I Westerhof s Koffie Uit onze Raadzaal. RECLAMEKOLOM. N ieti wstijdingen. Rechtbank Heerenveen. No. 1 B Java Preanger LANDSTORM. Onze prijzen zijn per pond: 57 ets. 60 64 74 inlichting 0 1 Bg het ver big f van H. M. ten huize van den Commissaris der Koningin te Leeu warden waren aanwezig en werden door H. M. toegesproken de volgende heeren Th. M. Th. van Welderen baron Rengers, lid van de Eerste Kamer te Oenkerk. P. Peereboom, oudste lid van Gedepu teerde Staten van Friesland, te Leeuwarden. Dr. E. van Welderen baron Rengers, voorzitter der Friesche Maatschappij van Landbouw, te IJsbrechtum. Mr. J. A. N. Patjjn, burgemeester van Leeuwarden. Mr. M. P. D. baron van Harinxma thoe Slooten, kamerheer i. b. d. te Olterterp. L. W. de Vries, burgemeester van Bar- radeel. D. Hesselink, burgemeester van Het Bildt. J. L. Oosterhoff, burgemeester van West- dongeradeel. F. F. baron de Smeth, burgemeester van Ferwerderadeel. J. Mesdag, zuivelcohsulent te Leeuwarden. H. Tiemersma, zeepziedersknecht, lid van den gemeenteraad van Leeuwarden. H. Klaver, waagmeester te Leeuwarden. L. Funcke, winkelier te Leeuwarden. De Koningin heeft aan den Commissaris der Koningiu en aan de burgemeesters der gemeenten, waardoor de tocht leidde, her- haaldelgk te kennen gegeven, dat zij zeer getroffen was door de hartelgke ontvangst, haar van de zgde der bevolking te beurt gevallen. Ook sprak de Vorstin hare vol- j er over uit. dat zjj door hare sa- menspreking met personen uit verschillende kringen der bevolking een indruk mocht krjjgen van den toestand der bevolking onder de buitengewone omstandigheden in verschillende deelen der provincie. De Haagsche rechtbank heeft tot 4 maan den hechtenis veroordeeld den scheikundi gen ingenieur S. Del M. te Rotterdam, ter zake van het veroorzaken van dood door schuld. Beklaagde heeft op 9 Februari j.l. met zgn auto op den Leidschen straatweg zoo roekeloos gereden, dat een aanrgding met een andere auto plaats had, dat een van zgn fiets werd geslingerd en beklaagdes chauffeur uit de auto sloeg. Beiden zgn kort daarna overleden. Beklaagde heeft onmiddellgk hooger be roep tegen het vonnis aangeteekend. De vierde kamer te Amsterdam heeft veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf J. B. B., een 40-jarig gepensionneerd Indisch militair, wegens doodslag op 31 Juli j.l., gepleegd in de St. Nassaustraat op zgn hospita, de weduwe H., wie hg in een woordenwisseling over het verschuldigde pensioengeld de keel dichtkneep, zoodat zjj aan verstikking overleed. Op uitnoodiging van den minister van Landbouw is, in verband met de maatregelen voor de beschikbaarstelling van levensmid delen, te IJmuiden opgericht >de Zeevisch- vereeniging*, ten doel hebbende het be schikbaarstellen van visch voor volksvoeding tegen billjjken prgs. Maandag a.s. zal de beschikbaarstelling aanvangen. Kleine schelvisch, kleine schol, wgting, grauwe poon, pieterman, kleine gul (kabel jauw) en horsmakreel zullen tegen maxi mumprijzen voor binnenlandsch verbruik beschikbaar worden gesteld. Kans bestaat er daardoor, dat met de vischvoorziening wederom kan worden be gonnen. Dinsdagmiddag te ongeveer half vgf heeft in het nieuwe O. B. Weeshuis eene gas-ontploffi?g plaats gehhd. Omtrent de vermoedelgke oorzaak van ’t ongeval verneemt men dat een der aanwe zige timmerlieden de gasmeter voor een of ander doel had opengezet, terwgl de gas fitters, die er ook aan het werk waren, naar huis waren. Toen de gasfitters terug kwa men hebben zg, gas ruikende, voorzichtig heidshalve de ramen geopend. Bg ’t opsteken van ’t licht waarbg moest worden gewerkt, schijnt e? nog gas aanwe zig geweest te zgn tusschen het plafond, vandaar de ontploffing, waardoor eenige rui ten werden verbrgzeld en een plafond be zweek. LEMMER. Door den Commissaris der Koningin in Friesland zgn, met ingang van 1 November 1915, voor den tgd van drie jaren, herbenoemd tot leden der commissie van ingezetenen, als bedoeld in art. 49 der Drankwet, in de gemeente Lemsterland de heeren J. Pen te Lemmer en S. Vogelsang te Oosterzee. Verder werd aan den heer P. van Dille- wgn te Lemmer wegens vertrek eervol ont slag verleend en in zgne plaats benoemd voor den tgd van twee jaren, eindigende 1 Nov. 1917, de heer H. Daan te Lemmer. (Spoedeischende Vergadering van Donderdag 4 Nov. 1915, ’s avonds 7‘/s uur.) De burgemeester van JSngwirden heeft op zgn desbetreffend aan dén minister van Landbouw, Ngverheid en Handel gericht schrgven bericht ontvangen, dat eene voor ziening in de behoefte aan vet in bewer king is en gehoopt wordt, dat dit spoedig tot een gunstig resultaat moge leiden. Kort gemengd Nieuws. De N. O. T. deelt mee, van Engeland telegrafisch bericht te hebben ontvangen, dat wol hoogstwaarschijnlgk weder ten uitvoer zal worden toegelaten. Bg een handelaar te Heerenveen zgn ruim 1000 schapenvellen door het Rgk in beslag genomen, nadat de waarde getaxeerd was. Opkomst in werkelijken dienst der jaarklasse 1913. BilWl san In ■WE SNBEKER MEANT Nn. il wo Zttai G Nrata 1915 55 V aan de Tigris ge- Deze week zjjn twee schapen van den Land bouwer de Groot alhier, op het land aan de Kloosterstraat, door honden zoodanig gebeten, dat ze De BURGEMEESTER van Sneek brengt ter openbare kennis, dat de in de registers voor den landstorm ingeschreven personen derjaar- klasse 1913 met uitzondering van hen, die zijn toegewezen aan het depót genietroepen bij dezen worden opgeroepen om op Woens dag den 10 November a.s., des voormiddags te 9 uur, aanwezig te zijn te Leeuwarden in het Beurslokaal aan den Wirdumerdijk, ten einde bij het leger in werkelijken dienst te worden gesteld. Zij, die bestemd zijn voor het depót genie troepen, zullen nader worden opgeroepen, om op Dinsdag 21 December a.s. in werkelijken dienst te komen. Ook de vrijwilligers van den landstorm der aangeduide jaarklasse, niet bestemd voor ge noemd depót, en behoorende tot landstormaf- deelingen, voor zoover deze vrijwilligers zonder de aangegane verbintenis landstormplichtig zouden zijn, zijn in deze oproeping begrepen de door hen aangegane vrij willige verbintenis zal vóór den vastgestelden datum van opkomst zijn verbroken. Aan eiken landstormplichtige, die ingevolge de bovenstaande oproeping in werkelijken dienst moet komen, zal, voor zoover diens adres ter gemeente-secretarie bekend is, nader een brief van oproeping worden bezorgd, uitgereikt of toegezonden. Aan de oproeping behoeven niet of voorloopig niet te voldoen a. zij, die gediend hebben bij de zeemacht, het korps mariniers en de marine-reserve daar onder begrepen, bij het leger hier te lande, het reserve-personeel bij de landmacht hier onder begrepen, bij de gouvernementsmarine in N ederlandsch-Indië of bij de koloniale troepen b. zij, die gevestigd zijn elders dan in Ne derland, Duitschland of België; c. zij, die van opkomst uitdrukkelijk zijn vrijgesteld, als dienende op particuliere stoom- vaartuigen, welke wegens mobilisatie van de vloot ter beschikking zijn van het Departe ment van Marine, als zjjnde werkzaam in par ticuliere fabrieken ten behoeve van den aan maak van munitie, dan wel als behoorende tot een der groepen van personen, in dienst van den Staat, een provincie of gemeente enz. d. zg die landstormplichtig zgn geworden ten gevolge van een hun als militieplichtige verleende vrijstelling wegens kostwinnerschap of wegens persoonlijke onmisbaarheid voor zoo ver de vrijstelling niet is gevolgd door vrij stelling wegens broederdienst e. zij, die behooren tot het hulppersoneel voor ziekenverzorging, deel uitmakende van een transportcolonne der vereeniging tot vrij willige hulp „het Nederlandsche Roode Kruis”, of van een andere erkende bij die vereeniging aangesloten vereeniging tot verzorging van zieke of gewonde militairen; f. zij, die als geestelijke, bedienaar van den godsdienst of student in de godgeleerdheid, enz., ontslag van den dienstplicht hebben ge- De algemeene toestand. Het Servische leger heeft tot heden gewei gerd den oprukkenden vijanden slag te leveren. Steeds verder trekt het terug, zoodat de Bul garen thans op enkele punten slechts 10 K.M. van Nisch, de tegenwoordige Servische hoofd stad, staan. Intusschen hebben de Serven op een ge deelte van het Bulgaarsche front zoodanigen tegenstand geboden, dat op dat gedeelte de Bulgaarsche opmarsch voorloopig tot staan is gekomen. Dit succes zal echter niet kunnen verhin deren dat het Servische leger verder moet wijken wanneer de Ententetroepen niet eerst daags ingrijpen. Gemeld wórdt dat voortdu rend nog troepen te Saloniki landen. Er moet dus thans een vrij groote macht zijn. Mocht het gerucht waarheid bevatten, dat de Grieksche kamermeerderheid, welke op de hand van Wenizelos en van de Entente is, het ministerie Zaimis heeft doen vallen, dan staat men opnieuw voor de vraag of Grieken land ten slotte toch partij kiezen zal. Een machtig Ententeleger te Saloniki zou dan van invloed kunnen zijn op Griekenlands besluit. De Grieksche consul-generaal heeft intus schen aan een medewerker van de N. Rott Crt. medegedeeld dat Griekenland een gewa pende neutraliteit wil handhaven, met haar karakter van ernstige en waarachtige welwil lendheid tegenover de Entente. In Rusland wordt vooral hevig gevochten in den omtrek van Dunaburg en op het Zui delijk front. De Russen maakten de laatste da gen vrjj wat gevangenen, alléén op 2 Nov. 5000 man. De Duitsch-Oostenrijksche troepen maakten er echter 3000. Aan de andere fronten geen nieuws. Over Vredesgeruchten. Het Duitsche officieuse blad, de Norddeutsche Allgemeine Zeitung schrijft „Het Haagsche Correspondentiebureau heeft onder het opschrift „Duitsche vredesvoorstel len gemeldVan geloofwaardige, doch niet officieels zijde wordt, ons verzekerd, dat eenige leden van den Duitschen Rijksdag onlangs te Amsterdam zgn geweest. Een dier heeren heeft zich bij de besprekingen, welke bij deze gele genheid zgn gehouden, uitgelaten, dat de rijks- kanselier als de voorwaarden, waarop üuitsch- land geneigd zou zgn vrede te sluiten, het bezit van de Belgische Maaslinie zoowel uit militair als uit industrieel oogpunt, de inlij ving van Koerland en een oorlogsschatting van 30 miljard mark genoemd had.” beschouwd als een noodzakelgk deel der be ginselen, waarom de oorlog wordt gevoerd. Tot zoover de rede. Carson, een der ministers die wegens mee- ningsverschillen kortgeleden uit het kabinet is getreden, vooral wegens de Balkan-kwestie, leverde scherpe kritiek op het gebrek aan methode, door de regeering in haar oorlogs politiek aan den dag gelegd, en klaagde over de besluiteloosheid der regeering ten aanzien van de Dardanellen. Het verheugde hem te vernemen van een belofte aan Sèrvie, doch hij wenschte, dat weken geleden reeds een besluit ware genomen. Toen hij vernam, dat er geen plannen bestonden, verbrak hij zgn betrekking tot het kabinet. De redevoering van Asquith vond bij de Engelsche bladen veel instemming. Duitsche duikbooten. In den laatsten tijd hoort men van verschil lende zijden dat de Engelschen groot succes hebben met hun „vallen” voor Duitsche duik- booten. Liverpoolsche bladen bevatten thans een belangwekkend verhaal over de korte loop baan van een van de nieuwste Duitsche duik- booten. Het was, zoo heet het, 'de eerste opperduik- boot, lang 350 voet (100 M.) en breed 20 voet (6 M.) Behalve torpedowerpers voerde zij vier stukken van vrij groot kaliber. Zij liep een veertien dagen geleden te Stettin van stapel en was eenige uren na haar vertrek uit haar haven vast gevangen in een van de val len, die wij ergens in de Noordzee voor die vaartuigen hebben uitgezet. Men kan zich de verrassing en ergernis van haar officieren denken. Ze waren dan ook zoo verbitterd, dat zij niets van hun schip wilden vertellen. Een van de bemanning was echter spraakzamer en van hem hoorden de vangers met vermaak de korte geschiedenis van de duikboot. Onze vakmannen hebben, aldus de Engelsche -= bladen de laatste prijs bekeken en gemerkt, doening dat in deze afdeeling van scheepsbouw de mo"Hr,*'a vijand de Engelschen niets heeft te leeren. De Engelsche Vliegers. In zijn verslag van de krijgsverrichtingen aan het Westelijke front brengt maarschalk French ook grooten lof aan de Engelsche vlie gers.'Den heelen zomer hebben zij ondanks het vele slechte weer veel gedaan om door verken ningen en het fotografeeren van vijandelijke stellingen de artillerie te helpen, hebben zij de verbindingslijnen van den vijand gebombardeerd en voortdurend’! over vijandelijk grondgebied verkenningen gedaan. Ruim 240 luchtgevechten hebben zij geleverd, bijna altijd achter de vij andelijke linies, waar zij bloot stonden aan ge schutvuur. Zij hebben 4 vijandelijke vliegtui- wielrijder gen binnen de Engelsche linies en ten minste 12 binnen de vijandelijke linies tot dalen ge bracht; veel meer heeft men in beschadigden toestand neer zien duiken of zich uit het ge vecht terugtrekken. Eens is een Engelscb vlieg tuig op 300 plaatsen geraakt; nochtans vol bracht het zijn taak. Gedurende de krijgsver richtingen in September is er in vijf dagen tijds nagenoeg zes ton bommen op troepentrei- nen geworpen, en men weet, dat er 5, waar van er sommige troepen vervoerden, zoo goed als vernield zijn, en is de hoo(dspoorweg op vele punten beschadigd. LEMMER, 4 Nov. De ijzeren scheepswerf van de h.h. Gebr. de Boer alhier heeft verla ten, een groote ijzeren sleepkaan, groot 520 ton en lang 50 M. Dit schip is gebouwd voor rekening van Duitschland. Het Koninklijk bezoek aan Friesland. Te hard rijden. Zijn hospita vermoord. Vischvoorziening. vraagd, doch op wier aanvraag om ontslag nog niet is beslist g. zij, van wie bij den keuringsraad is ge bleken, dat zij kleiner zijn dan 1.55 M.; h. zij, die ingevolge verdrag met een vreem den Staat ontslag van den dienstplicht bij den landstorm hebben gevraagd doch op wier aan vraag om ontslag nog niet is beslist; De landstormplichtige, die vermeent te ver- keeren in een der hiervoren onder ah om schreven gevallen, welke aanspraak geven op vrijstelling of voorloopige vrijstelling van op komst, kan zich desgewenscht om inlichting vervoegen ter gemeente-secretarie. Zij, die voornemens zijn zich in de Neder landsche koloniën te vestigen en daarvan tijdig een deugdelijk bewijsstuk aan het departement van Oorlog inzenden, zullen door den minister van Oorlog voorloopig worden vrijgesteld van de verplichting om aan de oproeping te vol doen. Aan de oproeping mogen voorloopig niet voldoen 1. zij, die verblijf houden in een gemeente, waar een der ziekten, vermeld in de wet, hou dende voorzieningen tegen besmettelijke ziek ten, epidemisch heerschende is verklaard 2. zij, die verblijf houden in een gezin, waar een der onder 1 bedoelde ziekten heerscht of waar een dier ziekten heeft geheerscht en het gevaar voor besmetting nog niet is ge weken. Doet een geval zich voor, als hiervoren be doeld onder 1 en 2, dan behoort de land stormplichtige daarvan onverwijld kennis te geven ter gemeentesecretarie. Vervoer De landstormplichtige, die, ten einde aan deze oproeping te voldoen, gebruik moet maken van spoor, tram of stoomboot, dan wel op zijn reis naar de plaats van opkomst van één of meer veren moet gebruik maken, kan, om voor rijksrekening te worden ver voerd, op den laatsten werkdag voor het ver trek zich vervoegen ter gemeentesecretarie. Alsdan zal hem inlichting aangaande de reis kunnen worden gegeven en desgewenscht een daggeld van f0.25 worden uitbetaald, indien hij daarop recht heeft. Ziekte. Ingeval ziekte of gebreken de op komst mochten verhinderen, dient de land stormplichtige hiervan zoodra doenlijk door overlegging van een gelegaliseerde geneeskun dige verklaring ter gemeentesecretarie te doen blijken. Desertie Hij, die zonder geldige reden aan deze oproeping voor den werkelijken dienst niet voldoet, stelt er zich aan bloot als deser teur te worden behandeld. Kostwinnerschap. ludien ten gevolge van het verblijf in werkelijken dienst van den op geroepen landstormplichtige voldoende midde len tot levensonderhoud ontbreken of zouden komen te ontbreken aan zgn gezin of aan dat, waartoe hij behoort of waarin hij als pleeg kind is opgenomen, dan wel aan personen, die hem in den eersten of den tweeden graad van bloed- of aanverwantschap bestaan, dan kun nen belanghebbenden zich wenden tot den bur gemeester met een ongezegeld, door den land stormplichtige mede-onderteekend verzoek schrift tot bet ontvangen eener geldelijke vergoeding. Sneek, 2 Nov. 1915. De burgemeester voornoemd, P. J. de HOOP. De Europeesche Oorlog. afgemaakt moesten worden. Na 40-jarige trouwe plichtsbetrachting heeft de postbode P. Verbeek op 16 November zijn ontslag aangevraagd. De laatste 20 jaar deed hij geregeld dienst als bode van Sneek op IJsbrechtum, Tjalhuizum en Tirns. STAVOREN, 4 Nov. Evenals verleden jaar is hier weer ontvangen een Nuts-bibliotheek, tellende 100 boekdoelen van verschillenden aard, die tegen vergoeding van 1 cent per deel verkrijgbaar worden gesteld. De bibliotheek wordt beheerd door ds. J. G. Frericks. Zitting van 4 Nov. J. v. d. B. te Tgnje, thans gedetineerd, die te Heerenveen een fiets wegnam en te Gro ningen verkocht, is veroordeeld tot 3 maan den gevangenisstraf, onder aftrek der preven tieve hechtenis. -De eisch was 11/2 jaar. Vetvoorzienlng. Bg een vechtpartij te Ngmegen werden twee soldaten Maandagavond zoo ernstig met een mes gestoken, dat beiden naar een zie kenhuis moesten worden overgebracht. Een hunner, zekere C., is aan zijn wonden overle den. De daders zgn bekend. Woensdag zgn door de douanebeambten, in vereeniging met de marineautoriteiten, te Lobith een tweetal stoomschepen, n. 1. de „Helvetia 10" en de „Staconia”, aangehouden. De lading, vermoedelgk bestemd voor Duitschland, bestaat uit margarine en 1300 vaten lijnolie, die evenwel niet voorzien was van consent. Maandag zou, zoo waarschuwde de „Tel.”, getracht worden 10,000 K.G. rubber over de grens te brengen. Het „Rott. Nwbl.” bericht nu dat, als ’t gelukt is, met deze affaire f 100,000 is ver diend. Wij weten niet, uit welke bron het Haagsche Correspondentiebureau zijn inlichtingen geput kan hebben, doch moeten vaststellen, dat elke feitelgke grondslag daaraan ontbreekt. De rijks- kanselier heeft geenerlei uitlatingen van dien aard gebezigdde tgd zou voor vredesvoor waarden ook niet rijp zijn. Wanneer in weerwil van deze herhaalde verzekering steeds weer berichten over de ge neigdheid en de behoefte van Duitschland om vrede te sluiten uitgestrooid worden, dan kun nen wij daaruit slechts de gevolgtrekking ma ken, dat onze tegenstanders pogingen doen, om tot verheffing van de stemming in hun eigen land, Duitschland als vredebehoevend voor te stellen". Het Haagsche Correspondentiebureau meldt echter Van andere zijde wordt ons bericht, dat te Amsterdam besprekingen hebben plaats ge had, waaraan leden van den Duitschen Rijks dag hebben deelgenomen, bevestigd. Men deelt ons thans de bijzonderheid mede, dat het sociaal-democratische Rijksdagleden waren, onder welke de heer Erdmann, uit Keulen.” Deze twee laatste berichten spreken elkaar niet bepaald tegen. Het kan heel goéd waar zgn dat,niet de Duitsche rgkskanselier deze voor waarden heeft genoemd, maar dat ze te Am sterdam werden geuit doer een der bovenge noemde Rijksdagleden, en diens meening om trent den omvang der voorwaarden, welke Duitschland welkom zouden zijn, weergaven. De redevoering van Asquith. In het Engelsche Lagerhuis heeft de eerste minister Asquith een redevoering over den toestand gehouden. Groot nieuws bracht ze niet, duidelijk sprak er echter de wil der regeering uit den oorlog voort te zetten. Aan het overzicht door hem gegeven van hetgeen Engeland heeft gedaan en doet, is het volgende ontleend Toen wij den oorlog begonnen, hebben wij 6 infanterie- en 2 cavalerie-divisies uitgezon den. Bij de laatste krijgsverrichtingen voerde Sir John French het bevel over bijna een millioen manschappen. Sinds de oorlog begon heeft de transport- afdeeling van onze vloot niet minder dan 2’/, millioen officieren en manschappen ove^jebracht en bovendien 320,000 gewonden en verpleeg sters verder 2’/2 millioen ton voorraden en munitie, 800,000 paarden, muilezels en kamelen. Het is opmerkelijk dat het verlies aan men- schenlevens bij deze reusachtige overzeesche operaties belangrijk minder heeft bedragen dan 1/10 percent. Ik geloof niet dat in de geheele wereldgeschiedenis eenig volk in welke eeuw ook op een dergelijk record kan wjjzen. In deze cijfers zijn niet begrepen de milli- oenen tonnen aan voorraden, voornamelijk steenkool en olie, die voor de vloten der bondgenooten zijn vervoerd. Zich wendende tot de verschillende gevechts terreinen, verklaarde Asquith dat de Duitschers aan het Westelijk front in evenwicht worden gehouden. Omtrent het Oostelijk oorlogsterrein zeide hij dat Engeland het grootste vertrouwen stelt in Rusland’s vermogen om binnen niet al te langen tijd de binnengevallen troepen terug te drijven en den gang van zaken om te keeren. Omtrent de veldtocht in Mesopotamië zei AsquithNa een schitterende reeks krijgs verrichtingen te land en op de rivier zgn de Turken over de Euphraat en de Tigris ge dreven en Generaal Nixon’s troepen bevinden zich thans binnen afzienbaren afstand van Bagdad. In den geheelen oorlog zijn er geen schitte render krijgsverrichtingen uitgevoerd. De diensten door de Engelsche duikbooten aan de Dardanellen bewezen, noemde Spreker schitterend. Tot den 26sten October hebben zij in de Zee van Marmora twee slagschepen, vgf kanonneerbooten, een torpedoboot, acht transportschepen en 197 proviandschepen in den grond geboord of beschadigd. De aankomst van Duitsche duikbooten heeft den toestand zeer veel gevaarlijker gemaakt, maar ten slotte zgn een aantal daarvoor speciaal gebouwde schepen, wier constructie in hoofdzaak is te danken aan den vindingrijken en genialen lord Fisher, naar de Middellandsehe Zee gezonden en hebben er prachtig werk gedaan (toejui chingen.) De vloot is in dezen oorlog alle moeilijkheden te boven gekomen en heeft de verbinding met het leger ongerept gehandhaafd. Als men over de krijgsverrichtingen aan de Dardanellen een oordeel velt, moet men be denken, wat gebeurd zou zijn als zij niet wa ren ondernomen. Gedurende al dezen tgd heef- de Engelsche strijdmacht op Gallipoli 200.000 Turken vast gehouden en doet dat op het oogenblik nog. Die Turken hadden anders elders onbereken baar kwaad kunnen doen. Degenen, die de geallieerden verwijten, dat zij te laat kwamen met hun hulp aan Servië, herinnerde Asquith er aan, dat er tot op het allerlaatste oogenblik een ernstige reden was om aan te nemen, dat» Griekenland op het laatste oogenblik nog zijn verdragsverplichtin gen tegenover Servië zou nakomen. Venizolos vroeg op 21 September aan Frankrijk en Enge land om 150.000 man, met dien verstande dat Griekenland dan zou mobiliseeren, maar niet voor 2 October stemde Venizelos toe in de lan ding der Engelsch-Fransche troepen onder for meel protest. Op 4 October maakte Venizelos bekend, dat Griekenland het verdrag met Servië moest na komen, maai- de koning verloochende zijn ver klaring Venizelos trad af. De geallieerden konden Servië niet de prooi laten worden van de vijand. De generale sta ven van Engeland en Frankrgk hebben beraad slaagd en deze besprekingen vonden hun hoog tepunt in het welkome bezoek van Joffre. Asquith zeide, dat het hem genoegen deed te kunnen zeggen, dat het resultaat van dit be zoek een algeheele overeenstemming is tusschen beide landen, wat de doeleinden en de midde len op den Balkan betreft. Servië kan er van verzekerd zgn, dat zgn onafhankelijkheid door de geallieerden wordt Voorzitter.’ de heer P. J. de Hoop, Burge meester. Secretarisde hoer P. Sikkes. Aanwezig 11 leden. Afwezig de hh. Vellenga, Bakker, Huges en Kuijt. Na opening der Verg, stelt de Voorz. de orde het eenige punt der agenda Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot beschikbaarstelling van cokes tegen verminder den prijs voor inwoners dezer gemeente Op advies der commissie voor gas- en wa terleiding hebben B. on W. besloten tot be- schikbaarstelling van cokes tegen verminderden prijs. Daarbij werd de welstandsgrens bepaald op f 10! 0, terwijl voorts niet meer dan 1 H.L. per week kan worden beschikbaar gesteld op zgn. cokeskaarten. Voorgesteld wordt nu om aan elk inwonend gezinshoofd tot nader te bepalen dag hoogstens I 1 H.L. cokes per week beschikbaar te stellen tegen een prijs van 50 cent (ongeklopt en on bezorgd). Voor kloppen en bezorgen worden de gewone prgzen in rekening gebracht. De heer IJtsma vraagt of deze prijs niet nog te hoog is. Heeft de commissie ook ge adviseerd tot dezen prijs? Waar een vorig jaar de prgs 35 cent was, vindt spr. het verschil wel wat groot. De Voorz. antwoordt namens de commissie, dat deze de prgzen in onderscheidene andere gemeenten heeft nagegaan. Daarbij kwam ze tot de conclusie, dat Snoek met een prgs van 50 cent lager is dan alle andere gemeenten. Bg vergelijking met een vorig jaar moet men in aanmerking nemen het groote, onderscheid in de prgzen der steenkool. Zonder hoofdel. stemming wordt nu het voor stel aangenomen. De openb. Verg, wordt gesloten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 5