De Europeesche Oorlog. I i. Rechtbank Heerenveen. Nieuwstijdingen. I I o 28 ffilWBl ra flï NIEUWE SNffl COURANT Ml. 105 n ffi »*M5 i hier voor de Britsche Oe de oorlogskosten lieden lieden van de kanongieterij te Coventry ge zegd, dat indien alle geoefende werklieden in het geheele land zeven dagen in de week dag en nacht werkten, zij nog niet genoeg oor logstuig zouden produceeren, om in de be hoefte van Engeland’s leger en vloot en die zijn bondgenooten te voorzien. Daarom de ongeoefende werklui meehelpen. HEMELUMER OLDEPHAERT c.a., 23 Sept. 1915. In deze gemeente is 136431/» Ï.G. wol opgevorderd, waarvoor f20359.70 is betaald. HEMELUMER OLDEPHAERT c.a., 23 Sept. ’15. Tengevolge van de intrekking der aanwijzing van verscheidene tusschen- personen ingevolge de Invaliditeitswet is in iet rentedistrict Sneek voor deze gemeente nog alleen alszoodanig werkzaam de heer P. de Jager te Koudum. KOUDUM, den 23 Sept. ’15. Het Be stuur der Onderlinge Verzekerings-Maat- schappjj van Paardenhouders in den Zuid westhoek van Friesland gevestigd te Kou dum benoemde in zgn heden gehouden vergadering tot Inspecteur (tweede inspec teur) over ’t Noordwesteljjk deel van den kring, omvattende Stavoren, Hindeloopen, Workum, Noordwestelgk deel van Hemelu- en Noordwolde, Zuidelijk Wonserad'eel en Zuidwestelijk Wijmbritse- radeel de heer B. P. de Boer te Koudum. JOURE, 23 Sept, Heden werd alhier de bekende jaarmarkt gehouden. Het bezoek was zeer groot. De aanvoer van koeien was ongeveer 200, die van paarden pl.m. openbare lagere school te Lutkewierum onze stadgenoote mej. J. Schotanus, thans tijdelijk onderwijzeres aan school no. 3 alhier. [De gezonken stoomboot. Uit de Maandagavond j.l. in het Hee- germeer gezonken stoomboot >Meppel IV" is thans 25 ton van de lading, bijna alles balen veevoeder, gelicht, waarvan ongeveer de helft droog is gebleven. Tot de lading behooren ook kachels en een orgel. De grootte van het lek is niet bekend. De Zeppelins. In het „Bloemendaalsch Woekbl.’’ betoogt de heer T(ideman) met groote stelligheid dat de herhaalde bezoeken van Duitsche luchtsche pen aan ons land niet anders dan met het doel om waarnemingen te doen, kunnen worden verklaard. De. versehillende gevallen welke in de dagbladen werden medegedeeld, vermelden de, vooral dat van 8 September dwars over ons land, zegt de Schrijver: „Wil de regeering eenige gegevens die ze wellicht nog niet bezit uit deze buurt Boven het fort Kudelstaart zweefde Woensdag der vorige week een luchtschip een der schildwachten heeft duidelijk waar genomen dat daarboven gefotografeerd werd, het luchischip ging heel laag. Aan datzelfde fort is in het voorjaar van 1914 door een vreemd officier in politiek, voorzien van stafkaarten, een bezoek gebracht; in een kof fiehuis vlak bij Aalsmeer bestudeerde hij daarna zijn kaarten, vroeg of het fort was bezet. Twee Duitschers met kaarten en in strumenten in een boot, hebben later de plassen nabij het fort geruimen tijd bevaren. Bij Knijpe, liggende nabg Heerenveen, is een luchtvaartuig, waarschijnlijk een Zep pelin zelfs aan het werk geweest met een Zoeklicht. Boven een andere plaats in ons land zijn 6 Duitsche luchtvaartuigen te za- men geweest, en zijn van daar uit ieder een eigen richting ingeslagen. Wgst niet dit alles op militaire verkenningen wond of vermist opgegeven. Van de vloot zijn 2 officieren gesneuveld. Men krijgt uit generaal Hamilton’s rap port betreffende de strijd aan de Dardanellen een indruk van de groote verliezen der Tur ken echter ook van die der Britten op het schiereiland geleden. Twee Turksche regi menten verloren op 10 Mei 600 dooden en 2000 gewonden. En op 18 Mei werd gemeld, dat 3000 Turksche lijken loopgraven lagen. In Hongarije is de lichting veulens minder, in runderen tameljjk vlug. Veulens f150f275, enters f200f400, twenters f450—f600, werkpaarden f 200— f 500, trekpaarden f 500f750, kalve koeien f200f350, melke koeien f 150f250. Zitting van 27 Sept. Hillebrand D. te Sneek, werd wegens wederspannigheid veroordeeld tot f 10 boete of 20 dagen hechtenis. LEMMER, 23 Sept. Gisterenmiddag viel de 73-jarige visscher A. Visser alhier van de steiger van de Westeljjke havendam, in onze haven. Gelukkig was de schildwacht van het detachement Landweer alhier F. Klgnsma, in de nabjjheid, die met de hulp van den heer Woudhuizen die aldaar juist voorbg wandelde, de oude man nog juist bjjtgds wist te redden. Hg bleek zich ech ter bg de val bloedend aan zgn gezicht te hebben verwond. Petitionnement Vrouwenkiesrecht. Woensdagmiddag is het hoofdbestuur van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, ter aanbieding van het door deze vereeniging in 1914 op touw gezette volkspetitionnement voor grondwettelgke gelijkstelling van man en vrouw, door den minister van Binnen- landsche Zaken aan diens departement in audiëntie ontvangen. Op de Ijjst is getsekend door 164,696 mannen en vrouwen. Bg de aanbieding bracht de waarnemende voorzitster der ver eeniging, mevrouw van Balen Klaar, o. a. onder ’s minister aandacht, dat reeds na drie maanden werkens de oorlog een einde aan het werk had gemaakt en zjj deed een krachtig beroep op den minister, om de wettelgke gelijkstelling van man en vrouw, het kiesrechtvraagstuk, voor goed tot een oplossing te brengen. Mej. van der Moer van Kuchelen vroeg, of de regeering eventueel bereid zou zgn, amendementen te aanvaarden voor het be oogde doel. De minist er beloofde volle aan dacht te zullen schenken aan het door de vereeniging aangeboden adres? Voorzitter van de Tweede Kamer. Bg Kon. besluit van 22 dezer is benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor het tgdperk der tegen woordige zitting, M r. H. Goeman Borgesius, lid van die Kamer. Do bemanning van de Noordzee V. In een persgesprek heeft de gezagvoerder van de Professor Buys, het schip, waarmede 5 leden van de waanzinnige bemanning van de Noordzee werden aangebracht, meegedeeld, dat Maandagavond 9 uur 5 leden van de be manning van de Noordzee, A. Vlieland, L. Vlieland, J. P. van der Plas, T. Heemskerk en J. Kuyt, door de Engelsche politie aan boord van de Prof. Buys werden gebracht. Hij had den Nederlandschen consul gevraagd een zie kenoppasser tijdens de ruis mede te krijgen, doch dit werd hem niet toegestaan. Wel kreeg de kapitein vijf stel boeien mede om bij even tueel verzet te kunnen gebruiken. Voorts had de kapitein een geladen revolver bij zich, die gelukkig niet gebruikt werd, daar de beman ning zich gedurende de reis zeer rustig gedroeg. Eenige agenten van politie bewaakten de bemanning, zoolang het schip nog aan wal lag, om te voorkomen, dat een van de mannen het schip zou verlaten. Des morgens om 6 uur verliet de Prof. Buys Hull. De bemanning van de Noordzee kreeg toestemming zich vrij op het schip te bewe gen. Al spoedig knoopte A. Vlieland een ge sprek aan met den gezagvoerder, wien hij me dedeelde, dat hij Christus was en dat hij, op de Noordzee varende, des nachts plotseling wakker werd en toen met God gesproken had, die hem opdracht gegeven had het schip van duivels te zuiveren. Onmiddellijk is hij dan ook daarmede aangevangen. Inmiddels waren L. Vlieland en Van der Plas wakker gewor den, die mededeelden, dat zij dienzelfden nacht een roode ster gezien hadden en nu een inge ving hadden ojn Christus bij te staan bg het verrichten van zgn Goddelijk werk. De overige leden van de bemanning waren nog ter ruste, toen zeilen, masten en .touwwerk reeds ver nield en over boord waren geworpen. Deze drie mannen zijn groote, zwaar gebouwde zee lieden en hadden blijkbaar door hun kracht tembergsche verlieslijsten en 49 van de marine. Naar aanleiding van een vraag, die ons werd gesteld, merken wg op, dat de bovenvermelde getallen natuurljjk niet weergeven het totaal aantal mannen, die voorgoed buiten deelne- aan den oorlog zijn gesteld. Een zeer van de als verwond vermelden na korter of langer tijd weer naar het (N. R. Ct.) Blijkens de Engelsche verlieslijsten van 13 en 14 Sept, zgn 39 officieren gesneuveld, 65 gewond. Bovendien worden d.d. 3 en 4 Sept. 4889 manschappen- als gesneuveld, ge voel invloed op de andere personen. Om 8 uur des morgens bleek de geheele bemanning op drie na onder den invloed van de drie aan voerders te zijn gekomen. Allen togen nu aan het werk om het schip te zuiveren, zoodat na korten tijd niets anders overbleef dan 85 ton haring, die als voedsel dienen moest. De leden der bemanning had den allen slechts oude kleeren aan en liepen op klompen. In drie leden van de bemanning had de duivel zijn woonplaats gekozen, dus moesten ook deze drie onschadelgk worden gemaakt. Eerst moesten zij bij wijze van straf op commando dansen en dan weer stokstijf blijven staan. Den daarop volgenden nacht werd een hunner het hoofd afgeslagen en ver volgens het lijk onder het zingen van psalmen over boord geworpen. De twee anderen wer den overdag met méssen toegetakeld en hun de buiken opengesneden, opdat men zekerheid zou hebben, dat de duivels niet meer daar binnen zaten. Toen ook deze lijken in zee geworpen waren, nam het tiental plaats om een tafel beneden in het schip en werden ge beden aangeheven. Een Noorsch stoomschip pikte toen de Noord zee op, die hulpeloos rondzwalkte. De beman ning werd aan boord overgenomen, hetgeen zonder verzet geschiedde. Aan boord van de Prof. Buys vroeg A. Vlieland den kapitein of deze een bijbel bezat, daar hij bidden moest, doch aangezien deze niet aanwezig was, bad bij gebeden, welke hij uit het hoofd kende. Voor het eten knielden zij allen en zongen in koor een psalm, den Heer dankende voor zijn ingeving. Toen de zon fel scheen, liep Vlieland naar het dek en bleef met de oogen wijd open naar de zon kgken, zeggende; „Die kracht heeft God mij gegeven”. Herhaaldelijk zeide Vlieland, dat hoe dich ter hij bij de Nederlandsche kust kwam, hoe angstiger het hem om het hart werd. „Zoo zijn de menschen nu eenmaal” voegde hij daar aan toe. Van der Plas zeide eenige malen, dat men hen voor moordenaars zou houden en dat er tien jaar op zat, doch dat zgn geweten zuiver was en hij geen schuld droeg. Toen het schip IJmuiden binnenkwam, wer den allen geboeid door de politie weggebracht. Vlieland weigerde echter geboeid te worden en met de armen over elkaar gekruist zeide hij „God heeft mij reeds geboeid”. Bij het verlaten van het schip hebben de beide broe- ders Vlieland en Van dór Plas den kapitein i hartelijk bedankt voor zijn goede behandeling. Zij zullen uit IJmuiden naar Den Haag wor den overgebracht. De kapitein deelde nog mede, dat het laat- i ste middagmaal van de 5 personen van de Noordzee aan boord van de Prof. Buys be- stond uit 14 pond aardappelen, 2 pond uien en 3 pond vleesch. Twee der opvarenden, beiden kinderen, bevinden zich thans te Rot- 1 terdam. Deze werden met de Caledonia al daar overgebracht. De krankzinnige vlsschers. Acht der opvarenden van het visschers- vaartuig >Noordzee” zgn gisteren in het huis van bewaring te ’s Gravenhage inge sleten en hebben een verhoor van den rech- ter-commissaris ondergaan. Het verdronken meisje. Donderdagmorgen te 11 uur zou de be grafenis plaats hebben van het Igk van het te Leeuwarden thuis behoorend meisje, dat dezer dagen in een sloot onder Marssum is gevonden. Toen de Igkwagen uit het dorp daar was aangekomen, om het Igk naar het sterfhuis te vervoeren, is het stoffelgk overschot in beslag genomen en naar het stadsziekenhuis te Leeuwarden overgebracht. Men brengt dit in verband met het reeds vroeger gerezen, doch toen losgelaten ver moeden, dat het verdrinken geen ongeluk is geweest. Uitvoerverbod van paarden. De minister van Landbouw maakt be kend, dat het voornemen bestaat om op 30 September 1915 de grenzen te sluiten voor den uitvoer van hengstveulens en rui nen, die den leeftgd van 20 maanden nog 600 stuks. Handel in paarden vrg stug, in De Russen op hun kleine paarden zijn onver moeid ’t is erg moeilijk hen te naderen, want de paden, waarover eskadrons en batterijen zich moeten bewegen, zijn smal. Men moet elk deel van een bosch van kozakken zuiveren, teneinde geen patroeljes in den rug te krijgen. Met taaie volharding trachten detachementen kozakken het „doorwaden" van Polesië tegen te houden. De Pruisische verlieslijsten No.’s 320 t.m. 329 (6 September16 September) ver melden de namen van 58.455 gesneuvelden, gewonden en vermisten. Het totaal aantal der op de Pruisische lijsten vermelde verliezen bedraagt thans 1.852.680. Daarbij komen dan ming groot deel keert den kunnen bevatten van een heel bataljon, front terug, Schapenplein alhier. Er was veel belang stelling. Het corps heeft ook dit jaar velen genot bereid en wg twgfelen er niet aan of het zal onder zgn bekwamen leider ook in de toekomst nog veel presteeren. Benoemd tot onderwgzeres aan de niet hebben bereikt. DIphtherltls. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft bepaald, dat aangezien te Zuid- Scharwoude (N.-H.) veel gevallen voorko men van diphtheritis, voorloopig naar die plaats geen verloven meer zullen worden verleend. De algemeene toestand. Aan de Duna-linie, uit de richting van Friedrichstadt zijn de Russische troepen tot den aanval overgegaan en hebben zij de Duitschers iets teruggedreven bij Lenne- waden. Een paar weken geleden berichtten de Duitschers dat zij hier een bruggehoofd hadden veroverd. Daar de Duitschers se dert dien tot aan den linkeroever van de Duna vooruitdrongen en zij thans zelf mel den dat er bij Lennewaden weer gevochten wordt, volgt hieruit dat zij voor de aanval lende Russen ongeveer 7 K.M. hebben moeten terugtrekken. Het laatste Duitsche legerbericht meldt omtrent de gevechten aldaar dat zij „nog voortduren”, waaruit volgt dat de aanval der Russen nog niet is tot staan gebracht. Vermoedelijk is het doel der Russen niet zoozeer door de Duitsche linies heen te breken zij hebben daarvoor waarschijn lijk niet genoeg troepen dan wel een poging om naar dit gebied Duitsche troe pen van andere gedeelten van het front te lokken. Zoo bijv, van de streek voor Duna- burg, waar de Russische troepen het thans zeer benauwd hebben, zooals wel uit hun eigen bericht blijkt, waarin zij melden dat de Duitschers met „ware wolkbreuken van projectielen werken.” Hier melden de Duit schers een paar successen, zij zijn in de voorste Russische stellingen doorgedrongen en hebben daar de laatste dagen 4 a 5 duizend Russen gevangen genomen en een twintigtal machinegeweren veroverd. Duna- burg wordt dus ernstig bedreigd. Om aan de dreigende omsingeling te ont komen trekken de uit Wilna komende Rus sen zeer snel terug. Tot dusver is het omsingelingsplan der Duitschers hier dan ook niet gevorderd, integendeel, het gevaar is voor de Russen kleiner geworden een poging van de Duitsche legers onder veld maarschalk von Eichhorn om door een snellen stoot in de rug der Russische legers te komen, wordt geleidelijk minder waar schijnlijk, al.is er nog altijd kans dat zij gewaagd zal worden. Verder Zuidelijk is de toestand de laatste dagen zoo goed als onveranderd gebleven. Bulgarije mobiliseert. Bulgarije heeft de algemeene mobilisatie afgekondigd en reeds zgn regimenten uit de hoofdstad vertrokken met onbekende bestemming. Algemeen verwacht men, datl hij zijn „Inferno” schreef! die bestemming de Servische grens zal zijn en dat Bulgarije dus de zijde van Duitsch-1 land en zijn bondgenooten zal kiezen, en Servie zal aanvallen, om de Duitschers den weg naar Constantinopel te openen. De be richten van den Balkan zijn schaarsch, van Griekenland hoorde men tot nog toe alleen dat daar groote opwinding heerschte toen men van de Bnlgaarsche mobilisatie ver nam er is ministerraad gehouden, enz. Uit Roemenie geen enkel bericht. Of deze i staten, gaat Bulgarije werkelijk Servie te lijf, het laatste land zullen bijstaan is dus nog niet bekend. Het Servische leger is ongeveer 300.000 man sterk, het Bulgaarsche ongeveer even groot. Griekenland beschikt over 250.000 man, Roemenie over 400.000 man. Intusschen is het gevecht tusschen de Oostenrijksch-Duitsche troepen en het Ser vische leger tot nog toe beperkt gebleven tot eenige schermutselingen aan de Donau- oevers. Misschien willen zij eerst wachten tot Bulgarije zgn leger bijeen heett. Het zal een harde strijd worden in het Ser visch bergland, met de winter in het voor uitzicht. De verbindingsweg door Servie naar Bulgarije, welke de Oostenrijksch- Duitsche legers zouden willen veroveren, loopt door nauwe dalen over een afstand van meer dan 500 K.M. Uit Engeland. De Engelsche regeering heeft de tweede oorlogsbegrooting over dit dienstjaar inge diend. Ter dekking van de oorlogskosten worden een geheele reeks belastingverhoo- gingen voorgesteld, als een verhooging van de inkomstenbelasting, een belasting op oor logswinst, eene verhooging van de rechten op suiker, thee, koffie, cacao enz., enz., een wijziging in de posttarieven, enz. De totale opbrengst zal in een jaar 102 milloen pond bedragen. De uitgaven over het jaar wor den geraamd op 19 milliard gulden. Wan- neer men bedenkt dat de inkomsten bedra gen nog geen 5 milliard gulden krijgt men er eenig begrip van welke enorme lasten Engeland, en natuurlijk ook de andere oor logvoerenden op zich nemen. De nieuwe belastingen werden met al gemeene stemmen door het Lagerhuis goed gekeurd. Zonder veel debat gingen deze „zwaarste belastingen uit Engelands ge schiedenis” er door. Staalsteden In Frankrijk. De correspondent van het Handelsblad te Parijs heeft een bezoek gebracht aan tal van In Hongarije is de lichting van de in 1897 geborenen tegen 15 October a.s. opgeroe pen. Op den Servischen vlaggedag te Londen zijn gisteren ongeveer 3 millioen Servische vlaggetjes verkocht. Veldmaarschalk von Mackensen heeft aan een ouden kameraad en vroegere ondergeschik te geschreven: „Soldatengeluk is Gods genade, mijn eigen verdienste gering. Veldmaarschalk op het slagveld geworden te zgn en nog een moeder te hebben, die dezen tijd mede beleeft, lijkt mij een bijzondere wijding van dat geluk.” De moeder van den veldmaarschalk woont te Gieglenfelde, bij Hammerstein, in West-Prui- s?n zij is bijna 90 jaar en beheert hare uit gestrekte landgoederen nog zelve. Uit St. Petersburg wordt aan een Fransch blad gemeld, dat in Rusland de klassen 1916 tot 1912 (tweede reserve) en de klassen 1916 tot 1898 (eerste reserve) Maandag zijn gemo biliseerd, behalve in Polen, Cholm, den Kau- kasus en het Amoergebied. Volgens een officieel Fransch bericht heeft een Noorsche visscher te Stavanger ge rapporteerd dat een Duitsche duikboot in open zee bij het eiland Utsine een andere Duitsche duikboot bij vergissing getorpedeerd heeft doordat ze als een Engelsche duikboot was beschilderd. Volgens mededeeling van den Duitschen marinestaf staat het, in tegenspraak met een verklaring van de Engelsche admiraliteit, thans vast, dat er bij (jen aanval op de Hesperian, van geen Duitsche duikboot sprake is. Sneeker Muziekcorps. Het Sneeker Muziekcorps gaf gisteren zgn laatste openbare uitvoering op het industriesteden in Frankrijk, waar thans ka nonnen en munitie voor de legers worden ge fabriceerd. Ditmaal schrgft hij over Montlu- con en Commentry, waar particuliere geschut- en granatenfabrieken zgn. Hij vertelt o.a. dat in enkele Montlu^on-fa- brieken de productie verdrievoudigd is en dat de fabrieken waar duizenden arbeiders werken maar 6 uur per week stil staan om de ma chines schoon te maken. De correspondent be schrijft dan het werk in de ijzersmelterijen, waar de hoogovens zoo heet zgn, dat zelfs in een daarvan nog onlangs vuur gevonden werd, toen zij een vol jaar had stilgelegen. Uit het hier verkregen gietijzer worden gra naten gemaakt met kleiner weerstandsvermo gen dan de stalen. Zij zijn goedkooper en die nen voor het inschieten der artillerie of wor den op marcheerende troepen afgeschoten, waar tegen ze met succes kunnen worden aangewend omdat ze in veel kleiner stukjes springen. De correspondent schrijft dan verder Bij een volgenden oven gaan ze juist gie ten, staal-gieten dus nu. De mannen die deze geweldige hitte van nabij moeten trotseeren, hebben er hier een bijzonder costuum voor aan een hoed met een voor het gezicht han gende kap van fijn gzergaas, ruige leeren hand schoenen, die tot den elleboog reiken, en een groot leeren voorschoot. Toeh hijgen ze en loopt het zweet hun tappelings van het ge zicht eer ze met hun lange stang de prop heb ben ingestooten, en daarmee het gesmolten staal aan het uitvloeien hebben gebracht. Woest, met veel meer vonken en veel sterker lichtglans dan daarstraks het vreedzame ijzer, stroomt het omlaag, in een schrikbarenden schenkpot. Een paar mannen die op eenigen afstand op een verhooging staan, mikken er naarmate de pot volloopt handig stukken als zilver blinkend metaal inaluminium, een van de vele bijmengsels die de qualiteit van het gietsel moeten verhoogen. Is de pot vol, dan rijdt een andere kraan hem tot boven de gietvormen, die we nu achtereenvolgens in een regen van vonken zien rondloopen. Terwijl dit in een van de hoeken van het haast onafzienbare fabrieksgebouw gebeurt, -s- spelen zich in de andere gedeelten niet min- nog 221 Beiersche, 194 Saksische en 264 Wur- der fantastische tooneelen af. Hier is een oven, nauwelijks minder reusachtig van omvang dan de vorige, die eensklaps om zijn lengte-as draaien gaat, en zichzelf automatisch in den ervóór geplaatsten schenkpot "ledigt. Ginds grijpen werklieden met dubbele tangen van misschien tien1 meter lengte witgloeiende smeltkroezen «van grafiet aan, die de soep zou- C - en schenken het lichtende vocht over van den eenen kroes in den anderen alsof ’t gewoon water was. Daartusschendoor zeulen overal mannen rond met grootere en kleinere stukken vurig metaal, die ze elkaar toe gooien met rustige onvervaardheid... Helsch is dit alles, in het oorverdoovende, onophou delijke gerucht, dat elk geschreeuw overstemt, helsch en prachtig, van een woeste, over weldigende pracht. Zulke tooneelen moet Dante gezien hebben in zijn fantastischen geest toen ----- T - I Verder weer gaat het, naar een volgend I fabrieks-gebouw, de werkplaatsen waar de I grootste stoomhamers en persen opgesteld staan van de laatste, die om hun rustigheid, hun geruischloosheid en hun grootere kracht, meer en meer den „marteau-pilon” gaan ver vangen, zijn er die een druk kunnen uitoefenen van 8000 ton, acht millioen kilogram Hier moet het staal; worden samengeperst, alweer om de qualiteit te verbeteren, het weerstands vermogen nóg grooter te maken. Met een stel enorme takels, waarin een soort van gigantisch stalen handvat hangt, manoeuvreeren de man nen om een „bloom”, een blok staal van ’k-weet-niet-hoeveel duizenden kilo’s, uit den oven te halen, waar het, na eerst afgekoeld te zijn, opnieuw tot wit-gloei-hitte verwarmd is. Hébben ze het, dan mikken ze het met de willig gehoorzamende kraan onder een der persen, tot het eindelijk op de plaats ligt waar ze het hebben willen. Dan komt kalm en rus tig het logge bovenstuk van de pers neer en drukt het blok ineen of ’t boter was, terwjjl de brokken van de zich reeds afkoelende korst brekend omlaag storten... Om en om wordt de „bloom” gewenteld, en nog eens en nog eens ingedrukt. Dan snijdt een geweldig mes de weeke metaal-koek in stukken, die liggen blij ven waar ze vallen, en afkoelen voor ze hun eerstvolgende verwarming zullen ondergaan. Wéér gloeiend gemaakt lijden ze nieuwe martelingen. Keer op keer worden ze geduwd tusschen de rollen van een staal-mangel, uit welks druk ze steeds langer en dunner maar toch nog rood en lichtgevend te voorschijn komen, tot ze ten slotte vervormd zijn tot een lange stalen staaf van nog altijd vele centi meters in doorsnee. Die staaf sjouwen de man nen tot voor een woest rondsuizende cirkel zaag, die ’t water waarmee ze voortdurend afgekoeld wordt wijd om zich heen sproeit. Ze drukken de staaf tegen de zaag. Krrrk knerpen de tandjes door het reeds koelende staal. En daar ligt dan nu eindelijk de „lopin”, de korte, gedrongen staal-cylinder die elders tot granaat zal worden verwerkt, ’t Heeft me- nigen zweet-druppel gekost, en ’t zal er nog menigen kosten Onze tocht door de haast eindelooze reeks van werkplaatsen vol hitte en gerucht, met alle denkbare werktuigen van metaaLbehan- deling, werd besloten door een verademing brengend bezoek aan een heerlijk-rustig labo ratorium, waar scheikundigen in lange witte jassen door microscopen stonden te turen op minuscule gaatjes, die ze moeizaam in groote granaten geboord hadden. Ze keken of het staal toch wezenlijk wel sterk genoeg was. „Luistert het dan voor zoo’n granaat zóó nauw vroeg ik den directeur. En hij antwoordde (vrg vertaald) met een lachje „Waarde heer, het béste is voor onze vijan den niet goed genoeg Oorlogstuig. Herbert Samuel, de Engelsche postmeester- generaal, heeft in een vergadering van werk- van moesten de ongeoefende werklui meehelpen. Op het oogenblik stonden ’s nachts 85 pCt. van de machines, die overdag werken, stil. Als die dag en nacht aan den gang konden blijven, zou men 200 kanonnen of 200 grana ten kunnen maken tegen 115 nu. Het was de plicht vaïi den geoefenden werkman om zijn kennis onder zulk een groot aantal ongeoefende of half-geoefende kameraden te verspreiden, als maar in de fabrieken plaats konden vin den. Een bekwaam werkman kon tien of vgf- tien ongeoefende opleiden en het toezicht op hen houden. De strijd In Rusland. Een uit Polesië komend officier geeft in de Vossische Ztg. het volgende beeld van de moei- Igkheden der eavaleriegevechten in het moe- rasgebiedHet voorwaarts komen in de Ro- kitno-moerassen vergt van de ruiterg onge hoorde inspanning. De moerassen en de sedert weken vallende regen maken een opmarsch bijna onmogelijk. Toch is een sterke linie ca valerie en artillerie door de geheele zone, on der voortdurend vechten met kozakken en Tjerkessen, erin geslaagd vooruit te komen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 9