De Europeesohe Oorlog. Hi Nieuwstijdingen. Burgerlijke Stand. Per Telegraaf. te J. Ve Kt sc; Vi Bij Nt Do handt zeer handt ze w E W V F M N van f 70 K en E. van Zand en J. Noppert, en Th. Koppmans, allen alhier, behalve Algra te Woudeend en Van Zandbergen te Idekenhuizen. Bjj den brand op 15 Juli van het vorige jaar was al het benoodigde materiaal in vlammen opgegaandoor de steun van en kele notabelen was men echter in staat gesteld alles weer in de puntjes aan te schaffen. De voorzitter bracht daarvoor een woord van dank en eveneens aan den heer B. Oosthoek voor afstand van terrein en aan Crescendo voor de opluistering. Het animo voor kaatsen begint hier herleven ’t plan is in kort ook een wed- strjjd onder jongens te houden. ST. NICOLAASGA, 23 Aug. Worl Zure Zoete Perer Sngb Uien Koml Snjjh Witt< Rood Gele Bloei Sla p Stam Stoks Dubb Toms Augu Postel Prei Sjalot ST. NICOLAASGA, 23 Aug. Gister avond omstreeks half tien passeerde hiér »full speedc een paard en sulky uit de richting Joure. Kort daarop kwam de heer W. van Follega en bleek, dat de heer D. van Heeg hem voorbjj wilde rjjden en dien tengevolge een botsing plaats had met gevolg dat W. van ’t rjjtuig werd geslin gerd. Het paard ging er van door tot het erf van de eigenaarwel was het voer tuig eenigszins beschadigd, doch overigens liep het ongeval vrjj goed af. Kort gemengd Nieuws. Lynchaohandaal. foi re l< verlies rug. feestbetoon. Tegen het uitsteken der vlaggen er te deswege heden te lie vli di V( di La de Tr te cie 64 de Dr s 1 1 Go vai set L. J. J. W. P. o) D ee 1 l Ti a t ’1 I g Z w zt bestaat echter niet het minste bezwaar. Tot tijdeljjk onderwijzer aan de Jan van Koninginnedag. H. M. de Koningin wenscht Haar verjaar dag te doen voorbijgaan zonder het gewone A 197.- 24E 41 4 45t 7Ê 2O£ 643 207 75 1 0 12 Pri Kalvi a 40 per 1 van meer dan Nassauschool alhier is benoemd de heer P. S. Pijlgrom, oud hoofd der Chr. School te Warns. Voor de acte Fransch (L.O.) slaagde te ’s Gravenhage onze vroegere stadgenoot de heer E. de Vries. Padvinders. De Afdeeling Sneek van de Ned. Padv. Org. bereidt zich voor op nieuwe actie. Bij het Zomerkamp gedurende tien dagen op Schier monnikoog gehouden, hebben de jongelui met het kampleven voor ’t eerst kennis gemaakt en hebben zij ook kunnen bemerken, dat het behalve genoegen, eenige ontberingen mee brengt, die hen echter niet mogen afschrikken. Het bestuur van deze afd. is gebleken dat een kamp-combinatie van drie a vier plaatsen niet doelmatig, ja storend werkt. Het ligt dan ook in de bedoeling om het volgend jaar een eigen kamp te organiseeren. In een korte circulaire wordt doel en stre ven der organisatie uiteengezet. Ieder, die deze circulaire ontvangt wordt beleefd uitge- noodigd van den inhoud kennis te nemen. Nieuwe leden kunnen zich te allen tijde bij het secretariaat aanmelden. Het nieuwe bestuur bestaat uit de h.h.M. R. Poulus, Voorz., J. A. K. Jouvenar, Secr., H. M. Reijenga, Penningm., Mevr. D. Houwink Schieving, K. Zandhuizen, S. de Boer, Troe penleider. Voor ’t gymnasiaal Staatsexamen slaag de j.l. Zaterdag te Utrecht voor A, onze stad genoot; de heer N. Veilenga, thans sergeant in mobilisatie. Geest- en Hoofdzaakkwestie. De Synode der Ned. Herv. Kerk heeft met 10 tegen 9 stemmen verworpen ’t voorstel om in Art 39 van 't Godsdienstreglement de woor den „geest en hoofdzaak” te schrappen. De toestand blijft dus voorloopig zooals hij is. IJLST, 23 Aug. Hedenavond gaf onder be gunstiging van schoon weder, de Gymnastiek- vereeniging „De Stanfries” onder begeleiding van het Ulster muziekcorps een openlucht uitvoering. Groot was de belangstelling van het publiek dat zelfs van buiten was gekomen. Er werd dan ook flink gewerkt zoowel door de meisjes als door de jongens. Men eindigde met een mooien stand. Jammer dat het getal leden zoo klein blijft want nu kan Stanfries zich niet naar behooren ontwikkelen. IJLST. 13 October a.s. zal de Chr. School alhier, uitgaande van de Ver. voor Chr. On derwijs, 40 jaar hebben bestaan. HEM. OLDEPH. en NOORDW., 23 Augs. In de vergadering van den Raad dezer ge meente is o. m. medegedeeld, dat Burg, en Weth. vergunning hebben verleend aan den Commandant van het interneeringsdepot te Gaasterland om tijdelijk gebruik te maken van een gedeelte der opslagplaats te Hemelum voor de inrichting van een badhuis voor ge ïnterneerde militairen. De gemeönterekening over 1914 is voorloo pig vastgesteld in ontvang op f86796.83, in uitgaaf op f 85631.62 */2 - - saldo op f1165.201/:,. De armvoogdij-rekeningen zijn vastgesteld als volgt Koudum ontvang f 3107.32*/2, uitgaaf f2970.07, batig saldo f 137.251/2. Molkwerum: ontv. f1048.571/,, uitg. f482.51, b. s. f616.061/, Warns: ontv. f897.171/,, uitg. f 687.27, b. s. f209.901/,. Hemelum: f921.99, uitg. f822.72, b. s. f99.27. Oudegaontv. f1804.45, uitg. f 1355.681/,, b. s. f448.761/,. Het verzoek van het bestuur der Vereen, voor Dorpsbelangen te Koudum om voor den tijd van een jaar gebruik te mogen maken van het gedeelte berm tusschen de Kruissloots- brug en halte KoudumMolkwerum, voor zoo ver daarop baggergrond is uitgestort, zulks ten behoeve van den tuinbouw, is ingewilligd. Het schoolgeldkohier over het 2e kwartaal 1915 is vastgesteld tot een bedrag van f 808.631/:,. Overeenkomstig het voorstel van Burgem. en Weth. is besloten aan een combinatie van personen, die nabij de Bloksloot een poldertje wenschen te maken, vergunning te verleenen om een te maken dijk te doen aansluiten aan den Heidenschapsterweg. Ten slotte werd de wethouder Bajema, die thans voor de laatste maal ter vergadering was op een zeer aangename en hartelijke wijze toegesproken door den voorzitter. Na den voorzitter te hebben bedankt voor diens woorden, memoreerde de heer Bajema nog even wat onder meer in de 41 jaar, ge durende welke hij den wethouderszetel heeft bekleed, in de gemeente tot stand is gekomen. Alle tegenwoordige scholen in de gemeente zijn in genoemde jaren gebouwd, alle grind wegen aangelegd met 10 burgemeesters heeft hij samengewerkt enz. De heer Krul sloot zich, als oudste lid en tevens als tolk der gansche vergadering, bij de woorden van den voorzitter aan. Sprekende over de historische kennis van den heer Bajema, welke zoo dikwijls te stade was gekomen, stelde de heer Schrale ten slotte nog de vraag of de heer Bajema ook straks nog bereid zal worden gevonden tot het ver leenen van zijn raad en daad, indien de be hoefte zich daaraan eens ging openbaren. In zoover van welwillendheid en niet van verantwoordelijkheid sprake mag zijn, werd deze vraag door den heer Bajema toestemmend beantwoord. SI. NICOLAASGA, 23 Aug. Gisteren had hier een kaatswedstrijd plaats tusschen leden van de hier bestaande vereeniging »De Takomst< en die der vereeniging >De Sudwak te Lemmer. Van elk traden 7 par turen in ’t krjjtde prjjzen bestonden uit fraaie luxe voorwerpen. Eerste prjjsS. Schaap bergen, 2e prjjs J. Algra 3e prjjs E. de Jong en alzoo het batig De algemeene toestand. Na den val van Nowo Georgiewsk, waarbij de Duitschers 85000 krijgsgevangenen maak ten, hebben de Duitsch-Oostenrijksche troepen hun opmarsch voortgezet, de laatste der Narew- vestingen Ossowiec is hun, na door de Russen ontruimd te zijn in handen gevallen en ver dere vorderingen oostwaarts zijn gemaakt. Ge weldig moet de strijd woeden om de vesting Brest-Litowsk waar aanzienlijke gedeelten der Russische legers op den terugtocht waren sa mengeperst De Duitsch-Oostenrjjksche troepen hebben natuurlijk getracht de vesting te om singelen voor dat deze legers verder konden terugtrekken. Aanvankelijk vorderden hun po gingen wel en reeds wordt de vesting van drie zijden bedreigd. Het laatste Duitsche legerbe- richt meldt echter: »Voor Brest-Litowsk is de toestand onveranderd.® Tot een omsingeling en opsluiting der Rus sische legers is het dus nog nog niet geko men. De Duitsch-Oostenrijksche troepen die van uit Kowno oprukken maken wel vorderin gen, doch zij schijnen op zoo sterke tegenstand te stuiten dat de Russische legers verder zui delijk ordeljjk kunnen terugtrekken. Dat de Russen tegen een geweldige vijan- deljjke macht hebben te strijden is vrij zeker. Zij zelf melden dat de Duitschers ongeveer 1.200.000 man, zijnde 40 °/0 van hun geheele gemobiliseerde legermacht op het Oostelnk oorlogsterrein hebben. Te samen met de Oos- tenrjjksch-IJongaarsche strijdkrachten zouden er alleen aan infanterie 21/, millioen man te genover de Russische legers staan benevens 400.000, man cavalerie. De Russische staf be richt dat de Russische legers hebben te stre den tegen de helft der gemobiliseerde troepen van den vijand. Men schijnt in Rusland niet gerust over het lot van St. Petersburg, vooral niet nu Duit sche oorlogsschepen er in geslaagd zijn de golf van Riga binnen te dringen. Naar van Duitsche zijde wordt bericht heb ben de Russen bjj het gevecht dat tusschen de kleine schepen ontstond, 2 kanonneerbooten van 850 ton en een torpedojager verloren, terwjjl de Duitsche vloot drie torpedobooten verloor. De Russen melden daarentegen dat de Duitschers zwaardere verliezen leden, twee Duitsche kruisers en 8 torpedobooten zijn voor een deel gezonken, voor een ander deel buiten gevecht gesteld. De Russische marinestaf deelt voorts offi cieel mede dat een Engelsche duikboot er in de Oostzee in is geslaagd een der sterkste Duitsche dreadnoughts te torpedeeren. Voorts meldt de Russische generale staf dat de Duitsche vloot de 21e de golf van Riga weer heeft verlaten. Dat is een zeer eigenaar dig berieht. Immers men mocht aannemen dat de Duitsche vloot de golf van Riga invoer en zich aan de gevaren van het daarliggend Rus sische mjjnenveld blootstelde om Riga te be zetten en de linkervleugel van de legers bij het verder oprukken te dekken tegen aanval len uit zee. Nu trekt echter de Duitsche vloot weer te- Was deze eerste tocht misschien enkel bedoeld als een verkenning? Italië verklaart Turkije den oorlog. Voor de tweede maal binnen vier jaar ver klaarde Italië Zaterdag Turkije den oorlog. Het deed dit op grond van de bewering dat Turkije het destijds gesloten vredesverdrag van Lausanne niet nakwam, daar het de Arabieren in Lilye nog steeds steunde tegen het Itali aansche leger, terwijl de Turksche regeering bovendien weigerde de Italiaansche reservisten die in Turkije verbljjf hielden, naar Italië te laten vertrekken of hun vertrek belemmerde. Wel had Turkije een Italiaansche ultimatum van 3 Augs. j.l. aanvaard en beloofd in het vervolg zjjne houding te wjjzigen, doch de Italiaansche regeering beweert dat in de prak tijk niets van verbetering is gebleken, zoodat oorlog het eenig mogelijke was. Italië zal thans vermoedelijk de Entente mogendheden helpen bij haar strijd aan de Dardanellen. Zullen zich nu nog andere staten in den oorlog mengen Wenizelos, die toen hij enkele maanden ge leden minister-president in Griekenland was, dit land aan de zijde van de Entente mee wilde laten doen, is thans weer minister ge worden, na zoo wordt gemeld, „tot volkomen overeenstemming met den koning gekomen te zijn.“ Het bericht meldt evenwel niet, wie nu toegegeven heeft. Of n.l. de Grieksche koning van tegenstander van den oorlog hetgeen hij was tot voorstander van den oorlog is bekeerd öf dat Wenizelos zijn meening heeft prgs gegeven en nu Griekenland ook neutraal wil laten blijven. De Duitsche bladen beweren het laatste. Roemenië, zoo wordt thans één zijde beweerd, is gereed voor den oorlog. De regeering van dat rijk heeft gdast dat van 14 September het spoorweg-materiaal be schikbaar zal zijn voor het ministerie van oorlog. Dit rijk schijnt in onderhandeling met de andere Balkanstaten Servie, Bulgarije en Grie kenland om na wederzijdsche ruiling en af stand van grondgebied een nieuwe Balkanbond te vormen welke zich aan de zijde der Entente zou scharen. Intusschen wordt door Duitsche bladen met stelligheid verzekerd dat Bulgarije met Turkije onderhandelt en dat dezejonderhandelingen bin nen enkele dagen tot een gunstig resultaat zullen leiden. Zooals men ziet, er heerscht nog onzekerheid. Maar er broeit wat Een Duitsche torpedojager vernietigd. PARIJS, 23 Aug. (Officieel.) TweeFransche torpedobooten ontmoetten gisterenavond bij Ostende een Duitsche torpedojager en boor den dien na een gevecht in den grond. Do Fransche torpedobooten hebben slechts onbe- teekenende schade aan den romp beloopen. BERLIJN, 23 Aug. (Officieel.) Gisternacht is voor Zeebrugge een Duitsche voorpostboot door twee vijandelijke torpedojagers aangevallen en na dappere verdediging in den grond ge boord. Een deel der bemanning is gered. Russisch hulpschip vernietigd. BERLIJN, 23 Aug. (Officieel.) Een Duitsche duikboot heeft den 16en dezer in den ingang van de Finsche Golf een Russisch hulpschip getorpedeerd en tot zinken gebracht. LONDEN, 23 Aug. Het Engelsche stoom schip Diomed is gezonken. (De Diomed mat 4672 ton bruto Van de bemanning zijn 10 omgekomen. De Arabic. WASHINGTON, 23 Augustus. Lansing, de minister van buitenlandsche zaken, heeft tele grafisch aan den Amorikaanschen gezant te Berlijn gevraagd of de Duitsche regeering officieel bericht heeft omtrent de Arabic. Regeeringspersonen achten het nieuws om trent de Arabic zeer onsamenhangend. ST. PETERSBURG, 23 Aug. (N. R. Crt.) In Rusland heerscht onmetelijke geestdrift. Het volk geeft den wil te kennen, tot het uiterste tegenstand te bieden en de zwaarste offors te brengen, ten einde de eindoverwinning, waarin zijn vertrouwen onwankelbaar blijft, te verzekeren. De vlieger Gilbert ontsnapt. PARIJS, 23 Aug. (N. R. Ct.) De Fransche vlieger Gilbert, die in Juni op Zwitsersch grondgebied heeft moeten landen en was geïnterneerd, is ontsnapt en Parijs aangekomen. LONDEN, 23 Aug. Officieel wordt bekend gemaakt dat de regeering het aanbod van 100,000 ton steenkool, door het verbond van Transvaalsche mijneigenaren gedaan, dankbaar heeft aanvaard. WEENEN, 23 Aug. (Off.) Ten oosten van de beneden-Pulwa en van den van Rasna (ten N.N.O. van Wysoko Litowsk) naar het noorden gaanden spoorweg woedt de strijd met groote felheid. De vijand verdedigt iedere duimbreed grond zoo taai mogelijk, maar is toch op vele punten van het front teruggeworpen. Daarbij zijn tal van gevangenen in onze handen ge vallen. 7 officieren en 900 man gevangen ge nomen en 7 machinegeweren buit gemaakt. □e Dardanellen. KONSTANTINOPEL, 23 Aug. (Off.) Giste ren heeft de vijand op het nieuwe front bij Anaforta een aanval gedaan, doch wij hebben hem door een tegenaanval teruggedreven en hem zware verliezen toegebracht. Bij den aan val van eergisteren heeft de vijand reusachtige verliezen geleden. Voor een deel onzer loop graven hebben wij meer dan 500 dooden ge teld. Buitendien hebben wij een officier en een aantal soldaten gevangen genomen. BERLIJN, 24 Aug. (off.) Ten N. van de Njemen geen nieuws. In de gevechten bij Kowno werden 2600 gevangenen gemaakt en 8 machinegeweren veroverd. De legergroep Prins Leopold v. Beieren versloeg de Russen opnieuw en maakte 4500 gevangenen. De le gergroep von Mackensen zet de vervolging voort. Stormenderhand werd voor Brest Litowsk een heuvel genomen. DEN HAAG, 24 Aug. Het Eedswetje wordt binnenkort bij de Tweede Kamer ingediend. De Moltke getorpedeerd- Het Central News-agentschap seint uit St. Petersburg de volgende mededeeling door Rod- zianko, den president der Doema, in de ver gadering der Do^ma gedaan „In het zeegevecht bij Riga hebben de Duit schers een super-dreadnought de Moltke, drie kruisers on zeven torpedobooten verloren (de Moltke is geen superdreadnought, maar een slagkruiser, metende 22.635 ton, met een snel heid van 28.5 knoopen en kanonnen van 28 c. M. Ze is een zusterschip van de Göben. Red.) „De Duitsche vloot heeft zich teruggetrok ken uit de Golf van Riga. „De Duitsehers hebben een landing trachten te doen bij Pernovin. Vier lichters van reus achtige afmeting, boordevol met soldaten na men er aan deel. SNEEK. Van 2023 Aug. Geboren: Catharina dv Roelof Pieters en Antonia van Esveld. GehuwdMeindert Ruardi 26 jr. en Trijntje de Wit 24 jr. OverledenJohannes Lanting 68 jr. echtgen. van Trijntje Wartena. WIJMBRRIT8ER ABEEL. Van 2024 Aug. Geboren: Jelle zv Simon Adema en Tietje van Spannum te Westhem. Wijtske dv Libbe Alberts de Vries en Trijntje Elizabeth Terpstra te Oppenhuizon. Gehuwd Klaas Jaarsma 21 jr. te Heeg en Hotske Damstra 22 jr. te Oosthem. Huite Hak 29 jr. te Heeg en Harriet Emma Newton te Londen. Jetze de Boer 60 jr. te Heeg en Akke van der Brug 60 jr. te Heeg. HEM. OLD. en NOORDW. Van 612 Aug. GeborenGrietje dv Wiebe Kooiker en Sietske Visser te Nijega. Siementje dv Harmen van dor Veen en Vogeltje Harsma te Oudega. Geeske dv Pieter de Jager en leskje Nijman te Koudum. Gehuwd: Minne Bergstra 25 j. te Ypecolsga en Anna Roskam 33 j. te Elahuizen. HEM. OLD. en NOORDW Van 1319 Aug. GeborenWiebren zv Tjalling van der Zee en Dieuwke Landman te Oudega. Overleden: Ekke Dikland 76 jr. wed. v. Trijntje Schotanus te Koudum (woonplaats Sneek.) Hendrik Frederik Stallmann 26 jr. ongeh. te Koudum. dichte menigte, waarvan velen in automobielen, en waaronder jongens en meisjes, gadegeslagen. Stanley probearde tot zes malen toe aan het vuur te ontkomen, doch werd telkens onder gehuil en geloei er in geduwd, en werd zoo levend verbrand. Dergelijke „rechtsplegingen” zijn natuurlijk allerminst geschikt om de neger-bevolking der Vereenigde Staten tot een hooggestemd gevoel van vaderlandsliefde te brengen. Backx, dat onder de afsluitboomen van den spoorweg was gegaan, door een trein gegrepen en onmiddellijk gedood. Te Sonnega is Zondag de 13-jarige S. Oosthoek door zijn vader, een melkrijder, over reden en gedood. De jongen viel voor van den bok en geraakte onder de wielen. Van de haringvisscherij is te Vlaardin- gen binnengekomen het loggerschip V.L. 187, schipper J. Westerduin, van de reederjj der fa. Van der Vlis Co., medebrengende het lijk van den schepeling Dirk Taal, uit Schevenin- gen, die op de Noordzee bij het overboord zetten van een haai, welke in het net zat, met de pink in aanraking was gekomen, met een tand van de haai, waardoor bloedvergiftiging ontstond, als gevolg waarvan Taal twee dagen daarna is overleden. De 43-jarige man was gehuwd en vader van twee kinderen. Te Vlissingen zijn uit Engeland aange komen twee Engelsche matrozen, die eenigen tijd geleden uit Groningen gevlucht waren. Zij worden door de Engelsche regeering thans weder naar Groningen teruggezonden, In het Berlgnsche adresboek komt de naam Schulze 15400 maal voor, de naam Muller 10880 maal, Schmidt 10413, Meijer of Mager 6400 maal. Het is te begrijpen, dat er onder deze om standigheden bij den burgerlijken stand te Berlijn een afzonderlijke afdeeling is, die mee belast is, al de Schulzes uit elkaar houden. Donderdagavond is het 8-jarige zoontje van W. te Dalfsen onder een met klei beladen wagen geraakt; de jongen was bijna onmiddel lijk dood. (Tel) Aan het Westerstrand van Texel zijn twee lijken aangespoeld, welke in zeer gevor derden staat van ontbinding verkeerden. Ver moedelijk zjjn ’t personen geweest, die tot de Engelsche marine hebben behoord. Te Rotterdam zijn twee gemeenteambte naren gearresteerd, verdacht valsche passen voor vreemdelingen die een vijandelijk land wil den bezoeken, te hebben vervaardigd. een Nu de Duitschers Kowno genomen heb ben, herinnert de Matin er aan, dat de vesting ook in handen van Napoleon geweest is. Er staat zelfs een pyramide, waarvan het inschrift herinnert aan den tocht der Franschen naar Rusland. „Rusland,” zoo leest men, „werd in 1812 overvallen door een leger van 700,000 man. Er keerden er slechts 70,000 over de grens terug.” Zoo de Duitsche troepen bij het binnentrek ken in Kown» triumfantelijk langs de pyramide getrokken zjjn, dan, zegt de Matin, moet het inschrift hun tot nadenken gestemd hebben. Minister Lloyd George heeft bekend ge maakt, dat hij opnieuw 190 inrichtingen, die zich bezighouden met den aanmaak van mu nitie, tot gecontroleerde inrichtingen volgens de munitiewet heeft verklaard. Het aantal is hierdoor tot 535 geklommen. Naai de „Meraner Zeitung” mededeelt, zijn twaalf zoons eener Tiroler-familie gesneu veld. Allen behoorden tot het regiment der keizerjagers en hadden den leeftijd van 18 tot 40 jaar. Twee hunner vielen in Polen, drie op de slagvelden van Galicië, twee werden op Italiaanschen bodem door granaten gedood, twee andere vielen in Bessarabië en drie aan de Sryl. Berlingske Tidende verneemt uit Parijs, dat telegrafische berichten uit St. Petersburg van een met kracht voortgezette ontruiming van Bialystok gewagen. De regeering heeft daarvoor 5 millioen roebel ter beschikking ge steld. In Riga bevinden zich nog 300.000 menschen zij begeven zich nu naar den rech teroever van de Duna. Da stad wordt aan houdend door Duitsche vliegtuigen bezocht, welke van Tukkum komen. De Russische minister van oorlog heeft volgens een bericht aan de Matin bekendge maakt dat ten spoedigste de jongste klassen van den tweeden ban der Opolchenie of laatste reserve zullen worden opgeroepen. Acht mil lioen man beneden de 35 jaar zouden er dan onder de wapenen komen. Er gaan geruchten over versterking van de verdedigingswerken in Thracië door de Turken. Fransche en Italiaansche bladen ver nemen, dat vooral de Tsjataldzja-linie in krach- tigen staat van tegenweer wordt gebracht. Te Adrianopel, Kirk Kilisse, Loele Boergas en Rodosto moeten 95.000 man Turksche troepen liggen. Volgens de Corriere della Sera zullen de Turken zich terugtrekken op de Silivri- linie, in de provincie Tsjataldzia aan de zee van Marmora, wanneer zij Gallipoli moeten prijsgeven. De White Star Company heeft nader be kend gemaakt dat de 39 vermisten van de Arabic waren 12 hutpassagiers, 6 dekpassa giers en 21 leden der bemanning. Er zjjn er 390 gered. Een persoon die als vermist was opgegeven, is onverwacht voor den dag gekbmen. Hij had plaats besproken op de Arabic, was van More- cambe naar Liverpool gereisd om zich in te schepen, maar had zich op ’t laatste oogen- blik door een onrustig gevoel laten weerhou den aan boord te gaan. Duitschland zal weer 10 milliard mark leenen, zoodat dit rijk dan in dezen oorlog totaal reeds 30 milliard heeft geleend. Per dag betalen alle oorlogvoerenden te saman 300 mil lioen mark. Engeland betaalt thans per dag 80 millioen mark, Duitschland iets minder. De Dardanellen. De Engelsche bladen bevatten de mededee ling dat na een schitterende landing aan de Soewla baai,, een groote Engelsche legermacht bij de Dardahellen er in geslaagd is, zoover op te rukken dat de verbindingslijnen van het Turksche leger dat op Gallipoli strijdt bedreigd worden. Tevergeefs trachtten 70.000 Turken de Engelschen te verdrijven. Hun vrnchtelooze pogingen kwamen de Turken op een verlies van 27000 man te staan. 30 a 40 Engelsche schepen hebben de Belgische kust bij Zeebrugge beschoten. Of er schade is aangericht is niet bekend. Turkije. De correspondent van de Times meldde Zaterdag uit Boekarest De Duitschers schijnen nu al hun aandacht aan de versterking van Konstantinopel te wij- den en aan de verdediging van Adrianopel geen gewicht te hechten. Het geheele Turksche garnizoen te Adrinopel onder Hilmi pasja be staat nu uit ongeveer 10,000 man. Van dezen zijn er I in gescheurdo burgergewaden gekleed. De Duitsche officieren geven hoog op van den moed van de Turksche troepen, maar be schouwen hen niet in staat tot een krachtig offensief. Ze zijn onvoldoende geoefend, weten niet nauwkeurig ingevolge de gegeven bevelen voorwaarts te rukken, zich snel te verschansen, of stilte te bewaren, zoodat ze dus gemakke lijk door den vjjand ontdekt worden. Na mislukking van den door generaal Liman von Sanders geleiden aanval van 6 dezer, die met zware verliezen teruggeslagen was, eischen de Turksche officieren, die hem nu voor on bekwaam uitmaken, dat hg teruggeroepen wordt. De Duitsche officieren verdedigen echter hun chef. Vele jongere Turksche officieren moeten zich in de jongste gevechten lafhartig betoond hebben en verscheidenen zijn er door hun Duitsche superieuren doodgeschoten. Aan het Berl. Tagebl. wordt uit Athene gemeld, dat bij de onderhandelingen tusschen Wenizelos en de diplomatieke vertegenwoordi gers van Frankrjjk en Engeland de financieele quaestie geregeld is. De Engelsche en Fransche regeeringen hebben zich bereid verklaard aan de nieuwe regeering van Wenizelos een bedrag van 50 millioen ter beschikking te stellen. In Duitschland is de ongeoefende land storm tot 41 jaar opgeroepen. In Oostenrgk zgn de in 1897 geborenen, dus de 18 jarigen, voor den landstorm opgeroepen. Zaterdagmiddag is waarschijnlijk bij het hengelen verdronken de 10-jarige C. Kornaat, uit de Pieter Karei Drossaartstraat te Vlaar- dingen. Zijn lijkje werd gisternamiddag opgevischt. Te Hulsdonk, onder Roozendaal (N.Br.), is gisternamiddag het 4-jarige kind van J. Voor dergelijke pas werd 100 gulden betaald. Werkloosheid. Honderden mannen en vouwen uit Twent- sche gemeenten, werkzaam in de textielfabrie ken te Gronau, Nordhorn en Rheine, is het werk opgezegd, wegens gebrek aan grondstoffen. Weldra zullen zeer waarschijnlijk ook de andere Nederlandsche werklieden aldaar worden ont slagen. Wat dit voor sommige Nederlandsche grensgemeenten beteekent, moge hieruit bljj- ken, dat alleen uit de gemeente Losser onge veer 2000 mannen en vrouwen in de textiel fabrieken aan de overzijde van de grens werk zaam zgn. Te Nordhorn zgn Zaterdag jl. de aldaar wonende Nederlandsche arbeiders van een 50-tal huisgezinnen ontslagen. In de Haarlemmervaart is een Westland- sche schuit met boomen gezonken. De schip per en zijn zoontje werden gered. De knecht uit Leidschendam is verdronken. Hij laat een vrouw met een groot gezin achter. Te Heikenbosch is Zaternacht de mili cien B. uit Bocholt, met zgn collega van de wacht afkomend, door een der patrouilleerende militairen, die hem voor een smokkelaar hiel den, doodgeschoten. Het was zeer duister. Aan de grenzen tusschen Mook en Gen nep heeft een militaire patrouille een land- weersoldaat gevangen genomen, verdacht van medeplichtigheid aan smokkelarij. Bij Schiermonnikoog zijn Zaterdag de lijken van drie mannen aangespoeld. Telegrammen maken melding van het jong ste lynchschandaal in de Vereenigde Staten. Leo Frank, een gefortuneerde burger uit de staat Georgië, was indertijd ter dood veroor deeld voor den moord' op een fabrieksmeisje, Mary Phagan, en had zgn straf gewijzigd ge zien in levenslange gevangenisstraf. Hij bevond zich in het gevangenishospitaal, waar hjj ver pleegd werd wegens een gevaarlijke snijwond in de keel, hem toegebracht door een mede gevangene, die hem had willen vermoorden. Frank’s vrouw verpleegde hem, doch was niet in het ziekenvertrek toen Maandagavond een bende gemaskerden het gevangenis-hospitaal binnendrong en Frank meenam. Er waren 25 tot 30 gewapende cipiers in de buurtmaar zij lieten zonder verzet toe dat Frank werd meegenomen. De man werd in een auto naar 'T--“LX- v., waar het meisje Phagan be graven ligt, en daar opgeknoopt. Den gehee- len nacht bleef het lijk aan den boom hangen pas den anderen ochtend werd in tegen woordigheid van een aanzienlijke menigte het touw doorgesneclen. Een walgelijk tooneel volgde het gepeupel wierp zich op het lijk en begon het te trappen. Mevr. Frank is door het gebeurde ziek ge worden. In de V. St. begint zich een diepe veront waardiging tegen de daders te openbaren. Zij zijn echter nog op vrije voeten. Will Stanley, een neger, die verdacht van moord van drie kinderen, gearresteerd was, is Zondagnacht uit zgn cel in Temple, Texas, opgelicht, en op een openbaar plein levend verbrand. De menigte had een brand stapel opgericht, en schreeuwde en juichte, toen men den neger in de vlammen duwde. Langs de straat werd het schouwspel door een garnizoen te Adrinopel onder Hilmi pasja be- 7000 nieuwelingen boven de 35 jaar, Marietta gebracht,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 2