1 I I I Ingezonden. Nieu wstijdingen. Uit onze Raadzaal. voor iige een 396 op 1 Juli I of :ele He die en ute ■er- cht het Vreemdelingen verkeer deelt ons mede dat bjj haar bericht is ingekomen dat het vanaf 1 Aug. streng verboden is aan rei zigers beschreven of gedrukte papieren, kranten, reisgidsen, notitieboekjes, leesboe ken en dergelpke over de grens naar Duitch- land mede te nemen. Den reizigers is daarom aan te raden papieren van welken aard ook niet anders dan per post naar Duitschland te zenden. Na gehouden vergeljjkend examen door de letterkundige faculteit te Utrecht zullen als beneficiantan van twee academische studiebeurzen van het Bumaleen worden voorgedragen de heeren L. Tichelaar te Ng- land en van der Woude, oud-leerling van Het volgende is er aan ontleend. Het aantal leden steeg van 396 op 1 Juli 1914 tot 407 op 1 Mei j.l. Van de lan Kuyt, U. Rijpma, F, de Wolf en C. A. Zel- velder. De Voorzitter wijst tot leden van de com missie, belast met het onderzoek aan de h.h. Visser, Bont en IJ t s m a en schorst de vergadering. semael om ie worden herbenoemd tot onder wijzer in den cursus in Fransch aan school No. 2. Z. h. st. op voorstel van B. en W. tot her benoeming besloten. Punt XV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om opnieuw een crediet van f 2000 SNEEK. 8 Aug. a.s. zal Hendrikus Draaisma 65 jaar werkzaam geweest zjjn bjj de firma Stam alhier. De vereeniging tot bevordering van taarnplaatjes werd, in verband met het stopzetten van verschillende cursussen voor volwassenen, minder gebruik gemaakt dan vorige jaren. Alleen door de afdeeling Friesland werd een jaarverslag ingezonden. De rekening van het orgaan der vereeni - ging sloot met een nadeelig saldo van !:73.791/2 de bibliotheek breidde zich ge stadig uit. De rekening en verantwoording van den oenningmeester werden goedgekeurd. Besloten werd, de volgende algemeene vergadering in Noord-Brabant te houden. Het quotum werd bepaald op f 1.25 per lid. Aan de orde kwam een voorstel van de afdeeiing Groningen, luidende »Het hoofdbestuur stelle een brochure samen met onze bezwaren tegen de wjjze, waarop getracht wordt, langs den weg der bekende f 5000 van de staatsbegrooting onze positie te verbeteren wjjze daarin een beteren weg en zende die brochure aan de leden der Staten-Generaal en aan anderen, die te dier zake invloed kunnen uitoefenten.” Besloten werd, een brochure samen te stellen als door Groningen werd voorge steld, in dien zin, dat aan de afdeelingen vragenlijsten zullen worden gezonden, waarin die afdeelingen haar wenschen betrekkeljjk deze zaak zullen mededeelen. Friesland stelde voor, aan land- en tuin- bouwonderwjjzers niet-leden der vereeniging het orgaan der vereeniging niet meer ge regeld te zenden. Het werd toegelicht door den secretaris der afdeeling, den heer K. Epema te Sua- woude, en met 7 stemmen aangenomen. Bjj punt 9»het landbouw-huishoudon- derwjjsc werden door den voorzitter om trent de regeling daarvan eenige inlichtin gen gegeven, om naar aanleiding daarvan te constateeren 1. dat de leeraressen bij genoemd onder was belangrgk hooger worden gesalarieerd dan de onderwijzers bij het lager land- en tuinbouwonderwps 2. dat de salarieering van genoemde dames zeer ongelgk is in de verschillende provincies, en 3. dat dit in verband staat met het feit, dat die regeling niet is bjj het rjjk, maar bjj groote vereenigingen in de pro vincies. In den middag werden per auto de ex cursies gehouden. WOMMELS. Te Serooskerke is beroe pen Ds J. P. Klaarhamer, predikant bjj de Geref. Kerk alhier. iet Gymnasium te Sneek. 1 De toekenning in 1914 werd evenals die i in 1913 wegens eene informaliteit, beslaan de in het niet nakomen van een testamen taire bepaling (n.l. het zorgdragen, dat twee oproepingen in; de courant plaats hadden) door den minister van binnenlandsche zaken vernietigd. HEMELUM. Bjj Kon. besluit is aan de diaconiën der Hervormde Gemeente van lemelum, Mirns en Bakhuizen machtiging verleend tot aanvaarding van een legaat van f1000, besproken door wjjlen Vrouwe A. C. van Swinderen, douairière Mr. J. ba ron van der Feltz. OPPENHUIZEN. 3 Aug. H. h. Kerk voogden hebben besloten een klinkervoetpad aan te leggen van den grintweg naar halte- Oppenhuizen. Eerstdaags zullen de werk zaamheden een aanvang nemen, opdat voor den herfst hei werk klaar is. OPPENHUIZEN, 3 Aug. Toen men gisterenavond de vlag van den toren naar beneden zou trekken, bleef ze haken achter de haan. Alle pogingen om ze los te ruk ken, mislukten. Eindelek heeft men ze aan flarden gescheurd, zoodat een gedeelte bleef wapperen aan de spits. Een en ander deed veel menschen toestroomen. TERZOOL. Bjj de alhier gehouden Kaats- partjj van de ver. »Trye Doarpen” werden de prjjzen gewonnen door de parturen van Rauwerd, Oosterlittens en Dronrjjp. (Vol gend nr. uitvoerig verslag.) OOSTHEM, 2 Aug. Gisteravond nam Ds. M. Visser afscheid van de Geref. Gem. alhier naar aanleiding van Hebr. 13 20 en 21. 18 jaar was Ds. Visser als onder wijzer, 2 als oefenaar en 22 als leeraar hier werkzaam. Er was veel belangstelling ook van de zjjde der collega’s. Zondagmiddag hebban de jongelui onder leiding van de heeren Tjebbes Crone in deze maand het waterkamp in onze provincie zullen betrekken, zich te Amster dam ingescheept. Het grootste schip dat meeging is een tweemastschoener, voorts waren er motorbooten, zeven botters en jollen, 11 sloepen, het admiraalschip de Mercuur. De motorboot Kromhout 8, van den heer Goedkoop ’welke ook mede zou, werd te elfder ure verkocht aan de Ned. Marine zoodat daarvoor een ander schip in de plaats kwam n.l. de sleepboot An toinette. In het ruim van de tweemastschoener waren een zeventigtal hangmatten slaapplaatsen opgehangen. Het schip har 1500 gesmeerde broodjes aan boord voor de reis naar Lemmer. Er gingen 210 jon gens mede. Het vertrek was uitstekend geregeld, pre cies om vjjf uur vertrok de vloot. Gaan kerd werd voor Durgerdam waar de nacht werd doorgebracht. De redactie van de Kampioen, orgaan den A.N.W.B. looft voor het aardigste van verhaal van het varen het kamp en het kampleven, geschreven door een deelnemer, eenige prjjzen uit. Maandag 2 Aug. Toen het eerste eskader, bestaande uit de sleepboot van de heeren Goedkoop met circa 10 sloepen van de Mg. Nederland om circa 12 uur in den middag de Lemmer naderde werd dit het eerst be groet door de vlag der S.Z.C. in top van de »Novum” van den heer Dirk Bouma al hier, die de kampeerders tegemoet ge varen was. Op een half uurtje afstand van de haven zetten de sloepen zeil boet los. Het was allen met een flinke de haven te zien aankoersen. boot, waar de Tjebbes aan boord was, bleef in de buurt een wakend oog houden. Om circa 1 uur waren zjj binnen en wer den op het havenhoofd door honderden men schen en met wapperende vlaggen begroet. Spoedig volgden de grootere schepen en allen, behalve de botters, zetten om circa half vier de tocht voort naar Langweer. Aan de hoera’s die opgingen was te merken dat het geheele gezelschap zich in prettige stemming bevond. Tegen het vallen van den avond bereikte men de omgeving van Langweer. De Staatscourant bevat weder een aantal maximumprijzen. Voor den kleinhandel is die van zeep vastgesteld op f 0.32 per K.G., suiker f 0.55, zout f 0.09, soda f 0.07. Ook zjjn brood- en kaasprjjzen vastgesteld env an tal van andere artikelen vulgen er nog. Te Leeuwarden werd Zaterdag onder het voorzitterschap van den heer S. Molewgk te Groningen, de jaarvergadering gehouden van de Nederlandsche vereeniging van land en tuinbouwonderwjjzers. De voorzitter van de afdeeling Friesland riep den aanwezigen het welkom toe. De heer Molewjjk dankte voor de ont vangst en bracht het jaarverslag in be spreking. Het werd zonder discussie vastgesteld. BiiWBl Je NIEUWE SNEEKEfl COUNT ft. 88 ffl fttti 4 Aw® 1815 I 3 Bad opel den s en men iden veg, ien. hen pm lalf gaf en zij, liet (Buiten verantwoordelijkheid dor redactie.) iht. van de en- 1de de, 1 iUll, Og- ren md. end gen ifde aar ;en. aar een aar kon >ud eel, gde de an- rot- oor óch het het p.” um, and 11 a- óijn OP Na heropening en nadat de h.h. Kiezebrink en De Wolf de vergadering hebben verlaten, verklaart de heer Visser dat de meerder heid der commissie de geloofsbrieven in orde heeft bevonden, waarom zij concludeert tot toe lating der gekozenen. en lieten de sleep een aardige aanblik, eu ruime bries op De sleep- hoofdleider de heer P. Een ligplaats voor Luxc-vaartuigeit Geachte Redactie Gepermitteerd Terzake dan Had ’k ooit kunnen droomen antwoord op mijn ingezonden arbeid te ontvangen van nie mand minder dan den heer Secretaris S. Z. C., een bekend waterman. Ik stond gewoonweg paf doch mjjn gemoedsbarometortjo bleef op mooi weertje staan. En hoe kan dat anders, waar ’k steeds de belangen van den handel der stad tracht te bevorderen, men feiten begint op te sommen die verbetering eischen. Waar onze zóó wel kome vreemdelingen met de Sneeker situatie ton heele male onbekend zijn, dient men hun de geschikste ligplaatsen te wijzen. Slaat men dan dien raad in den wind.... men heeft dan toch zijn plicht gedaan. Laat men ’t na, ge raken ze onwillekeurig (varen waar ook een ander heenvaart) in 't gedrang en komt zoo’n luxe schuit (welke boot-eigenaar is niet wijs met zijn vaartuigdikwerf naast een lossend, natuurlijk stuivend schip te liggen of tegen een vrachtstoomboot waar de toeristen met halsbrekende toeren moeten overklimmen, vaak over petroleum vaten of lijnkoek kis ten, om den wal te bereiken feitmotorboot „Wega” Zon dagavond 1.1. op zij der Sneek 4, Jousterkado). Tegenspreken s. v. p En zoo zijn er meer Wanneer de hr. B. zegt dat hij er nooit veel van bemerkt, dat de Watertoeristen hier hinder ondervinden, dan beziet Z.Ed. de vreemdelin gen misschien te veel met eigen oogen. Zoo de heer B. met diverse bemanningen van luxe schepen converseerde zal hij het ze ker met Reporter eens zijn dat die flinke va ren sluidjes wat beters te doen hebben dan de „Jobsiade” aan „walbezoekers" te verkondigen. Mag ik den heer B. eens vragen of 2J.W.Ed. ook zijn opwachting heeft gemaakt bij Zijne Excellentie Minister Loudon en den Weledel- Zeergel. Heer Prof. Pel, die dezer dagen met hunne motorbooton Sneek bezochten Interes sant zoude het zijn te willen medodeelen wat hij hoorde in zijn gesprekken met genoemde Heeren. Hem was natuurlijk bekend, dat die Heeren eenige dagen in ons midden waren. Heeft hij deze Hooggeplaatste Heeren dan ook een gratis retourtje Jachthaven aangeboden? Geachte Heerik zoude u werkelijk eens aanbevelen het reglement N.V. Jachthaven eens terdege door te lezenDat eenvoudige boekje met zjjn vredige groene omslag laat niet met zich spotten Want dat wikt èn het bestuur beschikt! Heb ’t zelf gelezen, herlezen, maar van gra tis ligplaatsen in de Jachthaven heeft het me niet verteld ’t Comité Jachthaven de Heeren Volkers, Olij en Van der Zee, ervaren man nen, die bij aanvraag voor ligplaats (herleest deze woorden) deskundig kunnen èn zullen be- oordeelen of de aanvraag voor inwilliging vat baar zij. Hoe is het mogelijk, dat de Heer Se cretaris S. Z. C. dat bekende bord bij de in- vaart der Jachthaven nog nooit heeft gelezen! Duurte-tocslag. geen noemenswaarde drukte. Bij vervroegde sluiting zullen velen öf naar Nijezijl of naar Sneek gaan. Op Zaterdag en Zondag is het bezoek bij hen het drukst, zoodat zij ernstig in hun bestaan worden getroffen, en dat, waar vrij hoog vergunningsrecht moeten be- besluit (met, de aangobrachte wijziging) te nemen. Het laatste voorstel in stemming gebracht, wordt aangenomen met 6 tegen 1 stem, die van den heer Visser. Punt V. Aanbieding ter behandeling der navolgende verordeningen a. eene wijzigingsverordening der heffings- verordening op de begrafenisrechten b. eene heffing s- en invorderingsverordening omtrent het weghalen van faecale stoffen Beide voorstellen, onder dit punt ingediend, bedoelen hoofdzakelijk versterking van de ge- meente-financiën terwijl men verhooging van het maximum van den H.O. wil ontgaan. Na enkele wijzigingen wordt de eerste’verorde- ning vastgesteld en de datum van in werking treding gesteld op 1 Jan. 1916. De verordeningen onder b worden onver anderd vastgesteld. De datum van in werking treding wordt eveneens bepaald op 1 Jan. 1916. Punt VI. Vaststelling 2e kwartaals school- geldkohier. Punt VII. Reclame hoofdel. omslag. Deze punten worden in besloten vergadering behandeld. Daarna sluiting. zij een talen. De V o o r z. doet daarop voorlezing van een concept-besluit, waarin in hoofdzaak wordt voorgesteld het sluitingsuur te vervroegen van 10 op 9 uur en ’s Zondags 8 uur. Deze ver ordening zal dan in werking treden op 1 Mei 1916 Echter vond de minderheid in het Dag. Bestuur (de burgemeester zelf) geen deugdelijke motieven aangevoerd voor een dergeljjk besluit. Als hoofd der politie had de Voorz. geen reden om een dergelijk voorstel te doen. Hij vreest voor stappen te doen op een terrein, waar de Raad niet behoort. Een bijzonder bezwaar acht Spr. dat de her bergiers onrechtvaardig worden gestraft. En de gevolgen der aanneming zullen niet uitblijven. De herbergiers lijden directe schade. Het drankgebruik zal naar elders worden ver plaatst en dat zal weer drukte op straat brengen. De bevordering van drankbestrijding en van de godsdienstige belangen wil Spr. verder aan den wetgever en particulieren over laten. De heer v .d. Goot (weth.) verbaast zich wel wat over de schrille houding, die de Voorz. aan neemt tegen de uitgesproken gedachten van den Raad. Voorts wil Spr. opmerken, dat zelfs drank gebruik nimmer bevorderlijk kan zijn aan de zedelijke belangen der gemeentenaren. De directe schade voor de gemeente (gemis van vergunningsrecht) mag men niet zoo hoog aanslaan. Een feit is, dat bij den vroegeren toestand tal van gemeenten profiteerden van de drinkgelegenheden. En Spr. verwacht bij aanneming van dit voorstel een moreel voor deel, wel op wegende tegen een luttele f25 VERGADERING van den Raad der Ge meente IJLST op Maandag 2 Augs. ’s avonds 6% uur. Voorzitter de heer H. P. Fledderus, burge meester. Aanwezig alle (7) leden. Na lezing van het formuliergebed wordt de Verg, geopend. Op voorstel van den Voorz. wordt besloten namens den Raad een telegram van gelukwensch te zenden aan H. M. de Ko ningin Moeder Na lezing worden de notulen onveranderd vastgesteld. De Voorz. deelt mede a dat de gehouden kas-verificatie bij den gemeente-ontvanger en den boekhouder van het armbestuur aanwees, dat in kas was resp. f674.035 en f649,47 b dat over de maand Juni binnen den kos- teloozen kring 81 telegrammen werden behan deld; c dat de kosten, van verpleging van een krankzinnige in het gesticht te Franeker, blij kens uitspraak, komen ten laste van het Rijk; d dat Ged. St. voor kennisgeving hebben aangenomen de geloofsbrieven der herkozen raadsleden e dat zjjn ingekomen, maar nog niet voor behandeling vatbaar een concept-verordening voor de Provinciale keuring en (in verband hier mede) een wijziging der politie-verordening. Ingekomen is een adres van de heeren J. Sijperda en G. de Vries, vergunninghouders, betreffende punt IV der agenda. Dit adres zal bij genoemd punt worden behandeld, terwijl de mededeelingen voor kennisgeving worden aangenomen. Punt II. Goedkeuring Armvoogdijrekening dienst 1914. Op voorstel van de commissie van onder zoek, wordt besloten deze rekening goed te keuren. Punt III. Voorloopige vaststelling gemeen- terekening dienst 1914. Op voorstel van do commissie van onderzoek wordt de gemeenterekening voorloopig vastge steld.’ Punt IV. Verzoeken betreffende het slui tingsuur der herbergen van a. de onthoudersvereenigingen alhier b. vergunninghouders alhier, waarbij concept besluit wordt aangeboden. In hun adres wijzen de herbergiers op de ernstige bezwaren hunnerzijds tegen het ver zoek der geheelonthoudersvereen. en de door enkele raadsleden uitgesproken gedachten daaromtrent. Volgens hen heerscht in IJlst Een protest door de h.h. J. IJtsma en G. H. Schaduwzijden wil Spr. niet ontkennen, maar de Haas ingediend, is naar het oordeel van de Spr. heeft ook lichtpunten aangewezen. De meerderheid der commissie van geen waarde. Raad oordeele verder. De heer IJ t s m a, de minderheid der com- I missie concludeert tot niet-tpelating, daar op de stemdag door eene vereeniging stembiljet ten zijn uitgereikt, welke invloed kunnen heb ben gehad op den uitslag der stemming, daar de indruk kon worden gewekt dat moest worden gestemd als op dit biljet was aange geven. De Voorz. is het met de meerderheid der commissie eens, en ziet geen bezwaar in toe lating der leden De beslissing blijft intus- schen bij Ged. St. De heer IJ t s m a stelt voorop dat onmid dellijk na de stemming de vereeniging welke het aanging erkend heeft dat de zaak niet in orde was en hare verontschuldigingen heeft aan geboden. Als waarschuwing om bij verkie zingen niet te ver te gaan was het protest wel op zijn plaats, terwijl Spr. er prijs opstelt het oordeel in hoogste instantie te kennen over de kwestie of deze reclame een verkiezing al of niet nietig maakt. Ged. St. zullen thans heb ben te beslissen. De heer Brouwer verklaart reeds den morgen van de stemdag getwijfeld te hebben aan de toelaatbaarheid van de bedoelde reclame. Met 8 tegen 2 stemmen (die van de h.h. Brouwer en IJtsma) wordt besloten tot toela ting van alle gekozenen. Hierna sluiting der Vergadering. te verleenen ter bestrijding van de kosten, ge moeid met den duurte-toeslag Z. h. st. aangenomen. Punt XVI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der gemeentebegroo- ting voor 1915. Een te maken filter voor de waterleiding zal pl. m. f 1400 meer kosten dan begroot was, de inkomsten uit waterverbruik kunnen echter ook f1400 hooger gesteld worden. Deze wij zigingen in de begrooting worden z. h. st. goedgekeurd. Het protest tegen de uitslag der stemming. Punt XVII. Onderzoek der geloofsbrieven van de her- vn nieuwbenoemde leden van den Raad, de heeren J. G. W. Kiezebrink, M. A De heer Visser acht verschillend stand- punt mogelijk. Tegen geheelonthouding en Christelijke heiliging van den Zondag, waarop voor een groot deel de voorstanders van het 1 voorstel steunen, heeft Spr. geen bezwaar. Mits 1 men aantoone, dat het belang der gemeente dit vordert. En waar dit niet geschied is, daar-, vreest Spr. vele bezwaren. Er zal een reactie van de jongeren vooral komen. Ook na 9 uur zal er, hetzij in huis, op de Laan of op andere stille plekken, genoeg worden gedronken. En menigeen wil zijn gezellig Zaterdagavonduurtje niet missen. Dan komt er tenminste een sociëteit onder Koninklijke goedkeuring. Ook acht Spr. het niet onmogelijk dat een actie bij Ged. Staten zal worden ingesteld, om de verordening niet goed te keuren. En voorts wil Spr. vragen of het billijk is de belangen der herbergiers op te offeren, ter- wille van 2 a 3 menschen, die men toch het drinken niet kan beletten. En waar zelfs het recht van speciale ont heffing (dispensatie) wordt opgeheven, daar leggen B. en W. zich de boeien aan. Dit acht Spr. de gekroonde dwaasheid. De heer N a u t a (Weth.) wil waarschuwen voor het te veel schermen met het algemeen belang; Veel wat in het algemeen belang is, zal de Raad niet kunnen bevorderen. Maar hier geldt de vraagWat kunnen wij volgens de wet doen? Is dit voorstel in strijd met de wet Dan is het pleit beslist. Maar is het overeenkomstig de wet, dan meent Spr. dat hierbij gerekend mag worden met de gezind heid der inwoners. Spr. herinnert verder aan eenige ergerlijke feiten, die toch, vooral op Zondag, zeer aanstootelijk zijn. Op een Chr. heiliging van den Zondag mag de Raad wel terdege letten. De Voorzitter bestrijdt de verschillende geopperde argumenten breedvoerig. Alles wat niet met de wet in strijd is, is daarom nog niet altijd wenschelijk. Aan de gemeenteraden behoort met het oog op de uitvoering van de drankwet, eene belangrijke taak, waaraan Spr. ook steeds de hand wil houden. Maar men overdrijve niet. De door den heer N. ge noemde feiten zjjn ergerlijk, maar waar roeit men ze geheel uit Het betreft hier maar een paar gevallen. En als spr. terugziot naar den tijd, toen hij voor 18 jaren het burgemeesters ambt te IJlst aanVhardde, dan is er eene be langrijke verbetering te constateeren. De poli tiemacht is zelfs ingekrompen, maar bij invoe ring van deze maatregel zal er meer drukte komen. Men moet volgens Spr. niet overal komen metdit mag niet en dat mag niet. In vele gevallen bereikt men dan juist het tegenovergestelde, van wat men beoogt. De heer Visser herhaalt zijn bezwaren en acht het voorstel onaannemelijk* De heer v. d. Goot meent, dat 2 a menschen, waarover hier wordt gesproken, niet f80 per week verdrinken. Er moeten dus meer gebruikers zijn. En de gelegenheid, die er nu is, om dit drankgebruik in te krimpen, wil Spr. aangrijpen. Na nog eenige bespreking, waarin opk de heer Looijenga zich voor het voorstel ver klaart, wordt door de heeren wethouders do clausule omtrent het verleenen van dispensatie teruggenomen, omdat het verleenen van verlof tot langer openblijven toch zelden of nooit voorkomt. Alsnu doet de hr. Visser het voorstel op het verzoek der geheolonth. vereen, afwij zend te beschikken. De heer Nauta stelt voor het concept besluit (met, de aangobrachte wijziging) aan Walenkamp bij Langweer. Maximumprijzen. Land- en Tuinbou wonder wijzers. Vervolg 1ste Blad. Punt IX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende regeling der jaarwedde van den gemeente-architect Flipse en tot con tinuatie der aan den heer I. J de Jong ver strekte opdracht. Hit het voorstel blijkt o.a. dat de heer Flipse thans luitenant, eerstdaags vermoedelijk naar het landweerbataljon alhier zal worden over geplaatst. Voorgesteld wordt dan zijn salaris te doen ingaan, zoodat de heer Flipse zal ont vangen f2000, onder aftrek van f1300 welke hij als luitenant verdient, dus f700. De heer De Wolf vindt het niet in het belang van de Sneeker burgerij dat de archi tect f 700 zal genieten, zoolang hij onder dienst is en dus zijn werk niet kan verrichten. Waar om is da heer Flipse niet zoolang in Does burg in dienst gebleven. De h.h. Blok en de V o o r z. achten het in het belang van Sneek dat de nieuwe archi tect, ook al is hij nog militair, zich reeds eenigszins op de hoogte kan stellen van de toestanden hier. De heer Kiezebrink acht de door B. en W. voorgestelde regeling wel goed, doch is er niet van overtuigd dat de heer De Jong als tijdelijk architect zal willen aanblijven wan neer de heer Flipse feitelijk ook al gemeente- architect is, al neemt hij dan ook nog niet alle werkzaamheden waar. De heer D r. Bouma gelooft niet dat er bezwaren zullen rijzen. Z. h. st. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Punt X. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om de gemeente te doen aansluiten bij den provincialen keuringsdienst Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het aantal vergunningen van 44 op 35 gebracht. Punt XI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende verlaging van het ma ximum drankvergunningen, welke in deze ge meente verleend mogen worden B. en W. stellen voor naar aanleiding van dit adres aan H. M. de Koningin te verzoe ken het maximum aantal vergunningen thans 44 bedragende te brengen op 35 (hetgeen ook adressanten willen) waarmede de gemeente de drankbestrijding krachtige zedeljjke steun ver leent. Practische gevolgen zal de verlaging niet direct hebben, daar het aantal werkelijk verleende vergunningen thans nog 51 bedraagt, (in 1905 was het maximum 41, het werkelijk aantal vergunningen 73, in 1910 resp. 43 en 58). Het aantal verleende vergunningen daal de dus in 5 jaar met 14, en in de volgende 5 jaar met 7. Het aantal verloven voor alc. drank bedroeg in 1905 16, in 1915 33, het aantal verloven voor alcoholvrije drank in 1906, 6, in 19.15 16. Z. h. st. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. (De heer Bakker verlaat de verg.) Punt XII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche aanbesteding van het uitbaggeren van de Stadsgracht van de Koningsbrug tot de Waterpoort. De heer Kiezebrink acht het gewenscht dat in het vervolg concurrentie bij de onder handsche aanbestedingen wordt toegelaten, nu is alleen Krikke gevraagd. De Voorz. zegt dat deze Krikke ook het vorige jaar toon er wel concurrentie was voor hetzelfde werk de laagste was. De heer De Wolf vindt de prijs 29 et. per M3 niet concurreerend. Met alleen de stem van den heer De Wolf tegen wordt het voorstel van B. en W. aan genomen. Punt XIII. Advies van Burgemeester en Wethouders op een verzoek van het bestuur van het waterschap Hommerts-Sneek om vergunning tot het leggen van een duiker. Na kleine technische opmerkingen van de hh. De Wolf, Kiezebrink en Blok wordt het voorstel van B. en W. om dit ver zoek onder zekere voorwaarden in te willigen, z. h. st. aangenomen. Punt XIV. Advies van Burgemeester en Wethouders op een verzoek van C. P. van We-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 5