I1 11 Handels- en Marktberichten. Veemarkt te Leeuwarden. f Peg* Telegraaf. Burgerlijke Stand. BEKENDMAKING. Ingezonden. I f L van Sneek zgn provisoren van Oorlogsnieuws. TZÜM, 3 Se?l. Voor hel eremeoloh. bouwkunde I.o. is gelaagd de heer H. de Bruin alhier. KENNISGEVING. r ver- 1 .en op- I 4 I ook haar eigen de den Pal in i I i i 1 .1 i ver- door de 86 ver- i de dat het stoomschip Savona is gezonken. Van de bemanning zijn 17 gered, 3 worden vermist. (De Savona, in 1881 gebouwd, mat 1180 commies bij de H. IJ. S. M. door een ran^ gedood. I 'I De Times wijst er op, dat van officieren, die gisteren op de Engelsche lieslijst stonden, er 70 voor rekening van Dardanellen komen. Als vermist staan opgege ven 15 officieren van het 5e (territoriale) Nor- folksche bataljon, o. w. de kolonel. Misschien zijn deze 15 door de Turken gevangen geno men. Onder de gewonden is de brigadegeneraal F. C. Lloyd, ook aan de Dardanellen. Van de 1388 minderen op de verlieslijst komen er 744 voor de Dardanellen en 25 man van de marine-divisie en aan boord van oorlogssche pen. Punt VIII. Voorstel tot het aangaan eener geldleening. Punt IX. Voorstel tot wijziging der ver ordening op de heffing van retributie voor het wegvoeren van faecale stoffen. Punt X. Aanbieding der begrooting van Inkomsten en Uitgaven der gemeente voor 1916 en van de begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur over dat jaar. Punt XI. Adres tot afschaffing der tol heffing op den weg Rommerts-Heeg. Punt XII. Adres van M. Zijlstra te Oost- hem tot aankoop van het perceel hooiland en aanwas genaamd het Wijddraai te Nijezijl. Punt XIII. Adres van G. L. Bouwman e a. om voor leerlingen uit deze gemeente die elders eene H.B.S. bezoeken eene bijdrage tot het school geld te verleenen. Punt XIV. Reclames tegen het schoolgeld. VERGADERING van den Raad der Ge meente IJLST op Dinsdag 3 Sept, ’s avonds 63/4 uur. Punten van behandeling: Pnnt 1. Beéediging en installatie der nieuw benoemde Raadsleden. Punt II. Notulen der vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Punt III. Aanbieding Armvoogdij-begroo- ting dienst 1916. Punt IV. Aanbieding gemeente-begrooting dienst 1916. Punt V. Verzoek Van den beheerder van het hulptelegraaf- en telefoonkantoor om ver- hooging uan jaarwedde. Punt VI. Benoeming van herhaling sonder- wijspersoneel Punt VII. Aanbieding en zoo mogelijk vaststelling van het Suppletoir-kohier EL O. WEENEN, 2 Sept. (Off.) De in het ge bied van den vestingdriehoek in Wolhynië begonnen vervolging van den vijand maakt goede vorderingen. Ook in Oost-Galicië is de vijand weer in vollen aftocht. De troepen van generaal Boehm Ermolli zijn Brody binnengetrokken. Het leger van generaal Pflanzer Baltin heeft gisteren de Russen in hevige gevech ten over de hoogten ten oosten van de be- neden-Strypa teruggeworpen. Daardoor werd ook het vijandelijke front aan de Dnjestr tot aan de uitmonding van de Sereth on houdbaar en de Russen tot den terugtocht gedwongen. Achter de Russische stellingen aan de Bessarabische grens staan tal van dorpen in brand. LONDEN, 2 Sept. (N.R.Ct.) Naar aan de Times uit St. Petersburg wordt gemeld deelt het Nowoje Wremja van gisteren mee, dat generaal Roessky benoemd is tot opperbevelhebber van de legers in het Noorden. ton bruto.) Duitschland en de Vereenigde Staten. BERLIJN, 2 Sept. (N.R.Ct.) Naar Wolff’s Bureau verneemt, heeft graaf von Bernstorff, de Duitsche gezant te Washington, aan de re geering der Vereenigde Staten ingevolge op dracht meegedeeld, dat volgens de geldende instructies passagiersschepen niet zonder voor afgaande waarschuwing en zonder dat het leven van non-combattanten in veiligheid is gebracht in den grond geboord mogen worden. Hierbij wordt natuurlijk vooropgesteld dat de betrok ken schepen niet trachten te ontkomen en geen tegenstand bieden, daar ze anders zonder meer aan vernietiging blootstaan. Men kan verwachten (aldus Wolff’s Bureau) da‘t de incidenten met Amerika hiermee zijn afgedaan. PETROGAD, 2 Sept. (Off.) Tusschen Riga en Dunaburg is de toestand onveranderd. Langs de Wilnia zetten wij onzen aanval voort. Wij naderen Wilomir en maakten krijgsgevangenen. Nadat onze troepen bij Grodno den vijand lang genoeg hadden tegengehouden trokken zij over de Njemen terug. Verder zuidelijk is de toestand niet belangrijk veranderd. Engelsch transportschip getorpe deerd. CONSTANTINOPEL, (off.) 2 Sept. In de Egeïsche Zee heeft een Duitsche duikboot een Engelsch transportschip getorpedeerd en tot zinken gebracht. Het meerendeel der aan boord zijnde troepen is verdronken. WASHINGTON (off.) 2 Sept. Kardinaal Gibbons heeft President Wilson een brief van den Paus betreffende den vrede overhandigd. BERLIJN, 3 Sept. Ten Z. O. van Friedrich stadt namen onze troepen in storm het brug- gehoofd en maakten 350 gevangenen. Bij Grodno drongen onze troepen over de Njemen en maakten in straatgevechten 400 gevangenen. Het leger von Gallwitz brak de tegenstand der Russische achterhoede, maakte 3000 ge vangenen en veroverde 18 machinegeweren. WIJMBRIT8ERADEEL. Van 31 Aug3 Sept. Geboren: Wijbe Mink zv Jelle Visser onBrechtje Wesielius te Oosthem. Klaas zv Wijbren Epema en Renske Velink te Oosthem. Dorathea dv Bindert de Boer en Lieuwkjen van Dijk te Oppenhuizen. Bauke zv Andries de Jong en Trijntje Sikkes te Woudeend Gosse zv Theunis Sijbrandij en Eelkjen “Wesselius te Tirns. OverledenJan Stallinga 19 jr. ongeh. te Nijland. IJLST. Van 27 Aug.3 Sept. Grietje dv Ernst Hoomans en Maaike Tjipke Klijnstra 29 jr. met Akke Min- Volgens de Sun, van New-York, heeft de Engelsche regeering in Amerika eenige anti-zeppelins besteld. Dat zijn kleine lucht schepen, van het stijve model, 75 M. lang en 8 M. in doorsnee, die 130 K.M. snelheid heb ben. Zij schieten een luchttorpedo af. De ont werper is Thomas R. Macmechen, voorzitter van de Amerikaansche luchtvaartvereeniging. Het Berliner Tageblatt ontleent aan een bericht in de Korrespondenz Rundschau te Weenen, dat te St. Petersburg een vergadering gehouden is door de commissie voor di persten krijgsraad, wier taak is de beschik kingen, genomen door den krijgsraad in hét hoofdkwartier, onverwijld uit te voeren. De leden van deze commissie worden gerecruteerd uit de aanhangers van grootvorst Nicolai Nicolajewitsj, die thans als dictator van Rus land kan worden beschouwd. De directeur en eenige werklieden der ijzergieterij Fonderie Anversoise te Esschen, die onlangs in hechtenis waren genomen we gens het doen van mededeelingen aan een werkman om (over de grens te komen, zijn daarvoor zwaar gestraft. De directeur en de meestersknecht kregen 15 jaar, een werkman 3 jaar dwangarbeid. De correspondent te Petrograd van de Berlingske Tidende geeft een beschrijving van de verschrikkelijke toestanden, die ontstaan zijn door den grooten stroom van Poolsche vluchtelingen in het binnenland van Rusland. Wederom, zoo meldt hij, heeft men een groot aantal vluchtelingen overgebracht naar het eiland Gesel, dnt door de Duitsche kanonnen bestreken wordt. Te Pskow zijn 50.000 vluch telingen ondergebracht Minsk is zoodanig door vluchtelingen overstroomd, dat zij daar geen onderdak hebben kunnen vinden en de grootste massa hun tenten onder den blooten hemel hebben moeten opslaan. Het commando-Geldern (Pruisen) maakt bekend dat alle tot nu toe gegeven vrijstellin gen van den eersten landstorm worden inge trokken en alle vrijgestelden binnenkort in de actieven dienst zullen worden opgeroepen. De laatste dagen worden in de Duitsche grensplaatsen een aantal landstormers boven de 40 jaar voor den dienst opgeroepen. De Fransche vlieger Pégoud, de be kende duikelaar, is in een tweegevecht met een Duitsche vliegmachine gedood. Sneek, 2 September 1915. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoeken wij u plaatsing voor het onderstaande. Bij voorbaat onzen dank. Herhalingsonderwjjs. De Commissie van Toezicht op het L. O. te dezer stede vestigt de aandacht van ouders en werkgevers op de aangifte voor de Her halingsschool (6 Sept.) Het herhalingsonderwijs wordt nog te wei nig bezocht, vooral ook te weinig door meisjes. Dit is jammer, want de herhalingsschool biedt ruime gelegenheid, om kennis te vergaderen voor het dagelijksche leven. Daarenboven kan dit onderwijs een aansporing worden, om de vrije avonden voor een gedeelte te wijden aan eigen opvoeding en verdere bekwaming voor het veelvormige leven. Voor velen is na de Lagere School dit on derwijs het eenige, dat beschikbaar blijft. Wjj doen dan ook met vrijmoedigheid een beroep op aller medewerking. Op ouders om voor hun jongens en meisjes aan dit onderwijs te den ken. Op werkgevers en werkgeefsters, om het volgen van dit onderwijs naar vermogen te bevorderen. Namens de Commissie H. T. DE GRAAF. Secretaris. Dö Turijnsche Stampa meldt dat Sa- landra eerstdaags uit het hoofdkwartier terug verwacht wordt. In politieke kringen te Rome zegt men dat dé ministerraad, die daarop zal bijeenkomen gewichtige besluiten zal nemen over den oorlog van Italië tegen Turkije. Naar het heet zal Italië deelnemen aan de operatiën tegen de Dardanellen, waarvoor 200.000 man klaar staan. Cholera In Duitschland. De Spaansche regeering maakt, naar de Times meldt, officieel bekend, dat in de volgende dis tricten in Duitschland choleragevallen zijn voor gekomen Oost-Pruisen, Koningsberg en Gum- binnen inbegrepen; West-Pruisen, Dantzig en Mariënburg inbegrepen Posen, Schneidemühl, Nakel en Bromberg inbegrepen Silezië, Bres lau, Oppeln en Neise inbegrepenBranden burg, Landsberg inbegrepen, en te Berlijn, Leipzig en Hannover. IJzergeld. Men schrjjft aan de N. R. Ct. De Duitsche Bondsraad heeft, gelijk men weet, uit gebrek aan nikkel besloten, ijzeren 5-penningstukken aan te munten tot een be drag van ten hoogste 5 millioen mark. Alzoo zullen 100 millioen ijzeren geldstukken in omloop kunnen worden gebracht. Deze nieuwe geldstukken zullen wel geen geliefd betaal middel worden, zeggen Duitsche bladen. Het bestuur van het Duitsche muntwezen was eerst Een jubileum. I October a.s. zal het 25 jaar geleden zfln, dat de heer Paul Gaillard benoemt werd tot organist der Ned. Herv. Kerk al hier. Het zal den jubilaris dien dag zeker nie; aan bewijzen van belangstelling ontbreken. Door B. en W. van Gaasterland, be stuurders van het leen, is met de beurs van het Vrouwe Constantia Johanna Ren- gersleen begiftigd de heer S. L. Fokkema alhier. B. en W. dit leen. TZÜM, 3 Sept. Voor het examen tuin' van plan, ook ijzeren 10 pfg. stukken te slaan het is daar echter van teruggekomen uit de overweging, dat die stukken nog onhandiger zouden zijn dan de 5 pfg. stukken. De nieuwe pasmunt zal in Duitschland ech ter geen lang leven hebben, want volgens be sluit van den Bondsraad zullen ze binnen twee jaar na het eindigen van den oorlog worden ingetrokken. In sommige deelen van China en in Korea had men tot voor eenige jaren nog ijzeren klein geld. Wilde men met de inwoners dier streken toen handel drijven, dan moest men verscheiden paardenvrachten van de munten meevoeren. Een paar honderd jaren geleden werden ook r*nl nv» r» /I nA tokeil” gebruikt, om in het tekort aan geslagen pas munt te voorzien. En datzelfde doel beoogt men thans in Duitschland met het jjzeren vijf- penningstuk. Engelsche verliezen. Blijkens de Engelsche verlieslijsten van 25 Augustus zijn 15 officieren gesneuveld, 68 gewond. Bovendien worden dd. 15 Aug. 1319 manschappen als gedood, gewond of vermist opgegeven. Van de vloot is 1 officier gewond en zijn 25 manschappen gedood, gewond of vermist. De in Augustus verschenen verlieslijsten, voor de officieren loopende over het tijdvak van 25 Juli tot 24 Augustus, voor onderoffi cieren en manschappen van 15 Juli tot 14 Augustus, en behelzende de verliezen op alle gevechtsterreinen, geven een totaal voor de verliezen aan officieren van 2256, voor de man schappen van 30.319. Voor Juni waren deze cijfers 2193 en 62.710, voor Juli 1202 en 29.947. De verliezen ter zee, in Augustus gepubliceerd, bedroegen 65 officieren en 1267 manschappen. De Times vermeldt nog de namen van vier gesneuvelde officieren, wier namen nog niet op de ambtelijke lijsten voorkwamen. Het zijn twee majoors en een kapitein, die allen ook in den Boeren-oorlog hadden gevochten, en verder een bekend geleerde H. G. Mossley. De nieuwe Duitsche oorlogsieening. De Voss. Ztg. meldt, dat de Kontinental- Kautschuk und Guttapercha Compagnie, de be kende rijwielbanden-fabrieken te Hannover, voor 6 millioen mark, het bestuur van het Verbond der Duitsche spoorweg arbeiders voor 2 millioen mark en de stad Wiesbaden voor M. 1 millioen op de nieuwe Duitsche oorlogs leening zullen inteekenen. In de richting van Odessa Over Genève wordt aan het Berl. Tageblatt gemeld, dat de sedert twee dagen ontvangen berichten over de krijgsverrichtingen in Oost- Galicië door de Fransche militaire critici als de belangrijkste beschouwd worden. Op grond van bedoelde berichten houden de critici re kening met drie mogelijke gevallen. Het krijgs kundige plan zal in de eerste plaats daarop gericht kunnen zijn, dat de Duitschers en Oostenrijkers zich slechts bepalen tot het ver drijven der Russen ujt Galicië in de tweede plaats kan het plan zijn om vérstrekkende operatiën te ondernemen, die zich zullen uit strekken öf in de richting van Kief, öf in de richting van Odessa. Men moet derhalve thans de grootste aandacht wijden aan alle operatiën, die zich daar afspelen. De tegenstand der Russen. Uit Weenen wordt aan den Lokal-Anzeiger gemeld De vijand biedt in de moerassen en bosschen ten oosten van Brest-Litowsk een wanhopigen tegenstand om de verbinding met het oosten gaande te houden. Achter iedere Russische linie is twee kilometer verder een nieuwe aan gelegd. Ook van het terrein maken de Russen handig gebruik. De weinige wegen vernielen ze en laten ze onder loopen. In riet en water stellen ze op palen machinegeweren op, waar- mee zij den vijand beschieten. In de ontzag lijke bosschen zijn vele hoornen met soldaten bezet, zoodat slechts in den nacht aangevallen kan worden. Tóch komen wij iederen nacht 1 vooruit. Ondanks alle moeilijkheden dringt de zware artillerie voorwaarts en breekt zij de honderdjarige hoornen. De uitwerking van de zware granaten in dit oerwoud moet vreeselijk zijn. Volgens een bericht uit Konstantinopel aan de Politische Korrespondenz, zijn in het Turksche zeegebied tusschen Adalia en Merzi- na verscheidene Italiaansche oorlogsschepen verschenen. De Phos, een te Saloniki verschijnend blad, zegt van bevoegde zijde te hebben gehoord, dat Servië sedert twee maanden zoo groote hoeveelheden munitie, granaten, vliegtuigen, gepantserde auto’s en geneesmiddelen over Saloniki heeft ontvangen, dat de behoefte voor een jaar is gedekt. Het Servische leger zou zich voorbereiden op een krachtig optreden, om O.-H. te dwingen, troepen aan het Russische front te onttrekken, De Bulgaarsche gezant te Londen heeft Dinsdag een lang onderhoud met minister Grey gehad. Denzelfden dag was ook de Ser vische gezant op audiëntie bij den Engelschen minister. De familie, waartoe een zekere mevr. Casey te Brentford, Engeland, behoort, mag niet worden gerekend tot die, welke haar taak in den oorlog lauw opvatten. Tien van de broers van deze mevr. Casey hebben gediend: nl. acht bij de Connaught Rangers en twee bij de Royal Irish Rangers. Vjjf zjjn er al gesneu veld, een gewond en een als invalide naar huis gezonden. Voorts heeft mevr. Casey twee schoonbroers in het leger en ook haar eigen man. Volgens de Roesskoje Slowo hebben de geallieerden in Noord-Amerika voor 2’/2 mil liard gulden oorlogstuig besteld. Lafayette Roumanjle, zaadhandelaar te Saint Rémy, is de tiende persoon die door de Fransche justitie is gearresteerd terzake van medeplichtigheid aan handeldrijven met den vjjand. Te Dresden zjjn vjjf handelaars wegens woeker in levensmiddelen gevangen genomen. Zij hadden een wagenlading aardappelen, welke door een groothandelaar, die ze besteld had, was geweigerd omdat een deel der aardappe len verrot was, aan kleinhandelaars en werk lieden nog boven den maximum-prijs weten te verkoopen. Geboren Louwsma. Gehnwd kema 28 jr. LEEUWARDEN, 3 Sept. 1915. Boterprijs f 1.80 f Noteeking van de Commissie. Ie kwaliteit Fabrieksboter f 1.80. Eierenmarkt pl.m. 17000 kilo’s aangevoerd, f 1.22 per kilo. Eendeieren 200 K.G. f 0.90 per K.G. 3 Sept. 1915. Stieren, enter f 90 tot f 175, twenter f 175 tot f 380, Ossen f 160 tot f 230 vette Koeien f 230 tot f 350, melke en kalve Koeien f180 tot f 325, Pinken f 65 tot f 100, vette Kalveren f 45 tot f 60, Graskalveren f 40 tot f 65, Nuch- teren dito f 10 tot f 14, vette Schapen f 26 tot f 43, Weide Schapen f 20 tot f 26, Lammeren f 18 tot f 24, vette Varkens f 87 tot f 100, magere Varkens, f 40 tot f43, vette Biggen f 65 tot f 90, magere dito f 9 tot f14, Bokken en Geiten f tot f Paarden f 80 tot f 160, Veulens, Ezels. Overzicht van den Handel: Enter stieren, twenterstieren Ossen, ruime aanvoer, handel stadig. Vette koeien, melke- en kalve koeien, groote aanvoer, handel flink. Pinken handel levendig. Vette kalveren, Graskalveren, Nuch- teren kalveren, aanvoer groot, handel niet bevredigend. Vette schapen, weide schapen, lammeren, in alle soorten handel levendig. Vette varkens 43 tot 44 ct. p. p., Magere varkens, Vette biggen 37 tot 38 ct. per pond, magere biggen, geen groote aanvoer, doch han del vlug. PURMEREND, 31 Aug. Fabriekskaas f 54.Boerenkaas f 54.Middelbare kaas f 52.Commissie f 51.00. Aangevoerd 158 stapels. Club wan dienstweigeraars. Maandagavond is te Amsterdam een club van dienstweigeraars opgericht, die zich ten doel stelt, een band te vormen tusschen hen, die tot den militairen dienst gedwon gen worden en weigeren willen zich aan dien dwang te onderwerpen. Zg wil voorts pogingen in het werk stellen, uit een daarvoor te stellen fonds de achterbljjvenden der eventueel gevangen genomen kameraden te steunen Van de melk wan anderen. Sedert geruimen tpd bemerkten verschil lende veehouders te Gameren, dat hun wei- devee opvallend minder melk gaf. De oor zaak bleek in het laatst van Juli, toen het echtpaar H. S., in een gemeenschappelijke weide aangetroffen werd, bezig de koeien van anderen te melken. Het opmerkelijke van het geval is, dat genoemde echtelieden tot den gegoeden stand behooren. Gisteren is deze zaak voor de rechtbank te Tiel be handeld. Geen van beide beklaagden was verschenen. Het O. M. eischte tegen ieder een ge vangenisstraf van 6 maanden. Verbod wan het zingen wan wreemde wolksliederen. In verband met het voortdurend zingen van Duitsche liederen, door troepen in het Oosten van ons land, verneemt de Haag- sche corr. van de Tel., dat reeds gernimen tijd geleden in verschillende garnizoenen en stellingen aan de manschappen bepaald ver boden is, tpdens den dienst de volksliede ren van oorlogvoerende naties te zingen. Een vischetend paard. Iemand te Oudkerk (Frheeft een pony uit Ijsland ontvangen, die visch eet. Op de jongste keuring at het dier, tot groote verwondering van de aanwezigen, twee schelvisschen op. Vervroegde oproeping lichting 1916? Enkele bladen vernemen dat de mogelijk heid bestaat dat de oproeping van de lich ting 1916 vroeger zal geschieden dan aan vankelijk is bepaald. Testament in de weldzakboekjos. Bp beschikking van den minister van Oorlog is bepaald dat het veldzakboekje wordt aangevuld met een leiddraad voor het maken van testamenten. Kort gemengd Nieuws. Bij het station Ruinerwold is eergister- morgen een 3-jarig jongetje, dat met zijn moe der, de vrouw van een Indisch kapitein, reisde, uit een coupé eerste klasse van den sneltrein van Groningen gevallen. Het portier schijnt niet goed gesloten te zijn geweest. Het jon gentje, dat op de rails terecht kwam, werd ernstig gewond. Het werd opgenomen in het ziekenhnis te Meppel, waar het eenige uren later is overleden. De trein kreeg een half uur vertraging door het ongeluk. Te Winterswijk zjjn gistermorgen weer twee krijgsgevangenen (Russen) over de grens gekomen. Zjj waren uit het kamp bij Essen ontvlucht. Uiterst vermoeid kwamen zij te Winterswijk aan. Het te Harlingen aangekomen Engelsche stoomschip „Starling,” van Londen, is ter hoogte van de Schouwenbank een drijvende mijn gepasseerd op een afstand van drie voet. Bij Kon. besluit van 28 Augustus is de uitvoer van linnen- en werkgarens, zoo mede van daarvan geheel of gedeeltelijk ver vaardigde goederen, geschikt voor militaire doeleinden, verboden. Woensdagmorgen is te IJmuiden de - -Theer Breet, igeerenden trein overreden en Uit Bulgarije. SOFIA, 2 Sept. (N.R.Ct.) De Turksch- Bulgaarsche onderhandelingen nopens de verbetering van de grens, waardoor Bul garije van Turkije de tweede spoorlijn naar Dede Agatsj zou verkrijgen, onderhande lingen die onlangs tijdelijk zijn afgebroken door den terugkeer van de Bulgaarsche af gevaardigden naar Sofia, zullen binnenkort worden hervat, hoewel men in regeerings- kringen weinig hoop op een bevredigende uitkomst schijnt te koesteren. De militaire toestand in Europa blijft hier alle aandacht in beslag nemen. Vooral de krijgsverrich tingen op Gallipoli worden met belangstel ling gevolgd. De aankomst alhier van her tog Johann Albert van Mecklenburg, nauw verwant met koningin Eleonora, tot het brengen van een bezoek aan de koninklijke familie, trekt onder de gegeven omstandig heden bizonder de aandacht, hoewel er niets omtrent het doel van dit bezoek is uitgelekt. De hertog heeft van Roestsjoek af de reis gemaakt in het vorstelijk rijtuig en is aan het particulier station van den koning te Sofia ontvangen door den kroon prins en den Duitschen gezant. Pégoud. PARIJS, 2 Sept. (N. R. Crt.) De gesneu velde vlieger Pégoud zal morgen te Belfort worden begraven. In zijn geboortestad Mont- ferrat zal een standbeeld voor hem worden opgericht, in Issy les Moulineaux zal een straat naar hem worden genoemd. Pégoud was gewoon, alleen in zijn vliegtuig te gaan en zelf het machinegeweer te bedienen. Met zijn lichten eendekker viel hij dikwijls groote Aviatiks, met twee mannen, aan. Dat deed hij ook Dinsdagochtend. Toen de rol patronen van zijn machinegeweer was ver schoten, wilde hij opnieuw laden en opnieuw het Duitsche vliegtuig aanvallen, toen hij door een kogel gedood werd. Hij viel van een hoogte van 2000 M. in de Fransche linies. WEENEN, 2 Sept. (Off.) De toestand is ook gisteren onveranderd gebleven. Op het front in Tirol heeft de vijand onze stellingen op den Tonale, op de hoogvlakten van Lavarone en Folgaria, en bovendien onze Steunpunten op den Monte Maronia en Monte Coston onder vuur genomen. In het Karinthische grensgebied hebben de Italianen zwakke aanvallen gedaan op den Monte Paraiba en het Bladner-joch, die zijn afgeslagen. ROME, 2 Sept. (N.R.Ct.) Off. De vijande lijke artillerie heeft de beschieting van Borgo voortgezet. In het Suganadal is een beschie ting van Ronegno begonnen. Wij hebben de vijandelijke stellingen in de Sexten- en de Seebach-vallei, zoomede het fort Hermann ten noorden van Plezzo en het spoor wegstation van Cormons beschoten. De vijand heeft in de streek van Karinthië 103 dooden laten liggen. Op het Karstplateau heeft de vijand scheidene loopgraven ontruimd, die nu onze troepen zijn bezet. LONDEN, 2 Sept. (N.R.C.t) Lloyds meldt De Burgemeester der gemeente Sneek, brengt ter openbare kennis de volgende De COMMISSARIS der KONINGIN in de pro vincie Friesland, Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden dat, ingevolge besluit van Gedeputeerde Sta ten, van 19 Augustus 1915, no. 2, le afdee- ling J lo. de opening van de jachtbedrijven, ge noemd in art. 15 dier wet, sub a, b, c, d en g, met uitzondering van de lange jacht en de acht op grol wild, zal plaats hebben op Maandag 13 September 1915, met zonsopgang, behoudens wat betreft de jacht op hazen en fazanten, die zal worden geopend op Maandag 27 September e.k., met zongsopgang, onder bepaling evenwel a. dat het jagen met geweer met of zonder staande honden of brakken en het schieten van waterwild in de gemeente Schiermon nikoog dagelijks, behalve Zondags, maar in de overige deelen der provincie slechts drie dagen der week zal zijn geoorloofd, namelijk Maandags, Dinsdags en Zaterdags, uitgezon derd van Maandag 18 October tot en met Vrijdag 12 November e.k., gedurende welken tijd genoemde jachtbedrijven in de geheele provincie dagelijks, behalve Zondags, zullen mogen worden uitgeoefend b. dat de lange jacht zal worden geopend op Zaterdag 23 October e.k. en uitsluitend twee dagen der week, namelijk Dinsdags en Zaterdags, zal mogen worden uitgeoefend 2o. de jacht op grof wild, met uitzonde ring van die op reekalveren, zal worden ge opend op Maandag 18 October 1915, met zons opgang en gesloten op Zaterdag 6 November d.a.v., met zonsondergang 3o. de opening van de jachtbedrijven, ge noemd in art. 15 der meergemelde wet, sub e en f, zal plaats hebben op Maandag 18 Octo ber e.k., met zonsopgang 4o. de jacht op reekalveren dit jaar ge sloten blijft. En zal deze op de gebruikelijke wijze wor den afgekondigd en aangeplakt. Leeuwarden, 26 Augustus 1915. De Commissaris der Koningin voornoemd, (get.) P. A. V. van HARINXMA thoe SLOOTEN. Sneek, 31 Aug. 1915. De Burgemeester voornoemd, P. J. de HOOP. VERGADERING van den Raad der gemeente WIJMBRITSERADEEL, op Dinsdag den 7 September 1915, des voorm. 10| uur. Punten van Behandeling Punt I. Beéediging en installatie van i gekozen raadsleden. Punt II. Notulen van den 31 Juli j.l. Punt Ill. Ingekomen stukken en mededee lingen. Punt IV. Benoeming van een wethouder, wegens periodieke aftreding van den heer Tj Jorritsma. Punt V. Benoeming van de Commissie voor de Armenzaken. Punt VI. Rapport der Commissie, betref fende het onderzoek der gemeenterekening dienst 1914. Punt VIL Voorstel tot wijziging der ge- meentebegrooting dienst 1915.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 6