DE STEM DER LIEFDE. SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) DE VRIES, Opticus - UEPPEL is a.s. Dinsdag 2 Nov. in ’t Hotel SCHRAM te Sneek te spreken en te ont bieden voor de levering van BRILLEN voor alle ooggebreken. Raad van Beroep te Leeuwarden. Van de Leeuwarder Rechtbank. MEUBELWBRIti. ..LCDERLflNDV -nu i r.c; BLHflNGGRZ ES Zaterdag 30 October 1915. RECLAMEKOLOM. Ooggebreken. Oogzwakte. No. 9. Zaterdag 30 October 1915. 32e Jaargang. -N ieu wstijdia gen. I I Feuilleton. 1 ANBEX M 3N l-N Cejt Raadsvergaderingen. inge- >1 6.) we den wagen. HOOFDSTUK VII. ge- we Het 211 We zullen hun optre- r k Naar het Engélsch DOOR PAUL URQUHART. van den raad te brengen groot zwaard, dat aan Stanley Poole ratelde maar door, denkende dat zijn neef zich uit liefdeswanhoop bedron ken had. Weedom dronk zijn thee en trachtte zich te vergeefs te herinneren, wat er met hem gebeurd was. Hij herinnerde zich bij de keel gegrepen te zijn. Daarna was alles duister voor hem geworden. Hij vertelde Stanley, wat zich had voor ge daan, nadat hij het theater verlaten had. Stanley luisterde aandachtig. Lionel had nadr ’t scheen een oude smoking aangehad,die in de keuken neergelegd was. „De kleeren ruiken nog naar alcohol,” be toogde Stanley. „Laat ze eens zien,” vroeg Weedom. Toen de kleeren bekeken werden zag Wee dom zijn neef aan. „Laat jij je bedriegen door zoo n eenvoudige list?” vroeg hij, „Zie wat er gebeurd is. Toen ik bewusteloos was, begoten ze nyj met bran dewijn, teneinde onnadenkende menschen, zooals jij, te doen gelooven, dat ik dronken was. Stanley, we moeten dat huis terug vinden. Daar gebeuren vreemde dingen.” „Zullen we de politie waarschuwen vroeg Stanley. „Je moet haar alles vertellen.” „Neen, neen geen politie. Eerst moeten zelf probeeren.” „Ook goed, altijd vroeg genoeg, als wij er geen kans toe zien. De politie zou misschien een ingeving. Hij voor het onderhoud van NIEUWE SNEEKER COURANT te ver.” Ze liepen terug naar huis, gingen de deur, die zij hadden opengelaten, weer binnen en betraden opnieuw de ontvangkamer. Zij staarden elkaar onzet aan. Lou was verdwenen. „Lou, Lou, waar ben jeriep Stanley, naar de hall terugloopend. Zijn geroep weergalmde door de kamers, daarna was het stil, doodstil. Stanley voelde nu ook wat bezorgdheid voor de geliefde te beteekenen heeft. „Wat moeten we beginnen?” riep hij. We zullen het huis van onder tot boven doorzoe ken. Ze moet ergens zijn”. Hij nam een wand hing. „De eerste die ons tracht te weerstaan, sla ik de hersens in,” riep hij opgewonden. „We moeten het huis doorzoeken”. Zij liepen door alle kamers boven en beneden, terwijl Stanley voortdurend riep LouLou doch geen ant woord werd gegevenin het geheele huis scheen zich buiten hun tweeën geen mensch te bevinden. Ze waren ten zeerste verbaasd. „Verdwenen” zei Stanley de handen wrin gend. „Kan zooiets gebeuren onder de rook van Londen Hoe kan een meisje op klaarlichten dag verdwijnen. Ze moet hier zijn.” „We zullen nauwkeurig zoeken”, besloot Lionel. „Misschien vinden we een kast of een ge heime deur, of het spoor van een worsteling”. „Worsteling Denk je dat „Neen, ik geloof niet dat Lou eenig leed is geschied. Ze stuurden mij wel weg en van mij hebben zij meer gevaar te vreezen dan van haar. Zij zullen willen weten, wat zij en ook wij dus van hun zaken weten en haar laten gaan, als het gevaar voor hen geweken zal zijn.” (Wordt etrvolgd.) te Stavoren (de geschiedenis van de zooge naamde Perzische tapgten). Geëischt ieder 6 weken gevangenisstraf. Beklaagden zjjn wegens gebrek aan bewjjs vrijgesproken Mishandeling te Workum. Evert L., 47-jarig los arbeider te Assen, wegens mishandeling te Workum. Geëischt bevestiging van het vroeger bij verstek ge wezen vonnis, zijnde veroordeeling tot 6 maanden gevangenisstraf. Het vonnis is bekrachtigd. Zitting op 26 October 1915. Invaliditeitswet. Uitspraken. Vernietigd is de beslissing in zake R. S. te Echten en aan hem toe gekend met ingang van 22 Februari 1915 eene rente van f104 per jaar. Bevestigd o. a. de beslissingen in zake H. K., vr. v. L. de J., Sneek. Behandeld werd het beroep van A. de R. te Sneek, tegen de beslissing van het bestuur der rgksverzekeringsbank, houdende afwjjzing van zjjne aanvrage om eene rente ingevolge artikel 370 der invaliditeitswet. lu deze zaak waren zeven getuigen uit Sneek opgeroepen, waarvan 5 timmerlie- den-patroons sn 2 timmerknechts. De raad heeft nog heden uitspraak ge daan. De aangevallen beslissing is vernie tigd en aan de R., met ingang van 16 Mei 1915, eene rente toegekend van f104 per jaar. Bjj beschikking zjjn de beroepen van E. H. te Balk en M. D. te Leeuwarden uiet- ontvankeijjk verklaard wegens te late in stelling. WORKUM, 26 Oct. Heden werd bjj en kele candidaatsteiling tot lid van den raad benoemd de heer R. F. de Boer (c.-h.), zulks ter vervanging van den heer P. Gaastra (1.), die om reeds gemelde redenen in September heeft bedankt. Friesche Ijsbond. Onder het voorzitterschap van den heer S. H. Hjjlkema werd te Leeuwarden de jaarvergadering gehouden van den Frieschen Ijsbond. De heer R. Buisman bracht het jaarver slag uit. Het aantal leden daalde van 366 op 355, dat der aangesloten jjsclubs van 66 op 65. Tot voorzitter van krite 8, Gaasterland, werd benoemd de heer J. P. v. d. Goot te Balk, tot voorzitter van krite 28, Baarde- radeel, de heer F. P. Smeding te Bozum. Het verslag werd vastgesteld. Aangenomen werd het voorstel van het bestuur om op de begrooting f 250 uit te trekken voor het subsidieeren van één of meer modelbanen. f 100 werd uitgetrokken voor gratificaties aan baanvegers. Da penningmeester van den Bond, mr. J. A. Lucardie, bracht rapport uit over 1914/’15. De ontvangsten bedroegen f 642.19, de uitgaven f 43L46. De bezittin gen van den bond stegen tot f 4140.10. De rekening werd goedgekeurd. Aan de orde kwam een voorstel tot het uittrekken van f1000 ten bate van ge- Lou was al klaar, toen Weedom voorreed. Zij gingen regelrecht naar Harrow, waar ze hun onderzoek begonnen. „Het zijn handige lui geloof ik”, merkte Stanley op. „We moeten oppassen Lionel. De politie zou hen geloof ik graag hebben.” Lionel antwoordde niet. Hij was bevreesd om er de politie in te mengen. Ondanks zijn beweringen tegen Stanley was hij angstig. Waarvoor durfde bij zich niet uit spreken, zellfs niet denken. „Je zou het toch wel gemerkt hebben, als je in Harrow geweest was vroeg Stanley. „Zij zullen wel een huis* hebben, dat eenigszins verwijderd is van de dorpjes die hier liggen.” Doch de landhuizen die ze passeerden zagen er alle zeer vreedzaam uit. Plotseling kreeg Poole wendde zich tot Lou. „Waarom dachten we er niet eerder aan vroeg hij. „Zou het ook het oude huis van den dokter kunnen zijn, dat we zoeken. Dat heeft de dame beschouwen als „Neen ik kan er op zweren. Ik zag haar gisteren een heelen tijd. Had ik haar maar alleen kunnen spreken. Ik weet zeker, dat zij daar tegen baar wil is. Ik zal haar bevrijden, Stanley, je weet niet wat zij voor mij is.” „Laat ons probeeren na te gaan, waar het zijn kan. Je zegt, dat je langs Finchley Road gereden bent en kende het landschap niet meer, nadat je voorbij het Lord’s cricketveld bent gereden „Ja, verder was ik nooit geweest.” „Dan kun je in allerlei richtingen gegaan zijn en het zal lastig worden. Maar Lou is in dat gedeelte zeer goed bekend. Ze heeft er familie wonen en kent misschien het vreemde huis. Wil je haar er bij halen „Je weet mijn belofte.” „Ja, dan zou ik erger moeten liegen, dan ik ooit gedaan heb en haar een geheel verhaal opdisschen”. Ten slotte heb je mij niets verteld en ik beloofde te vergeten, dat ik toevallig iets „ge hoord” bad. „Ik zal Lou waarschuwen en haar zeggen dat we om redenen die het vak betreffen, het huis willen vinden. Daar moet ze dan maar genoegen mee nemen.” „Daar wordt geklopt, geloof ik.” Een telegrambesteller stond in den gang en overhandigde de enveloppe. ,,’t Is voor jou,” zei hij, het telegram over gevend. De dokter opende het haastig en een trek van wanhoop kwam op zijn gelaat. „Wat is er?” vroeg zijn neef. „Het einde. Laat een auto komen. Huur die voor een week of langer. Ga mee, of bljjf, maar ik wacht geen oogenblik. Lees dit”. Stanley nam het telegram en las „Vaarwel. Volg niet. Wetenschap is gevaar lijk.” „Wat beteekent het „Dat zij in gevaar is en dat zij wil voor komen, dat ik er ook in geraak.” „Ja, dan zou kunnen,” beaamde Stanley. ,,{jaat ons in ieder geval gaan.” Hij liet zijn bediende een garage opbellen. „Het zou ook kunnen, dat dit telegram niet van de dame komt, doch van iemand, die je in oen valstrik wil lokken of iets dergelijks. Zij hebben slim willen zijn en het dichtstbij zijnde dorp vermeden. Zij namen de moeite naar Harrow te gaan. Dat kan als uitgangs punt dienen. Ik zal Lou gaan waarschuwen. Dan zal de auto voor zijn en kun je mij ach- 3 terop komen, zoodra je je gekleed hebt. Hier heb je andere kleeren en een jas voor in den i meentebesturen banen. Het voorstel werd aangenomen. De begrooting voor 1915/16 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteid op f2000. Bond van Coöperatieve Zuivelfabrie ken in Friesland. Woensdag werd te Leeuwarden eene al gemeens vergadering van den Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken gehouden. De secr. de heer U. Kooistra deed een reeks van mededeelingen waaruit o.a. bleek dat de minimumprijs voor melk voor particu lieren diende te zjjn 9 cent, de maximum prijs niet hooger dan 10 cent. Hierop werd de behandeling van heiont- werp-statutenwjjziging voortgezet en ten einde gebracht. Het werd met de er de vorige vergade ring ingébrachte veranderingen met 295 stemmen voor, 40 tegen en 14 blanco aan genomen. Het bestuur werd gemachtigd tot aanstel ling van een scheikundige op een salaris van f1600. De heer K. J. Terpstra hield hierop een inleiding over uitbetaling van melkgeld en betoogde in verband daarmee de noodza kelijkheid van de beperking der individu eels vrjjheid vau de leden en dat een deel van de oorlogswinsten aan de versterking van de organisatie ten goede moet komen. Hoe door de handelingen in de kaasin dustrie de goede naam van onze producten in het buitenland is en wordt geschaad, werd door den spreker uiteengezet. De groota fout is geweest, dat wjj de zaak te veel haar eigen loop hebben gelaten. Er moet verbetering komen. Die verbete ring meent het bestuur althans gedeeltelijk te bereiken door wat onder het volgende punt der agenda is voorgesteld. Bjj de discussie, die volgde, bleek, dat men het niet in alle opzichten met den in leider eens was. Vooral openbaarde zich bjj een enkele oppositie tegen te hooge opvoering van het reserveV -.ds. Aan de orde kwam nu bovengenoemd punt. Het luidde Kaasfabricatie. De bondsfabneken verbinden zich van een nader door de algemeene vergadering te bepalen datum af geen kaas in Gouda- en Edammervorm te maken met een vet gehalte in de droge stof lager dan 20 pCt. voorstel werd aangenomen met stemmen voor, 67 tegen en 76 blanco. De datum van invoering werd be paald op 15 November a.s. Bp rondvraag deed de secretaris nog me- dedeeling omtrent de voorziening door de firma Halbertsma van hout voor botervaten aan de fabrieken. De firma is in staat ge steld, blijvend voor die voorziening te zor gen, doch heeft tegen het storten van een hoog bedrag de waarborg moeten geven, dat dit hout niet zal worden gebruikt voor vaten, die naar lauden gaan welke met Duitschland in oorlog zgn. Van de fabrieken vraagt hg nu, dat de zen zich daartoe eveneens verbinden. De firma heeft ook nog een voorraad meentekas een subsidie toe te kennen van f 575. De gemeentebegrooting, dienst 1916, werd vastgesteld met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 14.281.65. Óp voorstel van burg, en weth. is besloten den post hoofdelijken omslag met f 150 te verhoogen. Aan Ged. Staten zal worden verzocht do jaarwedden van de wethouders van f80 op f 100 en het presentiegeld van de leden van den raad van f 100 op f120 te brengen. De post onderhoud van straten, enz. is met f200 verhoogd en gebracht op f300. De jaarwedde van den agent van politie D. Faber met f50 verhoogd en (behalve emolu menten) gebracht op f 525. De jaarwedde van den kantoorhouder van den telegraaf- en telefoondienst, den heer S. Haarsma, is met f25 verhoogd en die van de gemeentehuisschoonmaakster met f 5. Staatspenslonneerlng. Onder presidium van ds. D. A. van Krevelen, uit Deinum, is te Leeuwarden eene vergadering gehouden van het Provin ciaal Comité van den Bond voor Staatspen- sionneering. Besloten is, tusschen 12 en 19 December eene propaganda-week te houden. Wanneer de medewerking van de districts- en afdee- (ingsbesturen verkregen wordt, zullen in die week te Dokkum, Drachten, Harlingen, Heerenveen, Wolvega en Workum openbare vergaderingen worden gehouden. Leeuwarden en Sneek, aanvankelijk even eens voor dergelgke vergaderingen uitgeko zen, deelden mede, dat hare afdelingsbe sturen besloten hadden, ongeveer terzelfder tijd eene openbare vergadering te beleggen. Het comité was van meening, dat de Europeesche oorlog niet tot gevolg mag hebben, dat de eisch om voorziening in den nood der ouden van dagen niet meer wordt gehoord.’ Verlaging van Meel- en Broodprijzen. De minister van Landbouw heeft met ingang van 13 November den prijs voor tarwebloem (gebuild inlandsch uitsluitend één soort) vastgesteld op f 18.25 per 100 K.G., den prijs voor tarwemeel (ongebuild) op f 15.25 per 100 K.G, en met ingang van 18 November den maximum broodprijs voor gebuild tarwe-waterbrood op 22V>cent en voor ongebuild tarwebrood (bruin brood) op 19 cent per 1 K.G. Tevens kan worden medegedeeld, dat het de bedoeling der regeering is, om voorloo- pig niet tot verdere verlaging over te gaan. Doodslag. Het gerechtshof te Amsterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den 48- jarigen molenaarsknecht A. Schelle, die terecht stond wegens doodslag te Kamerik. Het hof veroordeelde beklaagde tot twaalf jaar gevangenisstraf. Doodslag. Woensdagochtend vroeg ontstond aan boord van de sleepboot »Poolzee« te Maas sluis een vechtpartij tusschen eenige leden der bemanning, waarbij den 19-jarigen J. v. R., uit Rotterdam, een messteek in de maagstreek werd toegebracht. De getroffene werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar hjj overleed. hout, waarvoor genoemde verbinding niet bestaat, »vrp hout«. Vaten daarvan kun nen gebruikt voor den uitvoer naar Frank rijk en Engeland. Nu worden door vele fabrieken in den l&atsten tjjd alleen deze vaten gevraagd gewaarschuwd wordt, in dezen zich te ma tigen, daar anders de firma eerlang de le vering zal moeten stop zetten. WORKUM, 26'Oct. Op voorstel van burg, on weth. werd naar aanleiding vkn een inge komen verzoek van den politieagent Rinks de Jong om salarisverhooging, de tractementsre- geling van de politiebeambten in het algemeen herzien. Het tractement van den hoofdagent van politie werd vastgesteld op een aanvangs salaris van f 675, met ‘4 jaarlijksche verhoo- gingen van f25. Maximum f775, met Vrije woning. Aanvangssalaris van de agenten f 650 ook met 4 jaarlijksche verhoogingen van f25. Binnenkort zal een derde agent worden aan gesteld, omdat het den voorzitter blijkt, dat twee agenten niet voldoende toezicht kunnen uitoefenen. Op een verzoek om vrije geneeskundige be handeling voor zich zelf en gedeeltelijk vrije behandeling voor het gezin van R. de Jong werd niet ingegaan. Bij de behandeling van de begrooting der gemeente werd aangenomen een voorstel van het dagelgksch bestuur, om de tractementen der wethouders met f 25 te verhoogen en de presentiegelden van den raad te brengen van f220 op 1 275. Verder werd een post der uitgaven (reini gingsdienst) teruggebracht van f 1700 tot f1500. De bezuinigde gelden werden gevoegd bij den post verbetering van de bermen aan den trekweg naar Bolsward. Een onderzoek zal worden ingesteld of het nieuwe wegen waterschap Zuid-Wonseradeel ook genegen zal zijn die verbetering te willen aanbrengen. Verder werden telkens zonder hoofdelijke stemmingen achtereenvolgens vastgesteld de gemeentebegrooting op f80.423.76, die van de armvoogdij op f6306.99, die van het stads weeshuis op f2151.31’/ï en van de gemeen telijke gasfabriek op f24.100. Een voorstel van burg, en weth. om het ge bouw, dat thans gebruikt wordt als post- en telegraafkantoor, te bestemmen voor armhuis, werd aangenomen. Eveneens een voorstel, om machtiging te verleenen voor het vragen van verhoogde provinciale subsidie in do kosten van vernieuwing der Bagijnebrug en verbree- ding van de Dolte. Waar de eerste subsidie geraamd was naar eene begrooting van f 10.000 onkosten, terwijl deze de f15.000 zullen over treffen, is deze verhoogde subsidie zeker ge rechtvaardigd. Aan den heer R. Kroese werd op diehs verzoek met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag verleend als secretaris-boekhouder van de algemeene armvoogdij. Tot gemeente-geneesheer werd benoemd tot September 1916 de heer Heslenfeld. STAVOREN, 26 Oct. In de hedenavond gehouden raadsvergadering is ter goedkeuring aangeboden de rekening van ontvangsten en uitgaven van de stichting „Woningstichting te Stavoren” over het tijdvak 49 Mei 191419 Mei 1915. De uitgaven bedragen f600.38’/2, de ontvangsten f 429.55, dus een batig slot ven f 77.83’2. De rekening is met algemeene stemmen goedgekeurd. De begrooting van hot burgerlijk armbestuur, dienst 1916 wordt vastgesteld met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f873,831/2. Hierbij werd besloten dit bestuur uit de ge- Voor de lijders aan bloedarmoede. Het is een zeer verspreide meening dat de lijders aan bloedarmoede en andere verzwakten sterk gevoed moeten worden. Men tracht hen te overvoeden en men geeft er zich geen reken schap van dat men hen nog meer verzwakt door hun maag geheel van streek te brengen. De lijders aan bloedarmoede en andere verzwak ten hebben vooral behoefte aan een uitgezocht voedsel, dat zeer rijk is in een kleine hoeveel heid, in plaats van veel voedsel waarmee hun maag overvnld wordt. Met een licht maar zeer rijk voedsel, late men dan den zieke de behandeling der Pink Pillen volgen, zoodat het arme bloed van den lijder op zijn normale samenstelling komt. Wan neer dan de zieke weer in het bezit is van een rijk en zuiver bloed, zullen alle ongemakken ver dwijnen en bestaat de bloedarmoede niet meer. Ontbreekt het u aan levenskracht, aan weer standsvermogen, neemt dan de Pink Pillen want zij bevatten zoowel het een als het ander. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloed armoede, bleekzucht der jonge meisjes, maag kwalen, plaatselijke pijnen, zenuwpijnen, zenuw- uitputting, neurasthenie. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos en f 9 per zes doozen bij het Hqpf dbureau der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam. Voor Sneek en Omstreken bij de heeren Joh. W. Meijer en B. Meindersma te Sneek en bij alle goede Apotheken en Drogisterijen. Zitting van Woensdag 27 Oct. Kinderdoodslag. In een zitting met gesloten deuren staat terecht Aukje K., 22-jarige dienstbode te Sneek, beschuldigd van kinderdoodslag en wegvoeren, verbergen en wegmaken van een Igk aldaar, met het oogmerk, om het overlgden en de geboorte te verhelen, ge pleegd den 19 Augustus j.I, Als raadsman in deze zaak trad op mevr, mr. GoslingsLjjsen te Leeuwarden. Eisch 9 maanden gevangenisstraf. VONNISSEN De Perzische tapijten. In de zitting van 13 October hebben te- rechtgestaan Karei K„ 37-jarig koopman te Utrecht, en David F., 36 jarig koopman te Amster dam, wegens oplichting te Molkwerum en reeds voor allerlei ondernemingen dienst ge daan en lijkt wel wat op de vage beschrijving.” Zij reden door en Lionel kreeg het gevoel,, of ze het doel naderden. De geheele omgeving herinnerde hem aan zijn nachtelijken rit. Stan ley reed langzaam tot een zijlaan, waar Lionel zich tot hem wendde. „Dat is de plaats,” zei hij. „Ik herken deze laan.” Rijdt er in en laten we hen overvallen.” „Kalm, kalm. We 'Zijn geen middeleeuwsche strijders, die een kasteel belegeren. eerst kalm gaan en de reden van den afwachten”. j „Maar als ze er niet zijn? Hoe moeten 3 onze tegenwoordigheid verklaren?” I „Mag ik iets voorstellen vroeg Lou. „Zul- i len we een bezoek gaan afleggen bij de we- I duwe van dr. Harding, die hier vroeger woonde en die ik kende Dat is een motief.” Zij openden het hek en reden de laan in tot voor de deur. Tot hunne verwondering knikte de man, die de deur ópende toestem mend, toen Lou vroeg of de weduwe Harding thuis was. Hij vroeg hen, te volgen. Zij kwa men in een kamer, die Lionel herkende als de ontvangkamer. Toen Lou haar naam ge noemd had, boog de man en verdween. Zij wachtten een poos, doch er kwam niemand. „Er schuilt wat anders achter,” riep Lionel opspringend. „Ik zal eens onderzoeken. Hé wat is> dat, nog iemand in een auto”. Weedom liep naar een klein zijvenster, vanwaar hij in de laan kon zien. „Vlug, Stan, vlug,” riep hij. Ze stelen onze auto”. De twee mannen vlogen naar beneden, doch waren juist te laat. Het hek was reeds geopend en de wagen reed weg. Wanhopig bleven ze staan. „Wat moeten we doen vroeg Lionel. „Doen We kunnen alleen weer naar bin nen gaan, en uitleg vragen. De auto is reeds

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1