Per Telegraaf. Ingezonden, Handels- en Marktberichten, SNEEK, 2 Nov. ’15. Burgerlijke 8tand. Groenteveiling. In g 1 Ka a pei Oorlogsnieuws. 46 6— 9 bos i heden Duitsehland te be- per mand per mand aankomst vertrok de trein kwam daar volgens ont- 1.20 uur op het haven- Bloemkool per stuk Roode Kool Witte Kool Gele Kool f 360 - 340 prgs f 210 tot - 225 E vaa oks klei jeul uitl A gen heü ban D eczi ten dim gev and voo F Sne Toe pos str tot bel gei aai chi een en d mi< gel het dez en zwi dag der de nen D inzi sta: ger art bes sch toe 8 B I SN 1 ere hei vai 14! 5! 1- i I A. doo Doi op was noi te wet LA uitr GE VA TE mui 36.! en t bij Igki last 1 1 vra; van Edam heeft ter de justitie gesteld zekeren G. Sla per mand Andy vie Boerekool Spruitjes Wortelen per Bieten Tomaten per pond leeftijd bereiken, ten slotte van ouderdom gaat Appels per mand O« houding van Roemenië. ROME, 1 Nov. Gemeldt wordt uit Boeka rest dat aan het ministerie van oorlog een bui tengewone vergadering van den Roemeenschen generalen staf is gehouden. Alle aanvoerders van legerkorpsen, divisies en brigades waren aanwezig. Na een stormachtige gedachtenwis seling, is er een motie betreffende het deelne men van Roemenië aan den oorlog aangenomen. Twee derden van de generaals stemden vóór ingrijpen aan de zijde der entente-mogend heden. KEULEN, 1 November. (N. R. Ct.) De Sofiotische correspondent van de Kölnische Ztg. seint: De Bulgaren rukken steeds dichter op Nisj aan, uit het Noorden door de Duitschers gesteund. De ijzeren ring om de Serviërs is nu zoo vast gesloten, dat de beslissing ophan den is. De Engelsche en Servische troepen vereenlgd. SALONIKI, 31 October. Ingevolge opdracht uit Londen zijn de Engelsche troepen uit Salo- niki naar het Servische front vertrokken en hebben hun yereeniging met de Servische troe pen thans volbracht. Fransche en Engelsche troepen bij Kawala (Bulgarije.) BERLIJN, 1 November. Het Berliner Tage- blatt verneemt uit Sofia dat Fransche en En gelsche troepen-transportschepen voor Kawala ziju verschenen. Het schjjnt dat de Franschen en Engelschen, teneinde de ontscheping van hun expeditie-corps te bespoedigen, ook bij Kawala troepen aan land willen zetten. BERLIJN, 1 November. (N. R. Ct.) Nader wordt gemeldt dat de landingstroepen reeds te Serres, Kawala en Drama zijn ondergebracht. LONDEN, 2 Nov. (Off.) De Engelsche tor pedoboot No. 96 is bij eene aanvaring in de Straat van Gibraltar gezonken. 2 officieren en 9 man zijn vermoedelijk verdronken. PARIJS, 1 Nov. Met artillerievuur bereid den de Duitschers opnieuw aanvallen bij Lom- baerdtzijde en in Champagne voor. Ons artil lerie- en machinegeweervuur verhinderde hen echter de aanvallen met infanterie uit te voeren. PETROGRAD, 1 Nov. Een torpedojager nam in de Oostzee een Duitsch watervliegtuig en maakte de inzittenden krijgsgevangen. Bij Dunaburg sloegen wij Duitsche aan vallen af. Daarbij onderscheidden zich onze afdeelingen nieuwe troepen. Bij Komarowa namen wij 400 man gevangen. De werving in Engeland. LONDEN, 2 Nov. Medegedeeld wordt dat sedert Lord Derby aan het hoofd der wervings- bureaux staat, de werving prachtig slaagt. KATWIJK, 2 Nov. Bij een aanvaring op de Noordzee met de logger VI. 199, is de log ger K.W. 66 gezonken. De bemanning is ge red. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) De Boomen aan de Looxmagracht. Geachte Redactie, Naar aanleiding van het ingezonden artikel van „Bewoners Looxmagracht” verzoek ik be leefd voor onderstaand een plaatsje in uw blad. Opmerkelijk is het dat telkens wanneer het bekend wordt dat er hier of daar boomen zul len gerooid worden van verschillende zijden stemmen opgaan die het hunne er meenen te moeten toe bjjdragen om zulks te voorkomen. De argumenten die zij, welke gaarne zouden zien dat nergens een enkele boom gerooid werd, gewoonlijk aanvoeren zijn mijn’s inziens zeer zwak en zijn gewoonljjk terug te brengen tot dit ééne, dat men het betreurt dat zoo’n mooie boom of rij boomen verdwijnt. Als zijnde boomkweeker van beroep meen ik gerust te mogen zeggen dat ik zeer wel oog heb voor een mo»ie boom en dat ik een mooie beplan ting van een straat, die zeer veel kan bjjdra gen om het stedenschoon te verhoogeu, weet te waardeeren. Daarmee is echter geenzins gezegd dat elke boom of rjj boomen op een willekeurige plaats geplant het stedenschoon werkelijk verhoogt, en dit is het wat aan zoo vele beplantingen ontbreekt en dat door hen die ijveren voor het behoud van a 11 e boo men zoo vaak wordt vergeten. Indien men de beplantingen in Sneek nader beschouwt blijkt dat vele er van werkelijk niet tot verhooging van ’t stedenschoon bijdragen. Veelal zijn ’t boomen van le grootte, welke men, om er niet te veel overlast van te ondervinden, met bgl en schaar moet dwingen niet meer ruimte in te nemen dan, de veelal te kleine, oppervlakte die de planter hun heeft toegedacht, (Schapen plein) en daarbij zijn ze veelal te dicht op de huizen geplant, zoodat ze het licht bijkans ge heel onderscheppen en de huizen donker en vochtig maken, (Looxmagracht, Kleinzand) om maar niet te spreken van de slecht onderhou den staat waarin vele boomen verkeeren en waardoor radikaal ingrijpen, als op de boomen op ’t Schapenplein is toegepast, af en toe nood zakelijk wordt. Verder wordt vaak over ’t hoofd gezien dat ook een boom, al kan deze een vrij hooge Boter aanvoer 0/4, 0/8 vaten. Marktprgs le keur f Vereeniging le keur f a f Fabrieksboter. Aanvoer 0/g, 12/e vaten. Marktprjjs le keur f 92.00. Noteering van de Commissie der Ver. van Boter- en Kaashandelaren in Friesland f 92.—. Kaasaanvoer K. G. Prgs f VEEMARKT. Aan de Veemarkt alhier waren 4064 stuks aangevoerd en wel: 928 koeien 45 vette Koeien 3 Vette kalveren lijden en dit te eerder als ze in een bestrating is geplant. Ook dient met verkeerseischen rekening te worden gehouden. Kunnen dan in straten in ’t geheel geen boomen geplant worden, zal men vragen Daarop zal het antwoord eerst gegeven kun nen worden als men alle omstandigheden kan beoordeelen en dient elk geval op zich zelf te worden beoordeeld. Wel echter kan men deze algemeene regel geven dat een straat wil ze geschikt zijn om er opgaande boomen in te planten zeer breed moet zijn. Voor iepen en dergelijke boomen van de le grootte, zooals in Sneek meest aangeplant zijn, is de minste breedte te stellen op 30 a 40 M., daar de boo men minstens 10 a 15 M. van de huizen af moeten staan, om geen overlast door te sterke lichtschepping te krijgen en een onderlinge afstand van 10 M. gewenscht is. Wil men nauwere straten toch beplanten dan gebruike men daarvoor andere boomsoorten, welke niet zoo’n uitgebreide kroon vormen. De Pol te Sneek b.v. is beplant met eschdoorns en deze beplanting geeft lang niet die overlast door lichtschepping als destjjds de iepenboomen in Het Koninklijk bezoek aan Friesland. Men meldt ons nog Bij aankomst van H.M. aan het Station te Leeuwarden hedennacht, waren geen autoriteiten aanwezig en op het perron geen publiek; geen der reizenden is uitgestapt. H.M. vertoonde zich even voor een venster van de verlichte salonwagen. Drie minuten na i naar Harlingen en vangen bericht om terrain aan. De Commissaris der Koningin, Burgemeester Simons, de Voorz. van het Steun comité werden in audiëntie ontvangen. Later reed H.M. langs de haventerreinen. In D o k k u m kwam de koninkl. trein te 10.45 aan. De Burgemeester en de Wethou ders ontvingen H.M. Verschillende personen uit de Middenstand werden in gehoor ont vangen. Te Veenwouden kwam te trein te 1.15 aan. H. M. lunchte in den trein. In gehoor werden ontvangen de Burgemeester, twee leden der Gezondheidscommissie en het hoofd der o. 1. s. Vooral toonde H.M. veel belangstel- stelling voor de woningtoestanden. BERLIJN, 2 Nov. Oostelijk oorlogs- terrein Bg Riga gaan wij vooruit. Voor Du naburg wordt hevig gevochten. 500 gevange nen werden aan het Swentenmeer gemaakt. De strijd duurt voort. De legergroep-Von Lin- singen veroverde weder Russische stellingen en hernam eenige verloren gegane loopgraven. 2600 gevangenen zijn gemaakt. Balkan oorlogsterreinSjabatz is geno men. Onze en de Bulgaarsche legers trekken verder voorwaarts. Ministerraad. DEN HAAG, 2 Nov. De heden gehouden ministerraad werd bijgewoond door den op perbevelhebber van land- en zeemacht. Men brengt dit in verband met wenken en opmer kingen van de Tweede Kamerleden in het afdeelingsverslag gemaakt, betreffende even tueels demobilisatie. Geruchten over vredesonder handelingen. Gerard, de Amerikaansche gezant te Berlijn heeft een onderhoud met den Keizer gehad en men beweert dat dit onderhoud geloopen heeft over het openen van voorloopige vredesonder- handelingen. Hieronder volgt een ander bericht betreffende de mogelijkheid van dergelijke onderhandelin- gen. LONDEN, 1 November. De Daily News verneemt uit Washington van gisterenOn danks alle logenstraffingen van de mogelijk heid dat de geallieerden vredesvoorwaarden zullen aannemen, heerscht in officieele kringen de indruk, dat er zeer spoedig over dit onder werp van gedachte gewisseld zal worden. Men gelooft dat er een door Duitsehland op touw gezette beweging gaande is om den oorlog te staken. De overtuiging op dit stuk is zoo krachtig, dat een lid van Wilson’s kabinet, die echter niet wilde, dat ik zijn naam zou noe men, gisteren tegen mij zeide, dat er aanwij zingen zijn, dat het vechten in Europa al bijna gedaan is en dat de eigenlijke strijd zal be ginnen tusschen de diplomaten in de groote hoofdsteden, in plaats van tusschen de soldaten te velde. De minister weigerde bijzonderheden mee te deelen, behalve deze eene, namelijk dat Spanje en niet de Vereenigde Staten als mid delaar tusschen de oorlogvoerenden zou optre den, omdat de Vereenigde Staten met Duitseh land en Engeland over verschillende kwesties die met den oorlog in verband staan, van mea ning verschillen. Duitsche vredesvoorwaarden DEN HAAG, 2 Nov. (V. D.) Van geloof waardige, doch niet officieele zijde wordt ons medegedeeld dat bij een bezoek van leden van den Duitschen Rijksdag te Amsterdam, dat onlangs plaats vond, een hunner heeft ver klaard dat de Duitsche rijkskanselier de vol gende voorwaarden noemt, waarop het Duit sche rijk vrede wil sluiten. a. Behoud door Duitsehland van de Bel gische Maaslinie b. Behoud van Koerland c. Oorlogsschatting aan talen van 30 milliard. Bg de Zaterdag gehouden aanbe steding betreffende bet verbouwen van het perceel wgk 16 no. 219 staande aan de Prinsengracht alhier, is het werk gegunc aan den laagsten inschrgver, den heer O. de Vries, voor f2422. Architect is de heer F. de Jong Izn. Geslaagd te ’s Gravenhage voor de akte wiskunde (M. O., K 1) de heer S. L. Franckena, onderwgzer aan school I alhier. Onze stadgenoote mej. W. Hoekstra is benoemd tot tgdelgk onderwijzeres aan school no. 3 alhier. De heer mr. S. Vellenga, griffier bg het Kantongerecht alhier heeft bedankt voor zgn raadzetel. Op de Zaan is het motorschip, dat dienst doet als bg schip van de Handel en Ngverheid< aangevaren en op de wal gezet. Vele goederen voor Sneek bestemd, Ign- koeken enz., hebben daardoor hunne be stemming niet bereikt. Volgens de berichten is de lading niet beschadigd. Waterschap Hommerts-Sneek. Het maken van twee duikers van beton voor rekening van het waterschap Hom- mertsSneek is gegund aan den heer S. J. Kuipers te Pingjum voor f8560. SIJBRANDABUREN. Werd de melk prgs op 1 Nov. in Friesland vastgesteld op 10 ct. de liter, de zuivelfabriek de Legean alhier heeft ze gelgk een enkele fabriek meer op 9 ct. de liter gezet aan huis bezorgd. Flink zoo. Een goed voorbeeld doet volgen. GAUW, 30 Oct. Ten overstaan van notaris R. Gerbensma te Sneek had hedennamiddag bij Tjalsma alhier de finale veiling plaats in 5 perceelen van de sate en landen op Goënga- mieden onder Goënga, groot 7 hectare, 24 are en 79 centiare (193/4 pd.) tot 5 Maart en 12 Mei 1917 in huur bij den heer Jacob Keulen. In koop zijn gegund perc. I, 6 p. greidland, aan H. Th. A. Jorritsma te Jellum voor f 5154 perc. II, 2,1 p. greidland, aan J. de Vries te Scharnegoutum en J. v d. Zijl te Goënga voor f 1579,20 perc. Ill, de boerenhuizinge met erl, aan Tjalling en Pieter de Boer beiden te Of- fingawier voor f 2000perc. IV, 6.5 p. greid land, aan A. Bouma te Sijbrandaburen, D. v. d. Meer te Herbaijum en Homme Steunebrink te Gauw voor f 5466.50 en perc. V, 4.1 p. greid land, aan S. W. Alberda te Goënga voor f 3517.80. Totale opbrengst dezer sate en landen f 17.717.50. Verder zijn nog door genoemden notaris aldaar finaal geveild en in koop gegund: Een huis met erf in huur bij H. Strikwerda aan F. H. Bruinsma te Goënga voor f 693 een huis in huur bij Punter aan S. P. v. d. Wier te Goënga en mej. T. Alberdav. d. Wier te IJsbrechtum voor f 682 een perceel tuingrond, groot ongeveer 310 centiare, en een huis met erf, in huur bij Eeltje Dotinga, aan K. v. d. Tempel te Goënga voor f1100 de woningen in huur bij Wed. W. v. d. Tem pel, Johannes Heeringa, Auke Beeksma en Dirk Zeilstra, met erf, aan D. J. Keulen te Goënga voor f 1010. Alle perceelen zijn gelegen te Goënga. HEEG. Aangezien onmiddellgke afschaf fing van de tol te Osingahuizen door den Raad onzer gemeente afgestemd is, hebben naar men zegt sommige Heegemers besloten een verzoekschrift in te dienen bg de Ko ningin, ten einde alsnog de bedoelde af schaffing te verkrijgen. Ook telegrammen bij de N. O- T. Er is een overeenkomst tot stand geko men tusschen de Engelsche regeering en de Nederlandsche Overzee Trustmaatschappjj, waarbjj telegrammen door de bemiddeling der N. O. T. kunnen worden gewisseld langs de telegraaflijnen, waarop de Engel sche regeering in gewone gevallen censuur uitoefent. De telegrammen, die door bemiddeling der N. O. T. worden verzonden, zgn niet onderworpen aan censuur of ondervinden er althans geen hinderlijke gevolgen van als verminking, vertraging, enz. Dienstweigeren. De min. van Waterstaat heeft de staats ambtenaren, die het bekende dienstweige- ringsmanifest hebben onderteekend, uitge- noodigd ten spoedigste te verklaren dat zjj deze onderteekening als niet gedaan be schouwen. de ongeveer even breede Poortezijlen gaven. Verder plante men geen boomen waaraan vruchten komen omdat dit aanleiding geeft dat de jeugd in de boomen klimt om deze te bemachtigen of er met stokken en steenen naar gooit om ze te doen vallen. Hopende hiermede hen, die er tegen meen den te moeten protesteeren dat de boomen aan de Looxmagracht zullen worden opgeruimd, te hebben overtuigd, dat niet elke beplanting mooi is en dus waard is om, ondanks de last die sommigen er van ondervinden, behouden te blijven en U Mijnheer de Redacteur dan kend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik, Hoogachtend, Oud Sneeker. Naarden, 28 October 1915. K. wegens poging tot moord en diefstal. K. heeft weten te sluipen in de boerenwoning van P. K.. bij wien hij vroeger diende, nam f6300 weg en verwondde de boerin. Bij zijn verhoor zei hij tot den burgemeester, het plan te heb ben gehad den boer en diens vrouw te dooden en dit later weer te zullen beproeven. Gistermorgen is uit den singel bij de Torensluis te Amsterdam het lijk opgehaald van een 18-jarige jongen, die sedert een week vermist werd. Zaterdagavond wilde de landweersoldaat A. v. G. uit Berlicum (N. B.) te ’s Hertogen- bosch op de in vollen gang zijnde stoomtram springen. Hg geraakte er onder en is terstond gedood. De heer A. Draisma de Vries heeft op de jacht met zijn jagers Zaterdag in de Vlaeren onder Tzum een arend (condor) geschoten. De roofvogel had een vlucht vau 2.21 M. Ambtenaren van de recherche en van de telegrafie hebben in den Haag een persoon gearresteerd, die in zijn woning een toestel voor draadlooze telegrafie had. Het toestel en de opgevangen berichten zijn in beslag genomen. Te Hilvarenbeek is een jonge Belg, van Rooy uit Poppel, die met een 12-tal anderen petroleum trachtte te smokkelen, door de grens wacht door een schot in het hoofd levensge vaarlijk gewond. Gistermorgen 7.36 is aan het meteorolo gisch instituut te De Bilt een sterke aardbe ving opgeteekend op een afstand van ongeveer 9100 K.M. in Noordoostelijke of Zuidwestelijke richting, vermoedelijk in Japan. De aardewerkfabriek de Sphinx te Maas tricht moet Donderdag stop zetten, omdat er geen zand meer is. Sedert bijna 2 maanden liggen aan de Belgische grens drie schepen met zand op 3 K.M. afstand van Maastricht, welke de Duitschers niet doorlaten. Tot nu toe hebben pogingen van de firmanten in Brus sel, den Haag en Berlijn niet tot bet gewenschte resultaat geleid. De fabriek in Limmel heeft nog slechts voor een week voorraad. Ongeveer 500 menschen zijn Donderdag zonder werk. Aan de Nederlandsche grenzen (Gronin gen en Drenthe) zgn thans hier en daar pas gebouwde observatieposten der Duitschers te zien, waar met verrekjjkers wordt gelet op gevluchte krijgsgevangenen, die de Nederland sche grenzen trachten over te steken. Bekentenissen van een spion. De Telegraaf bevat onder den titel „De be kentenissen van een Duitsch spion” een uit voerig artikel over de lotgevallen van een jong Nederlander, die in April 1915 in een café in den Haag kennis maakte met een Duitscher, die hem wist over te halen in Engeland te gaan spionneeren. De Nederlander kreeg te Antwerpen zgn in structies en kreeg last te trachten agent te wor den voor eene Nederlandsche firma in Enge land. Spoedig had hij een agentschap gekre gen zoodat hij zich in Engeland kon vestigen zonder achterdocht te wekken. Voor dat hij echter naar Engeland vertrok kreeg hij te Antwerpen een program, waar aan hij zich bij zijn spionnage moest houden. Speciaal moest hij letten op mijnenvelden, op de beweging van oorlogsschepen, de plannen der Engelsche admiraliteit betreffende een mo- gelijken aanval op de Duitsche vloot. Ook werd hem door het Duitsche admiraliteitsbu- reau te Antwerpen medegedeeld dat ’t in brand steken van munitiefabrieken, werven, opslag plaatsen enz. ten zeerste op prgs zou worden gesteld en dat er een hooge premie aan te ver dienen was. Voor het overbrengen der berichten werden speciale woorden, cijfers enz. gebruikt die de spion meedeelt. Deze berichten kunnen uit Engeland na tuurlijk niet geadresseerd worden aan het ad- miraliteitsbureau in Antwerpen. Daarom krij gen de spionnen adressen mede van in Neder land wonende personen, die voor de doorzen ding naar Antwerpen zorgen. De bedoelde spion moest zjjne berichten naar een zekere Carré te Rotterdam of Hendriks te Amsterdam zenden. Nadat de jonge Nederlander gedurende een dag of vier te Antwerpen de verschillende last gevingen, modellen van oorlogsschepen enz. bestudeerd had, kreeg hij 800 mark voor eer ste onkosten (per dag mogen ongeveer 15 M. buiten de reiskosten worden gebruikt), en ver trok naar Rotterdam. Daar kon hg gemak- kelgk een paspoort van den Engelschen consul krijgen, in verband met de door hem overge legde bewijzen van de firma, die de jonge man te goeder trouw tot hare agent in Engeland had aangesteld. In Engeland aangekomen, wilde hij aanvan kelijk de orders van het Duitsche bureau te Antwerpen, een spionnagetocht door de En gelsche kusthavens, uitvoeren, doch spoedig bleek hem dat de Engelschen zeer waakzaam waren, zoodat het moeilijk was hen te ver schalken. Veel kon hij er dan ook niet uit voeren. Speciaal was het moeilijk in Schotland te komen, aan welks kust de le vloot zich ophoudt, aan welker bewegingen de Duitschers veel gewicht hechten. Spoedig was het geld van den spionneeren- den Nederlander op, doch hij ontving direct door tusschenpersonen aanvulling. Na met weinig succes opgetreden te zijn keerde de spion terug naar Antwerpen en kreeg nieuwe instructies. Opnieuw ging hij naar Engeland, doch hij deed er heel weinig en verliet spoedig Engeland en daarmede de Duitsche dienst. Na zgn vertrek kwamen te Londen verdachte brieven voor hem aan, die de Engelsche politie op zgn spoor brachten. De man zat toen echter al weer veilig in Ne derland. Deze brieven zijn door Duitschers, aldus de Tel., afgezonden om den spion, dien zij niet vertrouwden in handen der Engelsche politie te doen vallen. Betreffende het zenden van berichten uit Engeland deelde de spion nog mede dat daar voor vaak Engelsche spotprentkaarten van den Duitschen keizer werden gebruikt waarop in citroenschrift, dat is schrift dat alleen zicht baar wordt wanneer men de kaart warm maakt, werd geschreven. Op dergelgke kaarten lette de Engelsche censor nimmer. LANDGENOOTENI Ofschoon wij tot heden buiten den oorlog bleven en de toekomst voor ons thans minder donker schijnt dan een jaar geleden, is de toestand toch nog ernstig en moeten wij bereid zjjn en blijven, om onze onzgdigheid en zoo noodig onze onafhankelijkheid ïe verdedigen. Daartoe moet ieder rechtgeaard Nederlander, hoe oud hij ook is, zoo eenigszins mogelgk, medewerken. Zij, die te oud zijn, om met de wapenen te strijden, kunnen in tijd van ge vaar veel nuttigen arbeid verrichten. Maar de behoefte aan allerlei werkkrachten kan in deze moeilijke tijden, ook al is ons land niet rechtstreeks in den oorlog betrokken, plotse ling ontstaan en dan moet alles geregeld zgn dan moet de Regeering weten, welke personen zij tot haar beschikking heeft en hoe zij ter stond den rechten man op de rechte plaats zal zetten. Daarom zouden zij, die niet voor militairen dienst in aanmerking komen en tijd beschik baar hebben, vrouwen zoowel als mannen, zich moeten laten inschrijven, onder opgave van woonplaats, leeftijd, tegenwoordig of vroeger beroep en van bijzondere kundigheden, met vermelding van het werk, waarvoor zij zich in het bg zonder geschikt achten. Van die opgaven moeten lijsten worden aan gelegd, waarin de personen gerangschikt zijn naar de werkzaamheden, waarvoor zij zich aanmelden. Deze lijsten zullen ter beschikking gesteld worden van de Regeering, om daarvan onmiddellijk gebruik te kunnen maken, wan neer en naarmate buitengewone hulp vereischt wordt. Dit is een maatregel van voorzorg. Laten wij hopen, dat het niet noodig zal zijn daarvan gebruik te makenwachten wij ech ter tot de nood daar is, dan zal het zeker te laat wezen. Wat is er tegen, dat zij, die in staat zgn en genegen het vaderland in tijd van gevaar ook op deze wjjze te dienen, zich thans aanmelden Wie met dit denkbeeld instemt en tot werk- dadige hulp, zonder geldelijk voordeel, bereid is, zende zoo spoedig mogelgk eene volledige opgave, als bovenbedoeld en door onderstaande voorbeelden verduidelijkt, aan den heer A. VROESOM DE HAAN, Laan v. Meerdervoort 360, Den Haag. De uitslag van dezen oproep zal nader wor den bekend gemaakt door de onderteekenaars, die ook voor het opmaken der Igsten en voor aanbieding aan de Regeering zullen zorgen. (Volgen de namen der onderteekenaars.) Voorbeelden A. J. straat no. Den Haag, 60 j., gep. In genieur, geoefend amateur-instrumentmaker, acht zich geschikt voor hulp en toezicht bij aanmaak van ammunitie enz. B. F. straat no. Utrecht, 50 j., oud-Notaris, acht zich geschikt voor administratieven ar beid Enz. Informaties en aangifte te Sneek bij Mevr. Venema—Schaaf, Stationsweg. SNEEK. Van 29 Oct.1 Nov. GeborenDirk zv Sipke Huismana en Sijmentje Kool. Jelle zv Jakob Zeijl en Uilkje Groeneveld. GehuwdJaoobu» Philippus Talmon _30 j. en Wij take de Boer 42 j. Overleden: .Lieuwe de Haan 48 j. echtgen. van Sjjbrigje Akkerman. WIJMBRITSEBADKHL. Van 29 Oct.2 Nov. Geboren Aede zv Sjirk Goënga en Trijntje Hoek stra te Gauw. Gehuwd: Jeip Wiegersma 54 j. en Yije Jelsma 43 j. beiden te Woudsend. OverledenHjjltje Visser 66 j. echtg v. Geertje Waaijer te Woudeend Atse Boelen» 86 j. wed. van Trijntje Wester te Heeg. SNEEK, 2 Nov. 1915. 25—40 ct. 65—85 70—75 300—340 3- 5% 3— 6 44% 100—195 9—12 56 Oranjeboek. Verschenen is een oranjeboek waarin de regeering mededeelingen doet op het gebied der buiten landsche politiek welke voor open baarmaking geschikt zgn. Nog eens wordt er in bewezen dat geen Duitsche troepen onze grens hebben geschondendat is geprotesteerd tegen verschillende Engelsche en Duitsche maatre gelen, tegen het vliegen over ons land enz. Tramongeluk. Gisternacht wilde te Sassenheim de 21- jarige juffrouw D. uit Lisse in de tram stap pen. De tram was echter alweer in beweging en het meisje raakte er onder. De wielen gingen haar midden over het lichaam. Het slachtoffer leefde toen nog. Het tramrgtuig werd opgelicht met een dommekracht, die echter afbrak, zoodat het rijtuig weer op het lichaam neerplofte. De dood trad nu onmid dellijk in. Tijdens een door kinderen bezochte voorstelling in de cinema Parisien te Ter Neuzen is een film in brand geraakt. Bij de pogingen, om die film te verwgderen, kreeg de eigenaar A. Casteleijn brandwonden. Er ontstond een paniek onder de bezoekers. Bij het naar buiten dringen kregen verscheidene kinderen kwetsuren. Bij een inbraak in een goudsmidswinkel aan de Dapperstraat te Amsterdam werd voor ongeveer f5000 ontvreemd, Met ingang van 27 October jl. heeft de Commissaris der Koningin, op voorstel van den burgemeester van Achtkarspelen, den gemeen- te-veldwachter W. de Vos te Drogeham 1 maand in zijne betrekking geschorst met be houd van half tractement. De burgemeester beschikking van C Generaal Joffre in Engeland De Fransche opperbevelhebber heeft een be zoek gebracht aan Londen en er met de be kende Engelsche ministers en generaals ge sproken. Men wil dat nieuwe besluiten zijn vastgesteld omtrent de krijgsplannen in de naaste toekomst. De Engelsche generale staf is geheel gewijzigd. In de maand October maakten de Duit schers op het Oostelijk front 244 officieren en 40949 man gevangen, 23 kanonnen en 80 ma chinegeweren werden veroverd. Aan Serven werden 12000 man gevangen genomen. De Oostenrijkers schatten de door de Italianen in de tweede helft van October ge leden verliezen op 150000 man. De geruchten omtrent vredesonderhan delingen blijven aanhouden. Thans komen ze uit Spanje. De sociaal-democratische fractie van den Duitschen Rijksdag heeft aan den rijks kanselier onverwijlde bijeenroeping van den Rijksdag gevraagd, daar het vraagstuk der le vensmiddelenverzorging en de staat van beleg ten spoedigste behandeld dienen te worden. Naar verluidt, heeft de Fransche regee ring de rest van de vorige leening, ten be drage van ruim 6 millioen gulden, ter be schikking van de Grieksche regeering gesteld. Met ingang van Maandag is in Oostfries- land de prijs van boter in den kleinhandel op 2.45 mark per pond gesteld. Naar men verneemt, was het stilstaan van den maildienst Vlissingen Engeland, en kele dagen geleden, voor slechts 1 dag, het gevolg van maatregelen der Engelsche mili taire autoriteiten tot het opsporen van gedu rende die week ontvluchte Duitsche krijgsge vangenen, van wie vermoed werd, dat zij naar het vaderland zouden vertrekken.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 2