I De Europeesche Oorlog. JD- en oe- I gen id. Nieuwstijdingen. V W. )O og aag geschikt. geschikt, geschikt, geschikt. Oorlogsnieuws^ Biiwi ffl NIEUWE SNURKER COURANT ft. 91 ra ZatETiag 14 Wo® 1915 Woensdag wijd. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. ./Daisy Bell” van A. S. Anema te Midlum, berijder, A. G. Hibma te Midlum. ,Ires” van P. Kramer te 15. 16. 17. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. van prachtig 1 De op een verder en Oostenrijkers Douwe Rispens, 2e pr. Johannes E. v. d. ZeeSprietloopen, jongens 13 t/m 15 jaar, le pr. Anne van Mee- ongeschikt. geschikt, geschikt, geschikt, geschikt. ongeschikt, geschikt. voor den land- britseradeel verschenen 25 voor den keurings- geschikt geschikt, geschikt, ongeschikt, ongeschikt. geschikt, geschikt, geschikt, geschikt, geschikt, geschikt, ongeschikt geschikt. Sik- zee op met zijn De bewoonster van de tweede étage een woning aan het Hooogezand te van den Haag maakte gisterenmorgen aan de Van Eem, met den stand 10achterzijde van het huis ’n duikeling uit bedoelde geheimen reeds in het openbaar in de Tweede Kamer gesproken was. Het O. M. had een maand gevangenisstraf geëischt. Karei Heyting, de bekende Nederl. voetballer, oud H. V. V. speler, is te Dussel dorf in krijgsgevangenschap. Hij had in het Fransche Vreemdelingenlegioen dienst geno men. Van zijn troep werden slechts een vier- of vijftal gespaardhij zelf kreeg een vrij ernstige verwonding door een schot in den buik. De wond geneest echter goed en over LONDEN, 12 Augustus. Aan de Times uit St. Petersburg De veronderstelling, welke totnogtoe open hartig werd geuit, dat de Duitschers na de verovering van Warschau hun strijdkrachten onmiddellijk naar het westelijk front zouden overbrengen, is door de gebeurtenissen niet gestaafd. Integendeel, de vijand ontwikkelt een nieuw offensief naar het binnenland van Rusland, blijkbaar met den steun van talrijke nieuwe lichtingen. In verband met de poging van den vijand om de Dwina-linie te bereiken, bespreken de bladen de mogelijkheid van een verderen op- marsch in de richting van St. Petersburg. Van gezaghebbende zijde wordt echter verze kerd, dat wat de plannen van den vijand ook mogen zijn, hij nauwelijks in staat zal worden gesteld de hoofdstad te bereiken. De provincie Pskov is bezaaid met meren en moerassen, welke een krachtige verdedigingslinie vormen, waarop, in geval de vijand zulks mocht dernemen, een zou stranden. haar venster. Onderweg brak zjj het balkon van de eerste verdieping en viel op den grond op een dubbele mat. De val, aldus tweemaal gebroken, deed haar ongedeerd weer opstaan. De juffrouw was alleen eenigszins ontsteld. Een glas wateren zjj kon haar bezigheden weer hervatten. Vergiftiging van honden. In de gemeente Almelo heeft den laatsten tijd honden-vergiftiging op groote schaal plaats, door middel van strychnine. Gedurende de laatste weken zijn niet min der dan oen vijftig dieren, waaronder ver scheidene luxe exemplaren gedood. Het is de In het academisch ziekenhuis te Gro ningen is de militair Johannes B. van W. over leden, die Dinsdagavond bg een vechtpartij in de kazerne door den milicien P. van F., even eens aldaar in garnizoen, met een mes in den buik werd gestoken. De dader is in arrest ge- steld Met veel belangstelling werden de verschil- De Tribuna te Rome, verneemt uit Sa- loniki, dat de Duitschers een groote legermacht met veel geschut naar de Servische grens sturen. Deze legermacht telt 100.000 man. Er zgn den laatsten tijd op groote schaal militaire toebereidselen gemaakt in de buurt van Or- sowa. Het bombardement over den Donau, deze laalsto dagen, droeg het karakter van een voorbereiding van den inval in Servië, welke inval noodzakelijk was geworden door de behoefte van het Turksche leger aan mu nitie. Het bericht uit Saloniki meldt echter ook, dat het Servische leger gereed is om iederen inval af te slaan. Minister Lloyd George heeft aan den Londenschen correspondent van de Temps ver teld dat de aanmaak van munitie in Engeland den 15en Juli 50 maal zoo groot was als in Sept. 1914. Tegen 't eind van Augustus zal de vervaardigde hoeveelheid 100 maal zoo groot zijn en van dat tijdstip nog met ver rassende snelheid stijgen. 12.000 vakarbeiders, die aan het front wa ren, zijn teruggeroepen om in de nieuwe fa brieken, 16 in getal, te werken. In particu liere fabrieken zijn bovendien 40.000 vakar beiders aangenomen om munitie te maken. De T.’igl. Rundschau ontleent aan de Universul te Boekarest, dat de onrust te Pe trograd, ondanks de ministerieele geruststel lende toespraken, toeneemt. De dagelijks bin nenkomende extra-treinen met gevluchte be stuursambtenaren uit de Westelijke en Noord westelijke gouvernementen van Rusland, doen de bevolking vreezen, dat er doordringen der Duitschers wordt gerekend. Zwarte troepen. Een Fransch officier, gewond van de Dar- danellen in Parijs teruggekeerd, heeft zeer hoog opgegeven van de dapperheid dor Sene- galeezen in den strijd. Hij gaf daarvan enkele staaltjes. Gedurende de woedende gevechten die gevolgd waren op de landing der Fransche troepen in de buurt van Koem Kalessi, in den aanvang der operaties aan de Dardanellon, ging een troepje, voor het meerendeel uit kleurlingen bestaande, op verkenning uit. Bij de uitvoering van die opdracht werden zij plotseling omsingeld. De patrouille, die 20 man sterk was, weigerde zich over te gevenon, in de hoop dat nog tijdig versterkingen zou den komen opdagen, verdedigden de mannen zich tot het uiterste. Toen het ontzet eindelijk kwam, waren er van de 20 nog slechts 3 over, van wie in het eind één enkele ongedeerd uit den strjjd kwam. Deze vertelde o.a., dat een reusachtige Senegalees, na zeven Turken te hebben neergeveld, van zijn makkers afgesne den werd en toen, ziende dat het spel verloren was, zichzelf eon kogel in het hoofd schoot. lende wedstrijden gevolgd. Hieronder de uit slag Polowedstrijd winnaars het 7 -tal onder lei ding van Roeiwedstrijdmet 5 acht-riems sloepen, de onder-stuurman H. de Jong (prijs) en de on- der-stuurman Steilmaker (premie)Buikzem- men (groep A), Van Eem in 1 m. 12 sec., (groep B.) F. Roos in 1 m. 14 sec.Rug- zwemmen(groep A), Van Eem in 45 sec., (groep B), Elias in 47 sec. (Lengte der baan 50 meter); Zeilwedstrijd: 7 sloepen, prgs sloep T., stuurman J. Duinker gemengde klasse 6 vaartuigen, prgs tjotter „Holland”, stuurman Schepers Marker botters, door jongens uit het kamp gezeild, winnaar botter 80, schipper Arie SmitHonkbal2 parturen van 9 deel nemers onder leiding van Eilerts en Kolff, winnaar Eilerts met 152 Speerwerpen 21 deelnemers, eerste prijs Smulders met 34.05, -j tweede prijs Francken met 30 meter; Hard! Pohtl° nlet Selukt de<n) dader(s) te ontdekken, loopen100 meter, eerste prijs Sicherer 141/5 sec., tweede prgs H. Reydom 14'2/5 seconde 400 meter, le prgs Osinga, 2e prijs Hartog Discuswerpenle prgs Francken, 20.60 me ter, 2e prgs de Jong, 19.85 meter. De uitslag van de op 12 Aug. gehouden wedstrijden is aldus Vliegerwedstrijd uitgesteld wegens wind stilte en regen Zwemmen, jongens 10 t/m 12 jaar, le prijs Jacob Kooy, 2e prijs Foppe Gerl- sma Zwemmen, jongens 13 t/m 16 jaar, le pr. Feike D. Kooy, 2e pr. Anne M. v. Mee keren Hardloopen, jongens 16 t/m 20 jaar, Poeze, 3e pr. Foppe keren, 2e pr. Christ. SikkensStoeledans, meisjes 10 t/m 14 jaar, le pr. Boukje v. Mee keren, 2e pr. Hege Glashouwer Wedstrijd in Oud-Hindelooper kostuum, meisjes beneden 17 jaar, le pr. Kniertje Plug, 2e pr. Harmke Pijlmam Touwtrekken, 4 prijzen, Jacob Kooy, Age v. d. Zee, Fedde Talhout en Johannes Poeze. het niet eer dan voor de waschtobba. Hoog rijst het gevaarte uit dubbel dek en daarboven nog het sloependek, waar de brug en vier sloepen plaats vinden. De witte beschildering verhoogt niet weinig den indruk. We zullen er ons niet aan wagen een be schrijving te geven van de luxe aan boord. Het blijve een verrassing voor de reizigers. Vooral de 3 klas passagiers zullen er bij winnen. Waren de oude booten met 500 passagiers afgeladen, ja overladen, de nieuwe biedt plaats aan 2000 personen en bovendien aan 100.000 K.G. goederen. De reis, die thans 10 minuten over ’t uur vordert, zal te maken zijn 10 minuten bin nen het uur. Naar we vernemen zal de nieuwe boot Zondag in dienst worden genomen. Tegen de tabaksbelasting. Te Amsterdam heeft een protestvergadering plaats gehad tegen het te verwachten wetsont werp op de tabaksbelasting. De vergadering was belegd door den Nederlandschen Bond van Sigarenwinkeliersvereenigingen in samenwer king met de centrale commissie van adres in zake de tabaksbelasting, waarbij zijn aangeslo ten het Verbond van Sigarenfabrikantvereeni- gingen, de Nederlandsche Sigarenmakers- en Tabaksbewerkersbond, de Nederlandsche Fede ratie van Sigarenmakers en Tabaksbewerkers en de Nederlandsche Bond van Sigarenwinke liersvereenigingen en de vereeniging van rei zigers in bewerkte tabak »Ons Belang*. Eene motie werd aangenomen waarin elke belasting op tabak en tabaksfabrikaten wordt afgekeurd. WOUDSEND. De heer G. Bakker van hier slaagde te Wageningen voor de land- bouwakte (L. O.) Freule-partij te Wommels. De Woensdag te Wommels gehouden Freule- kaatspartij heeft de volgende uitslag gehad (er namen 32 parturen aan deel.) De gouden horloges zijn gewonnen door de jongens nit Harlingen: J. Broersma, A. v. d. Veen en J. v. d. Plaats. De zilveren vielen ten deel aan Winsums jongens: Hero Visser, Reinder Wiersma en Gerben Posthuma, en do Onwedei*. Boven Drachten woedde Woensdag een kort maar hevig onweder. Het nieuw gebouwde huis van den arbeider S. Veenstra te Rottevalle werd door het hemelvuur getroffen en brandde geheel af. De woning van H. E. de Graaf te Houtigehage is door het inslaan van den blik sem eveneens een prooi der vlammen geworden. Onderscheidene boomen zijn getroffen. Aangeschoten postduiven. Blijkens mededeeling van den directeur van den Rijkspostduivendienst keeren tegenwoordig bij vluchten, die uit alle deelen des lands naar Amsterdam gehouden worden, herhaaldelijk postduiven terug, die met hagel zijn aangescho ten, speciaal op de richting Roermond—Amster dam, terwijl vele dezer kostbare vogels daarbij worden neergeschoten. Aan de burgemeesters wordt verzocht, maat regelen te treffen ter voorkoming van het schie ten op postduiven in hun gemeente. De weerbelastlng. Vernomen wordt omtrent het aan den Raad van State gezonden ontwerp weerbelasting, op te leggen aan degenen die persoonlijk geen dienstplicht vervullen (dus ook aan vrouwen, gezinshoofden of daarmee gelijkstaanden), dat deze belasting zeer matig zal zijn en de totale opbrengst naar raming niet meer dan mil- lioen zal bedragen. Vervaardiging van oorlogsmaterieel. Wegens de buitengewoon drukke werkzaam heden aan de artillerie-inricntingen aan de Hembrug, waar oorlogsmaterieel, in het bijzon der munitie wordt vervaardigd, doet het le gerbestuur onder de gemobiliseerde troepen onderzoek naar fabrieksarbeiders en opzichters in metaalfabrieken, die voor een tgdelgke plaatsing bij die staatsfabrieken in aanmerking wenschen te komen. Kapitalen. Er zijn in ons land thans 7 personen die aangeslagen zijn voor vermogens grooter dan tien millioen gulden. In 1904 waren het er slechts 5. 18 personen hebben thans een ver mogen van 5 tot 10 millioen tegen 13 in 1904. 165 een vermogen tusschen 2 en 5 millioen gulden tegen 127 in 1904. Bovendien zjjn er nog 844 menschen die 1 A 2 millioen bezitten tegen 639 in 1904. In totaal bezitten de in do vermogensbelas ting aangeslagenen 7606 millioen gulden. Kort gemengd Nieuws. In den nacht van Woensdag op Don derdag hebben dieven zich door het uitzagen van een paneel uit do deur, toegang verschaft tot een villa bij het station te Utrecht. Zij hebben de brandkast opengebroken en daaruit f 45.000 aan bankpapier en muntstukken ont vreemd. De politie stelt een uitgebreid onder zoek in met behulp van politiehonden. De heer E. T. S., hoofdredacteur van de „Telegraaf”, is door de rechtbank vrij ge sproken van de beschuldiging wegens het open baar maken van militaire maatregelen de vei ligheid van ons land in gevaar te hebben gebracht, op grond van het feit dat over de on- opmarsch naar St. Petersburg De generale staf heeft dan ook heden een geruststellende bekendmaking uitgevaardigd, waarin gewezen wordt op de onwaarschijnlijk heid van een beweging van den vijand tegen St. Petersburg. De aandacht wordt gevestigd op de sterke verdedigingsstellingen, zoowel door de natuur als door de kunstwerken. De successen der Russen gedurende de laatste dagen bij Riga, Kowno en Wilkomir dragen er veel toe bij, om verder tijd te geven tot het bewerkstellingen van den terugtocht op ordelijke wjjze. Intusschen moet het voor twgfelachtig ge houden worden, of wij in staat zullen zijn de NjemenBoeg-linie te houden, nu de vijand te Wilkomir en bij Chovel reeds achter deze linie staat. In een artikel in het Nowoje Wremja van gisteren, dat groote aandacht wekt, vermoedt Mensjikof, dat het ware einddoel van het Duit- sche offensief St. Petersburg is. Schr. wijst terecht op het groote verschil tusschen den nationalen oorlog van 1812 en den tegenwoor digen volkerenkrgg, waarin de Duitschers tegen Rusland optrekken met zoo reusachtige strijd krachten als voldoende zouden zijn voor zeven dergelijke invallen van Napoleon, gesteund door de laatste technische ervaring, terwijl het Russische leger in 1812 wat het laatste be treft geheel op gelijken voet stond met de Franschen. De Duitschers weten dat St. Petersburg slechts half zoo ver van Riga ligt als Moskou. Van Riga naar St. Petersburg is slechts een nacht sporen en ofschoon de inval niet per sneltrein gaat, levert nochthans een afstand van onge veer 260 mijl over goede wegen en twee spoor lijnen geen onverkomelgke moeilijkheden op. Dit is geen dergelijke oorlog als die van 1812, deze oorlog is van zeer veel ernstiger aard, en het is noodig om volmondig het feit te erken nen, dat het voor Duitschers een gebiedende noodzakelijkheid is, om den veldtocht op het Russische front zoo spoedig mogelijk te vol tooien, ten einde met de Westelijke mogend heden te kunnen afrekonen. Daartoe hebben zij niet het oog op Moskou, maar op St. Petersburg. Het verlies van St. Petersburg zoude, anders dan het verlies van Moskou, Rusland’s vermogen om munitie te maken grootelijks verlammen en het land te vens van de Oostzee afsnijden.” De Dardanellen. Aan de Dardanellen hebben de Engelscb- Fransche troepen eenig succes gehad. Een krachtige aanval heeft hen bij Ari Boernoe drie maal zooveel terrein doen bezetten als zij tot voor enkele dagen geleden hadden. 600 Turken werden gevangen genomem. Toch is dit succes niet van dien aard dat men kan zeg- ken dat de geallieerden veel nader tot hun 1 doel- zijn gekomen. Een doel, waarvan de be reiking vooral voor Rusland’s toevoer van zooveel belang is dat men feitelijk zou denken dat de geallieerden voor geen offers zouden terugschrikken om het te bereiken. De Zeilwedstrijd. Oud-directeuren der Zeilver. Sneek hebben velen, die de zeilwedstrijden willen bezoeken een verrassing bereid. Zij hebben besloten gratis stoombooten voor het verboer van passagiers naar en van de „kermispolle” beschikbaar te stellen. Men zie de advertentie in dit nr. Veertigjarig Priesterschap. Zondag a.s. gedenkt de WelEerw. heer B. B. P. Velthuysen, deken alhier de dag waarop hij voor veertig jaren tot Priester werd ge- Nleuwe Klok R. K. Kerk. Heden arriveerde de nieuwe klok voor de R. K. Kerk alhier. Het is een groot en mooi stuk werk. De klok draagt tot opschrift „Mar- tinus vocor, Divina loquor.” Landstorm. Bij het onderzoek van de ingeschrevenen voor den landstorm, jaarklasse 1915 zijn Dins dag j.l. in deze gemeente 19 geschikt en 5 ongeschikt verklaard. De officieele lijst is als volgt: Klaas Bootsma Hendrik Gerhard Bouma Geert Dekker Jan Drijfhout Hendrik Hartkamp Pieter Hoekstra Philippus v. d. Horst Pieter v. d. Horst Gabe de Jong Titte Kampman Sjoerd Lemstra Lijkle Schaafsma Pier Schurer Jozef Augustines Johannes kens Geert Sikma Arend Teklenburg Foeke Tichelaar De algemeene toestand. Ter zee. In de laatste dagen zijn er een aantal ge beurtenissen op de zeeën voorgevallen, welke wel even de vermelding waard zijn, al zijn ze niet van belang voor den eigenlijken stand van het krijgsbedrijf. In de eerste plaats kan worden vermeld dat een der Duitsche hulpkruisers, de Meteor, een schip van de HamburgAmerika lijn dat 3600 ton meet, er in geslaagd is de Engel- sche bewakingsschepen te ontsnappen, en de Engelsche kust te bereiken, waar het een aan tal mijnen hoeft gelegd. Op een van deze mijnen is waarschijnlijk de Engelsche torpedo jager Lynx geloopen, waarvan het verlies duor de Engelsche admiraliteit gemeld wordt. De Lynx was een schip in 1912 van stapel ge loopen en mat 950 ton. Het was een der schepen der zg. K. klasse. Er zijn vermoe delijk 75 man verdronken. Na het leggen der mijnen trachtte de Meteor koopvaardijschepen in te pikken. Zij stiet daarbij op een Engelseh gewapend patrouille vaartuig, de Ramsey, dat ook door de Metepr in den grond werd geboord. Veertig der op varenden werden door de Duitschers gevangen genomen, 64 man kwamen om. Bij haar verderen vaart ontmoette de Meteor het stoomschip Jason met dwarsliggers gela- di -1 voor Engeland. Na de bemanning van dit schip aan boord genomen te hebben werd de Tason in den grond geboord. Spoedig daar op i chter kwam een Engelseh kruiser-eskader opda ;en dat de Meteor inhaalde. Toen de kapit in van dit schip bemerkte dat ontkomen ónmogelijk was, liet hg het, nadat alle op varenden aan boord van een Zweedsch schip waren gebracht, in de lucht vliegen. Het Zweedsche schip schijnt de bemanning weer in een Duitsche haven aan wal te hebben ge zet, tenminste de Duitsche admiraliteit maakt bekend, dat zij in een barer havens is terug gekeerd. Duitsche duikbooten hebben in de laatste dagen weder heel wat kleine koopvaardijsche pen in den grond geboord, zooals uit de vol gende epgaven blijkt. LONDEN, 12 Augustus. De treiler Utopia is gezonken. De bemanning is gered. BERGEN, 12 Augustus. Het stoomschip Aura van Bergen is hedenmorgen vroeg voor Mastenen door een Duitsche duikboot getor pedeerd. De Aura was met een lading hout onderweg naar Engeland. LONDEN, 12 Augustus. Men meldt, dat het Engelsche stoomschip Oakwood gezonken is. Verder zijn gezonken de Noorsche bark Morna en de treilers Young Admiral, George Crabbe, Illustrious, Calm, Trevire en Welcome, waar van de bemanningen gered zijn. (Het s.s. Oakwood mat 4279 ton.) LONDEN, 12 Augustus. Volgens Lloyd’s zgn de stoomtreilers Ocean’s Gift, Esteraste en George Borrow in den grond geboord. De bemanning is gered. In de Adriatische zee boorde een Italiaan- sche duikboot een Oostenrijksche in den grond. Ten slotte hebben Zeppelins een aanval ge daan op de Engelsche oorlogsschepen welke op de Theems bij Londen liggen. Welke schade zij hebben aangericht deelen de Engelschen natuurlijk niet mede. Wel wordt gemeld dat een dertigtal personen gedood of gewond wer den. Een der vijf Zeppelins, die ernstig werd beschadigd is vrjj zeker later door Fransche vliegers bij Ostende geheel vernield. Vredesgeruchten. Geruchten over vredesonderhandelingen zijn tegenwoordig aan de orde van den dag. Nu meldt de Engelsche pers weer het volgende: LONDEN, 12 Augustus. De Times ver neemt uit Milaan, dat volgens welingelichte kringen van het Vatikaan Duitschland de eer ste stappen gedaan heeft om de bemiddeling van den Paus te verkrijgen voor een beraad slaging over vrede op den grondslag van terug gave van België. Duitschland zoowel als Oos tenrijk hebben bij deze stappen groote onge- neigdheid aan den dag gelegd om een twee den winterveldtocht in te gaan.” Bij den tegenwoordigen stand van het krijgs bedrijf moet men aannemen dat Duitschland als bet België opgeeft, Russisch gebied zal eischen. En of de geallieerden daarvoor te vinden zouden zgn, mag betwijfeld worden In Rusland. De Duitsch-Oostenrijksche troepen blijven de Russen vervolgen, terwijl de sterke Weiehsel- vesting Nowo Georgiefsk door de Duitschers wordt belegerd. De vervolging heeft nog niet tot het afsnij den van belangrgke deelen van de Russische strijdkrachten bereikt, doch dat men zich toch in Rusland niet op zgn gemak gevoeld blijkt wel uit de berichten in de Engelsche bladen. Nu de Duitschers maar steeds verder trekken, zoekt men achter deze opmarsch zelfs een po ging om St. Petersburg te veroveren, terwijl reeds erkend wordt dat de Boeglinie waar schijnlijk zal moeten worden prijsgegeven nu de vijand die reeds op verschillende punten is omgetrokken. Mochten de Duitschers werkelijk zich zoo sterk voelen dat zij een ernstige poging wil len doen de hoofdstad van Rusland te ver overen dan zou dat, wanneer de Russische legers zich niet spoedig herstellen en groote munitievoorraden beschikbaar krijgen, een kwaad ding voor het Czarenrijk kunnen worden. Een geweldige krachtsinspanning wacht de Duitschers dan evenwel, want niet alleen ligt Petrograd nog tusschen de 4 a 5 honderd K.M. van Riga in rechten lijn verwijderd maar (de tusschengelegen provincies zijn bezaaid met meren, die het den aanvaller moeilijk zullen maken. Voorts zal de Duitsche vloot moeten afrekenen met de Russische. Hieronder thans de berichten uit Peters burg die op deze kwestie betrekking hebben. Te Sinderen, gem. Wisch, is gisteren do bouwplaats Willenbeest, van den Land bouwer Heesen, afgebrand. Te Niekerk (Gr.) is eergisteren de ka pitale boerenplaats van den heer P. Westeis door den bliksem getroffen en bijna geheel afgebrand. Alles was verzekerd. Te Voorthuizen is gisternacht door onbekende oorzaak de stoomkoren molen van J. v. d. Broek afgebrand. Alles was verzekerd. Te Honselersdijk is op de veiling een druiventros „Black Alicante” aangevoerd, die 6*/2 pond woog. De reusachtige tros kwam uit een stookkas. Er hangen dit jaar, vooral in de soort Alicante, zware trossen in de kassen. Te Bourtange (gem. Vlachtwedde) zijn gisteren twee Russische krijgsgevangen onder officieren uit het kamp te Hameien en werk zaam bij een boer te Neu-Rhedo over de grens ontviuoht. Al kruipende legden zij een afstand van plm. 2 K. M. af on wisten zoodoende aan de waakzaamheid van een aldaar op post staan- den Duitschen soldaat te ontsnappen. De eene was in een versleten en gescheurde uniform, de andere in burgerkleeding met een witten kiel, waarop de naam Hameien. nikkelen kwamen in bezit van Menaldums jonge kaatsers J. Dijkstra, H. van Koningsveld en T. Laverman. Aan het partuur van Wommels, dat mede „op de 4” was gekomen, zijn vanwege het hoofdbestuur van den Nederlandschen Kaats- bond 3 fraaie beurzen vereerd ’t waren de jongens P. Nijdam, G. Faber en S. Mensonides. De feesten te Hindeioopen. De feesten te Hindeioopen gehouden ter eere van het bezoek van de 225 deelnemers van het Waterkamp bij de Friesche Meren mo- gen goed geslaagd heeten. Er was beide dagen, zijn behandeling is hij tevreden. Woensdag en Donderdag flink bezoek en de Directie van het Zeebad had kosten noch moeite gespaard om het den bezoekers zoo aangenaam mogelijk te maken. Het strand en de tribune waren prachtig versierd, er was gezorgd voor goede muziek, een gezellig bal- champêtre, een mooi vuurwerk op zee, enz. Hans v. d. Veen Antoon Visser Thomas Visser Mellius Vlas Bernardus de Vries Rients Wagenmakers Joannes IJdema Van de 29 ingeschrevenen storm, jaarklasse 1915, der gemeente Wij raad6 zijn ongeschikt en 19 geschikt ver klaard. 3 bleven afwezig en 1 is elders onder zocht. In Sneek waren 24 ingeschrevenen, die allen voor den keuringsraad verschenen, 5 zgn on geschikt en 19 geschikt bevonden. De 2 ingeschrevenen van IJlst zgn geschikt verklaard. Van de 13 ingeschrevenen voor den land storm, jaarklasse 1915, van Baarderadeel, bleef I absent. Van de overblijvende 12 is door den keuringsraad slechts 1 ongeschikt bevonden. II zijn goedgekeurd. De 12 ingeschrevenen van Hennaarderadeel verschenen allen. 2 zijn ongeschikt en 10 ge schikt bevonden. Van de 4 ingeschrevenen van Rauwerder- hem verschenen 2 ter keuring. 1 is geschikt en 1 ongeschikt bevonden. Van de 10 uit Idaarderadeel, die zich aan de keuring hebben onderworpen, zgn 8 voor den dienst geschikt verklaard. IJLST, 12 Aug. Hedenmorgen geraakte het zoontje van G. S. Walinga al spelende te water. Gelukkig werd dit opgemerkt door de vee houder R. G. en zijn zoon die het genoegen mochten smaken het kind behouden op het droge te brengen. LEMMER, 12 Augs. Uitslag van de heden alhier gehouden kortebaandraverij met handicap vanwege onze harddraverijvereeniging’t Vosje. 8 deelnemers. Prijs f 80 t‘ ',J’ le premie f30, Nijland, berijder de eigenaar. 2e premie f 15, „Emma” vaan Ykema te Bolsward, berijder P. Kramer te Nijland. 3e premie f 5 „Borinus” van R. Takoma te Pingjum, berijder Joh. Siderius te Leeuwarden. Geldleenlngen provincie Friesland. LEEUWARDEN, 12 Aug. Heden heeft de opening plaats gehad van de ingekomen bil jetten voor de door Gedeputeerde Staten dezer provincie opengestelde inschrijving op de eerste' serie ad f500 000 der loening van f 1.110.000 (afstroomingsleening) en op de vierde serie ad f200.000 der leening van f780.000 (tram- leening), beide tegen een rente van 5 pCt. In totaal is ingeschreven voor de serie ad f500.000 der afstioomingsleening f2.965.500, tegen koersen van 98 pCt. tot en met 101 pCt. (ingekomen 53 biljetten) en voor de serie ad f200.000 der tramleening f 1.948.000, te gen koersen van 98‘/4 pCt. tot en met 101 pCt. (ingekomen 33 biljetten). Da nieuwe boot. STAVOREN, 12 Aug. Het onderwerp van den dag is de nieuwe veerboot, de „R. van Hasselt", uit welke naam vereering spreekt van den voormaligen directeur der H. IJ. S. M. Maandag j.l. stoomde de boot, na een proef tocht op de Noordzee, de Zuiderzee binnen naar Enkhuizen. Gisteren deed ze voor 't eerst onze haven aan en ook heden vertoonde ze zich, gepavoiseerd, in de onmiddellijke nabij heid, gelegenheid genoeg alzoo voor kennis making. Er is maar één roep oude veerbooten vallen erbij in ’t niet zoo forsch is de indruk, dat men zich afvraagt of de haven er niet wat te klein voor is, ja of een schip voor de Noordzee is

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 5