1 1 SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de JaargangJ Woensdag 20 October 1915. No. 6. d I W YM BR ITSE RADEEL RECLAMEKOLOM. 32elJaargang. S - 10315— ie, raadsvergadering Openbare Leeszaal te Sneek. A SI K E X Lan h. st. op voorstel van traol ver gaat over de gemeente dan dus moeilijk I •i' den Voorz. besloten. stuk vaart wel aan het waterschap is o verge- dragen. De Voorz. meent van wel doch zal de zaak nog eens nagaan. Overigens z. h. st. conform het voorstel van I van op Zaterdag 16 October 1915, ’s voorm. Si/2 uur Waterzucht geen ziekte. Waterzucht dient niet beschouwd te worden als een ziekte, maar als een ziekteverschijnsel. De ziekte zelf zetelt gewoonlijk in de nieren. Trage nieren onttrekken namelijk niet vol doende water aan het bloed en dit water ver spreidt zich op andere wijze. En de onnatuur lijke afscheiding uit de bloedvaten leidt tot waterzuchtige zwellingen onder de oogen, in de ledematen en het lichaam. Een kenmerkend verschijnsel van waterzucht is dat de zwellingen zich slechts langzaam weder vullen, nadat men er met den vinger op gedrukt heeft. Als de nieren de oorzaak zijn, treden gewoonlijk ook urine-stoornissen, rugpijn en bezinksel in het water op. Dampbaden en af tapping verlichten onge twijfeld het verschijnsel, maar genezen het niet. Er is geen betere behandeling in zulke geval len dan met Foster’s Rugpijn Nieren Pillen, die de nieren tot werkzaamheid brengen,hee len en versterken, en hei urinezuur en de an dere belemmerende onzuiverheden uit de urine- kanalen en blaas verwijderen. Zij verschaffen een vrijen uitweg aan het opgehoopte water, en de waterzuchtige zwellingen verdwijnen langzamerhand. Een geregelde leefwijze, vol doende rust, warme baden en frissche lucht, alsook weinig gebruik van vleesch, thee, koffie en alcohol zijn bevorderlijk voor uw genezing. Foster’s Rugpijn Nieren Pillen hielpen zelfs in gevorderde gevallen van nierkwalen en de daaruit voortvloeiende kwalen als waterzucht, niergruis, rheumatiek, rugpijn, ischias, nier steen. spit enz., hoewel natuurlijk de beste resultaten verkregen worden bij tijdige be handeling en gebruik bij het optreden der eerste verschijnselen van nieraandoening. Te Sneek verkrijgbaar bij Joh. W. Meijer. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel A f 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster’s Rugpijn Nieren Pillen, wei gert elke doos, die niet voorzien is van neven- um staand handelsmerk. 1, in ’14 2, in ’15 1 leerlinge uit Wijmbrit- seradeel de school bezochten. De Vo orz. stelt voor zooveel mogelijk op dit adres te letten straks bij de behandeling der begroeting. Z. h. st. aldus besloten. De Tolheffing bij Heeg. Punt lil. Adres tot afschaffing der tolhef fing op den weg Hommerts-Heeg. Aan het voorstel van B. en W. te dezer zake gaat een historische schets vooraf waaruit blijkt dat bij K. B. van 3 Oct. 1845 de concessie tot den aanleg van dezen weg werd verleend. De grietenij Wijmbritseradeel zou 25°/0 der kosten dragen, het dorp Heeg 60 °/0, andere dorpen en de provincie de rest. In 1846 kwam de weg gereed die totaal kostte f 29417.48 In 1874 werd de brug over de Wijmerts gebouwd welke kostte e proc. verb, van kasverificatie bij den ge- meente-ontvanger. Wordt ter visie gelegd. f, g h en j adressen van sollicitanten naar de betrekking van secr.-boekh. bij het Burg. Armbest. Komen in de volgende Verg, aan de orde. i verzoek van het Best, van de Industrie ën Huishoudschool te Leeuwarden om een jaar- Ijjksche bjjdrage van daaruit leerlingen de school bezoeken. De h.h. Reitsma en Wesselius be velen namens de commissie aan, op de wegen eens een proef te nemen met Quenast, mis schien gelukt het dan de wegen, waaraan thans veel mankeert, in orde te brengen. Weg bij Oppenhuizen. Op de begroeting is voor verhooging van dozen weg, die ook als waterkeering dienst doet, f4000 uitgetrokken. De commissie vraagt of het waterschap Oppenhuizen niet voor deze verhooging heeft te zorgen. De Voorz. deelt mede, dat de weg is aangelegd op 1 M. hoogte, doch in de loop der tijden 30 cM. is verzakt. Waar echter ook het waterschap verplichtingen heeft, stel len B. en W. voor, met dat waterschap in onderhandeling te treden over deze verbetering en deze post met f 3000 te verlagendus f1000 voor de verbetering uit te trekken. De heer Rengers is van oordeel dat ge zien het reglement van het Waterschap en de bij de oprichting gevoerde correspondentie, do geheele post van f 4000 moet worden geschrapt, daar het waterschap voor deze verbetering alleen moet zorgen. De V o o r z. on de heer Jorritsma er kennen dat het waterschap zijn verplichtingen hoeft, doch gelooven dat de gemeente ook hot hare moest doen om den weg op 1 M. te houden. Het voorstel-R e n g e r s om de post van f4000 geheel te laten vervallen wordt aange nomen met 11 tegen 2 stemmen. Tegen de h.h. Oppedijk en de Boer. Buiten stemming de heer Jorritsma. Betreffende de post straatverlichting f2000, deelt de commissie mede zich te kun nen vereenigen met door verschillende adres santen gevraagde verbetering van deze ver lichting. Daar do gemeente-opzichter ongunstig ad viseert over enkele van die adressen (o. a. te Nijezijl) wordt echter besloten deze adressen in do volgende vergadering te behandelen. Bij de post schooltoezicht verklaart de commissie zich voorstandster van het instellen van plaatseliike schoolcommissies. De Voorz. deelt mede dat B. en W. niet van plan zijn met voorstellen tot het instellen daarvan bij den raad te komen. Men heeft vroeger in Wijmbritseradeel te treurige erva ringen met deze commissie, die toen zelfs in de Tweede Kamer is besproken opgedaan. Dit punt komt in een volgende vergadering nog wel eens aan de orde. De commissie acht f 50 subsidie voldoende voor de instelling en stelt dus voor afwjjzend te beschikken op haar adres om f 100 te mo gen ontvangen. De Voorz. deelt mede dat juist dezer da gen de gemeente Wijmbritseradeel zich f 15 bespaarde omdat een werk dat zij noodig had, in de Leeszaal was. Gezien dergelijko feiten stelt de Voorz. voor het subsidie tot f75 te verhoogen, waartoe z. h. st. wordt besloten. f 250 wordt uitgetrokken voor toelagen aan ouders van leerlingen, die verschillende scholen buiten de gemeente bezoeken. Bij den post „Beheerders Telefoon- en Te- legr. kantoren” stelt de commissie voor gunstig te beschikken op het adres van v. Scheltinga te Heeg om f25 verhooging. Wordt z. h. st. goedgekeurd. De Voorz. verwacht dat Boegenga te Woudsend nu ook wel zal komen met een adres. Wijkverpleging. Betreffende een vorig jaar ingekomen adres sen omtrent de wijkverpleging in Wijm britseradeel, bij de behandeling van begrooting 1915 aangehouden, stelt de commissie voor ze opnieuw aan te houden nu de tijdsomstandig heden dezelfde zijn. De Voorz. stelt voor bij wijze van proef voor wijkverpleging te Heeg en Woudsend f800 beschikbaar te stellen nu op andere pos ten der begrooting wat kon worden bezuinigd. De h.h. Jorritsma en Wesselius verklaren met dit voorstol niet te kunnen mee gaan. H. i. is het beter geen proef te nemen met een paar dorpen doch te wachten tot men in alle afdeelingen van Wymbritseradeel de zaak heeft geregeld. De Voorz. en de heer de B o e r wijzen er op dat juist een proefneming in de groote dorpen, die ook grootere eischen hebben, van groot nut kan zjjn. In stemming gebracht, wordt het voorstel van den Voorz. verworpen met 8 tegen 6 stemmen. Voor de h.h. Nauta, Oppedijk, Ages, Feenstra, Landman en de Boer. Er zal dus geen proef worden genomen. De h.h. Wesselius en Reitsma stel len nu voor de op de begrooting vrijgekomen gelden (3 a f 4000) te besteden aan een proef neming voor het behandelen der wegen met Quenast. Op voorstel van den Voorz. wordt beslo ten met deze z.g. vrijgekomen gelden als volgt te handelenDe Hoofdelijke Omslag, uitgetrok ken op f 42000 te verlagen tot f 40.000. Dan blijft nog ongeveer f2000 over, waarvan een deel te besteden voor een crediet voor steun- verleening en het grootste deel voor boxenge noemde proef met de wegen. Op voorstel van B. en W. wordt dit jaar afwijzend beschikt op een adres van den ge nie ante-opzichter Postma om salarisverhooging. Het volgend jaar komt de herziening van zijn salaris aan de orde. Thans echter zal die amb tenaar f 100 extra ontvangen voor extra werk Voorzitter de heer H. M. Tromp, Burge meester. Secretaris de heer J. Poppinga. Aanwezig 14 leden. Er is een vacature-Miedema, welke vervuld zal worden door het bij enkele candidaatstel- ling gekozen lid de heer P. J. Bouma te Scharne- goutum. Punt 1. Notulen van den 12 Oct. j,l. Na opening der verg, leest de secretaris de notulen welke onveranderd worden goedgekeurd. Punt II. Ingekomen stukken en mededee- lingen. Ingekomen zijn: a schrijven van de Bakkers Zoethout te Tirns en Koopmans te IJsbrechtum waarin dank wordt betuigd voor de schadevergoeding voor hun roggevoorraad b res. van Ged St. houdende goedkeuring van eene wijziging der begrooting ’15 - c idem waarin bericht wordt dat bij Kon. Besl. het maximum aantal vergunningen voor deze gemeente is vastgesteld op 15. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. d schrijven van de schippersvereeniging „Verbetering zij ons streven” verzoekende uit dieping van de vaart te Goënga. De Voorz. stelt voor aan deze vereeniging te berichten dat bedoelde vaart is overgedra gen aan het waterschap „Groenedijk”, tot welk waterschap de vereeniging zich heeft te wenden. De heer Koopmans vraagt of bedoeld NIEUWE SNEEKER COURANT en meer bedroeg. De commissie leidt hieruit af dat het B. A. in de goede richting werk zaam is. Zij vestigt er in het bijzonder de aandacht op dat van de verpleeggelden a f 12080, Heeg, Woudsend en Westhem alleen f 6155 noodig hebben en stelt voor aan het B. A. over dit hooge bedrag nadere inlichtingen te vragen. Zij heeft geen aanmerkingen op de begroo ting zelve, welke zij voorstelt goed te keuren in ontvang op f22077.17 uitgaaf - 22074.25 Batig saldo f 2.92. Naar aanleiding van het adres der armmees- ters om verhooging hunner jaarwedde stellen B. en W. voor daarop afwijzend te beschik ken doch aan den armmeester de Vries voor zijn groot gezin f 10 toeslag per kind beneden de 14 jaar te verleenen. De heer W esselius wijst er op dat ver leden jaar door den Voorz. de meening is ge- uit dat in andere dorpen dan de drie boven genoemde misschien meer behoeftigen door de kerken bedeeld worden. Hem is uit mededee- lingen van diaconiën te Heeg gebleken dat ook daar alle behoeftigen van een kerkelijke gezindte door die kerken bedeeld werden en geen steun genoten van het B. A. Daarom zou Spr. gaarne hebben dat bovengenoemde vraag aan het B. A. werd gedaan om opheldering te erlangen hoe het dan komt dat voor Heeg, Woudsend en Westhem de verpleeggelden zoo hoog zijn. Z. h. st. wordt aldus besloten en de begroo ting goedgekeurd. Eveneens wordt z. den heer Feenstra besloten den armmeester de Vries nog geen kindertoeslag te verleenen, doch de Toestand zooals deze thans is te ver lengen tot Mei. De Vries is thans n.l, tevens tijd, secr.-boekh. van het B. A. Met 1 Januari zou in deze betrekking voorzien worden doch thans is besloten de zaak tot 1 Mei 1916 te laten zooals zij is. Dan kan worden uitgemaakt of men wel weer tot den ouden toestand (2 arm- meesters n een secr.-boekh.) zal terugkeeren. De gemeentebegrooting 1916, Punt IX. Rapport van de Commissie be treffende het onderzoek, der gemeentebegrooting voor 1916. De Voorz. leest het rapport der commissie voor, voor het uitbrengen waarvan hij haar dankt. De opmerkingen van de commissie komen hierna aan de orde. De heer Feenstra houdt echter eerst eenige algemeene beschouwingen a en b waarom B. en W. niet voldaan heb ben aan hunne belofte het vorig jaar gedaan, om den raadsleden bij de oproeping ter vergade ring ook hunne prae-adviezen toe te zenden en om meer aandacht te schenken aan het ad- verteeren in het Friesch Dagblad; c Spr. zal in verband met de tijdsomstan digheden nu niet komen met een concreet voor stel tot wijziging van de verordening op den Hoofdeljjken Omslag doch hij acht den aftrak van f300 niet meer voldoende en wil deze op f 400 zien gebracht. Daarom verzoekt Spr. dat zoodra de resultaten van de rijksinkomsten be lasting bekend zullen zijn, de Voorz. een com missie zal benoemen tot herziening dezer ver ordening. d waarom de post visscherij nog even hoog op de begrooting voorkomt, hoewel door het oprichten van het waterschap Hommerts— Sneek die inkomsten toch zullen zijn vermin derd. e waarom een vrij hoog bedrag voor het kerkhof te Ypecolsga is uitgetrokken. De Voorz. antwoordt op a overstelpende drukto op de secretarie maakte toezending van de prae-adviezen on mogelijk. Er zal op de wenk worden gelet b ook daarop zal worden gelet. Meestal adverteert men echter niet doch maakt men afschriften welke worden aan geplakt. c zoodra de resultaten van de rijksinkom- stenbelasting bekend zijn zal de verordening op de H. O. worden herzien. d de post visscherij blijft op f200, omdat dit bedrag ook nu nog wel bereikt wordt. e het klokhuis op de begraafplaats te Ype colsga moet worden hersteld, vandaar dat deze post hooger is uitgetrokken. Op verzoek van den heer Dr. Rengers wordt de openbare Verg, thans een oogenblik geschorst en gaat over in eene met gesloten deuren. Na heropening worden de opmerkingen van de commissie behandeld. Bij de post beambten ter secretarie verklaart de commissie zich te kunnen vereenigen met een wijziging van de verordening op dat per soneel in dien zin dat in het vervolg daar een Aoo/tf ambtenaar zal werkzaam zijn met een sa laris van f1100. Z. h. st. wordt besloten in verband met in gekomen adressen en op Voorstellen van B. en W. en de begrootings-commissie het salaris van den ambtenaar v. d. Feer met f 100 te verhoogen, dat van den ambtenaar Rodenhuis met f2C0 en van don ambtenaar Hokwerda met f 50. De wegen In Wymbritseradeel. Do commissie is eenparig van oordeel dat het onderhoud van de wogen niet vol doende is. Zij meent dat meer basalt moet worden gebruikt en dit met de stoomwals moet worden verwerkt. De gemeente-opzichter over deze opmerking gehoord, kan niet adviseeren tot gebruik van een stoomwals op den veenachtigen bodem. Adressanten wijzen er op, dat de gemeente Sneek het schoolgeld aan de H. B. S. voor buitenleerlingen heeft bepaald op f 85 in de le, 2e en 3e en f100 in de 4e en 5e klasse, terwijl leerlingen uit Sneek slechts f 35 en f50 betalen. Dit hooge schoolgeld, benevens de kosten van boeken enz., maakt het tal van ouders uit Wijmbritseradeel moeilijk hun kinderen de H. B. S. en Gymnasium te Sneek, de Chr. H. B. S. te Leeuwarden, of dergelijke instellingen te doen bezoeken. Redenen waarom zij den Raad verzoeken aan ouders met een inko men beneden f 2000, die hunne kinderen 'deze scholen laten bezoeken, f 50 voor schoolgeld te vergoeden. De meerderheid van het college van B. en W. stelt voor aan ouders die daaraan behoefte hebben, f25 per jaar steun te verleenen voor dit doel. Daar het echter moeilijk is een algemeene regeling te treffen,stellen zij voor, ih ieder geval afzonderlijk door B. en W. te laten beslissen of deze ondersteuning noodig is. Da minderheid van het college kan zich met dit voorstel niet vereenigen. De commissie voof de begrooting kan zich met het door de meerderheid van het college van B. en W. voorgestelde bedrag vereenigen, doch stelt voor de toelage te be perken tot ouders die een inkomen hebben van f1000 of minder, wier kinderen aanleg hebben voor studie en de toelage ook toe te kennen aan die kinderen welke U. L. O. of M. L. O. bezoeken. De heer Rengers, ofschoon zelf in de commissie voor de begrooting zitting gehad hebbende, is, ook naar aanleiding van het onder de ingekomen stukken genoemd adres van de Industrie- en Huishoudschool te Leeu warden, op het denkbeeld gekomen, dat er nog een betere regeling te treffen is. Spr. vraagt of het niet gewenscht is dat B. en W. een lijst opmaken van instellingen buiten deze gemeente, waarvan kinderen uit de gemeente profiteeren en dat deze instellingen dan een zekere bijdrage per kind zullen ontvangen. De heer Feenstra is er in principe te gen dat de scholen de bijdrage zullen ont vangen, daar de ouders dan niet vrg blijven in hunne keuze. Waren B. en W. gekomen met een voorstel tot algeheele afwijzing, het ware Spr. welkom geweest, daar de gemeente hier een sprong in het duister gaat doen. Nu het echter schjjnt dat er een meerderheid in de raad zal zijn te vinden voor een toelage, zal Spr. zich daartegen niet verzetten. Spr. voelt voor het voorstel van B. en W. omdat het een ruimer opvatting huldigt betreffende het aantal personen dat de toelage kan genie ten dan het voorstel der commissie. Dit laatste voorstel heeft echter het voordeel dat het meerdere instellingen dan de in het voor stel van B. en W, genoemde omvat. Spr. is daarom Voor de samenvoeging van deze twee voorstellen in deze zin, dat daarin beide voor dooien zjjn opgenomen. De heer Jorritsma (minderheid B. en W.) is tegen het geven van deze toelagen. De heer Breeuwsma wil de inkomen- grens der ouders gesteld zien op f1500. De heer D r. Rengers zet uiteen dat zijne bedoeling is dat de ouders de toelage zul len krijgen en dat dit aan de betrokken in stellingen zal worden medegedeeld. Spr. be grijpt niet dat de heer Jorritsma, tegenstander van tollen, tegen deze toelage is. De heer Jorritsma meent dat deze za ken niet met elkaar hunnen worden vergeleken. Na een korte discussie wordt besloten eerst te stemmen over het adres zelve. Met 8 tegen 6 stemmen wordt op dit adres gunstig beschikt (Tegen de h.h. Jorritsma, Wesselius, Oppe dijk, Kooistra, Abma en Feenstra.) De voor stellen van B. en W. en commissie zijn nu van de baan. Z. h. st. wordt besloten dat B. en W., volgens het denkbeeld-Rengers, een lijst zullen samenstellen van instellingen, welker leerlingen voor de toelage in aanmerking komen. Punt V. Adres van A. Zijlstra te Oosthem tot aankoop van het perceel hooiland en aan was genaamd het Wijddraai te Nijezijl. Na eenige discussie wordt z. h. st. bedoeld land en water groot 4 H. A. 84 c.A. dat voor f80 per jaar aan den heer Zijlstra was huurd, aan hem verkocht voor f2000. Punt VI. Adressen om van de gemeente in koop te mogen ontvangen het huis en erf te Oosthem aan den nieuwen weg. Drie gegadigden hebben zich reeds aange meld voor deze woning.' J. H. de Jong, Oosthem wil haar koopen voor f830; T. de Haan, Abbega voor f950, terwijl ook K. Breeuwsma te Folsgare er ge gadigde naar is. Z. h. st. wordt echter op voorstel van B. en W. besloten ter wille van de veiligheid van het verkeer op den nieuwen weg (de woning be lemmert het uitzicht) haar af te breken, de af braak te verkoopen en het erf als gemeente- eigendom te behouden. Punt Vil. Adres van T. Piso te Heeg om hem opnieuw de tolinning bij de brug aldaar te verpachten. Z. h. st. wordt de brug aan Piso opnieuw voor 3 jaar voor f 158.75 per jaar verpacht. Armbcsluur. Punt VIII. Rapport van de Commissie voor de Armenzaken over de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1916. Uit het rapport van de commissie waarvoor de Voorz. haar dank brengt, big kt dat het aangevraagde subsidie thans maar f17185 be- I draagt, terwijl het vroeger wel eens f 25000 zoodat deze aanleg totaal heeft gekost onge veer f 40000 en niet f 20000 zooals adressanten in hun adres beweren. In totaal verleende de Provincie voor dit alles een subsidie van f2000, waarvan slechts een vierde in de Gemeentekas vloeide. Voor den totalen aanleg werd geleend in 1846 f290004 4«/0 en in 1874 f12000 a 5%. In 1904 was alles afgelost. Alle kosten moesten worden bestreden uit de opbrengst van de tol, welke daarvoor niet voldoende was en voor de rest uit de dorps- omslagen en den gemeentelijken omslag. Verre van de waarheid is dus de bewering dat de gemeente f60.000 uit deze tol getrok ken heeft of f 20000 subsidie er voor zou heb ben genoten. De aanleg heeft juist een scha- dedost opgeleverd. Zoo duurde de toestand tot 1877. In 1876 werd besloten de dorpshuishoudingen op te heffen. De gemeente nam toen als last van dezen aanleg over de schulddelging en als lust de tol. De schuld bedroeg toen nog f 13500, zoodat Heeg van deze overname i f 10000 profiteerde. Daartegenover staat weer dat ook na 1904 de gemeente met tolheffing tot heden doorging, waarvoor f 6050 werd geïnd. Hier uit blijkt echter wel dat de schade niet door de winst gedekt wordt, zoodat onjuist is de bewering dat de heffing van deze tol nu on rechtvaardig zou zijn. Feitelijk toch dient nog f4000 geheven te worden voordat deze tol ge amortiseerd is. Bij onmiddellijke opheffing zou bovendien de aanstelling van een brugwachter noodig zijn, waarvoor f5C0 per jaar vereischt zou zijn. Daarom en in verband met het feit dat de H. O. in 1916 reeds hoog zal zijn stellen B. en W. voor de tol met nog één jaar te ver lengen, intusschen bij Ged. St. aan te vragen of bij opheffing de Provincie bereid zou zijn de gemeente tegemoet te komen inzake de be diening van de brug en met 12 Mei 1917 de tol finaal op te heffen. De heer Dr. Rengers zegt, dat z. i. de beslissing al in 1877 gevallen is. Het komt Spr. voor dat adressanten het schitterendste bewijs hebben geleverd hoe een goede zaak slecht verdedigd kan worden. In 1877 zijn de dorpshuishoudingen afgeschaft, toen heeft de gemeente alle lusten en lasten overgenomen. Het kan wel zijn dat de lasten van Heeg toen grooter waren dan de lusten doch dat is „aus- geglichen Daarop kan men nu niet terugko men. Het goede gebruik is dat nu de leening is afgelost ook de tol moet worden afgeschaft. Het is jammer dat geen beter adres is inge diend, want eerst uit de toelichting van B. en W. is het Spr. duidelijk geworden, dat de tol dient te worden afgeschaft. Hij schijnt zelfs al te lang bestaan te hebben, Spr. stelt daarom voor den tol af te schaffen met Mei 1916. De heer Wesselius deelt geheel het standpunt van den heer Rengers en zal dit voorstel dus steunen. De Voorz. merkt nog op dat de pachter van de tol een oud man is, zoodat om hem in staat te stellen iets anders te zoeken het ook aanbevelenswaard zou zjjn de tol nog met één jaar te verlengen. De heer Breeuwsma vraagt waarom men, wanneer men de tol te Heeg gaat afschaf fen, dat niet met alle doet, bijv, ook die te Nijezijl. Anders wordt opnieuw één deel der gemeente bevoordeeld boven het andere. De Voorz. antwoordt dat wat de tol te Nijezijl betreft, B. en W. natuurlijk, wil de raad dit, zich over opheffing daarvan wel in verbinding met de gemeente Bolsward willen stellen. Het zou echter wel eens kunnen blij ken dat deze opheffing Wijmbritseradeel be langrijke finantieele offers zou moeten kosten. De heer Rengers verklaart geen tegen stander van alle tollen te zijn, doch wel van dio te Heeg omdat deze geamortiseerd is. Tol len zijn geenszins verouderde instellingen, zoo als wel big kt uit de oprichting van water schappen, waarbij toch feitelijk ook van een tolheffing sprake is. De hoer Ages wil het adres maar voor kennisgeving aannemen en de zaak nog maar eens een jaar aanzien. De heer O p p e d ij k is ook daarvoor. De heer Rengers acht dit de zuiverste struisvogelpolitiek, daar in December de zaak toch weer ter sprake moet komen bij een even- tueele nieuwe concessie-aanvraag. De heer Jorritsma wil de zaak nu maar tot oplossing brengen. Hoewel voorstander van directe afschaffing van den tol is hij voor het voorstel van B. en W. in verband met het deze gemeente, daar ook feit dat de Hoofdelijke Omslag in 1916 toch o__ al hoog is en de gemeente dan dus moeilijk Het is den Voorz. gebleken dat_in 1913 meerdere inkomsten kan derven. In stemming komt thans het voorstel Ages (afwijzend op het adres beschikken en nog eens aanzien)wordt verworpen met 5 tegen 9 stemmen. (Vóór de h.h. Nauta, Oppedijk, Ages, Reitsma en Breeuwsma.) Thans komt in stemming het voorstel Ren gers (onmiddellijke afschaffing van de tol te Heeg). Wordt verworpen met 8.tegen 6 stem men. Voor stemden de h.h. Wesselius, Abma, Koopmans, Feenstra, Rengers en Landman. Z. h. st. wordt alsnu aangenomen het voor stel van B. en W. (verlenging der concessie tot 12 Mei 1917 en finale af schaffing met dien datum. Wymbritseradeel en het NI. O. Punt IV. Adres van G. L. Bouwman e.a om voor leerlingen uit deze gemeente, die elders eene H. B. S. bezoeken eene bijdrage tot het schoolgeld te verleenen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1