De Europeesche Oorlog. f1 11 f I f I Per* Telegraaf. I r J f I- 1 Oorlogsnieuws. gedood. 34 machine- I een =Rr- w 1 i Zuilichem de D. Schalk ge- zeer van troepen even goed uitgerust zijn als die Geb Boer k Geb Faber Dirkje Geb etra 2 30 jr. Bt Gem bri dern M^ ten 1 hunn ding AR op Vf pelin L0 neng< de I gens deze Volgt vecht dc re f r en 1 verg bakt wijk Snee sen een SI nu Duitschland beslist heeft ge- i te erkennen dat het verplicht is gebie van l duide was Soi in Zr te he besch PE Dwin krach daar afgesi terug kende Rowu vallei terug Wj deeld minis dent word, PR en in barde 19 Trier BE bomb besch perso tuig De schen gevai werd De en vi Enke lever Op onvei pen van Riga L( wierj huis BÜ Geme bre zittei zijn 1 le. order C. A Visse 2e. meen Boun A. Ki 3e. werki heere F. de 4e. meen E. W L. Be 5e. soene de h 6e. meen der W. K 7e. fabri ter) Visse Sn Bu •w. 1 De algemeene toestand. In Rusland. De tegenstand welke de Russen den Duitsch- Oostenrijksche legers bieden wordt krachtiger, dat valt niet meer te ontkennen. Toch kan men nog niet zeggen, dat de opmarsch is gestuit. Immers op het voornaamste oorlogsterrein, dat zooals wij vroeger hebben uiteengezet, voorloopig in het Noorden van Rusland aan de Duna ligt, dringen de Duitschers over een breed front verder vooruit en erkennen de Russen dat zij verder terugtrekken. De Duna-linie is echter nog niet geforceerd, aan de rechteroever staat nog geen Duitscher. Geheel in het Noorden vanuit Riga en voorts van uit Jacobstad schijnen de Russen tegen aanvallen te doen. Zuidaljjk van Dunaburg, trekken de Russen voor overmachtige Duitsche strijdkrachten verder terug, zoo berichten zij zelve en de Duitschers voegen er bij dat hunne troepen op verscheidene plaatsen de spoorweglijn Wilna-Dunaburg-Petersburg reeds hebben bereikt, waaruit volgt dat Wilna thans ernstig bedreigd wordt. Niet onwaarschijnlijk eenige dagen raadslid en wethouder bedankt had dit besluit terug wenschte te komen. In het jaar dat 31 Juli jl. eindigde werd in Engeland aan goederen totaal voor een waarde van 1.502.000.000 pond st. ingevoerd. Door Duitsche duikbooten en andere oorza ken gingen een aantal schepen verloren waarin aan goederen totaal een waarde van 7.240.000 pond st. aanwezig was of slechts een half per cent van het ingevoerde. Er is een nieuwe beweging in Engeland gaande om invoering van algemeenen dienst plicht te verkrijgen. De meerderheid der mi nisters moeten er echter tegen zijn. In officieele berichten schatten de Rus sen de verliezen van de DuitschOostenrijk- sche legers in de laatste 2 maanden op P/2 millioen man. Binnen een tijdsverloop van 5 dagen hebben Zeppelins thans 3 maal de Engelsche kust met bommen bestookt. De laatste maal is er geen schade aangericht, zegt de Engelsche mededeeling. vóór de raadzitting reeds als I is het dan ook dat de Russen eerstdaags deze en niet opplaats zullen prijs geven. Ook verder Zuid waarts trekken de Russen terug, snel gevolgd door de Duitschers in de richting van Barana- wieze en Pinsk. Daarentegen staat het thans vast dat de Rus sen in Galicie op succesvolle wijze tot den aan val zijn overgegaan. Tot nog toe immers werd in de Duitsch officieele berichten ontkend dat de Russen hier aan de winnenden hand waren, doch het Duitsche legerbericht van 13 Sep tember bevatte de volgende mededeeling „Zuidoostelijk oorlogsterrein. Duitsche troepen hebben gisteren verschei dene sterke aanvallen ten W. en ten Z.W. van Tarnopol met bloedige verliezen afgesla gen en maakten daarbij eenige honderden ge vangenen. In den nacht is een gunstige stelling die op eenige kilometers ten Westen van de oude gelegen is, door ons ingenomen, zonder dat wij door den vijand daarbij belemmerd werden.” Waar de opmarsch der Duitsche troepen in Oostelijke richting geschiedt, is het feit dat zij een gunstige stelling ten Westen van de oude hebben ingênomen het bewijs, dat de Russen hier sterker zijn dan hun vijanden. Intusschen, meer dan een plaatseljjk voor deel der Russen geldt het hier niet; beide partijen behalen dergelijke voordeelen van tijd tot tijd; eerst wanneer deze voordeelen van zoodanigen aard worden, dat zij den vijand nopen ook op andere plaatsen te wijken of te blijven staan, kan men van een verder strek kend voordeel spreken. Tot nog toe schijnt dit niet het geval te zijn. Wel kan deze plaatselijke overwinning der Russen als bewijs gelden, dat zij nog tot zeer krachtig optreden in staat zijn. Dat blijkt ook wel uit het aantal gevangenen en de hoeveelheid veroverd materieel. Op het geheele Oostelijke front maakten de Duitschers de twee laatste dagen 11000 ge vangenen en veroverden zij 25 machinegeweren, de Russen 8400 gevangenen en 34 machine geweren. „In het algemeen gaan wij voort met de uitvoering van ons plan, waardoor de toestand onzer legers met den dag beter wordt,” zegt het laatste Russische bericht. Het laatste Duitsche bericht meldt dat de Duitsche troe pen bijna overal snel vooruittrekken. Beide partpen schijnen dus wel tevreden. Aan de Dardanellen. De gepens. luitenant-generaal O. D. H. Schneider schrijft in de N. Rott. Crt. een beschouwing, waarin hjj tot de conclusie komt dat het niet onwaarschijnlijk is dat eerstdaags Italiaansche troepen aan de Dardanellen mee zullen strjjden. Hij schrijft o. a. „Men mag aannamen, dat de val van Kon- stantinopel, bijaldien deze binnen een niet te ver verwijderd tijdstip wierd verkregen, een keerpunt in den oorlog zou tengevolge hebben. Uit dit Oogpunt beschouwd moet dan ook de aanval op de Dardanellen niet als een dwaze, onzinnige onderneming beschouwd Wor den, al is het niet te ontkennen dat de voor bereiding,en vooral de aanvankelijke uitvoering, zeer veel te wenschen hebben gelaten. Intus schen hebben de verbondenen thans niet alleen aan den Zuidkant van Gallipoli, maar evenzeer meer Noordwaarts vasten voet, en hoewel de oorlogvoering ook hierbp een loopgraven-oorlog uitgoloopen is, die een vooruitkomen van den aanvaller in hooge mate belemmert, schijnt "men wel te mogen aannemen dat, bij een aanzienlijke vermeerdering der strijdkrachten van het aanvallend leger stel: op zijn minst een 200,000 man de dappere Turksche verdedigers, ten einde een omtrekking te voor komen, terug zullen moeten gaan, waardoor de toestand der geallieerden zeer, verbeterd en tevens de kansen voor hen geopend worden om hun opstelling tot de Oostkust van Gallipoli uit te breiden en zoodoende het meesterschap in de Dardanellen te verkrijgen. Nu, naar het schijnt, een beslissing op het westelijk oorlogsterrein, vooreerst althans, niet mag verwacht worden en de Fransch-Engel- sche legers zich bepalen tot behoud van den bestaanden toestand en voorbereiding wellicht van plannen, welke te gelegener tijd tot uit voering moeten komen, mag men aannemen dat thans voor de Entente het oogenblik ge komen is om den strijd aan de Dardanellen met alle kracht door te zetten en tot een goed einde te brengen. En wanneer ik hierboven de vraag stelde of Italië voor het oogenblik wel licht zijn aanvalsplan zou willen laten rusten, om op andere wijze met zijn verbondenen tot het verkrijgen van 'een eindresultaat van den oorlog samen te werken, vestig ik er hier nog de aandacht op, dat juist dezer dagen van Italiaansche zijde bericht werd, dat Cadorna zou besloten hebben de operatiën aan de Tiro- ler grens te beperken, als reden daarvoor op gevende, omdat daar de strategische stelling der Italianen gunstig is, en daarentegen aan de Isonzo en het Karstgebied, waar een zach ter klimaat heerscht, de operatiën voort te zetten. Alzoo een gaande houden van de defensie-maatregelen aan de grenzen om wellicht elders in hot belang der groote zaak op te treden, hetzij dan aan de Dardanellen of wol op het Westelijk oorlogsterrein, zooals de laatste berichten melden”. De Vossische Ztg. verneemt uit Athene, dat do samentrekking van groote troepenmassa’s tegen de Dardanellen voortduurt. Op Moedros zouden 115.000 man, onder wie 70.000 man Fransche linie-troepen, ontscheept zijn. Door deze versterkingen zou het entente-leger thans 315.000 man sterk zijn. Ter aanvulling van de verliezen worden nog 150.000 man gereed gehouden. Met deze troepen hopen de gealli eerden de Dardanellen te bedwingen. In Frankrijk. Op het Fransche. front behaalden de Duit schers eenige dagen geleden een voordeel in Argonne, waar een loopgraaf werd genomen en 2000 gevangenen werden gemaakt. Dit succes hebben zij echter niet kunnen voort zetten. Infanteriegevechten kwamen thans niet voor, de artillerie is echter aan het woord. Er wordt van weerszijden gebombardeerd, wel licht ter voorbereiding van een grooten aanval. Amerika en Duitschland. De toestand tusschen deze beide landen blijft gespannen, 1 weigerd om SDoor de notarissen R. Gerbensma alhier en W. Wierda te IJlst worden hedenmiddag finaal geveild de Sathe en Landen op halfweg IJlst-Sneek met boerenhuizinge en arbeiders woningen enz. groot 100*/j p. of 36 H.A., 92 A. en 22 cA., in huur tot 12 Mei 1917 bij M. Vierstra, voor f 3600 per jaar. Behoudens ’t recht tot cumulatie had do veiling plaats in 17 perceelen. Perc. 1 tot en met 10, groot 48.2 pdm., incluis woningen enz. werden toegewezen aan S. K. Miedema en D. IJ. Miedema, resp. woon achtig te Winsum en Oosterlittens, voor f 35301.70; perc. 11 5.4 pdm. W. Martens te Snoek voor f3229.20; perc. 12, 14 en 17 bij cumulatie (28.5 pdm.) S. Doting te IJsbreeh- tum en A. Doting te Oppenhuizen voor f16038 (perc. 12 f8714.50, perc. 14 f6773.50; perc. 17 f550; perc. 13 5.1 pdm. F. do Zwart en Sj. de Vries Sneek voor f3172.20; perc. 15 F. D. Knol, Bolsward 7.7 pdm. voor f3950.10. perc. 16 4.7 pdm. dezelfde voor f2425.20. Benoemd tot reserve le luitenant in het tegenwoordig district de reserve 2e lui tenant C. L. van Wachem van het land- weerdistrict Sneek. Vergunningen. Bjj Kon. besluit is bepaald, dat het maxi mum aantal vergunningen voor verkoop van sterken drank in ’t klein zal bedragen voor Hemel. Oldeph, en Noordw. 10 (was 16) en Wymbritseradeel 15 (was 20) en dat in IJlst, slechts 1 vergunning zal zjjn op elke 1400 inwoners (was 1 op 700.) Vliegmachine boven Woudeend. WOUDSEND, 14 Sept. Hedenmorgen ongeveer 3 uur is boven ons dorp een vlieg machine waargenomen. HEERENVEEN, 14 Sept. Vanmorgen passeerde alhier een vliegtuig in oosteljjke richting. Zeppelin boven Friesland. HEERENVEEN, 14 Sept. 1915. (Per Tel.) Geen vliegmachine maar een Zeppe lin is hedenmorgen alhier gepasseerd. Vetwaren. Tot in de kleinste dorpen wordt Fries land tegenwoordig afgereisd door agenten, die de kruideniers bezoeken en probeeren van hen verschillende vetstoffen te koopen, tegen zeer hooge prjjzen. Daar de meeste kruideniers begrjjpen, dat zulks voor ex port naar Duitschland is, en dit verboden is, hebben de agenten nog niet veel succes. Kardinaal van Rossum. Een Nederlander slachtoffer. Bij de jongste Zeppelin-aanval op Londen behoorde ook een Nederlander tot do slacht offers. Een zoon van dr. Stolz uit Oss werd, terwijl hij van de kantoren der firma Jurgens ging, door een granaat getroffen en gedood. „Het Huisgezin”, waaraan wij dit bericht ontleenen, voegt eraan toe: „Evenals de Spaansche regeering schade vergoeding heeft erlangd voor het omkomen van Spanjaarden te Luik, zoo bestaan er al licht voor onze regeering termen om in dit geval schadevergoeding te vorderen.” Verbod van uitvoer van zuurkool, gezouten groenten en gedroogde snij- en spersieboonen. Het St.bl no. 190 bevat een Kon. besluit van den llden dezer, houdende verbod van uitvoer van zuurkool, van gezouten groenten, van gedroogde snijboonen en van gedroogde spersieboonen. Zuinigheid bij het leger. De minister van oorlog heeft de aandacht van den opperbevelhebber gevestigd op het feit, dat bjj een der regimenten infanterie voor het gebruik van een huis met een huurwaarde van ten hoogste f 150 per jaar, van begin Aug. 1914 tot 1 Juni 1915 niet minder dan ruim f 800 is betaald. De minister verzoekt den commandeeren den officieren kenbaar te maken, om bjj het bepalen van prjjzen voor het gebruik van gevorderde kwartieren, ’s Rpks finan cieel belang niet in die mate uit het oog te verliezer, als blpkbaar zelfsjnu nog hier en daar voorkomt. Kort gemengd. Nieuws. Door onbekende oorzaak is Zondag de boerderij van den heer Joh. Roodzant Johz. te Dirksland afgebrand Een gedeelte van het woonhuis is gespaard gebleven, doch beliep groote waterschade. Eenige duizenden kilo’s graan werden mede een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. Maandagmorgen zijn te woningen van J. Dingemans en heel afgebrand. Het huis van D. was laag verzekerdde inboedel nietbij S. was alles verzekerd. Zaterdagavond werd een 7-jarig meisje door een militaire auto op den Kanaalweg te Helder overreden, waarbij het kind ernstig aan het hoofd verwond werd. Bij aankomst in het Gemeente-Ziekenhuis bleek het kind reeds te zijn overleden. Zondag is te Winschoten het eenig zoon tje van den heer M. S., terwijl de moeder even afwezig moest zijn, verdronken in de kuip, »De Tpdc deelt mede, dat de oude kwaal, waarja h.et gewasschen zou worden. Tegen het Kroos. Wie thans de omstreken van Amsterdam bezoekt, ontwaart overal op alle slooten en vaarten een dikke laag kroos, en als de polders loozen op den Amstelboezem, krijgen ook de Amsterdamsche stadsgrachten er haar deel van. Deze plant, de Azolla Caroliana, is eenige jaren geleden waarschijnlijk herwaarts overge bracht en bljjkt onuitroeibaar. Zij ontsiert het landschap in niet geringe mate en belemmert zeer de vaart door onze polders. Te Aalsmeer heeft de gemeenteraad besloten en B. en W. geven er uitvoering aan, de in gezetenen uit te noodigen, op Woensdag 15 dezer den geheelen dag te besteden aan het met vereende krachten opvisschen van het kroos Azolla Caroliana uit de slooten en wa teren der gemeente. B. en W. voegen erbij, dat het hier een gemeenschappelijk belang geldt, dat de slooten behoorlijk bevaren kunnen worden en bet water gebruikt kan worden, zoodat op iedereen de zedelijke verplichting rust, voor zooveel in zijn vermogen is, mede te werken om het te bestrjjden. (De Tijd.) Uit het Galgewater te Leiden is gis ternacht opgehaald het lijkje van het 4-jarige knaapje J. van der W., dat sedert Zaterdag middag werd vermist. Een brigadier en een agent van politie hebben Zaterdagavond te Amsterdam twee mannen naar het bureau Overtoom geleid, die op den Overtoom met een dogcar zoo woest reden, dat bij de Pieter Langendijkstraat een man werd aangereden, die zoodanig verwond werd, dat hij in zorgwekkende toestand naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd moest wor den. De bestuurder zette na de aanrijding zijn paard tot grooteren spoed aan en trachtte te ontvluchten. Hij werd echter door een wielrijder achterhaald en aan de politie over geleverd. De aangeredene is Zondag in het Wilhelmina Gasthuis overleden. Te Arcen (Limb.) is Zondag de milicien J. Vinken bij het baden in de Maas verdronken. Ongeveer 9 uur gisteravond is een mi litair, die aan het Gedempte Zuiderdiep te Groningen op schildwacht stond voor een ver dacht huis, van B. de 8 door eenige belha- mers aanvankelijk gesard en later ernstig mis handeld. De soldaat heeft toen een schot ge lost en de bajonet getrokken. Daarop wilde men hem opnieuw te lijf; de soldaat is toen een gebouw binnen gevlucht. De politie heeft vervolgens eenige charges gemaakt om het opdringende publiek uit elkander te jagen. Dit gelukte. Later verscheen een patrouille mi litairen onder leiding van een kapitein ter plaatse. Het bleef nog langen tijd onrustig aan het Zuiderdiep. Te Oosterhout is gisteren de landweer man C. Koppelaar bij het zwemmen in het Nieuwe Kanaal verdronken. Hij laat een vrouw en 4 kleine kinderen achter. Gisternamiddag omstreeks 6 uur is de 20-jarige timmerman D. uit Bussum, bij een on bewaakten spooroverweg nabij het station Naarden-Bussum, door een spoortrein gegrepen en op slag gedood. Naar het „Centr.” verneemt heeft de regeering een gansche reeks van belastingont- werpen men spreekt van niet minder dan 21 bij den Raad van State aanhangig ge maakt. In de jongste zitting van den Raad der gemeente Geldermalsen werden achtereenvol gens drie leden tot wethouder gekozen. Zij bedankten. Daarna werd gekozen een lid, dat Afgekeurden. De Duitsche Rijksdag heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij herkeuring van vroeger voor den krijgsdienst voor altijd afgekeurde mannelijke Duitsche onderdanen, die geboren zijn tusschen 8 Sept. 1870 en 31 Dec. 1895, wordt gelast. Deze personen moeten zich nu tusschen 13 en 16 September bij de plaatse- lijke besturen voor die herkeuring aanmelden. Te Cardiff, in Engeland, werden uit den rug van een soldaat 17gramophoonnaal- den verwijderd, die daar tengevolge van het barsten van een projectiel vlak bij een gramo- phoon, die in de buurt stond, ingedrongen waren. De Vossische Ztg. verneemt indirect uit St. PetersburgIn de laatste dagen ver toont Kiëf teekenen van een paniek. De bur gemeester Djakof en Doemalid Demtsjenko zijn van den opperbevelhebber Iwanof met ver ontrustende berichten gekomen. Deze zou be sloten hebben misschien het Zuidwesten van Rusland uit strategische overwegingen, moge lijk ook Kiëf zelf, op te geven, en allicht ook Rowno, dat nog 300 kilometer van Kiëf ligt. Het officieuse blad Kiewjanin bevat even eens een hoofdartikel, dat door de censuur doorgelaten is, ten betooge dat het prijsgeven van Kiëf niet uitgesloten is. De militaire schrijver Michailowsky deelt in de Roeskoje Slowo mede De minis ter van oorlog verklaart dat Rusland in het voorjaar volkomen gereed zal zijn voor een nieuw groot offensief waarbij 2 millioen versche manschappen beschikbaar zullen zijn, die ten minste een half jaar oefening hebben. De in- dustrieele mobilisatie en het groote patriotisms de werklieden zullen zorg dragen dat de van Duitschland. Bovendien rekent Rusland ook op de hulp van andere landen, met name van Japan, waar de onderminister van oorlog aan het hoofd staat van de munitieverzorging. Ook Frankrijk en Engeland zullen in het voorjaar gereed zijn voor een nieu$ offensief. Men meldt uit Oldenzaal Allen mannelijken Duitschers van 17 tot en met 45 jaar is het thans verboden Duitschland te verlaten. Velen zijn aan de grensstations reeds teruggezonden. Blijkens de Engelsche verliesljjsten van 5 en 6 Sept, zijn 23 officieren, gesneuveld, 89 gewond. Bovendien worden 3491 manschappen als gesneuveld, gewond of vermist opgegeven. Van de vloot is 1 officier gesneuveld, en zijn 6 gewond en 36 manschappen gedood, ge wond of vermist. Het Londensche persbureau heeft de volgende kennisgeving openbaar gemaakt Het hoofd van de politie wenscht er de aandacht op te vestigen, dat een ieder, die in zijn district onbevoegd een straatlantaarn uit dooft, een overtreding begaat en vatbaar is om op staanden voet te worden gearresteerd. De huidige beperking in de straatverlichting berust op een weloverlegd plan en als onbe voegde personen straatlantaarns uitdooven, kan dat groote verwarring en gevaar opleveren. De oud-minister Pichon voorziet, naar hij in het Petit Journal uiteenzet, dezen herfst een groot offensief der Duitschers op het wes telijk front. Duitschland weet zeer goed, dat een werke lijk beslissende overwinning in Frankrijk moet worden gezocht. Het Fransch-Engelsche front moet zich derhalve op een wanhopigen storm loop voorbereiden. Veel tijd heeft Duitschland nl. niet meer, want zijn reserves raken uitge put, het kan niet voortdurend op de onzijdig heid der Balkanstateh rekenen en tegen een nieuwen winterveldtocht ziet Duitschland nog meer op dan de andere oorlogvoerenden. Duitsch land moet dus in dit najaar nog pogen beslissing te krijgen. Liefdesdrama. Op een bank in het Haagsche bosch zjjn gisternacht| de Ijjken gevonden van een 20-jarigen jongen man en een 23-jarig meisje. Uit een bjj hem gevonden brief aan de politie valt op te maken, dat de jonge man het meisje door een schot in de hartstreek heelt gedood en daarna zelf moord pleegde, door zich zelf een schot in het hart toe te brengen, omdat de weder- zjjdsche familie weigerde, toestemming te geven tot een engagement. een suikerziekte, zich opnieuw bjj den kardinaal heeft doen gelden. De toestand is geenszins van dadeljjk ernstigen aard, en het volgen eener kuur, waartoe de kar dinaal is overgegaan, geeft hoop dat hjj binnen eenigen tjjd weder zijn werkzaam heden geregeld kan voortzetten. Friesche Voetbalbond. Zaterdagavond j.l. had in het »Friesch Koffiehuis* te Leeuwarden een druk be zochte ledenvergadering plaats van den Frieschen Voetbalbond. Het bestuur is herkozen. Tot commissa rissen zjjn gekozen, wegens het bedanken van den heer de Windt en het bestaan van één vacature, de heeren Dickhofï, van Hee- renveen, en Steegstra, van Franeker. Daarna had de verkiezing plaats van de leden voor de kas-, protest-, elftal- en centrale pers- en propaganda-commissie, welke verkiezing nagenoeg zonder stemming plaats had. Bjj de rondvraag is den heer de Vos door één der commissarissen een woord van hulde gebracht voor het vele, dat hjj gedurende een 10-tal jaren als bestuurslid voor den F. V. B. had gedaan. L. C. De Landstorm. Voor den landstorm jaarklasse 1914 der gemeente Lemsterland waren ingeschreven 12 1 bleef afwezig, 2 zjjn ongeschikt en 9 geschikt verklaard. Voor de jaarklasse 1913 stonden ingeschreven 18, 4 bleven afwezig, 10 zjjn geschikt en 4 ongeschikt verklaard. In Doniawerstal voor de jaarklasse 1914 ingeschreven 1110 geschikt en 1 onge schikt verklaard. Jaarklasse 1913 inge schreven 12 1 ongeschikt en 11 geschikt bevonden. Sloten, jaarklasse 1914, ingeschreven 2, afwezig 1 1 geschikt. Jaarklasse 1913 ingeschreven 1, die absent bleef. Uitbreiding van den landstorm. Bjj Kon. besluit is, betreffende nadere uitbreiding van den landstorm, bepaald: Van 1 October 1915afbehoorenook tot den landstorm voor zoover zjj dan al niet reeds daartoe behooren de personen, be doeld in art. 1 der wet van 31 Juli 1915, die zjjn geboren in 1892. {Zeppelin boven ons land. Zondagmorgen ongeveer 5 uur passeerde boven den Helder een Zeppelin, welke waar schjjnljjk den koers kwjjt geraakt was. On geveer een uur lang was het luchtschip zichtbaar; toen verdween het inNoord-Oos- teljjke richting. De Zeppelin was gemerkt L 277. schadevergoeding te verleenen voor de aan boord van de Arabic omgekomen Amerikanen, zelfs als de duikbootcommandant zich mocht hebben vergist ten aanzien van het voornemen der Arabic om de duikboot te rammen, zooals deze officier beweert. Deze weigering wordt beschouwd als een schending van Duitschland’s belofte om voor de veiligheid van Amerikanen ter zee te zorgen. Bovendien wordt de Duitsche gezant Bern- storff beschuldigd den uitgewezen Oostenrijk- schen gezant geholpen te hebben bij zijn po gingen stakingen in de Amerikaansche muni tiefabrieken te veroorzaken. Ook de Duitsche militaire attaché Von Papen wordt daarvan verdacht. Bernstorff zou, zoo beweren de Ame rikaansche bladen, gezegd hebben dat wanneer Amerika de diplomatieke betrekkingen af breekt een oorlog onvermijdelijk is. WEENEN, 13 September. (Off.) De aan vallen der Russen tegen ons front in Oost- Galicië duren voort. Aan de uitmonding van de Sereth is een sterke vijandeljjke troepen macht teruggeworpen. Vannacht hebben de bij Tarnopol strijdende Duitsche en O.H. troepen op de hoogten ten oosten van Kozlow en Jezierna (onderscheiden lijk ten Z.W. en ten W. van Tarnopol) een van te voren ingerichte stelling betrokken, die aan ons front op den oostelijken oever van de midden-Strypa aansluit De vijand heeft die beweging niet belemmerd. Ten oosten van Dubno zijn onze troepen tot aan den spoorweg doorgedrongen. De O.-H. strijdkrachten in Lithauen hebben bjj de bestorming van het dorp Szurati eer gisteren 9 officieren en 1000 man gevangen genomen en 5 machinegeweren buitgemaakt. Uit Roemenië. BERLIJN, 13 September. (N.R.C.) De Boe- karester Seara meldt, dat op het telegraaf kan toor aldaar een wijd vertakte spionnage is ont dekt. De Engelsche en Russische gezant wer den door ambtenaren ingelicht over belang rijke telegrammen, betrekking hebbende op ver ordeningen der Roemeensche regeering. Wat reiziger* uit Turkije In Athene vertellen* ATHENE, 13 September. (N.R.C.) Reizigers die vandaag uit Konstantinopel hier zijn aan gekomen, noemen den toestand daar kritiek en het lot der bevolking erger dan noodig ware. Dit komt doordat het dusgenaamde comité voor de nationale verdediging, onder leiding van Enver Talaat Bedri, directeur van politie, alle gebruiksartikelen, die in overvloed voorhanden waren, aan zich heeft getrokken en ze nu tot buitensporige prijzen en winsten verkoopt en zich aan alles behalve nationale belangen wijdt. Er bestaat buiten kijf wantrouwen tusschen Turken en Duitschers, doch men tracht den schijn te redden. De Duitschers vreezen den dag der afrekening. De Göben en Breslau zijn nog altijd buiten staat van gevecht. Alleen de Hamidieb is zeewaardig. Onlangs heeft ze transportschepen in de Zwarte Zee trachten te convoyeeren, doch de Russische vloot zette haar na en noopte haar den Bosporus in te vluchten. Het gedeelte van den Bosporus naar de Zwarte Zee is, behalve door mijnen, door ket tingen en staaldraadnetton versperd. WEENEN, 13 Sept. (N. R. Crt.) Of ficieel. In de kuststreek zijn de gevechten in de sectoren van Flitsch en Tolmein gisteren met onverminderde hevigheid voort gezet. Alle aanvallen der Italianen zijn weder met zware verliezen afgeslagen en onze troepen hebben zich in al hun stel lingen gehandhaafd. In het gebied van do Vrsic, waar de Italianen eergisteren al meer dan 500 man hadden verloren, is gistermiddag een nieuwe aanval afgeslagen. Op het bruggehoofd van Tolmein hebben de Italianen vier vergeefsche aanvallen ge daan. Op het front in Tirol is een nieuwe po ging van den vijand om onze stelling in het Popena-dal te naderen even vruch teloos gebleven als alle vorige. Voor de grensbrug liggen meer dan 100 lijken van Italianen. ROME, 13 Sept. (Officieel.) Gisternacht heeft de vijand twee aanvallen gedaan in het dal van de boven-Rienz, die beide zijn afgeslagen. Aan de boven-Isonzo hebben wij de sterke vijandelijke stellingen op de hellin gen van den Plezzo met merkbaar succes aangevallen, ondanks den hevigen tegen stand. In de zone van Plaza hebben vijandelijke afdeelingen en gepantserde treinen uit Görz een poging gedaan om onze verschansingen ten zuiden van Zagora te overrompelen. Zij zijn echter teruggeslagen. Duitsche luchtschepan boven Engeland. LONDEN, 13 Sept. (N. R. Ct.) Het' pers bureau deelt mede, dat de Engelsche kust gisteravond opnieuw bezoek heeft gehad van vijandelijke luchtgevaarten, die bommen heb ben geworpen. Er is geen enkel slachtoffer de stoffelijkesehade bestaat uit gebroken te- legraafdaden en vensterruiten. Luchtschepen om en boven ons land* De N. Rott. Crt. schrijft: Van Ameland meldt men ons Hedenmorgen is benoorden dit eiland een Zeppelin gepasseerd, die koerste om de West. Vanavond kwamen hier 5 Zeppelins voorbij die in Westelijke richting gingen. Van Vlieland Er zijn hier vandaag vijf Zeppelins voorbjj gekomenze kwamen uit het Oosten en ver dwenen in Westeljjke richting. Men meldt uit Den Haag Omstreeks 10 uur hedenavond is boven de Scheveningsche kust, binnen ons territoriaal

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 2