1 De Europeesche Oorlog. f Ingezonden. Broodkaarten. Nieuwstijdingen. Uit Wijmbritseradeel. 1 Ingezonden Mededeelingen Is 8l]W®l fill Ils NIEUWE SOEffl COURANT 19 ra Zfflft 50 Delta 1915 A zoo waren i, behoor- verplichtingen. Gevraagd 1 rijwielverlakker 1 smid 1 timmer man 1 jongste kantoorbediende 1 smid- rijwielhersteller en losse werkkrachten. HET BESTUUR. bon de Duitschers schijnen dus weder versterkingen naar het een of andere front te zenden zouden zij willen trachten weer een slag te - slaan De groote Engelsche pantserkruiser Argyll, gebouwd in 1904,10850 ton groot, is op de Schotsche kust bij stormweer ge strand en vernield. De bemanning is gered. De Russische vloot heeft de Bulgaarsche haven Warna beschoten. Volgens Bul gaarsche berichten zouden daarbij twee Russische slagschepen gezonken zijn, het lijkt ons echter aanbevelenswaard, van dit laatste bericht de bevestiging af te wachten. De huurprijzen zullen zjjn f70, en wat be ft inken toestand de belang-1 treft de eindwoningen f75. De woningen Kostolooze bemiddeling voor Werkgevers en Werkzoekenden. De nieuwe kruisers. De bouw van twee kruisers hier te lande zal naar de >N. R. Ct.< meldt, geschieden □aar plannen en onder controle van Frie drich Krupp’s A. G., Germania werf te Kiel. De algemeene toestand. Van het Russische oorlogsterrein geen nieuws. Van het Fransche oorlogsterrein geen nieuws. Van het Italiaansche oorlogsterrein geen nieuws. Van het Servische oorlogsterrein het be langrijke bericht dat de Bulgaarsche en DuitschOostenrijksche legers verbinding met elkaar hebben gekregen, zoodat Turkije Werkzoekenden 1 loopknecht 1 letterzetter, 2e klas 1 kantoorbediende 1 smid of stoker 1 rei ziger 3 jongste kantoorbedienden 1 los werkman 3 sigarenmakers w.o. 1 ook als reiziger 1 typograaf 1 pakhuisknecht. Gemeentelijke Arbeidsbeurs Paleis van Justitie, Marktstraat, Telefoon No. 13. Geopend: alle werkdagen van 7 9 uur ’s av. behalve Woendags on Donderdags. Een gevolg van de leefwijze. Terngkeei’ tot verstandige gewoonten zou meer voor do algemeene gezondheid doen dan alle geneesmiddelen van de wereld. De meesten onzer, hoewel slechts een be trekkelijk geringe hoeveelheid voedsel noodig hebbend, eten te veel. Ook overwerken wij ons, maken wij ons steeds zorgen, drinken wij te veel, nemen wij niet voldoende lichaamsoefe ning en slapen wij te weinig. Deze slechte gewoonten overladen het bloed met gassen en urinaire vergiften. De inspanning om het zware, met schadelijke stoffen bezwan gerde bloed te filtreeren verzwakt de nieren. Om onze aandacht op nierzwakte te vestigen zendt de natuur rugpijn, duizeligheid, neer slachtigheid, zenuwkwalen, waterstoornissen, verlies aan gewicht en een gevoel van uitput ting. Om zich voor erger kwalen te vrijwaren is het noodig, dat men verstandig wordt, zijn slechte gewoonten laat varen en de nieren helpt met Foster’s Rugpijn Nieren Pillen. Foster’s Rugpijn Nieren Pillen voorkomen, dat de afgewerkte nierstoffen en het' overtol lig urinezuur te lang in het gestel achterblij ven en verdrijven de prikkelende stoffen, die de nier- en urineorganen doen ontsteken. Fos ter’s Pillen werken niet op de ingewanden; dit geneesmiddel dient alleen voor nier- en, blaas- kwalen en dat is de reden, dat het zoo succes vol is. Te Sneek verkrijgbaar bij Joh. W. Meijer. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. a Eischt de echte Foster’s ■SL Rugpijn Nieren Pillen, wei- tg^gert elke doos, die niet ■yy voorzien is van neven- staand handelsmerk. De Landstorm. Voor de gemeente Doniawerstal voor de jaarklasse 1912 ingeschreven 32, wie 9 ongeschikt De Burgemeester van Sneek maakt be kend lo. dat de Broodkaarten verstrekt voor den termijn van 19 Oct. tot en met 1 Nov. 1915, Maandag a.s,, tusschen de uren op de Broodkaart (laatste alinea) vermeld door de belanghebbenden zelf of een van de leden van het huisgezin ter Secretarie (beneden) moeten worden inge leverd, alwaar dan nieuwe Broodkaarten kunnen worden verkregen 2o dat bij niet tijdige inlevering der broodkaart geen nieuwe wordt verstrekt. Sneek, den 29 Oct. 1915. De Burgemeester voornoemd, P. J. de HOOP. In de provincie Limburg heeft hg deel uitgemaakt van provinciale staten en van Sept. 1904 tot Jan. 1909 was hjj lid van de Eerste Kamer. In Januari 1909 werd hp tot minister van waterstaat benoemd. Op 29 Augustus 1913 is hg na de verkie zing met het ministerie-Heemskerk afge treden, om reeds in September d.a.v. als afgevaardigde voor Noord-Brabant in de Eerste Kamer terug te keeren. De gave des woords bezat de heer Regout in groote mate. in verbinding met Duitschland is gekomen de voordeelen welke daaruit voort vloeien voor de centralen hebben wij vroe ger reeds aangetoond. Misschien verdient nog vermelding het feit dat Turkije over nog heel wat jonge mannen beschikt, die thans door Duitsch land van wapenen kunnen worden voorzien. Ernstiger dan ooit wordt thans Servie bedreigd de Servische regeering heeft nog eens dringend om hulp van de Entente verzocht, maar tot nog toe hoort men niet van groote resultaten der Ententetroepen op den Balkan. Het aantal schijnt niet voldoende, al schat een Weensch blad al leen het aantal Fransche troepen op 150.000. In het Engelsche Hoogerhuis heeft een minister toegegeven dat Servie vermoedelijk niet zoolang weerstand kan bieden, als ge- wenscht was om de noodige hulplegers ge reed te maken. Het heeft er allen schijn van dat deze minister gelijk zal krijgen. Tot het verdere nieuws behoort het be richt dat langs de DuitschZwitsersche grens groote troepenbewegingen plaats heb- Verbetering van landwegen. Eenige tientallen jaren geleden was in deze provincie de heer A. eigenaar van drie boere- plaatsen, welke in elkanders onmiddelljjke na bijheid lagen en wel aan een gemeenschappe- lijken landweg, die op een zijweg van een hoofd weg uitkwamen. De heer A. begreep destijds heel goed, dat het van groot belang voor hem was als eigenaar van die drie kostbare bezit tingen om dien landweg te verharden. Even wel was hij met dat. verharden wat te zuinig en zorgde in de eerste plaats niet voor eene behoorlijke breedte van dien verharden land weg en voorts niet voor een vasten en stevigen ondergrond. Het gevolg daarvan was natuur lijk, dat die landweg al heel spoedig te mod derig, te week on te vuil werd om daarlangs met fatsoen te kunnen rijden of gaan. Inmid dels bracht aanvankelijk het welbegrepen eigen belang van den heer A. mede om behoorlijk voor den toestand van dien landweg te zorgen. Na het overlijden van bedoelden heer wer den de drie boereplaatsen afzonderlijk het eigen dom van drie personen, die ieder voor zich er ook evenzeer belang bij hadden om den goe den toestand van den landweg te bestendigen. Deze drie nieuwe eigenaren waren evenmin als de heer A. dat was, eigenaar van dien landweg, die overigens ook niet uitsluitend door hen, doch ook door bewoners of huur ders van nabuiige perceolen werd gebruikt, vandaar dat van het betrekkelijk groot aantal belanghebbenden er geen één was, die behoor lijk heeft gezorgd voor eene duurzame verhar ding of voor eene verbetering van bedoelden weg. Wel werd af en toe getracht om daaiin ver andering of verbetering aan te brengen, doch niet ieder was genegen om daartoe mede tc werken, terwijl de betrekkelgke gemeente zich evenmin om dien landweg heeft bekommerd, daar zij van meening was, dat het niet op haar weg lag. De een wenschte voor den ander niets te doen en schoof dien noodzakolij ken onderhouds plicht maar rustig van zich af. En wat is nu daarvan allengs het gevolg geworden Dat de belanghebbende personen den herfst van ieder jaar met bezorgdheid zien naderen. Bij gebrek aan een flinken verharden onderweg is de grond week on bjj wat regenachtig we der schier ontoegankelijk, bovendien laat het onderhoud van dien weg zeer veel te wenschen over. Toen ik eenige dagen geleden langs dien weg fietste, dacht ik bij mij zelven „Menschen uat verteren jullie je geld al in armoede.” Daar plukt men nu de wrange vruchten van eene gebrekkige samenwerking Die landweg is veel te smal, wat hinderlijk is voor een gemakkeljjk vervoerde melkwa gens dagelijks met hunne zware lasten heen en terug rijdende, maken alles kapot en bo vendien is de ligging van dien weg een 35 a 40 centimeter beneden peil. Eenige jaren geleden brak in de nabijheid daarvan een dam door met het gevolg, dat die landweg onder water kwam te staan en wel met water werd bedekt ter hoogte van 15 centimeter. Begrijpt men brengen van dien landweg op eene breedte on hoogte en voor een waarde verhoogt zullen gebouwd worden op het erf van Wiebe S. de Boer. De huurders moeten onder opgaaf van 2 solide borgen voor 13 November a. s. zich aanmelden ter gemeentesecretarie. Bg de gemeente bestaat het voornemen een lp st op te maken van perceelen die door B. en W. ter onbewoonbaarverklaring aan den Raad zullen worden voorgedragen, wanneer de eigenaren dier perceelen moch ten komen te overig den of wanneer die perceelen verkocht mochten worden. Ten slotte komt in behandeling de vast stelling van de gemeente-, armvoogdg en weeshuisbegrooting dienst 1916. De post hoofdelgke omslag wordt vast gesteld op f 3000. Vorige jaren was deze post f 2700 groot. De jaarwedde van den gemeentewerkman wordt gebracht van f312 op f350, terwgl de jaarwedde van den agent vau politie wordt verhoogd met f 50. Het door het Burgerlgk Armbestuur aan gevraagd subsidie uit de gemeentekas van f1600 wordt gebracht op f1250. Aan de muziekvereeniging >Vooruit< zal evenals over 1915, een subsidie luit de ge meentekas gegeven worden van f 25. De heer Simonides stemde tegen het verlee- nen van dit subsidie. Ten slotte wordt de gemeentebegrooting aangenomen met f 15379.526 in ontvang en uitgaaf. De armvoogdg begrooting wordt goedge keurd in ontvang op f 1268.60 en in uit gaaf op f 1265.63. De weeshuis-begrooting wordt goedge keurd in ontvang op f 492.40 en in uitgaaf op f 490. WIJMBRITSERADEEL. Op 1 Nov. a.s. heeft de heer H. de Jong te Oudega gedu rende een reeks van 40 jaar het openbaar onderwgs in onze gemeente gediend. Eerst als hoofd te Westhem, daarna te Wolsum en thans te Oudega. HEEG, 28 Oct. 1 Nov. a.s. hoopt de heer J. Koster den dag te gedenken waarop hg voor 25 jaar het ambt aanvaardde als hoofd der O. L. school alhier. De melkvoorziening In Friesland. Door den Bond van Coöperatieve Zuivel fabrieken in Friesland en de particuliere fabrieken in Friesland is besloten een re geling te treffen aangaande de melkvoor ziening in de provincie Friesland. Het plan is maximum-prgzen voor con- sumptiemelk vast te stellen en wel van 10 cent per liter voor volle melk; 31/, cent voor afgeroomde melk, 4 cent voor karne melk en de afrekening van eventueel uit te keeren schadevergoeding te vinden uit een omslag over de géheele melkproductie. Aan een provinciale commissie voor melkvoorziening is de verdere uitvoering opgedragen. In deze commissie hebben zitting de hoe ren mr. J. Patjjn, burgemeester van Leeu warden, N. Simonsz, burgemeester van Harlingen, J. Mesdag, zuivelconsulent te Leeuwarden, J. Wuite Jzn., voorzitter van den Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken in Friesland, te Tjalleberd, J. C. Hibma, directeur van de Koninklgke Nederlandsche Maatschappij van Kaas- en Roomboterfa brieken te Sneek, J. F. Huttinga, van de N. V. »de Lyemf* te Leeuwarden, K. Anema, eigenaar fabriek >Freia< te Leeuwarden, H. Hornstra, directeur der Coöperatieve Stoomzuivelfabriek te Leeu warden en U. Kooistra, secretaris van den Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken in Friesland. Aangezien in de eerste plaats gerekend moet worden op den steun van de burgemees ters, is een vergadering uitgeschreven van burgemeesters op heden Vrgdag, waarin mogeljjk deze zaak haar beslag zal krggen. De commissie stelt zich voor de regeling in te doen gaan op 1 Novem ber a.s. Mr. L. H. W. Regout. f Op 54-jarigen ieeftgd is te Rome over leden mr. L. H. W. Regout, H.M.’s Bui tengewoon Gezant en Gevolmachtigd Mi nister in tgdeigke en bgzondere zending bg den Pauselgken Stoel. De overledene heeft zgn nieuwen post, waarheen hg den lOden Juli van dit jaar was geroepen, slechts korten tgd vervuld. van wie 9 ongeschikt en 20 geschikt zgn bevonden 3 bleven absent. Lemsterland ingeschreven 29, ongeschikt 5, geschikt 20nfwezig gebleven 4. Dc Inbrekerebende in Den Haag. De Haagsehe rechtbank veroordeelde, respectievelijk tot 7 en 6 jaar gevangenis straf. G. A. B. IJ. en J. v. D. wegens een reeks nachtelgke inbraken, waaronder die bg minister Treub. Laatstgenoemde be klaagde werd ook nog in een andere straf zaak wegens een poging tot diefstal tot 1 hebbende perceelen maar behoorlijk treffen en wel in een juiste verhouding, dan zou dat of fer waarschijnlijk in verhouding tot de ver hoogde waarde der landerijen zeer gering zijn. Doch daar zit het hem. De een wil voor den ander niet en bij ge brek aan de zoozeer gewenschte samenwerking blijft de toestand zooals hij wasmodderig en vuil, gedurende zes maanden van het jaar ruimschoots gelegenheid gevende tot grieven en uitingen van ergernis in allerlei vorm. Nu is intusschen niets gemakkelijker dan even aan het betrekkelijke gemeentebestuur te verzoeken om de belanghebbende requestranten (verzoekers) te ontlasten van dien landweg, die zooveel stof tot klagen geeft. Ook is het niet moeielijk om een rechtsgrond voor een derge lijk verzoek te vinden. Zoo’n landweg is im mers niet alleen particulier, doch evenzeer gemeentebelang. Wat zou dus meer voor de hand liggen dan dat de gemeente het onder houd van dien landweg maar tot zich trok Evenwel meen’ik mij te kunnen voorstellen, dat een gemeentebestuur daarover even anders denkt dan de belanghebbende particulieren, daar in iedere gemeente zich tal van particuliere wegen en paden bevinden, waarvan de zorg door eigenaren of andere belanghebbende personen ook even gaarne aan de betrekkelijke gemeente zou worden Toe vertrouwd. Juist om die reden zal iedere gemeente evenals eene provincie ten opzichte v.d. zorg voor trekwegen zeer bedacht zaam daartoe overgaan. Onder deze omstandigheden kan de oprich ting van een waterschap ten opzichte van be doelden landweg uitkomst geven. Juist daardoor varkrijgt men eene lijke regeling van rechten en De belanghebbende personen dragen hunne belangen aan eene gemeenschap in dezen aan het door hen op te richten waterschap - op. De nieuwe gemeenschap treedt met gezag op, nadat ieders rechten en verplichtingen zijn vastgesteld. En dan, ais het waterschap een maal is opgericht en de particuliere belang hebbenden aan de weet zjjn gekomen, dat ieder zijn evenredig deel betaalt dan, doet men dat ook met plezier. Eu dan Is de tijd daar om den weg in kwestie be langrijk te verbreden en door ophol>ging op de veroischte hoogte te brengen. En dan Rijdt, fietst en loopt men over dien weg, dat hét een lust is om te zien en dan Zegt men tot elkander „Hoe is het toch mo gelijk dat wij ons eigen b lang niet eerder heb ben begrepen ’1” R. S. T. De heer W. Kuiper, oud-leerling /an de middelbaar technische school voor bouwkunde alhier, is bg het dezer dagen te Utrecht gehouden examen als no. 1 ge slaagd voor opzichter van en werken bg de Staatsspoorwegen. Mej. J. de Jong te Joure, leerlinge van den heer J. v. d. Werf alhier, slaagde Dlrsdag jl. te Zwolle voor het examen vrge- en orde oefeningen. Benoemd tot Chef van de afdeeling Bakkerg aan de «Volharding* te ’s Graven- hage de heer G. J. Bergsma, thans bedrijfs leider aan >Werkmansbelang< alhier. STAVOREN, 27 Oct. Hedenmiddag ont stond een begin van brand in het stoven bok van het kerkgebouw der Ned. Hervorm de gemeente. Door het actief optreden van den politieagent D. Faber was men den brand spoedig meester. Het plafond in de kerk en het orgel moe ten van de zware rookwolken zeer geleden hebben. BR1TSWERD, 28 Oct. In de nabjjheid van ons dorp op den weg van hier naar Wieuwerd, geraakte de veehouder Sch. van Jet onder behoor van ons dorp, hedenmor gen doordat ’t ros op hol sloeg, met paard en melkwagen in de bermsloot. De bergdcr, die onder den wagen geraakte, kon spoedig weder, met een nat pak, doch ongedeerd op het droge gebracht worden. Met behulp van inmiddels toegeschoten personen, kon na eenige moeite en inspanning, het paard en den wagen, die eenigszins defect was, weder gered worden. HINDELOOPEN. Verslag van de raads vergadering op Dinsdag, den 26 Oct. 1915. Tot leerkrachten voor het herhalingson- derwjjs worden aangewezen het Hoofd der School G. Beitsma en de onderwijzeres Mej. M. Witteveen. Besloten wordt de regeering te vragen het strand in gebruik bg de N. V. Zeebad Hindeloopen wederom voor den tgi van 3 jaren te pachten. Volgens B. en W. moet de Westertoren □oodzakelgk gerestaureerd worden. De kos ten hiervan worden geschat op f 1426.27. Een dergelijke uitgaaf is voor de gemeente g^tngZnisïtra? veroordeeïdï te bezwarend. Verwacht wordt dat het rgk, dat jaarlgks een subsidie in de onderhouds kosten geeft van f 100 en die ook de vo rige restauratien aan den toren ten volle heeft bekostigd, ook nu wel weer bereid zal zgn de kosten van restauratie op zich te nemen. Ten aanzien van de gemeentelijke wo- ningbouwplannen, waarvoor een nieuw type is vastgesteld werd besloten dat, zal de gemeente een 7-tal woningen bouwen, zjj eenige zekerheid dient te hebben, dat deze woningen terstond verhuurd worden. Daarom dan niet dat men door het behoorlijke tevens zorg dragende behoorlijk onderhoud, de cultuur- van alle landerijen, welke in de onmiddellijke nabijheid liggen en daarvan dagelijks gebruik moeten maken Zoo niet, dan mag men wel eens een blik vestigen op den nieuwen weg van Oosthem naar Folsgare met den zijtak naar Remswerd. Langs dien weg gaat men des Zondags ter kerk, gaan de schoolkinderen zes dagen per week ter school, wordt het vervoer der melk naar de fabriek vergemakkelijkt en bespoedigd alle dagen weer aan en zoo zou men maar door kunnen gaan. Maar bovendien, als men nu eens naging, hoezeer de waarde der aan en nabij dien nieu wen kunstweg liggende boereplaatsen is verhoogd, dan meen ik, dat wij dit gerust op een aardig sommetje kunnen schatten. Al we ten wij het juiste bedrag der verhoogde waarde ook niet precies, het spreekt van zelf, dat zoo’n nieuwe kunstweg van Oosthem naar Folsgare met de zijtak naar Remswerd wel een offer waard is Zoo dient er ook bij het brengen van den door mij bedoelden landweg een offer te wor den gebracht en wel niet eens op het altaar der liefde, doch op dat van het welbegrepen eigenbelang. Het is bekend, dat het laatste offer lichter valt dan het eerste. Immers in het laatste geval krijgt men waar voor zijn geld. Bij Verkoopen en verhuren van landerjjen houdt men immers wel degelijk rekening met de vraag, waar en hoe het land of de boereplaats ligt of gelegen is. Dit is ook niet alleen een kwestie van „mooi of minder mooi wonen”, doch oefent zeer veel invloed - uit op het transport der goederen en waren, zullen thans huurders worden opgeroepen. Kon men nu door het brengen van dien landweg in een f Vijftien jaren Groene Krnis-arbeid. Wie heeft in Nederland nog niet van het Groene Kruis gehoord? Zoo mag men gerust vragen, nu ons land meer dan 600 Groene Kruis-vereenigingen telt met te zamen onge veer 300.000 leden. Toch is het Groene Kruis pas 15 jaar geleden geboren. Dat het zich in dien korten tijd zóó voorbeeldig heeft kunnen uitbreiden, is dan ook alleen het gevolg daar van, dat het op een practische, populaire wijze in een dringende volksbehoefte heeft voorzien. Een enkele blik in de ziekenkamers bewgst reeds, dat dit niet te veel is gezegd. Vijfden jaren geleden stond de huiselijke ziekenver pleging ver ten achter bij wat ze reeds had kunnen wezenvooral op het platteland, maar ook in de steden. Alleen de rijke kon zich aansebaffen wat hij noodig had en deed het dikwijls niet eens, doordat vele hulpmid delen hunne intrede in de huiselijke zieken verpleging nog niet gemaakt hadden. Men was niet gewoon, ze er aan te treffen, en be hielp zich dus maar op een stumperachtigo manier. En de burgerman, om van den min vermogende niet te spreken, kon er heelemnal niet aan denken. Slechts in Noord-Holland, waar het Witte Kruis werkte, was het iets beter. Toen kwam ons Groene Kruis en heeft dat alles met too verslag veranderd en verbeterd. Door de handen in elkander te slaan, schafte men zich in rijken voorraad aan, wat voor zieken van gemak on genot moest zijn en bun droevig lijden kon verzachten. Dat alles sloeg men in plaatselijke magazijnen op en leent het op verzoek van de goneesheeren gratis uit aan ieder die het noodig heeft. Zoo is het nu reeds in 600 van de 1000 gemeenten, waarin het Groene Kruis tracht’burgerrecht te ver krijgen. Is het zoo ook reeds bjj U, lezer? Zoo neen, zorg dan, dat het spoedig zoo worde, wij zullvn er U gaarne bij van dienst zijn en met raad en bijstand ter zijde staan. In Fries land, Groningen en Drente zijn we reeds zoo ver, dat het Groene Kruis in geen enkele ge meente ontbreekt. In Gelderland tellen we 59 Groene Kruisvereenigingen, in Limburg 34, Noord-Br ibrant 22, Overijsel 39, Utrecht 20, Zeeland 54, Zuid-Hoiland 131. Daar is dus nog wat te doen en wg hopen ook nog veel te zullen doen, indien gij, o goede lezer, maar helpen wilt. En ook waar het Groene Kruis reeds ge vestigd is, wordt geregeld en hard doorge werkt. Zoo is in ongeveer 200 plaatsen reeds de wijkverpleging vanwege het Groene Kruis gevestigd. Bjjna overal ten plattelande is de bestrijding der tuberculose in handen van het Groene Kruis. Het heeft zich in de meeste provinciën belast mot de regeling van het zie- kenvervoor. Waar vroeger de' zieken naar de ziekenhuizen of naar hunne woningen werden gebracht per schokkend rijtuig, boerenkar, ja zelfs wel per kruiwagen, daar rijden nu de prachtige Groene Kruis-auto’s, ambulance-rg- tuigen en raderbrancards. Ook de ontsmet- tingsdiensten ten behoeve van het platteland en de kleine steden zijn voor het grootste ge deelte door het Groene Kruis tot stand gebracht. Voorts tracht het de kindersterfte te bestrij den en de kraamverpleging te verbeteren door zijne Kraamwijkverplegingen, de beschikbaar stelling van de noodige hulpmiddelen, zjjne baker- en moedercursussen. Alleen in de pro vincie Friesland zijn door het Groene Kruis al meer dan 3000 jonge moeders opgeleid in de kunst, haar zuigelingen goed en eenvoudig te verzorgen, terwijl men ook in Groningen, Zuid Holland en Limburg daartoe de uiterste krachten inspant. Dan tracht het Groene Kruis door volkslezingen, door de verspreiding van vele tienduizendtallen volksgeschriftjes, en door nog allerlei andere maatregelen ons volk te maken tot een hygiënisch volk. Verdient zulk een werk niet aller sympa thie en steun Welnu, voor het verleenen daarvan is ge legenheid en aanleiding. Op 3 November a.s. bestaat het Groene Kruis 15 jaren en dan vieren wij ons derde lustrum. Dat doen wij niet met muziek of feestmalen. Dat doen wij door ons werk te versterken en uit te breiden. Dat doen we door de stichting van een reizend hygiënisch museum, waarmede we binnenkort in alle ste den en dorpen van ons land hopen te komen. Dat museum zal niet een volledige maar saaie, doode verzameling zijn, doch zal door ons ge maakt worden tot een duidelijke, welsprekende, indrukwekkende hygiënische les. Daarvoor zijn wij hard werkende. Nederlanders, be antwoordt gij onzen onvermoeiden en geheel belangeloozen arbeid met een kleine gave uwer zijds. f30.000 hebben wij noodig. Ruim f5000 brachten we zelf reeds bij elkander. Schenkt gij ons allen Uwe hulp om de ont brekende f 25.000 bijeen te brengen en zendt Uwe gave aan onze Penningmeesteres, Mej. A. G. van Hülst te Harlingen. Namens het Algemeen Bestuur der A Igemeene Nederlandsche Vereeniging „Het Groene Kruis", Ds. F. C. FLEISCHER te Winterswijk, Voorzitter. Arts W. POOLMAN, Oranjeplein 93 te ’s Gravenhage, Secretaris,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 5