Oorlog Soechoemlinoff aangenomen en tot zijn opvolger benoemd de generaal der Infanterie Polivanoff. BERLIJN, Off. 29 Juni. Bij Béthune en op de Maashoogten werden Fransche aanval len afgeslagen onder zware verliezen voor den vijand.. Bij Lunéville bereikte de vijand slechts onze hindernissen. In Galicië wierp het leger van Von Lin- singen de Russen over de Gnilalipa; de strijd duurt voort. Elders is Kamionka bereikt. De vijand wacht ons niet af doch wijkt ver der terug. Bij Tomassow werden de Russen teruggeslagen. Zij ontruimen de Rawa- en beneden San-sector. 90 millioen gulden aangevraagd. DEN HAAG, 29 Juni. In verband met den toestand is bij den Raad van State een wet ingediend waarbij opnieuw aangevraagd wordt een buitengewoon militair crediet van negen tig millioen gulden. DEN HAAG, 29 Juni. De toestand van mr. P. J. Troelstra die Zondag te Utrecht onge steld werd, is hoewel ernstig niet zorgwekkend. Uitspraak Keuringsraad De BURGEMEESTER van Sneek, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de keu ringsraad omtrent de hieronder genoemde in geschrevenen voor de militie uit deze gemeente, lichting 1916, uitspraak heeft gedaan, zooals achter ieders naam is vermeld. Arema, Emilias Siebe Baarda, Cornells Bergsma, Cornelis Blauw, Eelke de Boer, Elias de Boer, Gerben de Boer, Jacob de Boer, Sjoerd de Boer, Sijbren Boschma, Douwe Bouma, Julius r Bouritius, Lieuwe de Broek, Gratianus Franciscus Brouwer, Frans Joseph Brouwer, Wenceslaus JanNicolaas Dantuma, Lieuwe Davids, Johannes Koert van Dijk, Johannes Dijkstra, Alle Dijkstra, Hillebrand Dijkstra, Jacobus Dijkstra, Pieter Eppinga, Harmen Eringa, Dirk Faber, Cornelis Groeneveld, ülbe Groeneveld, IJme Bouwinus Fol- kert Jan de Groot, Gerben de Haan, Geert de Haan, Johannes de Haas, Pieter Haga, Jan Hamersma, Ane Hamersma, Johannes Harder, Marten Hoekstra, Johannes Hoekstra, Ruurd Hofstra, Gerrit Sjoerd Hubée, Willem Jaasma, ülbe Jillings, Herman de Jong, Tobias de Jonge, Ede Keikes, Lourens Koenen, Anne Koldijk, Age Kramers, Willem Kruis, Bernardus Martinus Kuitert, Pieter Ligthart, Anne Lourens, Egbert van der Meer, Klaas van der Meulen, Piet Meijer, Lubbert Reinder Molenaar, Sake Nota, Philippas Obbema, Folquinus Petrus Plekkringa, Age Ras, Hendrik de Ree, Albert Renema, Jaan Rienstra, Andreas Ringma, Marten Rofiel, Gerrit Rijpkema, Philippas Sanders, Gerrit Johannes Schuil, Jan Schurer, Lolke Silvius, Isedorus van der Spoel, Arjen Stoffelsma, Jentje Stokker, Jacob Terband, Siebe Theunissen Jacobus Balthazar Louis Tichelaar, Foeke Tjerkstra, Rintje Top, Poppe Tromp, Franciscus Joseph van Tuinen, Pieter Veltman, Pier Visser, Foeke Visser, Hermanns Josephns Ig natius Visser, Johannes Josephns Wempe, Bernhard Heinrich Woudstra, Sipke Wijzenbach, Johannes IJntema, Oebele Zandstra, Jacob van der Zijl, Sijtze Zijlstra, Wijtze 8NEEK. Van 2528 Juni. GeborenAlbertje Hendriks dv Hendricus Stok ker en Alberdina Dijkstra. Een dochter buiten echt. Gehuwd Christiaan Weerman 24 jr. en Saapke Poepjes 31 jr. WIJMBRITSERADEEI Van 2529 Juni Geboren: Nicolaas Jacobus zv Jan Zonderland en Elisabeth Galama te Scharnegoutum. Lolkje dv Siek Postma en Gerbrig Dijkstra te Offingawier. GehuwdPier Haagsma 27 jr. te Weert en Minke Bosma 25 jr te Westhem. Overleden: Dieuwke Westra 77 jr. te Woudsend. Tjitske Cnossen 58 jr. echtg. van Jouke Gerbrandij te Goënga. Egbert Tjeerdsma 88 jr. wedn. v. Jetske Harsta te Oosthem. Kort gemengd Nieuws. Zondagnamiddag tusschen 4 en 5 uur heeft men te Zoutkamp bij sterken wind zwa- ren hagelslag gehad. Na 4 uren was de hagel nog op te scheppen. Enkele hagelsteenen had den de grootte van dobbelsteenen. Er werd veel vrucht verwoestvooral bieten en erwten hebben zeer veel geleden. Aan het station der S. 8. te Enschedé zijn Zaterdag uit Duitschïand aangekomen voor een firma in ons land twee wagons met paar denhoeven, afkomstig van op het slagveld op ’t Oostelijk front gevallen paarden. De lading verspreidde zoo’n ondragelijken stank, dat ze weer naar Duitschïand is teruggezonden. Ze kwam van de vesting Thorn in West-Pruisen. Lichting 1916. Gemeenteraadsverkiezingen. Zeewerendt Waterschappen. Spionnage 1 Passenstelsel voor Vreemdelingen. Uitwisseling invalide krijgsgevangenen. Spoorwegongeluk bij Hattemer- broek. Éen doode, drie gewonden. De sneltrein, die Vrijdagavond 9 uur 8 van Zwolle in de richting Utrecht vertrok, bleef bij Hattemerbroek, even over de IJsselbrug, plotseling staan. Het bleek, dat de achterste .T wagen, een 3e klasse waggon, gekanteld was. Naar aanleiding van de op 15 dezer Eenige militairen waren onder den trein ge- plaats gehad hebbende verpachting van de - - - raakt. Een van dezen werd een been afge wende de namen der h.h. J. G. W. Kieze- kneld; de ongelukkige bloedde dadelijk dood. Aan de Vossische Zeitung wordt langs een omweg uit St. Petersburg gemeldt, dat naar Siberië zijn verbannen baron Stackelberg, kamerheer van den tsaar, met echtgenoote, baron Samson Himmelstein, secretaris der Esth- lavdsche ridderschap, von Zurmühlen, de Evan gelische dominee te Reval, von Kuegelgen, den hoofdgeneesheer van het krankzinnigengesticht aldaar, en barones Zoege Manteuffel, wegens voorbereiding eener inzameling van kleeding- stukken en voedingsmiddelen ten behoeve van in het gouvernement Esthland geïnterneerde krijgsgevangenen. Van Ameland wordt gemeld Gistermiddag passeerde benoorden Ameland een groot luchtschip, iets later een watervlieg tuig. Heden passeerden twee groote luchtschepen, koersende om de West. Van de Italiaansche grens wordt naar Duitschïand geseind dat Italië aan Turkije den oorlog heeft verklaard. Volgens een Reuter-telegram uit Rome, beweert het Italiaansche legerbestuur, dat de wapen- en munitiefabrieken in Italië er op zijn ingericht om al het noodige te leveren al duurde de oorlog ook drie jaar. Koeropatkin, die genoemd wordt als opvolger van Soechomlinof, den afgetreden Russischen minister van oorlog, is volgens be richt van Duitsche zijde niet, zooals aanvan kelijk is gemeld, de persoonlijken adjudant van den tsaar, doch wel de vroeger in ongenade vervallen generaal Koeropatkin uit den Rus- sisch-Japanschen oorlog. Het Engelsche legerbestuur maakt be kend, dat er in brieven uit Engeland naar het buitenland niets mag voorkomen van de uit werking van Zeppelin-aanvallen, ook niet van de plaatsen waarop de aanvallen zgn geschied. Socialistisch vredesmanifest -- De Vorwarls verboden. Hot partijbestuur der Soc. Dem. Partij in J Ieen manifest gepubliceerd, waarin er op aangedrongen wordt dat Duitsch- land thans, nu het op de oorlogsterreinen een gunstige positie inneemt, de eerste stap tot de vrede zal doen. De VorwSrts, het bekende soc. blad waarin dit manifest verscheen, mag I daarom thans niet meer verschijnen. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung, het Duitsche blad dat voeling heeft met de Duit sche regeering schrijft Het bestuur der sociaal-democratische partij in Duitschïand maakt een verklaring openbaar onder het opschrift „De sociaal-democratie en de vrede”, waarin zij uiteenzet hoe de Duit- sche sociaal-democratie in den strijd om de nationale onafhankelijkheid en zelfstandigheid van Duitschïand haar plicht heeft gedaan en hoe haar vredelievende bemoeiingen door de sociaal-democraten in vijandelijke landen wer- I den opgenomen. Als een feit wordt vastge- I steld dat de groote meerderheid van de soci- alisten in Frankrijk en Engeland die bij het internationale socialistische bureau zijn aange- sloten, zoomede hun vereenigingen en besturen den oorlog aan de zijde hunner regeeringen willen voortzetteu totdat Duitschïand volkomen ter aarde is geworpen. Trots de vaststelling van dit feit verlangt het bestuur der sociaal democratische partij, onder mededeeling van zijn eigen oorlogsdoeleinden, gegrond op den gunstigen militairen toestand die door de dap perheid onzer landgenooten is geschapen, dat de regeering haar bereidwilligheid zal te ken nen geven om in vredesonderhandelingen te treden en daardoor1 aan den bloedigen strijd een einde te maken. De VorwHrts is wegens deze verklaring met het oog op do nog altijd bestaande voorschriften der censuur op de bespreking van het doel van den oorlog, ver boden. Het is in hooge mate te betreuren, daar deze poging om vooruit te loopen op de besluiten van de regeering in het buitenland een indruk zal maken, die waarschijnlijk ook der meerderheid van de Duitsche sociaal-de mocratie ongewenscht voorkomt. Naar be proefde voorbeelden zal het manifest nopens een algemeen verlangen naar vrede als bewijs worden aangevoerd van een in Duitschïand in werkelijkheid niet bestaande oorlogsmoeheid. Het manifest kan dus de hoop onzer vijanden weer verlevendigen. Zoodra de vordering van de militaire gebeurtenissen en de politieke toe stand uitzicht bieden om met goed gevolg in de vredesoverwegingen te treden, zal de re geering uit eigen beweging het hare doen. Tot zoolang is er voor het Duitsche volk maar één parool„volhouden”. De gemeenteraadsverkiezingen. Het bleek J. Smedema uit Engwierum te zijn. Verder werden drie personen ernstig ge wond: B. Groeneveld, van Stedum K. Vos, van Roodeschool, en W. Toeters, van Daarle (Ov.) Twee van hen zijn zeer ernstig gewond. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan den heer Verloop, adjunet-chef die de wissel te vroeg overhaalde. Door een auto gedood. Gisteravond is op de Nieuwe Parklaan te Scheveningen een vrouw door een auto, die in razende vaart reed zonder signalen te geven, overreden en onmiddellijk gedood. De chauffeur, die aanvankelijk doorreed, is later aangehouden. HEMELUMER OLDEPHAERT en NOORD- WOLDE, 28 Juni 1915. De raad dezer ge meente nam heden een gunstige beschikking op het adres van het Algemeen Bestuur der Algemeene Nederlandsche Vereeniging „Het Groene Kruis” houdende verzoek voor de tot standkoming van een ontsmettingsdienst van schoolboeken en bibliotheken een jaarlijksche bijdrage van f 5.te willen verleenen, welk bedrag wordt terugontvangen als van de ont smetting gebruik wordt gemaakt, waarvoor f 3.per kist in rekening wordt gebracht. Naar aanleiding van een desbetreffend ver zoek van besturen van Friesche Drankbestrij- dersvereenigingen is besloten aan Hare Majes teit de Koningin te verzoeken, het maximum aantal te verleenen vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein, uit gezonderd die voor den verkoop in logementen aan logeergasten, voor deze gemeente te ver lagen met 6 en te brengen op 10. Voorts is besloten zich aan te sluiten bij den provincialen keuringsdienst van levens middelen. De posten der gemeentebegrooting van 1915 terzake aan- en verkoop van granen zijn in ontvang en uitgaaf met f 10000 verhoogd. Het voor 1914 toegestane subsidie van f 850 aan de algemeene armvoogdij van Hemelum is teruggebracht op f 450. Ten slotte is wegens vertrek en overlijden afschrijving H. Omslag verleend voor 1915 aan na te melden personen tot de achter hunne namen vermelde bedragen Wed. B. Groenhof f 2.17 ^2, F. Hofman f 79.57, J. M. Vierstra f 5.35'/2, Wed. J. Asma f 171.78, J. Kramer, f 27.09, J. Dijkhuis f 6.44, E. Hoekstra f 8.64'/3, D. Wierda f 1.04, H- Kemker f 2.86'/3, 0. Faber f 72.01 en J. Bosma f 16.751/2. Onweder, Munitie-aanmaak in oorlogstijd. Op uitnoodiging van den minister van Oorlog vergaderden te 'sGravenhage aan het departement een groot aantal fabrikan ten uit alle oorden des lands ter bespreking van de mogelijkheid van munitie-aanmaak in oorlogstijd door de Nederlandsche in dustrie. Na een uiteenzetting door minister Bos boom bleek bg de aanwezige industrieelen de grootst mogelgke bereidwilligheid tot medewerking. Ingesteld werd een munitiebureau, geheel buiten het organiek verband van het depar tement staande en waarvan de samenstel ling binnen enkele dagen zal worden bekend gemaakt. De Hooge Raad, uitspraak doende in zake: P. S., -veehouder te Staphorst, het zooge naamde „Staphorster boertje”, door de recht bank te Heerenveen veroordeeld tot f50 boete of 50 dagen hechtenis wijzigde ambtshalve die veroordeeling in f50 boete of 25 dagen hech tenis. LONDEN, 28 Juni. (N.R.) Het groote Engelsche stoomschip Indrani is gistermiddag ter hoogte van Tuskar, in de lersche Zee ge torpedeerd door de U 31. De bemanning is gered. (De Indrani, in 1888 gebouwd, mat 3640 ton bruto, 2339 netto en behoorde aan de reederij Donaldson Line te Glasgow.) LIVERPOOL, 28 Juni. (N.R.) Het stoom schip Lucena is gistermiddag bij Ballycotlin (Ierland) door een Duitsche duikboot in den grond geboord. De bemanning is gered. (De Lucena mat 243 ton bruto, 90 netto en behoorde aan J. Monks en Co. te Liverpool. DeVereenigde Staten en Duitschïand. WASHINGTON, 28 Juni. (N.R.) Volgens beric hten door het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken uit Berlijn ontvangen, zal het antwoord van Duitschïand op de Ame rikaansche nota inzake den duikbootoorlog gun stig luiden. De Dardanellen. BERLIJN, 28 Juni. Naar de Lokal An- zeiger uit Lugano verneemt, heeft het Gior- nale d’Italia uit Ca'ïro en de Tribuna uit Londen, bericht ontvangen, dat Italië deel zal nemen aan den aanval op de Dardanellen. Beide bladen zeggen verder dat Italië niet alleen schepen zal zenden. De hertog der Abruzzen zou, naar verluidt, opperbevelhebber van het voor de Dardanellen bestemde smal deel worden. WEENEN, 28 Juni. (Officieel). De toestand op het Italiaansche front is onveranderd. De v ijand blijft bijna geheel werkeloos alleen de artilleriegevechten duren op alle gedeelten van het front voort. Een marine-vlieger heeft gisteren bij Villa Vicentina een vijandelijken kabelballon bescho ten en tot dalen gedwongen. Verder heeft hij vandaag in het vg andelijke artilleriekamp van Lanciano zware bommen geworpen, die groote verwoesting hebben aangericht. Dan heeft hij in de Dobba (den benedenloop van de Tsonzo) een stoomschip door het werpen van een bom zoo zwaar beschadigd, dat het achterschip is gezonken. WEENEN, 28 Juni. Officieel. De verbon den legers die in Oost-Galicië den vijand ver volgen, hebben gisteren onder voortdurende achterhoedegevechten ten N.O. van Lemberg de streek van Klodzienko en Zadworze bereikt. Halicz is in ons bezit. De zuidelijke oever van de Dnjestr stroomopwaarts van Halicz is vrij van vijanden. Na vijf dagen van felle gevechten hebben de verbonden troepen van het leger-von Lin- singen den overgang over de Dnjestr ge forceerd. De troepen van het leger van aartshertog Jozef Ferdinand hebben gisteren Plazow (ten zuidwesten van Narol a. d, Tanew) bestormd en zgn vannacht de vijandelijke stellingen op de hoogten ten N.O. dier plaats binnengedron gen. De Russen trekken over Narol terug. PRETORIA, 29 Juni. Waterberg is door de troepen van Botha bezet. WINDSOR, 29 Juni. William Lefler is alhier in hechtenis genomen. Hij heeft bekend met 2 andere Duitschgezinden een poging te hebben willen doen om de wapenfabrieken van Wind sor in de lucht te doen vliegen. PARIJS, Off. 28 Juni. Tusschen Oise en Aisne duren de artilleriegevechten voort met een voor ons gunstig verloop. Een onzer vliegtuigen heeft de Zeppelin- loodsen te Friedrichshafen met bommen be stookt. De vlieger werd gedwongen op Zwit- sersch gebied te landen. PETROGRAD, Off. 28 Juni. Aan de lin ker Weichseloever is de vijand met zware ver liezen teruggeslagen. Bij een ten wij alle regimenten van In hoeverre het vredesmanifest van het bestuur der Duitsche soc. dem. partij (men zie hieronder) zal kunnen medewerken tot het verkrijgen van een 'spoedige vrede zal moeten worden afgewacht. Daarin wordt bepleit een vrede zonder gebiedsuitbreiding en de vraag is nu of er op dis oogenblik eene meerderheid van het Duitsche volk voor een dergelijke vrede voelt. Ongetwij feld zijn er ook in Duitschïand velen, die naar het einde van den oorlog snakken, doch te oordeelen naar de persstemmen zijn ook vele Duitschers niet tevreden, voordat eene gebiedsuitbreiding is verkregen al eischen ook die vele niet allen de annexatie van België. flllffl®! Hl (C MEUE SNffl CflUWT781 ÏBft Sfl M IMS ---- ------ -- brink (aftr.), M. A. Kuyt, U. Rgpma, N.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 5