1. I 8 De Europeesche Oorlog. Nieuwstijdingen. Rechtbank Heerenveen. 5 Ingezonden mededeelingen. ze m- A, Oosting, Tot klerk bjj de standplaats Hee- heer D. Brouwer, de heer te Hee- voor het sh- len Onze vroegere stadgenoot U. Bergsma, thans marechaussée renveen, slaagde te Amsterdam politie-diploma. Voor de jaarklasse 1914 waren in de gemeente Sneek ingeschreven 363 bleven reclame ten koste legt. WIEUWERD, 16 Sept. Aan de open bare lagere school te Lutkewierum is be noemd tot tpdelgk onderwijzer de heer IJ. de Jong alhier, voorheen leerling der Nor maalschool te Sneek. NIJLAND, 16 Sept. Ned. Tramweg Mjj., ter renveen, is benoemd de alhier. De algemeene toestand. In het Oosten is de toestand als volgt: Van Riga tot de Pripetmoerassen treden de Duitschers aanvallend op, de Russen moeten hier nog steeds terug, zoodat de Duitschers tot voor Dunaburg staan en de legergroep-Mackensen de in de Pripet ge legen stad Pinsk, 30000 inwoners, heeft kunnen nemen. Het vooruitrukken der Duit schers gaat gepaard met krachtigen tegen stand der Russen, welke in de laatste da gen in totaal eenige duizenden gevangenen in handen der Duitschers lieten. Zuidelijk van de Pripetmoerassen tot aan de Roemeensche grens daarentegen zijn het vooral de Russen die aanvallend optreden, en hun vijanden ditmaal voornamelijk Oostenrijkers die op tal van punten onder hevigen tegenstand terugtrekken. Het in ons vorig nummer vermelde plaatselijk succes bij Tarnopol heeft dus geleid tot een Russische aanval over het geheele Zuidelijke front. Zij hebben daarbij nog al wat gevangenen gemaaktvan 30 Augustus tot 15 Sept, ongeveer 40000 man, terwijl op 15 en 16 Sept, ongeveer 180Ó0 Oostenrijkers in handen der Russen vielen. Misschien houdt dit krachtig optre den van de Russische legers verband met den toestand in Roemenie, dat, naar de be richten melden, mobiliseert en neiging zou toonen om zich aan de zijde van Rusland te scharen. De Duitsch-Oostenrijksche generale staf zou met dit feit reeds rekening houden, en troepen aan de Roemeensche en Servische grens samentrekken, om tegen deze staten op te treden en over Bulgarije, dat Duitsch- land vriendschappelijk gezind zou zijn, de bedreigde Turken ter hulp te snellen. Ook zijn er geruchten over versterkin gen, die naar het Italiaansche front en naar het front in het Westen zouden gaan. Het eenige wat zeker is, zegt de N. Rott. Crt., is dat de post uit Oostenrijk-Hongarije reeds sedert verscheidene dagen niet aan gekomen is. Oorlogsnieuws. Dat de zuivelfabricatie in onze provincie zich in de laatste jaren enorm heeft uitge breid, bljjkt thans dnideljjk. Bjjna alle zui velfabrieken zjjn te klein en moeten ver groot worden. Dit jaar zjjn of worden er nog 15 verbouwd, wat eenige tonnen gouds kost. Zitting van 16 Sept. Diefstal. J. S. te Kruiswjjk, die een nacht lo geerde bjj eengeïaterneerde te Balk en hem zjjn zilveren cigarettendoos ontstal, die hjj te Koudum in het water wierp, is veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Gerechtshof te Leeuwarden. Zitting van Donderdag 16 Sept. »Je bent door de rechtbank te Leeuwar den voor mishandeling tot 1 maand gevan genisstraf veroordeeld, beklaagde I Ben je daarmee niet tevreden »Neen,< antwoordde de toegesprokene. >Ik ben onschuldig.< Op 14 April van dit jaar stond beklaagde, de 26-jarige Thjjs T., van boerenbedrjjf te Hommerts, terecht, beschuldigd van in den nacht van 1 op 2 December 1914 aldaar op den openbaren weg J. Sweering te heb ben mishandeld, door dezen een slag in het gelaat toe te brengen. Bjj de behandeling bleek, dat Thijs met een makker van Sneek komende, onder Hommerts een paar jongelui ontmoetten, n.l. Sweering en een van Zanten, die met meisjes uit het dorp waren uitgeweest en deze hadden thuisgebracht. Of het nu de goedkeuring van deze twee mannen niet kon wegdragen, dat >vreemden< door de dorpsmeisjes werden voorgetrokken, is niet was geworden. na afgelegd examen, als candidaat tot den heiligen dienst in de Ned. Herv. Kerk toe gelaten. DEERSUM, 15 Sept. Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Deer- sum c. a. door ds. P. van der Veer van Kollum. SNEEK. Op het 4-tal voor predikant bjj de Ned. Herv. Gem. te Groningen komt o. a. voor Dr. G. A. Wumkes, alhier. Aan de Bjjzondere Normaallessen alhier werd tot onderwjjzeres in de Nut tige Handwerken benoemd Mevrouw R. Bakker-Steensma te Leeuwarden, die deze benoeming heeft aangenomen. afwezig; 7 zjjn ongeschikt en 26 geschikt bevonden. Voor de jaarklasse 1913 stonden ingeschreven 29 4 bleven absent, 8 zjjn ongeschikt en 17 geschikt bevonden. WIJMBRITSERADEEL. Bg de gehou den keuring voor den landstorm, jaarklasse 1914, waren ingeschreven 19. Afwezig 3. Geschikt bevonden werden 8, ongeschikt 7. 1 wordt elders gekeurd. Jaarklasse 1913: Ingeschreven 28, afwe zig 4, geschikt 19, ongeschikt 5. IJLST. Bjj de gehouden keuring voor den landstorm, jaarklasse 1914, waren in geschreven 2. Geschikt bevonden werd 1, ongeschikt 1. Jaarklasse 1913: 1 ingeschreven, doch niet verschenen. HEEG, 15 Sept. Hedenmorgen had al hier een ongeluk plaats dat nog goed af liep. Terwjjl het 7-jarig zoontje van den schipper B. S. uit Hommerts, die hier tjj- deljjk lag te laden, even aan boord zou gaan, had hjj het ongeluk van de loopplank te vallen in het diepe grootscheepsvaar- water. Den vader die het bemerkte mocht het gelukken zjjn jongetje nog bjjtjjds van een anders wissen dood te redden. JUTRIJP-HOMMERTS. Beroepen bjj de Geref. Kerk alhier ds. N. Diemer te Gameren. R AU WERD. Het provinciaal kerkbe stuur van Friesland heeft den heer Tjeerd Wiebrandus van der Leg, candidaat in de aan ’t licht gekomen. Wat wei gebleken is, is, dat Sweering en zjjn makker spoedig in ’t gedrang kwamen. »We willen hier 1 geen spelbrekers hebbent, klonk het hun tegen. Van Zanten ging spoedig aan den haal en zoo moest Sweering het gelag j jetalen. Thjjs ontkende de mishandeling te heb- i jen gepleegd. De rechtbank achtte het jewjjs door de verklaringen van den mis handelde en van van Zanten geleverd en veroordeelde den beklaagde als boven is aangegeven. Bjj de behandeling van het appèl werden geen getuigen gehoord. Beklaagde bleef ontkennenhjj heeft noch den mishandelde noch diens makker dien nacht gezien. De advocaat-generaal requireerde beves tiging. De verdediger, mr. J. W. Tjjsma, er op wjjzende, dat beklaagde in deze zaak steeds zjjn schuld heeft ontkend, achtte het wettig bewjjs zeer zwak. Behalve de verklaring toch van den mishandelde zelf is er nog alleen het getuigenis van van Zanten. Nu heeft deze eerst gezegd, gehoord te hebben, dat er iemand in het gezelschap was, die met den naam Thjjs werd aangesproken. Daaruit heeft hjj toen de conclusie getrok ken, dat deze de mishandeling wel zou hebben gepleegd. Later heeft hjj weer gezegd, gezien te hebben, dat beklaagde dreigend op den mishandelde is aangekomen. Pleiter is van meening, dat ook met het oog op de overhaaste vlucht van dien ge tuige, men hier met gissingen te doen heeft. Op grond van een en ander zal dus be klaagde bezwaarlik kunnen worden ver oordeeld. Meent het hof, dat toch het bewjjs is geleverd, dan hoopt pleiter, dat alsnog van - Zanten als getuige door het hof zal wor- theologie aan de rijksuniversiteit te Leiden, jen gehoord. Nadat de advocaat-generaal er op had gewezen, dat de voorstelling, door den plei ter gegeven van de getuigenis, door van Zanten voor de rechtbank afgelegd, onjuist was, verklaarde de president, dat het verzoek van den verdediger tot het hooren van van Zanten door het hof werd geweigerd. L. C. De Vereeniging van gemeenteveldwachters in de provincie Friesland vergaderde eer gisteren te Leeuwarden. Op de rekening en verantwoording van den penningmeester viel niets aan te mer ken. Er was een batig saldo van f D.O?1/^. Wegens periodiek aftreden als bestuurs leden van de heeren J. Abbring van Sex- bierum en J. E. Couperus van Bergumer- heide, die beide niet voor herbenoeming in aanmerking wenschten te komen, werden als zoodanig gekozen de heeren J. Terluin van Midlum en W. Bjjlsma van Tjum- marum. Tot lid van het Bondsbestuur is gekozen de heer A. D. van Djjck van Marssum en tot diens plaatsvervanger de heer H. Blank- sma te Menaldum. De vergadering werd gesloten met een woord van dank aan den sfgetreden voor zitter voor hetgeen deze voor de vereeni ging had gedaan. Op Zondag 26 September zullen vanwege den Nederlandschen Kaatsbond op het kaats- terrein te Harlingen groote athletiekwedstr jj- den voor kaatsers worden gehouden. Daar aan mogen alleen deelnemen beoefenaars van het kaatspel, leden eener Bondsaf deeling, De leiding berust bjj het bestuur der Ne derlandsche Athletiek Unie en den heer W. Mulier, eerelid van den Nederlandschen Kaatsbond. De wedstrjjden hebben plaats volgens de reglementen van de Nederlandsche Athletiek Unie en zjjn opengesteld voor drie groe pen, overeenkomende met de indeeling van den Nederlandschen BZaatsbond. Als bjjzonderheid diont nog vermeld, dat ook 2 parturen van 3 tnebjes een partjj vtn drie spel zullen kaatsen, en dat 4 drietal len jonge dames aan het onderdeel hardloc- klaagde den doodelijken steek toegebracht. De 1 ïvicit» rrav» krtlzl a o rrrt o nia nr-iir» ttvaitw vu n4- nn» pen zullen deelnemer. Ook hiervoor wor den eereteekenen uitgeloofd. Is BÜWSEl ffl is NIEUWE SNERKER COURANT ft. 101 ffl Zattl 18 Stiftte 1915 Zee uwsch-Vlaamsche I I Keuring Landstorm. groot oor- be- bij bleek, dat de geheele bemanning, de schip- i- - Zij werden aan met hun schip Zenuwachtige moeders. Wanneer een kind zich zenuwachtig toont, bestaat er groote kans dat de kwaal zetelt in den zenuwachtigen staat der moeder en niet in dien van het kind, en bijna altijd heeft de moeder veel meer behoefte aan zorgen dan het kind welks zenuwachtigheid zal verdwij nen tegelijk met die der moeder. Talrijk zijn de vrouwen die zich er reken schap van geven dat haar zenuwstelsel be hoefte aan zorg heeft. Hebt gij niet des morgens bij uw opstaan vermoeidheid waargenomen, terwijl gij er op rekendet door den slaap in den nacht te zijn uitgerust? Zijt gij niet prikkelbaar, boven matig aangedaan door zaken die de moeite niet waard zijn en hebt gij niet dikwijls schele hoofdpijn? Indien gij in dien toestand ver keert neemt u dan van heden af in acht Vermijd wat u hindert, weest krachtig van wil om u niet boos te maken over kleinigheden en verrijk uw bloed te gelijker tijd dat gij uw zenuwstelsel versterkt door de Pink Pillen te nemen. Gij zult u kalmer en rustiger ge voelen. De Pink Pillen geven u eetlust, uw spijsvertering zal beter verloopen en tegelij ker tijd zullen uwe schele hoofdpijnen ver dwijnen. Van belang is de Pink Pillen van heden af te nemen, want hoe langer gij wacht, des te moeielijker zal uw kwaal te genezen zijn. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar fl.75 per doos en f 9 per zes doozen bij het Hoofdbureau der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam. Voor Sneek en Omstreken bij de heeren Joh. W. Meijer en B. Meindersma te Sneek en bij alle goede Apotheken en Drogisterijen. In een Uit Engeland. Lord Kitchener en minister Asquith hebben Woensdag in het Hooger- en Lagerhuis, welke thans weer bijeen zjjn, over zaken den oorlog betreffende gesproken. Asquith deelde mede dat de oorlog Enge land thans dagelijks 42 millioen gulden kost. Sedert den aanvang van den oorlog hebben ongeveer 3 millioen man dienst genomen bij leger of vloot. Kitchener deelde mede dat z. i. de toestand van het Russische leger niet ongunstig was hij ging zelfs zoo ver te zeggen, dat de over winningen, die de Duitschers in Rusland be haalden wel eens vermomde nederlagen kon den big ken. 11 divisies van de nieuwe legers zijn naar maarschalk French gezonden om in Frankrijk te strijden. De Engelschen konden daardoor weder 17 mijlen front van de Franschen over nemen. Uit de cijfers door Kitchener gegeven valt af te leiden dat de groote massa van het En- gelsche leger nog in Engeland zelf is. Ver moedelijk is het materiaal, waarvan het moet worden voorzien om gereed tot den strijd te zjjn, nog lang niet afgeleverd. Uit Rusland. geschrift, dat tot titel draagt „De groote oorlog” wordt o a. het volgende mede gedeeld De slag, die Rusland verlamde, was de ontploffing dér munitiefabriek van Ochta bij St. Petersburg. Het feit der ontploffing was sinds lang bekend, doch thans is geble ken, dat Ochta het halve Russische leger van munitie voorzag. Het was de eenige groote fabriek in Rusland. De slag trof het land op een uiterst netelig oogenblik. St. Petersburg Zuivelfabrieken. Mishandeling te Hommerts. GOENGA. Als een bewjjs, dat het be grip reclame alreeds goed doorgedrongen is bjj het volk diene, dat, toen Dinsdag een reusachtige ton over Offingawier vervoerd werd naar de boterfabriek te Sgbrandaburen om karnemelk of iets van dien aard te bewaren, eenige menschen in stomme ver bazing stonden te kjjken naar deze mon- 8terton. ’t Was evenwel spoedig opgelost door een oud man, die toen er gevraagd werd waarvoor de ton diende zei«Dit is reclame voor thee. Daar sjouwen ze nu de geheele provincie mee af.’’ »Hoe is 't mogeljjk,” zei ieder en ging tevreden naar huis, nog altjjd denkend over de groote sommen gelds, die men aan de man van beklaagde, die zijn vrouw met een mes te lijf wilde, werd door don herbergier en nog een getuige tegengehouden. Het O.M waargenomen door mr. Oosting, zegt in zijn requisitoir, dat do moord met voorbedachten rade niet is bewezen, doch wel het opzet om te dooden. Verder schetst bij beklaagde als een oppassende vrouw, terwijl de man een doordraaier is, en bij kan dus begrijpen dat beklaagde in woede het mes heeft getrokken en de vrouw he?ft vermoord. Zjjn eisch is 10 jaar gevangenisstraf. Het publiek, dat in grooten getale was op gekomen, is blijkbaar verrast door den Imo gen eisch. De verdediger van beklaagde, mr. von Gou- sau, prijst beklaagde als vrouw en moeder, zegt, hoe zij in alle opzichten voor haar huis houden hejft gezorgd, hoe zij door- haar man getergd is geworden, door al de ellende ziek geworden, naar het ziekenhuis is gebracht en hoe zij, thuisgekomen, haar kinderen in ar moede vond en haar man weg met die vrouw. Toen is ze naar Heerlen gegaan en wilde met het mes haar man dwingen het geld, dat hij verdiende en dat bij haar onthield, aan haar af te geven. In haar wanhoop heeft zij in een aanval van krankzinnige woede gehandeld. ’t Is dus meer een ongeluk dan een mis daad. De eisch van het O.M. noemt spreker De Noorsche stoomboot nam het schip op sleeptouw en gaf later aan een oorlogschip ken nis van het geval. De aan boord van den log ger gebleven Hollanders werden geboeid en het schip bij de Humber voor anker gelegd. De logger was gisteravond nog niet in de haven gebracht, terwijl ook niemand aan land mocht gaan. De plaatselijke autoriteiten wach ten blijkbaar, aangezien het treurspel in volle zee is gebeurd, eeno beslissing van hooger- hand aangaande de te nemen maatregelen. Als de bemanning in Engeland aan land gaat, dan zou er een uitleveringproces moeten plaats heb ben. Kan het schip daarentegen naar Neder land gesleept worden, dan zou het onderzoek door de Nederlandsche autoriteiten moeten plaats hebben. Volgens een andere lezing werd de logger op 130 mijlen afstands van Scarborough drij vende gevonden. Een klein bootje werd uit gezonden om een onderzoek in te stellen, waar- bij Ülüüiïj uat u.c gcuccio mujll per incluis, krankzinnig was. boord van het stoomschip en naar de Humber gebracht. De marine-autoriteiten hebben de zaak ter had genomen en ontdekten uit de scheepspa pieren, dat er drie man ontbraken. De andere tien werden verhoord, waarbij bleek dat de drie vermisten vermoord en overboord gesmeten waren. De politie te Grimsby verklaart, dat de be manning nog steeds in min of meer abnorma- len toestand verkeert en onder gewapend toe zicht aan boord van hun schip werd gehouden. Een bijz. R.-bericht meldt nog, dat volgens de bladen de autoriteiten te Grimsby Woens dag het onderzoek voortzetten. Do verkla ringen der lieden brachten hen tot de meening, dat de misdaad het gevolg is van godsdienst waanzin. Een man beweerde Chrislus te zijn hij was een half uur dood geweest en daarna herleefd met de opdracht het schip van dui vels te bevrijden. Toen had men een duivel- jacht georganiseerd, waarbij allo voorwerpen waarin duivels konden huizen, overboord wa ren geworpen. Toen enkele ongelukkige ma trozen door do duivels bezeten werden, werden dezen aangevallen en gedood en hun lijken overboord geworpen. De justitie wacht op instructies hoe verder met de krankzinnige moordenaars moot worden gehandeld. Waanzinnige haringvisschers. De logger „Noordzee”, aan boord waarvan dit drama zich heeft afgespeeld, behoort aan de reederjj Naamlooze Vennootschap Noordzeo- visscherij te Katwijk van de familie Haasnoot. Vanwege het departement van Buitenland- sche Zaken is den Nedcrlandschen consul-ge- neraal te Londen telegrafisch een opgave ver zocht van do namen der drie omgekomenen order de opvarenden. Uit een bij de reederij te Katwijk ontvan gen telegram uit Grimsby blijkt, dat do na men der drie door de bemanning van den log ger «Noordzee V” op zee omgebrachte mede opvarenden zijn de stuurman P. van Duyn, 28 jaar, on de matrozen J. Jonker 33 en K. Kuyt, 27 jaar, allen te Katwijk. De beman ning wordt te Grimsby gevangen gehouden. Verder bevonden zich aan boord schipper K. de Haas, 39 jaar, gehuwd R. Bos, 43 jaar, gehuwd B. v. d. Plas, 34 jaar gehuwd L. Vlieland, 17 jaar T. Heemskerk, 29 jaar, ge huwd; J. Kuijt, 16 jaar; D. de Mol, 13 jaar; A. Ros, 13 jaar; W. Huivaart en A. Vlieland, 28 jaar, allen uit Katwjjk. Het schip zelf wordt vastgehouden, tot do bergingskosten zijn voldaan. Het is verzekerd bij do Onderlinge Verzekeringsmaatschappij te Vlaardingen. Tien jjaar geëischt. Voor de arrondissements-rechtbankto Maas tricht stond eergisteren terecht Maria Piepers, geboren te Heer, cchtgenoote van Ch. L. Cus- tres, te Maastricht, thans gedetineerd, terzake dat zij op 27 Juli te Heerlen, na kalm over leg, opzettelijk Elise Melser van het leven heeft beroofd, door deze opzettelijk met een gewel digen slag, stoot of steek een mos in het hart te drijven. Uit het verhoor van beklaagde, die een gun- stigen indruk maakte, en ook uit dat van an dere getuigen bleek, dat de beklaagde zeer op- passend was, haar man echter een dronkaard, die vrouw en kinderen aan armoede ten prooi achterliet en reeds twee jaren met do ver moorde vrouw samenleefde. Toen beklaagde 1 nu in een café te Heerlen kwam en naar de genoemde E. Melser vroeg, keek deze laatste i heel uitdagend om een hoekje, terwijl ze met I dm man van beklaagde zat koffie te drinken. Buiten zicbzelve van woede, heeft toen be- Gemeenteveldwachters in Friesland. Atletiekwedstrijden te Harlingen. De De „Daily Chronicle” bevat de volgende bij zonderheden omtrent do geheimzinnige geschiL- denis van de „Noordzee”. „Gisteren werd uit Grimsby het bericht van een treurspel op zee aan boord van den Neder landschen logger «Noordzee” vermeld. Zondag jl. werd op de Noorsche stoomboot „Jonas Reid” die van de Tyne kwam, een ont redderd zeilschip op ongeveer 130 mijlen van de Engelsche kust waargenomen. De stoom boot voer er heen en de bemanning zag per sonen aan boord van het vaartuig, die om hulp riepen. Dichterbij gekomen werd geconstateerd dat de logger bijna wrak was. Alle zeilen, tuig, luiken, kortom alles wat zich aan dek behoort te bevinden, was verdwenen en op het achterschip werden op dek plassen bloed gezien. Voor zoover nagegaan kon worpen, waren eenige leden der bemanning door drankmisbruik waanzinnig geworden. Zij hadden de overige manschappen aangevallen, waarop een algemeen gevecht ontstond, waarbij drie man gedood werden. Van een dezer drie was het hoofd door een bijlslag bijna van den romp geschei den, terwijl een ander met een mes mishandeld werd als door een aardbeving geschokt. Dui zenden bankwerkers kwamen om. Bijna alle machinerieën voor den aanmaak van munitie werden vernield. Dit was het werk van ge heime Duitsche agenten. De Putilof-fabriek maakt belegeringsgeschut dat het Duitsche evenaart, doch geen granaten. De eenige aanvoerweg daarvoor ging over Archangel. Engeland en Frankrijk waren ge noodzaakt hun groote offensief uit te stellen, teneinde Rusland alle munitie af te staan, die ze konden missen. De vernieling van de Ochta-fabriek door de Duitscher is gedurende zekeren tijd de ge weldigste zet in dezen oorlog geweest. Een groote Duitsche aanval in Frankrijk Men meldt van de grens aan de Tijd Gedurende de laatste week is dag en nacht het kanongebulder niet van de lucht. Bijna over het geheele westelijke front schijnen de Duitschers het offensief te hervatten, zoo al thans vertelde mij een der weinige koeriers, die nog kans zagen over de grens versperring te komen. Volgens zjjn mededeelingen is het Duitsche leger in de laatste twee of drie we ken, en na de groote overwinningen in het oosten, wel met een paar honderdduizend man versterkt, waarvan de meesten via Brussel naar versehillende deelen van het front ver trokken. De Duitsche aanvallen in Argonne staan dus blijkbaar niet op zich zelf. Een' en ander schijnt echter, als steeds, met groot ver lies voor de Duitschers gepaard te gaan, wat aan de voortreffelijke werking der nieuwste artillerie der geallieerden te danken is. Eiken nacht komen er meer treinen met gewonden van het operatie-terrein, die naar verschil lende steden in het etappengebied doorrijden. Volgens genoemden koerier zijn de hospitalen in Brussel en Gent weer overvol met gewon den, na de gevechten der laatste dagen. üit Maastricht aan hetzelfde blad Volgens volstrekt betrouwbare berichten uit Aken, gaan de Duitschers nu al twee weken voort, vooral des nachts, tallooze treinen met militairen en oorlogstuig naar de westelijke grens te vervoeren. Ook andere, te Aken waar te nemen verschijnselen, wijzen op een Duitsch herfst-offensief op het westelijk logsterrein, waar getracht zal worden een slissing te verkrijgen. Blijkens de Engelsche verlieslijsten van 8 Sept, zijn 7 officieren gesneuveld, 19 ge wond. Bovendien worden d.d. 29 Aug. 2742 manschappen als gesneuveld, gewond of ver mist opgegeven. Van de vloot zijn 3 officieren gesneuveld en 28 manschappen gedood, gewond of vermist. De Fransche afgevaardigde Pierremasse zal een wetsontwerp indienen tot het vormen van een koloniaal leger voor den duur van den oorlog. Een dergelijk leger zou reeds in het aanstaande voorjaar 800.000 man kunnen tellen. Het Fransche ministerie van marine deelt mede, dat Duitsche duikbooten voor den mond van de Gironde zijn verschenen. De noodige voorzorgsmaatregelen zjjn getroffen. De Zwitsersche Bondsraad heeft op ver langen van den generalen staf en met goed vinden van het militaire departement de vierde divisie tegen 6 October onder de wapenen ge roepen. De beide treinen, die het rechtstreek- sche verkeer tusschen St. Petersburg en Odessa onderhielden, zijn komen te vervallen. In de laatste vergadering van de com missie voor technisch onderwijs uit den ge meenteraad van Dublin is beraadslaagd over een verzoek van het ministerie van munitie om de moderne machines, die zich in de tech nische scholen daar bevinden, in bruikleen af te staan. In de toelichting tot het verzoek- werd uiteengezet, dat de machines onmisbaar waren en dat het departement van landbouw en technisch onderwijs de uitleening ervan had goedgekeurd. Een afgevaardigde van 'werklieden maakte hare opwachting bij de commissie en drong erop aan het verzoek in het belang van de werkverschaffing te Dublin in te willigen. Niettemin besloot de commissie met 10 tegen 9 stemmen de machines alleen af te staan, als men ze wilde koopen. Het koperen dak der Evangelisch-Lut- hersche kerk te Riga, dat. van 1633 dateert en een waarde van 50,000 roebel heeft, is verwijderd, Aanplakbiljetten in de straten van Riga ge ven kennis, dat inkoop van levensmiddelen tot wederverkoop gestraft wordt met gevangenis straf en verbanning naar Siberië. Een Amerikaansche duikboot, dé F 4, die op 25 Maart in de haven van Honoloeloe was gezonken, waarbij 22 personen omkwamen is uit 300 voet water opgehaald een on geëvenaard kunststuk, volgens Reuter. De vlieger, die Pégoud in een luchtge vecht doodschoot, Kandulski genaamd is voor deze daad met het Ijzeren Kruis le klasse gedecoreerd. Het Noorsche stoomschip Randulf Han sen, met bout naar Engeland onderweg, is bij Kristiansand door een Duitsche duikboot ge kaapt, het Noorsche zeilschip Wansbek, met een lading mijnhout voor Engeland,in brand gestoken.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 5