Westerhof s Me I De Europeesche Oorlog. Het Nieuwe Modeblad. MEUBELFABRH ..NEDERLAND Rechtbank Heerenveen H FA N Q C-P Ingezonden. Het nieuwe Weeshuis» No. 1 B Java Preanger Onze prijzen zijn per pond: 56 ets. 60 64 74 Nieuwstödwiren Ingezonden Mededeelingen een Boekaankondiging. nale oorlogspartg, ,N lang als of T - K. S- Weinig kwalen zijn ellendiger, pijnlijker en gevaarlijker dan aambeien, door het hevige jeuken en de stekende pijn, die zij veroorza ken. Het ongemak wordt hoe langer hoe erger, als het verwaarloosd wordt en hevige bloe dingen, ontsteking en verzwering kunnen er door ontstaan. Zelfs in gevallen, waarbij operatie het eenige redmiddel scheen, heeft Foster’s Zalf bewezen van uitstekende hoedanigheden te zijn en de kwaal op afdoende en duurzame wijze te ge nezen. Het verdient aanbeveling bij de be handeling tevens slechte gewoonten na te la ten, zorg te dragen voor een goede spijsver tering, het gebruik van kruiden, alcohol en prikkelende voedingsmiddelen te vermijden, doch veel groenten en weinig vleesch te nut tigen. Foster’s Zalf {let op den juisten naam) is te Sneek verkrijgbaar bij Joh. W. Meijer, drogist. Toezending geschiedt franco nu ontvangst van postwissel h f 1.75 per doo^. Bulgaren op de Fransche stellingen aan de Tserna, na afloop waarvan zich de Bulga ren op hun (oorspronkelijke) stellingen bij Teitsewo terugtrokken. Griekenland bevindt zich in een moeilijk rarket. De vorige regeering wilde aan de zijde der entente ten strijde trekken. De tegenwoordige regeering wenscht tegenover de entente welwillend neutraal te big ven, maar haar voorgangster was reeds een eind den weg opgegaan, dien zij niet wenscht te betreden. -Nu zit zij met de lastige er fenis van de landing in Saloniki, en heeft daarover met de entente verschil van mee- ning gekregen. Want Engeland heeft 90 Grieksche schepen belet uit te varen en Frankrijk verhindert uit Marseille den uit voer van goederen voor Griekenland be stemd. Er worden dus in onderling overleg dwangmaatregelen tegen Griekenland ge nomen. De entente heeft het op den Bal kan vroeger met beloften geprobeerd.. Of de dwangmaatregelen, te elfder ure geno men, meer uitwerking zullen hebben valt af te wachten. Waarover het geschil gaat valt slecht te gissen. Uit de Engelsche en Fransche bladen zou men opmaken, dat het de kwestie geldt van de houding door Griekenland aan te nemen tegen Servische troepen in de eerste plaats en ook tegen over 1 op Grieksch gebied worden teruggedreven. De entente zegt, noch onze troepen, noch die van Servië mogen in dat geval worden geïnterneerd, dat is de rechtetreek- sche consequentie van het toelaten van de landing in Saloniki, en zij eischt daar stevige waarborgen voor. Welke weten wij niet, maar het is te begrijpen, dat de Grieksche regeering huiverig is, ze te ge ven. In het geval dat de geallieerden op Grieksch gebied teruggedreven worden, zijn de centralen aan de Grieksche grens over winnaars en zal Griekenland ook met hun standpunt hebben rekening te houden, het welk natuurlijk averechts tegenovergestelc is aan dat van de entente. Duitsohlanc heeft immers bij herhaling tegen het toe laten van de landing geprotesteerd. Het geval is moeilijk, en de Grieksche regee ring zit tusschen twee vuren. Mijnheer de Redacteur! Wij bobben reads lang genoeg over de hoo rnen aan de Looxmagracht gesproken zoodat het tijd wordt dat een ander stadsgedeelte ook eens een beurt krijgt. Ongetwijfeld begrjjpen onze lezers al waar wij heen willen. De toestand der voetpaden aan de Zuidzjjde der Stationsstraat en in ’t bizonder tusschen de stadsgracht en de Almastraat is n.l. onhoud baar. Toen in dezer zomer de nieuwe gasbui zen daar gelegd werden was het voor ieder leek duidelijk dat dit er van komen moest. Zand en sintels onderin en daaroverheen de uitge graven klei, zoo liet men de zaak liggen, ter wijl door oneffenheid van den bodem het ge vallen regenwater niet kan wegvloeien. Zoodat thans dit trottoir beslist onbegaanbaar is en de bewoners niet dan met de grootste moeite hunne woningen kunnen verlaten of bereiken. Een enkele begon reeds met het pad voor, zijn huis te besintolen terwijl men bij een ander door hot ledigen der aschbakken een vluchtpaadje tracht te vormen te midden der waterplassen. Trouwens, het is zeer goed moge- Ijjk dat deze zichzelfhelpers nog voor proces verbaal in aanmerking komen. Wjj kunnen de leden van ons geacht Gemeentebestuur moeiljjk tot een bezoek uitnoodigen daar wjj hen op deze glibberige paden niet aan de ge varen van uitglijden willen blootstellen. Met dank voor de plaatsing. Sneek, Nov. 1915. EENIGE SLACHTOFFERS. dwarse doorsnee-middellün van zoowat 30 c.M. De dienstplichtingen der Landweer, be- roorende tot de Landweerlichting 1909, zullen omstreeks 20 December a.s. met voorloopig (klein) verlof naar huis worden gezonden, geheel op denzelfden voet als 25 November a.s. met de Landweerlichting 1908 zal geschieden. De zegetocht van de arbeidende vrouw gaat in dezen oorlogstijd sneller voorwaarts dan ooit. De stad Somil in Bohemen kan er zich op beroemen de eerste vrouwelijke schoorsteenveger te bezitten. Toen onlangs de schoorsteenveger opgeroepen werd, heeft zgn 20-jarige, natuurlgk beeldschoone zuster het baantje overgenomen. Nu ziet men haar in schoorsteenvegersdracht door de straten loopen, gewapend met bezem en ladder. De bewoners zgn zooals ook vanzelf spreekt bjjzonder over haar werk tevreden. 70-jarigen leeftijd zullen bereiken en in het bevolkingsregister dezer gemeente staan ingeschreven, komen 21 namen voor. HINDELOOPEN, 17 Nov. Op den staat, iuhoudende een opgave van personen, die in het bevolkingsregister dezer gemeente ingeschreven zijn en in den loop van het volgende jaar den leeftijd van 70 jaar zul- en bereiken, komen 6 namen voor. Reeds is aan 38 personen in de gemeente ean invaliditeitsrente toegekend, zijnde ongeveer 3% percent van de totale bevolking. OOSTHEM. Tot onderwijzer aan de christelijke school der Herv. kerk alhier is jenoemd de heer O. Hoekstra te Folsgare. IJLST. Alhier is een woonschip, ko- mende van Heeg, nabij IJlst in de Wgmeris op een paal gevaren met gevolg dat het zonk. De inwoners bestaande uit man, vrouw en kind konden zich nog bgtjjds bergen. Hun werd vanwege de gemeente een onderkomen verschaft. In Friesland is de jacht op patrgzen de vorige week gesloten, een maatregel waar mede de jagers zeer zgn ingenomen, wgl de patrijzenjacht tot dusver niet zeer be vredigend is geweest. Men schrijft de oorzaak hiervan hoofd- zakelgk toe aan het verminderen der bouw landen in de provincie, waardoor de patrijzen gedwongen zgn zich te nestelen in het hooiland, bg het maaien waarvan in het voorjaar vele nesten worden vernield. Ook het koude weder gedurende den broedtgd heeft een nadeelïgen invloed gehad. Zitting van Donderdag 18 November. S. de J., H. v. B., J. A. en C. D., allen te Terhorne, werden wegens strooperg ver oordeeld, de le tot f10 boete of 12 dagen hechtenis, de andere 3 ieder tot f 10 boete of 1 maand tuchtschool. Veehouders te Tjalleberd hebben zich onderling verbonden, om treft één hun ner het ongeluk dat zgn vee vanwege mond en klauwzeer wordt afgemaakt aan dezen ieder één koe tegen de huidigen waarde in koop af te staan. Daardoor is hg in staat zgn bedrgf weer direct met een goed be slag vee voort te zetten. Op Vlieland is aangaspoeld en onder mi litaire bewaking gesteld een met staaldraad omwonden verdacht metalen voorwerp. Het is hoogstwaarschijnlijk een lichtboei, die ge plaatst is bg de netten, waarin duikbooten worden gevangen. Volgens rapport van het gisternacht bin nengekomen stoomschip >Glenmore< is het Noorsche stoomschip >Ulrikea«, op weg van New-York naar Rotterdam, ter hoogte van het vuurschip Galloper op een mgn geloopen en gezonken, waarbij 5 leden der bemanning verdronken. In verband met de athleiiek-wedstrgden, die vanwege den Frieschen Voetbalbond Zondag a.s. te Franeker Storden gehouden, zgn voor dien dag geen competitiewedstrij den vastgesteld. Bg enkele c&ndidaatstelling is tot lid van het bestuur verkozen de heer IJ. Scho tanus te Heerenveen. In de week van 10 tot en met 16 No vember kwam uit Friesland de volgende opgave van het aantal gevallen van be- smettelgke ziekte ter kennis van den Cen tralen Gezondheidsraad Typhus Haskeriand en Leeuwarderadeel elk 1 geval, Sneek 2 gevallen. Roodvonk: Baarderadeel, Leeuwarden en Weststellingwerf elk 1 gevalLeeuwarde radeel 6, Opsterland 3 en Sneek 2 gevallen. DiphtheritisTietjerksteradeel 1 geval. Op het Domburgsche strand heeft de zee weer rare dingen aangespoeld, een soort van bussen met een ijzeren sluiting, zoo ongeveer als aan steriliseerflssschen. Ze bleken bg opening gevuld te zgn met een vaste zwarte stof, die, als ze met water werd besproeid, ging knetteren en vonken en een gas losliet, dat veel naar acetyleengas rook. Het spreekt vanzelf, dat sommigen van dat rare goedje een beetje schuw waren, maar anderen bemachtigden een of meer bussen (ongeveer ter grootte van een carbidbus) of deelen van den inhoud. Zoo wisten ook de jeugdige Domburgers hun handen en zak ken gevuld te kijjgen en voldeden aan hun chemisehen onderzoekingslust, door proeven te nemen aan het strand of onder een romp. Nu en dan deden zich kleine ontploffingen voor en vlogen soms stukjes de knapen van de hand en men kon in Domburg de car- bidlucht ruiken. Met welke stof men hier te doen had en wat voor materiaal, konden ook beter in gewijden niet zeggen. Nog is bewesten Domburg in letterlijken zin door de militairen in de wacht gesleept een puntig uitloopend tonnetje van hout, ook met zoo’n sluiting. Dit heeft een leng- te-as van ongeveer een oude el en een Als iemand ging van het oude Wees huis, met zijn kazernebouw, naar het kloek- royale misschien op het eerste oogen- blik in deze nauwe straten wat zwaar aandoende nieuwe huis dan zou hij misschien op de gedachte kunnen komen dat hij daar, aan den hoek van de Krui- zebroederstraat, stond voor meer dan dat brok steen dat hij ook stond voor een symbool. Die gedachte zou zich echter bij hem opdringen, wanneer hij ook bet inwendige van beide gebouwen kende. Wanneer hij de doolhof van gangen, de ietwat duisteïe ver latenheid der zalen van het oude had kun nen vergelijken met de behendige beknopt heid en de gezellige ruimten van het nieuwe huis. Wanneer hij daar in dat nieuwe huis kon zien de zacht getinte lichtschijn in de hal, welke reeds voorbereidt tot de innige stemming der woonkamers, waar het gedempt binnen vloeiende licht een sfeer van vredige huiselijkheid brengt, verhoogd nog door de knusheid van het practisch, soliede meubilair de, door den architect zelf ontworpen, prachtige lichtkronen incluis wanneer hij de licht- doorstroomde slaapvertrekken boven zag, en de zorg voor de hygiëne, welke zich uit in de welvoorziene sanitaire inrichting van badkamers, closets enz., dan dan zou de gedachte zich van hem meester ma ken dat hij hier werkelijk staat voor een symbool, voor de belichaming van de nieuwe idee betreffende weezenopvoeding. Gezinsverpleging tegenover kazerneleven, ziedaar de tegenstelling tusschen nieuw en oud gebouw. Zeker, reeds werd met gezinsverpleging ook in het oude gebouw een proef geno men die slaagde. Dit nieuwe gebouw is echter de vrucht van dit succes het is geheel en alleen ingericht voor gezinsver pleging. De warme toon van het gezin spreekt tot u uit alle ruimten van dit nieuwe huis, waarvan wij hieronder kortweg de inrich ting zullen vermelden. Daar zijn in de eerste plaats de twee groote woonkamers: de eene op de hoek met 2 ramen aan de Kruizebroederstraat en een erker aan de Neltjeshaven, de andere, die meer speciaal als eetkamer dienst zal doen, daarmee en suite aan do Haven. Beide mooie ruime vertrekken, ongeveer 7 bij 5.25 M. Aan de tweede kamer grenst een veranda, vanwaar een stoep naar de achterliggende tuin voert. Links van de hal liggen bad- en toilet kamers en de keuken met bergplaats. En keur van voorts vindt men gelijkvloers nog spreekkamertje en eed leerkamer. Uit de hal die haar licht krijgt door 3 ramen, waarin glas in lood, voert een jreede, eikenhouten trap naar de verdie ping, die geheel voor slaapgelegenheid is ingericht. In de eerste plaats een 3-tal slaapzaaltjes. De slaapkamer van vader en moeder ligt hier tusschen in, zoodat ze onmiddellijk toegang hebben tot alle ver trekken. Aan de voorzij zgn nog een tweetal kleine slaapkamertjes en een linnenkamer. De zolderverdieping is practisch verdeeld. Op hygiëne werd streng gelet. Zoo is ft geheele gebouw geïsoleerd door een beton- vloer onder alles door, waardoor men nooit hinder zal kunnen krijgen van opstijgende dampen. De muren zijn niet behangen doch fijn bepleisterd om later te worden beschilderd. Overal werd voor flinke ven tilatie gezorgd. ’t Gebouw wordt verwarmd op de ge wone wijze met kachels Hier geen afzonderlijke kamers meer voor weesvader en moeder, behalve dan slaapkamer en spreekkamertje. Hier slechts ruimten voor het geheele gezin hier ge zinsleven in alle opzichten. Hoe uitnemend is de architect er in ge- troepeji der geallieerden, bij geval die Biaagd dit karakter in het interieur van het gebouw uit te drukken. Maar waarom zullen wij hierover nog veel schrijven Men ga liever eens zelf zien, met welk een modelgebouw onze ge meente verrijkt is. Dan zal men zien dat dit huis niet het stempel der overdadige weelde draagt doch wel dat der vredige, degelijke huiselijkheid. Men zal inderdaad kunnen c^nsta- teeren dat het uit ruime middelen, maar ook dat het met en uit ruime opvatting is gebouwd. Met de ruime opvatting van den nieu wen tijd, die leert dat het wees-zijn niet bijna een straf zijn mag, in kazernetucht doorleefd en dat het wees-zijn niemand het recht kan ontnemen op knusse huiselijkheid Dat het integendeel recht geeft op al die har telg kheid en zorg waarover een goede weesvader en moeder beschikken en welke het eenige goede voorbereiding vormen voor den lateren levensstrijd. Die ruime opvatting is hier gehuldigd. Hun, die deze ruime opvattingen beza ten, en tot uiting brachten, die den eersten stoot tot deze inrichting gaven hun, den baanbrekers, een woord van hulde. Naast hun aan den ontwerper van het huis, den heer G. Stapensea en allen die aan dezen bouw medewerkten Het nieuwe weeshuis is gisteren door B. en W. en Raadsleden onzer gemeente "bezichtigd. Na afloop der bezichtiging ver- eenigden allen zich met Regenten aan een lunch" in het administratiegebouw. Het Nut. Dinsdagavond werd in de voorkamer van »Amicitia” de algemeene vergadering ge houden van het Departement >Sneek” der Mg tot Nut van ft Algemeen. Behalve ’t bestuur (met uitzondering van den heer J. Velsing) waren slechts 4 leden aanwezig. Na opening der vergadering en lezing der notulen werd het verslag van den af gevaardigde naar de algemeene vergadering, den heerJ. Velsing, die wegens ziekte ten zgnent afwezig was, voorgelezen. Het vond veel bgval. Uit de fieantiëele verslagen bleek dat de exploitatie-rekening der Gymnastiekschool over 1914T5 sloot met een totaal batig saldo van f 1672.50 (v.j. f 1350.27.) Deze instelling verkeert in bloeienden toestand. Het aantal leerlingen en deelnemers bedroeg op 1 Oct. 1915: 522 nl. 303 m. en 219 vr. Ook de Leesbibliotheek bewjjst, hoewel door de opening van de Leeszaal minder dan vroeger, nog belangrgke diensten. Het aantal lezers bedroeg 176, uitgegeven wer den in 25 zittingen 4128 nummers. De exploitatie-rekening had een saldo van f39.546 (v. j. f33.705) De finantiëele toestand van het Speelter rein is minder gunstig, er is een tekort van f51.28. Van de aangeboden speelgelegen- heid werd weer zeer druk gebruik gemaakt. De rekening van het departement zelf toonde een batig saldo van f 178.15 (v. j. f 115.656). Het aantal leden is van 80 tot 73 terug gegaan. Dit is te betreuren. Het Departement is in de eerste plaats si zeer nuttig werkzaam in zgn instellingen en steunt verder een aantal vereenigingen met een grootere of kleinere subsidie. In het afgeloopen seizoen werden bovendien, behalve de beide Leden vergaderingen, drie buitengewone samen komsten gehouden. Alle rekeningen werden goedgekeurd. Het Bsstuur stelt zich voor dezen winter vier buitengewone vergaderingen te houden, waarvan de eerste op 8 December aanstaande, spreker Mr. G. J. Salm te Amsterdam. DONIAWERSTAL, 17 Nov. Op de Igsi van personen, die in het jaar 1916 den .L H U I Ff". r3 F111 F De algemeene toestand. De berichten van Fransche en Engelsche zijde over het krijgsbedrijf in het Zuiden van Servië, in Servisch Macedonië dus, zoo schrgft de N. Rott. Crt., berichten, die voor een deel via Athene en Rome komen, stemmen daarin overeen, dat de Serviërs den Baboenapas hebben moeten ontruimen. Zij werden daartoe gedwongen door een omvattende beweging der Bulgaren. Ten Zuiden van dit gebergte strekt zich van Noord naar Zuid de vlakte van Pela- gonië uit. De hoofdplaats van Pelagonië droeg vroeger denzelfden naam als het landschep en heet tegenwoordig Monastir (of Bitolië), het eindpunt van den spoorweg naar Saloniki. Verder naar het Noorden, vlak achter den pas door het Baboenage- bergte, ligt Prilep. Als dan ook de Ser viërs den Baboenapas hebben moeten ont ruimen, zullen de Bulgaren wel in Prilep zgn. Een bericht van Reuter meldt dat dan ook en zegt er bij, dat alle consuls te Monastir, behalve de Fransche, met hun archieven naar Saloniki de wijk hebben genomen* De toestand is dus volgens deze berichten, voor de Serven zeer ongunstig. Evenmin echter als van de vroegere optimistische berichten der ententepers uit Saloniki ooit van eenige zijde een officieele bevestiging is ingekomen, evenmin is er tot heden een officieele bevestiging in ge komen van hun nu zoo pessimistisch ge worden berichten. Parijs meldt officieel slechts over een door de Franschen afgeslagen aanval der DAMES Abonneert U op Het „Nieuwe Modeblad”, een zeer goed koop Mode-Tijdschrift, verschijnt tweemaal per maand, en geeft in woord en beeld een overzicht van wat op het gebied der mode belangrijks voorvalt. Het nieuwste nummer (15 Nov.) van „Het Nieuwe Modeblad" brengt veel nieuws in Dames- en Kinderkleeding. Het Knippatronenblad (supplement) bevat vele patronen van Dames en Jongedames costumes, Mantels, Blouses, Rokken, Schor ten, onderkleeding enz., benevens vele aar dige kinderjurken, mantels, jongenspakjes en jasjes enz. De Handwerkpagina bevat fraaie en nuttige handwerken. Aan het Bureau der Nieuwe Sneeker Courant zijn a 15 cent per stuk (franco per post 16 ct.) LOSSE MUNMNERS van het Nieuwe Modeblad verkrijgbaar. BÖ abonnement is de prijs slechts f 0.65 (franco per post f 0.75) per 3 maanden (6 nummers.) Van den uitgever J. N. Voorhoeve te Dsn Haag ontvingen wg De Geïllustreerde Christelijke Scheur kalender welke thans voow den 26sten keer verscbgnt, met het voor 1916 bgbehoorend premieboek Het Morgenrood der Vrijheid, een verhaal, dat in Rusland speelt en ons een blik doet slaan in het Igden der Sibe rische ballingen. De prgs van den kalender is 70 ets., met premieboek f 0.95. De duidelgke kalenderblaadjes bevatten elk weder een tekst op de voor- en op de achterzjjde een gemoedelgk woord. Van denzelfden uitgever ontvingen wg De Blijde Boodschap, wandalmanak voor 1916. Deze wand-almanak leent zich om in ziekenhuizen, kazernes, militaire tehuizen, schepen enz. opgehangen te worden. Wereldburgers”, is de titel van een brochure ons ter recensie toegezonden door den heer F. Hesselink te Velp en waarin wordt belicht het streven van de Broeder schap der Wereldburgers. Deze broeder schap is opgericht door Yervant H. Isken- der, een Turk van hooge geboorte. Het boekje beschrgfehet doel van den heer Iskender als een poging de mensch- heid te vereenigen tegenover de internatio nale oorlogspartij, en bevat reeksen bjjbel- aanhalingen. Niet prettig doet in het werkje aan het voortdurend gebruik van verschillende let tertypen, waardoor het meer op een letter proef van een drukker, dan op een ernstig bedoeld betoog gelgkt. Wg ontleenen aan het betoog zelve het volgende »De anti-oorlogspartg is veel talrgker dan de oorlogspartij, doch daar zg niet ge organiseerd is, verkeeren hare aanhangers in de onmogelijkheid het streven en de kunstgrepen te weerstaan van de oorlogs- menschen, wier pogingen natuurlgk er op gericht zgn, hun eigen nationale overmacht te vestigen en te handhaven, niet alleen in hun eigen land, maar overal elders. Zoo- er nog geen organisatie is, in den vorm van een groote broederschap, bestaande uit ds tegenstanders van den oorlog, zul len deze gedurende den vrede blgven zuch ten onder het juk van bewapening, terwgl zg gedurende den oorlog zullen hebben te ondergaan diens afschuwwekkende verschrik- i ringen. 18 M ffl it NIEUWE SNEEKEH COURANT Ni. 15 ffl ZM|tate 1915 T) T> i. Aambeien. Voetpaden Stationsstraat. Landweerlichting 1909 met verlof. De eerste vrouwelijke schoorsteenveger. Patrijzen. Mond- en klauwzeer. Verdacht voorwerp aangespoeld. Het mijnengevaar. VOETBAL. Besmettelijke ziekten. Gevaarlijk goedje -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 5