De Europeesche Oorlog. Het Nieuwe Modeblad Inhuring van landerijen. Nieuwstijdingen. LOSSE NUMMERS van het Nieuwe Modeblad verkrijgbaar. dat Oos- aan Oos- aan achtig moeten dan toch de verliezen der an dere strijdende partijen wel zijn! Men schrijft ons In het vorige jaar „boereplaatsen” niet uit het oog te verliezen, andere, voorheen onbekende P. Pütz. F. Mourgue. F. Andrieu. L. Langlois. C. M. Weber. E. Larue. J. Lindsay. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. op zijn raad werd de ves- vesting eerste klasse, tot een leger gemaakt. Daar- en die nu zéker komen moest. Thans de gebeurtenissen der laatste dagen. Van hei Fransche front geen nieuws. Van het Italiaansche evenmin en ditmaal ook zeer weinig belangrijk nieuws van het Russische front. Ook daar is een vermoe dehjk tijdelijke stilstand in de operaties ge komen. Sedart ons vorig overzicht zijn de Duitschers en Oostenrijkers niet belangrijk opgeschoten en hebben de Russen een aan tal tegenaanvallen ondernomen welke klein van om vang schijnen geweest te zijn en toti het maken van 1500 krijgsgevan genen aanleiding hebben gegeven, doch noch aan het Narew front, noch aan het front tusschen Lublin en Cholm eenige wijziging van 1 Er is dus nog geen zekerheid of de Rus sen hun hoofdmacht reeds achter de rivier de Boeg hebben teruggetrokken en de ver dediging van Warschau'en Iwangorod aan afzonderlijke troepenmachten hebben over gelaten, of dat de Russische generale staf inderdaad besloten heeft met zijn geheele strijdkracht, steunende op deze fortenlinies, een slag te aanvaarden. Enkele Duitsche bladen wijzen er hun lezers op dat thans, nu de Duitsch-Oostenrijksche legers aan de poorten van Warschau kloppen de hevig ste strijd pas begint, welke echter volgens hunne opinie kan afloopen met een ramp voor de Russen Daarentegen zijn de Engelsche bladen niet ontevreden over den toestand voor de Russen. Een beambte maatschappij, een ia, volgens een Kopenhagen, daar uit Konstantinopel gekomen, waar de maatschappij Turksche oorlogsschepen herstelt. Hij vertelde, dat de Turken geen raad weten, hoe zij aan brandstof en munitie moeten komen. Van alle oude oorlogsschepen in de haven wordt het bruikbare metaal afgehaald en met het zelfde doel zijn van huis tot huis nasporin- gen gedaan. Duitsche officieren zijn, volgens denzelf- den zegsman, voor ruim veertien dagen in de infanterie-kazerne te Konstantinopel met Turksche officieren slaags geraakt, tenge volge waarvan 10 Duitschers gedood en 17 gewond werden. Soldaten uit de forten aan de Darda- nellen zeiden, dat elk Kanon dagelijks maar een beperkt aantal projectielen mocht ver schieten. anderdeels het groote ri sen langen huurtermijn is Bij de Turken. van Switzer’s bergings- Deensche onderneming, telegram van Reuter uit aan was de inhuring van aan de orde eenigen tijd, nadat de algemeene mobilisatie in ons land werd afgekondigd. Men stond toen voor de vraag, wat zal de invloed zijn van een moge- lijken oorlog, waarin ook ons land zou kun nen worden betrokken, of ook, wanneer hier de vrede zal worden gehandhaafd, aan welke schommelingen zal alsdan de prjjs der land bouwproducten onderhevig zijn Wat destijds kort na 1 Augustus 1914 nog eene on bekende toekomst was, is ook tot op heden niet ten volle ontsluierd. Alleen maar weten wij, en het is van alge meene bekendheid, dat de boerenkeen alles be halve onvoordeelig jaar hebben gehadvoor boter en kaas werden hooge prijzen gemaakt en du landbouwers kregen veel geld voor hunne kilogrammen melk. De welvaart der veehouders in onze pro vincie gedurende de mobilisatie-periode dreigt langzamerhand een ietwat afgezaagd onder werp te worden aan den eenen kant, doch die zelfde welvaart zal bij de nieuwe inhuring der boeroplaatsen aan den anderen kant ter dege haren invloed laten gelden. Reeds tot dusver hebben de verschillende inhuringen van losse landerijen er opge- wozen, dat de huurders enorme huurprijzen durven besteden. Het spreekt van zelf, dat de hooge prijzen der zuivelproducten het hunne daartoe hebben bijgedragen. Doeh met een blik op zulke hooge prijzen mag de vraag wel eens onder oogon worden gezien, welke mate van waarschijnlijkheid er bestaat, dat die hooge huurprijzen zich zullen kunnen hand haven gedurende langeren of kortoren tijd Laat ons b.v. een tijdsbestek van vijf jaren nemenwij vragen aan wien is het gegeven om met eenige zekerheid te voorspellen tot welken gemiddelden prijs gedurende dat tijds bestek de zuivelproducten zullen worden ver handeld Niemand weet dit of zal daarop een bevre digend antwoord kunnen geven en wel omdat de invloeden der huidige wereldgebeurtenissen op verre na niet zijn te overzien. Zoo iets ligt ten eenenmale buiten ons gezichtsveld. Intusschen zal de prijsbepaling bij de ver huring van boereplaatsen niet kunnen ontsnap pen aan den invloed der landbouw-welvaart, welke hier in dit gewest ondanks de schok kende wereldgebeurtenissen zich vertoont en om die reden zullen de huurprijzen wellicht de neiging hebben aanmerkelijk te stijgen. Maar die vermoedelijke stijging zal hare grenzen hebben, bij wier bepaling eenige voor zichtigheid wel aanbevelenswaard is. En nu komt het ons voor, dat als een zeer voorzichtige maatregel mag worden aangeno men, dat men het tijdsbestek der nieuwe in huring den beperkt. Zulke maatregelen van regeerings- wege belommeren de stijging der verschillende prijzen en zijn gebaseerd op de overweging, dat het algemeen Landsbelang zwaarder weegt dan het meer bijzonder landbouwbelang. Ook de invloed van dergelijke maatregelen van regeeringswege is niet vooraf te bereke nen, maar men dient er rekening mede te houden en dus heeft die invloed de strek king om het landbouwrisico nog aanmerkelijk te verhoogen of met andere woorden het eer zame landbouwbedrijf is voor de naaste toe komst nog onzekerder dan te voren. Inmiddels dienen twee uitersten zorgvuldig te worden vermeden het te duur en het te goedkoop inhuren van boereplaatsen. En dan meenen wij te mogen beweren, dat men de grootste kans om den gulden middelweg te bewandelen heeft, wanneer, men den huurter mijn der boereplaatsen zoo kort mogelijk zal nemen, namelijk één jaar. Door een derge- lijken korten termijn wordt voor den huurder het risico zoo veel mogelijk ondervangen, ter wijl de verhuurder ook de kans heeft om 1 a- t e r bij mogelijke stijging van de prijzen der landbouwproducten daarvan mede te profi- teeren. Bij da vaststelling van den nieuwen huur prijs gedurende één jaar kan ook de verhuur der zijn belang laten gelden en met het oog op de huidige welvaart van het landbouwbe drijf een hoogere huurprijs voor zich bedingen dan hijjbij den aanvang van den eindigenden huurtermijn voor vijf jaar had bedongen. Indien men onder den invloed der hooge zuivelprijzen van heden dienoverkomstig de huursommen bepaalt legt men wat al te veel risico op de schouders der inhurende landbou wers, wanneer de gebruikelijke huurtermijn van vijf jaren in acht wordt genomen en juist komt ons niet wenschelijk voor. Daarom worde de kortst mogelijke huurter mijn van één jaar aan huurders en verhuur - huurders van landerijen aanbevolen, en intus schen de hoop uitgesproken, dat naafloop van dien éénjarigen huurtermijn de wereldbrand zal zijn gebluscht De Dardanelien. Er wordt een nieuwe aanval op de Dar danelien voorbereid. Uit Athene wordt aan de Vossische Ztg. gemeld, dat volgens al daar uit Mytilene ontvangen particuliere berichten, de vorige week de stoomschepen Aquitania en Mauretania met troepen aan boord te Moedros zijn aangekomen. Met het zenden van troepen wordt voortgegaan. Ook de Engelsche liniekruiser Lion (26.000 ton) is te Moedros aangekomen en zal binnen kort naar de baai van Saros vertrekken. In de voorhaven van Moedros ligt het En gelsche slagschip de Agamemnon met vier tot vijf scheuren aan den voorsteven an een weggeschoten schoorsteen. Voorts liggen te Moedros twee Russische kruisers en een torpedojager. Van het Russlsch-Turksch ooriogsterreln. De Turken hebben een klein voordeel op de Russen behaald. Zij meldenAan het Kaukasische front drongen onze her haalde aanvallen de Russische strijdmacht, die met behulp van benden getracht had onzen rechtervleugel in den rug te val len, ten einde het gevechtsterrein uit te breiden met verliezen naar het Oosten terug. Den 25en wierpen wij in een ge vecht op den Grebodo-heuvel de achter hoede van deze troepen verder naar het oosten terug. Wij maakten driehonderd krijgsgevangenen, onder wie zeven officie ren en maakten verder een onbeschadigd kanon, een groote hoeveelheid munitie, twee munitiewagens en veel wapens buit. Op zijn vlucht geraakte de vijand met zijn rech tervleugel tengevolge van een vergissing in gevecht met zijn eigen aanrukkende ver sterkingen. Onze artillerie beschoot hem en bracht hem nog zware verliezen toe. Iwangorod, De vesting is, volgens de Vörwarts, een ka rakteristiek voorbeeld van de Russische heer schappij in Polen. Waar thans de vesting ligt, aan de uitmonding der Wierpz, in den Weich- sel, zag men vroeger niet anders dan het dorp Demblin, dat tot een groot landgoed behoorde. In de 16e eeuw ging dit over in het bezit der Mnizech’s. De laatste telg uit dit geslacht trouwde met de nicht van den laatsten Pool- schen Koning en bouwde voor zijn vrouw te Demblin een prachtig slot met een mooi park. Daarna erfde een Jablonofski de bezittingen van Demblin. Deze, nam deel aan den opstand van 1825 en werd naar Siberië verbannen. zeer kort neemt, b.v. één of twee jaar. Bij een huurtermijn van één jaar kan men in de eerste plaats rekening houden met de omstandigheid, dat de zuivelproducten gedu rende de laatste maanden ruim werden betaald en ondervangt men sico, hetwelk aan verbonden. Wat wij heden duur noemen, zou later nog wel eens kunnen blijken goedkoop te zijn of omgekeerd In normale tijdsomstandigheden, die wij thans haast helaas niet meer kennen, is het landbouwbedrijf aan veel en velerlei risico on derworpen terwjjl de gevolgen der Europeesche oorlogen de grenzen van dit bedrijfsrisico beur telings kunnen laten inkrimpen en uitbreiden en wel in veel sneller tempo dan anders het geval is. Ook dient men niet uit het oog te verliezen, hoezeer thans een andere, voorheen onbekende heze factor een overwegenden invloed kan laten gelden en wel met name de Regeeringsmaatregelen. Voorheen had de prijsbepaling plaats op de wereldmarkt en thans laat ten opzichte van de uitvoer der landbouwproducten de vraag zich gelden, of met het oog op de belangen van eigen land de uitvoer van een of ander landbouwproduct wel gewenscht is en zoo ja, in hoeverre die uitvoer dan nog dient te wor- NIEUWE SBffl COURANT87 B 51M15. Een jaar oorlog. 28 Juli ’14, Oostenrijk verklaart aan Servië den oorlog. 1 Augustus ’14, Duitschland aan Rusland 3 Augustus ’14, Duitschland aan Frank rijk en België; 4 Augustus ’14, Engeland aan Duitsch land 6 Augustus ’14, Oostenrijk aan Rusland 7 Augustus ’14, Montenegro tenrijk 13 Augustus ’14, Engeland tenrijk; Frankrijk aan Oostenrijk; 23 Augustus ’14, Japan aan Duitsch land 28 October ’14, Oostenrijk aan Belgie; 4 November ’14, Engeland aan Turkije; 23 Mei ’15, Italië aan Oostenrijk. Een jaar is verloopen sedert de telegraaf ons de eerste gebeurtenis in bovengenoemd lijstje vermeld, berichtte, ras gevolgd door de andere ultimatums en oorlogsverklaringen. Een jaar oorlog dus! Een jaar oorlog, dat op geen der ter reinen van den strijd eene beslissing ge bracht heeft. Duitschland heeft bijna ge heel Belgie bezet en met behulp van Oos tenrijk bijna geheel Polen, terwijl de Rus sen slechts een zeer klein deel van Galicie behielden, de Franschen en Italianen een nog geringer deel aan Duitsch en Oosten- rijksch gebied konden bezetten en Fran schen en Engelschen tevergeefs losbeuken op de Dardanelien. Daartegenover staat dat de Duitsche ko loniën alle verloren gegaan zijn en Duitsch land en Oostenrijk van alle verkeer met de overzeesche landen zijn afgesloten. Hoe sterk Duitschlands militaire positie op dit oogenblik ook is, niemand zal beweren dat zijn tegenstanders reeds zijn geslagenhoe Duitschland’s economische positie ook wordt belaagd, geen teeken is er dat het aan het einde zijner krachten is. Men gaat dan ook het tweede oorlogsjaar met evenveel onzekerheid omtrent den einduitslag in als waarmede het eerste begon. Alleen kan men constateeren dat gaandeweg het oor spronkelijk geschil waarom deze krijg los barstte, de kwestie Oostenrijk—Servie, meer en meer naar den achtergrond is geraakt (reeds lang hoort men niets meer omtrent den stand van het krijgsbedrijf op dat front) en op de voorgrond is geplaatst de strijd om de oppermacht in Europa, omtrent welks afloop men zich, zooals wij reeds schreven geen denkbeeld kan vormen. Van verdere uitweidingen zullen wij ons dan ook onthouden. Slechts zij er aan herinnerd hoeveel leed nog onbesliste strijd reeds over de menschheid heeft gebracht. Men denke er slechts aan welke verliezen de betrekkelijk kleine Engelsche strijdmacht reeds heeft geleden. Deze worden aan dooden, gewonden en gevangenen tot 18 Juli totaal opgègeven met 321.889. Van 31 Mei tot 18 Juli, dat is in 48 dagen, verloor het Engelsche leger alleen reeds 63820 man. Hoe reus- DAMES, abonneert U op Een fraai, practisch en goedkoop Modetijdschrift. Voor ieder die op de hoogte wil blijven van hetgeen de mode voor schrijft is dit Blad onmisbaar. Het nieuwste nummer (15 Juli) van „Het Nieuwe Modeblad* brengt veel nieuws voor Dames en Kinderen. Het Knippatronenblad (Supplement) be- vat vele patronen van mooie Mousselinen Japonnen voor dames- en jongedames, zeer mooie Blouses, Rok ken, Mantels enz. enz., benevens vele aar dige Kinderjurken, Jongenspakjes enz. Eveneens is hier nog aan toegevoegd een Handwerkpagina. Aan het Bureau der Nieuwe Sneeker Courant zijn k 15 cent per stuk (franco per post 16 ct.) Bij abonnement is de prijs slechts f 0.65 (franco per post f 0.75) per 3 maanden (6 nummers.) Zijn goederen konden echter niet verbeurd verklaard worden volgens de Poolsche wet. Maar de Poolsche opstand van 1830 kwam en toen hield men zich niet meer zoo nauwkeurig aan de wetten. De prachtige bezittingen van Demblin bevielen den onderdrukker, den „wor- ger” van Polen, veldmaarschalk Iwan Pasjke- witsj en Tsaar Nicolaas I besloot ze hem te schenken. Men kocht ze van Jablonofski, maar.... men bepaalde zelf den prijs en de ban neling moest tevreden zijn met een tiende der waarde. De Russische parvenu want dat was Iwan Pasjkewitsj maakte van het slot zijn zomerresidentie en het landgoed gaf hem een vorstelijk inkomen. Dat was in 1836. Maar in 1842 vond de veldmaarschalk dat de plaats bijzonder goed geschikt was voor een vesting. Dus werd besloten tot het bouwen daarvan, waarbij de regeering den braven generaal en stadhouder van Polen het daarvoor benoodigde land afkocht, en er meer dan tienmaal zooveel batcekenis in de linies hebben gebracht voor betaalde als de vroegere eigenaar had - - - gekregen. In 1842 werd reeds met den bouw der ves ting begonnen. De veldmaarschalk wist er nog een zaakje van te maken hij richtte op zijn goederen steenbakkerijen op, die de steenen voor de wallen leverden, en beweerd werd, dat de vesting niet duurder zou gekomen zijn, als men haar van zilver had gebouwd. Het eenige merkwaardige was, dat de plaats voor een vesting werkelijk gunstig is gelegen zij ligt tusschen twee bevaarbare rivieren en is door moerassen omgeven zij gold dan ook vroeger, toen men nog geen ver-dragende ka nonnen had, voor onneembaar. Dat erkende een der beste Russische militaire deskundigen, baron Totleben, en ting in 1855 tot een steunpunt voor voor moest zij echter worden uitgebreid mön kwam tot do erfgenamen van Paskjewitsj die nu het land in bezit hadden. Die waren niet minder mannen van zaken dan de oude generaal, en sedert heet hetals de vesting van zuiver goud was gemaakt, had ze niet duurder kunnen komen. Thans is het landgoed Demblin als majoraat in het bezit der Pasjkewitsj’en. De vesting heeft natuurlijk van allerlei noodig en het uitgebreide landgoed, dat voor haar muren ligt, levert dit alles en het brengt dan ook nog steeds het meeste op van bijna alle land goederen in Polen. Onderzeeër-gtvaar. De „Frankf. Ztg.” publiceert een veldpost- briof van de Dardanelien, waarin een Duitsche machinist o. a. weergeeft wat hij ondervond tijdens den aanval van een onderzeeboot. „Nu wil ik u eens vertellen”, aldus de schrij ver, hoe het ons op onzen laatsten tocht ge gaan is. Vooruit moet ik echter opmerken, dat het één, misschien ook verscheidenen En gelschen onderzeeërs is gelukt, door do Dar danelien de Zee van Marmora binnen te dringen. Wij voeren, d. w. z. het Turksche stoom schip.... en wij, onder begeleiding van een iorpedoboot, naar de Dardanelien. De zee was zoo glad als een spiegel en de zon scheen heerlijk. Aan boord hadden wij 200 man, 200 paarden en vele transportwagens, ’s Middags om 6 uur passeerden we een eiland. Geen mensch dacht aan onderzeeërs. Plotseling, het Was 6.40 uur, zag de kapi tein echter aan stuurboordzij op een afstand van 600 M., een zilveren schuimstreep met razende snelheid op ons afkomen. Een torpedo Onmiddellijk gierde de sirene het alarm signaal. Wij werpen zoo snel mogelijk het roer om en nauwelijks 5 M. van ons af bruiste het ding langs onze achtersteven. Ik stond juist op het achterdek en kon nauwkeurig waarne men, welke richting do torpedo uitging. een oogenblik van eigenaardige strung. Zou hot een treffer zijn Neen, gered. Maar toch een vreeselijke knal en aan den boeg van de achter ons va rende stijgt een huizenhooge waterzuil om hoog. We vreezen het ergste, maar reeds geeft het getroffen schip het signaal: „Doorvaren. Slechts lichte beschadiging 1” Geen periscoop was te zien, maar nu springt onze machine-telegraaf op„Let op, sluit de schotten.” Ik op post. Het uur dat ik daarna aan de machine heb doorgebracht, zou ik niet graag nog eens beleven. De hand aan de keer- koppeling, het oog op de telegraaf gericht, zoo sta je daar, met het bewustzijn „Een paar uur van me af vaart de dood mee, en je kunt er niets tegen doen.” De paarden, die in de ruimen zijn gestald, slaan af en toe met de hoeven tegen de ijze ren schotten, dat het dreunt. Dan krimp je onwillekeurig oven in elkaar. Maar tanden op elkaar, en er niet aan denken. Het gelukt me met mijn Turksche stokers en smeerders een gesprek aan te knoopen. Ik maak ze met een grap aan het lachen en ver geten is, dat daarbuiten, niet ver van ons van daan, de dood loert. Eindelijk is de nacht voorbij en ’s morgens zijn we in Gallipoli. In de lucht hangt een voortdurend gegrom als een ver-verwijderd onweer. Dat is de donder van het geschut der Engelsch-Fransche vloot, die blijkbaar aan overvloed van munitie lijdt. Anders kunnen wij ons ten minste niet verklaren, waarvoor al dat doellooze geschiet goed is. Spoedig wa ren we onze lading kwijt en twee dagen later lagen we weer voor Konstantinopel. Overmor gen gaat het er weer op los. Ik hoop maar, dat ik weer het geluk heb er door te rollen. Vrouwenleed. In het „Handelsblad” schrijft een medewer ker over vrouwenleed in Duitschland. Hij schrijft o.a. Er zijn vrouwen zooals de echtgenoote van een onderwijzer in een dorp even over de grens, die aan ’t begin van den oorlog op mijn vraag hoe ze zich voelde onder de afwe zigheid van haar man eenigzins smalend over de onnoozelheid van de vraag antwoordde „Och wat, mijn manDaaraan denken wij niet. Als de Keizer maar overwint.” Een boerenvrouw, die vijf zonen aan het front had, antwoordde den medewerker, toen hij vroeg of zij niet in angst zat over het lot van haar jongens: „neen daarvoor zijn wij te vaderlandslievend”. Er zijn echter, zoo vertelt de medewerker, ook millioenen vrouwen in Duitschland, die hun offers met een bloedend hart brengen. En dan verhaalt hij de geschiedenis van een jonge vrouw, in Nederland woonachtig, die haar man ook ten oorlog zag gaan. In de maand Augustus 1914 nam hij deel aan de vervolging der Franschen, en hij en zooveel anderen schreven naar huis dat zij in veertien dagen in Parijs zouden zijn. Zij was er trotsch op dat haar man medestreed, want van haar prilste jeugd was haar bij gebracht, dat Duitschland, wanneer het ooit overging tot het voeren van een oorlog, met zooveel ontstuimige kracht op do vijanden los zou gaan, dat die niet den tijd vonden om zich te weer te stellen en hals over kop zouden vluchten om vrij baan te maken. Na de laatste Augustus-dagen gingen echter twee weken voorbij zonder dat zij iets van haar man hoorde. Tegen half September vernam zij uit een Nederlandsche krant dat de Duitschers in Frankrijk teruggeslagen waren en dat vele Duitschers op het veld van eer waren geval len. Toen begon de jonge vrouw er rekening mede te houden, dat ook zij haar man zou kunnen verliezen. Van tijd tot tijd kreeg zij nu weer korte berichten van haar echtgenoot, tot in het laatst van October de berichten weer uithieven en het ergste begon te dreigen. Acht dagen lang wachtte zij tevergeefs. Eindelijk, zoo vertelt do medewerker, den negenden, hoorde ze ’t hekje voor haar woning knoersen, zag ze hoe de busklep werd open geduwd, wachtte ze glimlachend op de kaart 11 - i- x. Maar haar hart kromp ineen toen ze niet het licht cartonblaad- je zag neerklappen in de bus, doch een zwa- ren brief, met den bekenden veldpoststempel erop on voorzien van een adres, geschreven door een andere hand dan de zijne. Haastig scheurde zij de enveloppe open, zo hoopte nog dat het een verwonding mocht zijn, dat zo hem misschien spoedig thuis kon ver wachten om uit te rusten van de vermoeienis sen en nieuwe krachten te vinden. Ze las, zo las gretig de woorden, door een vriendenhand geschreven bij de weinige papieren, welke in zjjn zakken gevonden waren. Doch eer ze ten einde gelezen had, zonk zo bewusteloos ineen. Sinds zeven dagen was ze al weduwe, had ze gezien. Den volgenden dag werd, ontijdig, haar een kindje dood geboren. Vier weken daarna sprak ik haar voor ’t laatst. Ze stond op 't punt toen om naar haar vaderland terug te keeren. Daar, in den schoot van haar familie, hoopte ze den druk van de eenzaamheid en verlatenheid minder zwaar to gevoelen. Ze zou nooit meer het jonge, blonde, opge wekte vrouwtje worden van drie maanden te voren. De bleekheid van haar vervallen ge- i zicht, de gebogen houding van haar vroeger i steeds rechte, lenige figuur, bewezen dat haar lichaam zwaar lijdende was. En uit den we- zenloozen, verstarden blik van de helderblauwe oogon, die wijd gesperd stonden in hot bleoke gezicht, begreep ik dat in haar lijdende lichaam haar ziel gestorven was. Er zijn nog altijd vronwon en vrouwen in Duitschland. Nog steeds zijn er vrouwen die den roem en de eer van hot land en zijn kei zer meer achten dan het lot van een familie lid. Maar haar aantal is toch veel kleiner dan bijna een jaar geleden, toen in den eer sten roes door velen hot mogelijke lot van den nabestaande voorbij werd gezien voor do groot heid eh de glorie van het land. Rusland’s buitenlandsche handel. In welke mate do handel van Rusland door den oorlog geleden hoeft, blijkt uit hot vol gende cijfers., Volgons juist gepubliceerde ambtolijke cijfers bedroeg de waarde van de invoer in Rusland over het tijdvak 1 Januari1 Juni 1915 R. 142,850,000 (v. j. R. 649,413,000), on die van den uitvoer R. 72,285,000 (v. j. R. 610,423,000). UITVOERING van het Sneeker Muziekcorps op het Scha penplein op Maandag 2 Aug. ’sav. 8 uur. Men wordt verzocht tjjdens de uitvoering de stilte te bewaren en geen gerucht te de stilte te bewaren maken in de Peperstraat (wegens ziekte van een der bewoners.) Volksliederen. L’Aviateur Marche Le Lys d’Argent Eglantine Vals Doux Sourire Gavotte Fantaisie sur Robin des Bois Au Golfe de Naples Valse Aisha Fantaisie sur La dame blanche Bouldieu. Marche des Bonnetiers J. Bouchel. - Op de voordracht voor leeraar in de Hoogduitsche taal- en letterkunde aan het gymnasium en de H. B. S. met 5-jarigen cursus te Winschoten komt voor mej. O. Janssen alhier. Buurtvereeniging Marktstraat. De buurtvereeniging >Marktstraat< vierde gisteren feestelijk haar 150-jarig bestaan. Bpna alle gebouwen aan die straat staande vlagden. Voor het eindexamen H. B. S. met 5-jarigen cursus (3e ploeg) slaagde o. a. de heer 8. L. Fokkema, leerling van de H. B. S. alhier. Een leerling van onze H.B.S. werd af gewezen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 5