FIJNE BISKWIE, Handels-en Marktberichten. Veemarkt te Leeuwarden. reclamekolom. bij Westerhof. Oe Europeesche Oorlog. I Per Telegraaf. Nieuwstijdingen, V ;i Kort Oorlogsnieuw». SIlWiil rai 0 NIEUWE SNffil COUNT 80 ra Mai 1 Ab* ffi a 1 ver- e rgkswege ■':i van bij- Verkade’s ALLE SOORTEN niet hun tegenstanders binnenkort vernie tigend te slaan dan zullen zij zich wel vastzetten aan een gemakkelijk te verde digen linie en hun aandacht aan andere oorlogsterreinen schenken. Want de Duitsche generale staf zal zich wel niet te diep in het Russische rijk wa gen, in een gebied waar de terugtrekkende Russen misschien is het wat kras uit gedrukt bijna geen graspriet hebben laten staan en geen dwarsligger hebben achtergelaten. Intusschen hebben de Russen zelf hoop dat hun terugtocht niet maar altijd verder zal moeten gaan. De correspondent van de Times seint n.l. uit St. Petersburg, dat men van de 8 millioen man, die in Rusland bij den twee den ban zijn ingedeeld, er voorloopig maar 2 millioen onder de wapenen denkt te plaatsen. Het is niet langer een geheim volgt de correspondent dat Rusland sedett de oorlog begon, tusschen de zes en zeven millioen soldaten in het veld heeft gebracht en dat er nog evenveel beschik baar zijn om geoefend te worden. De productie van wapenen en munitie heeft reeds een hoog cijfer bereikt en neemt snel toe. Als de binnenlandsche fabrieken en die van de bondgenooten het leger van alles voorzien zullen hebben, wat het noo- dig heeft, zullen de Russen den invaller slag leveren.” Van andere zijde wordt zelfs gemold dat Japan eerstdaags Rusland te hulp zou ko men met niet minder dan 500 000 man. Dit laatste bericht lijkt wel wat sterk, al is de verhouding tusschen die beide rijken in de laatste maanden van dien aard ge worden. dat een dergelijke steun niet tot de onmogelijkheden zou behooren, wanneer het Russisch front beter te bereiken was. De minister-president toch heeft in de Doema medegedeeld dat de Russische regeering van plan is nog nauwere verbinding met Japan te zoeken dan door de deelname van beiden aan den oorlog tegen Duitsch- land reeds het geval is. Daar deze mede- deeling met gejubel is ontvangen, schijnt een hecht bondgenootschap tusschen de twee naties aanstaande. De minister heeft tevens in zijn rede nog laten doorschemeren, dat de oorlog ook daarom met kracht zal worden voortgezet omdat Rusland er van verwacht vervulling van enkele langgekoesterde wenschen, waar mede hij vermoedelijk wel bedoelde dat Rusland Constantinopel moet hebben. Van de andere oorlogsterreinen geen nieuws. De aankomst van een Italiaansche staf officier bij de Engelsch-Franscho legermacht aan de Dardanellen is, naar te Parijs be weerd wordt de voorbode van het deelne men van Italië aan den oorlog tegen Turkije. nieuwe groots veerbooten voor den dienst Sta vorenEnkhuizen, in het laatst dezer maand in de vaart worden gebracht. De booten, die geheel modern ingericht zijn, bieden ruimte voor 1000 a 1500 passagiers en zijn voorzien van twee dekken, een prome nadedek met kajuiten le, 2e en 3e klasse en een gewoon dek met restauratiezalen, rook- salon, enz. i i George en president Polncaré. PARIJS. 5 Augustus. Koning George heeft het volgende telegram gezonden aan president Poincaré „Ter gelegenheid van de herden king van den dag, waarop mijn land gedwon gen werd de wapens op te nemen t.egen den staat, die de voorkeur gaf aan een oorlog boven een conferentie en die op de schrome- lijkste wijze de verdragen heeft geschonden, die hij had onderteekend, wensch ik mijn volste vertrouwen uit te spreken, dat onze gezamenlijke pogingen tot een succes zullen voeren, en u van de voortdurende medewer king te. verzekeren en van het besluit, zoowel van mij als van mijn land, om den oorlog voort te zetten met onze dappere legers, totdat hij tot onze tevredenheid geëindigd zal zijn en totdat de vrede kan verzekerd worden.” meldt de Strassburger Post had vrijwillig dienst genomen en was ter oefening ingedeeld bij een bataljon pioniers te Straatsburg, waai de zwarte soldaat groot opzien wekte. Weldra werd hij echter weer uit den dienst ontslagen, omdat men hoogerop geen neger in de Duit sche gelederen wenscht te hebben. Volgens een besluit van den Pruisischen minister van spoorwegen, moeten do rijtuigen van alle treinen voor het vervoer van zieke en gewonde militairen binnen den kortst mo- gelijken tijd worden voorzien van verstelbare vensters van gaas, als bescherming togen de vliegen. Te Vlissingon is gearresteerd een Fransch- man Bounde, verdacht van spionnage. Hij is naar Rotterdam overgebracht, om door den officier van justitie te worden gehoord. Tsaar Nicolaas II van Rusland heeft een jaarlijksch inkomen van rond negentig millioen gulden. Hij is de rijkste van alle vorsten ter wereld. Ook in Ierland zullen van rgkswege drie groote munitiefabrieken worden gevestigd. De oogst in Rusland is zeer gunstig uitgevallen. Alleen om Moskou bedraagt de graan-opbrengst 6500 millioen K.G. dat is 30 procent meer dan verleden jaar. Er moet daar 1600 millioen K.G. vervoerd worden, waarvoor 120.000 wagons en 1800 locomotieven noodig zijn. Dat de Pruisische grensbewoners moeite doen levensmiddelen van Nederlandsch gebied te krijgen, is zeer verklaarbaar als men weet, dat in de Pruisische grensplaatsen een pond weitenmeel 70 en een pond rijst 75 pfennig kost. De smokkelaar verdient aan elk pond 18 cent. Als in de provincie Oberhessen een overwinningsbericht aankomt, wordt het ’t eerst bekend gemaakt in school, waarna de kinderen vaeantie krijgen en onder luid hoera-geroep het aan de bewoners gaan mededeelen. Dezer dagen snelden do kinderen weer de straat op en riepen uit alle macht„hoera 1” De men- schen liepen uit en bestormden de kinderen met de vraag, hoeveel Russen er weer gevan gen genomen waren. „Geen enkele”, was het antwoord, „maar onze onderwijzer moet naar het front. Hoera Hoera I” Fransche vliegers werpen metalen pijlen op de Duitschers. Een partij pijlen is nu naar Weenen gezonden om voor een weldadig doel verkocht te worden en daarbij bleek dat die uit Solingen kwamen, waar zij door de Fran sche regeering, toen het nog vrede was, besteld waren. Het heette toen dat zij deels moesten dienen voor weefspoelen of boren. Van de werkelijke bestemming wisten de Duitschers toen natuurlijk niets. Een inboorling uit Duitsch-Zuidwest- Afrika, die zich in Duitschland bevond - zoo Wolvordering. van de aanschrijving der bur- S van de betrokken gemeenten zijn de maand Juli niet minder dan 1075 wol- aan de Wed. Bijvoets te De algemeene toestand. Nadat de telegraaf ons gisterenmiddag reeds bericht had, dat de Duitsche troepen onder Leopold van Beieren Warschau ver overd hadden na hardnekkige gevechten met de Russische achterhoede, kwam gisteravond ook nog het bericht uit Wee nen dat de Oostenrijksche legers Iwangorod, dat gehouden werd door de Russen onder leiding van den Bulgaarschen generaal Di- mitrief, bezet hadden. In geen van beide berichten wordt ge sproken van buit of gevangenen. Men zal dus moeten aannemen dat deze buit niet groot was en dat de Russen hun aange- kondigde terugtocht in goede orde hebben kunnen uitvoeren. De aanval der DuitschOostenrijksche legers heeft hier dus tot een succes geleid van ongetwijfeld zeer groote moreele waar de; in Duitschland en Oostenrijk zal de tij ding opbeurend op de bevolking werken, in Rusland zal de ontruiming een pijnlijke indruk maken. Met de val dezer beide Weiehselvestin gen is echter de strijd niet beslist, immens het doel van iederen aanval moet zijn de vernietiging van de strijdkrachten van den tegenstander en dat is met de Rus sische legers nog geenszins het geval. Wel hebben zij van dag tot dag massa’s gevangenen verloren (4 Augustus maak ten de Duitschers in Koerland en aan de Narew een 7000 Russen gevangen waar onder slechts 24 officieren en veroverden zij 17 machinegeweren), doch de Russische hoofdmacht bestaat nog. Hindenburg zal dus vermoedclijk zijn troepen geen rust gunnen en de vervolging in ieder geval achter Warschau voortzetten naar de Boeglinie, waarachter de Russen zich thans wel zullen terugtrekken. Deze terugtrekkende legers hebben op hun zui- derflank de Russische troepen, die weer stand moeten bieden aan de sterke legers van generaal Mackensen, die van uit de linie Lublin-Cholm oprukken. Deze Duitsch- Oostenrijksche troepen trekken niet alleen langs de linkeroever van de Boeg op, doch zijn ook reeds aan de rechteroever, waar Wladimir Wolynski is genomen. Wel sterk moeten deze oprukkende legermachten zich voelen, daar zij zich anders zeker niet zou den bloot geven aan een flankaanval, welke de Russen van uit de vestingen Lusk en Rowno zouden kunnen ondernemen. Door dit oprukken aan de rechteroever van de Boeg, is de Boeglinie voor de terugtrekkende Russische legers echter ook niet geheel veilig meer. Zij dreigt te wor den omgetrokken. Intusschen ligt aan de Boeg een zeer sterk steunpunt voor de Russen nl. de vesting Brest Litowsk, twaalf dagmarschen achter Warschau. De Duitschers trachten ook tegen de noorderflank van de van Narew- (die nu ook moet ontruimd worden) en Weichsel-linie terugtrekkende Russen to opereeren. Daarte gen rukt generaal van Below’s leger op. Het staat met den linkervleugel niet ver van Riga, met den rechtervleugel is het reeds een eind gevorderd in de richting van Wil na. Mocht het dit leger gelukken dit spoor- wegkruispunt te nemen dan zou ook hier door het standhouden der Russen achter de Boeglinie gevaarlijk worden. De massa rui terij waarover von Below beschikt zou dan nl. de verbindingslijnen der Russische hoofd macht bedreigen. Tegenover von Below staat het 5de Russische leger, dat echter belangrijke verliezen heeft geleden. Men kan de toestand dus aldus samen vatten: de Russische hoofdmaeht is niet vernietigd en trekt ordelijk terug in de richting van de Boeg-linie en Brest-Litowsk (175 K.M. oostelijk van Warschau). Of de Russen de Boeglinie veilig kunnen berei ken en kunnen behouden zal in belangrijke mate afhangen van het succes waarmee zij de legers van Von Below en Mackensen in de eerstvolgende dagen kunnen bestrijden. En als de Russen daarmee geen succes hebben Dan, dan zullen de Russische legers ver der terug moeten, steeds verder Rus land in het bijna oneindige Rusland. Maar de Duitsche legers zullen hen wel niet immer blij ven volgen. Gelukt het dezen LONDEN, 5 Augustus (N. R. Crt.) Het Engelsche stoomschip Costello is in den grond geboord. De kapitein en 21 leden der beman ning zijn gered. Een is verdronken. Ook is het stoomschip Portia in don grond geboord. De bemanning is gered. Do treiler Gubarian is in den grond ge boord. 4 van de uit 10 koppen bestaande bo- manning zijn gered. BERLIJN, 5 Augustus (N. R. Crt.) Naar aanleiding van den val van Warschau on Iwangorod bevatten de avondbladen beschou wingen over de beteekonis van beide vestingen. Zij roemen de heldhaftige daden van de ver bonden legers en het beleid van hun aanvoer ders. In alle straten waaien de vlaggen de klokken verkondigen de groote zege. Overal ziet men blijde gezichten.; WEENEN, 5 Augustus (N. R. Ct.) Do be zetting van Warsdhau en Iwangorod is hier feestelijk gevierd. De stad is in vlaggetooi. Ook uit de provincie komen berichten van geestdrift. LONDEN. 5 Augustus (N. R. Ct.) Te Ban gor heeft minister Lloyd George tienduizend menschen toegesproken. Ik ben niet bang voor den einduitslag van den verschrikkelgken strijd, zei hij. (Toejuichingen.) Ik zie wel met zorg naar de donkere wolken in het Oosten, maar niet met vrees. Ik zie een straal der hoop aan den duisteren horizon, de wedergeboorte van het groote Russische volk. Onze vijanden be seffen niet, dat hun geweldige kanonnade en gehamer alleen de verroeste kluisters verbreken die de ziel van Rusland binden. (Groot ge juich.) Achter Warschau schudt het Russische volk zich los van de knellende ketenen om zijn machtige ledematen, en bereidt het zich in een nieuwen geest en met nieuwe hoop voor een nieuw land. De Oostenrijkers en Pruisen doen nu voor Rusland wat hun voor ouders voor Frankrijk deden. Zij smeden het zwaard, dat hen zal vernietigen. (Luid gejuich.) Zij maken Rusland vrij. Laten zij oppassen voor wat er zal gebeuren. Ik heb geen vrees voor het eind van den oorlog. (Gejuich). Maar onze plicht om onze uiterste kracht in te span nen, wordt van dag tot dag duidelijker. Telegramwisseling tusschen koning □e bioscoop behulpzaam bij het voorkomen van ongevallen. Zooals bekend mag worden verondersteld behoort tot de taak van de Centrale Werk gevers Risico-Bank »het bevorderen van de veiligheid en goede hygiënische toestanden in Nederlandsche fabrieken.” Op verschillende wgzen heeft zg getracht waar zulks wenscheljjk was den veiligheidstoestand in fabrieken te verbe teren en tracht zg voortdurend belangstel ling op te wekken in het voorkomen van ongevallen. Zoo werd nog niet lang geleden de mogelijkheid geopend werklieden in dienst van hare aangesloten werkgevers een gra tificatie te verleunen, wanneer die werklie den zich op het gebied van ongevallen- voorkoming verdienstelijk hebben gemaakt. Thans heeft de Risico Bank weer een nieuw middel verzonnen om die belang stelling op te wekken en gaande te houden. Nu is de bioscoop in dienst gesteld om de bjj de Risico-Bank aangesloten werkgevers en hun personeel te laten zien op welke wyze ongevallen kunnen ontstaan en door welke hulpmiddelen die ongevallen voor komen kunnen worden. Deze bioscoop-voorstelling had j.l. Don derdag plaats in de Bioscoop bjj de Waag te Sneek. Maar behalve de bewegende beel den op het gebied van beveiliging van werktuigen, werden eenige films vertoond, welke betrekking hadden op hygiënische toestanden in fabrieken. Tenslotte kreeg men nog een indruk van de wgze waarop met behulp van verschil lende z.g. sneiverbanden de in fabrieken door ongevallen getroffen werklieden van een noodverband worden voorzien en werd een kgkje gegeven in een groot walswerk en van een autogeen laschapparaat. Deze eerste voorstelling werd behalve door bjj de Risico-Bank aangesloten werkgevers en hun personeel door verschillende autoriteiten bijgewoond. Zeilvereeniging Sneek. Wjj ontvingen een werkje, waarin vervat is de Aankondiging van de Zeilwedstrijd en programma der feestelijkheden op Woens- 18 en Donderdag 19 Aug. 1915.< De in- Tengevolge gemeesters in <1.. zendingen afgeleverd Sloten (Fr.) Hiervan waren 400 zendingen van slechts één vacht. Het N. O. G. Te Zwolle heeft het Nederlandsch Onderw. Genootsch. zijn 69e algem. verg, gehouden. De afgevaardigden van 210 afd. waren aan wezig. De heer Laverman uit Leeuwarden rap porteerde in gunstigen zin over rekening en verantwoording over het vorige jaar, die goed gekeurd zijn. De afdeeling Dantumadeel stelde voor De algemeene vergadering drage het hoofd bestuur op, bij de regeering krachtig aan te dringen op wettelgke uniforme regeling den toelatingsleeftijd bij het openbaar en zonder onderwijs. Het voorstel is aangenomen. Met 135 tegen 108 stemmen is aangenomen een voorstel-’s Gravenhage, luidende Het Ne derlandsch Onderw.-Genootschap voere een krachtige propaganda voor het houden van ver plichte schoolvergaderingen en het toepassen van zijn wenschen in zake art. 21 van de Wet op het Lager Onderwijs, voor zoover deze Wet dit toelaat. Het voorstel Alkmaar om het hoofdbestuur te machtigen tot uitgave van een periodiek, en het wekken van belangstelling in onderwijs zaken bij het groote publiek, wordt aangeno men. Een bomaanslag. De te Terneuzen binnengekomen en daar thuisbehoorende motorboot „Cornells” is de vorige week Donderdag, op de vaart naar Engeland, ter hoogte van Schouwenbank, uit een tweedekker met 4 bommen bestookt, die evenwel hun doel misten. De bommen ont ploften met geweld en van de stukken, die er aan boord van de „Cornells” terecht kwamen, dragen eenige nummers. De marine-autoritei- ten zijn van het gebeurde in kennis gesteld. Kort gemengd Nieuws. Het maken en verkoopen van patent medicijnen schijnt in Engeland een winstgevend beroep te zijn, zooals bljjkt uit het testament van James Crossley Eno, de eigenaar van „Eno’s Fruit Salt”, die ongeveer 20 millioen gulden naliet. Aan al zijne klerken heeft hij legaten nage laten, wisselend van 300 tot 3600 gld. Dit is volstrekt geen eenig geval. De oor spronkelijke fabrikant van „Fink Pills” liet ruim 15 millioen, die van Scott’s Emulsion 12 millioen na. Vergelijkenderwijs was do eigenaar van „Beecham’s Pills” een arm man, zijn nalaten schap bedroeg slechts ongeveer een millioen gulden. Door de douane te Gennep werden eenige risten klompen aangehouden, omdat ze waren voorzien van lederen riempjes, omdat do uitvoer van leder verboden is. De klompen gingen naar den afzender terug. Bij Koninklijk besluit is van 12 Au gustus af de uitvoer van steenkool uit Groot- Brittanniö naar het buitenland, behalve naar houdsopgave luidt Aankondiging, bestuur etc., Indeeling der Klassen, Afvaart, Alge meens bepalingen. Bepalingen wisselprgzen, reglement, routes, vertrek der booten naar en van feestterrein, feestelijkheden, diner, toegangskaarten, buffet. Uit deze inhouds opgave bljjkt dat men hier te doen heeft met een boekje dat onmisbaar is voor een ieder diefde groote zeilwedstrijden van deze maand met de noodige aandacht en kennis van zaken wil volgen en van de daarmee gepaard gaande feestelijkheden wil genieten. Voor het eindexamen H. B. S. slaagde van de vijfde groep te Leeuwarden o. a. de beer P. v. d. Meulen, leerling van de H. B. S. alhier. Voor het eind-examen aan de G. A. van Swieten Tuinbouwschool te Frederiksoord slaagde o.a. de heer A. Brakus van hier. Het stalen salonmotorjacht „Alpha”, eigenaar de heer G. van der Aa, Amsterdam, de bekende voorzitter v. d. Ned. Motorbootclub bracht Woensdag en Donderdag een bezoek aan Sneek. Deze boot, de grootste der Ned. luxe motorjachten en een sierlijk zeer confor- tabel ingericht schip, wordt gedreven door twee Kromhoutoliemotoren ieder met een ca paciteit van 30 P. K. (dubbelschroefinstallatie). Donderdag werd de reis vervolgd naar Snee- ker Meer, Grouw, enz. Het afmaak*systeem bij het mond- eii klauwzeer. De maatregelen der regeering, om de af making van vee, lijdende aan mond- en klauw zeer, streng door te voeren, blijken succes te hebben. Zoo werden in de verschillende weken van Juli in het geheele land afgemaakt resp. 48, 38, 21 en 16 beslagen. In de week, eindigende met 4 Augustus, bedroeg dit slechts 10 beslagen. De cijfers van de afgemaakte beslagen in Zuid-Holland waren resp. 38, 25, 12, 5 en 4. Kaatapartij te Franeker. De groote kaatspartij te Franeker Woens dag gehouden, had de volgende uitslag Eereprijs drie zilveren eerekruisen, uitge loofd door Mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten, commissaris der Koningin in Friesland, prijs 12 Gouden Willem uitgeloofd door de commissie, de kaatsers H. van Haitsma van Franeker, J. Jellema van Franeker, en S. de Vries van Harlingen. lo premie 6 gouden Willems, uitgeloofd door de familie van wijlen jhr. Van Eijsinga te Leeuwarden de kaatsers Tj. Strikwerda, N. Straalstra en M. Miedema allen te Fra neker. 2e premie 3 gouden Willems, uitgeloofd door den heer J. M. W. Stoker te Hilversum, partuur 15, kaatsers: A. Smidts van Franeker, I. Roukema van Harlingen en G. Hoitsma van Berlikum. 3e premie f 15, uitgeloofd door mr. A. Ferf te ’s Gravenhage, oud-burgemeester van Fra neker, partuur 10, kaatsers: IJ. Aukema van Menaldum, P. Stap en A. v. d. Ploeg van Ried. 4e premie f 12, uitgeloofd door een belang stellend ingezetene, partuur 2, kaatsersR. Brink van Oosterlittens, J. Reitsma van Pingjum en R. Zaagmans van Witmarsnm. Den koningsprijs, den zilveren bal, vereerd door mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, minister van Staat, oud-Commissaris der Koningin in Friosland, verwierf do kaatser S. de Vries van Harlingen. LEMMER, 5 Aug. Tot onderwijzer aan de Chr. school alhier is benoemd de heer I. de Jong te Nijemirdum. WOUDSEND. Bij de Dinsdag jl. doorB.enW. de Britsche bezittingen, verboden, van Wijmbritseradeel ten gem.-huize gehouden aanbesteding van het maken van een gedeelte wcgbeschoeiïng met bermbestrating, herbestra- ting van weg- en bermbevloering, alsmede van 2 stegen te Woudsend waren ingekomen 5 biljetten. Ingeschreven was door H. en S. Nijholt te Lemmer f 1098, F. Wijnja te Woudsend f1062, S. S. de Jong te Lemmer f1060, P. de Jong Steringa f1045 en door E. de Boer f935, beiden te Woudsend. Het werk is aan den laagsten inschrijver ge gund. HEEG, 5 Aug. Hedenavond raakte een 4- jarig kindje van G. S. alhier onder oen pas- seerende wagen. Leek eerst de toestand vrij ernstig, later bleek ’t gelukkig iets mee te vallen. Geconstateerd werd een gebroken been. HEEG, 6 Aug. De Uniecollecte, Woensdag j.l. alhier gehouden heeft opgebracht f213, dat is pl. m. f50 meer dan het vorige jaar. STAVOREN, 5 Aug. Hoewel wind en wind richting daarvoor den laatsten tijd bepaald gunstig waren, is de wieroogst opvallend ge ring. Slechts enkele honderden kilo’s konden worden opgevischt. Door de huidige bijzondere omstandigheden schijnt de vraag naar wier gering. De prijs bedraagt f 1.50 per pak of 100 K.G. Op het eiland Wieringen wordt dezen zomer zelfs geen wier gemaaid. BRITSWERD, 5 Aug. Onze dorpsgenoot G. Dijkstra, leerling der R. H. B. S. te Leeu warden is aldaar geslaagd voor ’t eindexamen, indeeling joarkiasse 1915 Landstorm uit Friesland- LEEUWARDEN, 5 Aug. 1915. De land- stormpliehtigen van jaarklasse 1915 uit deze provincie zullen in groote hoofdzaak worden ingedeeld bij het Depót van de Xle Infanterie brigade in garnizoen te Leeuwarden. Slechts een klein getal zal worden ingedeeld bij het Depót van de Brigade Grenadiers en Jagers, en het Depót van het regiment Genie-troepen, in garnizoen onderscheidenlijk te ’s-Gravenhage en Utrecht. Ook een gedeelte van de landstormplichtigen uit de provincie Groningen komt te Leeuwar den in garnizoen. Stavoren—-Enkhuizen. Naar wij vernemen zal de eerste der beide LEEUWARDEN, 6 Aug. 1915. Boterprgs f 1.89 f Noteeking van de Commissie, le kwaliteit Fabrieksboter f 1.89. Eierenmarkt pl.m. 20000 kilo’s aangevoerd, f 1.15 per kilo. Eendeioren 400 K.G. A f0.90 per K.G. 6 Aug. 1915. Stieren, enter f 100 tot f 200, twenter f 200 tot f 350, Ossen f 175 tot f 250 vette Koeien f 210 tot f 350, molke en kalve Koeien f 180 tot f 320, Pinken f 65 tot f 100, vette Kalveren f 55 tot f 73, Graskalvoren f 40 tot f 80, Nuch- teren dito f10 tot f 17, vette Schapen tot f 46, Weide Schapen f 18 tot Lammeren f 14 tot f 20, vette f 92 tot f 105, magere Varkens, vette Biggen f 68 tot f95, Bokken en Paarden f 80 tot f 29 f 25, Varkens f 42 tot f45, magere dito f 9 tot f 13, Geiten f tot f Z a f 160, Veulens, Ezels. Overzicht van den Handel: Enter stieren, twenterstieren flinke aanvoer, vlugge handel. Vette koeien, melke- en kalve koeien, flinke uitvoer naar Oostenrijk, handel vlug. Pinken, handel tamelijk. Vette kalveren hooge prijzen 5055 ct. p. p. Graskalveren vlugge handel, groote aanvoer. Nuchteren kalveren handel goed aanvoer idem. Vette schapen, weide schapen, lammeren, voor Duitschland van alle soorten veel vraag, prijzen hoog. Vette varkens 44 tot 45 ct. p. p., Magere varkens, Vette biggen 40 tot 41 ct. p. p„ magere biggen flinke aanvoer, handel begin vlug, later iets kalmer. Paarden weinig aanvoer. PURMEREND, 3 Aug. Fabrieksbaas f 53.50. Boerenkaas f 54.50 Middelbare kaas f 50.50. Commissie f 48.0'0. Aangevoerd 174 stapels.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 5