De Europeesche Oorlog. Per Telegraaf. Nieuwstijdingen. te stellen tegen den pigs zoo gezond is Dokkum dirigeerde geen li enorme voorzitterschap dier commissie te aanvaarden. Tot nog toe heeft de gemeente Amster- In geval de heerschende buitengewone den aanmaak van zwaar geschut en Ds. A. Zernike te Bovenknppe, de eenige vrouwelpke predikant in ons land, nam Zondagmorgen afscheid van hare gemeente. Ze had daarbp tot tekst gekozen Mattheus 24, vers 35. De heer Bosma hield namen- de gemeente bp deze gelegenheid een toe spraak, waarna de scheidende leerares ge zang 115 van den Leidschen bundel werd toegezongen. Het versierde kerkje was bjj deze gelegenheid geheel bezet. Zooals men weet treedt ds. A. Zernike in hethuweljjk met den kunstschilder Jan Mankes en gaan zjj te ’s Gravenhage wonen. Zjj blpft zich aan haar ambt wpden. In de nabpheid van Utrecht, tusschen De Bilt en Blauwkapel, is gisternamiddag ongeveer 4 uur een tweedekker, bemand met luitenant Hofstede als vlieger en lui tenant Polis als waarnemer, van een hoogte van ongeveer 100 meter, vermoedelpk we gens een gebrek aan den motor, gevallen. De inzittenden geraakten door den val ge deeltelik bekneld tusschen de machinedeelen en werden ernstig verwond. Beiden waren deze operette wel een zpn te verwachten. Summa summarum, een opvoering die er wezen mag«. Onder architectuur van den heer S. Schaap Hz., werd hier heden namiddag voor rekening van de firma W. Hubert Co. aanbesteed ’t bouwen van een machineka mer en ketelhuis aan de Machinefabriek aan de Franekervaart. Ingeschreven werd als volgt, door de h.h.Tj. de Vries f 5623, O. de Vries f5350, D. D. Wiersma f4876, G. v. d. Berg f 4634, W. Kooistra te Huizum f 4580, H. Tromp f 4487, A. J. de Graaf en F. de Wolf f4388. De aannemers achter wier namen plaats genoemd is wonen alhier. Gegund aan de laagste inschrpvers. 't Huis, bewoond door den heer IJ. Groeneveld Jz., hoek Leliestraat, is bjj on- derhandschen verkoop gekocht door den heer J. Groeneveld voor de som van f 3600. Niet de heer J. Pplgrom, maar de heer B. S. Pplgroms is kooper geworden van ’t huis bewoond door den heer Mr. Veilenga. JOURE, 27 Sept. Op de heden gehou den handicap-harddraverp, waaraan 7 paar den deelnamen werd de prjjs gewonnen door Atletha van K. G. v. d. Veen te Har degarpp, de premie door Doerac van J. Spt- sma te Huizum. Aan den pikeur M. Siderius, die deze beide paarden reed, werd een zil veren medaille aangeboden. LEMMER, 27 Sept. De afgeloopen week is alhier in ’t geheel 15000 pond bot Maanden geleden, bij de herovering van Nieuw-Capelle door de Engelschen, bleek het dat, wilden de Fransch-Engelsch-Bel- gische troepen een ernstige poging doen om door het Duitsche front te breken, deze poging zou moeten worden voorbereid met een geweldig artillerievuur, om de Duit sche stellingen voor den infanterieaanval te vernietigen. Munitie voor een dergelijk artillerievuur was er echter niet genoeg in voorraad en om ze aan te maken werden de Engelsche en Fransche industrie in de laatste maanden vooral georganiseerd voor de fabricage van schietvoorraad. Pas was die organisatie begonnen of de Duitschers, die wèl over de noodige muni tie beschikten, braken op het Oostelijk front door de Russische linies en in overwinning na overwinning drongen zij door tot vrij diep in Rusland. Tevergeefs wachtte men in die dagen op een aanvallende beweging der geallieerden in het Westen, zoo noo- dig om de Russen te ontlasten van den geweldigen druk der vijandelijke legers. De geallieerden deden daartoe in het Westen geen poging, de munitie-voorziening scheen nog niet in orde. Thans staan de Duitsche legers in het Oosten voor de Dunalinie en brengen zij enorme offers om Dunaburg te veroveren, hetgeen tot nog toe niet gelukte. Verder Zuidelijk zijn zij van aanvallers, verdedigers geworden, en zpn het de Russen, die, nu ontsnapt aan de omsingelende beweging van generaal von Eichhorn bij Wileika, tot den aanval zijn overgegaan en naar het schijnt vrij wel tegen hun tegenstan ders opgewassen zijn. Verder Zuidelijk nog houden zij de legergroep van generaal von Mackensen in bedwang, en nog verder zuid waarts op het front ten Zuiden van de Pripetmoerassen in Wolhynie en Galicie, hebben zij het overwicht over de Oosten- rijksche legers en hernamen zij de vesting Luck. Thans dus hebben de Duitschers na een ontzaglijke krachtsinspanning vanaf Mei, na geweldige buit behaald te hebben, in het Oosten de streek bereikt, waar de Russen hen vrijwel schijnen te kunnen weerstaan en blijkt dus dat is verkregen. Want dit beslissend resul taat was dan alleen bereikt, wanneer de Russische legers vernietigd waren. Terwijl nu een dergelijke toestand in het Oosten begint in te treden, komt plotse ling uit het Westen het eerste teeken dat de geallieerden gereed zijn voor een nieuwe aanvallende beweging tegen het Duitsche front. Reeds de laatste dagen der vorige week bleken er geweldige artilleriegevech- ten gaande. Op sommige gedeelten van het front bombardeerde Fransche enEngelsche artillerie 50 tot 70 uur aaneen do Duit sche stellingen en zelfs sprak de Engel- sche vloot een woordje mee, die Zeebrugge Zaterdag bombardeerde. Na deze geweldige voorbereiding hebben Franschen en Engelschen Zaterdag en Zon dag een reeks aanvallen op verschillende deelen van het front gedaan en wel spe ciaal bij Yperen, in de omtrek van la Bassée en in Champagne. Gaan wij van het Noorden af het front na en lezen wij de van beide zijden ver schenen officieele berichten, dan zien wij by Yperen gevechten, die geen resultaat van beteekenis opleverden, tenzy eenigen vooruitgang der Engelschen aan den weg naar Meenen (Menin). Ook ten Noorden van het la Basséeka- naal had een aanval der Engelschen plaats, die ter plaatse geen gevolg had. Zp hielden echter op beide plaatsen de Duitschers bezig en steunden aldus indirect den aanval van hun eigen troepen ten Zui den van het kanaal, by Loos en Hulluch (waar zp vooruitgang maakten, en o.a. Loos bezetten, maar door tegenaanvallen der Duitschers niet verder konden opschieten), maar ook die der Franschen, welke ter rechterzijde van het front der Engelschen staan. Deze hebben Souchez kunnen ver overen en in de richting van Givenchy en Gohelle kunnen voortrukken. Nog meer resultaat leverde de aanval der Franschen op tusschen de Suippes en de Aisne, d. i. op een front van 25 kilo meter breed in Champagne, ten Westen van Argonne. De infanterie-aanval, vol gend op het overstelpend bombardement, wierp de Duitschers tot 4 K.M. achter uit op de tweede linie terug, gelijk zp zelf erkennen. Bp deze gevechten maakten Franschen en Engelschen totaal twintig duizend ge vangenen, veroverden zp 24 kanonnen en een groote hoeveelheid ander materiaal. De Duitschers hebben bp tegenaanvallen ongeveer 6500 gevangenen gemaakt. Deze cpfers toonen wel aan dat het er heet toe gegaan is, en wanneer men de totale ver liezen aan dooden en gewonden van deze bewusteloos. Het toestel was zoo goed als geheel vernield. Dr. Lette, uit De Bilt, verleende de eerste geneeskundige hulp. Gisteravond tegen 11 uur was de toe stand van luit. Polis nog zeer ernstig. Di rect levensgevaar was er niet, maar de toe stand was toch wel zorgwekkend. De heer Hofstee heeft tal van verwon dingen: een dubbele beenfractuur, ernstige wonden aan het gezicht en het hoofd, en er wordt ook voor een aandoening van het ruggemerg gevreesd. bh ruim i yï opgeoracnr, Naar het „Tel.” verneemt, is door de de opbrengst pl. m. f61. Duitsche regeering aan onze regeering al het in dezen oorlog veroverde Russisch krombaangeschut voor een civielen prps te koop aangeboden. Men is op het aanbod niet ingegaan. De vice-admiraal, commandant van de Stelling van den Helder, belast met de uit oefening van het militair gezag, bedoeld in art, 7 der wet van 23 Mei 1899 (St.bl. No. 128), in de gemeente den Helder, verbiedt met ingang van 1 October den toegang tot en het verkeer binnen de gemeente :den Helder aan alle niet-Nederlanders, onverschillig van welke nationaliteit, geslacht of leeftijd. De Berlynsche correspondent van de Tijd seint aan zpn blad „Naar ik zooeven op het departement van financiën verneem, hebben Nederlandsche ban ken voor 210 millioen Mark ingeschreven op de jongste Duitsche oorlogsleenigg. Ook wer den aanzienlijke Amerikaansche inschrjjvingen door bemiddeling van Nederlandsche banken overgebracht. De telling der inschrijvingen van Nederlandsche particulieren is nog niet vol tooid”. Naar de Telegr. verneemt, heeft de Nederl. Overzee-Trustmaatschappij twee Rotterdamsche firma’s als eerste aansprakelijken voor f300.000 beboet, wegens den verboden uit voer van ka- toen-olie. De zaak werd ontdekt, toen de katoen-olie zich reeds in de zevende hand be vond. SAS VAN GENT, (V. D. 28 Sept). Vanaf Vrijdag a.s (1 October) willen de Duitschers niemand meer uit België laten. De Belgische werklieden, die in Nederland werk vinden en van nu toe van Zaterdag tot Maandag in België bjj hun gezinnen konden vertoeven, zullen na dien datum hierdoor geen toestemming meer verkrijgen, tenzij de fabriek, waarin zij arbei den een zeer hooge som aan de Duitschers be taalt. Te Sas van Gent zal de Spiegelglas—fa briek, waar pl.m, 500 Belgische werklieden ar beid vinden, bijgevolge van dit besluit wellicht haar inrichting doen sluiten. LONDEN, 27 September. (N. R. Ct.) Een bekend militair deskundige, kolonel Maude, heeft de overwinning der entente-legers aan het Westelijke front besprekende ver klaard, dat er thans alle waarschijnlykheid bestaat, dat de bondgenooten in staat zullen zpn, de Duitschers aan het westelijke front geleidelijk terug te drijven Indien de gealli eerden redelijk geluk hebben, moeten zg de Duitschers binnen twee maanden tegen den Rijn hebben teruggeworpen. De bondgenoo- die er een denkbeeld van gehad moeten hebben, ten hebben niet geprobeerd alles ineens te be- Hij althans was de' man, die in Duitschland reiken. Zij hebben alles voorbereid voor iede- ---1 - rfln gtap, thans tfl do0n munitie-voorraden steeds met de meeste kracht taties (d. w. z. het terugdrijven van den Duit- Kort gemengd Nieuws. Een militair vliegtuig, op weg van Ede naar Gilze Rijen, heeft gisternamiddag tegen 4 uur onder Dreumel een noodlanding moeten doen. De bemanning bleef ongedeerd, maar de De «Telegraaf* schrpft«Zondagavond 1.1. werd door het Ned. operette Ensemble voor een uitverkochte zaal opgevoerdde nieuwe operette «Als mannen liegen.... (Wenn Manner schwindeln) waarvan de Di rectie het uitsluitend opvoeringsrecht heeft aangekocht. Van al de operetten, welke wjj de laatste jaren getoond en gezien hebben, is deze wel een van de beste, het libretto is meer als geestig en de muziek vrolpk, pittig, ter- wjjl de diverse duetten en walsen zeker spoedig populair zullen worden. Wat de opvoering betreft, deze werd door de be kende solisten met veel entrain gespeeld, het Ned. operette in het voornemen om in het begin der tweede helft van December a.s. in te lp ven de dienstplichtigen van de militie, lichting 1916, toegewezen aan het le bataljon van elk der regimenten grenadiers, jagers en in fanterie, en om na de oproeping van de landstormplichtigen der jaarklasse 1913, die op of omstreeks 10 November a.s. zullen moeten opkomen, dit jaar geen landstorm plichtigen meer in werkeljjken dienst te roepen. bevorderde, wat gebleken is wijze voorzorg geweest te zpn. Zoo was vóór zes jaar in Frankrijk de gemiddelde voorraad granaten per vuurmond 700, maar in Duitschland reeds 3000. Hoe het munitie-verbruik sedert 1870 toe nam, volgt uit de cpfers In den bloedigsten slag, waaraan het derde Fransche legercorps in 1870 deelnam, was hot patronen-verbruik per man per dag gemiddeld 35 stuks. In den Russisch-Japanschen oorlog was het door elkaar 170 geworden, en in den verschrikkelijken slag bij Moekden steeg het zelfs tot 196. De rekening is thans nog niet opgemaakt, maar zij zal hooger uitvallen. Zoo ook die van de granaten. In 1870 werden er 162 per dag verschoten en in den Russisch-Japanschen oorlog 504. Uit berichten van het Oostelijk front moet men opmaken, dat voor een z.g. „orkaan van artillerie-vuur” door de Duitsche artillerie op één dag 700,000 granaten verschoten werden. De uitgestrektheid der linie wordt niet genoemd, maar een nauwkeuriger bericht zegt dat een vesting in 4 uur tijds met 70,000 granaten word beschoten. Dit slaat dus op het verbruik aan Duitsche zijde. Maar ook de Entente is niet zuinig. Bp ’t begin van den oorlog dacht Frankrijk met 13,500 projectielen daags toe te kunnen, maar in Mei 1915 waren het er al 80,000 per dag geworden, en hoewel dit getal aangroeide tot 100,000 per dag in Juni 1915, is sedert de meening gevestigd, dat die hoeveelheid volstrekt onvoldoende is om de eigen man schappen een betere kans te geven dan die van den vgand. Om bijvoorbeeld, zooals in den slag bij Atrecht gebeurde, over een front van 9 K.M. de Duitsche loopgraven en prik keldraadversperringen grondig te vernielen, werden in 2 uur op dit front 20,000 granaten afgevuurd. De gevolgtrekking dat veel vuurmonden en veel munitie de eenige voorwaarden voor succes in den oorlog zpn, ligt dus voor de hand, en voert tot de beschouwing, wie het zal winnen in ’t produceeren van staal. Het beste staal is maar juist goed genoeg om de granaten met groot ontploffend vermogen te maken. Duitschland en Oostenrijk leveren daarvan tot dusver 14,000,000 ton per jaar, wat, (steeds volgens Engelsche opvatting) met geen mogelijkheid meer kan worden, daar er niet meer erts beschikbaar komt. De enorme staal-industrie, waar vrouwelijke krachten maar op beperkte schaal de mannen kunnen ver vangen, houdt dan ook een groot aantal man nen gebonden, die niet naar het front gaan, voor anderen gereed staan hen in de fabriek op te volgen, waar zij met den vijand den strijd om de grootste productie voeren. Als gevolg van het offensief der geallieer den aan het Westelijk front heerscht in Bel gië onder de Duitsche bezetting groote drukte en agitatie. De officieren gunnen zich bijna geen nachtrust. Patrouilles doorkruisen overal het land. Treinen met cement geladen om voor de versterkingen te worden gebruikt passeeren Gent en Lecloo. De Duitsche bladen maken bekend, dat tengevolge van de ongunstige verkeerstoestan- den in het Oosten een groote opeenhooping van brieven en postpaketten voor de troepen te volde is ontstaan. Dienvolgens worden nu van 26 tot 30 September geen veldpostbrieven boven de 50 gram aangenomen. Ook aan het hof van den Duitschen keizer wordt een inventaris van de metalen voorwerpen die als in beslag genomen worden beschouwd, opgemaakt. De beheerders van paleizen en kroongebouwen hebben opdracht gekregen, om alle voorwerpen van koper en nikkel en bestanddeelen van gebouwen van die metalen aan te geven. Deze voorschriften strekken zich ook uit tot de koninklpke schouwburgen, de hofhouding van den Keizer en de huishoudingen van de prinsen. De Dommel en Aabode meldt, dat 6 personen uit Boxtel in het begin van de vo rige week te Utrecht, waar zij op bezoek waren, ongesteld zpn geworden na het eten van room- taartjes. Zij kregen aanvallen van diarrhee, brakingen en kramp. Hun toestand was betrek- kelijk ernstig; tot heden mocht slechts één naar zjjn woonplaats terugkeeren. Men weet, dat einde Juli te Berlijn een verordening uitgevaardigd is, volgens welke allerlei huisraad en keukengerei van rood en geel koper en nickel als in beslag genomen be schouwd wordt. Tot 16 October kunnen de eigenaars die voorwerpen tegen vergoeding inleveren. Van de voorwerpen, die dan nog niet zijn ingeleverd, moet opgaaf gedaan worden en op 16 November begint dan(de onteigening. beide dagen eens kon samentellen zou het cyfer wel niet ver van de honderdduizend man afliggen. De geallieerden hebben dus ontegenzeg- gelyk een overwinning behaald, maar de beteekenis daarvan is nu nog niet vast te stellen. Vooralsnog immers is deze over winning zuiver plaatselijk en heeft zij niet gevoerd tot het floorstooten van het Duit sche front. Is deze aanval werkelyk de eerste schok van een groote offensieve be weging, dan zal men in de volgende Fran sche berichten wel lezen van nieuwe bom bardementen in Champagne, welke dan ten doel zullen hebben de tweede verdedigings linie, waarop de Duitschers terugtrokken te vernielen. Mocht het den Franschen ge lukken ook deze te nemen, en al zouden zij er niet in slagen in Champagne door te breken en verder op te rukken, dan dreigt dat in Argonne aan Champagne gren zend staat groot gevaar in de flank aan gevallen te worden, zoodat het snel zou moeten terugtrekken. Doch zoover is men nog niet. Het laat ste Duitsche officieele bericht meldt dat by „Rgssel de groote aanvallende bewe ging van den vijand is tot staan gebracht door tegenaanvallen* en dat in Champagne „de Franschen geen vorderingen meer heb ben kunnen maken”. Uit de laatste Fransche en Engelsche berichten krpgt men ook de indruk dat de aanvallen sedert Zondag niet verder voor uitgekomen zijn. Het komt ons echter waarschynlpk voor dat men zich gereed maakt voor een nieuwen stoot. Niet onmogefijk is het offensief door de geallieerden ook begonnen om indruk te maken op Bulgarije, en om het te ver hinderen zich te scharen aan de zijde van Duitschland. Dit land kan nog beide kanten uit, want de Bulgaareche regeering heeft officieel bekend gemaakt dat de mo bilisatie geen aanvallende bedoeling heeft en nog met beide partyen wordt onder handeld. Griekenland schijnt bij een par- tgkiezen van Bulgarije, zich aan de zijde van zpn bondgenoot Servie te zullen scha ren, en van Roemenie weet men weinig of niets. Het Fransche stoomschip St. Pierre (Lloyds geeft twee schepen van dezen naam) is in den nacht van 22 op 23 dezer in het Ka naal getorpedeerd. De kapitein en vier leden van de bemanning zijn gered. Te Varsseveld zpn gisteren weer vier Russen aangekomen, die uit het krijgsgevangen kamp te Cassel waren gevlucht. Zp waren 26 dagen onderweg geweest en hadden uitsluitend van veldvruchten geleefd. De machinist Planje, die bij het tram- ongeluk bjj Voorburg gekwetst werd, is in zooverre hersteld, dat hp de St. Anthoniushove heeft kunnen verlaten. Blijkens zijn verklaringen aan de justitie is hp op de machine ongesteld geworden, doch hij weet zich van het ongeval zelf niets te herinneren. Naar de Tel. meldt, zijn er Maandag uit het kamp te Borgen twee Duitsche officieren ont vlucht. Van do vijf geïnterneerde Duitsche officieren is er thans nog maar één over, zegt het blad. De moordenaar Gramser Brinkman, die Vrijdag te Batavia opgehangen zou worden, heeft zich zelf van het leven beroofd. dam voor crisismaatregelen f 1,406,758 ver bruikt. B. en W. vragen nu van den Raad verhooging van het toegekende crediet tot f2,000,000. De correspondent van „de Tijd’, in België meldt dat de vorige Dinsdag alleen tien Duit sche mariniers uit Zeebrugge de Nederlandsche grens zijn overgegaan. Zij deserteerden om naar Amerika te gaan. Te Harlingen is een telegram ontvangen van de reederij der „Groningen’’ dat de beman ning gered is, uitgezonderd de stoker Den Ouden, van Rotterdam. Negen Harlinger zijn op de terugreis. Eenige Wildervankster en Veendammer heeren hebben, volgens de „N.-O.”, het jacht- recht van het geheele eiland Schiermonnikoog gepacht. Het eiland moet zeer wildrijk zijn. Te Enschede is in de mineraalwaterfa- briek van de firma Barske en Zn. de ketel der mineraalwatermachine onder een druk van 12 atmospheren met een geweldigen knal gespron gen. De machine is geheel verwoest. Er is al leen materieele schade. De twee personen, die de machine bedienden, kregen in ’t geheel geen letsel. Oorlogsnieuwe. Vooral met het oog op den tegenwoordigen toestand op het Westelpk front is het volgende vermeldenswaard. Een Engelsch tijdschrift geeft, naar aan leiding van een opwekking tot verhoogde munitie-productie, eenige cijfers omtrent het verbruik aan patronen en granaten uit vorige oorlogen en den huidigen. Het doet opmerken, dat, hoewel die hoeveelheden iedereen volko men schijnen verrast te hebben, de Duitsche generaal graaf Schlieffen een der weinigen was, L. C. Te Leeuwarden is ter aarde besteld het Ijjk van het zoo jammerlijk om het leven gekomen meisje B. Naar de L. Ct. verneemt is het bp het gerechteljjk onderzoek niet gebleken dat eenige gedachte aan misdaad mag worden gekoesterd. Twee menschen verbrand. Gisternacht zpn te Heeten (Ov.) twee schuren van de boerderjj Vloedgraven af gebrand. Twee arbeiders, de 26-jarige Th. V. uit Hellendoorn en de 17-jarige G. W. 8. uit Wierden zpn in de vlammen omge komen. In een nacht van de vorige week hebben esnige personen de peren van een boom, machine heeft ernstig geleden, staande bjj het huis van den landbouwer Hootsen aan den Dwarsweg nabp Wage- ningen, gestolen. Met de peren niet alleen tevreden, hebben zp den waakhond meteen maar medegenomen. Door de bemoeiingen van de marechaussee is het gelukt de da ders op te sporen en tevens den gestolen hond in beslag te nemen. De daders waren allen boerenknechts uit de buurtschap de Haar. (De Wageninger.) Korten tjjd geleden bevatten de groote bladen, ook de Nederlandsche, belangwek kende artikelen gewpd aan den bekenden violist Heinrich Fiedler, die te Weenen zou zpn overleden. Thans blpkt dat Fiedler, als een visch. Naar verluidt is de instelling in voorbe reiding van een Staatscommissie, die met spoed het vraagstuk te bestudeeren heeft, in hoeverre het mogelpk is, door een spe ciale heffing de oorlogswinsten te treffen. Het lid der Tweede Kamer dr. Bos moet zich reeds bereid hebben verklaard, het zooals wp dit altyd van het Ned. operette Emsemble gewend zpn. De regie van den heer J. J. Rentmeester was uitstekend ver zorgd. De heer C. v. Dokkum dirigeerda het orkest, dat het een lust was om aan te hooren, en de costuums zagen er prach tig uit. Wegens het groote succes, heeft men verzocht een tweede opvoering dezer ope rette te doen plaats hebben, zoodat van serie opvoeringen omstandigheden blpven aanhouden, ligt het en 150 pond zeeaal aangevoerd. Voor de bot werd van 1114 ct. en voor de aal 25 ets. per pond besomd. DEERSUM, 26 Sept, 1915. Tot slui ting van het seizoen werd hier heden nog een ledenkaatspartp gehouden, die begun stigd werd door prachtig weer, doch waaraan slechts16 spelers deelnamen. De prps werd gewonnen door G. Smidt en J. Bouma, de premie door B. Hallema en D. Siksma en het cadeau door IJ. Kol- dpk en 8. Struiksma. WOUDSEND, 27 Sept. De in ons dorp en omstreken gehouden collecte voor Scholen met den Bjjbel heeft ruim f77 opgebrachl, ’t vorige jaar was 7 HEEG. Dezer dagen kwam de heer W. P. alhier op een morgen tot de ontdekking dat 6 zjjner schapen te water waren ge raakt. Vpf daarvan waren dood, terwpl het zesde ook aan de gevolgen is gestorven. HEEG. Naar men zegt is het de be doeling om een gedeelte van het armhuis alhier, in te richten voor de zoo mogelpk te stichten school. LEEUWARDEN. Wp vernemen, dat het lid van den gemeenteraad de heer P. Hiemstra een voorstel heeft ingediend, om aan de ingezetenen met een jaarlpksch in komen van 1000 gulden en minder, voor het tpdvak van 1 October 1915 tot 1 Mei 1916 van gemeentewege cokes beschikbaar te stellen tegen den prps van 55 cent per H.L. (thuis bezorgd) en onder nader door B. en W. vast te stellen regelen. ®wi ra Ie NIEUWE SNEEKER COURANT Ni.104 ra ftrti 29 1915 De lichting 1916 en de landstorm. Ds. A. Zernike. Ernstig vliegongeluk. Verbetering. Een nieuwe aanval der geallieerden. geen beslissend resultaat Russisch geschut te koop I Den Helder. Nederlandsche inschrijvingen op de Duitsche oorlogsleening, Uitvoer van katoen.olie. „Ais mannen liegen....'* heS leger van den Duitschen Kroonprins Duitsche officieren gevlucht. Het granaten-verbrulk. Zelfs de waakhond gestolen. V4VV1U. XXV/ MVAXLUlXAiJlU ir XZXV/V/X V/XXS'1 Niet dood. Heffing op oorlogswinsten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 5