f2000 Westerhofs Koffie FARMER LACTÉE N ESTLE (KINOERHIKEL) SNEEKER COURANT (67ste Jaargang)WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) Uit onze Raadzaal. «“1.12000.4... f 150f 75- f 50f 25 I. MEUBcLr/tBRiEK N’EDERLflNDX' JH U 7$ I N G GT DE VRIES, Zaterdag 2 October 1915. No. I. Officieel Orgaan der Oemeeete Snoek. RECLAMEKOLOM. 1 I Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGS GecL Poortezijlen, - Hoek KleiöZafld - Sneek. TBLBPOON No. 150. No. 1 B Java Preanger :s Onze prijzen zijn per pond: 53 ets. 56 64 74 32e Jaargang»! f SE.HHNGCP./ Ooggebreken. Oogzwakte. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. Nieuwstijdingen. De Abonne’s op dit blad worden op aanvraag tegen de gevolgen van Ongelukken voor onderstaande bedragen. (Risico gedekt door de ïïollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) ---I--- S T> bij verlies van een Duim. ie ‘g bij verlies van elke andere Vinger. et w ■f e n Opticus - MEPPEL it. dan kan de raad eene beslis- jn - 200 n 9T e het beste k voedingsmiddel W Voor Klndereo Spaarzaam en zuinig In het gebruik - 100 - 120 - 250 00 en en IS ,af Wc In Iedere Apotheek of drogisterij voorhanden NIEUWE SNEEKER COURANT ahmex een voorstol in den is a.s. Dinsdag 5 O ct. in ’t Hotel SCHRAM te Sneek te spreken en te ont bieden voor de levering van BRILLEN voor alle ooggebreken. (Vergadering van Dinsdag 28 Sept. 1915, ’s avonds 7y2 uur.) 80 f 950 De commissie heeft geadviseerd dit bedrag van f950 met nog f300 extra te verhoogen, omdat het hier een bijzonder geval is, het hier het mooiste terrein betreft en de ge meente door het verleenen van deze vergun ning de kans mist dat er later nog meerdere aanvragen zouden komen, hetgeen had kunnen geschieden wanneer dit bouwterrein in kleinere stukken was verkocht. De Trekweg kost de gemeente Sneek aan Onderhoud f 8000 per jaar, terwijl de inkom sten behalve deze retributie bedragen f1636. De commissie is er op uit het zoover te krij gen dat de inkomsten deze uitgaven dekken. Nu is er alleen van het laatste deel van den Trekweg, dus het gedeelte bij Leeuwarden wat te krjjgen en daarom worden de retribu ties tegenwoordig zoo hoog gesteld, dat men ten slotte niet meer uit de belasting der bur gerij van Sneek behoeft te putten om den weg te onderhouden. Spr. is yan oordeel dat het hier een zuiver privaatrechtelijke kwestie geldt. Wat het onderhavige geval betreft, wijst Spr. er nog op dat de Friesche Coöperatieve Zui- vel-exportveroeniging een groot lichaam is, waarbij 33 zuivelfabrieken zijn aangesloten met ongeveer 2000 leden, die 52000 koeien bezitten. Alleen in 1914 heeft dit lichaam voor bijna 7 millioen gulden aan boter omgezet en men kan veilig aannemen dat dit cijfer dit jaar tot 10 millioen is gestegen. Het is een lichaam dat vermoedelijk zjjn gelijke in de ABONNTBMBNTS-PRIJS Per jaar fl.50, franco per post f2-buitenland f5.— Afzonderlijke nummers 3 oent. ADVBRTHirriB-PBIJS 1 5 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingebonden Mededeelingea 10 oent por regel. SNEEK. Da. B. v. d. Berg te Vlissingen heeft ’t beroep naar de Chr. Ger. Gemeente alhier aangenomen. Aangezien de predikantsplaats bjj deze gemeente gauw twee jaar vacant is, begrjjpt men dat dit bericht voor de gemeentenaren hoogst welkom was. Aan de üniversiteit te Amsterdam slaagde voor het theoretisch geneeskundig examen onze vroegere stadgenoot de heer J. Houtman. GOËNGA, 30 Sept. Door de Ned. Ver- eeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, afdeeling Goënga—Gauw en om streken, werd Vrijdagavond de eerste huis houdelijke vergadering gehouden in de O. L. School te Goënga voor de komende winter. Besloten werd onder meer om dezen winter 3 openbare vergaderingen te beleggen, nameljjk te Gauw, Goënga en zoo mogeljjk te Óffingawier. Het bestuur zal rondzien om sprekers. Er heerschte een gezellige toon in de vergadering en vol moed ging men den winter tegemoet. Watergebrek. In Oosterhout (N.-B.) is geen water meer. Het is zoo erg, dat een margarinefabrikant op een half pond boter twee emmers water cadeau geeft. Het gemeentebestuur schjjnt ten einde raad, althans er worden van die zjjde geen maatregelen genomen om in den njjpenden nood te voorzien. Alle stadspom- pen zjjn leeg of gesloten. Tal van gezinnen moeten van de nood een deugd makend, vuil slootwater gebruiken en men vreest, dat epidemische ziekten niet zullen uitbljj- ven. Met angst zien de bewoners de mo gelijkheid tegemoet van een brand, waartegen men absoluut machteloos zou staan. Van alle kanten roept men om uitkomst in deze ellende. Thans heeft zich een particulier over het lot van zjjn buurt ont fermd door het slaan van een Northonpomp. Een gezonken duikboot. De voor den mond van de Eems gezon ken Duitsche duikboot heeft men na veel vergeefsche pogingen eindelijk boven water gebracht. De boot is daarop naar Emden gesleept, alwaar de Ijjken ter aarde besteld zjjn. De oorzaak van de ramp was vermoe- deljjk een defect aan de machine, waardoor de boot, eenmaal gezonken, niet meer om hoog kon. Uit de houding, waarin men de Ijjken gevonden heeft, moet gebleken zjjn, dat het Ijjden der opvarenden, die een langzamen verstikkingsdood gestorven zijn, vreeseljjk is geweest. Over de Trekweg. Punt X. Advies van Burgemeester en Wet houders op het verzoek der Friesche Coöpera tieve Zuivelexportvereeniging om vergunning tot het uitvoeren van werken aan en bij en tot het berijden van den trekweg onder Leeuwarden. B. en W. stellen voor het gevraagde toe te staan tegen een jaarlijksche retributie van f1250. De heer Kiezebrink zal over deze kwes tie niet uitweiden doch zou gaarne weten waar om men deze som zóó abnormaal hoog heeft gesteld dat zij meer op een koopprijs gelijkt dan op eene retributie ter bevestiging van een recht. Spr. vraagt, welke motieven hebben ge leid tot het vaststellen van deze som. De V o o r z. antwoordt dat het voorstel van B. en W. is gebaseerd op het advies van de betrekkelijke commissie, zoodat hij het ’t best acht dat de commissie de vragen van den vo- rigen Spr. beantwoordt. De heer W e s t r a (voorz. van deze com missie) deelt mede dat de commissie zich bij haar advies gesteld heeft op het standpunt dat reeds vaker in den Raad werd uiteen gezet. Dit standpunt is dat de commissie wil trachten de bedragen welke elk jaar ten koste moeten worden gelegd aan den Trekweg te bestrijden uit de opbrengst der retributies en pachten, welke met dien weg verband houden. Om dit te bereiken heeft de commissie een soort ta rief vastgesteld, hetwelk ook thans is toegepast. De commissie heeft dan berekend voor aansluiting aan het bouwterrein enz. f 5 per strekkende meter hetgeen dus bij een uitgestrektheid van 40 M. bedraagt f 200 Voor de vergunning om een sloot te dempen is niets berekend. Voor het leggen van twee riolen door de Trekweg Voor bet leggen van twee sporen Voor het maken van een steiger Voor de vergunning tot het leggen van rails met draaischrijven Voor de vergunning tot het berijden van den Trekweg wereld niet heeft, zoodat het in staat is be hoorlijk goed te betalen voor hetgeen het thans vraagt. De heer Blok is niet tegen het voorstel van B. en W., doch acht de motiveering van de commissie wel wat gezocht. Alleen omdat het hier eene krachtige coöperatieve vereeni- ging geldt zou een zoo hooge prijs niet ge rechtvaardigd zijn. Er zijn echter andere mo tieven, welke dezen prijs rechtvaardigen. Spr. meent n.l. te weten dat de Vereeniging voor bet bouwterrein aan de Trekweg te Leeuwar den niet minder dan f 14 per M2. betaalde. Dat is een zeldzaam hooge'iprijs. Hoe nu heeft dat terrein die hooge waarde als bouwterrein kunnen krijgen Alleen omdat het lag aan den Trekweg. Welnu wanneer een particulier voor zijn land een dergelijken prijs kan maken omdat de Trekweg er is en de kooper daar van gebruik kan maken,"dan begrijpt Spr. niet waarom de eigenaar van den Trekweg daarvan ook niet mag profiteeren./’/Deze eigenaar nu is de gemeente Sneek. Waar in een vorige vergadering er op is gewezen dat vele eigenaars van perceelen, on der Leeuwarden aan den Trekweg liggende, de door de gemeente destijds '’gestelde voor waarden niet nakomen, daar» zou Spr. willen voorstellen dat de gemeente alle vroeger ge maakte contracten opzegde om de voorwaarden te herzien en ze op een meer algemeene basis te schoeien. De Voorz. antwoordt den heer Blok dat de commissie alle contracten reeds opgevraagd heeft en met definitieve voorstellen dien aan gaande te zijner tijd zal komen. Het voorstel van B. en W. wordt alsnu in stemming gebracht. Het wordt aangenomen met 12 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Visser, Mr. Vellenga en Kiezebrink. Punt XI. Advies van Burgemeester en Wet houders op het verzoek van den Directeur der Rijksnormaallessen om vergunning tot het ge bruik maken van de teekenzaal der Hoogere Burgerschool voor den cursus 1915/1916. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen op dezelfde voorwaarden van het vo rig jaar. De heer K u y t vindt de redactie van het voorstel niet gelukkig, doch is overigens voor het voorstel. De heer Zelvelder heeft opgemerkt dat onder de voorwaarden is opgenomen de be paling, dat het onderwijs moet worden gegeven door leeraren der H. B, S. Het bevreemdt Spr. dar deze verplichting is opgenomen. Gesteld een leeraar bij het M. O. alhier wenschte deze lessen eens niet te geven en er was bij het lager onderwijs iemand die de bevoegdheid had om de lessen te geven, dan zou de normaal school dezen zeker niet passeeren en Spr. be grijpt niet waarom men dan het bedoelde lokaal niet zou mogen gebruiken. De Voorz. antwoordt dat de bedoeling van deze voorwaarde is dat men één verant woordelijk persoon houdt voor den inventaris van de teekenzaal. Gaf de leeraar aan de H. B. S. de lessen aan de Normaalschool niet dan zou men twee personen daarvoor verantwoor delijk stellen en in dat geval zouden de voor waarden vermoedelijk moeten worden gewijzigd. De heer Zelvelder dankt voor de be komen inlichtingen. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voor stel van B. en W. alsnu aangenomen. Punt XII- Advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van de firma G. N. Bouma en Zonen e. a. om uitbaggering van het Achterom en het Hoogend. B. en W. ofschoon de noodzakelijkheid van het uitbaggeren van deze grachten niet ont kennend, verklaren dat de gemeente dit jaar niet tot uitbaggering kan overgaan omdat er geen gelden meer voor beschikbaar zijn. Op de begrooting voor 1916 is eene hoogere post voor baggerwerken uitgetrokken en wanneer de raad deze post goedkeurt zal het volgend jaar tot uitbaggering kunnen worden overge gaan. De heer Kuyt kan zich met dit voorstel niet vereenigen, daar het z. i. te vaag is. Spr. zou er gaarne in zien opgenomen, de besliste toezegging dat het volgend jaar het door deze industrieelen gedaan verzoek zal worden inge willigd. De Voorz. zegt dat men dit niet kan doen omdat men nog niet weet of de raad de ge vraagde post op de begrooting 1916 zal toe staan. De heer Visser zegt, dat de raad nu de besliste toezegging nog niet kan doen. De raad weet immers niet welke gracht het meest noodzakelijk moet worden uitgebaggerd. Wan neer de begrooting behandeld wordt zal de gemeentearchitect wel voor de noodige gege vens zorgen en L sing nemen. De heer K u y t maakt geest van zijn opinie. Dit voorstel wordt niet ondersteund waarop zonder hoofdelijke stemming het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Punt XIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van eene verordening tot regeling van de bezoldiging van den ma chinist en den stoker bij het pompstation der gemeentewaterleiding en tot vaststelling van eene instructie voor deze beambten. Deze instructie heeft ter visie gelegen en wordt z. h. st. goedgekeurd. Punt XIV. Voorstel vau Burgemeester en Wethouders tot aanvaarding der uitbreiding van de noodregeling inzake werkloozenverzeke- ring. Z. h. st. wordt besloten de regeling uit te breiden volgens de voorschriften van een ter zake verschenen ministerieele circulaire. Punt XV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der begrooting en tot af- en overschrijving op die begrooting, dienst 1915. Zónder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Hierna sluiting. Groote Advertentiën kunnen uiterlijk iet Maandags- en Donderdags- avonds ingebonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdage- morgens 10 uur -------1------- R. Frank, onderwijzer aan school N. 3. Met 9 stemmen wordt benoemd de heer van der Linde de heer Frank verkreeg 6 stemmen. Punt IX. Advies van Burgemeester en Wet houders op het verzoek van J. de Jong om te worden ontslagen van de huur der woning bij de Woudvaartsbrug, wijk 17 No. 13. B. en W. achten het niet in het belang der gemeente dat adressant van dezen huur onthe ven wordt. Wil adressant trachten de woning aan een ander te verhuren dan moet hij den naam van den nieuwen huurder aan het D. B. noemen, dat dan zal beslissen of de 'Jong de woning aan dezen persoon kan verhuren. In ieder geval blijft de Jong aansprakelijk voor de huurpenningen. B. en W. stellen daarom voor afwijzend op dit adres te beschikken, terwijl aan adressant mededeeling van het bovenstaande zal worden gedaan. Z. h. st. conform het voorstel van B. en W. besloten Voorzitter; de heer P. J. de Hoop, Burge meester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig alle (15) leden. Punt I. Notulen der vergaderingen van 3 en 7 September 1915. Deze notulen hebben ter visie gelegen en wor den onveranderd vastgesteld. Punt II. Mededeeling van ingekomen stuk ken. Ingekomen zijn a schrijven van B. en W. van Wonseradeel dat door den Raad dier gemeente tot commis saris van den Macadam weg Sneek*—Bolsward is benoemd de burgemeester dier gemeente. Voor kennisgeving aangenomen. b adres van J. J. van Buren, Amanuensis aan de H. B. S., waarbij hij verzoekt opnieuw eene gratificatie van f 100 te mogen ontvangen. Komt bij de behandeling van begrooting 1916 aan de orde. c adres van mej. G. Piersma om eervol ont slag uit hare betrekking van onderwijzeres in de handwerken aan school 3. Op voorstel van B. en W. wordt dit ontslag eervol verleend. d adres van L. Vlaskamp e.a. den Raad verzoekende eene verordening op de winkel sluiting te willen vaststellen. Komt ter tafel, wanneer de andere stnkken betreffende de winkelsluiting aan de orde ko men. e adres van A. J. Boomgaard om restitutie schoolgeld. Wordt z. h. st. volgens de betrekkelijke ver ordening verleend. schrijven van mej. dr. Kalshoven, waarin zy bericht hare benoeming tot leerares aan de H. B. S. aan te nemen. Voor kennisgeving aangenomen. g. besluit van Ged. Staten tot goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging der begroo ting. Voor kehnisgeving aangenomen. h procesverbaal van kasverificatie bij den gemeenteontvanger. Voor kennisgeving aangenomdn. i verzoek van de afdeeling Sneek van de Friesche Mij. van Landbouw om weder ge- gebruik te mogen maken van het Gymnasium voor den Landbouwwintercursus. B. en W. zullen praeadvies uitbrengen. Punt III. Aanwijzing van commission voor het onderzoek van reclames inzake den Hoof- delijken Omslag, dienst 1915. Voor tot trekking wordt overgegaan geeft de heer Visser in overweging, dat de com missies met het aan van gen barer werkzaamheden niet zullen wachten tot de drie maanden, ge durende welke deaangeslagenen in beroep kunnen komen, zijn verstreken, doch dat zij direct zullen beginnen met de behandeling der reeds binnengekomen reclames. De Voorz. deelt mede dat dit ook de bedoeling is. Er zijn reeds tal van reclames binnen gekomen, zoodat er al heel wat werk voor de commissies gereed ligt. Thans wordt tot trekking overgegaan. In de eerste commissiehebben zitting de h.h. Mr. Vellenga, Ytsma, de Boer, Westra en Bontin de tweede de h.h. Visser, Huges, Rijpma, Zelvelder en dr. Boumain de derde de h.h. Kiezebrink, de Wolf, Blok, Bakkeren Kuyt. Punt IV. Ver deel ing van den Raad in twee sectiën voor het onderzoek der gemeente- begrooting voor 1916. De raad wordt voor het onderzoek van deze begrooting verdeeld in twee secties, waarvan de wethouders geen deel uitmaken. De eerst genoemde van elke sectie is voorzitter. In de eerste sectie hebben zitting de h.h. Mr. Vellenga, Blok, Ytsma, Huges, Visser, Rijpma en Kiezebrink, in^de tweede de h.h. de Wolf, de Boer, Zelvelder, Bont, Bakker en Kuyt. Punt V wordt behandeld na punt VIII. Punt VI. Voorstel der Commissie van toe zicht op het Middelbaar Onderwijs betreffende de vakken en het getal lesuren in de vervolg- klasse der Burgeravondschool voor den cursus 1915/1915. De commissie van Toezicht stelt voor aan dezen cursus 6 uur per week les te doen geven in vakteekenen en 2 uur in boetseeren. Daar er zich slechts 1 leerling voor hout snijden heeft aangemeld stelt zij voor hierin geen les tè doen geven. In bet geheel hebben zich voor het onder wijs aan dezen cursus 23 leerlingen aangemeld, een cijfer waarop waarschijnlijk de mobilisatie van invloed is geweest. B. en W. kunnen zich met de voorstellen vereenigen. Z. h. st. neemt ook de Raad ze aan. Punt VII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende voorziening in onder- wijsbetrekkingen aan de Burgeravondschool voor den cursus 1915/1916. B. en W. stellen voor niet over te gaan tot oprichting eener vijfde klasse, doch de vierde klasse te splitsen en gezien het feit dat dit jaar geen onderwijs in houtsnijden zal worden gegeven, afwijzend te beschikken op het adres van W. Has om te worden herbenoemd tot tij delijk leeraar in het houtsnijden. Z. h. st. aldus besloten. Tot leeraren in het vakteekenen elk voor 6 uur per week worden benoemd de hh. S. Bak ker en P. Toereppel. Tot leeraar in boetseeren de hber A. Scherpenhuizen (twee uur per week) tot leeraar in het handvakteekenen de heer J. de Grooth. Punt VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot herbenoeming van J. Voetberg als tijdelijk directeur der Burgeravondschool Met algemeene stemmen wordt benoemd de heer Voetberg. Punt V. Benoeming van een onderwijzer aan de Herhalingsschool. De voordracht luidt A. v. d. Linde, onderwijzer aan school No. 2.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1