I Aanvraag Gratis Verzekering. 1 i Onze Gratis-Verzekering tegen ongelukken. I Van de Leeuwarder Rechtbank. Zonder polis is men niet verzekerd. OFFICIEEL GEDEELTE. 1 Abonné’s, die gebruik willen maken van de Gratis Ongelukken-Verzekering, moeten onderstaand aan- vraagbiljet, ingevuld aau ons Bureau inzenden, waar na zij zonder eenige kosten een polis ontvangen. N ieuwstijdingen. f 1 207. - 0.60 -0.27' )0 NIEUWE SHEERER COURANT een polis voor verzekering tegen ongelukken. Bij een bewoner van de buurtschap Zwa nenburg, in de Haarlemmermeer, is de waakhond.... gestolen. i nwittr ills Bïisssita. 16 fcpl ra 16 NIEUWE SNÈEKER COURANT No. 33 ra Zalrti II Ssjöto 1315 DEZE LIJST VERVANGT DE VORIGE. M 1.45 - 0.16 w met rijkimerk - 0.575 7» - 0.425 -0.375 le handcondities per 50 K.G. f 9.75 Rijst (Voorloop Bassein of Rangoon) le handcondities per 50 K.G. f 11. .0.1 w sn. X Straat met huisnummer 191 en - 0.24 - 0.25 - 0.50 - 0.30 Boter bij verpakking in Delftsch of Leidsch 10 K.G. per K.G. f 1.51 Staiart net 3or )or yat den (Plaats en datum invullen) - 1.16 - 0.04 -0.035 - 0.80 - 0.85 >n- to- ry nat ?er te xar en, - 0.26 - 0.22 - 1.60 - 0.55 - 0.55 - 0.50 Beroep Ouderdom ?e- rer ve, ijk, hts r,” in- het te lap aul oof nel mij er- ar- jen per L. per K.G. - 0.09 (onderteekening.) I De Burgemeester voornoemd P. J. DE HOOP. Ido ion ide fel en m, ad, politiebeambten in Nederland, betreffende Abonné’s buiten Sneek moeten 5 cents postzegel Insluiten voor porto. Verzekerden raden wij in hun eigen belang aan de voorwaar- den en bepalingen op de achterzijde van den polis voorkomend nauwkeurig na te lezen. per 100 K.G. f 48.50 per 100 K.G. - 31.— per 100 K.G. - 26.— per 100 K.G. - 72.50 Zeep (zachte, groene of gele) per 120 K.G. - 26.25 den toegelaten de heer 0. H. de Jonge van hier. WARNS. Tot onderwijzeres aan de O. L. School te Warns is benoemd mej. J. T. Laurman. OFFINGAWIER. Zaterdagmiddag had hier een groot ongeluk kunnen gebeuren. Het zoontje van den heer S. Swierstra ge raakte al spelende te water. Zgn driejarig broertje ging zgn moeder waarschuwen waarop deze vol schrik het huis uit liep en zag dat het kind al in ’t midden van de vaart dreef. Geheel gekleed sprong ze te water en slaagde er in het kind behou den op ’t droge te brengen. Moeder en kind kwamen met de schrik vrg. WIEUWERD, 9 Sept. De uitslag van de gisteren alhier gehouden volksvermaken onder ingezetenen van Wieuwerd-Britswerd is als volgt Balgooien (Oudere mannen) Prgs G. Dorhout, Wieuwerdle premie M. v. d. Goot, Wieuwerd; 2e pr. S. deVries, Wieu werd. Vaaijekruien (jongere mannen) prgs J. Leenstra, Wieuwerd; premie A. Burenga, Wieuwerd. Prgsknipp en (oudere vrouwen) prgs vrouw G. de Vries, Britswerd le pr. vrouw G. Dorhout, Wieu werd 2e pr. vrouw D. Palsma, Britswerd. Zakloopen (jongens boven de 9 jr.) Prgs P. Landstra, Wieuwerd; le pr. U. Twjjn- stra, Wieuwerd, 2e pr. Tj. Venema, Wieu werd. Talhoutrapen (jongens beneden 9 jr.) Prgs S. Halbertsma, Wieuwerd le pr. J. Halbertsma, Britswerd2e pr. S. de Vries, Britswerd. Blaadjeloopen (meisjes boven 9 jr.) Prjjs Hiltje de Jong, Wieuwerd, le pr. Hitje Boonstra, Brits werd 2e pr. Froukje Leyenaar, Wieuwerd. Vlag j esteken (meisjes beneden 9 jr.) Prjjs Trgntje Kuiken, Britswerdle pr. Pietje Berkenbosch, Wieuwerd2e pr. Jeltje v. d. Vegt, Wieuwerd. Zitting van Woensdag 8 Sept. Mishandeling. In een zitting met gesloten deuren werd behandeld de zaak tegen Willem M., 35 jaar, visscher te Oppenhuizen, beschuldigd van mishandeling, door haar bg de keel te grjjpen en daarin te knjjpen van Trgntje Wjjnja. De eisch was drie maanden gevange nisstraf. De verdediger van bekl., mr. J. W. Tjjsma, vroeg vrjjspraak, subsidiair een geldboete. per Havermout (inlandech) Suiker (witte geraffineerde) Margarine Koffie (Santos) Peekoffie (in pakjes) Cichorei (in pakjes) Raapolie Boterolie Zout Zeep (zachte, witte of gele) - 0.28 Soda - 0.07 Petroleum per L. - 0.11 SNEEK, 6 September 1915. VERGADERING van den Raad der Ge- meente IJLST op Dinsdag 7 Sept. ’s avonds 6% uur. Voorzitter de heer H. P. Pledderus, burge meester. Aanwezig alle (7) leden. De Voorzitter opent de vergadering en leest het formuliergebed. Punt 1. Bèéediging en installatie der nieuw benoemde Raadsleden. Na het afleggen der vereischte eeden nemen de herkozen raadsleden, de heeren T. Bakker en B. Looienga, hunne zetels in. De Voorz. spreekt zijn beste wenschen uit en hoopt, dat de heer jn nog veel mogen doen in het belang der gemeente. Punt II. Notulen der vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Na lezing worden de notulen onveranderd vastgesteld. De Voorz. deelt mede a dat is ingekomen bericht van ontvangst van de wjjziging in de politie-verordening, wat ongeveer gel ijk staat met goedkeuring b dat goedgekeurd is het 2e kwartaal school- geld-kohier c dat de levering van brandstoffen voor de gemeente gegund is aan de heeren A. Groen veld, W. Sijperda en S. v. d. Wal. Deze mededeelingen worden voor kennisge ving aangenomen. Ingekomen zijn a een reclame tegen de schoolgeldheffing, door den heer Oostra. Zal in besloten zitting worden behandeld. b een verzoek van den Bond van gemeente nen afdoende loonsverhooging voor het politie personeel. Zal worden behandeld bij de a.s. gemeente- begrooting. c verzoek van den heer ten Kate, beheer der van het hulptelegraaf- en 1 betreffende verhooging van jaarwedde. Kleinhandelprijzen. Regeeringsbrood per K.G. f 0.12 (bij verkoop op meelkaart) Tarwewaterbrood (gebuild) (gebakken onder rabbinaal toezicht) Tarwebrood (ongebuild; bruinbrood) per K.G. - 0.205 Regeeringstarwemeel (bij verkoop op meelkaart) Tarwebloem (gebuildinlandsch) Tarwemeel (ongebuild) Boter Volvette Goudsche Meikaas per i/2 K.G. -0.625 Ondergeteekende, verzoekt als betalend Abonné op de Naam en voornaam (voluit Woonplaats: met rij kamer k Volvette Goudsche Meikaas Volvette jonge Goudsche en Edammer Kaas met rijksmerk Volvette jonge Goudsche Kaas Jonge Edammer Kaas (40+) Jonge Goudsche Kaas (40+) Edammer- en Goudsche Kaas (30+) Edammer en Goudsche Kaas (20+) Magere Edammer- en Goudsche Kaas Leidsche en Delftsche Komijne Kaas Friesche Nagelkaas Rijst (grofmid. Bassein of Rangoon) per K.G. - 0.22 Rijst (voorloop Bassein of Rangoon) per K.G. - 0.24 Rijst (grofvoorl. Bassein of Rangoon) K.G. - - 0.26 - 0.33 - 0.55 Leidsche en Delftsche Komijne Kaas per 50 K.G. - 38. Friesche Nagelkaas per 50 K.G. - 21. Rijst (Grofmiddel Bassein of Rangoon) Edammer en Goudsche Kaas (20+) per 50 K.G. - 28.— Magere Edammer en Goudsche Kaas por 50 K.G. - 18. Raad over in besloten zitting ter behandeling van Punt VII. Aanbieding en zoo mogelijk vaststelling van het Suppletoir-kohier H. O. Voor Wielrijders. Lantaarns deze week aansteken 6.39 u. Tot tg delgk leeraar in de wiskunde aan de H. B. 8. te Gorinchem is benoemd onze vroegere stadgenoot de heer L. A. Tromp. Naar wjj van bevoegde zjjde verne men zal de kunstschilder Hugo van Schaik, leerling van wjjlen de meesters Bisschop en Alma Tadema in het laatst van October hier eenige dagen exposeeren. Tjjd en plaats zullen worden aangegeven. Met ingang van 1 Oct. a.s. is eer vol ontslag verleend aan den ambtenaar ter secretarie, den heer A. C. de Blinde, alhier (tengevolge pensionneering.) Toestand onzer provincie in 1914. Aan het verslag van den toestand der provincie Friesland ontkenen wjj het vol gende Aan het eind van 1914 bedroeg de schuld f 1.418.000. Geheven werden 41% opcent op de hoofdsom der grondbelasting voor de ongebouwde eigendommen, 31 opcent voor de gebouwde eigendommen en 20% opcent op het personeel. De rjjksuitkeering volgens de wet van 24 Mei 1897 (Stbl. no. 156) bedroeg over 1914 voor de gemeenten in dit gewest in totaal f 1.289.097.09. Het getal openbare lagere scholen be droeg 331 of 1 minder dan in 1913, dat der bjjzondere 213 of 3 meer dan in 1913. De openbare lagere scholen werden op 15 Januari 1915 bezocht door 33540 leer lingen, de bjjzondere door 23131 leerlin gen, totaal 56671, waarvan 18933 kosteloos onderwjjs genoten en wel 16839 op de openbare en 2094 leerlingen op de bjjzon dere scholen. Voor de bjjzondere lagere scholen be droeg de in art. 59 der lager onderwjjswet bedoelde rjjksbjjdrage in totaal f 529.804.945 De gezondheidstoestand van den veesta pel was over het geheel gunstig. Op 31 Dec. 1914 bestonden in de pro vincie 125 zuivelfabrieken, waarvan 14 voor eigen rekening of onder een firma, 24 ge dreven door een naaml. vennootschap en 87 op Coöperatieven grondslag. Het getal aangesloten leden bedroeg 12106. De veestapel bestond op 31 Dec. 1914 uit 24847 paarden, 295784 runderen, 122524 schapen, 18919 geiten en bokken en 66873 varkens. Op 1 Mei 1915 bestonden in de provincie in totaal 1171 inrichtingen waar krachtens vergunning sterke drank in ’t klein werd verkocht. Het totaal getal vergunningsin- richtingen is in de laatste 10 jaren in totaal verminderd met 401. STAVOREN, 7 Sept. In de hedenavond gehouden raadsvergadering vond de beëedi- ging plaats van de gekozen raadsleden, de heeren D. Plantinga en K. Jacobs Visser. Door burg, en weth. werd de gemeente- begrooting, dienst 1916, aangeboden. In beginsel werd besloten de jaarwedde van den politieagent D. Faber en die van den gemeentereiniger Tj. B. Bleeker met f 50 te verhoogen en die van den hulptelegraaf- telefoonkantoorhouder met f 25. Tot hulptelegraaf-telefoonkantoorhouder is benoemd de heer S. Haarsma, brieven gaarder tot diens plaatsvervanger de heer Fr. Bleeker. Het uurloon van de losse werklieden, in dienst van de gemeente, werd gebracht van 15 op 20 cent. RAUWERDERHEM, 7 Sept. In de heden gehouden raadsvergadering werden geïnstalleerd de nieuwbenoemde leden, de heeren A. G. van Balen te Irnsum en W. G. de Boer te Rauwerd. Benoemd tot lantaarnopsteker te Sjjbran- daburen K. Posthuma aldaar. De pensioen grondslag van den benoemde wordt voor- loopig bepaald op f40. Besloten werd het voorstel van den heer Oosterhoff, tot het instellen eener school commissie, te behandelen in de volgende vergadering. HINDELOOPEN, 8 Sept. Aan de heden bjj den pensionhouder W. Bal tker gehouden fietsringrjjderjj hebben 27 he eren deelgeno men. In de plaats van di» uitgeloofde heerenfiets is een prjjs op f 30 gesteld, die gewonnen is door den heer R. P. Bakker van Makkum. De premi e ad f10 viel ten deel aan den heer A. de Boer van Gaast en de 2e premie ad f5- aan den heer S. van Wieren te Parrega. JORWERD, 8 Sept. Aan de heden hier gehouden kaatspartjj hebben 12 parturen deelgenomen. De uitstag wasprjjs van f21 A. v. d. Meulen te Leeuwarden, E. Bergsma te Sneek en J. Jeltema te Enge- lum; le premie van f9 IJ. Smit te Dron- rjjp, 2E. T. de Groot te Jorwerd en W. Oosterhof te Wird’am2e premie van f 3 B. Kundersma te Jorwerd, M. de Jong te Leeuwarden en W. de Boer te Jorwerd. HEEG. Na gehouden her examen is tot de 4e klasse de Chr. H. B. S. te Leeuwar- Jongo Edammer Kaas (40+) per 50 K.G. - 39.— Jonge Goudsche Kaas (40+) per 50 K.G. - 38.— Edammer- en Goudsche Kaas (30+) per 50 K.G. - 33.— Komt bjj punt V der agenda aan de orde. d verzoek van de Wed. G. Haagsma, om opnieuw toekenning van f40 toelage. Zal eveneens bij de a.s. begroeting worden ter tafel gebracht. e dankbetuiging van den Kamerheer van dienst voor het aan H.M. de Koningin-Moeder gezonden telegram van hulde op 2 Augs. j.l. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Punt III. Aanbieding Armvoogdij-begroo- ting dienst 1916 De armvoogdij-begrooting wordt aangebo den met een ontvang- en uitgaafcijfer van f2727.115. Deze begroeting zal voor de leden van den Raad ter inzage worden gelegd, om ze daarna te behandelen in de e.v. Raadsvergadering. Punt IV. Aanbieding gemeente-begrooting dienst 1916. De gemeente-begrooting dienst 1916 wordt aangeboden met een ontvang en uitgaaf van f22.488.44. Wordt besloten deze begroeting ter inzage te leggen ook voor de gemeentenaren, en ze daarna eveneens te behandelen in de e. v. ver gadering van den Raad. Punt V. Verzoek van den beheerder van het hulptelegraaf- en telefoonkantoor om ver hooging uan jaarwedde. Adressant wjjst in zijn schrijven op het feit, dat de drukte aan zjjn kantoor de laatste ja ren sterk toenam. Zoo werden in 1914 be handeld 6878 telegrammen en gesprekken, over de eerste 7 maanden van 1915 reeds 4942. Wordt besloten dit adres aan te houden, om het te behandelen bij de e.v. begrooting. Punt VI. Benoeming van her haling sonder- wijspersoneel Wordt besloten bij acclamatie het hoofd der O. L. 8. aan te wijzen voor het herhalings- onderwijs, dat op denzelfden voet als vorige telefoonkantoor, jaren zal worden gegeven. Daar de rondvraag niets oplevert, gaat de le handcondities per 50 K.G. f 10.50 Rijst (Grof voorloop Bassein of Rangoon) le handcondities per 50 K.G. f 11. Havermout (inlandsch) per 100 K.G. f 27.— Suiker (witte geraffineerde) Peekoffie Chichorei Raapolie fust van 10 K.G. per K.G. f 1.51 Volvette Goudsche Meikaas per 50 K.G. - 47.— met rijkimerk Volvette Goudsche Meikaas per 50 K.G. - 45.— Volvette jonge Goudsche en Edammerkaas per 50 K.G. - 42. met rijksmork. Volvette jonge Goudsche Kaas per 50 K.G. - 40.— Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken. Te Leeuwarden is een algemeene vergadering gehouden van den Bond van Coöperatieve Zui velfabrieken in Friesland. De secretaris, de heer U. Kooistra, deed o. a. de volgende mededeelingen Uitkeering melkgelden. In verband met de hooge zuivelprjjzen, waardoor bij de afsluiting op 12 Mei de fa brieken over flinke saldo’s konden beschikken, adviseerde het bestuur, deze niet in de eerste plaats te besteden aan extra-uitkeeringende melkprijzen waren toch al buitengewoon hoog. Beter achtte het bestuur ’t, die saldo’s te gebruiken voor extra afschrijvingen en re serves. Een streven naar de opvoering der melk prijzen meent het bestuur vooral in den tegen- woordigen tijd ten sterkste te moeten afkeuren. Stremselvoorziening. Een tijdlang dreigde er gebrek aan deze grondstof t» komen. Men heeft toen proeven genomen met chloorcalcium, die goed uitvielen. De stremselfabrieken in ons land hebben thans een bureau opgericht, dat voor gezamenlijke rekening kalvermagen en zoo noodig stremsel inkoopt. Er is thans voor de eerstvolgende maanden voldoende voorraad. Machinale kaasbereiding. Hoewel in de fabriek te Wolvega van Bonds- wege een machine voor de kaasbereiding, ver vaardigd door de firma van der Ploeg te Grouw, is geplaatst, is deze nog te kort in werking, dan dat de commissie voor die zaak zich reeds nu over de werking er van kan uitsproken. Aan de orde kwam de statutenwijziging. Artikel 5a stelde o. a. den eisch voor de gewone leden: „dat zij het bedrijf in zijn ge- heelen omvang onder contröle stellen van den Bond’’. In stemming gebracht, werd het met 201 tegen 150 stemmen verworpen. Aan de orde kwam een voorstel van het bestuur het salaris van den secretaris met 1 Januari 1915 te bepalen op f 3200. Het werd mot bijna algemeene stemmen aangenomen. De f300 pensioenstorting bljjft voor rekening van den Bond. Verder een voorstel om het salaris van den boekhouder met 1 Januari 1915 te bepalen op f 1600 met 2-jaarlijksche verhoogingen van f 100. Het werd met nagenoeg algemeene stemmen aangenomen. Door de tram owerreden. Eergisteraveni omstreeks 9 uur is aan den grintweg AaltenLichtenvoorde een slagersknecht uit eerstgenoemde plaats in bewusteloozen toestand op de tramrails ge vonden. Door de tram van 6 uur waren hem beide voeten afgereden, zonder dat dit was bemerkt. Hg werd naar het ziekenhuis te Terborg overgebracht, waar hg nog den zelfden avond overleed. De Carneglemedallle- De Carnegiemedaille is toegekend aan den 69-jarigen heer S. Terpstra, oud-school- hoofd te Heerenveen, wegens het met eigen levensgevaar redden van een zgner leerlin gen uit de schoolgracht aldaar. Rljwioldlefetah Te Heerenveen is gevankelgk binnenge bracht A. W., typograaf, laatstelgk werk zaam te Leeuwarden, thans zonder werk, verdacht van diefstal van een rgwiel ten nadeele van dr. Peters te Heerenveen. W. werd te Meppel gearresteerd. Eon waakhond gestolen. De Burgemeester der Gemeente Sneek, maakt aan de ingezetenen bekend, dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is vastgesteld de volgende LIJST van eenige der meest voorkomende artikelen met daarvoor aangenomen MAXIMUMPRIJZEN. (Deze prijzen hébben uitsluitend betrekking op de gewone qualiteiten. De luxe-sor leering en, waarvoor in gewone tijden reeds veel hoogere prijzen worden betaald, blijven buiten aanmerking.) Groothandelprijzen. Regeeringstarwemeel per 100 K.G. f 13.50 (bij verkoop op meelkaart.) Tarwebloem (gebuild inlandsch) per 100 K.G. f 20.75 Tarwemeel (ongebuild) 100 - 17.50 Boter (bij verpakking in wit fust van 50 K.G.) per K.G. - Boter bij verpakking in wit fust van 25 K.G. per K.G. - 1.46 Boter bij verpakking in Delftsch of Leidsch fust van 20 K.G. per K.G. f 1.50

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 5