f2000 Firma H. Brandenburgh, mniXI lactée\ NESTLÉ (KINDERMEEL) SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) e MEUBELMBRIÈk .AEDERLflNDV Raad van Beroep te Leeuwarden. Zaterdag 3 Juli 1915. 31e Jaargang. No. 79. t Officieel Orgaan der Oameente Sneek. onderstaande R EC LAME KO LOM. J I Nieuwstijdingen. Vliegen zijn geen Trekvogels. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleimand - Sneek. TELEFOON No. 150. 1- 1 Is I Opnieuw ontvangen: Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. sc\ BtlHflNGCP'/ De Abonne’s op dit blad worden op aanvraag Gratis verzeicarc! tegen de gevolgen van Ongelukken voor bedragen. (Risico gedekt door de ïïollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) r=-Z 1200f 150 75 150 „SL125 Ter Aankondiging. I I 4 bij verlies van een Duim. B bij verlies van elke andere Vinger. f- bij O v e r 1 ij d e n. ANNEX 1 1 I I ge en i j 3 a. r i F rekening L L 1 het beste Voedingsmiddel Voor Kinderen Spaarzaam On zuinig In het gebruik door van I Voor Hooger Leven eene prachtige collectie Jwott Wies Vele nieuwe dessins. Zeer geschikt voor PIC-NIC’s en BUI TENPARTIJTJES. Vraagt monsters en prijsopgaaf aan GED. POORTEZIJLEN. en Donderdags- Vrijdags- Groote Advertentiën kunnen uit er lijk tct Maandags avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en morgens 10 uur. In Iedere Apotheek of drogisterij voorhanden ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar fl.50, franco per post f2.buitenland f5. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTBNT1B-PRUS 1 5 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. en verantwoording gedaan over 1914/1915. Aan de orde werden gesteld de vol gende Synodale voorstellen: 1. Wjjziging van Art. 14 al. 1 van ’t Alg. Reglement. Deze wjjzigmg werd aangenomen, evenals 2. Wjjziging van Art. 15 al. 4 van het Alg. Reglement en van Art. 59 van het Reglement voor Kerkel. Opzicht en Tucht enz. Verworpen werd de invoeging van een nieuw lid in Art. 15 van ’t Reglement op het Godsdienstonderwijs. Aangenomen werd de wijziging van Art. 39 al. 1 van ’t Re glement op het Godsdienstonderwijs en verworpen de Wijziging in Art. 7 van het Reglement op het Examen enz. Punten 6. Wijziging in Art. 25 van het Regle ment op het Examen enz.7. Wijziging van Art. 6 van het Reglement voor de Diaconiën8. Wijziging van Art. 7 van het Regletnent op de Kosten enz., en 9, Reglement voor Kerkel. Opzicht en Tucht, werden alle aangenomen, terwijl verworpen werd10. Reglement op het Beheer. De Gemeenteraadsverkiezingen. Bjj de burgemeesters van na te noemen Friesche gemeenten zgn de volgende opga ven van candidaten voor het lidmaatschap van den gemeenteraad ingeleverd: WIJMBRRITSERADEEL. Zes zetels. Herkozen de h.h. P. Ages te Heeg, T. Jor- ritsma te Oppenhuizen, J. Koopmans te Goënga, T. Reitsma te Wolsum en H. Wesselius te Heeg, allen aftredende leden, en in de vacature-Hoekstra gekozen de heer W. Abma te Oosthem. IJLST. Bjj enkele candidaatstelling wer den herkozen de leden van den raad de hesren T. S. Bakker en B. A. Loojjenga. BAARDERADEEL. De heeren D. S. Schoustra te Oosterwierum (vrjjz.. aftr.), E. R. Oostra te Weidum (vrjjz., aftr.), J. K. Hogenbrug te Jorwerd (vrjjz., aftr.) T. R. Hellinga te Hjjlaard (vrjjz.), T. Boorsma te Hjjlaard (s.-d.), H. Hoekstra te Bozum (s.-d.) en B. Tamminga te Jellum (a.-r.); in de buitengewone vacature de heeren A. J. de Boer te Baard (vrjjz.), H. W. Krop te Weidum (s.-d.) en P. Stegenga te Win- sum (chr.-hist.) BOLSWARD. Bjj enkele candidaatstel ling gekozen de heeren H. J. Boersma (lib.), P. D. v. d. Klei en S. J. Oosterbaan (kath.), P. Th. v. d. Wal (a.-r.), aftr. leden en in de plaats van den heer C. W. Eisma, overleden, de heer G. C. Eisma (lib.) pONIAWERSTAL. H. J. Drost (aftr. vrjjz.), G. B. Holtrop (a.-r.), beiden te Oos- terhauleJ. J. de Jong te Langweer (aftr., c.-h.), J. F. Kemme te Njjega (r.-k.), J. D. NIEUWE SNEEKER COURANT ei.MU Zlt.s.c „Het Handelsblad“ bevat het volgend arti kel, dat tal van nuttige wenken bevat en eenige middelen aangeeft om de even lastige als gevaarlijke vliegenplaag te bestrijden. Zooals bekend, hebben ook verschillende ge zondheidscommissies in Friesland en afdeelin- gen van het Groene Kruis een actie tot be strijding van deze plaag op touw gezet, waar om wij het nuttig achten dit artikel hieronder over te nemen. „De kamervlieg is een huisgenoot van de menschen, maar deze musea doméstica is bij hen geen welkome gast. Want nauwljjks komt er eten of drinken op tafel, of de vliegen zijn er bij. Vele geleerden, vooral in Engeland, hebben uitgebreide studies gemaakt om achter de leefwijze der huisvliegen te komen. Bekend is, dat do vlieg geboren wordt in Vuil; dat zij haar witte eitjes legt op allerlei rottende stiffen, voornamelijk in mesthoopen, waarom zij dan ook in zoo overgroote menigte voorkomen bij de boeren. En daar nu in de bladen reeds zoo herhaal delijk is gewezen op het vliegengevaar, is het zeker niet overbodig u in het kort de levens geschiedenis te verhalen van onze kamervlieg en waarom zij met groote angstvalligheid verre moet worden gehouden van vleesch, van melk, kortom van alle levensmiddelen. Dan ook zult ge weten, waarom hierboven werd geschreven, dat vliegen geen trekvogels zijn. De vlieg dan legt haar eitjes (120140 in aantal) in den mesthoop en reeds na acht uur ongeveer (het kan ook vier dagen duren, maar deze tijd staat in nauw verband met de tem- peratuursgesteldheid) komen de witte, blinde larven (de zoogenaamde maden) te voorschijn, die zich in hun walgelijk voedsel boren en daarvan leven. Wij herinneren hier aan een sprekend voor beeld van overgrooten last van vliegenlarven, in den volksmond maden geheeten. Eenige jaren terug stond in de Uilenburgerstraat te Classicale Vergadering. Woensdag hield de Classis Sneek van de Ned. Herv. Kerk een vergadering in de St. Martinikerk alhier. Voor het Prov. Kerkbestuur werd het periodiek aftredend lid, de heer L. J. van Apeldoorn, herkozen. Tot sec. voor bovengenoemd lid werd herkozen de heer T. G. van Reeuwjjk. Voor het Classicaal Bestuur werd tot een sec. voor het lid Dr. G. A. Wumkes, we gens vertrek van Dr. J. Swart Jr. te Wor- kum, gekozen ds. J. J. C. Karres. Herkozen werd tot lid (periodieke aftre ding) de heer H. van Elven. Tot sec. voor den heer H. van Elven, (periodieke aftreding) werd herkozen de heer P. Bootsma; eveneens werd tot lid herkozen de heer P. Flieringa en tot sec. de heer C. E. F. de Vries; tot lid de heer W. A. Mac Pherson en tot secun dus in de vacature-G. van Dorssen, die bedankte, de heer C. v. d. Ende van Wor- kum. Tot sec. voor den heer J. van Rjjs, we gens vertrek van den heer J. Kramerwerd gekozen de heer W. R. Boerendans te Oppenhuizen. Herkozen werd tot lid-oud. de heer A. F. de Boer en tot sec. lid-oud. de heer A. J. Tjjsma. Eveneens werden herkozen de quaestor de heer P. Flieringa en de sec.-quaestor de heer J. van Rjjs. Tot assessor uit de leden van het Clas sicaal Bestuur werd gekozen de heer H. v. Elven, Gaastmeer. Tot scriba uit de leden van het Classi caal Bestuur werd herkozen ds. Flieringa. Verslag werd uitgebracht van de voor naamste werkzaamheden volgens Art. 43 al. 9 van het Alg. Reglement en rekening Amsterdam een lompenpakhuis, dat herhaal delijk last tot klagen gaf. Op zekeren dag kwamen bij den Gemeentelijken Gezondheids dienst klachten in, dat in de omgeving van het pakhuis de straat bezaaid was met deze z.g. „maden”, dié zelfs tegen de tegenoverlig gende huizen opkropen. Eerst door middel van den Reinigingsdienst en krachtige straatbe- sproeiïng gelukte het, deze plaag te bestrijden. De larven waren afkomstig uit de verzameling beenderen die zich in het pakhuis bevond. Vóórdat de larve vlieg wordt, ondergaat zij nog twee vervellingan en na de tweede ver- velling, vóórdat de larve, thans nymphe ge heeten, gaat verpoppen, verlaat zij bij voor keur de mesthoop en kruipt in droge stoffen. En hier zijn we nu aangeland, bij de periode, waarin Oppedjjk te Langweer (a.-r.), S. S. Sjjbesma te Tjerkgaast (aftr. vrjjz.), R. R. Visser Jr. te Langweer (s.-d.), D. F. van der Wal te Teroele (aftr., vrjjz.). Stemming 7 Juli, eventueel herstemming 14 Juli. GAASTERLAND. 4 vacatures. De af tredende leden H. S. Keuning, Sj. de Vries, H. H. F. Vierdag en A. Rampion bjj en kele candidaatstelling benoemd. HEMELUMER OLDEPHAERT, c. Door de anti-rev. en chr.-hist. IJ. Boersma (aftr., c.-h.), te Oudega, F. J. de Jong (c.-h.) te Koudum, L. P. Oppedjjk (c.-h.) te Njjega en P. Schut (aftr., a.-r.) te Kou dum. Door de liberalen M. Brandsma (aftr. r.-k.) te Heidenschap, S. Mensonides (lib.) te Koudum en M. van der Weg (lib.) te Kolderwolde. Door een groep kiezers IJ. Boersma (aftr. c.-h.) te Oudega, M. Brandsma Leiden) tweemaandelijksch tijdschrift voor 'stich- (aftr. r.-k.) te Heidenschap, F. Bjjlama (s.-d-) -> te Koudum en P. Schut (aftr. a.-r.) te Kou dum. Door een groep kiezers Durk D. van der Wal te Njjega. HENNAARDERADEEL. De heeren J. de Boer, J. Noordmans, E. Visser en J. v. Wjjngaarden, allen chr.-hist. aftredende ledenIJ. Heeg (vrjjz.) en G. Th. v. d. Meer (s.-d.) het bestrijdingsmiddel van het vliegenkwaad met succes kan worden aangewend bij de boeren. Als namelijk droog stroo wordt gelegd rondom de mesthoop en dit stroo (waarvoor natuurlijk afval-strpo dienst kan doen, mits het maar droog is) om de vier dagen wordt ververscht, terwijl men het oude verbrandt, wordt den vliegen geen gelegen heid gelaten, tot volkomen ontwikkeling te geraken. Dit middel is het eenvoudigst, het goed koopste en het meest practische. Want velerlei andere middelen worden geraden. Men spreekt van petroleum, dat te duur is en te gevaarlijk men noemt ook creoline, maar dat middel ge bruikt de boer niet graag, omdat zijn mest er door bederft. Een Italiaansch professor beval met klem aan om in de door vliegen geteisterde villa’s en zomerhuizen bossen, in vergiftigde vloei stof bestaande uit water, bruine suiker en een arsenigzuur zout gedrenkt, gras op te hangen. Het is geên fraai gezicht, op verschillende plaatsen bij huis bosjes gras te zien bengelen en bovendien niet ongevaarlijk. En evenmin zijn alle soorten van vliegenvangers aan te bevelen. Men ziet de beesten vastkleven en urenlang worden zij gemarteld, trekken en wringen ze met pooten, vleugels en snuitjes om los te komentotdat de dood hen uit hun lijden verlost. Een eenvoudig middel om do vliegenplaag tegen te gaan, aldus deelde ons de directeur van den Gemeentelijken Gezondheidsdienst te Amsterdam, dr. Ringeling, mede, is het vol gende In een diep bord, gevuld met water, doet men ongeveer twee theelepels formaline 35 °/0. Op den rand strooit men wat sub kerkorrels. De vliegen, gelokt door de suiker, komen snoepen en drinken. Even later worden ze ziekmen ziet de beesten even ophippen korten tijd later zijn ze dood. Men kan, vervolgde dr. Ringeling, indien de vliegenplaag erg is, eenige borden neerzetten. Zij mogen echter niet in de zon worden ge plaatst. Bedekt ook de melk ieder oogenblik valt er een vlieg in en ge weet immers, dat ze overal in zitten dat ze van alles eten ze snoepen op de mesthoop en even later brengen ze een bezoek aan de kaas, wippen dan in de sui kerpot, smullen van de jam. Ziet maar eens hoe bedrijvig de vlieg voort durend bezig zijn, met haar harige pooten haar lichaam te poetsen. En dat is niet over bodig, want zij zoeken bij voorkeur stoffige plekken op en bovendien hebben zij veel last van kleine, uitwendige parasieten. Zoo kan de vlieg dus de overbrengster zijn van zeer ge vaarlijke ziektekiemen en smetstoffen. Het verspreiden van cholera, typhus, darmcatarrh, miltvuur kan op haar rekening worden geschoven. Of zij inderdaad in dezen dikwijls schuldig is, is echter moeilijk uit te maken en het gaat niet aan, aldus te redeneeren er zijn veel vlie gen, dus zullen we ook wel besmettelijke ziek ten krijgen. Want daar is de heel droge zo mer van 1911 om deze bewering te logén; straffen. Er was toen groote droogte, er waren veel, héél veel vliegenmaar besmettelijke ziekten gelukkig verschijnselniet. Toch moeten wij in dit verband in herinne ring brengen de onderzoekingen van News- holme en anderen, die wij o.a. aangehaald vin den in de voordrachten over Gezondheidsleer van prof. R. H. Saltet. Newsholme heeft in Brighton jarenlang de sterfte der zuigelingen aan de zomerdiarrhee nagegaan en komt tot het besluit, dat de in fectie in het huis geschiedt en niet van de boerderij afkomstig is. Vliegen zijn do over brengers, waarvoor het voornaamste argument is dat gecondenseerde zoete melk, die, als het blikje eens geopend is, niot dadelijk wordt op- gebruikt, in onzindelijke huishoudingen door vliegen bezocht en door deze dieren geïn fecteerd wordt. Wat nu het vliegengevaar in verband met de slagvelden aangaat deelde dr. Ringeling mode, dat hij do kans van overbrenging van ziektekiemen naar hier geheel uitgesloten acht Vliegen zijn geen trekvogels. De Engelsche geloerde Nutall heeft door on derzoekingen gevonden, dat de vliegen zich niet verder verplaatsen dan 1 kilometer (een afstand dus van twaalf minuten). Andere ge leerden vonden 30—190 yards; 800—1000 yards1900 yards. Maar dat waren dan ook de verste afstanden, door de vliegen afgelegd. Door den wind (men zou dit kunnen mee nen) worden de vliegen niet voortgedreven. Bij stormweer schuilen zij in huizen, onder daken, in boomen. Aan de hand van deze feiten is het dus niet wel aan te nemen, dat naar ons land de vliegen van de Belgische en Fransche slagvelden ziektekiemen overbrengen. Voorzichtigheid blijft echter steeds geboden en men zorge dus, zoo gauw de vliegenplaag zich openbaart, het bovengenoemde bestrijdings middel klaar te maken, wint k Amsterdam is omgeven door gemeenten, waar mestvaalten, en schillen stalletjes maar al te wettige ont- staansoorden zijn vorr millioenen en millioenen vliegen. Op de Stadsbelt te Amsterdam is men be gonnen. het bovengenoemde stroomiddel reeds toe te passen. Want i’ndien ge naar getallen vraagt een vlieg legt per keer 120140 eieren en ze doet dit per seizoen 5 a 6 keer. En als men nu weet, dat het nageslacht van een vlieg na drie weken weer eieren legt en men rekent den vliegentijd aan te vangea 15 Juni en te eindigen 15 September, dan houden wij ons gaarne aanbevolen bij den weetgierigen en rekenkundig bekwamen lezer om ons mede te deelen op hoeveel nakomelingen één enkele yliegenmoederin één enkel seizoen kan roemen”. HINDELOOPEN. 2 vacatures. De hee ren F. W. de Boer, D. K. v. d. Kooi (aftr.) en B. P. v. d. Velde. RAUWERDERHEM. 2 vacatures. A. G. van Balen (kath.) te Irnsum, W. G. de Boer (vrjjz.) te Rauwerd en F. Wiersma (s.-d.) te Poppingawier. De stemming is bepaald op Woensdag 7 Juli en de her stemming, zoo noodig, op Donderdag 15 Juli. SLOTEN. Bjj enkele candidaatstelling zjjn tot raadslid herkozen de heeren R. v. Djjk en L. Djjk. In de door overljjden ont stane vacature werd gekozen de heer G. v. d. Wal. WORKUM. De heeren P. Gaastra, W. Kroese en G. G. Posthumus, aftr. leden, benevens de heeren E. J. Tjeerde en H. de Vries Wz. (schilder). Het aftr. lid, de heer H. J. v. Djjk, had bedankt voor een nieuwe candidatuur. Zitting op 29 Juni 1915. Ongevallenwet. Bjj beschikking werd het beroep van A. de G., Workum niet-ontvankeljjk verklaard wegens te late instelling. Invaliditeitswet. Bevestigd werd o.a. de beslissing inzake C. E. P., vrouw H. P., Sneek. Arme kleine. Te Leeuwarden is het 3-jarig zoontje van de familie Aan de Rot in de regenbak verdronken. Nadat tot laat in de nacht overal naar het kind gezocht was, vonden de ouders het Ijjkje van hun zoontje in de bak. „Vrij Nederland'1. Nederlandse Friese tekst van Dr. J. B. Schepers. Lied voor een of twee stemmen met Pianobegeleiding door Libertas. Alsbach, Amsterdam, f 0.30. De titel is aanlokkelijk genoeg, eveneens de schuilnaam van den muziekschrijver. Jammer dat de inhoud niet in overeenstemming hier mede is. Het gedicht is ongetwijfeld goed be doeld doch het komt mij vóór minder goed geslaagd te zijn, wat ook het oordeel is van meerbevoegden in deze stoffe. Het Frieseh klinkt nog het mooiste maar wat te denken van versregels als de volgende Geen vreemde heersersmond stelt hier [de wet, Zie ’k ernstig ook mijn dierb’ren aan, Ik kan aan d eigen arbeid gaan Door niets belet. En dergelijke zijn er meer. Slimmer is het echter met de muziek ge steld. S „Vrij Nederland” door „Libertas” ’t is om van te watertanden, maar de muziekschrijver toont zich wel allerminst „van vreemde smet ten vrij”. Hij is klaarblijkelijk sterk beïnvloed een of andere Zwitschersehe wijze waar bij ons hier op een zeer onbeholpen en gebrekkige manier een uiterst smakeloos groeje aanbiedt. Tot staving mijner bewering wil ik de technische fouten den heer Libertas gaarne rechtstreeks aanwijzen. Dit kan hier ter plaatse waar het veel te lang zou worden en den le zer niet zou interesseeren, gevoegelijk achter wege blijven. „Vrij Nederland” d. w. z. het land, waar ik openhartig deze dingen mag zeggen, welke m.i. niet verzwegen mochten worden het land ook waar de samenstellers mij daarom deze uitspraak niet zullen kwalijk nemen. Jac. N. D. H. (uitgave G. Los, teljjke lectuur onder redactie van den heer P. J. Smink Jbz. De Inkomstenbelasting en de Landbouwers, een eenvoudige wegwjjzer voor de aanslagregeling van het landbouwbe- drijf door den heer P. v. d. Meulen, inspecteur der belastingen (uitgegeven op advies van het bestuur van de Friesche Maatschappij van Landbouw). Uitgave van J. Laverman, Drach ten. Prijs 10 ct.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1