ft! n LJ De Europeesche Oorlog. F. SLUIS. I Van de Leeuwarder Rechtbank. a Nieuwstijdingen. h Kjg v/Jz* Officieel gedeelte. Consenten voor hengelen. KENNISGEVING. BEKENDMAKING. i'| Ingezonden Mededeelingen VOGEL-EN PLUIMVEEVOEDER^ 3. J I I Mozart. j Kort Oorlogsnieuws»,. over be ft nuok 36.000 gulden weer Ballet de Polichinelles. Fantaisie-Marche Eglantine Valse L’ Aviateur-Marche de 1. 2. 4. 5. 6. 7. I tt ffiWBl ffl 16 NIEUWE SUMI COUHANT Nl 73 5 J11» -- l-LME oorlog zal worden voortgezet totdat de overwinning is behaald, en dat de Doema zal worden bijeengeroepen, om langrijke wetten te beslissen. J. Bouchel. E. Larue. heeft geenerlei voorraad ruw katoen. Met het stopzetten van de Deensche katoen-industrie zouden 70.000 werklieden broodeloos worden. Reuter meldt uit Batavia, dat twee onbekende torpedo-jagers zich in de wate- te worden beplant. De boekweitpannekoek, ren van Java vertoond hebben. De overheid te Marseille heeft 207 aaien katoen uit het stoomschip Ernest Simon en 859 balen uit het stoomschip Lanera in beslag genomen. De katoen, die. een waarde van 240,000 gulden heeft, was p die de Stuttgartsche firma Wolff moet ver tegenwoordigen. Een Engelsch blad heeft op het departement van munitie vernomen dat zich in twee dagen tijde 20,000 bankwer kers vrijwillig hebben aangemeld voor het Een Wurtembergsch soldaat had bij den slag van Atrecht, tengevolge van den schrik de spraak verloren en was voor ge nezing in een hospitaal te Hattingen a/d Roer. Een menschlievend koopman aldaar had de zieke soldaten op een avondfeest genoojigd, waaraan ook de stom geworden soldaat deelnam. Teruggekeerd in het hos pitaal, kreeg hij een zenuwtoeval, hij viel op den grond en riep uito God, ik kan weer spreken. En zoo was het. De opperbevelhebber in Brandenburg (Pruisen) heeft beperkende bepalingen uit gevaardigd voor de katoennijverheid. Van 1 Augustus af zullen de volgende, uitslui tend of grootendeels van katoen vervaar digde weefsels en gebreide goederen, niet meer mogen gemaakt worden: Stoffen voor ondergoed en beddegoed; stoffen voor huiselijk gebruik en tafelgoed, kleedingstukken en voering, stoffen voor j van woningen, voor technische artikelen, linten, galons, gordels, passemen- terieën, garneering en gebreide goederen in alle soorten De algemeene toestand. Er is slechts weinig over dat onderwerp te zeggen. De Russen trekken nog steeds terug en schijnen geheel Galicië te willen opgeven, zonder een slag te wagen. De Duitsch-Oostenrijksche troepen gaan voort hun vijanden te vervolgen en maakten in het noorden van Galicie bij het veroveren van stellingen, welke door de Russische achterhoeden werden verdedigd weer ruim 2300 gevangenen. De totale buit door deze troepen in Juni behaald bedraagt vol gens de Duitsche officieele mededeeling van gisteren ruim 150000 gevangenen, 80 ka nonnen en 268 machinegeweren. In het noordelijk deel van het Russisch oorlogstooneel maakten de Duitschers in die maand bovendien nog ruim 25000 gevan genen. Het aantal Russen in de gevan genkampen is dus weer met een groot aan tal vermeerderd. De Duitsche berichten, dat Rusland door zijn reusachtige verliezen den oorlog moede zou zijn, vinden een naar het schijnt af doende tegenspraak in het manifest van den Czaar, waarin hij meedeelt dat de cotton kapitein wendde dadelijk den steven stoomde met volle kracht weg, maar duikbooten haalden hem weldra in. duikbooten, grijs geschilderd, waren geveer 90 M. lang en voerden twee kanonnen. Toen ze op een 100 M. af- stands waren openden zij zonder waar schuwing het vuur. De bemanning begaf zich in de booten. Toen het schip zonk was het door 34 granaten getroffen. Het brandde voor en achter. Ook het Engelsche st. Armenian, (8000 ton) dat van Newport News kwam/is ge torpedeerd. Overlevenden hebben bij hun aankomst te Cardiff verteld, dat zij bij de Scilly-eilanden een duikboot zagen. Men deed moeite om haar te ontkomen, maar de duikboot haalde het schip spoedig in en lostte een aantal kanonschoten. De bemanning begaf zich in de booten* De duikboot boorde het schip met twee torpedo’s in den grond. De bemanning telde 50 koppen, onder wie 11 Amerikanen. Er worden manschappen vermist. De Noorsche bark Thistlebank met graan van Bahia Blanca is voor Fastnet getorpe deerd. Hei Noorsche stoomschip Narwa (914 Velen hebben een nieraandoening, doch weten het niet. Velen hebben een nieraandoening doch weten het niet, omdat deze dikwijls zoo sluipend zich verder ontwikkelt, üiterlijk schijnt de patiënt een goede gezondheid te genieten, be halve dat hij nu en dan last heelt van rug pijn en een zwaar, dof gevoel. Doch reeds spoedig en plotseling kan hij er last van heb ben dat scherpe pijnen door zijn lendenen en rug’trekken, het water kan bewolkt zijn en neerslag achterlaten, soms heeft hij voortdu rend aandrang tot urineloozing, het kan ook zijn dat de loozing moeilijk en pijnlijk ge schiedt. Voorts kunnen zijn ledematen op zwellen door water (waterzucht), het hart schijnt aangedaan, de handen en voeten zijn rillerig, hij kan last krijgen van rheumatiek of jicht Het is noodig in te grijpen, voordat uw nieren ernstig ontstoken worden. Een goede kuur met Foster’s Rugpijn Nieren Pillen dient de ontsteking en overwerktheid der nieren op te heffen, on de natuurlijke werking der nie ren en blaas te herstellen. Dit geneesmiddel werkt spoedig en rechtstreeks op de nieren en herstelt haar goede werking, waardoor het bloed volkomen gezuiverd wordt, ten gevolge waarvan de oorzaak van uw lij den wordt weg genomen. Te Sneek verkrijgbaar bij Joh. W. Meijer, dro- gist. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.75 voor één t of f10.vcor zes doozen. Eischt de echte Foster’s Rugpijn Nieren Pillen, wei- fc'^gert elke doos, die niet voorzien is van neveti- staand handelsmerk. ton) op reis van Leith met een lading mijn hout, is ook door een Duitsche duikboot in den grond geboord. Uit Duitschland. Uit Duitschland wordt aan de groote bladen geschreven, dat in Hannover de paarden weldra per stuk 7000 a 8000 mark zullen kosten, zoodat de boerenstand zich deze trekdieren niet kan aanschaffsn. Door de aanhoudende droogte is de rogge een drie a vier weken te vroeg rijp ge worden. Het gevolg ervan is, dat de kor rels veel te klein zijn gebleven en de BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK, brengen ter openbare kennis, dat ter Se cretarie der gemeente verkrijgbaar zijn con senten voor het visschen met meer dan één hengel in het gedeelte der trekvaart van Sneek naar Scharnegouturn, tegen betaling van f 0.25 voor eiken hengel meer dan een per seizoen. Sneek, den 29 Juni 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. de HOOP. De Secretaris, P. SIKKES. Friesland's afstrooming. De levering van de werktuigeiyke in richting van het gemaal by Tacozyl is door Ged. Staten van Friesland gegund aan de machinefabriek »Jaffa«, Louis Smulders en Co. te Utrecht voor f348,500. De uitbreiding van den landstorm. Verschenien is het afdeelingsverslag van - de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot geen wyziging van eenige beteekenis on- nadere uitbreiding van dan landstorm. J- Tal maatregelen van zoo verre strekking niet te kunnen vereenigen. Door verschil lende andere leden werd, hoewel met eenige reserve, de legerversterking, die het ont werp wil, verdedigd onder vooropstelling van hun oordeel echter, dat het ontwerp slechts betrekking heeft op den tijd, ge durende welken de militie en landweer gemobiliseerd zijn. Verscheidene leden, die tegen invoering van algemeenen oefenplicht waren en voor zoover het ontwerp daartoe strekt, zich er dan ook niet mee konden vereenigen, ver klaarden met een denkbeeld van een be perkter strekking te kunnen medegaan. inbraak bij den minister van Financiën. Woensdag op Donderdagnacht is inge broken in de villa aan den Ouden Scheve- ningschen.veg no. 23 te ’s Gravenhage be woond door niemand minder dan den mi nister van Financiën, mr. Treub. De dief of dieven hebben zich toegang verschaft aan de achterzgde van de villa, waar de ruiten gebroken zyn, waarna een spagnolet kon geopend worden en de toegang tot de villa verkregen werd. AI het zilver, dat in huis was, is gestolen. De politie stelt een uit gebreid onderzoek in. Het gestolene moet een groote waarde vertegenwoordigen. PROGRAMMA van de Muziekuitvoering te geven door ’t Sneeker Muziekcorps op Zaterdag 3 Juli 1915, ’s avonds 8 uur op Marktstraat. Marche des Bonnetiers Au Golfe da Naples, Valse. Fantaisie La flute Enchaatée. L. Blémont. L. Blémont. Andrien. Pierre Plitz. De volgende concerten zyn Donderdag 15 Juli, Park, 71/2 uur. Maandag 2 Aug., Schapenplein, 8 uur. Donderdag, 31 Aug., Marktstraat, 8 uur. Donderdag 16 Sept., Schapenplein, 8 uur. Men wordt beleefd verzocht onder het uit voeren der muzieknummers de stilte te bewaren en niet rond te loopen. De Zomer dienstregeling. Uit de regeling van den beperkten dienst op de Nederlandsche spoorwegen, welke met ingang van 5 Juli a.s. wordt ingevoerd, blykt, dat het spoorwegverkeer op de lyn LeeuwardenStavoren met vier sneltreinen wordt uitgebreid. Ingelegd worden twee treinen, van Leeuwarden resp. vertrekkende 9 uur 30 's morgens en 4 uur 30 ’s namid dags (aankomst Amsterdam resp. 1 uur 5 en 7 uur 42) en twee treinen uit Amster dam, resp. vertrekkende 9 uur 12 ’s mor gens en 4 uur 30 ’s namiddags (aankomst Leeuwarden resp. 12 uur 42 en 7 uur 40.) In verband hiermee wordt het vertrek der andere sneltreinen eenigszins vervroegd. De dienstregeling van de Staatspoor heeft dergaan. Zitting van Woensdag 30 Juni. VONNIS. mishandeling onder Sneek gepleegd. In de zitting van 23 Juni heeft o.a. te rechtgestaan Klaas de V., 19 jaar, smidsknecht te Oosthem voor mishandeling gepleegd te Sneek. Geëischt 6 weken gevangenisstraf en tot 1 maand veroordeeld. De drie provinciën-motorrit. De Friesche Motorclub heeft by de drie Provinciën-rit een goed figuur gemaakt. Van de twaalf deelnemers, die mot mededinging medereden, verwierven er zeven medailles, terwjjl nog eene extra verguld zilveren me daille of eerekruis werd gewonnen door den heer L. J. de Vos voor 0 strafpunten in klasse zware motoren. Strafpunten bekerwedstrijd. Friesche Mo torclub J. Wjjngaard 153, L. J. de Vos 0, R. Visser 19. Totaal 172. Noord-Nederl.- MotorclubR. Post van Leggeloo 98, H. H. Niemeyer 1, K. W. Lybering 0. To taal 99. De beker werd dus door de Noord-Ne- derlandache Motorclub gewonnen. De uitslag luidt voorts o.a. In klasse A. had de heer B. de Boer, A. Nieuwenhout te Oosterzee (aftr.), M. F. de Vries te Lemmer, J. W. de Jong te Lemmer, G. Keulen te Follega en door de S. D. A. P. de heeren S. de Blauw te Lemmer, D. de Boer te Lemmer, K. de Vries te Lemmer en S. de Vries te Oos- terzee. graanopbrengst zeer gering is. De talloos vele afgevroren boekweitvel den wotden omgeploegd en wachten slechts op regen, om met zaad voor veevoeder- BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Sneek zullen Zaterdag, den 10 Jnli e.k., des mid dags ten 12 uur ten Raadhuize in het open baar overgaan tot de uitloting van een obli gatie van de geldleening groot f37000 in 1898 aangegaan. SNEEK, den 2 Juli 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. de HOOP, Burgemeester. P. SIKKES, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK, brengen ter openbare kennis, dat bij het College van Gedeputeerde Staten der provincie Friesland is ingekomen een adres van H. G. van Gisteren, weduwe van B. S. Stellingwerff, hotelhoudster te Sneek, houdende verzoek, onder intrekking der vergunning door voor noemd College den 3 Augustus 1905 aan wij len haren echtgenoot verleend, haar vergun ning te verleenen tot verkoop van sterken drank in het klein alleen aan logeergasten in de beneden-voorkamer groot 37,60 M2 van haar hotel „de Wijnberg”, gelegen aan de Marktstraat alhier, en dat tegen het verleenen der gevraagde Vergunning binnen twee weken na dagtee- kening dezer bekendmaking schriftelijk be zwaren bij hun College kunnen worden in gébracht. Sneek, den 2 Jnli 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. de HOOP. De Secretaris P. SIKKES. geconsigneerd aan een firma te Zurich, (jar<je Chr. school worden opgericht. Eindexamen rijkszuivelschool. Voor het eindexamen aan de rykszuivel- school te Bolsward zyn geslaagdde h.h. O. H. T. Botke met aanteekening voor Fransch en Duitsch, T. D. Huizinga, J. van der Veen met aanteekening voor Fransch, Duitsch en Engelsch, A. Werkman met aanteekening voor Fransch, Duitsch en Engelsch. Afgewezen 2. Vrijstelling militiedienst. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat het doen van aanvraag by den burge meester tot het opmaken van bet vereischte getuigschrift voor het verkrygen van vrij stelling van militiedienst wegens aanwezig heid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders voor zooveel ingeschrevenen voor de lichting 1916 betreft, moet ge schieden tusschen 5 en 8 Juli. Een ernstig ongeluk. DEERSUM, 30 Juni 1915. Hedenmor gen had alhier by den veehouder R. Mul der op Speers, een ernstig ongeluk plaats. Een zyner hooiers, die een wagen met hooi beladen, door een dam zou rjjden, kwam daarmee te dicht bjj den slootkant, waar door de inhoud van den wagen in het wa ter viel en de voerman daaronder bedolven werd. Toen men de vracht hooi verwjjderd had bleek de man gestikt te zjjn. De on gelukkige, efkomstig uit de provincie Gro ningen, was 51 jaar oud en vader van vier kinderen. St. NICOLAASGA, 1 Juli. Onze plaats genoot, de 70-jarige G. N oppert, chef en brugwachter bjj het station alhier, heeft met ingang van heden ontslag gevraagd om zjjn verdere levensdagen in meer kalme rust te sljjten. Noppert is als ’t ware één met de Frie sche tramijjnruim 30 jaren heeft hij in verschillende functiën de Nederlandsche Tramwegmaatschappjj zjjn diensten bewezen en 't mag gezegd, steeds met ambitie en nauwgezette plichtsbetrachting, terwjjl bjj tegenover ’t publiek steeds de meeste voor komendheid toonde en daardoor de alge meene achting genoot. L. C. LEMMER, 30 Juai. Officieel zjjn can- didaat gesteld voor den gemeenteraad van Lemsterland (4 vac.) door de vrjjzinnige kiesvereniging, de heeren M. P. de Vries te Lammer (aftr.), B. R. Oosten te Lemmer (aftr.), J. H. Akkerman te Oosterzee (aftr.), K. Kiestra te Follega. Door- de rechtsche partjjen de heeren J. St. Nicolaasga 4 strafpunten. Aan hem werd een zilveren medaille toegekend. In klasse C, had de heer R. Visser, Sneek, 19 strafpunten. Deze deelnemer kreeg een sronzen medaille. Voor iedere minuut die te vroeg of te laat op een controle werd aangekomen werd een strafpunt gegeven. Chr. onderwijs. Te Leeuwarden zal, vanwege de Veree- niging van Chr. Nat. Schoolonderwijs, een Klaarblijkelijk wordt de Russische re- producten te worden bezaaid of met bieten geering, nu de zaken op het oorlogsterrein niet meeloopen, wat toeschietelijker voor het Russische volk. In het manifest komt aan het licht dat het leger inderdaad gebrek heeft aan mate riaal en dat thans krachtige maatregelen zullen worden genomen om dat gebrek te verhelpen. Van de andere oorlogsterreinen geen nieuws, het vermelden in deze rubriek waard. Een manifest wan den Tsaar. De Tsaar heeft aan den minister-presi dent, volgens een bericht van het St. Peters- burgsche Telegraafagentschap een stuk ge richt van den volgenden inhoud: Uit alle deelen van het land dringen stemmen tot mij door, die getuigenis afleg gen van den sterken wil van het Russi sche volk, zijn krachten te wijden aan de uitrusting van het leger. Uit deze eensgezindheid der natie put ik vast vertrouwen in een schitterende toe komst. De langdurige oorlog eischt steeds nieuwe krachtsinspanning, maar terwijl wij de toenemende moeilijkheden o verwinnen en den onvermijdelijken wisselvalligheden van het krijgsgeluk het hoofd bieden, wil len wij onze harten door het besluit vasten grondslag geven en stalen, den oorlog met hulp van God tot de volledige zegepraal van het Russische leger voort te zetten. De vijand moet terneer worden geslagen, anders is vrede onmogelijk. Met vast ver trouwen op de onuitputtelijke krachten van Rusland verwacht ik, dat de regee- ringsinstelliugen en de openbare instellin gen, de nijverheid van Rusland en alle zonen des vaderlands zonder onderscheid van meening of stand te zamen eensgezind zullen werkzaam zijn om te voorzien in hetgeen onze dappere legers noodig heb ben. Dit nationale probleem, dat thans het eenige nationale probleem is, moet alle ge- 'dachten van het eensgezinde en in eens gezindheid onoverwinnelijke Rusland tot zich trekken. Nadat ik tot behandeling van de kwestie der approviandeering een bizondere commissie uit vertegenwoordigers der nij verheid heb benoemd, waarin leden der wetgevende Kamers zitting hebben, be schouw ik het als noodzakelijk om in ver band daarmee, het tijdstip van de herope ning van de wetgevende vergaderingen te vervroegen, om de stem van de- Russische aarde te vernemen. En daar ik besloten heb de Doema en den Rijksraad op zijn laatst met Augustus hun zittingen te laten hervatten, draag ik den ministerraad op, de door den oorlog noodzakelijk geworden wetsontwerpen uit te werken. De duikbooten. De Duitsche duikbooten hebben heel wat slachtoffers gemaakt. Het Engelsch s.s. Scottish Monarch, (7500 ton) is op 40 mijl ten Z. van Ball- door twee duikbooten vervolgd. De en de De on- die in ’t vorig najaar een welkome spijs was op de tafels onzer naburen, zal in ’t komende najaar wel in de meeste ge zinnen gemist worden. Een uiterst schrale boekweitoogst is te verwachten. En wat zullen de thans afgemaaide hooilanden aan nagras opleveren Als de regen niet spoe dig en overvloedig komt, kan er van een tweeden snit geen sprake zijn. Na één jaar. Thans heeft een jaar na de ver moording van den Oostenrijkschen aarts hertog-troonopvolger het strafproces, aanmaken van schietvoorraad, gevoerd tegen een aantal indirecte mede- plichtingen van den moordenaar Prinzip 1 tot zijn ontknooping geleid. Dit proces werd gevoerd ten overstaan van een krijgsraad. Als beklaagden ston- 1 den 39 burgerscholieren terecht, onder be- schuldiging van lil te zijn geweest van een ver«eniging, die de verstoring van de openbare rust en de maatschappelijke orde beoogde. Het proces is thans geëindigd met de veroordeeling van 31 der beklaagden tot gevangenis- of vestingstraffen van één maand tot drie jaren. Het proces heeft plaats gevonden te Trafnik. Geheimzinnige branden in Engeland. In de haven van Glasgow is Zondag weer door onbekende oorzaak een zware brand uitgebroken, die voor 720.000 gulden schade heeft aan gericht. De brand ontstem in een 30 by 160 meter groote opslagplaats voor vlas en graan. Deze schuur brandde geheel uit, doch twee aangrenzende gebou- inrichting wen, waarin zich whiskey en andere ont vlambare stoffen bevonden, bleven gespaard. Zaterdag ontstond er, eveneens te Glas gow brand in een groot lokaal, waar kin deren met hunne ouders een demonstratie van de Goede Tempeliers ware» komen by wonen. Het bestuur zei niet dat er brand was, maar zette de kinderen in alleryl op een ry en liet hen, op een vroolyken massch van het orgel, zingend de zaal verlaten. Toen ze buiten waren, hoorden ze pas, dat er brand was. In Essex hebben Zaterdag ook twee ge heimzinnige branden gewoed, die voor 140.000 gulden schade aanrichlten. Door den eenen brand werd een fabriek van kur ken reddinggordels in de asch gelegd, door den anderen ’n moutery. En in Bradford is voor 36.000 gulden schade veroorzaakt door een brand in de wolfabrieken van Portland Mills, waar een groote order van de regeering in bewerking was. f45000 boter enz» over boord. Een stuurman van het Noorsche stoom schip Venus, te Bergen teruggekeerd, heeft i aan Bergens Tidende van de ontmoeting met een Duitsche duikboot verteld. Van de lading het schip was op weg naar New castle werden de levensmiddelen tot contrabande verklaard. Die moesten over j boord of het schip ging naar den kelder. Dit deel van de lading bestond uit een aantal kisten met visch, veel zalm, blikken met ingemaakte visch enz., en Finsche boter, I alles voor een waarde van 90.000 kronen (45000 gulden). Spoedig lag de zee om i het schip vol vaten boter, die zooveel mo gelijk door Hollandsche visscheravaartuigen in de buurt werden opgepikt. China wil Duitschland als speelgoedlo- verancier vervangen, meldt een Amerikaansch correspondent van de Daily Chronicle. Tsjang Koe Kalo is namens de Chineesche regeering in de Vereenigde Staten modellen komen op- koopen en contracten afsluiten voor de levering van machinerieën voor de vervaardiging van speelgoed. Tsjang heeft medegedeeld dat de Chineesche regeering deze nijverheid geldelijk zal steunen. Met het oog op de goedkoope werkkrachten in China dacht hij wel dat China veel goedkooper zou kunnen leveren dan Duitschland. Generaal Roesski, de bekende Kus, die de legers aan voerde welke in September 1914 Lemberg veroverden en het Oostenrijksche leger versloeg, en die in het voorjaar om gezondheids redenen het bevel heeft neergelegd, is volgens een Fransch blad hersteld en zal zijn dienst hervatten. Uit Konstantinopel wordt aan den Lo- kal-Anzeiger gemeld, dat kolonel von Leipzig, militair attaché bij het Duitsche gezantschap te Konstantinopel, terug-keerende van het gevechtsterrein aan de Dardanellen, na aan komst aan het spoorstation üsunkoeproe het slachtoffer van een ongeval is geworden. Hij begaf zich in het restaurant om zich te ver- kleeden en den trein naar Konstantinopel af te wachten. Toen hij zjjn kleedingstukken uit zijn koffer nam, ging zijn revolver af, waarbij de kogel hem in het hoofd drong en de her sens trof, zoodat de dood intrad. Het Berliner Tageblatt verneemt uit Kopenhagen dat de Deensche katoenspinnerijen in d.e eerstvolgende dagen hun bedrijf moeten staken, indien Engeland het uitvoerverbod voor katoenen garens handhaaft. Denemarken

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 5