I SO Poetst MANJEFIEK. Gedurende deze opruiming bieden wij alle artikelen tegen de bekende lage prijzen aan. - - - In alle afdeelingen buitengewone koopjes. Het geheim van een naam. PAK Darnpf R. KASEMIER, SUUPMARKT 15 SNEEK voor den inmaak:oPAX” inmaakflesschen „Tilhurgsche Courant” DAGBLAD VAN HET ZUIDEN TILBURG. I Stelt Gij hóóg Uwe eischen? Eischt dan -wil L „PAX” Steriliseer-Toestellen „REINHOLD's» Inmaakpotten. „DE METALEN WERELD». cent per pond. Wed. Meijer L Wolff, Meppel. Extra koopjes raden wij U aan onze Etalages te bezichtigen. I* 1 en Uwe Schoenen Fijne Gepasteuriseerde Roomboter 80 cl. FIJNSTE BOOMBOTEB „LA NORMANDIE'’ Boternoteering Eieren 5 Va cl. FIBMA IJ. ten GATE. Conditiën. Voor m J Wasser A provisie. "Weifer Sfoom uitsluitend met lir. Fabrikante Feuilleton. de ree (Wordt vervolgd.) MANJEFIEK is de naam. MAGNIFIEK is de glans. bet rog ga. Co gei bre het die Sta Al Gr scl. do va. eei dr aTjkJ bic gei onl het ieti De ’t dei sta zijr ker een wiji ken tref ren Naar „The Pupil of Golden Gate." BRET HARTE. uit de fabriek N.V. JOHs. HALBERTSMA’s Zuivelindustrie, Sneek. STOOM-ZüÏVÏÊLBÖERDERIJ „DE VOLHARDING” bij BERLIKUM. l per pond. Uitgewogen 7 5 cent per pond. Wederverkoopers flinke Aanbevelend, Telef. No. 151. Nieuwste Systeem Hygiënisch Goedkoop F^einhokl.l n maa k p o tie n Glaienpeksels Hoofdredacteur A. J. PRINS. Directeur V. LUIJTEN. Completen R. B. Telegramdienst Voor advertentiën Het orgaan bij uitnemendheid. Bureau Willem II Straat 2527. Het goedkoopste en beste dat bestaat. [■ST UITSLUITEND VERKRIJGBAAR in: t meester was van daag bepaald erg vergeetach- tig, dacht Shear. ié S»l I 16) nii ft Alom verkrijgbaar. Twee morgen Verkoop a Contant. Alle goederen mogen geruild worden. Geopend van ’s morgens 9 uur tot ’s avonds 9 uur. VM ver voc di e&i 9 VAN WlSHOU een goeden Marysville, thans in bezit is van het Federale Gouver nement. Maar het is een treffende en poë tische hulde aan haar eersten voogd, dat zij er onder den ouden typischen en aan V Firma JOH. IH. M. de voorkeur aan rapporten van De eenige openbaring, die hij vreesde, was j de tusschenbeidekomst der moeder, maar Pen dleton was er zeker van, dat zij niet alleen het meisje geheel en al had overgelaten aan de zorg harer voogden, doch dat zij ook nooit haar besluit zou herroepen haar verwantschap niet te bewijzendat zij daarom zich zelve had verbannen en dat, als zij van plan mocht zijn veranderd, hij de eerste zou zijn, die dat zou vernemen. Daarop waren zij gescheiden. Onderwijl had Paul niet een tweede besluit vergeten, dat hij genomen had bij zijn eerste bezoek aan den kolonelhij had het inderdaad gedaan weten te krijgen, dat de Golden Gate Bank wette- lijken onderstand erlangde en dus aan den ko lonel een deel van zijn eigen kapitaal was te ruggegeven, dat in de handen van den ont vanger was geweest. Dit was de schaduwzijde geweest van Paul’s overdenkingen, maar waardoor- de gestalte en het gelaat des te sterker voor hem uitkwamen, van haar, die hem voortdurend voor oogen zweefde, zooals hij haar had gezien in zijn kamer te Rosario. Daar waren oogenblikken dat haar door de maan beschenen gelaat, met dian vreemden glimlach om den mond, voor hem verscheen, zooals hij het dien avond had gezien in de, in halfduister gehulde salon zooals hij het naar hij meende voor de laatste maal had gezien, omlijst door de portières voor die deur, toen zij hem „goeden nacht” had gewenscht. Want sedert had hij haar niet meer bezocht en bij haar mondig worden had hij de laatste plichtplegingen aan zijn ambt verbonden, opgedragen aan Pen dleton, dien hij had weten te bewegen den Mayor naar Santa Clara te vergezellen, voor de laatste formaliteiten. Voor ’t oogenblik be hoefde zij niet te weten hoeveel zij het aan hem te danken had dat haar wenschen ver vuld waren. VROOM DREESMANN gaf door te gaan naam der stad haar vrienden alleen bekend was als „juffrouw Yerba Buena”. Niet minder is het een aangename omstandigheid, dat onze „jongste Senator”, de zeer geëerde Paul Ha thaway, vroeger particulier secretaris van den Mayor Hammersley, een der oorspron kelijk aangestelde voogden is, terwijl de ridderlijkheid der vroegere dagen nog le vendig wordt gehouden, in de persoon van kolonel Harry Pendleton, mede een der voogden.” Zoodra Paul tot het einde toe had gelezen, nam hij een potlood en haalde de laatste re gels door, doch in plaats de proef toen ter zijde te leggen, of die weder aan den wach tenden secretaris ter hand te stellen, hield hij haar in de hand en keek in gepeins uit het raam. Het wachten eindelijk moede, wendde zich de secretaris met dien overdreven eerbied, GROOTE OPRUIMING HOOFDSTUK V. maanden later trad op de heer Tony Shear van thans particulier secretaris van den zeer ge- eerden Paul Hathaway, het vertrek van zijn meester te Sacramento binnen en reikte hem een brief over. „Ik kwam pas van morgen van San Fran cisco terug,” zeide hij, „mijnheer Slate van de Union Press gaf mij dit en als het u vol deed en was wat u verlangde, moest u het hem maar terug zenden.” Paul opende de enveloppe, die een drukproef bevatte, welke hij haastig doorlas. Deze proef luidde als volgt „Degenen onzer lezers, die bekend zijn met de vroegere geschiedenis van San Fran cisco, zal het wel belang inboezemen te we ten, dat een eigenaardige en weinig voor komende voogdijschap, sedert acht jaar rus tende op de elkaar opvolgende Mayors van San Francisco en twee onzer oudste burgers, gisteren eindigde met de meerderjarigheid van een schoon en zeer beschaafd meisje, een leerlinge van het klooster Santa Clara. Zeer weinigen, uitgezonderd de oorspronke lijke voogden, wisten dat de voogdij een erfelijke functie was van de- elkaar opvol gende Mayors van San Francisco en de ge heimzinnigheid, die deze zaak omzweefde, is eerst onlangs opgeheven. Deze zaak geeft een treffend en romantisch voorbeeld van de overblijfselen der oud-patriarchale ver plichtingen der vroegste Alcaldes en den eenvoud der dagen der eerste nederzettin- „O ja, dank je. Leg ze maar op mijn schrijf tafel, ik zal ze in de vergadering wel door- kijken. Je kunt nu gaan en als er iemand komt om mij te spreken zeg je maar dat ik belet heb.” De secretaris keerde naar de aangrenzende kamer terug en Paul ging achterover in -zijn stoel liggen denken. Hij had tenminste de taak uitgevoerd, die hij besloten had te vol brengen, toen hij twee maanden geleden Ro sario verliet. Het artikel dat hij juist had ge lezen en dat twee dagen later als redactie- artikel in een blad, te San Francisco verschij nend, zou worden opgenomen, was het gevolg van kalmen volhardenden arbeid, onderzoek en afleiding en zou aangenomen worden als ge schiedkundig, maar in elk geval, al werd het niet geloofd, het zou niet tegengesproken kun nen worden. Dadelijk na zijn terugkeer te San Francisco was hij naar Pendleton’s bed gesneld en had hij hem de feiten en zijn plan bloot gelegd. Tot zijn verbazing en teleurstelling had de kolonel er heftig verzet tegen aangeteekend om afstamming te leggen op iemand, die zich niet kon verdedigen en zelfs Paul’s uitlegging dat de gewaande vader maar een sprookje was, had hem niet voldoende geschenen. Maar Paul’s verhaal van het tooneel dat hij had bij gewoond door die ongelukkige herinnering van den rechter Baker, dat het geheim elk oogen blik openbaar kon worden en dat, als het meisje wat hij vreesde -zou vasthouden aan haar geloof, zij dat zouden moeten aanne men of anders genoodzaakt zijn haar geheim te openbaren, had eindelijk den kolonel over tuigd. Bovendien, er bestond minder gevaar dat dit bedrog zou ontdekt worden dan de naakte waarheid. Het gevaar lag in de tegenwoordige onzekerheid en geheimzinnigheid, waaruit ver moedens ontstonden en zucht tot uitpluizen der geschiedenis. Paul zelf wilde alle verant woordelijkheid op zich nemen en verkreeg ein delijk van den kolonel de belofte, dat hij lij delijk den loop der zaken zou aanzien. gen. Het schijnt, dat gedurende de nog niet geregelde toestanden der Mexicaansche land rechten, die de Amerikaansche nederzetting volgden, een teringachtige weduwe van een der oudste Californische families, haar eigen dom en het toezicht op haar minderjarige dochter opdroeg aan de stad San Francisco en de bedoelde voogden, tot het kind mon dig zou wezen. Binnen het jaar daarna stierf de arme vrouw. Met welk een eerlijkheid, voorzichtigheid en scherpzinnigheid de hee- ren hun plicht vervulden, kan blijken uit het feit, dat de som, aan hun beheer toe vertrouwd, niet alleen goed bewaard bleef, maar zelfs verdubbelde, en dat het jonge meisje, dat gisteren mondig werd, niet alleen is een der rijkste erfgenamen van de kusten langs den Grooten Oceaan, doch een der meest beschaafde en best opgevoede harer sekse. Het is thans geen geheim meer, dat dit begaafde en zoo zeer bevoorrechte kind is Dona Maria Concepcion de Arguello de la Yerba Buena, zoo genoemd naar haar voorvaderlijk eigendom op het eiland, dat dien hij door zijn functie had gekregen, in plaats van met de vroegere gemeenschap als oude kennis, tot Paul met de woorden „Ik hoop, dat er niets is, dat niet in den haak is, mijnheer. Toch weer niet een van die gemeene aanvallen op uw persoon, omdat gij die wet er door gehaald hebt om kolonel Pen dleton te helpen Maar ’t was dan ook een waagstuk van u, mijnheer.” Paul schrikte op en herstelde zich, terwijl hij glimlachend zeide „Neen, niets van dien aard, juist het tegendeel. Schrijf aan mijnheer Slate, bedank hem en zeg dat het in orde is behalve de regels, die ik doorhaalde. Breng mjj dan den brief, dan zal ik er dit bijvoegen. Zijt ge bjj kolonel Pendleton geweest „Ja, mijnheer. Hij was naar Santa Clara en nog niet teruggekeerd althans dat vertelde mjj die Verwaande neger van hem. De airs en plichtplegingen, die de kerel heeft aangeno men sedert de zaken van den kolonel weer in ’t reine zijn, zijn voor een blanke niet te ver duren. Waarachtig, mijnheer hij wilde u in bescherming nemen en vertelde mij „dat de kolonel een hoogen dunk van u had en ge loofde dat u een veelbelovend jongman waart.” Ik geloof mijnheer, dat onze partij een dom heid begaat door te trachten stemrecht te ge ven aan dat vee ’t Zal alleen stemmen ge ven aan de tegenpartij, want, slaaf of vrij, zij zijn de bezittingen van hun vroegeren meester. En wat de dankbaarheid der meesters betreft, dat gij een stem meer aan hun partij hebt trachten te geven daarin vergist gij u.” „Kolonel Pendleton behoort tot geen partij,” zeide Paul kortaf, „maar als zijn oude kiezers ooit trachten weder de macht te krijgen, heb ben zij hun eenigen onafhankelijken martelaar verloren.” Hij raakte wederom in gepeins verzonken, tot Shear uit den zak van zijn overjas een aantal ofliciëele stukken te voorschijn haalde. „Ik heb de rapporten meegebracht, mijn heer.” „Wat blief?” zeide Paul afgetrokken. De secretaris keek hem verbaasd aan. »De den chef der politie te San Francisco, die u mij vroegt te halen.” Zijn

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 8