f2000 faSM N ESTLË (KINDERMEEL) 1 SZ1200 f 150 f 75-«U150 f 25 LACTÉEV| She Jaargang. No. 82. Officii Orgaan d®r Gemeente Snoek. onderstaande ~^gBQ| Duikers aan t werk. I Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGS Ged. Poortezijlen, - Hoek KleiflZand - Sneek. TELEFOON No. 150. Afdrukken Woensdag 14 Juli 1015. RECLAMEKOLOM. Kon. Nationaal Steuncomité 1914 Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. De Abonne’s op dit blad worden op aanvraag Gratiss verzekerd tegen de gevolgen van Ongelukken voor bedragen. (Risico gedekt door de ïïollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) Nieuwstijdingen DE UITGEVERS. I bracht. bij verlies van een Duim. ter Haar Bzn., geb. alhier, wonende te Delft. bij verlies van elke andere Vinger. bij O' v e r 1 ij d e n. z ‘l 1 SPOOR- en TRAMDIENST zijn aan ons Bureau Gedempte Poortezijlen verkrijgbaar. Op het drietal voor predikant bg de Chr. Geref. Gemeente alhier komen voor ds. J. H. Riekel den Haag, de. G. Salo mons te Oosterbeek en ds. T. Tolsma te ’s Gravenhage. HENNAARDERADEEL. Benoemd tot 2e ambtenaar ter secretarie van Hennaar- deradeel de heer W. J. Bleeker te Dokkum. JOURE. Met gunstigen uitslag is te Leiden afgelegd het doctoraal examen in de wis- en natuurkunde door den heer P. G. Cath, alhier. Te Harlingen heeft de kaatsvereeniging Eendrachthaar groote kaatspartg gehou den, waaraan 13 parturen deelnamen. De uitslag was als volgt Eerste prgs f 90, benevens 3 verg, zilve ren medailles, aangeboden door den heer Hs. van Slooten, partuur 8, kaatsersI. Roukema te Harlingen, A. Smidts te Fra- neker en R. Zaagmans te Witmarsum. Tweede prjjs f 60, partuur 3, kaatsers R. Brink, H. Frankena en J. Boelens te Oosterlittens. Derde prjjs f 15, partuur 11, kaatsers: J. Reitsma te Pingjum, J. Vlietstra ie ANNEX SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) ABONNEMENTS-PRIJS Por jaar fl.50, franco per post f2.buitenland f5. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVBRTENT1E-PRIJS 1 5 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingebonden Mededelingen 10 cent per regel. Zaterdagavond hield de Friescha Voet balbond zjjn jaarljjksche algemeene verga dering te Leeuwarden. Nadat den aanwe zigen door den voorzitter, de heer L. J. de Vos, het welkom was toegeroepen en hjj met enkele woorden aan het afgeloopen seizoen had herinnerd, werd overgegaan tot de behandeling der jaarverslagen. Uit een en ander bleek, dat ook de Frie sche Voetbalbond nog al door de tydsom- standighedan had geleden. Opgemerkt werd, dat de pers- en propagandacommissie vijj- wel geen werk heeft kunnen verrichten. Het aantal aangesloten vereenighigen daalde, wat natuurlek minder ontvangsten tenge volge had. Ook de animo voor voetballen scheen soms niet groot te zjjn, want in een der afdeelingen waren van de 12 te spelen wedstrjjden niet minder dan 8 ge wonnen gegeven. Van verschillende zjjden werd den secre taris, den heer Jousira, dank gebracht voor zjjn uitvoerig en zakeljjk verslag. Des te meer werd dit gewaardeerd, daar de heer Joustra het geheele seizoen 191415, we gens de mobilisatie, niet in Leeuwaiden aanwezig was. Uitgebreide discussion ontstonden daarna over het door de >L. S. C.« behaalde kam pioenschap der le klasse en het niet ge negen zjjn om nog een wedstrgd tegen no. 2, >Frisia 3«, te spelen. Met enkele toepasselijke woorden werden vervolgens de medailles aan de nos. 1 en 2 der verschillende afdeelingen uitgereikt. De hoofdeljjke omslag per lid werd even als andere jaren weer bepaald op f 0.25. Zonder hoofdelgke stemming werd een voorstel aangenomen van »F. O. A.« (Bols- ward), om de elftalcommissie uit te breiden van 3 tot 5 leden, waarvan ten minste 2 buiten Leeuwarden moeten wonen. Bjj de gebruikelijke rondvraag werd door een der afgevaardigden van „Frisia* nog een motie ingediend, waarin het betreurd werd, dat >L. S. C.«, die thans de le plaats inneemt, haar medewerking niet heeft wil len verleenen tot het spelen van een be slissingswedstrijd. Deze motie werd aan genomen met 4 stemmen vóór en 3 tegen, terwjjl 8 stemmen blanco werden uitge bracht. L. C. Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags morgeus 1© uur. Morden, Woensdagavond, geven mevr. H. v. LooDe Vries, Mezzo-Sopraan en de li.h. Frits Gaillard, violoncel en Paul Gail lard, Orgel een uitvoering van gewjjde mu ziek in de Groote Kerk alhier. Een aanbeveling is feitelgk vrgwel over bodig. Wie de gaven van mevr. v. Loo en de h.h. Frits en Paul Gaillard kent, hjj zal morgen zeker niet ontbreken? En wie keut die gaven eigenlijk niet. Reeds vele malen immers traden de uitvoerenden hier op, reeds vele malen oogstten zjj hier wel verdienden lof voor schoonen zang en prach tig spel. Waar dit drietal optreedt, daar valt voor den muziekminnaar te genieten. Men verzuime dan ook niet deze uitvoering bjj te wonen, de toegangsprijs is zeer laag gesteld. In de 8 Juli gehouden algemeene ver gadering/ van Aandeelhouders in de N. V. Friesche Veem* werden de Balans en Al gemeene Winst- en Verliesrekening goed gekeurd. De Directeur, de heer B. M. van den Boom, treedt met 15 Juli a.s., wegens ver trek uit Sneek, als zoodanig af, en met algemeene stemmen werd in zjjne plaats be noemd de heer P. de Jong Pzn. Uitslag der Zaterdag j.l. door Burg, en Weth. ten raadhuize gehouden aanbe« sleding van de buitenverfwerken der Sneeker Waterleiding. Ingekomen 10 biljetten. Ingeschreven was in massa door: P. Brouwer f360; Fa. P. Lusthcff f328; H. Miedema f325; P. J. de Boer f310; G. Zjjlstra f294; G. Brou wer en Zn. f284; L. de Vos f283; J. Blok f 275.50J. R. Raitsma f 262.50, allen alhier, en door S. van Koningsveld te Woudsend f237.50. De gunning van het werk is voorloopig aangehouden. Te Leiden is bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, na verdediging van oen academisch proefschrift, getiteld: »Het datproces der inlanders*, de heer Barend ■x'" r ~“9S) regelma- don van van de Maatschappij bijdragen geschie- fondsen (aan- t. het beste l Voedingsmiddel Voor Klndereo Spaarzaam •O zuinig In het gebruik I een Heel de haven. Wat daar In Iedere Apotheek of drogisterij voorhanden maar van iemand, die 't ook weten kon, hoor den we, dat andere duikers rijk waren gewor den en dat een belooning van f 100 in de week, als ’t wat meeliep, wel gehaald kon worden. Laten we eindigen met de opmerking, dat we noch vóór, noch na het duiken geen en kele maal ook maar de minste spanning of on rust hebben opgemerkt bij de beide gebroeders, die zooveel belangstelling ondervonden bij hun werk te Stavoren. Kaatspartij Harlingen. ducenten van eerste levensbehoeften, die door het duurder worden van deze, veel grootere winsten maken dan gewoonlijk, waardoor in het bijzonder de levenskosten dergenen, voor wie de steuncomité’s moeten zorgen, zoo be langrijk stijgenop bezitters van fondsen (aan- deelen in scheepvaartmaatschappijen, in indus- trieele ondernemingen, enz.), welke in den laatsten tijd groote dividenden gaven; in één woord op allen, die niet door de crisis getrof fen zijn, ja, die zelfs tengevolge van deze een niet onbelangrijke winst gemaakt hebben. Met grooten aandrang noodigen ondergetee- kenden hunne landgenooten uit, hunne gaven aan eep der onderstaande adressen te zenden. een beroep op de offervaardigheid van menig industrieel, die, dank zij de hulp het Koninklijk Nationaal Steuncomité of een Eere-VoorzitsterH. M. de Koningin. Tweede oproep. Toen het Koninklijk Nationaal Steuncomité, den 22en Augustus 1914, kort na zijne op richting zich tot het Nederlandsche Volk richtte, om de gelden te vragen uoodzakelijk voor de vervulling zijner taak, is het in de verwach ting op de offervaardigheid zijner landgenoo ten niet teleurgesteld. Aanzienlijke bedragen konden elke week door den Penningmeester verantwoord worden. Dank zij in het bjjzonder ook de hooge giften, die ons Comité uit Insu- linde bereikten, kon dit tot heden voldoen aan de talrijke aanvragen om financieele hulp die van alle zijden inkwamen. Thans na 10 maanden werkzaamheid, zijn de geldmiddelen uitgeput. Wel is de econo mische toestand des lands na het uitbreken der crisis niet onbelangrijk verbeterd wel zijn uit den aard der zaak tal van uitgaven, die het gezin van den werklooze des winters druk ken, in den zomer niet noodig, maar toch zijn de eischen, die ook thans nog aan de kas van het Koninklijk Nationaal Steuncomité gesteld worden, zeer velezelfs in deze zomermaan den moet dit wekelijks f 80.000.uitgeven. Zullen dank zij het Rijkssubsidie, waarover het Koninklijk Nationaal Steuncomité krach tens een pas aangenomen wet, de beschikking heeft, in den eersten tijd geen ernstige finan cieele zorgen zijne bestuurderen drukken, toch meenen deze thans opnieuw een beroep op de offervaardigheid hunner landgenooten te mogen doen. Met alle waardeering voor den ontvangen geldelijken steun, zou het voor hen toch zulk een groote voldoening zijn, indien dit subsidie slechts in geringe mate zou behoeven te wor den gebruikt! Niet alleen dat dit een verheffend bewijs zou zijn van den gemeenschapszin der beter- gestelden, een krachtig teeken van de eensge zindheid onzer natie, maar tevens zou dan de schatkist, aan welke toch in deze dagen zulke zware eischen gesteld worden, niet worden be last. In het bijzonder doen de ondergeteekenden i j- .a - zoo van van zijner organen, zijn bedrijf beeft kunnen voortzettenop de landbouwers en andere pro- NIEUWE SNEEKER COURANT gen niet verder, wilden niet onbescheiden zijn, Franeker en J. Kuperus te Witmarsum. Vierde prjjs f 15, partuur 13, kaatsers A. Rienstra Sneek, T. Sirikwerda Franeker en G. de Vries Dokkum. Koning der partjj is geworden de kaat ser A. Smidts van Franeker. De kaatspartjj is bezocht door ruim 1500 bezoekers, een 60Ö-tal minder dan het vo rige jaar. Friesche Voetbalbond. ’t in zijn macht door aan een soort schroef te draaien (aan den helm) meer of minder lucht te laten ontsnappen. Maar dat had toch zijn grenzen. Of men niet sterk moest zijn voor ’t duikwerk ’t Was nu eenmaal zwaar werk en dat liet men wel, als men niet sterk was, maar zoo ging het met ander werk ook Men moest toch zeker een strenge keuring on dergaan Heelemaal niet. Ieder moest maar voor zichzelf uitmaken of hij er geschikt voor was. Wat bepaald noodig was Stalen, zenu wen. Anders hield je vast ongelukken want do grootste omzichtigheid was altijd noodig en inzonderheid, als er met dynamiet moest worden gewerkt, om een wrak weg te ruimen. Na elke explosie moest je je dan opnieuw oriönteeren en stond je aan vele verrassingen bloot. Of dp duiker wel eens malheur had ge had Verleden jaar voor ’t eerst en toen had zjjn leven aan een draadje gehangen. Hjj moest toen zilverstaven lichten ipet een zuigtoestel. Op een gegeven oogenblik was zijn arm mee naar binnen gezogen, had men zijn teekens niet goed verstaan en bewusteloos was hij toen opgehaald. Dat was al weer vergeten nu. Zoo’n duiker- toestel behoorde zeker in eigendom aan de firma, waarbij men werkte? Neen, neen,- dat moest je zelf aanschaffen 't Kostte f 1800, de pomp alleen f 750, alles Engelsch werk. Er mocht dan wel flink mee verdiend worden, merkten we op. Dat werd dan ook, maar ’t was niet meer zoo goed als vroeger. Wevroe- lucht, geeft eenigo ontspanning. Op den lichter staan twee mannen tig te draaien aan een rad, dat een pomp in beweging brengt, die den duiker daar beneden door de gummibuis de noodige lucht toevoert, die op haar beurt weer kan ontsnappen door iets als een ventiel en opborrelsnde het spoor van den man daar beneden verraadt. Het eerste werk is nu zich te oriënteeren, zich te vergewissen van de juiste ligging. Of de man daarbij zien kan Neen, 't gaat alles op don tast, op ’t gevoel. Wel zit er een doorzichtige plaat in den helm, maar dat is alleen voor ’t geval, dat de duiker naar boven komt om al gesticuleerende kenbaar te maken, wat hij noodig heeft of wat er gedaan moet worden. Wordt hij niet begrepen, dan geeft hij te ken nen, dat de plaat afgeschroefd moet worden om het praten mogelijk te maken. De duikers zjjn dan begonnen met al de emmers van den jacobsladder los te kappen en los te schroeven, die stuk voor stuk door den lichter werden opgehaald en geborgen. Vervolgens werden zware kettingen, mede ver bonden aan de takels, onder water aan den molen gehecht om dien daarmede recht te zetten De lieren werden aangezet en langzaam, langzaam begon het gevaarte te rijzen. We vroegen waarom daarvoor geen stoomlieren werden gebruikt. Het verstandelijk overleg, zoo werd ons beduid, kon daarbij niet worden gemist. Heeft Multatuli ook al niet opgemerkt, dat de natuur dom is Een reuzenkracht kan met die lieren en takels worden ontwikkeld 35 ton, werd gezegd en een ton is 1000 K.G. De molen kwam dan ook nagenoeg recht te staan, hangende in de takels, de romp onder water. De duikers maakten nu het lek dicht en houten luiken werden aangebracht op alle openingen in het dek, alles onder water, wel te verstaan. Slechts één opening bleef vrij om daar straks de slangen door naar binnen te laten, waardoor het water moest worden uit gepompt. Eerst echter moest do molen nu zooveel om hoog gedraaid, dat deze opening althaps bo ven water kwam. Dat lukte onder water zijn de dingen niet al te zwaar. Maar op ’t onverwachtst schoot de molen op zij, doordat de ketting, waarin hij hing, verschoof. Misschien was 't ook omgekeerd, maar hoe dan ook, ’t was een leelijk ding. Er moest nu een ketting onder den molen door worden gebracht om hem daarmede recht te houden bij ’t opheffen. Dat alleen heeft bijna een dag werkens gekost. Heden kon men opnieuw beginnen met het heffen on ja, de molen rees zooveel, dat de slangen van de reuzenpomp, die op de sleep boot staat, konden worden naar binnen ge bracht. De pomp werd aangezet, twee dikke waterstralen spoten naar buiten, naarmate het water binnen afnam, vermeerderde het drjjf- vermogen en in enkele uren had men ’t doel bereiktde gezonken baggermolen was ge licht, een kranig stuk werk, maar dat toch STAVOREN, 11 Juli 1915. Dat was aangename afwisseling verleden week. Stavoren liep uit naar ".’„1 dan te doen was Dat er een baggermolen gekanteld lag in de haven weet meen. En nu liep er een legende. Er zou een lichter, ook bok genaamd, komen uit Amsterdam. Die zou den molen even ko men rechtzetten, opheffen, en er dan koers mee zetten naar Amsterdam, alles in minder dan goen tijd. Men moest zoo’n lichter aan ’t werk gezien hebben De een wist er al meer van te vertellen dan de ander. Bezadigden waren er ook, die wel beter wisten, die het hoofd schudden, maar belangstelling was er bij allen. Maandagavond dan arriveerde de lichter met een sleepboot en de noodige manschap. De lichter bleek een kantige bok te zijn, vanvoren zeer breed, naar achteren smaller uitloopend. Voorop staan een paar zeer zware en zeer hooge overhellende staken met de noo dige takelage en verder naar achter twee hand- lieren, waaraan acht man kon draaien. Wat intusschen de meeste belangstelling wekte was, dat er twee duikers waren mee gekomen. Dinsdagmorgen begonnen de werkzaamheden. De duikers moesten eerst aan ’t werk,, bij af wisseling. En dat was inderdaad interessant. Er waren hier wel meer duikers geweest, maar dat was lang geleden, ten tijde toen de spoor- weghaven werd gemaakt en het meerendeel wist daar niet van. Het monteeren van zoo’n duiker wekt eigenaardige aandoeningen. Zoo lang hij zelf meewerkt om het >ware caout- choucpak aan te trekken, is het alleen maar vreemd, maar wanneer hij daar eenmaal in zit, verder passief blijft en een paar mannen komen, die hem een paar looden schoenen aan trekken, morrelen aan zijn polsen, een helm opzetten, daaraan schroeven en draaien, hem dan nog pakken lood op rug en I een touw om den middel binden, als einde- Ijjk de man onbeholpen, gesteund, een lad dertje beklimt, dat naar de diepte voert, dan wordt ’t griezelig, ontkomt men niet aan de aandoening, die een terechtstelling moet wekken. Was ’t vallen of springen Plomp, daar verdwjjnt de man in de diepte, alleen door een touw en een caoutchoucbuis, vastgemaakt aan den helm, verbonden aan den lichter. Dat zijn spoor is te volgen door de opborrelende Het Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914 Mr. M. W. F Treub,'Minister v. Financiën, le Algemeene Voorzitter. F. E. Posthuma, Minister van Landbouw Njjverheid en Handel, 2e Algem. Voorzitter. De Commissie van Uitvoering Prof. Is. P. de Vooys, Voorzitter van Werkloosheidsraad, Voorzitter. Mevr. H. v. Biema-Hijmans, Presidente den Nationalen Vrouwenraad. Jhr. Mr. W. Th. C. v. Doorn, Voorz. den Neder). Tuinbouwraad. J. van Hasselt, Voorzitter van van Nijverheid. J. R. Snoeck Henkemans, Lid van, do Al gemeene Armoncom missie. Mr. J. T. Linthorst Homan, Voorzitter van het Nederl. Landbouweomité. Prof. Dr. W. H. Nolens, Lid van den Werk loosheidsraad. J. Oudegeest. idem. A. S. Talma, idem. H. A. van IJsselsteyn, Directeur-Genoraal van den Arbeid, Algemeen (Secretaris. Giften worden ingewacht bij de heeren Jhr. Mr. W. Th. C. van Doorn, le Penning meester, Koninginnegracht No. 35. W. ’s Jacob, 2e Penningmeester, Nassau Ouwerkerkstraat No. 8. Ook kan de storting van v, den bij: de Directie der Nederlandsche Bank, hare Bijbank te Rotterdam en hare Agent schappen ’s-Gravenhage, Dordrecht en Leiden, de Nederlandsche Handel-Maatschappij of hare Agentschappen te Rotterdam en ’s-Gravenhage en de Administraties der Dagbladen die zich tot het in ontvangst nemen van bijdragen be schikbaar hebben gesteld en de door hunne Administratie ontvangen bijdragen telkens zul len bekend maken. ’s Gravenhage, 10 Juli 1915. Nieuwe Uitleg 12. en in enkele uren had gezonken baggermolen 2 maar heel wat meer voeten in de aarde had, dan men zich had voorgesteld. Zes dagen waren er mee heengegaan. We hebben de gelegenheid te baat genomen om de duikers eens te hooren praten over hun moeilijk en gevaarlijk werk ’t Bleken twee broers te zijn. Hoe ze er toe gekomen waren? Vader was duiker en dan kom je er vanzelf toe. De vader naderde de zeventig, ging niet meer te water, maar toch wel geregeld mee naar de werken. Dat was van belang ook. Men diende elkander te verstaan, te begrijpen. Er werd n.l. voortdurend getelegrafeerd van beneden naar boven door middel van het touw. Het aantal rukken daaraan had zijn bepaalde beteekenis meer of minder toevoer van lucht, het verhalen van den lichter, het vieren of in palmen van het touw, enz. ’t Laat zich den ken dat dit alles groote waakzaamheid vordert. We brachten een telephonische verbinding ter sprake. Was wel eens geprobeerd, maar dat voldeed niet. Waarom De duikers vloekten teveel daar beneden. Er werd zoo eigenaardig borst leggen, gekeken bii die woorden, dat we wel een wei- -1_ nig twijfelden aan de juistheid van de bewe ring. Of men geen electrisch licht kon aan brengen Was ook al geprobeerd, maar dan had je niet de vrije beschikking over je han den en dat was noodig. Onze zegsman leek het niet zoo kwaad, een electrische lamp aan te [brengen voor de borst. Dat zou misschien iets kunnen geven, maar dan alleen maar bij nacht. Of men bij den luchtaanvoer geheel af hankelijk was van de pomp Neen, men had Uitvoering van Gewijde Muziek. N. V. Friesche Veem. JE

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1