r, s i No, 102. Woensdag 22 September 1915. 31e Jaargang. f K. Nieuwe Abonné's. Nieuwstijdingen. ierie, iteit. it. iEN der e Sept. e. k. ’s avonds te 8 uur op de Markt- 2. 3. hjd K. zgn re I •lei ger ,de- ma oor ef- 4. 5. •voor con- nog een van an lo ten, in rag 50), 1E- 6. 7. 56 Zij, die zich thans op ons Blad abonneeren ontvangen de tot 1 Oct. verschijnende nummers GRATIS. Oorlogsnieuws. Vivat Hollandia marsch H. J. Messink. Fantaisie sur les Cloches de Corneville PlarquetteMulst. Au Golfe de Naples, valse La GuardiaLarue. Marche des bonnetiers J. Bouchel. Nederland in lied en dans potpourri J. Oomes. Ballet des polichinelles L. Blémant. Limburgia, marche Max Guillaume. Door den heer D. Zylstra alhier is In genoemde vergadering moest voorzien worden in de vacature van een lid der gascommissie. Deze functie was gedurende ruim 10 jaren vervuld door den heer Gaas- een by uitstek geschikt man te zyn. Zyn adviezen werden steeds gewaardeerd. Alge meen werd dan ook verwacht, dat de aftre dende met groote meerderheid van stemmen zou worden herbenoemd. De rechtsche party had anders geoordeeld. In eene vóórvergadering is het lokaal »St. Jozeph* besloot men den heer Gaastra te vervangen door den heer IJ. IJkema (c.-h.) Alzoo geschiedde en zonder eenig overleg met den aftredende werd by eerste stem ming de heer IJkema benoemd. De heer Gaastra acht dit eene opzette lijke beleediging en heeft daarom besloten, niet meer mede te werken met eenen raad, wiens meerderheid toont, gemeentebelang ter zyde te stellen voor partijbelang. L. C. onderhands voor de som van f 3750 aange kocht van de firma Geertsema het thans by haar in gebruik zjjnde winkelhuis met daar naast gelegen pakhuis. Het winkelhuis, thans bewoond door den heer A. G. de Waal alhier, is door dezen by onderhandschen koop gekocht van den heer G. v. d. Horst. Mej. A. Idema, vroedvrouw alhier, komt voor op de aanbeveling als gemeente vroedvrouw te Drachten. Op de voordracht te Hoogeveen voor agent van politie komt als no. 2 voor P. Talsma, agent van politie alhier. Tot candidaten voor het kiescollege der Ned. Herv. Kerk zjjn in de j.l. Vrij dagavond gehouden vergadering van de Kerk. Kiesvereeniging »Bybel en Belydenis« tot candidaten gesteld de heerenJ. W. Uit Rome wordt aan »de Tyd dat kardinaal van Rossum Deenik,. B. ^Hofstee, B. Kok, L. Metz, M. werkzaamheden hervat heeft. Te Enkhuizen is Zaterdag bericht geko men, dat de Enkhuizer visscherssichuit W. de Jong, bij het korren in de Noordzee op een myn is geloopen en vergaan. Van de drie opvarenden is tot nu toe niets bekend. - ANNEX SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBR1TSERADEEL (14de Jaargang) In de Nederlandsche ammunitie-fabrieken aan de Hembrug wordt nog steeds met grooten spoed doorgewerkt. De daar wer kende arbeiders kunnen geen dag verlof bekomen. Volgens »Het Volk* worden de arbeiders daarover ontevreden. Thans is bepaald, dat voor iederen verlofdag, die niet is genoten, een dag loon plus 50 pro cent zal worden uitgekeerd, doch het blad betwyfelt of deze maatregel de ontevreden heid zal wegnemen. Het wetsontwerp tot heffing van buitengewone belasting tot dekking oorlogsuitgaven, samengesteld door een door het hoofdbestuur van den Vryzinnig-demo cratischen Bond benoemde commissie, is in druk verschenen. Uit de memorie van toelichting blijkt, dat het doel van het ontwerp niet is, een bedrag te bepalen, dat door heffing in eens moet worden verkregen, noch om voor te stellen juist het bedrag der aangegane oor- logsleening van 275 millioen daardoor te delgen. Het doel is o. m., dat de voor oorlogsuitgaven opgenomen galden na den vrede zoo niet geheel, dan toch voor een groot deel zullen moeten worden afgelost door een heffing ineens. De minister van Oorlog heeft thans be paald, dat de opkomst in werkeljjken dienst van de landstormplichtigen van jaarklasse 1914 zal plaats hebben Voor alle provinciën, met uitzondering van Groningen en Drenthe, op Vrjjdag 1 en Zaterdag 2 October 1915, voor zooveel betreft de niet-Israëlieten voor Groningen op Vrjjdag 1 October 1915, voor zooveel betreft de niet-Israëlie ten voor Drente op Zaterdag 2 October 1915 voor zooveel betreft de niet-Iraëlieten voor alle provinciën voor zooveel betreft de Israëlieten, op Maandag 4 October 1915. Aanstaanden Woensdag, namiddags te 2 uur, zal de minister van Binnenlandsche Zaken een deputatie van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht ontvangen, die hem het Volkspetitionnement v. grondwetteljjke gelijkstelling van man en vrouw komt aanbieden. Na afloop der audiëntie wordt er in den Haag een openbare vergadering gehouden. bericht, zjjn gewone LEMMER, 20 Sept. By de in deze gemeente gehouden vordering van wol ten behoeve van het leger, is totaal door de ingezetenen afgeleverd 1763‘k K.G. af 1.45, 741/2 K.G. a f 1.40 en 2452 KG. a f 1.50. PROGRAMMA van de Muziekuitvoering te geven door het Sneeker Muziekcorps op Donderdag 23 R. Poulus, R. Tolsma. P. Verbeek en Zandhuizen. Tot reserve tweede luitenant bevorderd onze stadgenooten, de sergeanten mr. P. S. Gerbrandy en E. Smit. Naar wy vernemen zal Zondag a.s. de competitie v. d. Friesche Voetbalbond wor den geopend. Door mobilisatie en land stormwet zullen er vermoedelyk slechts zes clubs in spelen, n.l.»L. S. C.< Sneek »F. C. A.« Bols ward; >Amicitia« Workum; «Frisia III«, >Friesland« en >Stanfries« allen te Leeuwarden. De Voetbalvereeni ging »Sneek« kan met geen efial uitkomen, daar op enkele spelers na deze geheele vereeniging gemobiliseerd is. WIJMBRITSERADEEL. De verkiezing voor een lid van den Raad dezer gemeente (vacature T. Miedema) is bepaald op 12 October a.s., de stemming zoo noodigop 20 October, de herstemming op 28 October a.s. WORKUM, 17 Sept. De heer P. Gaastra, in Juli herkozen tot lid van den raad de zer gemeente en in de vergadering van 14 September opnieuw geïnstalleerd, heeft thans bedankt als raadslid. ig van oorlogs- ruim iv jaren vervum uuur uvn de geallieerden. tra> die steeds getoond had, op deze plaats aan- 1 Febr. 31 Oct. icht Lamrammen bij eentallen n ;en 1 April Vossische Bulgaar- straat. 1. .00 •en en ^20 hier te lande het hoofdbestanddeel van de voe ding uitmaakt, zoo ontstond er groote onge rustheid onder het volk, welke alras ontaardde in relletjes en in de door elke regeering zoo gevreesde verontwaardigingsbetoogingen van vrouwen en kinderen door de straten van Stam boel en voor de ministeries en de woningen van de bewindslieden en de voornaamste over heidspersonen. Met zulk een opgewonden me nigte is niet te spotten zij wil en ze moet op de irsonen. Met zulk een opgewonden niet te spottenzij wil en eene of andere wijze bevredigd worden anders komt het tot de ergste“jbuitensporig- Handel op veearbitrage. Op verzoek van den Bond van Friesche Veehandelaren richt het bestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw nogmaals een aansporing tot de veehouders, evenals de Bond dit tot de kooplieden zal doen, om van nu af aan op veearbitrage te handelen. De redactie van het »Friesch Weekblad* vroeg verscheidene veehouders, waarom men hel niet doet en noemt vier redenen, die haar werden opgegeven 1. onbekend heid met den inhoud en de bedoeling der arbitragevoorschriften2. onverschilligheid 3. sommigen meenen, dat men op veear bitrage niet een dier voetstoots verkoopen mag, zoodat de kooper alle risico eigen rekening neemt; 4. al zyn de tractboekjes nog zoo eenvoudig en zoo geriefelijk, het 'blijft toch te lastig. Deze bezwaren nu worden in het >Frieseh Weekblad* besproken, opdat de handel op arbitrage geen beletsel meer zal ondervinden. Op een mijn geloopeui. NIEUWE SNEEKER COURANT bedrijf al moeten stopzetten, zoodat er ook geen straatverlichting meer is. De electriciteits- werken zullen zulks de volgende week ook moeten doen en dan zal ook de tram niet meer kunnen rjjden. De overheid heeft nu om aan het ophouden der straatverlichting eenigs- zins tegemoet te komen op oud-Turksche ma nier in de hoofdstraten den bewoners aange zegd van zonsondergang tot middernacht als wanneer een ieder thuis moet wezen lampen of kaarsen voor de ramen te zetten om op die wijze wat licht in de straat te doen schjjnen. Waar moeten we echter de petroleum van daan halen, om onze lampen mee te vul len waar en hoe de kaarsen koopen Dagen lang is er in de geheele stad geen:druppel petroleum te krijgen en als er zoo tusschen- beide eens een galjootje met een lading van een paar honderd kisten gelukkig uit een der Roemeensche of Bulgaarsche havens ongemerkt door het cordon der voor den Bosporus op de loer liggende Russische torpedobooten is door geslipt, dan wordt het blik van ongeveer 15 liters voor 80 piasters (f8.80) en nog hooger verkocht, tegen 12 A 14 piasters in gewone tijden. Met de kaarsen is het al evenzoo. Die komen zoo af en toe per postpakket uit Oos tenrijk en kosten dan 3 piasters het stuk, een prys waarvoor men anders een heel pak van acht had. Ernstiger is de broodnood, welke telkens, ondanks alle voorzorgsmaatregelen van de over heid, weer voorkomt. Het is eigenlijk onge rijmd, dat we hier gebrek aan brood kunnen hebben, terwijl men in Anatolië geen weg weet met de mlllloenen hectoliter* graan, die nog van den vorigen oogst over zijn, en de oogst van dit jaar bijzonder goed is. De reden hiervan is ook weer in het ontbreken van voldoende transportmiddelen en eveneens aan een gebrek aan behoorlijke organisatie van het transport te zoeken. Verder nog in de om standigheid dat door de schaarschte aan brand stof de meelfabrieken niet met volle kracht kunnen werken. Trouwens, Konstantin opel heeft nimmer geheel zelf in de behoefte aan meel kunnen voorzien. Een belangrjjke hoeveelheid van het mee], benoodigd voor het dagelijksche rantsoenbrood van minstens een millioen kilo’s, dat de hoofdstad verorbert, moest altijd uit het buitenland voornamelijk Rusland en Frank rijk komen. Van daar is nu niets meer te kry- gen, en men trachtte zich in Roemenie en in Bulgarije te voorzien, totdat daar de uitvoer van meel werd verboden. Daardoor kwam het den laatsten tijd herhaaldelnk voor, dat er niet genoeg brood voor de geheele bevolking van de stad kon gebakken worden, en daar brood heden. Zulks was ditmaal lang niet gomakkelijk en men nam nu ook hier zijn toevlucht tot bot middel dat in de provincies reeds meermalen is aangewendde schuld van het euvel van zich af te schuiven op den Duitschen zonde bok. En zoo ging het al spoedig, eerst fluis terend, en daarna al luider en luider, door de menigte, dat door den oorlog, waarin de Duit- schers het rijk gewikkeld hebben en daarop door het onder de wapenen roepen van alle weerbare mannen, het beslag leggen op alle transportmiddelen, en zoo meer, het gekomen is, dat er nu zelfs in de hoofdstad van het rijk niet genoeg brood verschaft kon worden voor de bevolking. En daar de oorlog hier in derdaad, ook onder de Moslimsche bevolking nog altijd geenszins populair is zoo sloeg dit praatje dadelijk in, en nam de vrouwenbetoo- ging een bepaald Duitsch-vijandig karakter aan. Dat dit den Duitschers de Oostenrijkers «n met name de met de Turken stamverwante Hongaren, blijven bij zulke gelegenheden on genoemd 4en ongemoeid die ook in menig ander opzicht zich niet hebben te beroemen over een bijzonder welwillende waardeering en behandeling van de zijde van hunne juist door hen zoo hoog opgehemelde bondgenooten, heele- maal niet paste, spreekt van zelf. Ze zijn daar dan ook dadelijk krachtig togen opgekomen, en hebben, als practisch middel om de onte vredenheid te bezweren, doorgezet dat van re- geeringswege 150.000 Turksche ponden (d. w. z. 1 millioen 600 duizend gulden) zijn be schikbaar gesteld om dadelyk meel voor de broodvoorziening van de hoofdstad aan te koo pen. De moeilijkheid blijft nu echter nog, waar dat meel te koopen. Voorshands is de broodnood in zooverre be streden, dat het militaire bestuur een deel van de voor militair vervoer vastgehouden wagens op de Anatolische spoorwegen voor het vervoer van graan naar de hoofdstad heeft vrjjgegeven, en alzoo eenige der uitsluitend voor de militaire bakkerijen malende molens ter beschikking van het stadsbestuur hoeft gesteld. Wat een bruggehoofd Is, De „VorwSrts” zet voor haar lezers uiteen wat een bruggehoofd is. De weg van de Duitsche troepen in het Oosten is schier met zoogenaamde bruggehoof- den geplaveid geweest. Maar hoewel die mi litaire uitdrukking in den laatsten tijd zooveel is gebruikt, heerscht over de juiste beteekenis ervan veelal nog onzekerheid. Vele kranten lezers denken bij bet woord bruggehoofd uit sluitend aan dat einde van een brug, dat het dichtst bjj den aanvaller ligt. Oorspronkelijk was dit ook juist. Sedert echter met het be grip van de waarde van den zoogenaamden strategischen toestand ook de beteekenis van stroompjes, spoorlijnen, wegen enz. voor vriend en vijand is toegenomen, is ook het begrip bruggehoofd uitgebreid. Een bruggehoofd is tegenwoordig ongeveer hetzelfde als ’n sleutel. Daarom behoeft een bruggehoofd in de mili taire beteekenis nu volstrekt niet meer de dek king van een rivierovergang te zyn, het is het punt, dat de aanvaller onvoorwaardelyk in zijn bezit moet hebben, voor hy zijn opmarsch kan voortzetten en zijn strategisch doel wil berei ken. Zoo kan een vooruitgeschoven veldstel- ling het bruggehoofd voor een vesting, deze zelf weer ’t bruggehoofd voor een reeks van andere vestingen zijn. Een versterkt dorp of ’n kleine vesting zijn dikwijls bruggehoofden voor ’n grootero stad, sommige bergen of klei nere bergruggen de bruggehoofden voor be langrijke passen enz. De doorslag voor de beteekenis van het bruggehoofd geeft natuurljjk datgene wat er achter ligt, wat het in militair opzicht dekt (de landshoofdstad, een vesting, een spoorwegkruispunt, een rivierovergang, een haven enz.) en daarnaar richt zich de inrichting van de verdedigingswerken, wape ning, bezetting en verdediging. Roland Gorbold, uit Northampton, een vakman op het gebied van de schoenennijver heid, heeft gezegd, dat er nu eiken dag 60.000 paar schoenen voor het leger worden vervaar digd dat is meer dan men voor den oorlog in een week kon maken. Men had nu een bestelling van 600.000 paar voor Servië on derhanden en verder een bestelling voor Frank rijk. Italië zou vermoedelijk ook een bestel ling doen. De Duitsche pers meldt dat, volgens een bericht van het Japansche gezant-chap te St. Petersburg, de twee Japansche militaire attaché’s, majoor Nagano en kapitein Hasjimoto 18 Juni bij Lemberg zelfmoord hebben ge pleegd, om te voorkomen, dat de Duitsehers hen gevangen zouden nemen. De Russische pers zwaait dien dapperen Ja panners grooten lof toe. De buit door de Duitschers behaald bij Novo-Georgiewsk, bedraagt na de thans afge- loopen telling 1640 kanonnen, 22.219 geweren, 103 machinegeweren, 160.000 geschutprojec- tielen, 7.098.000 geweerpatronen. Het aantal der bij Kowno buitgemaakte ka nonnen is tot 1301 vermeerderd. Meine" van B. W. Okma te IJpe- D. A. Rijpkema te IJ. P. Sijbrandij te ,Jelle“ van B. W. Okma te van D. J. v. d. De toestand te Konstantinopel. We beginnen het nu leelijk te bemerken, dat we ons in een belegerde stad bevinden, schrijft een correspondent van het „N. v.' d. D.” uit Konstantinopel. Aan zoo wat alles begint langzamerhand min of meer gebrek te komen. Door de wijze waarop Roemenië tot nu toe het handhaven zijner onzijdigheid heeft opge vat, wordt er over het gebied van dat land niets doorgelaten, bestemd voor Turkije, dat maar eenigszins in de termen van oorlogscon- trabande kan vallen terwijl het daarentegen wel heele scheeps- en waggonladingen oorlogs tuig met bestemming voor Servië of Rusland open en bloot laat passeeren. Ook laat de re geering te Boekarest niet toe, dat de eigen petroleum en andere naphtha-producten naar Turkije worden uitgevoerd. Over zee kan Konstantinopel al evenmin nog iets bekomen, sedert de Dardanellen zijn ge sloten en de scheepsmacht der Entente, geheel wederrechtelijk, de Bulgaarsche haven van Dedeagafsj feitelijk blokkeert, zoodat ook daar over geen waren meer voor Turkije kunnen worden aangevoerd. Er bleef ons nog de oostelijke weg, uit en naar Anatolië, dat rijk is aan graan en andere voortbrengselen en aan delfstoffen van allerlei aard. Edoch, ook van daar wordt de toevoer dagelijks minder en zal weldra geheel moeten ophouden bij gebrek aan steenkolen om het spoorwegverkeer gaande te houden, terwijl per kar of draagdier natuurlijk onmogelijk vol doende kan worden aangevoerd voor een stad met over het millioen inwoners. Was door dit alles reeds een stygende duurte ingetroden, nu blijken er vele zaken en daaronder bepaalde levensbehoeften, ook voor veel geld niet meer te koop. Steenkolen zijn er heelemaal niet meer te krijgen, en dat ter wijl op nauwelijks 200 K.M. van de stad het rijke kolenbekken van Heraklea gelegen is. Men heeft echter steeds verzuimd daarheen een spoorlijn aan te loggen, omdat het in een half etmaal over zee te bereiken was. Nu de Russen de onbeperkte meesters zijn in de Zwarte Zee, kan er langs den zeeweg nage noeg geen brokje kool en ook geen petroleum meer aangevoerd worden. En wat de eindelooze rijen kameelen, muilezels en karren, welke nu steeds heen en weer tusschen de stad en het kolenveld trekken, aanbrengen, is nauwelijks voldoende om de werkplaatsen en de fabrieken van de artillerie-inrichtingen aan den gang te houden en de nog varende oorlogsschepen te voorzien. De drie gasfabrieken hebben dan ook het Drukke arbeid. Belasting tot dekking van oorlogsuitgaven. De landstorm. Vrouwenkiesrecht. Kardinaal van Roasum. HOMMERTS, 18 Sept. Begunstigd door schoon herfstweder, hield de afd. Heeg v. d. Fr. Mij. v. Landbouw alhier een keuring van tuigpaarden en fokvee. Een fraaie collectie was ingezonden. Zoowel over dag als des avonds bij de prijsuitdeeling, welke opgeluis terd werd door de zangvereeniging „Us Sjon- gon” woonde een talrijke schare deze feeste lijkheden bij en liep alles in de beste orde, naar wensch af. Uitslag van de verschillende rubrieken: Rubriek I. Enter Mieren geb. na 31 Oct. 1913; aangeboden 4. Geen bekroning. Rubriek II. Stierkalveren geb. v. 1 Nov. 1914 tot 1 Febr. 1915, aangeboden 13. Ie prijs „Pel Koltje" van P. F. de Haan bij Woudsend. 2e pr. „Daisy Reino“ van H. v. d. Hoek Jr. te Hommerts. 2e pr. „Klaas" van D. A. Rijpkema te IJlst. 3e pr. „Jonker" van Joh. Oppedijk te Woudsend. 3e pr. „Afri- kaander" van H. v. d. Hoek te Hommerts. 3e pr. „Auke" van M. J. Nauta te Jutrijp. Rubriek III. Stierkalveren geb. tot 1 April 1915 ingezonden 27. Ie pr. colsga. Ie pr. „Hein« van IJlst. Ie pr. „Piet" van Westhem. 2e pr. Ypecolsga. 3e pr. „Gaele" Gaast te Hommerts. Rubriek IV. Koekalveren geb. v. 1 Nov. 1914 tot 1 Febr. 1915, bij tweetallen. Aan geboden zes tweetallen. Ie pr. „Sietsche III" en „Bruinsma III" van P. de Haan bij Woudsend. 2e pr. „Aukjel" en Theunia II" van B. D. Okma te Dijken bij Woudsend. Eervolle Vermelding „Blondina" en „Nieske" van R. Falkena te Smallebrugge. Rubriek V. Koekalveren geb. v. 1 Febr. tot 1 April T5 bij 2 tallen aangeboden 9 tweetallen. Ie pr. „Popea" en „Zeppelin" van P. W. Cnossen bij Woudsend. 2e pr. „Gerritje IX" en „M>nke HI" van D. W. de Gavere bij Woudsend. 3e pr. „Diana" en „Raissin" van P. W. Cnossen bij Woudsend 3e pr. „Lady „Porseleintje" van D. W. de Gavere De Synode der Luthersche kerk in Saksen heeft met algemeene stemmen besloten een dankbetuiging te richten tot de vele ker- kelijke gemeenten in Amerika', welke hebben geprotesteerd tegen de levering tuig uit de Ver. Staten aan d De Dynamiet A. G., voorheen Alfred Nobel Co., te Hamburg, heeft over 1914 een bruto winst gemaakt van M. 7,827,423 (v. j. M. 6,696,395) en een netto winst van M. 4.613,370 (v. j. M. 2,602,316.) Het divi dend bedraagt in totaal 24 pet. (v. j. 20 pet.) Twee Fransche" vliegers, wachtmeester Madon en korporaal Chatelain, die den vori gen winter by een noodlanding op Zwitsersch grondgebied zijn neergekomen en sedert dien in Zwitserland waren geïnterneerd, zijn ont snapt. De correspondent van de Ztg. te Konstantinopel verneemt van sche zjjde, dat de gezanten der viervoudige Entente den minister-president Radoslawof heb ben gewezen op de gevaren die Bulgarije zou loopen, ingeval het in den oorlog zou ingrij pen ten voordeele van de Midden-Europeesche mogendheden. Zooals de zaken thans staan, hebben de pogingen der genoemde gezanten in het geheel geen kans op succes meent de correspondent daar zelfs de Russisch-gezinde Bulgaren overtuigd zijn dat Rusland op militair gebied gebroken is, en dat de opera- tiën tegen de Dardanellen geen resultaat kun nen opleveren. Bovendien is de beweging in Bulgarije voor inlijving van Macedonië thans zoo sterk, dat geen regeering daar meer weer stand aan kan bieden. Mag men den Atheenschen correspon dent der Tribuna gelooven, dan zijn er den laatsten tijd geregeld Duitsche soldaten in troe pen van 250, als burgers vermomd, per trein naar Konstantinopel gezonden. Op die manier beweert hij, is er een leger van 30,000 man doorgesmokkeld. De gezanten der entente te Boekarest zijn er achter gekomen en hebben de aandacht an de Roemeensche regeering op gevestigd, die nu een scherp toezicht houdt op reizigers uit Oostenrijk en Duitschland. Friesche Voetbalbond. II" en by Woudsend. Rubriek VI. Hokkelingen geb. v. 1913 tot 1 Febr. 1914 bij tweetallen Aange boden 8 tweetallen. Ie pr. „Timke" en „Pauw" van D. A. Rijp kema te ijlst. 2e pr „Mina" en „Hiltje" van W. P. Koopmans te Zandgaast. 3e pr. Hee- ringa IV" en „Jeltje 1“ v. S. Reitsma Jr. te Oudega (W.) Rubriek VII. Hokkelingen geb. na 1 Febr. 1914, bij tweetallen aangeboden 11 tweetallen. Ie pr. „Geertje X" en „Elbrig IV“ van IJ. P. Sijbrandij te Westhem. 2e pr. „Bloem 11“ en „Johanna11 van D. A. Rijpkema te IJlst. 3e pr. „Koosje 11“ en „Maartebloem" van D. W. de Gavere bij Woudsend. Eervol. Verm. „Van der Gaast II" en „Minko IV“ van P. F. de Haan bij Woudsend. Eerv. Vermelding „Geertje 11“ en „Rinschje VII“ van Joh. Op pedijk bij Woudsend. Rubriek VIII. 3 Ooilammeren met 1 ram aangeboden vijf koppels. Ie pr. 3 ooilammeren met 1 ram van Wed. Ydema en Zoon te Abbega. Rubriek IX. aangeboden 12. Ie pr. Volbloed F. L. 8. 8. van Sj. N. Asma bij Heeg. 2e pr. idem. 2e pr. idem. 3e pr. Lamram van Wed. Ydema en Zoon te Abbega. Rubriek X. Melke Schapen bij tweetallen aangeboden 7 tweetallen. Ie pr. tweetal melke enterschapen v. Wed. 8. Ydema en Zoon te Abbega. 2e pr. tweetal melke schapen van L. Geerligs te Jutrijp. 3e pr. tweetal melke schapen van Sj. N. Asma te Heeg. Rubriek XI. Ter opluistering van alle soor ten vee aangeboden 22 exemplaren. Ie pr. „Wietsche II" .4-jarige melkkoe van R. D. Algra te Gaastmeer. 2e pr. een Sanen- geit van A. Tjalma te Hommerts. 2e pr. „Reins" melkkoe van H. v. d Hoek Jr., Hommerts. 2e pr. „Kareltje" kalve koe van P. W. Cnos sen bij Woudsend. 3e pr. drie jonge hokke lingen „Anna," „Keintje" on „Ester" van IJ. P. Sijbrandij te Westhem. Eerv. Verm. Twen- terstier „Pel Reintje III" van Wed. H. Wit- teveen te Oudega (W.) Eerv. Verm. een over- jaarsche Ram van Wed. 8. Ydema en Zoon te Abbega. Eerv. Verm. drie melke rieren „Pel IV“ „Jantje II" en „Jonge David" van P. W. Cnossen bjj Woudsend. Eerv, Verm. „Zilver Prins" reekleurige Geit v. G. P. Cnossen bij Woudsend. „Marjjke" reeklenrige Geit v. P. Cnossen bij Woudsend. Rubriek Xla. Koekalveren geb. na 1 April 1915, bij tweetallen, ter opluistering; Aange boden 4 tweetallen. Ie pr. „Esther IV“ en „Anna III" van IJ. P. Sijbrandij te Westhem. 2e pr. „Vetpot IIT“ en „Hiltje" van dezelfde. Rubriek XI6. Stierkalveren geb. na 1 April ter opluistering; aangeboden drie. Geen be kroning. Rubriek XII. Tuigpaarden. Eigen aan le den van de afd. Heeg aangebodenl7 paarden; le pr. „Sjutje" 3-jarige zw. merrie van Wed. H. Witteveen te Oudega 2e pr. „De Kleine" 4-jarige br. merrie v. G. Geerligs te Osingahuizen, 3e pr. „Pietje 3-jarige zw. merrie van W. A. Frankena te Heeg. Bestuursprys N. N. 7-jarige br. W. V. merrie van D. A.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1