Bezwaarschriften Vergoeding Kostwinnerschap. I f I Handels- en Marktberichten Keuring Landstorm. Nieuwstijdingen. Per» Telegraaf. Burgerlijke Stand. I 8 I I 8 d ie heden et., vefti a I I 1 uouuy XU MUpLUIUMUl Ac/JLCF, llttlXli VI uuy 3 te Sneek in het Paleis van Justitie, zaï zijn van den 40 8 23 16 40 10 die streek, het front, v n 1 J c n h v g o n v s V d i 1 75 14 42 28 100 15 li v g a n 1 I z b S a De militair Krane, afkomstig uit Leeu warden, is bij het zwemmen in het Groot f 330 - 350 meld, in het vervolg geen schepen zonder voor afgaande waarschuwing meer te doen torpe- deeren. een bespre- Koninginnedna* Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin wapperde heden van de openbare gebouwen en uit tal van huizen van particu lieren de nationale driekleur met de oranje wimpel. Het bespelen van het carillon gaf voorts een eenigszins feestelijk karakter aan den dag. Het volksconcert dat heden avond zou plaats hebben, is naar wij vernemen van hooger hand SNEEK, 31 Aug. '15. Boter aanvoer 2/v 0/8 vaten. Marktprijs le keur f Vereeniging le keur f a f Fabrieksboter. Aanvoer 6/s, 14/g vaten. de veldspoorwegen die zeer veel verrichten. Waar noodig, worden militaire spoorwegen gelegd en het werk gaat vlug. Er zijn veld spoorwegen voor paarden en met stoomkracht. Over de dalen worden viaducten gebouwd en op bepaalde afstanden zijn practische blokhui zen opgericht. Na de paarden en spoorwegen komen de auto’s, de grondvliegers aan de beurt, maar zij zijn niet van zoo groot ge wicht als de stoom- en de trekkracht wegens de slechte wegen. Waar gelegenheid voor vrachtauto’s bestaat, daar slaan zij alle andere vervoermiddelen uit het veld. Bij de Boeg zjjn groote reparatieplaatsen, stallen en garages. Van alles kan men daar laten maken. Even zoo goed een nieuw venster als een motor. Er zijn meer dan 500 menschen bezig om de 2000 personen- en vrachtauto’s te repareeren en af te werken. Het terrein is electrisch ver licht en van draadlooze telegrafie voorzien. Den heelen boel kan men in 24 uren in beweging zetten en het is met auto’s, paarden en veldspoorwegen, dat de Oostenrijkers en Duitschers alle hinderpalen in Polen trachten te overwinnen. Zoo lang als de oorlog in Polen duurt, heeft het hun soldaten aan weinig ont broken. Zij hebben haast nooit gebrek aan eten en aan munitie gehad. Daarmede is de taktiek, die men een eeuw geleden tegen Na poleon aanwendde, mislukt. Brest-Litowsk. king plaats van den chef der keizerlijke stallen, deelt kolonel Immanuel bijzon- generaal Gruenwald, met hooggeplaatste amb- dorheden mede over de vesting Brest-Litowsk. gevraagd, tenaren der vorstelijke stallen, waarbij ook de Kussische regeering had in de laatste chef der keizerlijke spoortreinen, Kopytkin, Jaren ve(p ,g „aan om deze vesting te verster- Noord-Hollandsch Kanaal verdronken. De on- GehuwdHaring van der Werf 22 jr. en Fokje Hofman 23 jr. Willem Boeijïnga 25 jr. en Froukje Molenmaker 24 jr. Klaas Arjen Siegers 25 jr. en Doedtje Molenmaker 29 jr. Dirk Wijnveldt 25 jr. en Geertruida Hulst 24 jr. OverledenJan Hilvcrda 23 jr. echtg. v. Houkj de Jong. Anne Visser 7 jr. WIJMBRITSERADEEL. Van 2731 Aug GeborenAge zv -3Ebe Roukema en Trijntje Sui- erveld te IJtens geb. te IJsbrechtum. Hein zv Jo hannes Hendriks Hazenberg en Akke van der Wei te IJsbrechtum. Hinke dv Steffen Elgersma en Trijntje van Dijk te Goënga. Douwe zv Siebe Hein- sma en Dieuwke Wispelweij te Sandfirden. Rensje dv Gerlof Brouwer en Anna Turkstra te Nijland. Sijmen zv Johannes Heeringa en Antje Meesters te Goënga. OverledenSijtske de Jong 29 jr. echtg. v. Lolke Tuinman te Balk overl. te Woudsend. Sjoerdtje Speorstra 46 jr. wed. v. Lolke van Wieren te Wolsum. De Burgemeester van Sneek, brengt het volgende ter kennis van belang hebbenden Voor elke provincie wordt me> ingang van 1 September 1915 een commissie ingesteld, ten einde den Ministers van Oorlog en van Marine te dienen van voorlichting in zake bezwaar- nomen beslissingen omtrent aanvragen om vergoeding wegens kostwinnerschap van dienstplichtigen bij de militie, de landweer en den landstorm. De Commissie bestaat uit drie leden en is gevestigd in de hoofdplaats der provincie. Bezwaarschriften, als hierboven bedoeld, moeten worden gericht aan den Minister van Oorlog, zoo de dienst plichtige behoort tot de militie te land, de landweer of den landstorm; aan den Minister van Marine, zoo de dienst plichtige behoort tot de zeemilitie. De bezwaarschriften moeten echter worden ingezonden bij de Commissie van voorlichting voor de provincie, waarin de gemeente is ge legen, welker burgemeester de beslissing heeft genomen. Bezwaarschriften, welke rechtstreeks aan den Minister zijn ingediend, worden door den Minister voor zooveel noodig aan de Commis sion van voorlichting gezonden. De Commissie stelt een nauwkeurig onder zoek in nopens hetgeen in het bezwaarschrift wordt aangevoerd, voor zoover het aange voerde voor onderzoek in aanmerking kan komen. De Commissie kan een persoonlijk onderzoek doen instellen ter woonplaats of verblijfplaats van het gezin of den persoon, betrokken bij de aanvraag om vergoeding, welke het be zwaarschrift geldt. Dit onderzoek heeft plaats door den secretaris der Commissie, bij uitzon dering door een of meer leden der Commissie. Het onderzoek heeft niet plaats zoo de woon plaats of verblijfplaats, hierboven bedoeld, buitenslands is gelegen. De Commissie brengt aan den Minister om trent haar bevindingen naar aanleiding Van het bezwaarschrift een rapport uit, vermel dende tevens het oordeel der Commissie. Sneek, 30 Aug. 1915. De Burgemeester voornoemd, P. J. do HOOP» De Burgemeester van Sneek, brengt ter kennis van belanghebbenden dat de keuring van landstormplichtigen van de jaarklasso 1914 (personen, geboren in 1894) voor deze gemeente op Woensdag 15 Septem ber 1915, voormiddags 9 uur, en van die der jaarklasse 1913 (personen geboren in 1893) op Woensdag 15 September 1915, namiddags 12i/2 uur te Sneek in het Paleis van Justitie, zaï plaats hebben. Keuring niet verplicht, doch wel 206 koeien 28 vette Koeien 10 Vette kalveren 373 Graskalveren 78 Nuchteren. Kalveren 238 Schapen 545 Lammeren 205 Vark. en vet. Biggen 111 Kleine Biggen 0 Stieren 1 Paarden 6 Bokken en Geiten Prjjzen vette Koeien 44 h 48 ct., vette Varkens 36 ct., alles gelukkige was een 5 tal weken gehuwd. Onder Venlo is Zaterdag op Neder- landsch gebied een Duitsch vliegtuig geland. De inzittenden een officier en een mindere zijn geïnterneerd. China gaat zich duikbooten aanschaffen. Het Central News-agentschap verneemt uit New-York dat er een honderdtal is besteld. Ze zijn van grooter afmeting dan de Duitsche. ver- afgelast en zal nu morgen, Woensdagavond, pen maakt hun welbegrepen* eigenbelang "het Bussum het zwaar verminkte lijk gevonden van den ongehuwden R. van B., polderwerker bij de stationswerken. In verband met de nasporingen van de justitie in zake de vervalsching van zilverbons zijn de antiquair W., te Haarlem, en een kunst schilder. die bij hem inwoont en die wel 16 verschillende namen draagt, in het huis van bewaring opgesloten. Naar men verneemt zijn nog meer aanhou dingen, doch buiten Haarlem, te verwachten. In 1825 heeft de beeldhouwer Sigault, te Amsterdam, tijdens de Nijverheidstentoon- stelling, die te Haarlem werd gehouden, aan de gemeente een marmeren borstbeeld van Koning Willem I ten geschenke gegeven. Dit borstbeeld werd geplaatst in het noorder tran sept van de Groote of St. Bavokerk. Bij de restauratie, die thans plaats heeft, is gebleken, dat.het marmeren beeld is verdwe nen en er een gipsen voor in de plaats is ge steld. Niemand weet, waar het jnarmeren beeld gebleven is. Bij ürk is het lijk aangespoeld van den heer S. IJsbrandij, onderwijzer te Leeuwarden die eenige dagen geleden werd vermist en omtrent wiens verblijf inlichtingen werden Kalveren a a 42 ct., Biggen Londen per 1/t kilo. Stemming van den handel Melke- en Kalve Koeien prijshoudend. Vette Koeien idem. Kalveren traag. Schapen behoorlek. Varkens kalm. Biggen idem. Nuchteren Kalveren traag. Lammeren kalm. De handel in runderen niet zoo fleurig als de vorige week, prjjzen iets lager. Land kalveren trage handel door het verlies ge leden de’ vorige week. Schapenhandel stug, doordat er geruchten gingen van sluiting der grenzen. Varkens heden kleine aanvoer zoodat de pr ijzen van de vorige week kon den worden bedongen. PARIJS, 30 Augs. (Off.) Togen den avond van den 29sten zijn hevige geschutgevechten, gjpaard gaande met de ontploffing van mijnen en gevechten met bommen en handgranaten op ta] van punten in Argonne geleverd. De Duitsche loopgraven bij Courte Chaussée, Mcu- rissons en Bolante zijn zwaar beschadigd. Den daarop volgenden nacht is het in alsook op de overige gedeelten van kalmer geweest. WEENEN, 30 Augs. (Off.) De legers van de generaals Pflanzer Baltin en Bothmer zijn gisteren tot aan de Strypa (zijrivier van de Dniestr, ten Oosten van de Zlota Lipa) door gedrongen. De vijand heeft bij herhaling ge tracht onze vervolging te stuiten, doch is overal teruggedreven. De troepen van generaal Boehm Ermolli zijn ten Oosten van Zloczow op sterk bezette stellingen gestuit. Zij hebben daar den vijand aangevallen en op verscheidene punten van het front teruggeworpen. In Wolhynie hebben onze tegen Luck op rukkende strijdkrachten opnieuw terrein ge wonnen Swiniuchy (ten Z. W. van Luck) on andere taai verdedigde plaatsep zijn den vijand ontnomen. chef der keizerlijke spoortreinen, Kopytkin, tegenwoordig was. LONDEN, 28 Augustus. (N. R. C.) Uit St. Petersburg wordt aan de Times melding ge maakt van een verklaring van Sasonof, die met verontwaardiging ontkent, dat de Rassen twij felen aan de goede trouw hunner bondgenooten, en die de gelofte van de Russische regeering herhaalt, om geen vrede te sluiten, terwijl nog één vijandelijk soldaat op Russisch gro.ndge- bied staat en generaal Polivanof minister van oorlog is. Deze had gezegd „Ik kan met geen mogelijkheid een maand weg, anders zou ik een bezoek aan lord Kitchener brengen, dien ik als een eerste autoriteit op het gebied van legerorganisatie beschouw. Wg brengen op het oogenblik meer dan 2 millioen man op de been. Onze legers trekken geleidelijk naar hun nieuwe stellingen. Het lot van den veldtocht zal niet beslist worden vóór het volgende jaar. Wij vertrouwen in ons vermogen om St. Pe tersburg te beveiligen. Onze legers kunnen den winter zonder ongemakken doormaken. De lichting 1917 is voor dat doel gereed. In de lente zullen 2 millioen man klaar staan om te velde te trekken.” LONDEN, 28 Augustus. De correspondent van de Times te St. Petersburg geeft nog als de woorden van den Russischen minister van oorlog weer, dat de voornaamste samentrek king van troepen zoowel door den vijand als door de Russen op het oogenblik rondom Wilna geschiedt. De lichting 1917 kwam nu bgeen en twee andere contingenten, t.w. de mannen van 37 en 38 jaren, behoorendetot den eersten ban van Opolchenie, zouden den volgenden dag worden opgeroepen en een miljoen jonge man schappen van den tweeden ban spoedig daarna. Deze macht van meer dan 2 miljoen man zou ver achter het front geoefend worden en in de lente voor den dienst gereed zijn. De ontruiming van Warschau. Hoe Warschau werd ontruimd, beschrijft een medewerker van de „Depêche do Toulouse”, die met de Russische legers in Polen meetrekt Generaal Smirnof had bevel gegeven rond om de stad een strook van 300 werst breedte geheel leege ruimte te maken. Dat is blijk baar het eenige middel, den alles voor zich uit neerslaanden opmarsch van do drie vjjande- lijke leger§ tegen te honden. Spooklegers van onrustbarend© beweeglijkheid, die aan de San plotseling verdwijnen om twee dagen later in Koerland weer op te duiken, duivelsche legers, die uit Oostenrijkers bestaan, als Pruisen ver kleed en uit Beieren, die als bonved gekleed zijn. Nauwelijks is bevel gegeven, of de tele fonen bellen en de ordonnansen vertrekken, sommigen te paard, anderen op motorfietsen. Brand, brand, overal brand. Hutten en kas- teelen in brand steken, heiden en weiden in brand steken, ja zelfs de steenen, als dat mo gelijk was. Tot den boer wordt gezegd: steek je huis in brand en hij moet zijn eigen huis aansteken. Den fabrikant wordt bevolenver woest je fabriek. Hij doet het. Tot allen zeide mendekt de bronnen toevelt de bosschen neermaakt de straatwegen onbegaanbaar, maait het nog ‘groene graan neer. Het gebeurde. Niets werd gespaard. De prachtige heerlijk heden met roemrijk verleden, kasteelen met ophaalbruggen, die eeuwen getrotseerd had den, werden tot puin gemaakt zoo goed als een armzalige boerenhut. Onze meubels, por tretten van voorouders, oude wandschilderijen, tapijten, een geheele geschiedenis werd prooi der vlammen. Maar dat was nog niet alles. Al die daklooze menschen werden bijeengedre ven en tot hen zeide men: Nu de kerken te gen den grond. Toen wierpen de menschen zich op hun knieën, smeekend „Dat kunnen wij niet, nu niet en nooit 1” Er moesten aparte randstichtersafdeelingen gevormd worden. De kerken worden met petroleum begoten en dy- namietpatronen er tegen aangelegd. De kerken werden verwoest, tot met den grond gelijk ge maakt. Het Polen van nu is een woestenij, gelijk aan het beeld der aarde voor de mensch verscheen, Millioenen menschen waren, zonder iets te bezitten, aan weer en wind blootge steld. Met kolfstooten moesten ze van de puin- hoopen weggedreven worden. Als in een reus achtig net dreef het Russische leger deze vrou wen, kinderen en grijsaards voor zich uit. Velen vielen in slooten en beeken, de kleintjes en de heel ouden. De stroom menschen ging er over heen, naar Warschau, in de hoop daar een toevlucht te vinden. Maar reeds stond de Duitscher onder de muren van Warschau en de ontruiming der stad begon. Van Duitsche zijde wordt gemeld dat de pogingen der Russen om hun land voorzoover het door de vijanden wordt bezet tot een woestenij te maken mislukt zijn. Ten eerste heeft men het aantal trekpaarden vermeerderd. Waar vroeger twee voor een kar het werk moesten doen, worden nu 4 of 6 paarden ver- eischt. Alle wegen in Polen zijn vol met wa ken, omdat zij haar voor bijzonder sterk hield. Ten oosten van Brest-Litowsk ligt het groot ste moerasgebied van Europa, het Poljesja, een land, bijna zonder menschen of wegen, ter grootte van het koninkrijk Beieren. Overal laagveen, bosch, meer, stroom, een gebied, dat de beweging van groote legers onmogeljjk maakt. De Russische regeering heeft echter veel gedaan om deze Woestenij te exploiteeren en bewoonbaar te maken. Daarom heeft het gevreesde moerasland veel van zijn gevaren en verschrikkingen verloren. Sedert 1875 is ten koste van tachtig millioen roebel ongeveer 57 procent van den moerasgrond voor een regel matige bewerking gewonnen. De helft van dit gebied is nog steeds ontoegankelijk en ook de ontgonnen landerijen zijn van dien aard, dat er nog heel wat werk noodig is, voor zij eenigs zins te vergeljjken zjjn met het landbouwge bied van Polen, Wolhynie en Littauen. Bij veel regen is de begaanbaarheid overal zeer bemoeilijkt. Het minst gevaarlijke deel van het Poljesja is het westelijke, en dit wordt door Brest-Litowsk beheerscht. Hoe verder men naar het Oosten komt, des te breeder en die per worden de moerassen, vooral in het ge bied, dat door de steden Sloetsk en Bobrooiek in het Noorden, Kowel en Owroetsj in het Zuiden wordt begrensd. Het Engelsche blad de Nation acht den veldtocht voor dienstplicht in Engeland al zoo goed als verloren. De werkman is er tegen. Dat is niet langer twijfelachtig. Verscheiden verantwoordelijke leiders van de groote vak verenigingen hebben zich ondubbelzinnig in dien geest geuit. Over Chiasso wordt aan den Lokal- Anzeiger gemeld, dat, volgens berichten uit Athene aan de Tribuna, Bulgarije de haven van Varna aan de Zwarte Zee van zware ka nonnen heeft voorzien. Volgens Svenska Dagbladet zijn allo kunstschatten en officieels bescheiden uit St. Petersburg overgebraott naar Nisjni Nowgorod. De bijzondere correspondent van de Vos- sische Ztg. meldt uit Boekarest, dat in poli tieke kringen aldaar de laatste dagen geruch ten liepen over een ultimatum van Duitsch- land aan Roemenië. Alleen aan de Dardanellen zijn op 22 en 23 Aug. 59 Engelsche officieren gedood en 95 gewond, en 1387 manschappen gedood, ge wond of vermist. De Daily Telegraph verneemt uit Was hington dat, inzake de Arabic deze week nog door Duitschland een schikking zal worden getroffen met de Vereenigde Staten. Kort daarna zal ook de Lusitania-zaak worden afgedaan. Volgens een vertraagd telegram van den correspondent der Times te Tokio is het vraagstuk of Japan Rusland aan munitie zal helpen bij de regeering in beraad. Naar de Frankf. Zeitung uit Chiasso verneemt, is dadelgk na den terugkeer van Salandra, die bij den koning op bezoek is, en misschien van de week het eerste Italiaansche wapengeweld tegen Turkije te wachten. Volgens de Nowoje Wremja van 20 dezer, is besloten om, in geval Riga wordt ontruimd, het hout dat daar voor een 35 mil lioen roebel ligt, te verbranden. Op bevel van de Fransche regeering is de Fransche vlieger Gilbert weer naar Zwit serland vertrokken. Hg was van daar ontvlucht. De Roesskoje Slowo schildert het vree- selijke lot van de vluchtelingen, die in einde- looze rjjen van Brest-Litowsk naar Moskou op pad zijn. Van zeven tot acht weken zijn zij onderweg. De ellende is groot. Vele kin deren sterven onderweg. De menschen bekla- De Dardanellen. KONSTANTINOPEL, 30 Aug. (Officieel.) De~vijand heeft op 28 dezer zjjn aanvallen van 20 en 27 dezer in het gebied van Anaforta hervat. De vijand is volkomen teruggeslagen en heeft ontzaglijke verliezen geleden. Wij hebben door tegenaanvallen eenige, in ons centrum gelegen loöpgraven, die door den vjj- and waren bezet, heroverd en de bezetting in het gevecht gedood. De laatste twee dagen zijn van den vijand 10.000 man gesneuveld Onze verliezen zijn, daarbij vergeleken, gering. KONSTANTINOPEL, 30 Aug. (N. R. Ct.) Het .bericht der groote overwinning aan de Dardanellen is hier met uitbundige vreugde begroet. De heele stad vlagt. LONDEN, 30 Aug. Lloyds meldt, dat het Engelsche s.s. Sir William Stephenson is ge zonken. PETROGRAD, (Off.) 30 Augs. Ten W. van Friedrichstadt duren de gevechten met hard nekkigheid voort. Verder Zuidwaarts trekken wij verder terug. PETROGRAD, 30 Augs. De Rijksraad heeft aangenomen het wetsontwerp tot het instellen van commissies voor de munitie- en voedsel voorziening Sten de transportdienst In deze commissies nemen arbeiders, werktuigkundigen en ingenieurs zitting. WASHINGTON, 30 Augs. De Engelsche gezant deelde de Amerikaansche regeering mode dat het vervoer van metalen goederen uit Duitschland en Oostenrijk naar Amerika is toegestaan. BERLIJN, 30 Augs. Volgens Wolfsbureau is van het 1.400.000 man sterke Russische leger, dat de Duitschers aanvankelijk weer stand bood feitelijk niets meer over. 1.100.000 man zijn sedert 2 Mei gevangen genomen, 300.000 gevallen. Thans zijn de Russische reserve-legers in actie. BERLIJN, 31 Aug. (Off.) Oostelijk oorlogs- terrein. De strijd om het bruggehoofd bij Frie drichstadt duurt voort. Ten N. van de Njemen 'drongen onze troepen door tot de lijn Duna- burg—Grodno en maakten 2600 gevangenen. De overgang over de boven-Narew is op ver schillende plaatsen geforceerd. De legers van Mackensen versloegen de Russische achter hoeden en maakten 3700 gevangenen. Op het Z. O. oorlogsterrein is de doorbraak, uitgevoerd door Duitsche en Oostenrijksche troepen, door sterke Russische strijdkrachten plaatselijk tot staan gebracht. Twee mijnwerkers verpletterd. MAASTRICHT, 31 Augs. In de mijngangen van de Oranje Nassaumijn naar de Heerlener mijn heeft een instorting plaats gehad waar door de werklieden de Leeuw en Koervers ver pletterd zijn. DEN HAAG, 31 Augs. Morgen installeert de minister aan zijn departement de ingestelde commissies voor de vergoeding aan kostwinners onder de militie en landweer. Uit Rusland. ST. PETERSBURG, 30 Augustus. De direc tie van den generalen staf doet de volgende mededeeling Er zijn pogingen gedaan door neutrale lan den leugenachtige oproepingen te verspreiden, waarin de overwinningen des vijands overdre ven worden voorgesteld en onder het publiek moet worden- gewerkt om de noodzakelijkheid van het sluiten van vrede te betoogen. Om censuur en in beslagneming te ontgaan worden deze oproepingen heimelijk binnenge smokkeld in ingevoerde artikelen, die algemeen worden gebruikt en waarvan het uiterlijk geen aanleiding tot argwaan geeft. Dergelijke oproepingen zijn gevonden in pak jes fotografisch afdrukpapier van de firma Photofix, in de kartonnen doosjes om millime- terlinialen die bij architecten, ingenieurs en de leerlingen der polytechnische scholen in ge bruik zijn en door de firma Rinaldo worden geleverd, in de omslagen van de chocolade- plakken van Cailler en andere fabrikanten, gens en karren van den tros. Daarnaast komen Aldus door zoogenaamde vrienden van Rus land verspreid, zijn deze oproepingen een kwaad willige ontwrichting van de werkelijke situatie, ten doel hebbende troebelen uit te lokken en de bevolking ongerust te maken. De directie van den generalen staf acht het haar plicht het publiek in te lichten over de eigenlijke herkomst en beteekenis van zulke oproepingen, in de vaste overtuiging dat de groote moed van het Russische volk niet zal worden ge schokt door deze onwaardige arglistige pogin gen van onze vijanden en dat het Russische volk alle dergelijke geheime listen op haar rechte waarde zal weten te schatten. BERLIJN, 30 Augustus. De Voss. Ztg. ver neemt langs een omweg uit St. Petersburg, dat aldaar in het gebouw van den generalen staf een conferentie van eenige uren heeft plaats gehad tusschen generaal Roessky, den bevelhebber van het militaire district St. Peters burg, en generaal Frolow, den chef van den generalen staf, die uit het hoofdkwartier daar voor was overgekomen, generaal Janoesjkewitsj, hofminister graaf Fredericksz, en den opper bevelhebber van Moskou, prins Joessopoof. De aanwezigheid van den laatste, zoomede de namen der overige leden bij deze beraadslaging, gaven aanleiding tot de veronderstelling dat het be handelde onderwerp de verplaatsing van het hof naar Moskou betrof. Op denzelfden avond had ook Marktprijs le keur f 70.00. Noteering van de Commissie der Ver. van Boter- en Kaashandelaren in Friesland f 70.—. Kaasaanvoer K. G. Prijs f VEEMARKT Aan de Veemarkt alhier waren 1801 stuks aangevoerd en wel: prjjs f 160 tot - 225 gen zich, dat men hen heeft gedwongen, hun huis te verlaten. De Duitschers beschuldigen de Russen dat de laatsten de bevolking van het eigen land tot bescherming van het vluchtende leger in vele duizendtallen, vooral uit vrouwen en kinderen bestaande, tegen den aanval opdrijven. Bulgarije’s grondgebied wordt door de overeenkomst met Turkije met ongeveer 2000 vierkante K. M. vergroot. Een te Piotrkow verschijnend blad meldt dat Minsk door het Russische burgerlijk-be- stuur is ontruimd, Volgens de Vossische Zeitung zijn er tegenwoordig aan de Groote Berlijnsche Tram ongeveer 2700 vrouwen als conducteur in dienst. Cholera. In Rusland en Duitschland blijken op ver schillende plaatsen choleragevallen voorgekomen te zijn. Thans wordt uit Duitsche bron gemeld dat de cholera ook in Italië heerscht. Alleen in Milaan zouden 60(1 gevallen onder de sol daten zijn loorgekomen. Kort gemengd Nieuws. In den Krommen Rijn, onder Cothen, is Zondagavond het 10-jarig zoontje van den heer C. H. te water geraakt en verdronken. Gistermorgen is op de spoorbaan nabij schriften tegen de door de burgemeesters ge- plaats hebben. Door den heer Th. Groeneveld alhier heer E. Sanders onderhands gekocht 8 woningen in de Truffelsteeg voor f1500. F. D. WIJTGAARD, 31 Aug. Tot onderwijzer aan een O. L. school ten Den Haag is be noemd de heer K. Zijlstra alhier. HINDELOOPEN, 31 Aug. Beroepen bij de Geref. kerk te Veenwoudsterwal ds. R. Haitsma alhier, die bedankt heeft voor het beroep te Krommenie. Ontvlucht. Men schrijft ons uit Terborg d.d. 30 Augs. Vanmorgen zijn uit ’t gevangenen Lager uit Senno bij Wesel drie krggsgevangenen ont vlucht en bij Dinxperlo-Suderwick over de grens gekomen. Zaterdagavond pl.m. 8.30 wa ren ze ontvlucht. Ze klaagden erg over de hardvochtige behandeling. Eén bleek ’n avon tuurlijk Hollander te zijn, die vrijwillig in Belgischen dienst was gegaan. Hij had in Ne derland nog 6 maanden te goed voor ’n vecht partij in 1908 onder Emmerich. De 2 anderen, Belgen, zijn vanmiddag ge- stuurd.naar den Belgischen consul te Rotterdam. Ze waren van plan via Engeland naar ’t West front terug te keeren. Geen stroo in de winter. De Opperbevelhebber heeft medegedeeld dat het zijn wensch is dat alle troepen, die nu nog in stroo legeren, dezen winter van stroozakken worden voorzien. VERGADERING van dm gemeen teraad, van SNEEK op Vrijdag den 3 September 1915, ’s avonds 7 Va uur. Punten van behandeling Punt I. Notulen der vergaderingen van 2 en 16 Augustus 1915 Punt II. Voorstel betreffende het bestratings- materiaal voor het af gegraven bolwerk. Punt III. Voorstel tot vaststelling van het aantal lesuren van leeraren aan de Hoogere Burgerschool voor dm cursus 1915/1916. Punt IV. Voorstel tot opheffing der com- missi'ên voor straten en wallen en voor open bare werken en/ot instelling eener nieuwe com missie voor openbare werken. SNEEK. Van 2730 Aug. GeborenUilke zv Sijtze Tuinstra en Elizabeth Brandsma. Aafke dv Ids Schaafsma en Klaaske Beotsma: Pieter zv Hendrik Zondervan cn Petronella van Gorkum. wenschelijk. Hoewel de landstormplichtigen niet plicht zijn, zich aan de keuring te onderwer- zeer wenschelijk, dat zij zich voor het onder zoek aanmelden, o.a. omdat zij, ingeval zij ongeschikt mochten blijken, nadat zij in wer- kelijken dienst zijn gekomen, en alsdan weer huiswaarts worden gezonden, daarvan moei lijkheden kunnen ondervinden ten aanzien van hun Maatschappelijke of Studiebelangen. Onderwerpen zij zich aan een onderzoek en blijkt daarbij voldoende van ongeschiktheid, dan worden zij van den dienstplicht bij den landstorm terstond ontslagen, en staan zij niet meer bloot aan de kans, om als land- stormplichtige in werkelijken dienst te wor den geroepen. Keuring op anderen tijd en andere plaats. Wenscht een landstormplichtige bij een an deren keuringsraad dan voor deze gemeente is aangewezen of bij denzelfden keuringsraad op een anderen tijd en een andere plaats dan hierboven is vermeld, het onderzoek te on dergaan, dan kan hij dit vragen aan den voorzitter van den keuringsraad in het 2e district dezer provincie. Herkeuring. Luidt de uitspraak van den keuringsraad ongeschikt, dan staat het ontslag van den dienstplicht onmiddellijk vast. Luidt de uitspraak geschikt, dan staat daartegen geen beroep in den eigenlijken zin des woords open, maar behoudt de landstormplichtige ook na die uitspraak de bevoegdheid om als nog een beslissing omtrent zijn geschiktheid voor den dienst te verkrijgen door inzending van een aanvraag om ontslag uit den dienst aan den Minister van Oorlog, onder bijvoe ging van een behoorlijk gelegaliseerde ge neeskundige verklaring tot staving van de ge grondheid der aanvraag. Deze verklaring moet zijn afgegeven door twee tot de uitoefening van de geneeskunde bevoegde personen. Die bevoegdheid heeft evenzeer de landstormplichtige, die niet voor den keuringsraad verschijnt. Oproeping in werkelijken dienst. De landstormplichtigen van de jaarklasse 1914 zullen hoogstwaarschijnlijk op of om streeks 1 October a.s. in werkelijken dienst moeten komen, die van de jaarklasse 1913 op of omstreeks 10 November a.s. Sneek, 30 Aug. 1915. De Burgemeester voornoemd, P. J. de HOOP.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 2