TWEEDE BIJVOEGSE No. 101 van Zaterdag 18 SEPTEMBER 1915. r Voor de Schrijfmachine. Voor de Cyclostyle Fa. H. 8RANDENBURGH, GED. POORTEZIJLEN. TELEFOON 150. Het Nieuwe Modeblad Burgerlijke Stand. Nieu wstijdingen TIJDSCHRIFT 9 1 (6 nummers.) ;en dags ’EN, om ta an, aar. 6015 sorgo- -1914 ill. 01' Seder istitie ten. ndië. TO O a roeg, IDA. Lek. s en PAPIER, fijne soorten. OLIE, 2 kwaliteiten. LINTEN, diverse kleuren. CARBON, TO TO S STENCIL-PAPER voor hand- en machineschrift. C YCLOSTILE-PAPIER. Steeds voorradig bij SNEEK. Van 1416 Sept. GeborenDjurre Gerard zv Gerard Duursma Jetske Hendrik» van der Menlen. Kreukje dv Gerrit Dijkstra en Koekje Wildechuit. OverledenAkke Pogtina 24 jr. echtg. v. Wiebe Valkema won. te Oudega (W.) Eva Horringa 59 jr. echtg. van Heerke Spoelstra. Het aan de Brouwersgracht te Amster dam vermiste jongetje Albert Koolborst blijkt verdronken te zijn. Zijn lijk is uit de gracht aldaar opgevischt. De groote boerenplaats bewoond door L. Koole te Appelscha is Woensdagmiddag door onbekende oorzaak geheel afgebrand. Een 21-jarige monteur uit Alphen, ÏS bij het nazien van een graan-elevator van de firma v. M. te Bodegraven door het breken van een staaldraad onder dit toestel geraakt en verpletterd. De seinwachters Meakin en Tinsley, die terechtstonden onder de aanklacht, van door nalatigheid het vreeselijke spoorweg-ongeluk bij Gretna-Green (bij de Schotsch-Engelsche grens) te hebben veroorzaakt, waarbij 200 per- f zijn schuldig bevonden en veroordeeld. Een derde beklaagde, stoker Hutchinson, werd on schuldig verklaard. Meakin kreeg 18 maan den gevangenschap, Tinsley de hoofdschul dige drie jaar dwangarbeid. Zaterdag is de 15-jarige Huisman, werk zaam aan de fabriek „De Vrede" te Knollen dam, door een as gegrepen en vreeselijk ver minkt opgenomen. Terwijl de ongelukkige lag te sterven raakte het personeel onderlings slaags over het niet in orde zijn der verbandkist. Oorlogsnieuws. Een oorlogscorrespondent van de Vor- wiirts Jieeft den commandant van een Duit- eche duikboot gesproken, die hem o.a. ver telde hoe hij eens ternauwernoo 1 aan het grootste gevaar is ontsnapt. Midden in het vijandelijk oorlogsgebied werd hem eens klaps het kompas stuk geschoten. Zonder verbinding met andere Duitsche schepen, ver van de Duitsche kust verwijderd, dreef de duikboot doelloos rond, niet in staat onder, noch boven water den weg naar het vaderland terug te vinden. Na eenigen tijd kreeg zij gelukkig voeling met een Duitsch station voor draadlooze telegrafie. Plotseling weet men in Duitschland, dat daarginds, honderden mijlen verwijderd, een van de kleine grijze visschen hulpeloos rondzwemt. Wat te doen Het is onmo gelijk een kruiser of een torpedoboot te hulp te zendendoch eindelijk verklaart een vliegenier van de marine zich bereid, de duikboot op te zoeken. Hij vliegt weg van de kust over vijandelijke verkennings- booten, over vijandelijke eskaders, tot hij op de aangegeven plaats de duikboot vindt. De vlieger daalt tot bijna op het water neer, een paar toeroepen, een hoera, eon paar signalen met vlaggen, dan draait hij zich langzaam om en de grijze visch volgt het spoor van den witten vogel tot beide eindelijk de vaderlandsche kust bereiken. De Lord Mayor van Londen heeft uit St. Petersburg het gewone telegrafische verzoek ontvangen, dat men in deze tijden van alle kanten van de wereld aan Enge land pleegt te richteneen verzoek om geldelijken steun 1 Maar ditmaal is het wel een bijzonder geval en dient er in een nijpende behoefte te worden voorzien. Het geldt n.l. te voorzien in de nooden van de zes millioen vluchtelingen, die met ach terlating van vrijwel alles, uit Russisch Polen en Zuid-West Rusland zijn gevlucht bij do nadering der Duitsche legers op het Oostelijk gevechtsterrein. Centraal-Rusland is overstroomd door 6.000.000 zulke vluch telingen. En de vreeselijke Russische win ter nadert. Vandaar het dringend verzoek om onver wijlde hulp, te Londen ontvangen uit St. Petersburg. In het Lagerhuis heeft Balfour, eerste lord der admiraliteit, een overzicht gege ven van de verdediging van Londen tegen aanvallen uit de lucht. De ontwikkeling der Duitsche oorlogvoering met luchtge vaarten heeft men voor den oorlog niet kunnen voorzien. De verdedigingsmiddelen, waaroverxde hoofdstad beschikte, zijn dan ook ten eenenmale onvoldoende gebleken, maar worden nu met bekwamen spoed en zoo doeltreffend aangevuld, dat hun verbe tering veel sneller gaat dan de toeneming van het gevaar. De luchtdienst van de marine is thans reeds zeer uitgebreidhet aantal vliegtuigen en. bestuurders buiten gewoon groot. Over de benoeming van admiraal sir Percy Scott zeide Balfour Ofschoon volstrekte veiligheid voor aan vallen uit de lucht ook voor de toekomst niet kan worden beloofd, vertrouw ik dat Scott en de andere vlootautoriteiten die zich met het vraagstuk bezig houden, de geva. het volgende feit: „In 1893, het jaar, waarin de oprichting van den gemeentelijken keuringsdienst te Rotterdam tot stand kwam, bedroeg het vetgehalte der (volle) melk te Rotterdam gemiddeld 2.34 pet. Door den invloed van de geregelde keuring steeg dit gehalte aan vet, zonder dat de melk duurder werd, tot aan het jaar 1899 tot 3.20 pet., waarna het nagenoeg onveranderd is gebleven. Rekent men eens uit, welk bedrag aan melkvet en in geldswaarde in een enkel jaar tjjd deze vermeerdering in vetgehalte der melk oplevert, dan komt men tot een haast ongelooflgk bedrag. Rotterdam gebruikt dageljjks ongeveer 150000 liter melk. De zooeven bedoelde stflgmg van gemiddelde gehalte aan vel bedraagt bljjkbaar 3.20 pet 2.34 pet. 0.86 pet. Bij een verbruik van 150000 liter d. i. ruim 155000 K.G. melk, wordt dus dageljjks 1550 X 0.86 K.G. ruim 1300 K.G. melkvet of botervet (beant woordende aan ruim 1500 K.G. boter met 12 pet. water) meer dan vroeger in de melk aan de lichamen der Rotterdammers toe gevoerd. Deze hoeveelheid is voldoende om bjjna 4500 menschen te voeden en verte genwoordigt een handelswaarde van pl.m. f1500, dit is per dag berekend. Het jaar- Ijjksch bedrag is dus ongeveer f 5000Ó0. Voor 5 ton gouds werd dus vroeger hei Rutterdamsche publiek jaarljjks bestolen wegens het te lage vetgehalte der melk als gevolg van het geknoei der melkverkoopers Bedenkt men nu, dat jaarljjks voor den Rötterdamschen keuringsdienst slechts on geveer f 15000 worden uitgegeven dan big kt welk enorm rendeerend gemeentebedrjjf een keuringsdienst is, ook al vloeien deze 5 tonnen gouds (en nog veel meer tonnen gouds) niet direct in de gemeentekas.” Te Gorinchem zjjn na een bruilofstdiner ongeveer 40 personen ernstig ongesteld ge worden, vermoedeljjk door vergiftige spjjzen. Een onderzoek wordt ingesteld. Nader meldt men, dat het feestmaal eer- gistermiddag werd gegeven in een restaurant te Gorinchem, ter gelegenheid van het hu- weljjk van de dochter van een bekend ijzer handelaar. 50 gasten namen deel aan het diner, dat door denrestaurateur werd ge* Lantaarns deze week aansteken 6.23 u. Op de voordracht voor de betrekking van onderwijzeres aan de O. L. school te Lutkewierum komen voor: 1. Mej. J. N. Schotanus, alhier, 2. Mej. I. de Vries te Drachten, 3. Mej. N. Noach te Nieuw- lensen. Behalve uit de familie van het bruids paar bestonden de gasten uit het personeel van den ijzerhandel. Na den maaltjjd wer den 40 van hen ongesteld, terwjjl zich ook vergiftigingsverschijnselen voor deden bij twee meisjes en een kellner, die de gasten bediend hadden. Men vermoedt, dat de ongesteldheid is veroorzaakt door de vleeschspijzen, die uil Rotterdam afkomstig waren. Gistermorgen waren sommigen weer hersteld. Van de meesten is de toestand redeljjk. Eergisteren had te Leeuwarden op het veemarktterrein de eerste keuring plaats van vee, dat voor uitvoer is bestemd. Er waren 320 stuks aangeboden, nl. p.m. 75 stam- boeks- en 250 andere dieren. Daarvan wer den eenige voor den uit voer afgekeurd, om dat zjj niet voldeden aan de door de regee- ring gestelde eischen. De e^lra-trein, dit dit vee vervoerde, vertrok met p.m. 30 wagens. Zaterdag a.s. heeft de volgende keuring plaats. Reeds eergisteren kwamen er veel Duitschers aan met het doel vee aan te koopen. Zooals te verwachten was, bericht de »N. Gr. Ct.< is van de vergunning tot uitvoer van stamboekvee reeds dadeljjk ruim ge bruik gemaakt. Niet minder dan 57 waggons met vee werden reeds via Nieuwe Schans verzonden, terwjjl het te voorzien is, dat de uitvoer de volgende week nog grooter zal zjjn. Een zeer groot aantal waggons voor het ver voer van stamboekvee is op het station te Groningen aangevraagd. Voor dit vervoer worden hoofdzakeljjk Duitsche gesloten wagens gebezigd, voor zoover die op het station aanwezig zjjn, voor het overige worden zjj door andere stations naar Groningen gezonden. Ook het vervoer naar het binnenland was Dinsdag druk, de veetrein naar Holland bestond uit 45 waggons, terwjjl ook een 30 waggons voor de richtingen Leeuwar den en Nieuweschans werden vervoerd. De hoofdprjjs van de Zaterdag te Alkmaar gehouden paardenverloting viel in de door den verkooper A. Bloem te Oost-Knollendam verkochte loter. Deze had het winnend lot reeds het vorig jaar ver kocht aan den landbouwer P. Vriend te Middel Westzaan, wiens vrouw dit lot een paar maanden geleden met eenige andere Aanstaanden Dinsdag, om 1 uur, zal H. M. de Koningin, vergezeld van haar gemaal Prins Hendrik, van het paleis naar de ridderzaal op het Binnenhof rjjden, ter opening van de vereenigde vergadering der Staten-Generaai. Daarna zal de Tweede Kamer om 3 uur bjjeenkomen. Gisternacht precies 12 uur passeerde ten westen van Suawoude, zoo meldt men, een luchtschip of vliegmachine- De motor was zelfs in huis hoorbaar. Het luchtvaartuig verdween, naar het geluid te oordeelen, in noord-oosteljjke richting. De bladen bevatten thans uitvoerige be richten over de geweldige o verstrooming die Kanton en omgeving, in China, heeft geteisterd. Het water rees in de rivieren tot 23 M. Tot overmaat van ramp begon nen roovers brand te stichten. 10.000 men schen kwamen om. Ieder half uur, vertelde een ooggetuige, hoorde men het geraas van instortende hui zen. Een neerstortende gevel viel op een reddingsboot. Niet een der inzittenden ont kwam aan den dood. Sommige stadswjjken zjjn totaal afgeslo ten. De menschen, die er nog zjjn moeter verdrinken of den hongerdood sterven. Dui zenden mannep, vrouwen en kinderen zul len dit lot moeten ondergaan. Verdronken. DEERSUM, 17 Sept. Hedenmorgen werd het Ijjk van mej. S. Tjalsma, 18-jarige dienstbode bjj Hoogterp alhier, in de gracht gevonden. Zjj is afkomstig van de streek onder Goënga. Voorwaar een treurige tij ding voor de familie. LEMMER, 16 Sept. De veehouder Th. Sterk alhier, reed hedenmiddag met paard en wagen, geladen met bussen met melk, bjj de Oudesluisbrug neer, toen het paard schrok en op hol sloeg en langs da Nieuwe djjk naar zee rende. Sterk en zjjn zoon, die mede op de wagen zat, vielen er af, waarbjj Sterk Sr. zich aan het hoofd ver wondde. De wagen reed tegen een lan taarn, waarbjj beiden deerljjk gehavend wer den, het paard rende zonder de wagen door en sprong van de zeedjjk af in zee, waar het een poos rond waadde en later door Sterk Jr. werd opgevangen. Het dier was er oogenschjjnljjk met lichte verwondingen afgekomen. In het N. v. h. N. schrgft dr. G. H. Leopold over het nut van keuringsdiensten t op levensmiddelen en noemt o.a. als bewgs papieren had verbrand. Het bestuur der Kaatsvereeniging >Sneek« ontving een sehrjjven, waaruit bljjkt, dat niettegenstaande de tijdsomstandigheden in België nog wel kaatspartgen worden ge houden. Zoo streden te Laeken op 5 Sept, de parturen van Braine-le-Comte en Soig- nies (Delhalle c.s.), Bruxelles-Sablon (Ro- dange c.s.) en Laeken (Meganek c.s.) Op 6 Sept, streden ook Cureghem (waarin o.a. Cantigneau) en Brussel (waarin o.a. Lemaitre.) De opbrengst kwam den Bel gische gewonden enz. ten goede. De heer J. C. v. d. Weert alhier, is benoemd tot kantoorbediende (post en tel.) te Goes. WORKUM. Ds. L. C. W. E kering te Woubrugge, heeft voor het beroep naarde Ned. Herv. Gem. alhier bedankt. HEEG, 15 Sept. Bjj de heden, ten over staan van Not. Gerbensma te Sneek gehou den publieke verkooping van 5 perceelen greidland te Gaastmeer, en 5 perceelen idem te Heeg (alles eigen aan den heer A. B. Visser, vroeger alhier) in de herberg van Joh. Visser, was de uitslag als volgt: Perceel I (5.2 pondem.), perceel II (1.7 pondem.), perceel III (4 8 pondem.) ver kocht bjj samenvoeging aan den heer E. Terpstra te Gaastmeer voor de som van f 11.123.60. de Daily Mail ziet in de verdaging Doema een overwinning van <1„ en van haar aanhang in woordiging. Drie kwart bijna de geheele pers heeft er zich tegen ge kant. De Rjetsj verklaart, dat de geheele pers, den maatregel als een dreigende nationale ramp beschouwt. Een deputatie gekozen uit de leiders van 22 Engelsche vakbonden, is op audiëntie geweest bij minister Lloyd George. De mi nister deed aan de deputatie toezegging dat er loonsverhooging komt voor werkers in do munitiefabrieken te Woolwich, Enfield, Walt ham Abbey e. a. in Londen of de omstreken der metropool. De verhooging zal 4 shilling per dag be dragen voor hen, die stukwerk verrichten, 10 percent. Ongeveer 50.000 werklieden zullen van den opslag profiteeren. Te Marseille zijn Maandag 600 Anna- mieten (Achter-Indië) aangekomen om te gaan arbeiden in de munitie-fabrieken van Tarbes en Pau. In Pruisen stelt de militaire overheid herstellende zieke militairen ter beschikking van de landbouwers tot het verrichten van lichten arbeid. Bij vonnis van het Pruisische Kam- mergericht is uitgemaakt dat het wegblijven van militaire oefeningen voor de jeugd gelijk staat met het verzuimen van voortgezet on derwijs en dus strafbaar is. De Pruisische minister van landbouw hoeft een kennisgeving verspreid, waarin hij aanraadt met stroo zuinig om te gaan. Ten gevolge van de droogte in den voorzomer is de stroo-oogst op vele plaatsen schraal uitge vallen. De behoefte is daarentegen om ver schillende redenen grooter dan in normale tijden. Het verdient dus aanbeveling, om in de stallen zoo min mogelijk stroo en in plaats daarvan liever turfstrooisel, plaggen, denno- naalden enz. te gebruiken. Men mag bovendien verwachten, dat de. bctrekkelijk hooge prijs van stroo er van zelf toe zal bjjdragen, dat men niet te veel stroo gebruikt. Do Engelsche verliezen. In het Engelsche Lagerhuis heeft de directeur-generaal van oor log medegedeeld, dat de totale verliezen tot 31 Augustus 381,983 officieren en manschap pen bedragen. Gedood werden 4965 officieren en 70,992 manschappen, gewond 9973 officie ren en 241,036 man. Vermist 1501 officieren en 59,466 man. De Fransche regeering heeft een onder- ministerie voor het militaire vliegwezen inge steld. René Bernard, oud-onderminister van financiën, zal als hoofd van de afdeeling wor den benoemd. De gevolgen •van de ramp zjjn nog niet te overzien. Men vreest algemeen het uit breken van besmetteljjke ziekten. De Eigelsche bladen publiceeren den korten inhoud van het testament van Alfred Gwynne Vanderbilt, die bjj het vergaan van de Lusitania het leven liet. Mevrouw Margaret Emerson Vanderbilt ontvangt 1,000,000 dollar als haar absoluut eigen dom, verder het woonschip Vetture, hei onroerend goed, bekend als Sagamora Lodge en Moore River Tract, verder den inboedel van Gloucester House Piccadilly (Londen), behalve het gereed geld en de effecten. Verder het vruchtgebruik van 5,000,000 dollar en dan nog 2,000,000 ter vereffening van overeenkomsten voor het huweljjk met Margaret Emerson aangegaan. Dochters bjj Margaret Emerson ontvan gen 2,000,000, andere kinderen 1,000,000 dollar. Etflater’s broeder Reginald C. Vanderbilt krjjgt 500,000 dollar; zjjn oom Frederick William Vanderbilt 200,000 dollar. Voorts rjjn er legaten voor Frederick M. Davits, n.l. 500,000 dollar; Hemy B. Anderson 200,000 dollar. Frederick Lincoln Merriam 250,000 dol lar, Charles E. Crocker 10,000 dollar en Howard Lock wood 1000 dollar. Alle dienstboden van Vanderbilt, zoo in de Ver. St. als in Londen, krjjgen voor zoover zjj vjjf jaar of langer in zjjn dienst waren een jaar loon. De oudste zoon (uit het eerste huweljjk) William H. Vanderbilt erft de overige onroerende bezittingen, een aantal nader omschreven kostbaarheden en het familie fortuin, na aftrek van de legaten. Kort gemengd Nieuws. De toevoer van katoen en katoenen ga rens uit Engeland is thans zoo verbeterd, dat de weverijen van de firma van Heek en Co. te Enschedé weer geregeld kunnen werken. Donderdagmorgen is in de tweede Oos- terparkstraat te Amsterdam een 8-jarig meisje uit de derde verdieping gevallen. Het kind werd dadeljjk naar het burgerziekonhuis ge bracht. Daar aangekomen, bleek zij reeds overleden te zijn. De heer Vriend wendde zich desondanks tot het bestuur van de Vereaniging tot het Bevorderen van den bloei van jaarljjk- sche paardenmarkten ie Alkmaar om den prgs. Dit bestuur was echter alleen gerechtigd om aan den houder van hei winnend lot uit te keeren. en heeft zich dan ook tot de commissie van toezicht om advies in dezen gewend, teneinde daarna een beslis sing te nemen. De schoonzoon van den heer Vriend had het vorig jaar het voordeel, dat in de Lo- tisico-loterjj de f 50.000 op zjjn nummer viel. Door de mobilisatie betaalde Lotisico echter nog niet uit, zoodat hjj daarvoor met Lotisico nog in proces is. De familie Vriend kan dan ook zeggen, dat er geen geluk is of er is een ongeluk bjj. Men meldt uit Winschoten Te Emden, in Oostfriesland, zjjn Don derdagochtend eenige personen, onder wie politiebeambten, wegens spionnage op last van de Duitsche justitie in hechtenis ge nomen. EEN ONMISBAAR is voor ieder die op de hoogte wil blijven van hetgeen de mode voorschrijft Het verschijnt tweemalen per maand en geeft in woord en beeld een overzicht van wat op het gebied der mode belangrijks voorvalt. Het nieuwste nummer (15 Sept.) van Het Nieuwe Modebladbrengt veel nieuws voor het a.s. Herfst- en Winterseizoen. Het Knippatronenblad (Supplement) be vat vele patronen van mooie Najaarscostuums voor dames en jonge dames, in fluweel, geruite- en effen stof, Manteloostumes, Blouses, mantels enz., benevens vele mooie kinderjurken, mantels, jongenspakjes enz. enz. Eveneens is hier nog aan toegevoegd een Handwerkpagina. Aan het Bureau der Nieuwe Sneekor Courant zijn i 15 cent per stuk (franco per post 16 ct.) LOSSE NUMMERS van het Nieuwe Modeblad verkrijgbaar. Bij abonnement is de prgs slechts f 0.65 (franco per post f 0.75) per 3 maanden ren aanmerkelijk zullen weten te vermin deren en de veiligheid doen toenemen, zoodat Z. Ms. onderdanen rustig in hun bed zullen kunnen slapen. Er is al een begin gemaakt met de ontruiming van Kief, verneemt Nationalti- dende, het Kopenhaagsche blad. Er moet groote onrust heerschen onder de Zuid- Russische bevolking. De professoren en studenten der hoogeschool van Kiëf zullen zich naar Saratof begeven. Engeland en Frankrijk zijn bezig te on derhandelen met Amerikaansche bankiers over een leening in Amerika van een milliard dol- - - lar, waarmede de verschillende legerleveran- sonen, meerendeels soldaten zijn omgekomen, tief. zuRen worden betaald. De St. Petersburgsche correspondent van J van do de bureaukratie de volksvertegen- van do Doema en en NIEUWE SNEEKER COURANT I H i Za- Avontuur van een duikboot. De toestand in Rusland. De verdediging van Londen. Een vergiftig bruiloftsmaal. Voor Wielrijders. leverd. Rundvee voor uifvoer. Staten-Generaai. Luchtvaartuigen over ons land. Ramp in China. Het nut van een keuringsdienst. Belgische Kaatsers. Uitslag iandverkooplng. Vanderbilt's erfenis. Spionnen in Emdem I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 9