f 2000 ld ct Westerhofs Koffie I SNEEKER COURANT (67«e Jaargang) e„ WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Snoek, onderstaande -wi RECLAMEKOLOM. Nieuwstijding ER <1. E. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGS Ged. Poortezijlen, - Hoek KleifiZand - Sneek. TSLBFOON No. 150. No. 1 B Java Preanger Onze prijzen zijn per pond: 56 ets. 58 62 74 „GO ET HE” De Abonnees op dit blad worden op aanvraag Gipatis vei*3Eelc©i*d tegen de gevolgen van Ongelukken voor bedragen, (Risico gedekt door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) :.sz 12001150 «s f150 ,s.„ 125 No« 16. Woensdag 24 November 1915. 32e Jaargang. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. n v i bij verlies van een Duim. bij verlies van elke andere Vinger. Fa. Johs. Tromp. bij T> t ii aan- MA’b weerplichtige laatstelijk ■■I Friesche Mij van Landbouw Afd. Sneek. van aan aan het n inzinking voor de Nederl. landbouw niet kan waar het kan blijken dat en na en Elscht alleen de wettig gedeponeerde Alleen verkrijgbaar te Sneek Het merk is gedeponeerd onder No. 34057. Aanbevelend, Fa. Jobs. Tromp. TERHORNE, 19 Nov. Hedenmorgen ie door een noodlottig toeval de veehouder D. R. v. d. H. uit zgne boot in het diepe water gevallen. Hoewel spoedig gered ble ken de levensgeesten geweken. RAUWERDERHEM, 20 Nov. Deze gemeente heeft 20 ingezetenen, die het volgend jaar den leeftjjd van 70 jaar heb ben bereikt en in aanmerking komen voor het pensioen. Op dit oogenblik zjjn er 91, schreven, heeft gezonden, ten behoeve de kas der Vereeniging. Ten slotte werd de volgende motie genomen De vergadering enz., met belangstelling kennis genomen heb bende van de door de regeering voorgesteide wjjzigingen in de Grondwet van meening, dat de regeering ten on echte andere grondwetteljjke bepalingen voorstelt ten opzichte van het vrouwenkies recht dan ten opzichte van het mannenkies- -echt van meening, dat in de voorgestelde additioneele artikelen een regeling van het vrouwenkiesrecht niet had mogen ontbreken van oordeel, dat het belang der geheel» maatschappij de grondwetteljjke gelijkstel ling van man en vrouw ten opzichte van het kiesrecht eischt besluit geen wettig middel onbeproefd te zullen laten, om te verkrijgen, dat in de regeeringsvoorstellen zoodanige wijzigingen worden aangebracht, dat, de bepalingen omtrent het vrouwenkiesrecht geljjk worden aan die welke voorgesteld zjjn omtrent het mannenkiesrecht en draagt het hoofdbestuur op, deze motie ter kennis van de regeering te brengen. VERGADERING van den Raad der gemeente SNEEK op Dinsdag 23 November 1915, ’s avonds uur. Punten van behandeling: Punt I. Vaststelling notulen der vergade ring van 19 October 1915. Punt II. Mededeeling van ingekomen stuk ken. Punt III. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van een Armvoogd, wegens periodieke aftreding van den heer S. G. Ruiter. Punt IV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een rooster voor de levering van genees- en verbandmid- Mond- «n klauwzeer. Ook in Leeuwarden is de gevreesde vee ziekte het mond- en klauwzeer, geconsta teerd en wel onder het vee van den heer Johannes Wagenaar, wonende bjj de tweede Kanaalbrug. Het vee, dat voor uitvoer was bestemd, een 34 stuks, wordt afgemaakt. De boterultvoer. Deze week zullen de zuivelfabrieken uit voerrecht verkrijgen voor 55 pct. van de boter vervaardigd tusschen 10 en 16 No vember. maal zooveel varkens als zij uitvoeren a 80 et. per K.G. beschikbaar stellen voor do regeering. Aangifte om aan den gemeenschappeljjken ex port mee te doen kan nog geschieden bij Dr. Molhuysen te Leeuwarden. Spr. deelde nog mede dat er slagers waren die per week met de varkensexport f30000 hadden verdiend. De Voorz. bracht den heer Broekema een hartelijk woord van dank. Aan de orde kwam nog de agenda der al gemeens vergadering der Friesche Mij. Namens de meerderheid der commissies van waakzaamheid in het gebied der afd. werd voorgesteld deze vergadering uit te noodigen te verklaren dat het niet gewenscht is, ter bestrijding van het mond- en klauwzeer, met het afmaaksys- teem door te gaan en dit door een deputatie den min. v. Land bouw mede te deelen. Met 50 tegen 6 stemmen en 4 blanco, ver klaarde de afdeeling zich voor dit voorstel en dus tegen het afmaaksysteem. Na nog enkele mededeelingen enz. werden de bekroningen der laatste keuring uitgereikt waarna de vergadering werd gesloten. lie van de ouderdomsrente profiteeren. BALK. Dr. S. Swanenburg alhier, be noemd tot gemeente-geneesheer te Lemmer, heeft voor die benoeming bedankt. Vrouwenkiesrecht. Zondagmiddag heeft een landeljjke bij eenkomst plaats gehad, nitgeschreven door Hoe de Pink Pillen een meisje hebben gered- Het is te betreuren dat men aan de gene zingen met de Pink Pillen verkregen, geen grootere bekendheid kan geven een grooter getal genezingen zou er het gevolg van zijn. Het gebeurt dikwerf, vooral in tijden als die wij nu doormaken, dat men weifelt den dok ter te laten komen. De zieke sukkelt dan, en wanneer men tusschen beide komt, is zijn genezing altijd langzamer te verkrijgen, som tijds zelfs onmogelijk. Dikwijls heeft ook de zieke verschillende geneeswijzen zonder succes gevolgd, hij is dan ontmoedigd, wil niet meer behandeld werden en het kwaad verergert. De zieken die lijden aan een ziekte voortko mend uit verslapping van het bloed, van een verzwakking der zenuwen, moesten weten dat men niet mag wanhopen aan de genezing in dien men de Pink Pillen niet gebruikt heeft. De Pink Pillen hebben inderdaad vele malen genezen, nadat andere middelen onmachtig waren gebleken. Het geval dat wij dit maal gaan vermelden, is er een nieuw bewijs van. Het betreft een meisje van 8 jaren, de jonge juffrouw Hélène Gallet, dochtertje van den heer Joseph Gallet, timmerman, 158, rue de Paris, te Angers (Frankrijk). Dit meisje was gedurende vier jaren door de bloedarmoede ondermijnd, en men weet niet wat er van haar geworden zou zijn, indien niet de Pink Pillen eindelijk voor haar te hulp geroepen, haar gelukkig weer op de been hadden ge bracht. „De Pink Pillen hebben mijn dochtertje zeer goed genezen, schreef de heer Gallet, en dit wel toen wij begonnen te wanhopen haar te zien herstellen, daar de geneeswijzen die zij had gevolgd haar toestand niet hadden kun nen verbeteren. Mijn dochtertje verviel dag tot dag en leed al meer en meer steken in de zijde, aan hartkloppingen? «.«.u schele hoofdpijnen, aan oorsuizingen. Zij zag er zeer slecht uit en was uiterst zwak ge worden. Zij at bijna niet meer. Toen ik in de kranten gelezen had, met de bewijzen er bij, dat zoovele menschen door de Pink Pillen genezen waren, terwijl men mijn dochtertje maar niet genezen kon, heb ik mij de Pink Pillen aangeschaft en heeft mijn dochtertje die ingenomen. Zij heeft er zich dadelijk wel bij bevonden, en, na vier jaren een slechte gezondheid te hebben gehad, is zij door uwe pillen in eenige dagen hersteld.’’ De Pink Pillen genezen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maagpijnen, plaatselijke pijnen, zenuwuitputting, neuras thenie. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k fl.75 per doos en f 9 per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam. Voor Sneek en Omstreken bij de heeren Joh. W. Meijer en B. Meindersma te Sneek en bij alle goede Apotheken en Drogisterijen. Uitvoer-werboden. Bjj Kon. besluit is verboden de uitvoer van turf, -van turf strooisel, van koffie-ex- tract, van afval van vlas. Landstorm jaarklasse 1916, Vermoedeljjk zal in den loop der maand December e.k. reeds worden overgegaan tot keuring van de landstormplichtigen der jaar klasse 1916. De dienstplichtigen dier jaarklasse wor den in hoofdzaak ingeschreven op 1 De cember e.k. of zoo spoedig mogeljjk daarna in de gemeente waar zjj alsdan gevestigd zjjn. Van hun inschrijving ontvangen zjj bericht van den betrokken burgemeester. Do verdwenen leeraar. Men meldt uit Maastricht Dr. Visser, leeraar aan de H. B. S. te Maastricht, sedert verleden Maandag ver dwenen, is gisterenavond te Maastricht aan gekomen. Zooah vermoed werd, is bjj op een weg, waarvan een gedeelte Düitsch, het andere Nederlandsch grondgebied is, aange houden en daar hjj stafkaarten bjj zich had, gevangen genomen en naar Luik gebracht, zonder gelegenheid te hebben gekregen be richt naar Maastricht te zenden. Gister morgen losgelaten, is hjj te voet van Luik naar Maastricht gekomen. J. 8. Meuwsen. f Zaterdagmiddag is te Bussum overleden de heer J. 8. Meuwsen, voorzitter van den Middenstandsbond. Vergiftiging. Vrijdagnacht openbaarden zich in een barak te Alkmaar bjj bjjaa alle manschap pen van een compagnie (meer dan 400 man) verschijnselen van een heftige maag-darm- aandoening. Vermoedt wordt, dat men hier te doen heeft met een vergiftiging, veroorzaakt door het voedsel, dat dien avond werd genuttigd en dat bestond uit vet, boonen en aard appelen. Resten van dezen avondmaaltijd zjjn in beslag genomen en naar het cen traal laboratorium te Utrecht ter onderzoek opgezonden. Steun aan Landweerplichtlgen. Het Koninkljjk Nationaal Steuncomité 1914 heeft naar aanleiding van de moge lijkheid, welke voor landweerplichtigen, lichting 1908, geopend is om 25 Novem ber met klein verlof de gelederen te ver laten, een circulaire gericht tot de steun- comité’s in den lande. Na daarin herinnerd te hebben, dat in Mei bjj het met verlof gaan der landwaerlichting 1907 door het comité werd aangegeven, dat er reden is aan te nemen, dat zjj die vooruitzicht héb ben werk te krjjgen, van het verlof ge bruik maken, wordt er in de circulaire op gewezen, dat te bsgrgpen is, dat het voor menigeen noodig zal zgn, om naar werk te zoeken of het bedrijf weder in orde te brengen, en dat het Koninkljjk Nationaal Steuncomité, aangezien onmiddelijjk na het verlaten der gelederen de rjjksuitkeering aan de gezinnen der onder de wapenen oproe- penan ophoudt, bereid is aan allen, die al dus van het voorrecht van klein verlof ge bruik maken en aan deze ondersteuning be hoefte hebben, nitkeering te geven gedu rende hoogstens 3 weken, n.l. de eerste week een uitkearing geljjk aan 3/t van het bedrag, dat aan het gezin van den land- weerplichtige laatstelijk van rjjkswege werd toegekend. De tweede en derde week zal delen aan het Burgerlijk Armbestuur gedu rende 1916. Punt V. Voorstel van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs tot aan vulling van artikel 24, le lid der verordening voor de Burgeravondschool, met advies van Bu'-gemeester en Wethouders Punt VI. Advies van Burgemeester en Wet houders op het verzoek van den Directeur der Leeuwarder Waterleiding Maatschappij om ver gunning tot het leggen van eene 3/4 duims dienst leiding in den trekwey onder Leeuwarden. Punt VII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het in het openbaar op stam rerkoopen van de door hun College aan te wijzen hoornen, staande aan de Looxmagracht, van zeven boomen, staande aan het üeksenpad en van 3 boomen aan de Kerkgracht. Punt VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het raadsbesluit van 19 October j I. no. 11 sub. 2e en 5e, be treffende contróle op het comptabel beheer van den gemeente-ontvanger en den Directeur der gasfabriek en waterleiding. Punt IX. Rapport der Commissie voor het instellen van een onderzoek naar de meening der winkeliers over het vraagstuk der bij ver ordening geregelde vervroegde sluiting van win kels, met voorstel van Burgemeester en Wet houders. Punt X. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om hun College te machtigen tot on- derhandsche uitgifte, van perceeltjes tuingrond. Punt XI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het raadsbesluit van 19 October 1915 no 10 terzake geldleening met het Old Burger Weeshuis. Punt XII. Voorloopige vaststelling pen sioensgrondslagen gemeente-ambtenaren. Punt XIII Mededeeling van Burgemeester en Wethouders betreffende het ongeluk met doo- delijken afloop, in het reservoir van den wa tertoren overkomen aan den werkman J. Hil- verda. Punt XIV. Behandeling reclames Hoofde- lijken Omslag 1915. Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tet Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgena 10 nor. NIEUWESNEEKÈR“COURANT ABCNNBMENTB-PRIJS Per jaar fl.50, franco per post f2.—, buitenland f5.— Afaonderlijke nummer® 3 cent. ADVBRTWTljE-FaiJS 1—5 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. beeld. Opnieuw begon voor den landbouw nu een gunstig tijdperk. Het vrjje handelsver keer leidde tot groote verbetering der verkeers wegen, de bloei der industrie schiep in de buiteqlandsehe centra een koopkrachtige be volking dit alles werkte gunstig op de prij zen onzer landbouwproducten. De vetste jaren voor den landbouw echter volgden direct na den Fransch—Duitschen oor log van 1870, toen in Duitsehland de industrie tot geweldigen bloei geraakte. Omstreeks 1880 komt echter de concurren tie van Noord Amerika onzen landbouw in het nauw drjjve-i. Van 1895 dateert de herleving, welke vooral is te danken aan de betere or ganisatie van don landbouw, de grootere inten- siveering daarvan. Onder den druk van/de crisis van 1880 heeft de Nederlandsche land bouw zich geleidelijk aan don nieuwen toe stand aangepast. In Frankrijk en Duitsehland heeft men den landbouw tegen de Amerikaansehe concurrentie trachten te beschermen door protectie. Wan neer men don toestand daar echter vergelijkt met dien in Nederland, dan blijkt dat in Frank rijk do landbouw nog op een lage trap van ontwikkeling staat, in Duitsehland is het wat beter, in Nederland echter het best. Dat heeft men hier vooral bereikt met eijien en energie, door intonsiveering vau het bedrijf. Wat dan ook na den ov.log moge geschie den, de Nederlandsche landbouw is beter ge- wapend'ldan voorheen. Hoe de toestand zich na den oorlog zal ont wikkelen is nu nog niet te zeggen. Er is tweeërlei opvatting. Sommige menschen rede- neeren zeer optimistisch dat, waar in de om ringende landen veel voorraden, kapitaal en arbeidskracht zijn vernietigd, een ongeschonden Nederland na den oorlog daarvan enorm moet profiteeren. Anderen betoogen echter, dat hot verleden bewezen heeft dat de bloei van onze landbouw samenhangt met de koopkracht van het ons omringend buitenland. Belgie nu is economisch ten gronde gericht. Hoe het met Duitsehland zal gaan weet men nog niet. Dit is echter zeker dat als Belgie’s koopkracht vernietigd is, en wanneer ook Duitsehland en misschien ook Engeland min der koopkrachtig zijn geworden dan vroeger, een uitblijven. Te meer de vruchtbare en groote landen Frankrijk Rusland door den nood gedwongen, zich den oorlog meer en meer op de landbouw veeteelt zullen toeleggen, en geweldige concurrenten voor ons zullen worden. Spr. helt tot deze laatste meening over, al zal de waarheid wel in het midden liggen. Zaak is het echter, dat de Nederlandsche land bouw zijne wapenen geslepen houdt, d. w. z. vast houdt aan zijne organisaties. Dit is ook noodig omdat de Nederlandsche staat den boe ren tegenwoordig oplegt hunne producten voor matige prjjzen ter beschikking van de Neder landsche bevolking te stellen. Deze maatregelen zullen nog wel na den oorlog blijven bestaan, zoodat men thans zeer stelselmatig te werk gaat en organisaties voor do beschikbaarstel- ling van levensmiddelen inricht. Voor de land- bouwers is het van enorm belang dat hunne organisaties daarbij worden geraadpleegd en voor i hen kunnen optreden, anders worden zij gere-. geerd door menschen, die van het goheele be drijf niets wisten. Ook in hot buitenland gaat men thans meer regelend optreden en do aan koop van producten in het neutrale buitenland organiseeren. Zoo is in Duitsehland een in kooporganisatie opgericht, welke reeds over aankoop van boter in Nederland aan het on derhandelen is. Bij oen dergelijken toestand zul len de zeer hooge prjjzou wel wat normaler moeten worden. Ook bij onderhandelingen met dergeljjke lichamen in het buitenland is het van groot belang dat de organisaties voor do boeren kunnen optreden. Wat er dan ook ge- beure, de landbouwers dienen deze organisaties te steunen en krachtig te houden 1 Veel applaus viel den Spr. ten deel. Op een vraag van een der aanwezigen deelde Spr. nog mede, dat de Friesche Mij v. Landbouw een consent heeft tot den uitvoer van 50000 K.G. varkensvleesch in November. Dit consent is ter beschikking van de leden gesteld, dia var- kens willen uitvoeren. Een 40-tal hebben zich daartoe reeds verbonden en zullen in Akkrum aanvangen met slachten. Zooals bekend moeten deze leden dan twee Bovengenoemde afdeeling hield gisteren in café Schram een algemeene ledenvergadering. De Voorz. de heer H. M. Tromp opende de vergadering met een woord van welkom, in zonderheid tot den heer Broekema, die in deze vergadering eene lezing zou houden. De Voorz. kon nog meedeelen dat de vrees, dat ook in het gebied der afdeeling reeds mond en klauwzeer was uitgebroken, niet bewaarheid is. Deze afdeeling is nog vrij van de ziekte. Na lezing en goedkeuring der notulen en eenige mededeelingen van den secretaris, den heer IJ. Veldhuis, o.a. betreffende een te hou den huishoudcursus ook voor jonge vrouwen, werd overgegaan tot de verkiezing van be stuursleden. De heer J. Leenstra werd als zoodanig herkozen evenals de heer S. Alberda, beiden met groote meerderheid van stemmen. In de vacature—D. Schaafsma, welke heer niet weder in aanmerking wenschte te komen werd gekozen de heer R. S. Bergsma, veearts te Sneek. De Voorz. richtte eenige woorden van dank tot den aftredenden heer Schaafsma, die ook eere-voorzitter der afd. is. Deze 80-jarige heeft èn als bestuurslid der afd. èn als hoofd bestuurslid veel gedaan in het belang van den landbouw. Tot afgevaardigde en plaatsvervangend af gevaardigde werden herkozen de heeren J. Leenstra en P. Andela. De heer Broekema kreeg vervolgens gelegen heid zijne lezing te houden over De tegenwoordige toestand In ver band met den oorlog. Tijdperken van bloei en inzinking zgn elkaar steeds opgevolgd, zegt Spr. Gaat men de ge schiedenis van den landbouw gedurende de laatste eeuw na, dan blijkt dat gedurende het Napoleontische tjjdperk, toen handel en indus trie lamgeslagen waren, de landbouw onze bevolking belangrijke inkomsten opleverde, dank zij de vraag, van het buitenland. Van dien tijd -dateert de liefde van den Staat voor den landbouw, die zich na het Napoleon tische tjjdperk uitte in het invoeren van be schermende rechten voor landbouwproducten. Tot 1850 bleven die bestaan. Toen begon ech ter de Engelsche industrie een groote vlucht te nemen en schafte dit rijk alle rechten af. An dere naties, ook Nederland volgden dit voor de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. In deze vergadering is het standpunt van de vereeniging ten opzichte van de voorstellen tot grondwetsherziening inzake het kiesrecht, uiteen gezet. De vergadering was zeer druk bezocht. Als spreeksters traden op de dames dr. Aletta H. Jacobs, presidenteF. S. v. BalenKlaar, vice-pres.V. C. v. d. Meer, v. Kuffeler, 2a vice-pres., en als sprekers de heeren dr. J. v. Leeuwen, mr. H. P. Marchant, W. J. E. H. M. de Jong, leden van de Tweede Kamer. In den loop van de vergadering deelde freule Wichers mede, dat een dame een spaarbankboekje, waarop f 1000 staat inge schreven, heeft gezonden, ten behoeve van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1