I De Europeesche Oorlog. 2 Het Nieuwe Modeblad I Van de Leeuwarder Rechtbank. I I Nieuwstijdingen. reeds in staat van TIJDSCHRIFT HEN Del- aau van 00 •9 AN tot ook dit oorlogsmaterieel. ags. HT KK. OS- en liefderijke verpleging Hoort ze er van ver Men schrijft ons Wie gisteravond toevallig aan het sta tion alhier was voor den trein van onge veer half acht, is het zeker niet ontgaan, hoe daar tal van groepjes stonden te wach ten, vrooljjk pratend, maar te gelijk onge duldig wachtend op den trein. En geen wonderHet waren immers ook de moe ders, enkele vaders en verdere familieleden der kinderen, die terugkwamen van de va- cantie-koloniA te Egmond aan Zee. Hoe begrijpelijk was dus dat ongeduld. Hoe ver langden immers de moeders zelf zich te overtuigen, dat het verblijf daar haar kin deren goed had gedaan, dat de wangen ronder, de kleur frisscher was geworden en de oogen helderder stonden. Treffend was de innige blijdschap eener moeder, die vertelde dat baar ventje zooveel Igk geheel naakt en ontbinding. Zitting van Woensdag 13 Oet. De politie-agent J. Genis te Sneek is uitgescholden en beleedigd den 12 Juli door Hendrik van G., 62-jarig caféhouder alhier. De beklaagde is niet verschenen. Eisch f40 boete of 40 dagen hechtenis. Voor diefstal van een spekham, toebe- hoorende aan G. de Roos te Stavoren, ge pleegd op den 4 Augustus, is Jasper v. d. ONMISBAAR is voor ieder die op de hoogte wil blij ven van hetgeen de mode voorschrijft Het •verschijnt tweemalen per maand en geeft in woord en beeld een overzicht van wat op het gebied der mode belangrijks voorvalt. Het nieuwste nummer (15 Oct.) van „Het Nieuwe Modeblad* brengt veel nieuws voor Herfst en Winter. Het Knippatronenblad is deze week zeer uitgebreid, daar het ook patronen bevat van hetnummer v.d. vorigen keer (1 Oct.) Het bevat vele patronen van mooie najaars- costuums voor dames en jonge dames, in fluweel, geruite- en effenstof, Mantelcos tumes, Mantels, Blouses, enz., benevens vele mooie kinderjurken, mantels, jongenspakjes enz. enz. Generaal inhoudende de nadeelen, die het ge- Eveneens is hier nog aan toegevoegd een Handwerkpagina. Aan het Bureau der Nieuwe Sneeker Courant zijn a 15 cent per stuk (franco per post 16 ct.) LOSSE NUMMERS het Nieuwe Modeblad verkrijgbaar. Bij abonnement is de prijs slechts f 0.65 (franco per post f 0.75) per 3 maanden (6 nummers.) B., 43-jarig voerman te Bakhuizen, gedag vaard. Beklaagde was niet aanwezig, doch had een buitengerechtelgke bekentenis af gelegd. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak in deze zaken aanstaanden Woensdag 10 uur. Ged. Staten van Friesland hebben last gegeven tot opening van alle zeesluizen. De Bond van Coöperatieve Zuivelfabrie ken in Friesland zal op Woensdag 27 de zer een algemeene vergadering houden. Daarin komt aaa de orde een voorstel van het bestuur, dat de bondsfabrieken zich verbinden van een nader door de algemeene vergadering te bepalen datum af geen kaas in Gouda- of Edammervorm te maken met een vetgehalte in de droge stof, lager dan 20 pCt. In de toelichting tot dit voorstel wordt gezegd, dat bg de tegenwoordige abnor male prijsverhoudingen van de verschillende kaassoorten ook dezen winter niet zal uit- blgven daling van het vetgehalte van de kaas met omhoogvoering van het vochtge halte. Wanneer dit spel zoo big ft doorgaan, zal het te eeniger tgd moeten uitloopen op verlies van alle vertrouwen in onze kaas industrie. Zoo ooit, dan is er op dit oogenblik geen enkele goede reden om geen goede kaas te leveren. Erkend moet toch worden, d&t het maken van magere Gouda- en Edam merkaas veelal neerkomt op het maken vau een knoeiproduct, en het wordt werkelgk hoog tgd dat hieraan een einde komt. Dinsdagnamiddag ongeveer 5 uur, werd het 11-jarig zoontje van den heer H. aan de Prinsengracht te Amsterdam op de Amstelgracht door een tweetal personen op een motorboot, genaamd Anna gelokt, waarna deze spoedig in de richting Ouderkerk wegvoer. Onderweg hebben ze den jongen een prop in den mond geduwd om hem het roepen te beletten. Er werd een paar keer aangelegd en met minder goede be doelingen namen de individuen den jongen mee aan wal, doch men heeft hem gelukkig geen kwaad gedaan. Vermoedelgk voelden de daders zich niet veilig en durfden daar om het beoogde doel niet uitvoeren. De jongen werd des avonds om ongeveer half acht bg Ouderkerk aan wal gezet, waarna de boot spoedig in de richting Amsterdam verdween. De agent van politie Van der Genugten te Nieuwer-Amstel, die den jongen op den Amsteldgk aantrof, heeft hem naar de ou derlijke woning teruggebracht. (Tel.) Voor het gerechtshof te Amsterdam diende de zaak tegen den 48-jarigen mole naarsknecht A. S., door de rechtbank te Utrecht tot tien jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens moord op den jongen Jacob Maajjer, een boerenzoon te Kamerik. Het O. M. eischte 20 jaar gevangenisstraf, wegens moord met voorbedachten rade. De regeeiing heeft maatregelen genomen, om controle te kunnen uitoefenen op het verlaten van het land door personeel, dat hier te lande noodig zou kunnen zgn voor den aanmaak van munitie en ander oorlogs materieel, ten einde, indien dit noodzakeljjk zou zgn, dit naar elders gaan geheel te kunnen beletten O. a. zullen bankwerkers, hoorders, stokers en machinisten in fabrie ken van metaalbewerking, leiders van een technisch bureau, scheepsbouwkundige en werktuigkundige ingenieurs in machinefa brieken, scheepswerven en constructiewerk- plaatsen en werklieden in nog vele andere aanverwante beroepen het land niet mogen verlaten zonder bgzondf ra toestemming van den minister'-van Oorlog. De aanleiding tot dezen maatregel is ge legen in de omstandigheid, dat gebleken was, dat van de werklieden, in onze muni tiefabrieken werkzaam, zeer velen, aangelokt door de hooge loonen, welke thans in bui tenlandsche munitiefabrieken worden uitbe taald, het land verlaten of voornemens wa ren, te verlaten. Eergistermorgen is reeds aan 13 metaal bewerkers belet, per stoomschip >Mecklen- burg« naar Engeland te vertrekken, in ver band met de door de regeering genomen vermoedelgk Belgisch geïnterneerde fenen op het verlaten van heiland "door personeel, noodig voor den aanmaek van De algemeene toestand. zwaarder was geworden, dat hij dus zóó ge notes had van zgn verblgf in de vacantie- kolonie. Alle kinderen waren gelukkig toege nomen in gewicht. Dat beteekent voor allen meer kracht, meer weerstand in den komenden winter. Dat hebben deze kinde ren te danken aan de zee en de duinen en aan de zorgvuldige te Egmond aan Zse. tellen Stadganooten Elk jaar, als het de igc is van de inning der contributie, houdt de penningmeester zgn hart vast, dat er weer bedankjes zullen komen van leden of be gunstigers. Elk jaar als wg onze Sneeker doctoren verzoeken twee hunner patiëntjes aaa te wgzen om te worden uitgezonden, klinkt het teleurgesteld »Maar twee we hebben er wel drie, vier, vgfmaal twee”. Bedenkt u daarom tweemaal voor ge be dankt als lid of begunstiger. En gg, die het wezen kunt en nog niet zgt, steunt de afd. >Sneek” der vereeniging van Kinder- herstellings- en Vacantie-kolonies door het te worden. Ge geeft zwakke kinderen een kans de gezondheid terug te krggen en hun weerstand te verhoogen. En wie zelf ziek of zwak is geweest en weer krachtig werd, wie zelf een kind had, dat de gezond heid herkreeg zonder de hulp noodig te hebben van de Vereeniging van Vacantie- kolonies helpe toch door deze vereeniging te steunen andere kinderen zoo gelukkig te maken. Het was geen groot publiek, dat gister avond in de Noorderkerk den heer Kruit hof, den blinden organist uit Kampen, kwam hooren. Toch is er met groote aandacht geluisterd en blgkbaar genoten, zoowel van orgelspel, als van zang en voordracht. Het moet dan ook telkens weer treffen en verwondering wekken, hoe iemand an ders zoo hulpbehoevend als ooit, voor hei orgel een kunstenaar blgft, die met mach tige, doch vaste grepen zgn instrument be- heerscht. Maar het meest moet wel indruk, maken het gevoel, de gloed van overtuiging, die er uit alles spreekt. Dat houdt de aan dacht gespannen tot het einde. Het was de derde maal, dat de heer K. hier optrad en thans om gezondheidsrede nen met een beperkt programma, doch wg wenschen hem gaarne een „tot weerziens”. F. IJLST, 13 Oct. Heden is het 40-jarig bestaan der christelgke school alhier fees- telgk herdacht. Nadat ’s morgens een op tocht was gehouden is des namiddags het kinderfeest voorgezet, ’s Avonds verzamelden ouders en belangstellenden zich in de Her vormde kerk, waar de feestrede werd uit gesproken door den inspecteur van de Ver eeniging voor Christelijk Volksonderwijs, ds. H. van Eyck van Heslinga. Zang, voordrachten en toespraken werden ten beste gegeven. De feestgave van oud- leerlingen, een compleet stel nieuwe school banken, was nog niet aangekomen. KOUDUM, 13 Oct. Heden is opnieuw in de Morra bg Galamadammen het Igk maatregelen, om contiöle^te kunnen uiToT- van een - opgevischt. Evenals dat van gisteren was It 8ÜW®11 it NIEUWE SNÊEKER COURANT Nl 5 ni Ml IB Ofc 1315 was I aan die VERGADERING van de KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN te SNEEK op Dinsdag 12 Oc tober 1915. Aanwezig de hh. P. Reinout» van Haga, Voorzitter, S. Henstra, E. Priester, H. Bren- ninkmeijer, S. v. d. Meulen Sz., R. Gorter en J. Lindeman, Secretaris. Afwezig met kennisgeving de heer W. Nie- veen. in. Hoe bij ge- Vacantie-Kolonie. neel en Bulgarije’s aanval op Servië niet op levert de oorlogsaanleiding zooals de Grieksche regeering zich die denkt. Uit Boekarest wordt aan de Lokal-Anzeiger geseind, dat er gisteren een ministerraad ge houden is in de hoofdstad van Roemenie, waarin over den internationalen toestand ge sproken is. Men heeft, volgens dit bericht, geen aanleiding gevonden om wijziging te brengen in de houding door Roemenië tot dusver aan genomen. Uit deze berichten blijkt dat de Entente, het voorloopig althans, buiten de hulp van Griekenland en Roemenië zal moeten stellen. Medegedeeld wordt dat de Entente met een groote macht tegen Bulgarije zal optreden. 100.000 man zouden reeds te Saloniki zijn geland. Delcassé zou volgens de laatste berichten afgetreden zijn omdat hij de landing te Sa- loniki niet goedkeurt. Ook moet de gezondheidstoestand van cassé hoogst ernstig zijn. VERGADERING van den Raad der gemeente WIJMBR1TSERADEEL, op Zaterdag den 16 October 1915, des voorm. 9'/2 uur. Punten van Behandeling Punt 1. Notulen van den 12 Oct. j.l Punt II. Ingekomen stukken en mededee- lingen. Punt III. Adres tot afschaffing der tolhef fing op den weg Hommerts-Heeg. Punt IV. Adres van G. L Bouwman e.a om voor leerlingen uit deze gemeente, die elders eene H. B. S. bezoeken eene bijdrage tot het schoolgeld te verleenen. Punt V. Adres van A. Zijlstra te Oosthem tot aankoop van het perceel hooiland en aan was genaamd het Wijddraai te Nijezijl. Punt VI. Adressen om van de gemeente in koop te mogen ontvangen het huis en erf te Oosthem aan den nieuwen weg. Punt Vil. Adres van T. Piso te Heeg om hem opnieuw de tolinning bij de brug aldaar te verpachten. Punt VIII. Rapport van de Commissie voor de Armenzaken over de begroeting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1916. Punt IX. Rapport van de Commissie be treffende het onderzoek der gemeentebegrooting voor 1916. Punt X. Vaststelling van het kohier van Schoolgeld over het 3e kwartaal van 1915. Punt XI. Reclames tegen het schoolgelden den hoofdelijken omslag. len, dat de Kamer over 1914 wegens finan- tiëele redenen geen verslag heeft kunnen uit geven. d. Afschrift van het antwoord van den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie aan de Kamer van Koophandel te Amsterdam op haar schrijven van 19 Juli j.l. betreffende briefkaarten. De Directeur-Generaal deelt daarin mede, dat door hem met instemming is kennis geno men, van het gevoelen der Kamer inzake het niet-toelaten als briefkaart van stukken sa mengesteld uit tegen elkander te plakken vel len papier. Wat de door de Kamer van Am sterdam als briefkaart aanbevolen kaartformu- lieren met omgevouwen ^dresstrooken betreft, brengt de Dir. onder hare aandacht, dat vol gens de ter zake zoowel voor het internatio naal als voor het binnenlandsch verkeer gel dende bepalingen, het gebruik van zoodanige kaarten als briefkaart niet is geoorloofd. In voorkomende gevallen zijn dergelijke briefkaarten als brieven te behandelen, d. w. z. te belasten met het voor brieven vast gestelde port. Aangenomen voor kennisgeving. e afschrift van een adres van het Verbond van Vereenigingen van Sigarenfabrikanten in Nederland aan de Tweede Kamer der Staten- dacht aan deze zaak te willen wijden en het oog op de groote belangen daaraan bonden in studie te nemen. Wordt besloten dit stuk eerst bij de leden te laten circuleeren Voorstellen en besluiten De Oppenhuizerbrug. Het eerste onderwerp der bespreking de brug over de Stadsgracht naar den Oppen- huizerweg. Deze voldoet lang niet aan de eischen van een brug over een grootscheeps- vaarwater. Hebben de bruggen daarover on geveer een doorvaartruimte van 7, 8 9Me ter, deze brug is slechts 5.62 Me'er en de smalste van alle in de provincie. Hierdoor moeten schepen, komende van het Meer, dik wijls zich van hun zwaarden ontdoen of ook wel den terugweg nemen en over IJlst, de Geeuwkade alhier bereiken om aldaar te los sen. Mede met het oog op de constructie en den toestand van den brug, waarover een druk vervoer van zware goederentrammen plaats heeft, werd met algemeens stemmen be sloten zich per adres te wenden tot H.H. Ged. Staten van Friesland, den Raad der gemeente Sneek en de Directie der Nederlandsche tram- wegmij. en aan te dringen op den bouw van een brug van minstens 7 M. doorvaartruimte. In de tweede plaats werd gesproken over de plaats der ligging van de te maken brug over de Stadsgracht aan de Harinxmakade en wel in verband met de vrjje scheepvaartbeweging en de goede verbinding van de binnenstad met de Woudvaartstraten. Na gehouden discussie hierover werd een commissie van twee leden benoemd tot het inwinnen van nog nadere ge gevens, waarna dit punt in de volgende ver gadering weder aan de orde zal komen. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. volg kunnen zijn van de invoering eener ta baksbelasting en waardoor een belangrijke tak van Nederlandsche Industrie voor een groot aantal jaren wordt geknakt en, onnoemlijk veel ellende zal worden gebracht over een ruim 45000 personen, die in deze industrie thans hun brood verdienen en waarvan velen, adres aan Duitschland, bij groote inkrimping van het verbruik werkeloos zullen worden. Het Verbond verzoekt de Kamer hare aan mot ver hef andere enorm groot. Door een blad wordt beweerd dat de troepen naar Servie trekken, volgens het andere blijven zij te Saloniki om van daaruit Bulgarije binnen te vallen. In de Fransche Kamer is zelfs medegedeeld dat bin nenkort Beleedlging. Diefstal te Stavoren. --- Punten van Behandeling 1. Na opening der vergadering door den Voorzitter worden de notulen der vorige Verg, gelezen en goedgekeurd. 2. Lecture der uitgegane stukken 599. Schrijven aan de Kamer van Koop handel te Breda inzake telegrambussen aan de kantoren. 600. Adhaesiebetuiging aan het adres van de Kamer van Koophandel te Veendam aan de Ned. Overzee-Trust Mij. inzake duur der borg tochten. 601. Adhaesiebetuiging aan ’t adres van den heer L. A. T. Cock aan Z. Ex. den Min. van Oorlog. 602. Adres aan den Raad der gemeente Sneek om verhooging der jaarlijksche subsidie. 603. Antwoord aan B. en W. van Sneek op hun verzoek om opgave van de rekeningen der Kamer over 1913 en 1914 met een gede tailleerd overzicht van de toenemende werk zaamheden van den secretaris over deze jaren en 1915. 3. Behandeling der volgende ingekomen stukken a. Verzoek van don heer L. A. T. Cock alhier om adhaesie bij zijn adres aan Z.Ex. den Min. van Oorlog om verlenging van zijn verloftijd nog van 1 Oct. tot 1 Jan. a.s. Dit stuk is volgens besluit van de Kamer reeds direct op den dag van ontvangst door het Bestuur behandeld en afgedaan. b. Verzoek van B. en W. van Sneek, in verband met missive 602, om opgave van de rekeningen der Kamer over 1913 en ’14 en de werkzaamheden van den secretaris. Ook aan dit verzoek is op dato voldaan. c. Verzoek van den heer Bibliothecaris der Koninklijke Bibliotheek te ’s Gravenhage om toezending van een verslag der Kamer over 1914, noodig ter vervulling en uitwerking van een ontvangen opdracht der Regeering. Wordt besloten een verslag van 1913 aan den heer Bibl. toe te zenden en mede te dee- Russische troepen de zijde der Serven zouden strijde! er zouden komen wordt er niet zegd. De kortste weg loopt door Roemenie, i Of dit land misschien van plan is Russische troepen door te laten en de zijde der Entente te kiezen 1 Ongetwijfeld zou de Entente dit wenschen 1 evenals zij gaarne zou zien dat Griekenland hare zijde koos. Want de zaak waarom het hier gaat is van het grootste belang. Het geldt hier niet alleen de ten onderbrenging van Servie, waarmee de Duitsch-Oostenrijksche legers begonnen zijn, i neen het geldt hiér een poging tot een doorbraak van den gordel, waarin de Entente tot nog toe Duitschland en Oostenrijk gekneld heeft. Moch ten de Duitsch-Oostenrijksche troepen er met hulp der Bulgaren in slagen de verbinding met Turkije te verkrijgen dan kan Duitsch land opnieuw uit laatstgenoemd land tal van artikelen betrekken .waaraan.het gebrek heeft en met hulp van Tünkscha troepen wellicht expedities ondernemen tegen de Engelsche ko loniën, Egypte enz. De positie van Duitsch land in dezen wereldoorlog zou daardoor on getwijfeld een geweldige verbetering onder gaan. Van een forceeren der Dardanellen door de Entente zou dan wel geen sprake meer kunnen zijn en Rusland zou voorgoed van zijn bondgenooten zijn afgesneden. Voor het verwe zenlijken van dit doel hebben Duitschland. Oostenrijk, Turkije en Bulgarije ongeveer 7 a 800000 man beschikbaar. Servie’s sterkte op 300000 man stellend zal de Entente in ieder geval voor een half millioen man moeten zor gen wil zij met succes weerstand bieden aan de doorbraakpogingen van Duitschland. Het is te begrijpen dat de Entente daarom gaarne zoude zien dat Griekenland en Roemenie, die te samen over meer dan dat half millioen be schikken meededen deze poging af te weren. Zekerheid dat zij dit zullen doen bestaat ech ter geenzins Daarom zal de Entente zelf groote troepen massa’s naar den Balkan moeten zenden. Over eenstemming over het optreden der Entente- mogendheden op den Balkan schijnt er echter nog niet te bestaan Immers minister Delcassé, een der leidende personen in de buitenlandsche politiek in Frankrijk heeft wegens meenings- verschillen met zijne collega’s over dat optre den zijn ontslag genomen en minister-president Viviani is hem opgevolgd, als minister voor buitenlandsche zaken. Wel heeft dit aftreden geen politieke gevolgen voor Frankrijk daar de Kamer met slechts 7 stemmen tegen eene motie van vertrouwen in de regeering aannam doch men kan er toch uitzien dat de Balkan- zaak voor de mogendheden der Entente een zeer teere en tot heden onverkwikkelijke is. Misschien dat de mededeelingen welke in het Engelsche Lagerhuis door de regeering zullen worden gedaan meer licht zullen bren gen. Er bestaan bij de Entente natuurlijk plan nen tot eene actie op den Balkan, dit blijkt ook wel uit het feit dat de Servische gezant Dinsdag niet minder dan drie maal op het Engelsche ministerie van Buitenlandsche zaken werd ontboden, doch men krijgt den indruk dat deze plannen haastig moeten worden ge maakt terwijl Duitschland de zijne reeds ge reed heeft. Nog wordt bericht dat Italië op grooten schaal aan de strijd op den Balkan zal deel nemen. Daaromtrent wordt o.a. gemeld Aan de Neue Zurcher Zeitung wordt uit Milaan geseind, dat de afgevaardigde Colajanni tor den voorzitter van de Italiaansche Kamer de vraag heeft gericht, waarom in de laatste dagen de censuur op de pers verscherpt is. Alle berichten, die op de deelneming van Italië aan den Balkan-oorlog betrekking hebben, worden meedoogenloos geschrapt. Wel mag de pers te verstaan geven, dat Italië op een nog niet vastgesteld tijdstip op den Balkan tus- schen beide zal komen, maar elke gedachten wisseling over het hoe, wanneer en waar is verboden. Deze maatregelen moeten blijkbaar dienen, om het voorbarige bekend worden van de troepenbewegingen ..op groote schaal die op dit oogenblik aan den gang zijn, te verhinde ren. Italië's optreden zal, zoo meent men, volkomen verrassend zijn. Welke van de gis singen, een landing in Klein-Azië of Walona, een doortocht door Montenegro tegen Bosnië en Dalmatië, deelneming aan de actie aan de Dardanellen, of aan de landing te Saloniki, een opmarsch aan hot Suez-kanaal om de En- gelschen of een expeditie om de Fransche troe pen te ontlasten, juist is weet niemand. De correspondent verneemt van gewoonlijk goed ingelichte zijde, dat er troepen in de havens van Apulië worden ingescheept. Zoo veel schijnt zeker te zijn, dat veel materieel aan locomotieven en waggonsjvan de Italiaansche staatspoorwegen nu reeds in Boven-Italië wordt bijeengebracht en dat Italië doende is, zijn plannen in daden om te zetten. Den 9den dezer heeft de Montenegrijnsche oud-minister Radowits zich met een belang rijke opdracht van zijn regeering naar de Consulta begeven. Men brengt zijn zending in verband met Italië’s tusschenkomst op den Balkan”. Na het schrijven van het bovenstaande be reiken ons de volgende berichten „ATHENE, 12 Oct. Zondag, dus voor het begin der vijandelijkheden door Bulgarije, is te Nisch door Servië aan Griekenland gevraagd zijn houding te bepalen. Heden heeft Grieken land geantwoord en wel, dat het Servisch- Grieksch verdrag, hoe we 1 van kracht blij vend, toch niet van toepassing is op den huidigen toestand, daar de vijande lijkheden op den Balkan het gevolg zijn van de uitbreiding van het algemeene oorlogstoo- Opening zeesluizen. Bond van Coöp. Zuivelfabrieken. Meegelokt De moord te Kamerik. Aanmaak van munitie. Van de oorlogsterreinen nog geen groot nieuws. In Frankrijk zetten de Fransch-Engel sche troepen hunne aanvallen voort zonder be langrijke successen te behalen en ook de Duit- schers slagen er niet in met hun van tgd tot tgd ondernomen tegenaanvallen terrein van beteekenis te winnen. In Rusland zijn da Rus sen bijna over het geheele front de aanvallers. Zij schijnen opnieuw voorzien te zijn van be langrijke hoeveelheden munitie. Toch hebben deze aanvallen nog niet tot groote resultaten geleid al kan men uit de berichten opmaken dat de, door de opmarsch tegen Servie, in Rusland verzwakte Duitsch-Oostenrijksche troe pen moeite hebben hun vijand in bedwang te houden. In Servie gaan de Duitsch-Oostenrijksche legers echter voorwaarts en trekken de Serven onder het blijkt uit de berichten van vriend en vijand heldhaftigen tegenstand terug. In hoeverre zij ook aan Bulgaarsche troepen het hoofd hebben te bieden is nog niet be- I. kend. Wel wordt door de Serven officieel be kend gemaakt dat Bulgaarsche troepen hen hebben aangevallen doch van Bulgaarsche zijde ontbreekt tot heden alle bericht omtrent het verloop van den strijd. Dat de Serven het echter hard te verantwoorden hebben bljjkt wel uit hun eigen bericht dat hier volgt „De druk dien de Oostenrijkers en Duit- schers op het noordelijke front van Servië uit oefenen is zeer groot. Daar de vijand echter op een onverw'achten tegenstand stiet, heeft hij de Bulgaren gevraagd Servië aan het oos telijke front aan te vallen. De druk is dien tengevolge aan beide fronten zeer groot. De Bulgaren zgn bg Knjazewac de grens overgetrokken, ten einde den spoorweg, die slechts 5 K.M. van het grensstation van dien naam ligt, af te sngden. Meer naar het Zuiden zijn de Bulgaren ook de grens overgetrokken en bedreigden zij den spoorweg bij Wlasina (district Wranja), waar op de hoofdlijn vele belangrijke tunnels zgn, die niet ver van de grens loopt.” De landing van Fransch-Engelsche troepen te Saloniki is nog altijd in geheimzinnigheid gehuld. De meest tegenstrijdige berichten doen daaromtrent de ronde. Volgens een bericht is het aantal troepen slechts zeer gering, volgens Orgelbespeling Kruithof. Christelijke school te IJlst. Lijk aangespoeld.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 5