Is. DE STEM DER LIEFDE. Ingezonden mededeelingen. Van de Leeuwarder Rechtbank. I RF- ULr Nieuwstijdingen. K. I I 12 Sep- len. Feuilleton. ,Ik geloof roe- Naar het Engélsch en den 24-jarigen Kornelis B., den 28-jarigen Gerrit S. en den 21-jarigen Johannes Z. s rech- Heeft onze stad aan het initiatief van het bestuur van ^Middenstand* alhier, reeds het ontstaan te danken van Haadelscursus en Ccëp. Middenstandscredietbank, thans heeft het weer een nieuwe onderafdeeling gesticht n.I. een Onderlinge Operatie-Ver- zekeringsvereeniging. Het doel der Onderlinge Operatie-Verze- keringsvereeniging is, door onderlinge ver zekering elkander te steunen in de kotten, ontstaan door eene geneeskundige operatie, benevens daaruit voortvloeiende verpleging iu een ziekenhuis tot een bedrag van drie gulden per dagverdere geneeskundige behandeling, medicamenten, verbandmid delen en andere geneeskundige hulpmidde len, aangewend tot hoogstens 30 dagen na genoemde operatie en alles die operatie tot directe oorzaak hebbende. In een Dinsdag j.l. in het café „Onder de Linden” gehouden buitengewone alge meens vergadering van Middenstand werd het reglement voor deze vereeniging, op gesteld door een daartoe benoemde com missie, behandeld en vastgesteld. Aan de commissie van voorbereiding werd ter vergadering een woord van hulde ge bracht voor de wjjze waarop zg zich van haar taak had gekweten. Aan de Veeartsenijschool te Utrecht slaagde voo? het le natuurkundig examen onze vroegere stadgenoot de heer B. de Vries. STAVOREN, 29 Sept. Uitslag verkoo- ping door notaris Sierks van A. Zathe en landen Wed. en erven Ids A. Velsink, timmerman to Sneek miste op 10 Juli uit een jacht van zgn broer, dat in het schiphuis lag, een staaf lood van de ballast van ’t vaartuig. Twee dagen later berichtte de opkooper S. Velleman aan de marechaussee dat de 33-jarige sjou werman Harmen H. hem een staaf lood van 14 kilo te koop had aangeboden. De koopman vertrouwde het zaakje niet, doch hield zich van den domme en verklaarde Harmen dat hg f 3.50 voor het lood wilde geven, doch betaalde hem slechts f 2 uit, terwgl Harmen de rest ’s middags bg hem kon halen. Natuurlgk kreeg hg die rest niet, de marechaussee verscheen en nam een hoeveelheid gesmolten lood van onge veer het gewicht der staaf in beslag. Harmen had zich thans voor diefstal te verantwoorden. De man, die vrg dronken was, ontkende. Hg had het lood van een onbekenden schipper gekocht: „’kben nel zoo onschuldig, al zal ik mgn handen af- Sibbeles de Roos te Stavoren. Perc. 112 Huizinge met bijgelegen kamp weiland f3375. Perc. 13 (10.2 pdm.) p. pdm. f 852. Perc. 14 (7.9 pdm.) p. pdm. f 766. Perc. 15 (5 pdm.) p. pdm. f814. Perc. 115 gekocht door H. R. Visser te Molkwerum voor samen f 22192.40. Perc. 16 (5.4 pdm.) p. pdm. f710, koo- per J. A. de Boer te Stavoren. Perc. 17 (5.5 pdm.) p. pdm. f697, koo- par P. H. de Jong te Stavoren. Perc. 18 (3.6 pdm.) p» pdm. f476 en perc. 19 (3,5 pdm.) p. pdm. f 411, kooper H. I. -de Roos te Tjerkgaast. Perc. 20 (2.4 pdm.) p. pdm. f307, koo per R. K. B&jema te Koudum. Perc. 21 (23/4 pdm.) p. pdm. f250, koo per A. v. d. Sluis te Stavoren. Perc. 22 (3 pdm.) p. pdm. f 550, kooper H. J. de Roos te Tjerkgaast. Totaal f36061.70. B. Burgerhuis en bouwterrein Perc. 23 en 24 f 1346, kooper H. Aibertsma te Stavoren. CL Twee stukken weiland onder Molk werum voor den heer H. Schurer te Eibergen. Perc. 25 (6.1 pdm.) p. pdm f 400, koo per R. K. Bajema te Koudum. Perc. 26 (7.5 pdm.) p. pdm. f 380, |koo- per B. P. de Boer te Koudum. Zitting van Woensdag 29 Sept. Een oude zaak was het welke Woensdag allen te Sneek woonachtig, voor de ters te Leeuwarden bracht. In 1912 werkten zg allen in de Steen fabriek en houtzagerij van de firma K. ter Horst. In Juli van dat jaar naifien zg ver scheidene stukken metaal lood, koper en zink weg, dat afkomstig was var oude, afgekeurde machines. De zaak kwam uit, en de eerste twee namen de vlucht naar Duitschland. De mobilisatie deed hen terugkeeren en nu stonden alle drie terecht. Zg bekendenhet weggenomene werd niet meer gebruikt, ’t zwierf al jaren in de fa briek rond. De officier was, met het oog op de vol ledige bekentenis van beklaagden en op de omstandigheid, dat ze door hun gedrag het bewjjs hebben gegeven, zich te willen be teren van oordeel, dat er in dezen aanlei ding was, geen gevangenisstraf te vragen. Eisch f 15 boete of 30 dagen hechtenis. Beklaagden hadden hierop geen aanmer king. De officier achtte, niettegenstaande de ontkentenis van beklaagde, het bewgs voor diens schuld geleverd en vorderde veroor- deeling tot 3 maanden gevangenisstraf. In de zitting der rechtbank van tember heeft o. a. terechtgestaan: Auke B., 35 jaar, zonder beroep, voor diefstal te Sneek. Eisch 6 maanden gevan genisstraf en tot die straf veroordeeld. GOËNGA, 30 Sept. De Zangvereeniging >Zanglust en dagavond hare repetities in de O. L. school te Goënga onder leiding van den nieuw benoemden directeur E. v. d. Meulen, hoofd der schooi aldaar, ’t Is te wenschen dat er een flink aantal liederen wordt geleerd, om den komenden winter een uitvoering te houden voor de dorpen Goënga, Gauw en Offiogawier. In den ouderdom van 70 jaar is te Idaard overleden dr. J. A. Bruins, predikant bg de Ned. Herv. gemeente aldaar. Dr. Bruins was lid en secretaris van het provinciaal kerkbestuur van Friesland (sinds 1895) lid van de algemeene synodale com missie en adviseur, voor Friesland in ker- kelgke zaken. Hg droeg het ridderkruis in de orde van Oranje-Nassau. Onze regeering heeft, naar aanleiding van het trekken van Duitsche luchtschepen over Nederlandsch gebied, een ernstig ver toog tot de Duitsche regeering gericht, daarbg tevens de verwachting uitsprekende, dat afdoende maatregelen zullen worden genomen, om de herhaling van zoodanige gebiedsschendingen te voorkomen. Oorlogsnieuws. II! Iwl ffl 111! NIEUWE SOEffl COURANT i. I ffl Wai 2 Ocfc 1315 2.) HOOFDSTUK II. HOOFDSTUK III. aan de met een v'ordt Vtrvulo^ riep Weedom ontzet. zei hij, „ik geloof dat er meer achter DOOK PAUL URQUHART. „Dat is onmogelijk/ In het lijkenhuis kregen Poole en Weedom toestemming, de vermoorde te zien. Toen het laken opgeslagen was, stapte Weedom voor waarts en keek naar het bleeke gelaat. „Wel mijnheer?” vroeg de inspecteur. „De dame is mij volkomen onbekend” ant woordde Weedom rustig. Teleurgesteld bedekte de inspecteur het lichaam. „Pas op, Lionel,” fluisterde Poole, toen ze achter den inspecteur liepen. „Er zal meer gevraagd worden. Probeer niet iets te ver bergen.” Weedom antwoordde niet. „Dus U kunt ons niet helpen U zag de dame nooit „Nooit,” antwoordde Weedom beslist. Lionel Weedom zag zijn bezoeker verwon derd aan, doch zoodra hij over zijn verwon dering heen was, sloeg hij hem de revolver zit, dan wij denken ’t bloempje op haar schou der toch was met Indische kleurstof geteekend. De dokter die het lijk onderzocht is lang in ludië geweest en heeft ontdekt, dat de dood is veroorzaakt door een Indische vergiftige vloei ssof, die alleen bij de inlanders en en kele Europeanen bekend is. De stof verspreidt zich zeer vlug; een lichte schram is al vol doende. Het is dus moord en we zullen de justitie zooveel mogelijk moeten inlichten. Er zal een onderzoek ingesteld worden. Misschien zelfs is het al begonnen.” De telefoon’ belde en Lionel nam de hoorn. Er kwam een trek van verwondering op zijn gelaat, terwijl hij belangstellend luisterde. „Wacht even,” riep hij, doch hierop werd blijkbaar geen antwoord gegeven. „Ga mee Stan,” riep hij, „roep een taxi en laten we gaan.” Hij ging terug naar zijn kamer en vond twee goudstukken op tafel. Hij nam ze op en borg ze zorgvuldig weg niet by zijn ander geld. Hij ging door met zijn studies, doch het ging niet van harte. „Waarom liet ik haar gaan,” mompelde hij, terwijl hij zichzelf betrapte op een verlangen, haar weer te zien. Hij kwam terug in zijn zitkamer en wilde juist het electrische licht uitdraaien en weggaan, toen een stem in de gang vroeg„Dokter Weedom, geloof ik Hij wachtte in de meening dat er een hieuwe patient kwam. Het was een man met een gunstig voor komen en goed gekleed, op h«t oog een gent leman dus, die in de deurpost verscheen. „U is juist thuisgekomen vermoed ik vroeg de man wijzend op den hoed, die Wee dom in de hand hield. Weedom antwoordde niet. Zijn gaan en komen ging dezen vreemde niet aan, meende hij. De man herhaalde zijn vraag eenigszins anders. „Was U vroeg hg. „Ik zie dat Uw telefoon niet intact is,” en hij wees naar het toestel. „Ik geloof dat het beter is, wanneer U mij zegt waarmede ik U van dienst kan zijn,” Zenuwachtige dyspepsie. De zenuwachtige storingen der spijsvertering komen bij zeer vele personen*voor in dezen tijd, waarin ons aller zenuwen op zulk een zwaren proef worden gesteld. De zenuwachtige dyspep sie is een ziekte der zenuwen en niet een ziekte der maag zooals velen meenen. De zieke verteert zijn voedsel slecht en het is niet zeldzaam hem den volgenden dag vrij te zien van alle ongemakken die met een slechte spijsvertering gepaard gaan. Dit komt doordat de zenuwtoestand van den zieke veranderd is. De kwaal komt bij buien, die onregelmatig ver schijnen, maar bijna altijd saam willen meteen tijdperk van zenuwachtigheid Zij die aan zenuwachtige dyspepsie lijden, hebben een soort van vrees tegen dat zij aan tafel gaan en eten zonder eetlust. Nadat de maaltijd voorbij is of wel reeds na enkel een weinig voedsel te hebben opgenomen, krijgen zij maagkrampen, walgingen en zeer dikwijls brakingen. Bij sommigen is alleen het gezicht van voedsel voldoende om walgingen en bra kingen voort te brengen. De Pink Pillen zijn bijzonder gunstig voor de genezing der zenuwachtige dyspepsie. Zij bezitten immers eenonvergelijkeliike genezende werking op de zenuwcentra. En wij herhalen het dat bij de zenuwachtige dyspepsie de ze nuwen ziek zijn en niet de maag. De zieke die de Pink Pillen neemt, zal zijne zenuwachtige dyspepsie genezen en bovendien, dank zij hunne zoo overvloedig gebleken eigen schappen om nieuwe krachten te geven, zal hij zijn lichaamsgestel, dat door de drukken de ziekte zwaar was aangetast, zeer spoedig weer tot volle kracht brengen. De Pink Pillen geven altijd de beste resul taten bij alle ziekten voorkomend uit verslap ping van het bloed of verzwakking van het zenuwstelselbloedarmoede, bleekzucht, schele hoofdpijnen, zenuwpijnen, maagkwalen, rheu- matiek. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k fl.75 per doos en f 9 per zes doozen bij het Hoofdbureau der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam. Voor Sneek en Omstreken bij de heeren Joh. W. Meijer en B. Meindersma te Sneek en bij alle goede Apotheken en Drogisterijen. Onderlinge Operatie-Verzekering»- vereeniging van Middenstand. van volgende Te Parijs beginnen de gewonden te arrivee- ren uit den slag aan het front in Champagne. Van hen krijgt men de eerste berichten over het begin van het groote offensief. De eer van den aanval te hebben geopend komt toe aan de vermetele koloniale troepen, aangevoerd door generaal Marchand. De mannen renden met omstuimigheid het terrein tusschen de linies over om aan te vallen. Marchand viel met een gevaarlijke wond in het onderlijf maar zijn mannen snelden, met een onweer staanbare onstuimigheid verder naar do voorste „Geen uur geleden sneed ik dat teeken zelf uit den schouder.” „Je moet je vergissen” antwoordde Poole. „Kijk zelf maar. Ik.zal de politie waarschu wen, dan is het tijds genoeg om te spreken.” „Spreken En Weedom beloofde niet te zullen spreken nooit. Hij greep zijn neef bij den arm, toen hij naar de telefoon liep. „Ik mag niet spreken,” zei hij toen, „ik beloofde het op mijn woord en door de emotie is het mij ontvallen. Je zult erover zwijgen nietwaar Je zult het vergeten Poole keek den man aan, met wien hij steeds had omgegaan alsof het zijn broer was. Hij kende de ernst van Weedom. Zelf wist hij niets meer, dan dat deze vrouw dood in zijn kamer lag. In hoeverre was Weedom ingewijd in dit geheim Hij zou het hem willen vra gen, doch de moed ontbrak hem. Lionel begreep zijn gedachtengang. „Ik verzeker je, dat er geen enkele reden was, die geheimhouding niet te verzekeren. Wil je dat aannemen zonder verder te vragen „Zeker,” antwoordde Poole overtuigd. „Ik zal zwijgen, totdat jij mij toestaat te spreken.” „Het beste wat je doen kunt is heengaan. Je bent heelemaal in de war.” „Ga dus naar huis, de afloop zal ik je me- dedeelen.” Mot een blik op het lijk waggelde Weedom de kamer uit. Poole waarschuwde de politie. Hij vertelde, dat hij, na zijn neef verlaten te hebben, naar boven ging en daar over een lichaam gestrui keld was, dat in de gang lag. Geen enkel 1 1 ,_J 1 J 1 J J werd naar het lijkenhuis vervoerd. Meer kon men dien avond niet doen. Den volgenden morgen kwam Poole met een ontdaan gezicht bij Weedom. „Li,” zei hij, „ik geloof dat er meer achter —Perthes—Massiges. Ongeveer een uur later mengde zich ook zwaar geschut in den strijd, mortieren, houwitsers en zware kanonnen, die een onafgebroken stroom projectielen over de Duitsche linies wierpen. De Duitsche com mandant, die een aanval verwachtte, liet uit Somme-Py en uit het verder achterwaarts gelegen Aure versterkingen naar de voorste linies komen. Nadat het geschutvuur onge veer 4 tot 5 uur onafgebroken had voortge duurd, trad een kleine pauze in het artillerie vuur in. De Duitsche officieren lieten alles gereed maken om den aanval af te wachten, maar deze bleef uit. Na een uur ongeveer Vriendschap* begon Woens-* begon het artillerievuur opnieuw, nu in nog - 5ter^er mate, zoo mogelijk. De lucht was zwart van de massa's projectielen, die zonder op houden van de Fransche linies kwamen aan- zuizen; het geratel en gedonder der mitrail- Duitsche linie. Daarbij lieten zij verscheiden groepen Duitschers, die zich in opzichzelf staande, vooruitgeschoven versterkingen be vonden, achter zich. De aanval was zóó over weldigend, dat de Fransche bereden koloniale* troepen, onder aanvoering van Marchand’s voornaamsten helper, generaal Baratier, voor de eerste maal sinds maanden in den strijd aan het westelijke front, weer eens in actie konden komen. Het optreden van de ruitery is ongetwijfeld de verklaring voor het feit dat in zoo korten tijd een zoo groot aantal gevangenen is ge- maakt op een zoo klein front. Na door de eerste linie van vooruitgeschoven stellingen te zijn heengebroken, drongen de aanvallers met zóó groote snelheid verder, dat zij niette genstaande den verwoesten tegenstand des vijands konden doordringen tot de artille- leurs en kanonnen was om razend te worden, riestellingen van den tegenstander, waar zij de kanonnen omringd vonden door een hete rogene verzameling Duitschers van alle wape nen, die uit de loopgraven waren gevlucht, omsingeld werden en gevangen genomen zijn. Alle dagbladcorrespondenten hebben het over de gevangenen. De meesten schenen, niettegenstaande hun vermoeidheid, goedgestemd te wezen. Een leger dat uit zulke bestanddeelen be staat moet niet worden onderschat; maar het is onmogelijk om zich niet af te vragen of de krijgsmansgeest van deze lieden wel op een zelfde hoogte staat met hun lichaamsgesteld heid en hun onmiskenbare goede africhting. Heele compagnieën van hen waren afgesneden en gevangen genomen, en bijna niet een op de vijftig had ook maar eenige kwetsuur. Het leek of zij zich in werkelijkheid opgelucht voelden, gevangen genomen te zijn en daar door uit de oorlogshel te komen. Het is moei- lijk van Britsche of Fransche troepen zich voor te stellen, dat die een dergelijke toestand op precies dezelfden manier zouden hebben ge accepteerd. Brand en ontploffing ep een Italiaansch linieschip. Een brand, gevolgd door oen ontploffing, is uitgebroken aan boord van het Italiaansche linieschip Benedetto Brin. Da achtersteven vloog in de lucht. De kanonnen enz. worden geborgen. Totnogtoe zijn 8 officieren on £79 manschap pen gered. Schout-bij-nacht Rubin de Cervin is onder de slachtoffers. De brand is slechts aan een toeval te wijten. De Benedetto Brin, een linieschip van 13.400 ton, was in 1901 van stapel geloopen. Hat schip voerde o. m. 4 st. t- 30.5, 4 st. v. 20.3 en 12 st. v. 15 c.M. De bemanning telde 820 koppen. Van wel-ingelichte zijde krijgt de cor respondent van de Times te St. Petersburg bevestiging van een bericht, dat het 41e Duit sche legerkorps overvallen zou zijn door het overstroomen van de moerassen by Pinsk. Het legerkorps kon niet meer ontkomen en men gelooft, dat het geheel is omgekomen. Het Japansche blad Asahi Sjimboen, dat te Tokio verschijnt, schrijft naar aanlei ding van het feit, dat Japan Rusland van mu nitie voorziet Op 12 Augustus bezocht de Russische ge zant graaf Okoema, Japan’s eersten minister, om officieel te vragen of Japan Rusland aan een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal wilde helpen. Een week later werd er ministerraad gehouden en na lange beraadslaging werd be sloten het verzoek van Rusland in te willigen. De eerste minister en de minister van oorlog onderwierpen de kwestie aan het oordeel van den keizer en bespraken voorts met de gezan ten van Engeland, Frankrijk en Rusland, op v elke wijze de zaak uitgevoerd zou worden. In den ministerraad van 26 Augustus werd het program der bondgenooten aangenomen. De staatsfabrieken te Tokio en te Osaka moe ten vergroot worden om hun productievermo gen uit te breiden. Naar Reuter uit Kopenhagen seint, heeft de Reederij Brusgaard te Drammen in Noor wegen, wegens buitengewone drukte op de scheepswerven in Scandinavië, den bouw van Diefstal wan lood. Een oude zaak. een half uur geleden thuis sngde.“ Vonnis. Dr, J. A> Bruins, f De Duitsche luchtvaart. Beroovlng van sen automobilist. Eenigen tijd geleden werd in de bladen mel ding gemaakt van een geheimzinnige berooving van een automobilist nabij Millingen, die een voorbijganger in zijn auto zou hebben opgeno men, door dezen verdoofd en daarop beroofd zou zijn, waarna de man den volgenden mor gen in bewusteloozen toestand zou zijn gewonden. Voor de rechtbank te Zutphen bleek eergis teren, dat de zaak zich geheel anders beeft toegedragen. Wegens diefstal had zich te ver antwoorden de 20-jarige rijwielhersteller W. F. uit Apeldoorn. Deze zag op den avond van 31 Augustus een auto aan den weg staan; be stuurder trachtte tevergeefs den wagen weer aan den gang te krijgen. Beklaagde hielp, en wist de auto weer vooruit te krijgen. Hij reed verder mee, doch de zwaar beschonken auto mobilist stuurde kort daarop den wagen in een zandweg en viel daar in slaap. Van deze ge legenheid maakte beklaagde, die mede gebruikt had van een flesch oude klare, die de auto mobilist bij zieh had en aansprak, misbruik door den beschonkeno een horloge met ketting, een portemonnaie met drie gulden en een si garenkoker af te nemen en er mee te verdwijnen. Beklaagde bekende, in verband met de om standigheden werd een lichte straf, 3 maanden gevangenisstraf, tegen hem- geëischt. Uit het getuigenverhoor bleek, dat da auto mobilist, de 53-jarige J. K., zonder beroep te Wassenaar, van Amersfoort af zoo woest had gereden in zijn dronkenschap, dat de voorplaat van de auto gloeide. Hijzelf wist zich van het geval niets meer te herinneren. Het O. M. merkte op, dat deze affaire dezen autobestuurder wel eens zijn rijbewijskan kosten. Het Fransch-Engelsche offensief. Van Duitsche zijde ontvangt men over het Fransch-Engelsche offensief bij Souain en Per thes de volgende mededeelingen Zaterdagmorgen om 5 uur word het gevecht begonnen, aanvankelijk met een beschieting door licht geschut, in de geheele strook Souain uit de hand. De man glimlachte. „Excuseer mijn optreden,” zei hij, „ik ben wat driftig.” „Juist,” antwoordde Weedom. „F echter dat de politie U wel zal kalmeeren.” En terstond begon hij de telefoon in orde te brengen^ Toen de man dit zag greep hij zijn hoed en verdween plotseling, zonder acht te slaan op de revolver, die op de grond lag. Weedom hing de hoorn van het toestel op. De man naloopen wilde hij niethij nam dus kalmpjes zijn hoed en stok, deed het licht uit en ging naar Lincoln’s Inn, waar hij alras op bezoek was bij Stanley Poole. Deze begon zijn neef te plagen over zijn bloem," antwoordde Poole. „Wat donter staat ontmoeting van ’s middags, doch Weedom, die het op het witte vleesch.” vermoedde dat dit alles in verband zou staan 1'"*' 4 met zijn geheimzinnige patiënte, ging er niet op in en begon over iets anders. Ook over den driftigen man sprak hij geen woord. Ten slotte gingen zij uit en keerden eerst laat te rug. ’t Was Weedom’s gewoonte, dan nog even met Poole mede naar boven te gaan, doch dezen avond nam hij een taxi en reed direct door naar huis. „Iemand geweest?” vroeg hij zijn bediende. „Ja mijnheer. Een dame, die U spreken wildedaarom heb ik haar gezegd, dat U naar mijnheer Poole was gegaan.” „Zij scheen hoogst onaangenaam getroffen, doordat U er niet was.” Nog was de bediende niet uitgesproken, of de telefoon ging. Weedom luisterde. „Is dokter Weedom al thuis werd er ze nuwachtig gevraagd. „Ja, U spreekt met hem.” „Met Poole. Kom direct hier, kerel. Ik kan je per telefoon niet zeggen wat er hand is, maar kom oogenblikkelijk.” Weedom snelde naar de dettr. De angst die in de stem van zijn neef lag maakte hem ook bevreesd. Hij nam een auto en was in enkele minuten bij Poole. Deze wachtte doodsbleek in de gang. Door de geopende deur zag Weedom een lichaam op de vloer liggen. Een wijde mantel, die hij reeds meer gezien had dien avond, trok zijn aandacht. Het gezicht ervan deed hem beven. Hij lichtte de voile op en zag oogopslag, dat hier een doode lag. „Licht, Stanley, licht,” riep hij. „Kijk naar den rechterschouder en zeg me watje ziet,” herkenningstceken was aanwezig; de doode vervolgde hij terwijl hij het lijk opbeurde. „Een kleine getatoeëerde teekening van een merkte Weedom op. „Dat zou zijn door mgn vraag te beant woorden.” Weedom wilde geen woorden verspillen. „Hebt U medische hulp noodig, dan kan ik U van dienst zijn en verder geef ik geen uitlegging van de wijze waarop ik mijn tijd doorbreng.” „Ik zal betalen en wil iets weten over een uwer patiënten.” „Daarover spreek ik nooit met anderen,” antwoordde Weedom bits, naar de deur gaande. De andere hield hem tegen, doch Weedom gaf hem een gevoelige slag tegen zijn arm. Toen stak de man zijn andere hand in de zak en Weedom keek in den loop van een revolver. Alle mijnen, die de Duitschers voor hunne stellingen hadden aangelegd, waren door de Fransehe granaten getroffen en ontploft, de draadversperringen waren vernield, zoodat voor de loopgraven een onontwarbaar kluwen van draad ordeloos dooreen lag en hing. Een on telbaar aantal luchtmijnen werden uit de Fran sche linies geworpen en suisden door de lucht. Des namiddags 'bn des avonds werd telkens het vuren wat minder, doch hernam dan ge leidelijk weder de volle kracht, zonder dat de aanval werd ondernomen. Het artillerievuur duurde den geheelen nacht onverminderd voort. Duizenden kanonnen van allerlei soort namen er aan deel. Het gedonder van het geschut was zoo ontzettend, dat den wachtposten in de Duitsche linies hooren en zien verging en dat men zelfs achter de tweede linie zijn eigen woorden niet kon verstaan. Door dit voort durend hevige schieten werd het geheele ter rein zoo met granaten en bommen overstroomd, dat letterlijk niets ongeschonden bleef. Alle loopgraven, voorlinies, luisterposten, wolfskui len, alles wat in het terrein wag gegraven of gebouwd, werd met den grond gelijk gemaakt. Zondagmorgen verflauwde het vuren wat tegen het aanbreken van den dag, en om 5 uur ongeveer stormden Franschen en Engel- schen naar de Duitsche stellingen. Tot vijf maal toe werd de aanval afgeslagen onder het zware vuur van de Duitsche artillerie, en som tijds drongen de aanvallers in de stellingen der Duitschers' door en ontstonden woeste .gevech ten van man tegen man, waarin beide partyen ontzettende verliezen leden. Toen de Fran schen voor de zesde maal tot den aanval over gingen, ontruimden de Duitsche troepen de volkomen vernielde en onhoudbaar geworden eerste linie en trokken zich in de tweede posi tie terug. Bij den zesden aanval konden de Franschen' zich in de ontruimde Duitsche stel- lingën vastzetten en tot den aanval op de vol gende linies overgaan. Doch deze werd afge slagen, daar hier de verdedigingswerken en versperringen, die door het vuur weinig had den geleden, nog bijna geheel intact waren, en bovendien hier het meer achterwaarts ge plaatste Duitsche zware geschut zich in den strijd kon mengen. De aanval op de tweede linie kon hier niet worden voortgezet. De Duitsche troepen waren tusschen Souain en Massiges ongeveer 3 a 4 kilometer terugge gaan. Hunt e stellingen loopen nu ten zuiden van Navals, van de Butte de Souain, van Tahurer, Ripont en Uernaytusschen Navals en Souain loopen zij bijna loodrecht naar het zuiden, evenals tusschen Ripont en Rouvroy en Virginie. De Engelsche correspondenten vertellen de groote slag in Champagne nog het

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 5