I I f2000 Ons nieuw Feuilleton. I Westerhofs Koffie DE STEM DER LIEFDE. SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) 3E.f200 f 150-“‘ivrf 75,w..f 50f25 Zaterdag 25 September; 1015. No. 103. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. REGLAMEKOLOM. S, 31e Jaargang. De stem der Liefde, MEUBELFABRIEK NEDERLAUf Nieuwstijdingen. Landbouwbrieven. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGS Ged. Poortezijlen, - Hoek KleiflZafld- Sneek. TELEFOON No. 150. No. 1 B Java Preanger Onze prijzen zijn per pond: 52 ets. 56 64 74 Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. De Abonne’s op dit blad worden op aanvraag Gratis tegen de gevolgen van Ongelukken voor onderstaande bedragen, (Risico gedekt door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) 1 r v Feuilleton. F F* bij verlies van een Duim. bij verlies van elke andere Vinger. D D D 0 D D 5t n a. ANNEX J.*.HUIZING^ '3N INSjEN No. d. gaan, liep hij van HOOFDSTUK I. zijn ook Naar het Engelsch DOOR PAUL URQUHART. 11 Grasrijkdom. Wie niet te zochten hebben, wat ’t fi- nancieele aangaat althans, onder den druk der tijden, dat zijn zeker de boeren. Tot nog toe ongekend hooge prijzen worden reeds langer dan een jaar ontvangen voor hun waarvee, boter en kaas. We hoor den mompelen van een coöperatieve zui- I velfabriek in den Zuidwesthoek van onze provincie, welke, zoolang de oorlog geduurd heeft, aan zijn leveranciers reeds meer dan gen f366.589.375.466 (in het jaar 1913 f238 726.865.566). De minister berekent dat alleen door den crisis f 99.619.700 meer uitgegeven is dan in 1913. De ontvangsten bedioegen in 1914 f245.465.522 31 zjjnde ongeveer f 7.300.000 minder dan wanneer er geen crisis geweest was. De bedragen van f99.619.700 en f 7.300.000 worden uit de opbrengst der groote leening van 275 millioen gulden bggepast, waarna er nog een tekort op den gewonen dienst bljjft en Donderdags- Vrijdaga- daar twee dingen, waar de landbouwers en ook de veehouders behoefte aan hebben. Hoe komen ze aan die kennis Door zelf op hun eigen land proefveldjes aan te leggen en door ’t gebruik van verschillende mest stoffen de behoefte van hun land zelf te vin den. Kennis van meststoffen kan de jeugdige gaven in totaal geraamd op f269.461.866.645. landman op de wintercursussen en winter- scholen leeren. Benige voorbereidende studie o. a. van scheikunde dient vooraf te gaan. Zonder dezo kan eigenlijk geen goed in zicht in bemesting gegeven worden. Hier mee is dan tevens aangeduid de weg, die de toekomstige boeren moeten inslaan. Over meststoffen hoop ik in een volgen den brief iets te schrijven. Groote Advertentiën kunm n uiterlijk tcf Maandags avonds ingezonden werden, kleine tot Dinsdags- en morgens 1© uur ■'r - 'g hg. „Ik zal dan daar een van f9.663.474.90. Omtrent de vermoedelgke uitkomsten van 1915 kan nog weinig worden gezegd. Het werkeljjk tekort op den gewonen dienst zal tusschen de 16 en 19 millioen bedragen. Voor het dienstjaar 1916 worden de uit- ABONNBMENTS-PRIJS Per jaar fl.50, franco per post f2.buitenland f5. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVHRTBNT1B-PHIJS 1 5 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen IO cent per regel. Weedom’s voetstappen op hij -ging huiswaarts, terwijl hij be- een onverdragelijke kerel was. Toch kon diens cynisme hem niet het gelaat der dame doen vergeten. Hij was dokter- in een arm district en zijn beroep oefende hij meer uit liefde dan als vak uit. Er waren niet veel patiënten dien avond en hij begaf zich naar zijn laboratorium, teneinde speciale bacteriologische studies, die hem bij zonder aantrokken, voort te zetten. Hij was vol aandacht aan het werk, toen hg plotseling een gevoel kreeg alsof er iemand in zijn on middellijke nabijheid stond. Hij keerde zich GAUW, 22 Sept. De uitslag van de alhier gehouden verkooping van een Sate en Landen alhier bewoond door den heet J. Abma is dat de perceelen I tot en met VIII zjjn toegewezen aan den heer D. Offringa veehouder te Rauwerd voor f35040.90 en de perceelen IX en X aan denzelfde voor f6525.10. Perceel XI voor f 117 over het geheel aan den heerN. Sied- sma veehouder te Gauw en perceel XII aan den heer A. Osinga veehouder te Cu baard voor f 1402.50. Totale opbrengst f43085.50. Staatsbegrooting 1916. De Minister van Finantëa heeft bjj de Kamers de gebruikelijke nota betreffende ’s lands finantien ingezonden. Voor het normale dienstjaar 1913 be draagt het tekort op den geheelen dienst f 11.304.200.35, en het voordeelig saldo op den gewonen dienst f4.162.186.72. De uitkomsten over 1914 vertoonen den invloed van den Europeeschen oorlog dui delijk. Volgens de voorloopige gegevens om en zag een gesluierde dame, die met de angst en haast van iemand, die vreest gevolgd te worden de deur sloot en bljjkbaar zeer ont daan was. „Wilt U niet plaats nemen vroeg Wee dom, die dadelijk den opgewonden gemoeds toestand van zijn patiënte bemerkte. „Ik hoop dat U niet boos zult zgn, omdat ik het zeg,” antwoordde zij. „Ik geloof, dat ik U vertrouwen kan en daarom ben ik hier, maar zij zweeg, overmeesterd door haar aandoening. Ook Weedom had zijn zelfbeheer- sching verloren. Dit was immers de stem van haar, die hem ’s middags toegesproken had. Hij kon zich niet vergissen in dit heerljjke musicale geluid. Zij verkeerde in moeilijkheden en daarom kwam zij bij hem. Dat maakte hem over-over- gelukkig. „U kunt mij vertrouwen,” antwoordde hij geruststellend, „en ofschoon U mij geen naam opgeeft is er geen reden Uw gelaat te be dekken. Ik ontmoette U reeds eerder, van daag. „U herkent mij dus Mijn sluier „Uw sluier is dicht genoeg, doch ik her kende Uw stem.” Zij lichtte haar voile op. „Ik voelde dat gij een goedhartig mensch zijt en ik kwam om dat ik weet dat ge een gentleman zijt.” Zij wachtte even en scheen bang te veel ge zegd te hebben. „Maar waarom zulk een omweg vervolgde zij plotseling luchthartig. „Elke vrouw heeft wel eens een geheimpje. Misschien vindt U het een gril, maar ik zou gaarne willen dat niemand wist, dat ik hier geweest ben, men zou mij plagen en ik ben daarvoor zeer gevoelig.” Weedom wachtte en plotseling ontdeed zij NIEUWE SNEEKER COURANT In dit nummer is opgenomen van ons nieuw groot feuilleton een van begin tot eind boeiend verhaal van den bekenden Engelsche feuilletonist Urquhart. zult” antwoordde zij vol vertrouwen. „En deze operatie,” vervolgde Weedom, te- rugkeerend tot het doel van haar bezoek, »zal pijnlijk zjjn, ofschoon niet gevaarlijk. Maar ik zou het liever niet doen.” „De pijn hindert niet, het moet direct ge beuren. Ik smeek U, wacht geen oogenblik.” Zij ging naar de telefoon en verbrak het contact. „Wees niet boos op mij,” smeekte zg, toen Weedom haar verwonderd gadesloeg. „Kan er iemand binnenkomen, zonder dat U het merkt. Toen ik kwam stond de deur open.” Hij ging naar de buitendeur en sloot die. Toen maakte hij voorbereidingen om het merk weg te snijden. Hij meende wel dat het geen lidteeken zou nalaten. Voorzichtig en met groote handigheid volvoerde hij de ope ratie en verbond den schouder. Daarna gaf hij haar verschillende raadgevingen, hoe zij verder te handelen had. Hij sloeg haar den mantel om en bemerkte dat haar zenuwen, die zij tijdens de operatie had weten te bedwingen, weder de overhand kregen. „Zal ik een cab,roepen?” vroe^ „Neen” antwoordde zij verschrikt, naar den hoek gaan en er nemen.” Toen hij de deur ging openen, hoorde hij den klank van geld, dat neergelegd werd. Zijn patiënte keek voorzichtig naar links en rechts. „Mag ik U nog eens komen bezoeken,” vroeg hij, „om naar Uw schouder te zien „Neen, neenIk zal terugkomen als het noodig mocht zijn,” en na deze woorden ver dween zij onder de menigte. Weedom kreeg neiging haar te volgen, doch hij zag haar reeds niet meer. (Wordt wrao/gd,) „Dokter kan ik ook helpen Dokter Lionel Weedom zag op van de oude vrouw, die hij op straat hulp verleende, daar zij door een auto aangereden was. Zgn gedachten werden geheel door de be handeling in beslag genomen en toch had de I stem zgn aandacht getrokken. „Het is zeer vriendelgk van U, maar ik ge loof niet dat er veel te doen is op het oogen blik,” antwoordde hij. Een brigadier drong door de menigte en maakte proces-verbaal op. „Mag ik Uw naam, dokter vroeg hij. „Dokter Weedom, Woodland Street41”ant- woordde de geneesheer. Hij keek naar de dame die haar hulp aangeboden had en blikte in een paar zacht glanzende diep blauwe oogen. Zij kleurde, doch doordat het publiek wat meer opdrong, verloor hij haar uit het oog. Hij gaf den politieman een beschrijving van het ongeluk en beval een ziekenauto te laten komen. Nadat deze met de oude vrouw erin ver trokken was, ging Weedom verder, terwijl de dame nog steeds in zijn gedachte bleef. Haar gelaat wist hij zich tot in de kleinste bijzon- f200.000 meer had uitbetaald dan in een gelijke tijdsruimte ’t vorige jaar. Werden toen reedfl ongetwijfeld goede winsten be haald, ’t afgeloopen jaar doet nog de deur dicht. We behoeven dus niet te vragen of het den boerenstand goed gaat. Daar komt bij, dat er overvloed van graa is. Tengevolge van de groote regenval in den nazomer, gepaard en gevolgd door prachtig mooi weer, is de grasrijkdom, vooral op de betere weilanden, enorm groot. Ook in dit opzicht is Fortuna dus den veehouders goedgunstig gestemd. Wel liet ’t weer niet foe veel nahooi te winnen, doch ver legen met ’t gras is men niet meer „in kuilen" is thans het wachtwoord. Men stapelt maar op geen schuurruimte is er voor noodig, veel minder werkelijke kuilen, zooals men vroeger meende. De practijk heeft wel anders geleerd. Al gaat er aan de kanten nog al veel verloren en al zijn de verliezen volgens wetenschappelijke on derzoekingen vrij groot, wat nood, in ’tveen ziet men op geen turfjeer is genoeg. En dande dieren lusten de geconserveerde groente graag en ze geven er goed van. Men „kuilt” dus maar in en ’t land geeft steeds nieuwe voorraad. Men vraagt zich af, waar al dat gras van daan komt. Wel halen de planten een deel van huu voed sel uit de lucht in de vorm van koolzuur, doch het zoogenaamde anorganisch gedeelte dat dient tot den opbouw van de planten en dus ook van ’t gras, moet uit den grond komen. Deze nazomer heeft ons doen zien, dat, als de twee voornaamste groeifactoren nl. vocht en warmte aanwezig zgn, de grond kan geven zonder speciale bemesting, ’t Schijnt wel, of door en tengevolge van die 2 genoemde factoren ook tal van bodem- bestanddeelen in zoo’n toestand komen, dat ze beter opneembaar worden dan tevoren. Hiermee willen we echter niet zeggen, dat toevoer van anorganisch® stoffen in den vorm van mest niet noodig is. Integendeel: waar veel afgaat, zal ook veel aangevuld moeten worden en op een grooten oogst moet een goede, rationeele bemesting volgen. Al lang weet men, dat inzonderheid 4 stoffen uit den grond voor den groei der planten onmisbaar zijn. Deze 4 zoogenaam de aschbestanddeelen zijnstikstof, kali, kalk en phosphorzuur. Zonder één van derheden te herinneren, en hij gevoelde angst haar weer te ontmoeten waarom wist hij zelf niet. Inplaats van naar huis te gaan, liep hij aan bij zijn neef Stanley Poole die kamers bewoonde op Lincoln’s Inn. „Ik heb het schoonste gezien wat de natuur voortgebrachf kan hebben Stan,” zei hij on stuimig. „Blond of bruin vroeg Poole droog. „Ik zei het schoonste, ik sprak niet personen.” „Geheel onnoodig, mijn waarde. Wanneer iemand zoo kalm als jij, zóó spreekt, is het zeker, dat er een vrouw in ’t spel is Je bent op het keerpunt gekomen en van den top van den heuvel waarop je jezelf als ver stokt vrijgezel onkwetsbaar meende, in do diepste vallei terecht gekomen. Nu ik hoop, dat het een lachende vallei zal zijn. Ga je mee oen kop thee drinken „Dank je.” „Kom dan vanavond omstreeks een uur of acht.” Het geluid van Weedom’s voetstappen op de trap was het eenige antwoord op deze vraag en 1 peinsde, dat Poofe De ontvangsten zgn geraamd op f224.703.460, zgnde voor den geheelendienst een geraamd tekort van f 44 758.406.645. Tegenover dit tekort zullen in aanmer king komen de hoogere ontvangsten, die de minister verwacht van het eerlang in te dienen plan tot algeheele herziening en aan vulling van het belastingstelsel. Een aantal der nieuwe of gewgzigde belastingen zal terstond na aanneming iu werking kunnen treden. Echter is, naar de minister nader uiteenzet, toch op een toeneming der in komsten uit dien hoofde voor den dienst 1916 niet te rekenen. Toch acht de mi nister het niet geraden, te bevorderen, dat in de gegeven omstandigheden voorstellen tot tgdelgke voorziening in het tekort wor den in gediend. Voor zaken speciaal de provincie Friesland betreffende, wgzen wjj op de volgende me- dedeelingen uit de Staatsbegrooting voor 1916. De omzetting van de 3-jarige Rgks Hoo gere Burgerschool te Heerenveen in een 5-jarige meent de minister thans opnieuw aan de goedkeuring der Staten-Geueraal te mogen onderwerpen. Verhooging van het rgkssubsidie wordt voorgesteld voor de industrie- en huishoud school te Leeuwarden met f4000, voor de teekenschool te Joure met f 100. Als bgdrage voor eens in de kosten van eerste inrichting van een teekenschool te Grouw wordt f 100 voorgesteld. f600 meer wordt uitgetrokken voor ver- ^bb^£\^?7.Ultfig6aV,en d?\JUar Bering der bezoldigingen van den leeraar m teekenen en de leeraar voor de praktik aan de rgksrietvlechtschool te Noordwolde. Kon. Nationaal Steuncomité 1914. De 24ste Ijjst van bg het Kon. Nat. Steuncomité 1914 ingekomen bgdragen van 23—28 Augustus vermeldt een totaal van f 23.409.94, makende met het totaal der vorige Igsten ad f 2.850.405.371/j een to taal van ontvangen bgdragen en toezeg gingen van f 2.873.815.35. deze kunnen de planten ’t niet stellen. Is er aan één van deze een tekort, dan zal de oogst zich daarnaar regelenIs om maar een voorbeeld te noemen in zekere hoek grond genoeg stikstof voor een oogst van 4000 K.G. hooi, aan kali voor een oogst van 5000 K.G., aan kalk voor 6000 K.G. en aan phosphorzuur voor 7000 K.G., dan zal toch nooit meer dan 4000 K.G. hooi gewonnen worden, tenzij men de hoe veelheid opneembare stikstof in den bodem gaat verhoogen door toediening van een stikstofmest. Door voldoende toevoer hier van kan men een oogst van ten hoogste 5000 K.G. krijgen. Wil men nog meer winnen, dan moet men ook voldoende kab aanbrengen. Daardoor kan de oogst tot 6000 K.G. gebracht worden enz. De oogst richt zich dus steeds naar die van de 4 genoemde stoffen, welke in de minderheid is (minimum.). Deze vaste groeivoorwaarde heet dan ook wel de wet van 't minimum. Abnormale oogsten zullen abnormale hoe veelheden aschbestanddeelen aan don grond onttrekken en deze zullen aangevuld moe ten worden door den grond zelf of van buiten af. De grond zelf kan in vele 'gevallen, b.v. door nieuwe grondbewerking (spitten, ploe gen) in gunstiger conditie komen voor in werking van lucht en zon, waardoor grond doelen, die van te voren onopneembaar waren, nu opneembaar worden. Bij gras land ia echter van een zoodanige grondbe werking geen sprake, zoodat de voorziening in het tekort wel van buitenaf zal moeten geschieden^ m. a. w. door bemesting. De vraag is nuwelke mest moet men ’t land geven Vrij zeker spreekt toch de grond een woordje mee, omdat de eene grond soort van nature rijk is aan deze, een an dere weer aan een tweede van de 4 ge noemde aschbestanddeelen. Zoo zal een kleigrond van nature veel kali en phos phorzuur bezitten een veengrond heeft on- getwijfel genoeg stikstof in voorraad. Hier mee moet natuurlijk bij de bemesting re kening gehouden worden. Dat men dat altijd doet, zal ik niet zeggen, doch als men ’t niet doet, maakt men zich schuldig aan verkwisting. Kennis van de behoeften van hun land en kennis van de bestand- deelen der verschillende mestsoorten, zie- zich van haar wijden mantel en hij zag haar in een rijk avondcostuum, dat haar lelie-blanke hals en schouders vrij liet. Zij wees op haar linkerschouder en Weedom zag daar een kleine getatoeëerde teekening in den vorm van een bloempje. „Het staat zeer leelijk nietwaar?” vroeg zij pgnlijk lachend. „Als ik een costuum als dit draag moet iedereen het zien.” Dokter Weedom beschouwde, het teeken nauwkeurig onder het licht. Hij zag, dat het er jarenlang geweest moest zgn. „Hoe kwam het er vroeg hij. „Een gril van een meisje;” antwoordde zij lachend en dan ernstig„Neen ik wil U niet bedriegen. U ziet dat het er van jongs af in is. Dat was een wreede grap van een kinder meisje of neen, dat weet ik ook niet. Het doet er ook niet.toe.” „Is er geen andere reden om het uit te snijden Bij een kleine verandering van het costuum zou het teeken bedekt zijn.” „Neen, neemt U het toch maar weg I” ant woordde zij op bijna smeekenden toon. „En U houdt mijn bezoek geheim, nietwaar Wat er ook gebeurt?” Het angstige in haar uiterlijk was heviger geworden. Met aandrang nam zij zgn hand en keek hem aan op een wijze, die hem het bloed sneller door de aderen deed vloeien. Als ze hem had gevraagd zgn leven te offeren had hij het gedaan. Hij was geheel in haar macht, ofschoon ze te opgewonden was om het te bemerken. Hij wachtte met antwoorden, doch dat was alleen om het genot van haar handdruk te verlengen. „Ik beloof U geheimhouding, wat er gebeure,” antwoordde hij. „En ik geloof U. Ik weet dat U het doen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1