Het Nieuwe Modeblad De Europeesche Oorlog. RECLAMEKOLOM. MEUBELFHBRISK ..K’EDERLflNDV BEhflNGCRZ e- Nieuwstijdingen. en ns. en jaarcontri- DO voor Ja- SN 1 j Terwijl echter aan het front in Frank rijk en Belgie weinig gebeurt zijn de reizi- kost- eg, A. ek. en men voorstel-Tukker, om in verband met een aangeboden gift van f 100 de moge lijkheid te overwegen van de oprichting van een fonds ter tegemoetkoming van be- DAMES, abonneert U op Een fraai, practisch en goedkoop Modetijdschrift. Voor ieder die bp de hoogte wil blijven van hetgeen de mode voor schrijft is dit Blad onmisbaar. Het nieuwste nummer (15 Juli) van „Het Nieuwe Modeblad brengt veel nieuws voor Dames en Kinderen. Het Knippatronenblad (Supplement) be vat vele patronen van mooie Mousselinen Japonnen voor dames- on jongedames, zeer mooie Blouses, Rok ken, Mantels enz. enz., benevens vele aar dige Kinderjurken, Jongenspakjes enz. Eveneens is hier nog aan toegevoegd een Handwerkpagina. Aan het Bureau der Nieuwe Sneeker Courant zijn a 15 cent per stuk (franco per post 16 ct.) LOSSE HUMMERS van het Nieuwe Modeblad verkrijgbaar. Bij abonnement is de prijs slechts f 0.65 (franco per post f 0.75) per 3 maanden (6 nummers.) De algemeene toestand. Het is den Russen tot nog toe niet ge lukt de snelle opmarsch van de Duitsch Oostenrijksehe troepen, welke de verovering van Warschau ten doel heeft, tot staan te brengen. Eiken dag weder eenige duizenden gevangenen in handen van hun vijanden achterlatend, moeten de Russen zich steeds verder terugtrekken, zoodat zij thans staan binnen don vestinggordel welke ter weers zijden Warschau beveiligt. Die vestinggor del zelf wordt reeds ernstig bedreigd wan neer inderdaad, zooals de Duitschers melden Deze vesting toch is het belangrijkste steunpunt van de verdedigingslinie van Warschau in het Zuiden. Ernstig voor de Russen is de toestand dus ongetwijfeld en de volgende dagen kunnen op het oorlogsterrein in het Oosten gebeurtenissen brengen, welke niet alleen voor den loop van den strijd in de ko mende maanden maar zelfs voor den af loop van den geheelen oorlog van belang kunnen zijn. Waar de vijandelijke legers thans met zulk een kracht op de Russische strijd krachten losbeuken is het niet te verwon deren dat onder het Russische volk de vraag rijst waarom hun bondgenooten in het Westen den gemeenschappelijken vijand niet met meer kracht te lijf gaan. Ongetwijfeld bestaat er in Rusland on tevredenheid over de wijze waarop in het Westen de strijd wordt gevoerd, dat blijkt wel uit het volgende telegram uit Petro grad aan een Engelsch blad „Onder de Russen worden klachten ver nomen, dat Rusland feitelijk alleen den grooten last van/’den oorlogpmoet torsen. Deze klachten worden niet alleen door de massa van het volk geuit, want de mili taire beoordeelaar van den toestand in het blad de Roeski Inwalid, die ongetwijfeld nauwe betrekkingen onderhoudt met den generalen staf, wijst reeds voor de tweede maal in twee dagen op de tegenstelling tusschen de verwoede slagen, welke in een twaalftal verschillende streken binnen de Russische grenzen geleverd worden, en de Gisteren arriveerden hier zeventien pad vinders 2e en le klasse van de afdeeling Utrecht. ’s Morgens waren ze van Steenwgk Ver trokken; ze waren van plan naar Bols ward te gaan. Wegens het regen-weer konden ze niet verder. Spoedig was het plaatselgk comité aan wezig en men kwam overeen de nacht in Sneek door te brengen. In het club-lokaal van de afd. Sneek werden allen onderge bracht. Hedenmorgen zes uur zgn* de Utrechtenaren in de richting Lemmer ver trokken. Deze club stond onder leiding van den heer H. Menalda van Schouwenburg, Bouw kundig Ingenieur te Deventer, hoofd bestuurs lid van de N.P.B. De heer W. Bosma, tramconducteur alhier (tgdelgk te Leeuwarden) is benoemd tot portier aan het Rjjks-Ziekenhuis te Utrecht. LEEUWARDEN, 22 Juli. Bg de heden in district II gehouden herstemming voor twee leden van den gemeenteraad, zgn uit gebracht 1298 geldige stemmen. Gekozen de heeren M. Schaafsma (Soc.- Dem.) met 704 en W. van de Vall (Soc.- Dem.) met 684 stemmen. De heer S. Djjkstra (A.R.) verkreeg 570 en de heer H. W. Hannivoort (Vrgz.) 596 stemmen. De sociaal-democraten wonnen twee zetels. BOZUM, 22 Juli. Langer dan een jaar reeds rgdt de paardentram, dag in dag uit, door ons dorp, niet tot vervoer van gers, maar tot verplaatsing van een sanatorium. Het bleek, dat deze zaak nog geen punt van beraadslaging had uitgemaakt. De voorzitter bracht ten slotte een schrij ven van dr. P. de Jager in behandeling, waarbjj deze in verband met het 10-jarig bestaan van het sanatorium wees op de wenscheljjkheid in een brochure de ge schiedenis van de oprichting en het ver der bestaan van de inrichting te beschrij ven en te verspreiden. Dit denkbeeld vond algemeen bijval. Na een vrg uitvoerige bespreking werd beslo ten, het 10-jarig bestaan op 1 September u.s. te herdenken met het houden van een algemeene vergadering in de stichting zelf. Aan het dagelgksch bestuur werd opge dragen, propaganda te maken voor een zoo algemeen mogelijk bezoekhet kan zich daarbij den steun van derden verzekeren. Aan den secretaris van het hoofdbestuur, ds. Norel, die bjj de oprichting de openings rede heeft gehouden, en den geneesheer- directeur J. M. P. W. Geers, werd de samen stelling der brochure opgedragen. Eindelijk werd nog door den heer Pic- cardt de wenschelgkheid uitgesproken, om, nu blijkt, dat het sanatorium, meer en meer de sympathie wekt der Friesche medici, dezen per circulaire mede te deelen, dat thans in de inrichting ook de nieuwe wijze van bestrijding der tuberculose kan plaats vinden. Daarna werd de vergadering gesloten. LEMSTERLAND, 21 Juli. Uitslag he den gehouden herstemming voor 3 leden Gemeenteraad. Geldige stemmen 919. J. H. Akkerman, aftr. (vrijz.) 455, B. R. Oosten, aftr. (vrijz.) 413, U. P. de Vries, aftr. (vrgz.) 428, G. Keulen a.-r. 471, U. F. de Vries a.-r. 495 en J. W. de Jong a.-r. 458 stem men. De drie a.r. gekozen. De Synode der Ned. Herv. Kerk. De algemeene synode der Ned. Herv. Kerk, in den Haag bijeengekomen, heeft benoemd tot president ds. H. A. Leenmans te Harlingen, tot vice-president dr. G. J. Weyland te Veere en tot secretaris van den vice-president ds. F. Tammens te Zuidbroek. Door de politie te Arnhem is aangehou den zekere A. R., een 16-jarige loopjongen, die zich reeds aan een drietal diefstallen met braak had schuldig gemaakt. De jon gen, die blijkbaar een volleerd klimmers- baas is, had j.I. Zondag voor 3 weken in een glasmagazgn aan de Jansplaats inge broken en was daartoe op klaarlichten dag over verschillende daken gewandeld, had een glasruit stukgeslagen en was door de ontstane opening naar binnengedrongen. Hierbjj had hjj een klimpartg tusschen glaswerk volvoerd, die bewondering afdwong. De cassa in het magazjjn werd van eenig geld beroofd en het gestolene ging naar den stoomcaroussel, die toen hier op het Roermondsplein stond. Den volgenden Zon dag klom ons j ongemensch op een dak aan de Torensteeg. Hg ging toen in een onbe woond pand, klom vandaar in een daar naast gelegen eveneens onbewoond pand en ging daarna op een afdak van een bewoner der Turfstraat, die hem ontdekte. Deze laatste vroeg hem wat hjj daar op het dak moest zoeken, waarop het antwoord kwam »ik ben mjjn bal kwjjt, en ik wil dien op halen.” De jongen klom verder en over verschillende daken bereikte hjj het dak van het Achter den Toren gelegen magazijn van den heer V. Hier wist hjj binnen te komen en de cassa van een geldsbedrag van ongeveer f 6 te ontdoen, waarna hjj naar den zolder ging en uit een dakraam in de goot klom. Verder ging hij naai* een afvoerpijp en liet zich daarlangs een levensgevaarlijke toer naar beneden in de Torensteeg zakken. Eene daartegenover wonende vrouw zag hem naar beneden gljjden en ijlings ver dwijnen. Dit geschiedde des namiddags om halfzes. Nu j.I. Zondag bracht hjj een be zoek aan een aan de Ketelstraat gelegen magazijn, na eerst een klimpartij over ver schillende daken van huizen, grenzende aan de Zwanenstraat te hebben gemaakt. Hiér wist hg door een tuimelraam binnen te komen,, doch hg vond niets of niet veel van zgn gading, waarna hij met den sleutel van de achterpoort het magazjjn verliet. Dinsdag viel hjj in handen van een recher cheur, die hem ter beschikking van den commissaris van politie stelde. De jongen, die een volledige bekentenis aflegde, is ter beschikking van de justitie gesteld. In de Tweede Kamer is in openbare behandeling genomen het wetsontwerp tot nadere uitbreiding van den landstorm. Van 18 Juni tot 1 Juli kwamen op ‘J 59 personen aan de ziekte overleden. Over hetzelfde tjjdvak in het vorig jaar was het het in de vorige jaarvergadering aangeno-1 aantal gevallen 583, met 533 dooden. sche en Italiaansche leger zich schijnen te bepalen. Zonder voor de juistheid van de ramingen te willen instaan, zegt hij, dat de vijand alleen reeds tusschen den Weich- sel en de Boeg over 40 legerkorpsen ter sterkte van vermoedelijk 1.200.000 man schappen zou beschikken, dat is zooveel als er op het geheele westelijke gevechts terrein staan. In het westen schat hij de sterkte der vijandelijke korpsen van 3 di visies op 40.000 man, op het Russische gevechtsterrein zoowel de Duitsche als de Oostenrijksehe korpsen op 30.000 man. J.AHUIZINCU rA G„ K N Ouder dezen titel bevat de Kampioen, het orgaan van de A. N. W. B., een artikel waarin twee routes zgn opgenomen tochten naar de Friesche wateren. Te Leeuwarden slaagde voor bovenge noemd examen o.a. de heer H. Schreuder van hier. op de Oostenrijksehe legers begonnen, welke zoo hij wordt doorgezet den vijand wel zal dwingen versterkingen aan te voe ren, welke dan aan het Russische front zuflen moeten worden onttrokken. Wel heb ben de Italianen nog geen terrein van be- teekenis gewonnen, doch het feit dat zij in de laatste drie dagen ongeveer 3500 Oostenrijkers gevangen namen, wijst er wel op dat zij hier aan de winnende hand zijn. Dit blijkt ook wel uit de wijze waarop de Duitsche bladen over deze strijd schrij ven. Zoo meldt de Kölnische Zeitung „De sedert eergisteren hernieuwde ge vechten op het gevechtsterrein aan de Isonzo duren voort. Het is een moeilijke strijd. Op verschillende plaatsen moet de werke lijk helfdhaftige tegenstand der Oosten- rijksche troepen zich tegen een geweldige overmacht handhaven. De door de Italianen verzamelde en gereed gehouden reserves worden met steeds weer aanrukkende nieuwe strijdkrachten aangevuld. Uit eenige loopgraven, waarin de Italianen waren bin nengedrongen, werden zij weer verdreven”. Uit Amerika komen de laatste dagen vele berichten omtrent stakingen in ma chinefabrieken, die munitie voor de oorlog voerende mogendheden maken en in pe- troleum-raffinaderijen, welke voor uitvoer werken. Te Bridgeport dreigde een staking in de wapenfabrieken, welke echter door het toegeven van de werkgevers verhinderd is. Bij de petroleum-raffinaderijen te Bay onne (N. Y.) kwam het tot opstootjes, waarbij 53 menschen werden gewond. Woensdagmiddag werd ontdekt dat de kantoren aldaar van do Tidewater Oil Cy., een zaak welker werklieden tot dusver geweigerd hadden te staken, in brand stonden. Het gebouw is geheel afgebrand. ’s Middags arriveerden 200 man met sleepbooten van de Standard Oil Cy., om mee te helpen bij de bewaking van de fabrieken. Eenige Amerikaansche bladen beweren dat Duitsche agenten de stakingen in de wapenfabrieken zouden bevorderen, om daardoor de uitvoer naar Engeland en Frankrijk te belemmeren. De Duitsche regeering heeft in verband met deze wapenaanmaak in Amerika het intusschen noodzakelijk geacht het volgende openbaar te maken: BERLiIJN, 22 Juli. (Officieel.) Naar verluidt zgn in onzijdige landen, met name in de Vereenigde Staten, personen van Duitsche afstamming als arbeiders, ingeni eurs enz. in bedrijven werkzaam, die zich bezig houden met den aanmaak van oor logsbehoeften voor onze vijanden. Al degenen, die op zoodanige wijze de oorlogsmacht van den vijand versterken en daardoor de oorlogvoering van Duitschland bemoeilijken, laden niet alleen een zware zedelijke schuld jegens hun vaderland op zich, maar maken zich, wat niet algemeen bekend schijnt te zijn ook volgens de Duit sche wetten schuldig aan landverraad, vol gens art. 69 van het rijkswetboek van strafrecht. Artikel 4 lid 2 nr. 2 van dat wetboek bepaalt verder, dat een Duitscher wegens handelingen van landverraad ook dan ver volgd wordt, als hij de handeling in het buitenland begaan heeft. Voorzoo ver per sonen, die deelnemen aan den aanmaak van oorlogsbehoeften voor den vijand, dus Duitsche onderdanen zijn, kunnen zij ook strafrechterlijk vervolgd worden, zoodra zij den Duitschen bodem betreden. Het lijdt geen twijfel, dat de Duitsche justitie ieder Duitscher die in dezen tijd zijn plichten jegens het vaderland geschonden heeft, zonder toegeeflijkheid ter verantwoording zal roepen”. In het Engelsche Lagerhuis heeft de eerste minister medegedeeld dat van de nieuwe gelden welke de regeering aanvroeg een deel bestemd was voor bondgenooten van Engeland en voor staten, die tot nog toe niet aan den oorlog deelnamen. Er schijnt dus verwacht te worden dat nog andere staten aan de zijde van de zullen meestrijden. baar stuk Bozumer grond naar elders. Ge legen tusschen het aloude kerkgebouw met zgn ruimen doodenakker en de schilder achtige hervormde pastorie, daarmede een historisch geheel vormende, sprak deze oude hoeftige verpleegden bg opneming in het terp van lang vervlogen tg den. Helaas is ook dit typisch gedeelte van Bozum thans aan de vernietiging prgs gegeven en ge tuigt een uitgestrekte, diepe kuil van den vaak al te practischen zin onzer eeuw. De erf vg and, het water, is uit zijn slaap ont waakt, en belaagt thans den steeds dieper wordenden kuil, welks bestemming dit voor jaar scheen te worden een reusachtig zwem bassin of kunstijsbaan. Maar ook aan dezen twijfel is een einde gekomen, het ijzeren geraamte van een automatischen windmolen steekt reeds boven der boom en kruin, een miniaiuur-Eifeltoren, waarop straks een rad met meer dan 20 metalen wieken den ronde dans zal aanvangen en waardoor het water- bezwaar zal worden afgevoerd. LEEUWARDEN, 22 Juli 1915. Gedep. Staten van Friesland hebben voor den tgd van zes jaar, met ingang van 14 Aug. as., benoemd tot voorzitter van het bestuur van den Grooten Noordwolderpolder, in de ge meente Hem. Oldeph. en Noord., den heer K. Bosma te Ngega, thans lid van het pol derbestuur. De tegenwoordige voorzitter, de heer P. J. Leffertstra te Oudega, wenschte voor een herbenoeming niet in aanmerking te komer. DEERSUM, 21 Juli 1915. Naar wij van welingelichte zjjde vernemen hoopt Ds.Wum- kes van Sneek a.s. Zondag 1 Augustus al hier eene vacaturebeurt te vervullen en is ZEerw. voornemens, zijne rede in het Friesch uit te spreken. Deze zal in druk verschijnen en wordt tegen een zeer geringen prgs verkrijgbaar gesteld. „Herema-State." Te Leeuwarden had, onder het voor zitterschap van den heer Gj L. v. d. Zwaag (wegens ziekte van den heer dr. P. de Jager) de jaarvergadering plaats van de vereeniging Friesch Volkssanatorium „He rema-State.” O. a. werd voorgelezen een schriftelgke mededeeling van dr. de Jager, dat door dr. J. Schepers te Grouw een butie van f 25 is toegezegd. Jaarverslag en rekening werden vastge steld en goedgekeurd. Aan de orde kwam een voorstel tot wij ziging van art. 2 der statuten. Voorgesield werd, dit voortaan aldus te lezen»De vereeniging heeft ten doel hei verschaffen van hulp aan borstlgders. Voor zoover de ruimte het toelaat, kunnen ook Igders aan tuberculeuze-aandoeningen van andere lichaamsdeelen worden opgenomen, voor wie volgens het oordeel van den ge- neesheer-directeur een gunstige invloed van sanatorium-behandeling kan worden ver wacht. Lgders, wier toestand geen redelijke hoop op herstel geeft, worden niet opge nomen.” Het werd toegelicht door den geneesheer- directeur der inrichting, die daaibg consta teerde, dat in het sanatorium thans ook de gelegenheid bestaat, de nieuwe methode van het bestrgden der tuberculose (genezing, door -belichting van verschillende vormen dezer ziekte) toe te passen. Tevens maakte de heer Geers van de ge legenheid gebruik om op te komen tegen de meening op de vorige jaarvergadering tot uiting gebracht, dat alleen beginnende lgders zouden mogen worden opgenomen. Spreker constateerde, dat zelfs met lgders, in het derde stadium, na een tgdvak van absolute rust, zeer gunstige resultaten zyn verkregen. Bg de discussie, die volgde, legde men zich bg de opvatting van den geneesheer- directeur neer, ook en vooral, nadat de heer Norel er op had gewezen, dat het hier eigenlgk meer een theoretische kwestie geldt, die alleen beteekenis zou hebben, wanneer het sanatorium nog naam moest maken. Dit is echter niet het geval het heeft vasten voet gekregen bg de bevolking. Immerser zgn voor de 55 plaatsen 59 patiënten, terwgl er nog een zevental aan vragen tot plaatsing zgn ingekomen. De wgziging werd goedgekeurd. De verkiezingen ter voorziening in de periodieke vacatures in het hoofdbestuur hadden den volgenden uitslag Herkozen werden met algemeene stemmen dr. P. de Jager en T. C. Marcus. Voor de heeren J. J. M. Tukker te Leeuwarden, Bary te Dokkum en J. H. H. Piccardt te Witmarsum, welke laatste twee zich niet herkiesbaar stelden werden gekozen de hee- ran N. Ottema te Leeuwarden, H. W. Hellema te Dantumawoude en H. Witte Jr. te Harlingen. Tot leden der financieele commissie wer den aangewezen de heeren D. A. G. Vas- tenou, A. Engelsman, en N. Ottema, allen te Leeuwarden. Het quotum werd evenals het vorige jaar vastgesteld op 1 pet. Bg „rondvraag” vroeg de heer Piccardt, Java 58'nieuwe’pèst'gevalïen’ vöor"“têrwni of van het hoofdbestuur eerlang een voor- - - - stel is te verwachten, naar aanleiding van ffilfflö m It NIEUWE SlEffl COURANT i 85 ffl Zalrti 24 M1915 I lgS i te aan Italianen een krachtigen aanval 15. ge- 914 en ler- tio i. ië. werkeloosheid, waartoe het Britsche, Fran- Entente-mogendheden. Misschien Roemenie Van de grens (Hannover-Westfalen). De oogst. Men schrijft aan de N. R. Crt Blijkens de oflicieele mededeelingen, is de maand Juni voor den landbouw bij onze na buren, inzonderheid in Hannover, Westfalen en Oost-Friesland, ongunstig geweest. De droogte vooral heeft heel wat schade berok kend. De hooioogst verliep bij dit weer zeer snel en is met het einde der maand geëindigd. De kwaliteit van het hooi wordt goed genoemd, maar de opbrengst is beneden de helft van een middelmatigen oogst gebleven. De hooi- prijzen zijn dientengevolge bovenmatig hoog. Ongemaaid verkocht gras bracht 80 tot 150 mark per morgen op. De centenaar (100 pond) hooi wordt met 5 mark on hooger betaald. De stand van het graan is in onderscheiden Iwangorod nauw ingesloten is. Padvinders. De Terp bij Bozum. Een 16-jarige inbreker. Uitbreiding Landstorm. Pest op Java. streken nog al verschillend. Rogge, tarwe en wintergerst staan op de beste gronden wel bevredigend, zoodat daar een middelmatige opbrengst mag verwacht worden. Op de lich tere, zandige gronden is de rogge in een woord slechtde meeste rogge is te vroeg rijp De wintertarwe staat eenigszins beter, doch ze is evenals de gerst en haver kort ge bleven. Do beide laatste gewassen staan bo vendien vol onkruid en op den zandigen bo dem is een misgewas te wachten. Op de be tere gronden hoopt men nog op een middel- inatigen oogst. De boekweit heeft wel het meest geleden: zij is nagenoeg overal totaal afgevroren. Suikerbieten en aardappelen zijn door de droogte zeer achtergebleven. Na den regen der laatste dagen hoopt men nog op een middelmatige opbrengst. De veevoedering wekt, door gebrek aan gras, algemeen groote bezorgdheid. Vooral het houden on aanfokken van Varkens stuit daardoor op groote moei lijkheden, daar de landlieden met den besten wil van de wereld niet in staat zijn, deze dieren behoorlijk te voederen. Oorlogsellende. Op het lijk van een Franschen soldaat vond men een opschrijfboekje, waarin hij sedert zijn verwonding op het slagveld, tusschen twee fronten, de volgende aanteekeningen had neer-, geschreven Hier, op de plek, waar ik lig, trof de doo delijke kogel ook mijn vriend P. Al tien dagen lig ik nu op deze zelfde plek. Ik ben zelf ook gewond op handen en voe ten kan ik nog wat rond kruipen. Mijn armen vriend heb ik betastzgn zakboekje heb ik hem afgenomen, om het later aan zijn ouders te kunnen geven wanneer ik blijf leven. Ik ben daarvan echter niet zeker. Daarom schrijf ik deze aanteekeningen in het boekje.. Ik heb een schot door den hals gekregen, drie kogels kreeg ik in het linkerbeenhet doet mij hevig pijn. Mijn rechtervoet is door een granaat-scherf getroffenik voel dien voet nauwelijks meer hij is heel dik gezwollen. Het kruipen over den harden grond valt me moeilijk ik ben zoo zwak geworden sedert veertien dagen voed ik me met veldvruchten en met beschuit uit de ransels der gevallen kameraden. In de laatste weken heb ik ner gens in den omtrek een ziekendrager gezien als ze niet spoedig komen, vinden ze me dood naast mijn vriend P. Die ziekendragers moe ten de oogen wijder opensperren. ‘Indien ik sterf, danLeve het vader land En weg met de Duitschers Ik denk aan mijne moeder en aan mijn vrouw. In den zak van mijn vriend P. zoek ik naar een mes om mijn schoen van den voet los te snijdende wond doet mij schriklijk pijn. Die arme kerel heeft geen mes. Eiken dag wind ik mijn horloge opdan. zet ik ook een streepje, als weer een dag is voorbij gegaan. Mijn rechterhand begint te veilammen; nau welijks kan ik nog voortkruipen, om in de ransels naar brood en in “efe veldflesschen te zoeken naar iets drinkbaars. Als God dezen oorlog binnen twee of drie dagen laat eindigen, dan word ik stellig nog gered.... Ik kan mij niet meer bewegen. Ik heb geen stuur meer over handen en voeten ze doen mij ontzettend lijden. Waar blijven do hospi taalsoldaten Naast mijn vriend P. ga ik nu liggen.... Tot morgen.... Naar Friesland. Examen hoofdonderwijzer. Stakingen en onlusten in de Ver. Staten. Nog meer oorlogvoerenden Gemeenteraadsverkiezingen. Een Friesche preek.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 5