Handels- en Marktberichten. Veemarkt te Leeuwarden. r I 1 I Ingezonden. Burgerlijke Stand. Per Telegraaf. I J 1.45 1.46 - 0.16 K.G -0.625 - 0.575 0.425 -0.375 -0.27' m 1. 0.1 id - 0.225 - 0.235 - 0.25 - 0.21 - 1.65 - 1.16 - 0.04 -0.035 per 100 K.G. - 31.— per 100 K.G. - 26.— De Burgemeester voornoemd P. J. DE HOOP. - 0.55 - 0.30 - 0.60 - 0.60 - 0.55 - 0.55 - 0.50 ii Wanneer winkeliers zich beklagen over levering van sommige artikelen tegen te hooge prijzen of in onvol doende hoeveelheid, wordt hnn in overweging gegeven zich ter zake te wenden tot het Centraal-Admi- nistratiekantoor voor Levensmiddelen voorziening, Koordeinde 167, te ’s-Gravenhage. De Burgemeester der Gemeente Sneer, maakt aan de ingezetenen bekend, dat door De luxe-sorteeringen, waarvoor in gewone tijden reeds veel hoogere prijzen worden betaald, blijven buiten aanmerking!) Boggebrood Begeeringstarwemeel Volvette Goudsche Meikaas per V2 Havermout Suiker (witte geraffineerde) Margarine Koffie (Santos gebrande) Peekoffie (in pakjes) Cichorei (in pakjes) Baapolie Boterolie Zout per KG. - 0.09 Zeep (zachte, witte of gele) Soda Petroleum per L. - 0.11 SNEEK, 4 November 1915. Margarine Peekoffie Cichorei Baapolie Zeep (zachte, groene of gele) Edammerkaas per 50 K.G. - 42. met rijksmerk. Volvette jonge Goudsche Kaas per 50 K.G'. - 40.— Jonge Edammer Kaas (40+) per 50 K.G. - 39.— Jonge Goudsche Kaas (40+) per 50 K.G. - 38.— Edammer- en Goudsche Kaas (30+) per 50 K.G. - 33. Edammer en Goudsche Kaas (20+) per 50 K.G. - 28. Magere Edammer en Goudsche Kaas por 50 K.G. - 18. Leidsche en Delftsche Komijne Kaas per 50 K.G. - 42. Friesche Nagelkaas per 50 K.G,. - 21. Rijst (Grofmiddel Bassein of Rangoon) le handcondities per 50 K.G. f 9,75 Rijst (Voorloop Bassein of Rangoon) le handcondities per 50 K.G. f 10.50 Rijst (Grof voorloop Bassein of Rangoon) le handcondities per 50 K.G. f 11. Havermout per 100 K.G. f 24. Suiker (witte geraffineerde) per 100 K.G. f 51.— ^EZE lijst”VERVANGT DE VORIGE. I 1 I I Volvette Goudsche Meikaas Edammer Meikaas (40+) Volvette jonge Goudsche en Edammer Kaas met rijksmerk Volvette jonge Goudsche Kaas Jonge Edammer Kaas (40+) Jonge Goudsche Kaas (40+) Edammer- en Goudsche Kaas (30+) Edammer en Goudsche Kaas (20 Magere Edammer- en Goudsche Kaas Leidsche en Delftsche Komijne Kaas Friesche. Nagelkaas Rijst (grofmid. Bassein of Rangoon) per K.G. - 0.22 Rijst (voorloop Bassein of Rangoon) per K.G. - 0.24 Rijst (grofvoorl. Bassein of Rangoon) per K.G. - - 0.26 - 0.30 - 0.55 den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is vastgesteld de volgende LIJST van eenige der meest voorkomende artikelen met daarvoor aangenomen MAXIMUMPRIJZEN. (Deze prijzen hebben uitsluitend betrekking op de gewone gualiteiten. Kleinhandelprijzen. Regeeringsbrood per K.G f 0.12 Tarwewaterbrood (gebuild) Oorlogsnieuws. Groothandelprijzen. Regeeringstarwemeel per 100 K.G. f 13.50 (bjj verkoop op meelkaart.) Tarwebloem (gebuild inlandsch) per 100 K.G. f 18.25 Tarwemeel (ongebuild) „100 - 15.25 Boter (bij verpakking in wit fust van 50 K.G.) per K.G. - Boter bij verpakking in wit lust van 25 K.G. per K.G. - Boter bij verpakking in Delftsch of Leidsch fust van 20 K.G. per K.G. f 1.50 Boter bij verpakking in Delftsch of Leidsch fust van 10 K.G. per K.G. f 1.51 Volvette Goudsche Meikaas per 50 K.G. - 50.— met rijksmerk Volvette Goudsche Meikaas per 50 K.G. - 48.— Edammer Meikaas (40+) - 47. Volvette jonge Goudsche Goudsche Kaas te fl fl fl fl met rijksmerk fl i fl fl fl fl fl fl fl fl van fl fl aannemelgk maakt a a tot f f 170 vette en 1 f - f 57, fl (gebakken onder rabbinaal toezicht) Tarwebrood (ongebuild; bruinbrood) per K.G. -0.19 hot vorig seizoen 28 lezers, we ver- De Friesche Jeugd. In het verslag van de vergadering van bo vengenoemde ijsvereen’ging dient nog te wor den opgenomen dat het ledental 270 bedraagt. De heer I. de Jong van Wieuwerd is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan school No. 1 alhier. PARIJS, 4 Nov. richt dat 13 Oct. verongelukt. PETROGRAD, 4 Nov. Voor Dunaburg gaan wjj vooruit, elders sloegen wij Duitsche aan vallen af; 930 man werden gevangen genomen. LONDEN, 5 Nov. (D. E.) Een hoogst be langrijke wijziging in de leiding van den oor log is te verwachten. BERLIJN, 5 Nov. Op de Balkan versloe gen onze troepen den vjjand en maakten 2700 Serven gevangen. De troepen van generaal Bothmer hadden een nieuw succes tegen de Russen, 2000 ge- vangenen werden gemaakt. VERGADERING van den gemeen- teraad van SNEEK op Woensdag den 10 November 1915, ’8 morgens 10 uur. Punten van behandeling Punt I. Adres van F. Blok, houdende ver zoek aan nader op te geven lastgever in koop af te staan een perceel bouwterrein aan de Almastraat alhier. Punt II. Gemeentebegrooting dienst 1916. (bij verkoop op meelkaart) Tarwebloem (gebuild inlandsch) Tarwemeel (ougebuild) Boter deskundige, als bedoeld in het 1 een lid van het dagel. be- gemeente-ambtenaar kan bgstaan, hun niet de bevoegdheid kan I 170, twenter f 250 tot f 300 f 310, melke f 340, Pinken f 40 tot Nuch- tot f 14, vette Schapen tot f 56, Weide Schapen f 35 tot fl en schen, die zich werkelijk wel kunnen ver- mooiste gracht uit heel De boomen aan de Looxmagracht Ge'chte Redactie! De Westelijke helft van de Looxmagracht is dan toch wel bloeddorstig, dat ze niet al leen de executie verlangt van de mooie rij kastanjeboomen, maar dat ze zelfs ingezonden stukken gaat schrijven met en zonder hulp van Naarder boomkweekers, ten einde de- ten uitvoerlegging van ’t vonnis te verhaasten. Als de argumenten vóór ’t vandalistische plan nu ook nog in gewicht de lengte dezer stukken evenaarden dan stond de zaak voor de kastanjes hopeloos. Wat we evenwel weigeren te ge- looven. Meneer X vond ’t jammer van z’n mislukte roosjeswij haasten ons hem van ganscher te condoleeren met ’t verlies zjjner dierbare panden. De gezondheid der dames en heeren verkeert in zoo groot perijkel vanwege de zonlicht-on- derscheppende werking der böomen. Maar hebben ze dan nimmer gehoord van de gevaren van een al te overvloedige be straling en moet het gemeentebestuur enkel uit mededoogen met eventueele dalingen in het gezondlieidspeif van een aantal men- 1 I met rijksmerk WUMBRIT8ERADEE1 Van 25 Nov. GeborenWiepkje dv Tjerk Grasman en Haukje Fopma te Oudega. Hinke dv Jan Heins en Dieuwke Buma te Idzega. IJLST. Van 29 Oot.5 Nov. Geboren: Taeteke dv Geert WeBterdijk en Bankje Couperus. Overleden: Rijkel Wijtzes 73 jr. ongeh. HEM. OLD. en NOORDW. Van 28 Oct.4 Nov. Geboren Douwtje dv Bouwe Kloosterman en Marijke Huitema te Hemelum. HENNaaRDERaDEEL. Van 2228 Oct. Geboren: Beitsche dv Jan Tiemersma en Baukje Idzenga te Wommels (woonpl. Rauwerd.) GehuwdHendrik Wildschut 30 jr. te Ijlst en Janke Boschma 28 jr. te Wommels. HINDELQOPEN Maand October. GeborenFoppe zv Foppe Gerlsma en Trijntje Vrolijk. Aaltje dv Reinder Haitsma en Foekje Prins LEEUWARDEN, 5 Nov. 1915. Boterprps f 2.35 d f Noteering van de Commissie, le kwaliteit Fabrieksboter f 2.35. Eierenmarkt pl.m. 3000 kilo’s aangevoerd, f 1.55 per kikr. Eendeieren 100 K.G. A f 1.15 per K.G. 5 Nov. 1915. Stieren, enter f 90 tot tot>-f 360, Ossen Koeien f 220 tot kalve Koeien f200 tot üui> 1 vette Kalveren 1 Graskalveren f 60 tot f 110, teren dito f7 tot f 14, f 45 Woensdagnacht zijn per extratrein van het staatsspoorterrein aan den Linker-Maas- oever te Rotterdam naar de mijn Willem Sophie te Kerkerade vervoerd 1120 kisten, bevattende 30.000 kilogram dynamiet. De dynamiet was in twee lichters van het eiland Rozenburg aangevoerd. Te Glanerburg is eergisteren een Fransch militair, die uit een der Duitsche gevangen kampen is ontvlucht, over de grens gekomen. Te Varsseveld zijn eergisteren twee ont vluchte Fransche krijgsgevangenen uit Frie- drichsfcld aangekomen. Eergisteren heeft een Duitscher bij do politie te Amsterdam aangifte gedaan, dat hij in een perceel aan de Ruysdaelkade aldaar, waarheen hij zich met twee vrouwen had be geven, beroofd is van 18000 mark in bank biljetten van 1000 mark. Te Weert zijn twee uit Duitsche krijgs gevangenschap in België ontvluchte Russen over de grens gekomen. Gistermorgen,' toen men op de Arnhem- sche schipbrug bezig was met het verrichten van proefritten der nieuwe verbindingstram. tusschen de Betuwsche en Arnhemsche Ijjnen, is een deel der brug bezweken. Drie stukken gingen met tram en al naar beneden. Op de machine bevonden zich, behalve den machinist, de directeur van gemeentewerken en die van de gemeentetram. Allen wisten in veiligheid te komen. üit Engeland zijn een paar Neder- landsche arbeiders die daar in munitiefabrie ken werkten en zich verbonden hadden voor den duur van den oorlog dat land niet te verlaten, ontsnapt. Zij kwamen te Vlissingen hadden veel klachten over de behan- (bij verkoop op broodkaart) aan en deling in Engeland. Op de laatste door Pruisen uitgegeven verlieslijst komt een officier met Hollandschea naam voormajoor A. W. jhr. Storm van ’s-Gravenzande, behoorende tot het 255e reg. infanterie, en die 24 Oct. is gesneuveld. De rechtbank te Den Haag veroordeelde den politie-agent J. d. H. aldaar voor dief stal van geld, tên nadeele van een houder van een waterstoker^, van wien hij ’s morgens wel eens een kop thee kreeg, tot 4 maanden ge vangenisstraf. De 54-jarige ongehuwde werkman G. P. Martenshoek is eergisternamiddag in de sluis aldaar verdronken. Het schip Anna Maria, met 11000 zak ken suiker van Oud-Beijeriand naar het entre- pöt Amsterdam bestemd, is nabij Werkendam vastgeraakt en gebroken. Eenige ruimen staan onder water. De overlading is onder toezicht van rijks-ambtenaren begonnen. Naar de Avp, meldt, is thans besloten, dat de landstormplichtigen der jaarklasse 1913, na hun eerste opleiding bij de depots te heb ben ontvangen, ter verdere oefening zullen overgaan bjj het veldleger. Een knecht van den landbouwer van L- te Wijk bij Duurstede is in beschonken toe stand door een trein overreden on gedood. Hut aantal consenten voor uitvoer van steenkolen uit Duitschland naar Holland is voor de loopende maand belangrijk grooter dan voor October. Gisternamiddag werd op het station te Elben de Nederlander v.>G. uit Arnhem, ge arresteerd, als verdacht van spionnage. Hij werd onmiddellijk door de Duitsche politie naar Wesel overgebracht. Ondanks de tegenspraak van Dato, den Spaanschen minister-president, houdt de cor respondent te Madrid van de Daily Telegraph staande, dat prins Bülow eerlang voor bespre kingen over vrede in de hoofdstad van Spanje wordt verwacht. Bij het gerechtelijk onderzoek, ingesteld tegen de antimilitaristen in Bulgarije, is ge bleken, dat de entente kort voor en gedurende de mobilisatie vele millioenen heeft uitgegeven om de beweging tegen de mobilisatie te on dersteunen. Wenizelos heeft in een gesprek met den Atheenschen correspondent van de Chicago Tribune gezegd„Aft ik weer aan het bewind kom, zal ik Bulgarije den oorlog aandoen. Het is onze plicht om ten oorlog te trekken, zoo wel uit zedelijke verplichting jegens Servië aft om een Bulgaarsche overheersching te verhinde ren, en de kleine naties tegen de idealen van een enkelen grooten staat te verdedigen. Grie kenland heeft bij de overwinning van de geal lieerden alles te winnen.’ -Tennant heeft in het Lagerhuis medege deeld, dat het geheele aantal gevangen geno men Engelschen, dat zich den 29sten October in de handen van de Duitschers bevond, ongeveer 23,000 bedroeg. Naar de Berliner Zeitung aan de China Times ontleent, heeft het, tot vóór 10 maanden te Tientsin in bezetting liggende, 24e regiment Punjabi in den oorlog zijn meeste Engelsche officieren verloren, o.a. zjjn twee bataljons- kommandanten, die den 14en Juli aan do Golf van Perzië aft offer vielen van een muiterij onder hun Indisch Mohammedaansche troepon. De mobilisatie van het Grieksche leger wordt in weerwil van de finantieele moeilijk heden voortgezet. De pogingen van Duitsch land om Griekenland te overreden zich aan de zijde der centralen te scharen, zullen mis lukken, want geen regeering zou haar toestem ming tot een dergelijke politiek geven. Aldus Reuter Het bulletin, uitgegeven over den toe stand van den Engelschen Koning, vermeldt, dat de zieke een eeuigszins onrustigen nacht heeft gehad. Gisterochtend was de Koning wat beter hij kon zich met wat minder moeite bewegen. De Parlementaire correspondent van de Daily Telegraph verneemt, dat het krediet, dat de Engelsche regeering de volgende week vermoedelrjk Woensdag zal vragen, 250,000,000 pond sterling bedraagt. Men schrjjft aan de N. R. Ct. In de zeehavenstad Willemshaven worden thans uitsluitend Duitschers toegelaten. Ne derlanders, die er b.v. 15 jaren en langer zijn krachtens artikel 11 dezer wet is uitgesloten. geweest en nog niet genaturaliseerd zijn, blij- zeer deskundige opmerkingen van onzen Naar der meneer offeren Denken de dames en heeren er wel aan, dat wanneer hun wensch vervuld wordt, de voorgenomen verbreeding van den rjjweg op de Looxmagracht een illusie zal blijken te zgn Men wil immers jonge boomen planten dichter naar den walkant En hoe dan de grootere breedte voor rij- en voertuigen be- heuden Aan de zuidzijde der bestaande boomenrij moet immers een trottoir worden gelegd, dat de weg aan den Noordkant volkomen zal af sluiten Kortom de bezwaren tegen ’t handhaven dezer heerlijke boomen lijken ons van zoo weinig houtsnijdenden aard, het behoud daaren tegen zonder eenigen twijfel de hartgrondige wensch van een zóo overgroote meerderheid van Sneekers, dat wij de dames en heeren ten slotte nog een raad op den koop toe willen geven indien gij van de straatjeugd last hebt, wendt U dan eens tot het hoofd der gemeente politie en wij zijn overtuigd, dat die onmid dellijk een speciale dienst in ’t leven roept ter bescherming van verongelukkende roosjes, spi raea’s en andere heesters. Aan den Raad der gemeente in dezen de eer een brokje van ’t zeer schaarsche natuur schoon in Snoek te redden. Ook een bewoner van de Looxmagracht. De melk. Geachte Redactie! Vergun mij een klein plaatsje in uw blad, om het publiek en bovenal de bevoegde auto riteiten op het volgende opmerkzaam te maken. Naar ik op de aanplakbiljetten lees, moet de volle melk aan de burgerjj geleverd wor den voor 10 ets. per liter, en kunnen de tap pers het verschil tusschen dezen prijs en de zuivelwaarde hunner melk bij tijdige en vol doende opgaaf terugbekomen. Ik vraag, wie bepaalt de zuivelwaarde (en dan heb ik het oog op het vetgehalte) van de melk, zooals die door de tappers aan do bur gerij geleverd wordt Kan men die melk zoo maar op één lijn stellen met de melk die aan de fabrieken geleverd wordt? Een Burger. ven buiten het vestinggebied. Velen, geen landgenooten, in hun vak door den oorlog getroffen, kunnen er echter bij den arbeid voor oorlogsmaterieel werk bekomen. Tijdens den oorlog zijn in Pruisen 286 Joodsche militairen tot luitenant bevorderd en is aan 4000 Joodsche militairen het Ijzeren Kruis verleend. Berichten uit Rome melden dat de tot Servië behoorende Albaneesche stammen in vollen opstand tegen de Servische overheid verkeeren. De Times vermeldt twee treffende ge vallen van het sneuvelen van drie broeders. Het zijn kapitein W. Loring, luitenant-ko- lonel W. L. Loring en majoor C. B. Loring en luitenant Duncan Baillie, kapitein Evan Henry Baillie en kapitein Alan La Touche Baillie. Het Fransche ministerie van marine bevestigt dat de Fransche duikboot Turquoise in de Zee van Marmora met kanonschoten in den grond is geboord. Twee officieren en 24 matrozen zijn door de Turken krijgsgevangen genomen. Minister Lloyd George heeft in het Lagerhuis meegedeeld dat er thans 1346 mu nitiefabrieken onder regeeringstoezicht staan. Minister Asquith heeft in het Lagerhuis meegedeeld dat de volgende week een nieuw crediet zal worden aangevraagd. Van het Servische gevechtsterrein. SOFIA, 4 Nov. Onze troepen hebben de linie SetsenitsaBristodol bezet en nog 600 gevangen gemaakt. De vai van het Grieksche kabinet. LONDEN, 4 Nov. Telegrammen bevestigen de Grieksche kabinetscrisis ontstaan door oen geschil in de Kamer tusschen den minister van oorlog en een liberaal afgevaardigde over een militair wetsontwerp, heeft de regeering, nadat een levendig debat tusschen de leden der regeeringspartij en Wenizelos was gevoerd, een motie van vertrouwen voorgosteld. Er stemden 114 leden voor de regeering, 147 tegen, 3 blanco. Hierna verzocht Zaimis de Kamer haar ar beid te schorsen tot een nieuw kabinet was gevormd. ATHENE, 4 Nov. Men verwacht, dat de crisis zal worden opgelost door ontbinding van de kamer, met behoud van hetzelfde kabinet. ATHENE, 5 Nov. De Koning ontving de partijleiders om met hen tot overeenstemming te komen over het verloop van de kabinets crisis. Ze zal waarschijnlijk morgen geëindigd zijn. PARIJS, 4 Nov. (Off.) Onze batterijen in Belgie beschoten geruimen tijd de Duitsche stellingen bjj Lombaerdtzijde. Hevige artillerie- strijd in Artois. Bij Maison de Champagne werd de vjjand geheel teruggeslagen enj verloor een aanzienlijk deel zjjner loopgraven, in een deel waarin hij later weer vaste voet kreeg. In de Vogezen artilleriestrijd. Bevestigd wordt een be- een Zeppelin in Belgie is Niet goedgekeurd. Gedep. Staten van Friesland hebben hunne goedkeuring onthouden aan het besluit van den gemeenteraad van Sneek, strekkende om aan burgemeester en wethouders de bevoegd heid te verleenen om, aanvankelijk gedu rende het jaar 1916, het opnemen van de boeken en kas van den gemeente-ontvanger op te dragen aan den chef-verificateur van het centraal bureau van verificatiën der vereeni- ging van Nederlandsche gemeenten. Gedep. Staten overwogen daarbij dat, volgens art. 116 der gemeentewet, aan burg, en weth. de bevoegdheid kan worden verleend dat opnemen op te dragen aan een lid van hun college of een daartoe aan gewezen ambtenaar. dat met „ambtenaar" in dit artikel onmis kenbaar wordt bedoeld „gemeente-ambtenaar" dat volgens het raadsbesluit de opdracht zal worden gegeven aan een ander dan aan een lid van het dageljjksch bestuur of aan een gemeente-ambtenaar dat een f raadsbesluit, wel stuur of een doch dat aan worden verleend, de kasopneming zelfstandig te doen dat mitsdien het raadsbesluit is in strijd met art. 116 der Gemeentewet. OPPENHÜIZEN, 5 Nov. Evenals het vorig jaar, zullen de leeslustigen in onze dorpen weder kunnen profiteeren van de Reizende Bibliotheken, onder beheer van den heer L. A. de Vries. Waren er verwachten, dat dit aantal nu minstens dubbeld zal worden. Gerechtshof te Leeuwarden. Zitiins? van Diftderdag 4 November. Mishandeling te Oppenhuizen. Het vonnis der rechtbank te Leeuwarden, waarbjj deze den 36-jarigen Willem M., vis- scher te Oppenhuizen, voor mishandeling al daar, veroordeelde tot 1 maand gevangenis straf, is door het Hof bevestigd met wijziging der straf in een geldboete van f60 of 30 da gen hechtenis. Een roodborstje door een meeuw gered. In dit jaargetijde, nu vele vogelsoorten naar het Zuiden trekken, speelde zich onder onze oogen op den mond der Wester-Schelde het volgende aardige tooneeltje af Een roodborstje door den mist verdwaald en vermoeid geworden, viel in het natte ele ment. Een der daar rondvliegende meeuwen schoot onmiddellijk toe, dook en kwam zoo behendig aan de wateroppervlakte terug, dat zij het roodborstje op haar rug had. Nadat ze tezamen, een geruimen tijd hadden rondge dreven, zette de geredde, uitgerust, zjjn reis voort. N. R. Ct. Duitsche onderzeeboot In nood- Gisterochtend werden van Terschelling licht seinen gezien, waarop de stoomreddingboot naar buiten ging en later met een Duitsche onderzeeboot op sleeptouw in bet zeegat naar binnen stoomde. Twee Nederlandsche torpedo- booten brachten de onderzeeboot onder geleide ten anker. Door marine-autoriteiten wordt een nader onderzoek ingesteld. In afwachting van de beslissing der regeering blijft de onderzee boot met de bemanning onder bewaking. Een Duitsche duikboot. Van Terschelling meldt men ons nog, dat de aldaar binnengebrachte Duitsche onderzeeër C 8 buiten de territoriale wateren averij heeft bekomen en daardoor langzamerhand op het Slik binnen Nederlandsch territoriaal gebied is geraakt. De onderzeeër gaf noodseinen, waarop de stoomreddingboot de Brandaris zich met een torpedoboot naar de C 8 begaf en deze binnensleepte. Aan het departement van marine is bericht ontvangen, dat de in Terschelling binnenge brachte Duitsche onderzeeboot, door het sturen van een foutieven koers op de Noordergron- den, op ongeveer 1 zeemijl van de kust van Terschelling is gestrand, waarbij genoemde onderzeeboot eenige averjj opliep. In een nieuw handboek der marine vinden wij geen C. duikbooten voor Duitschland ge noteerd. Misschien is het dus een nieuwe Duitsche onderzeeër. Ook kan de naam tijdens de oorlog verwisseld zjjn. Een koopman te Rotterdam kocht dezer dagen van een „nieuwen koopman" 20 vaten olie. Met het oog op de tijdsomstandigheden werd het gekochte, vóór het betaald werd, onderzocht, en toen bleken de vaten in plaats olie, water te bevatten. De verzekeringsontwerpen. Bij de TweedeAKamer zijn thans ingekomen: de memorie van antwoord (met gewjj- zigd wetsontwerp) van het voorstel tot het verleenen van ouderdomsrenten aan behoef- tigen 2. wetsontwerp tot vervanging van de Ra denwet door een Organisatiewet, tot wjjziging der Invaliditeitswet en tot wijziging van de Ziektewet. Bij het gewjjzigd wetsontwerp wordt voorge steld artikel 1 (1) thans aldus te lezen Ieder die den leeftijd van 70 jaar heeft be reikt of overschreden en aannemelgk maakt dat hij a. behoeftig is, en b. niet na het bereiken van den leeftjjd van 65 jaar of, heeft hjj bij het in werking treden van dit artikel den leeftijd van 70 jaar reeds overschreden, niet in de vijf jaren aan dat in werking treden onmiddelljjk vooraf gaande, onderstand heeft genoten van een ge meente of van een instelling van weldadigheid, voorkomende op de Ijjst in artikel 3 der Ar menwet bedoeld, heeft recht op een ouderdomsrente, voorzoo- ver hij niet op grond van artikel 2, 3 of 54 of f 40, Lammeren f 25 tot f 30, vette t2+ Varkens f 83 tot f 93, magere Varkens, toonen, de f 40 tot f 45, vette Biggen f 68 tot f 92, Sneek, wat de beplanting betreft, ondanks de magere dito f 10 4ot f12, Bokken en - Geiten f tot f Paarden f 70 tot f 170, Veulens, Ezels. Overzicht van den Handel: Enter stieren, twenterstieren, Ossen, uitvoerverbod nog steeds nadeelig voor den handel, prijzen hoog, han del kalm. Vette koeien, Melke- en kalve koeien, afd. vette koeien groote aan voer, voor buitenland goede vraag. Vette kalveren, Gras kalveren, Nuchteren kalveren, aanvoer ruim, handel vlug, prijzen hoog. Vette schapen, weide schapen, lammeren, groote aanvoer met vlugge handel en hooge prjjs. Vette varkens, magere varkens, vette biggen, magere biggen aanvoer voldoende, handel begin kalm, later vlugger, Vette varkens 40 tot 42 ct. p. pond. Paarden, weinig aanvoer. PURMEREND, 2 Nov. Fabriekskaas f79.—. Boerenkaas f78.00 Middelbare kaas f 57.50. Commissie f 78.50 f 75. Aangevoerd 56 stapels.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 6