Ob Eurnpeesche Coring. W¥M BRITSERADEEL Nieuwstijdingen. Ingezonden. Per Telegraaf. I Verdronken. Oorlogsnieuws. - 450 - 275 -1115 - 275 - 275 - 375 - 425 f 3590 van slagen i i I een En in een vergadering met goslo'en deuren werd de heer Commissaris der Koningin ontvangen. Nadat deze te 12 uur het gemeentehuis heeft verlaten wordt in eene openbare vergadering behandeld Toeslag thans. I 1 i i i 1 1 1 1 1 i en de Be- ’t noordoosten f 250 - 350 - 235 -1115 - 225 - 225 - 325 - 325 f 3050 Het Bestuur A. F. HINGST, Voorzitter. J. HUGES, Penningm. DIRK J. BOUMA, Secret. RAADSVERGADERING van op Dinsdag 12 October 1915. Woudsend Heeg Oudega Blauwhuis Tirns Scharnegoutum Oppenhuizen Hommerts-J utrij p Vrijdag 15 Oct a.s. hoopt de heer H. Volbeda, lampenist bij de H.IJ.S.M. al hier de dag te gedenken waarop hg voor 25 jaar bjj genoemde maatschappij in dienst trad. Voor de universiteit is de oorlog vooral ook financieel, een zware beproeving; niet het minst ook voor de kamerverhuursters en verhuurders, van wie er velen geruïneerd zijn. Kort gemengd Nieuws Bij het baggeren van een sloot heeft een Bezoek Commissaris der Koningin. Ter eeie vb"het, b.z, k van den Com missaris der Koningin asu onze plaats waaide heden d.i vl.g van onze toren en van de gcuu-nt-hu zen van Sneek en Wjjm- britseradeel. Ten raadhuize van beide ge meenten werd de Commissaris door B. en W. en raadsleden ontvangen, terwijl gele genheid bestond tot audiëntie. De Commis saris bezocht heden nog de gemeenten Bols- ward en Wonseradeel. Vrjjdag 15 Oct meer dan een daartoe strekkend wetsvoorstel bjj de Staten-Gena- raal in te dienen, ter versterking van ’s lands financiën. Inbrekersbende gesnapt. Onlangs werd bjj de politie aangifte ge daan van inbraken ten huize van freule Gevers Deynoot, minister Treub en andóren in Den Haag. Inbraken werden ook gemeld uit Alk maar, Boskoop en Santpoort. Da recherche kwam er achter, dat in het café van zekeren Blomsma. op de Groote Markt in Den Haag, beruchte personen kwamen, waarschjjuljjk niet onkundig aan deze inbraken. Bjj huiszoeking werden gevonden een groot aantal inbrekerswerktuigen, beneveng kleedingstukken, handschoenen en wapens mijn vrienden, die me zullen verdedigen”. Nu zou ik, uit het prozaische Goënga, Sneek nog moeten verdedigen tegen zulke malle praat jes. Geachte heer uit Toppenbiïzen, als u nu eens weer tegen iemand schrijft in de courant, lees uw stukje dan toch een paar maal over, dan bestaat er gegronde hoop, dat je jezelf niet zoo belachelijk maakt. En verder, of zoo iemand een ander ook nog een gemoedelijke raad moet geven? ’t is misschien goed bedoeld, maar waar lijk, met dergelijke dingen is 't beter te wachten. U, M. de R., dankende voor de plaatsing, Uw corr. GOËNGA. (Debat gesloten Red.) ,,Hulp In Nood”. Geachte Redactie! Door dezen zeggen wg u vriendelijk dank voor uwe welwillendheid, de vorige week onzen tolk te zijn geweest inzake de finantiëele moei lijkheid van „Hulp in Nood”. Met hartelijken dank aan de milde gevers is het ons een genoegen te kunnen melden dat ons door 17 geachte ingezetenen een bedrag van f 323 is toegezonden. De specifieke opgave der ontvangen sommen zullen worden opgenomen in het jaarverslag. Helaas is het ontvangen bedrag nog niet voldoende om het tekort te dokken.Straks, op einde October eindigt het boekjaar 1914/1915 moge het zijn dat ons nog meerdere gelden worden ingezonden, opdat onze rekening als dan er beter zal uitzien dan nu nog het ge val is. Wij twijfelen er niet aan of hier ter stede zijn meer, veel meer dan 17 ingezetenen die, zoo geen grootere dan toch wel kleinere bedragen zouden kunnen en zouden willen af staan voor het verschaffen van hulp in nood en daarom, geachte Redactie hebben wij de vrijmoedigheid nogmaals bij u aan te kloppen met vriéndelijk verzoek tót opname van dit schrijven in uw geëerd blad. Met hoogachting, De openbare muziekuitvoeringen. M. de R. De Toppen hüster is zoo beleefd nog een kort antwoord te plaatsen in ’t nummer van 9 Oct. Dat dit kort zou wezen, verwachtte ik wel, want er was werkelijk niet veel zakelijks te gen in te brengen. Dat de schrijver nu ech ter zulk malle dingen doet, als mij blijkt, had ik niet kunnen denken. Nu toch schrijft hij De Sneekers kannen zelf hun vuil wel vegen en behoeven daarvoor geen hulp enz.Hoe heb ik ’t nu met den schrijver van Toppenhuzen? De Toppenhuster die, nota bene, niet uitstaan kon dat ik iets schreef over joelende en tierende meisjes die man spreekt nu van Sneeker vuil. Het feit, waar ik over schreef, brengt hij nu terug onder een rubriek Sneeker vuil. Sneek mag wel zeggen: „Bewaar me tegen On een mijn geloopen. IJMUIDEN, 12 Oct. De logger M. A. 47 De Ruyter, van Maassluis is bij Doggersbank op een mijn goloopen en gezonken. Van de 13 opvarenden kwam 1 man bij de ontploffing om en worden 5 vermist. ROTTERDAM, 12 Oct. Een bootje waarin 20 werklieden is op de rivier omgeslagen. Twee verdronken. Ontvlucht. ENKHUIZEN, 12 Oct. Met een Urker botter is een Engelsch officier van Urk naar hier ge vlucht. Vermoedelijk is hij van hier per spoor vertrokken. Men heeft geen spoor van hem ontdekt. 600 man gevangen genomen. De bloedige verliezen van den vijand ziin uiterst groot. De Donau-flottille heeft een aantal riviermij- nen en Russische zeemjjnen opgevischt. LONDEN, 11 October. (N. R. 0.) De Daily Telegraph verneemt dd. Vrijdag uit Nisj (het telegram is met vertraging gekomen), dat op het noordelijke front in Servië het offensief van de Duitschers en Oostonrijkers met bui tengewone hevigheid is voortgezet. Bij Obrenovats namen talrijke strijdkrachten aan het gevecht deeleen geheel regiment van den vijand werd daar volkomen vernietigd met een bajonet-aanval, nadat eerst de schip brug, waarover de vijand de rivier was over gekomen, achter hem was vernield door de Servische artillerie. Gistermorgen (Donderdag) drong de vijand de stad binnen en er vonden allerbloedigste straatgevechten plaats. De vreedzame inwoners werden door den aanval verrast en namen de vlucht, maar daar de wegen die uit de stad leidden onaf gebroken onder artillerievuur werden genomen, kwamen vele vluchtelingen vooral vrouwen en kinderen om. De Duitsche troepen, die bij Ram de Donau waren overgekomen, werden totaal verslagen. De Servische aanvoerder, die daar de verdedi ging had geleid, rapporteerde dat de plek waar de Duitschers geland waren, zoodanig met lijken was bedekt, dat wij niet voorwaarts konden komen, zonder over de lijken te loopen. Het gebruik van reusachtige munitievoorra- den voor de overgang is noodzakelijk. Men moet tot de slotsom komen, dat het lang uitgestelde offensief van de Oostenrijkers, Hongaren en Duitschers tegen Servië be gonnen is en spoedig in volle werking zal zijn. Het moreel van do Servische' troepen is. even hoog gestemd als ooit en hun eerste succesvolle gevechten met de Duitschers en de zware artillerie van laatstgenoemden, zal den goeden geest onder die bewonderenswaar- dige boeren-soldaten nog hooger stemmen. WEENEN, 11 Oct. (Off.) De Russsische aanval is gisteren aan ons noordoostelijk front aanmerkelijk minder hevig geworden. De vijand heeft nog eenige aanvallen gedaan op onze linie aan de Strypa, die voor hem op een volkomen .mislukking uitliepen. In het gebied tusschen Zaleznica neden-Styr is de vijand naar teruggeworpen. PETROGRAD, (P.T.A.) 11 October. Vol gens de laatste berichten hebben de Russen aan de Strypa het vijandelijk front doorge broken. 2000 man en 60 officieren werden, tot nu toe gevangen genomen, 4 kanonnen en 10 machinegeweren veroverd. Het succes ont wikkelt zich verder. De strijd tegen Servië. BERLIJN, off. 12 Oct. De aanval tegen Servië gaat voorwaarts. Semendria is genomen. LONDEN 12 Oct. Volgens berichten heb ben 2 Bulgaarsche divisies de Serven aange vallen aan den spoorweg Wranja-Nisch. Griekenland. ATHENE, 12 Oct. In de Kamer heeft de minister president Zaimes medegedeeld dat Griekenland thans een gewapende neutraliteit zou in acht nemen, en haar verdere houding zou bepalen naar de ontwikkeling der gebeur tenissen welke de regeering met aandacht volgt. Venizelos verklaarde dat de Kamer dit minis terie zou steunen, wanneer het de besluiten door de Kamer genomen tot grondslag van zijn politiek nam. BERLIJN, 12 Oct. (Off.) Aanvallen der Franschen bij Souchez efi in Champagne wer den met zware verliezen voor den vijand af geslagen. Bij Dunaburg namen wij over een front van 21/2 K.M. een Russische stelling en maakten wij 367 gevangenen. Bij de legergroep-Prins van Beieren toestand onveranderd. Voor de groep-Von Linsingen ruimde de Russische cavalerie het veld. Bij de Duitsche troepen van generaal Bothmer is de toestand onveranderd. LONDEN, 12 Oct. Volgens de laatste be richten worden groote troepenmassa’s te Salo- niki geconcentreerd en gaan zij niet direct door naar Servie. ATHENE, 11 Oct. Aan de Bulgaarsche kust is een sterk Engelsch eskader verschenen. 1 PARIJS, 11 Oct. Zeer belangrijke vorderin gen hebben onze troepen gemaakt ten W. van en in Champagne werden 208 man gevangen ge nomen. werkman te Naarden het lijk van een vermist kind opgehaald. Maandagmorgen is van het dak van een perceel aan de Kuyperstraat te Amsterdam een schilder naar beneden gevallen, die on middellijk dood was. In de Vereenigde Staten zal een nieuwe fabriek van 12000000 gulden worden gebouwd, welke zich alleen zal bezighouden met het fabriceeren van door eene regeeringscommissie aangenomen nieuwe vindingen op oorlogs gebied. Om de fabriek komt een hooge muur met nog prikkeldraadafrastering, welke dag en nacht door gewapende schidwachten zal wor den bewaakt. De Holland che grenswacht te Mesch (Limburg) heeft «twee Belgische^ vrouwen (smokkelaars) doodgeschoten. Door het uitvoerverbod is de prijs der eieren met ongeveer de helft gedaald, n.l. van ongeveer tien op vijf cent. In de Betuwe wordt gedroogd kersen blad opgekocht, dat in Duitschland en België in een quantum van 2 tot 5 pet. gebruikt wordt om de sigarettentabak te kruiden. Volgens rapport van den IJmuider stoom- treiler Ocean 3 zijn nabij de Doggersbank vijf Duitsche stoomtreilers aangehouden en opge bracht. De Nederlandsche Bijbelcommissie heeft in ’t afgeloopen boekjaar, dat loopt van 1 Ju li ’14 tot 30 Juni ’15, 798 Bijbels en 1959 Nieuwe Testamenten verkocht. De voorraad N. T. is hierdoor voor drie kwart uitverkocht. Souchez, bij de redoute de Givenchy. Daar De algemeene toestand. Belgrado genomen. De algemeene toestand is sedert ons laatste overzicht betrekkelijk weinig veranderd, alleen is Belgrado door de Duitsch-Oostenrijksche troepen onder veldmaarschalk von Mackensen welbekend van het Russische front ge nomen. Wij volstaan er ditmaal mede de sa- menvatting van den toestand te geven zooals de N. Rott. Crt. die bericht. „De centralen hebben na een hevigen tegen stand der Serviërs Belgrado genomen en den overtocht over den Donau wordt voortgezet. De vermeestering van Belgrado is uit mili- I tair oogpunt van minder beteekenis. Belgrado I b 1 ij ft echter de hoofdstad van Servië etf in zoover maakt de val van de stad toch indruk. Reuter acht het, zonderling genoeg, niet noodig de officieele Servische berichten over het krijgsbedrijf telegrafisch te verspreiden. Een bericht van Vrijdag uit Nisj»leert ons, dat do verliezen der centralen bij het over steken van de rivieren zeer groot zijn geweest, en dat Belgrado niet bezet is, dan nadat de vijandelijke voorhoede vrijwel vernietigd was. In Champagne hebben de Duitschers een te genaanval ondernomen op Tahure, die hen over een frontbreedte van 4 K.M. eenige hon derden meters terrein deed terugwinnen. Zoo luidt althans hun eigen bericht. De Franschen evenwel melden, dat die te genaanval der Duitschers volkomen werd af geslagen, dat zij zelve integendeel ten Noord oosten en ten Zuidoosten van Tahure vorde ringen maakten. Voor het overige van de onderscheidene gevechtsterreinen geen berichten van belang.” Uit Griekenland geen nieuws nog. Gisteren, Maandag, is het nieuwe ministerie voor de Kamer verschenen en daarvan verwacht men nu de berichten. De landing te Salonika. Aan de Petit Parisien wordt uit Athene ge meld, dat het ontschepen van de Fransche en Engelsche troepen te Saloniki geregeld wordt voortgezet. Artillerie-batterijen, afdeelingen genie, detachementen vliegers en hulpdiensten zijn ontscheept en buiten de stad samenge trokken. Do strijdkrachten der bondgenooten worden dagelijks grooter. Zaterdag is er een volledige divisie met artillerie het binnenland ingetrokken. Magrini, een correspondent te Saloniki van de Secolo, te Milaan, seint dat de Serviërs 100,000 man hebben saamgetrokkén, waarvan zij er 20.000 hebben geplaatst langs de spoor lijn Gewgheli-Stroemnitza, waar een aanslag van de Bulgaren gevreesd wordt, met het doel de verbinding Saloniki-Nisj te verbreken. Onder de Fransche aanvoerders te Saloniki zijn schout-bij-nacht Debon, generaal Bailloud, en vice-admiraal Dartige-Tournet. In de ha ven van Saloniki bevinden zich vijf groote oorlogsschepen. Nog talrijke troepentranspor ten worden verwacht uit Moedros, Toulon en Marseille. De Servische minister Vestnics heeft aan een vertegenwoordiger van de Matin gezegd, dat als het landingsleger der entente Servië in staat stolt al zijn troepen tegenover de aan- I vallers uit het noorden te stellen, Servië dit I zal doen zonder zich daarover bezwaard te gevoelen. Een Servische kapitein, die zich op het oogenblik te Parijs bevindt, heeft gezegd Laat de entente op de Bulgaren passen; wij zullen dan zingende ten strijde trekken. Uit Roemenië. .LONDEN, 11 Oct. Aan de Morning Post wordt uit Boekarest gemeldEen vergadering van kamerleden heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin op de regeering een beroep wordt gedaan om de Duitsche pro paganda te onderdrukken en de Roemeensche strijdmacht te mobiliseeren. Bulgarije. BERN, 10 Oct. Men meldt uit Saloniki, dat de Bulgaarsche regeering maatregelen treft om te beletten, dat de Bulgaarsche bevolking in aanraking komt met de troepen der bondge nooten, omdat zjj twijfelt of het Bulgaarsche leger wel trouw zal blijven, wanneer het komt te staan tegenover Fransche, Engelsche en Russische soldaten. Zoo heeft koning Ferdi nand bevel gegeven al de dorpen langs de I Zwarte en Egeïsche Zee te ontruimen. De be woners dier dorpen zullen in het binnenland ondergebracht worden. Vijftigduizend Turken moeten naar Warna en Dadeagatsj gevoerd wprden om de Bulgaarsche kust te verdedigen. LONDEN, 11 Oct. Volgens medodeelingen van .militaire zijde, zullen de elf Bulgaarsche divisies drie legers onder opperbevel van kroon prins Boris vormen. Het eerste leger onder generaal Bogatsjef zal tegen Servië vechten, en naar Uskjub gezonden worden, om den spoorweg uit Nisj naar Saloniki af te snijden. Het tweede leger onder generaal Tontsjef zal tegen Griekenland vechten. Het derde leger onder generaal Teodorof zal de bewegingen van de Roemeniërs in het oog houden. LONDEN, 11 Oct. De Daily Telegraph ver neemt uit BoekarestBulgarije heeft de Roe meensche regeering verzocht voor den -door tocht van 6000 Bulgaren uit Duitschland en Oostenrijk faciliteiten te verleenen. De verte genwoordigers van regeering gevraagd, De heer P. Talsma, Agent van Politie alhier, is alszoodanig benoemd te Hooge- veen. Reglement O.B.W. niet goedgekeurd. Gedeputeerde Staten hebben niet goed gekeurd ’t herzien reglement van ’t Olc Burger Weeshuis alhier. Men zal zich herinneren dat in onzen raac destgds veel aandacht aan deze herziening is geschonken. Ten overstaan van Notaris H. van Hulst te Berlikum werden heden in Café «Schram" bij finale veiling de Sathe en Landen te Ijlst, verhuurd aan Joh. Cnos- I sen, in hun geheel toegewezen aan Cornelia Attema, landbouwer onder Langweer, voor de som van f 77218.10. Ged. Staten van Friesland hebben den heer J. G. W. Kiezebrink te Sneek aange wezen om deskundigen bp stand te verlee- len bjj de voorbereiding van lo. een waterschap over de gronden, gelegen tusschen de Wolvega’stervaart, de Oudetrjjnstervaart, de Scheene en den Boven weg, in de gemeente Weststellingwerf 2o. een waterschap de Boven-Tjonger, omvattende alle gronden welke daarop af wateren 3o. een waterschap, omvattende de gron den van de tegenwoordige waterschappen de Sorremorsterpolder en de Zwette en groe ien tusschen laatstgenoemd waterschap en de Wjjde en Kromme Ee. Benoemd tot tjjd. onderwijzer aan de herhalingschool alhier de heer M. H. der Werf, onderwijzer aan school no. 2. HEEG, 12 Oef. De commissie, belast met het onderzoek inzake de schoolbouw »Ihier kwam gistermiddag bjjeen. Uit de cjjfers van den architect bleek, dat een en ander nog al offers eischte. Derhalve zal eerst nog goed overwogen worden hoe ‘men op zjjn goedkoopst tot zjjn doel kan kométa. LEMMER, 12 Oct. (Per Tel.) Heden morgen tengevolge mist te Mirdumerhoek gestrand ijzeren tjalkschip. Visschers vertrokken ter assistentie. Later: Het gestrande schip was de »Hoop op Zegen* van T. W. Smedema te Groningen. Lading sagomeel. Door Lemster visschers is het schip gelicht, het is vlot geraakt en hier binnen gebracht. WOMMELS. Van de 17 sollicitanten naar de betrekking van onderwijzeres aan ie handwerkschool voor meisjes alhier zjjn op het viertal geplaatst de dames Tj. Dijk stra te Nes (W.-D.), G. Koopmans te Ber- gumerheide, D. Struiksma te Wommels en E. de Vries te Veenwouden. KOUDUM, 12 Oct. Hedenmorgen is ilhier te Galamadammen aangespoeld het Ijjk van een geheel ontkleed manspersoon, reeds in staat van ontbinding verkeerende. Vermoed wordt dat dit het ljjk is van een Belgisch geïnterneerde, die, door over ie Morra te zwemmen, heeft getracht te ontvluchten, doch tjjdens deze overtocht is verdronken. HEEG. Bjj Koa. besluit is machtiging verleend aan diakenen van de Gereformeerde Kerk alhier, tot aanvaarding van een legaat van f 500, door wjjlea mej. A. Eisma'te Apeldoorn aan de Diaconie van bovenge noemde Kerk besproken. SCHARNEGOUTUM. Op het drietal voor predikant bjj de Ger. Kerk te Burum komt voor ds. G. H. de Jonge, alhier. Kon. Nationaal Steuncomité en de N. O. T. De 58 e Ijjst van ingekomen bjj dragen van 19 tot en met 25 September, sluit met een totaal van f 226.935.10’/!, waaronder een I Overzee Trust-Maatschappjj en een van f 15.819.93 van don Bond van Goop. Aard- appelmeelfabrikanten te Sappemeer. Totaal ontvangen bijdragen f3.208.348.82. Bjj de oprichting van de N. O. T. werd vastgesteld, dat de winsten, door dit lichaam te behalen, zouden vloeien in de kas van het Kon. Nat. Steuncomité. Na in Augus tus f 100.000 te hebben geschonken, is thans nog f 200.000 beschikbaar gesteld. Portverhooging. Naar het ludustr. Wkbl. verneemt, is een portverhooging in aantocht. De regeering is voornemens Een nieuwe oplaag van 10,000 exemplaren gaat ter perse. Te Raamdonksveer is Zaterdagavond de werkman E. v. B. door een of meer militairen bedrag 'van "f 200.000*vaó de Nêderl. overhoeds aangevallen en door een steek in de ----- j hnkerlong gedood. Iwee militairen, op wie verdenking rust, zjjn gevangen genomen. De strooper D. v. L. te Berlicum (N. B heeft de politie medegedeeld, dat hij zijn vader, die in beschonken toestand verkeerde, heeft doodgestoken. Van het Servische gevechtsterrein. BERLIJN, 1! October Officoel Nieuwe gevechten hebben zich aan de Drina ontwikkeld. Aan het front tusschen Sabatsj en Gr^dista is de overtocht over den Donau .voltooid. Ten zuiden van Belgrado zijn de heuvelen tus- schen Zarkowo en Myriowo veroverd; verder naar het oosten is de aanval nog aan den gang. De Anatema-positie in de Donaubocht bij Ram is met een stormaanval genomen. Bjj Orsowa worden op sommige plaatsen ai- tilleriegevechten geleverd. Tot dusver zjjn van Servië 14 officieren en 1542 man gevangen genomen, terwijl op hen 17 kanonnen (w. o. twee van zwaar kali ber) en 5 machinegewereu veroverd werden. WEENEN. 11 October. Officieel. In het gebied van Semendria en Pozerovac hebben divisies van onze bondgenooten andermaal aan merkelijk veld gewonnen. Bij de inneming van Belgrado zijn onzen troepen 9 scheepskanonnen, 26 stukken veld geschut, een zoeklicht en tal van geweren, mu nitie en ander oorlogsmateriaal in handen ge vallen. Er zjjn 10 Servische officieren en Blomsma ontkende, doch wees een zekere Ypma aan, die juist op dat oogenblik in zjjn zaak aanwezig was en die bleek te zjjn een oude bekende der recherche. Bei den, Blomsma en Ypma, werden gearres teerd. Ook vond de politie aanleiding, om op zekeren nacht een bezoek te brengen aan een woning op het Groanewegje in Den Hasg, waar aangetroffen werden zekere Van Dissel, Croes en een vrouween gezelschap, dat, bljjkens de aanwezige inbrekerswerk tuigen, die tot gebruik gereed lagen, met sen vest op een bed, van plan was dien zelfden nacht nog op stap te gaan. Onder bedoeld bed vond men een militaire uit rusting, die aan Croes, die deserteur is, toebehoorde. Spoedig kreeg men de overtuiging, dat Van Dissel en Ypma schuldig waren aan inbraak te Sandpoort en te Boskoop. Een vuil geldzakje, dat in hun bezit was gevonden, is afkomstig uit een brand kast, die te Boskoop was open gebroken. Daarenboven paste het gevonden inbrekers- materiaal zeer juist in de gaten en scheu ren, gemaakt bjj het vernielen van kasten en deuren, bjj inbraken te Santpoort en Boskoop en bleken twee vingerafdrukken, voorkomende op de brandkast van minister Treub, afkomstig te zijn van Van Dissel. Deze bekende nu met zekeren Broeier, uit Rotterdam nog inbraak gepleegd .te hebben ten huize van jhr. De Beyer, te Alkmaar. Ypma en Broe'er vielen nu ook door de mand en daarbjj kwam tevens nog uit, dat Van Dissel nog ingebroken had met Croes in het schoenenmagazijn van Van Osse en Weyers, aan de Prinsengracht in Den Haag. Als verdacht van heling werden gear resteerd zekere De Bres en Blomsma en P. v. d. Bosch. Op een na zijn alle iabra- ren door de bovengenoemde personen ge pleegd. Het grootste gedeelte van de infanterie- bezetting in de meeste Kempische dorpen is naar het front gezonden. Van de studenten en oud-studenten van Cambridge hebben er voor zoover thans be kend is zich 10,076 in het leger laten op nemen. Daarvan zijn er tot dusver 474 gesneu veld of aan wonden gestorven, 674 gewond en 104 gevangen genomen. de geallieerden hebben de er zich van te willen ver gewissen, of dit in werkelijkheid soms geen Duitsche officieren zjjn. De duikboot- en mijnoorlog, BERLIJN, 11 Oct. (N.R.Ct.) Volgens particulier telegram uit Athene, is de gelsche stoomboot Trieste, groot 1212 ton, bij Kythera door een duikboot in den grond ge boord. LONDEN, 11 Oct. (N.R.C.) Het Engelsche stoomschip Thorpwood (3184 ton) is gezonken. De bemanning is geréd. De geldlecning. Punt II. Resolutie van Ged. Staten hou dende bedenkingen tegen het besluit tot het aangaan eener geldleening bij onderhandsche overeenkomst met de Boazbank te Sneek. Na voorlezing dezer bedenkingen wordt op voorstel van B. en W. z. h. st. besloten bjj openbare inschrjjving f20.000 4,/ï°/() to lee- I nen. Aflossing te beginnen 1 Dec. 1923 min stens f3000 per jaar. Dorpsreinigers. Punt III. Voorstel betreffende vernieuwing contracten met de dorpsreinigers. De dorpsreinigers vragen de volgende toe- Gevraagde nieuwe toeslag f 300 De gemeente-opzichter adviseert den reini gers de gevraagde nieuwe toeslagen in ver band met de tijdsomstandigheden te verleenen doch den reiniger te Hommerts-Jutrijp in plaats van de gevraagde f 100, f75 meer te geven. B. en W. kunnen zich met dit advies ge heel vereenigen en doen een voorstel in dien geest om aan de dorpsreinigers met deze toe slagen het reinigen voor vijf jaar toe te staan. De heer Wesselius kan zich wel met dit voorstel vereenigen doch acht den termjjn van vijf jaar wel wat lang. De prijs van de faecaliën kan weer stjjgen, en de toestanden weer verbeteren zoodat de nieuwe toeslag na verloop van eenige jaren misschien niet zoo hoog behoeft te zijn. De Voorz. begrijpt deze opmerking doch merkt op dat de reinigers hun geheele bedrijf er op ingericht hebben en de contracten lie ver van langen duur hebben. De heer Landman steunt het voorstel van B. en W. de reiniger te Oudega b.v. heeft de toeslag beslist noodig. De heer Wesselius maakt van zijne moe- ning geen voorstel. Z. h. st. wordt het voor stel van B. en W. alsnu aangenomen. De heer Landman verzoekt den Voorz. maatregelen te nemen de weg bij Groote Gaast- meer, die vooral Dinsdags bij het veeladen zeer bevuild wordt, schoon te doen houden. De Voorz. belooft maatregelen te doen nemen. Punt IV. Adres van den heer G. Bakker te Woudsend om voor het houden van een landbouwwintercursus een zijner schoollokalen te mogen gebruiken. Wordt z. h. st. toegestaan tegen de gewone retributie van f 5 boven de kosten van ver warming enz. Punt V. Adres van den heer Tj. Kampen I onder Heeg om eenige meters 'oppervlakte wa- i ter van de gemeente in koop te mogen ont vangen. I Z. h. st. wordt besloten aan Kampen 76 M2 water van de Rakken voor uitbreiding van zijn schiphuis tegen f 1 te verkoopen. Punt KZ. Betaling van een nagekomen pre tentie ten laste der gemeente uit den post voor onvoorziene uitgaven dienst 1915. Z. h. st. jvorden B. en W. gemachtigd deze pretentie van f331.07 te betalen. Hierna sluiting. Zaterdag a.s. halftien begrootings-verga- dering.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 2