Vastigheden Sneek. s en Voordrachten-Avond, te geven door 8 Winkelhuizen te Sneek. Let op uw tanden! Naaivereeniging „Kinderzorg”. Hoek Cingel-Ged. Kleine Palen, SNEEK. Friesche Maatschappij v. Landbouw v Afdeeling Sneek. Tooneel- Mej. SPEEKHOUT, op 17 Deo. a.s. Zeilmakerij den heer J. LIGTHART Handels- en Marktberichten. l2'/«-JARIGE ECHTVEREENIGING te gedenken. Adv enen tién. Pof Groenteveiling. Burgerlijke Stand, SNEEK. r V ’s .1 C. K. G. Prys f— in ’t Café „NIEUW TOLHUIS” bij SCHARNEGOUTUM. Entree f 0.50. Aavang 7x/2 uur. VRIJ BAL NA! pe Ik W M Vi Zc DRAISIJIA -vatc VALKENBURG'S levertraan-; LEEUWARDENS ^B5B5B555B5B5B5B5B5B5B5B5BS m He "TM JM N: N M Turksche kanonneerbooten In den grond geboord. Wegens SMond- en Klauw zeer geen veemarkt. a. p. Oorlogsnieuws. stadsgewoel, volop gratis zuivere, versterkende betaling 1 Mei bnitenlandsche aangelegenheden dat en o) h Cl. Naar Oos- en en TENTOONSTELLING der KLEEDING- STUKKEN op DONDERDAG 16 DEC. van 6 tot 8 uur in ,,De Toekomst” Groot- zand. Dames, die contribueerend lid van boven genoemde vereeniging zijn, worden beleefd tot een bezoek uitgenoodigd. HET BESTUUR. Dec. 1915. 30-45 20—25 85-95 125-175 115-145 5-6 23—28 A.s. Woensdagavond zeven uur, in de „Drie Friezen”, provisioneele ver- kooping van diverse panden, alhier. Bezichtiging van 1—4 uur. Verkoopboekjes verkrijgbaar. Notaris HERINGA. onderwijzeres aan njen in alphabetische Dykstra, Beetgum, Mej. -1 N' Ei Tweede Kamerverkiezing. De R. K. kiesvereenigingen Recht voor Allen en Dr. Schaepman. te Nymegen, hebben gister avond beide mr. M. C. J. M. Kolkman candi- daat gesteld voor de Tweede Kamer in de vacature-van Nispen. Hoog water. Uit Maastricht meldt men De Maas is hier sedert gisternamiddag 4 uur nog 25 c.M. gewassen en staat thans 4.18 M. Ook in de lage stad beginnen kelders onder te loopen, en het verkeer over de wegen naar de omliggende dorpen moet op sommige plaat sen met schuiten geschieden. Uit Zaltbommel meldt men Vannacht is de veerdam te Tuil overstroomd. visscherij-college is een commis- lenoemd ten einde te adviseeren over 't en visscherij-onderwijs. In die De Notaris R. GERBENSMA te Sneek zal Woensdag 22 December a.s. des avonds 8 uur in „Die Porto von Cleve“ te Sneek provisioneel veilen: Een HUIS met Erf op zeer gunstigen en aangenamen stand, op den hoek van het Cingel en de Gedempte Kleine Paler te Sneek, ter kadastrale grootte van 1 are, 24 centiare, thans in eigen gebruik bij den heer IJ. B. Wieling», die daarin sedert zeer vele jaren een druk beklante Zeilma kerij uitoefent. Aanvaarding 12 Mei en 1916. Te bezichtigen op den verkoopdag van 2 tot 4 uur. Ui ru 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 ui „Friesche een Lloydsbericht is het Engelsche stoomschip Pinegrove gezonken 22 leden der bemanning Gehuwde vrouwen en meisjes boven 21 jaar, welke belangstelling gevoelen voor het volgen van een korten Cursus in Huishoudkunde (13 a 15 fessen), wor den uitgenoodigd tot het bij wonen van een Vergadering op Donderdag 16 December, om 2 uur ’s namiddags, in de bovenzaal van het Hotel Hanenburg te Sneek, waar de voorwaarden en verdere bijzonderheden nader uiteengezet zullen worden door de jjuishoudkundige der Fr. Mij. v. L. scherp geworden de worden zelf verantwoordelijk voor hetgeen zij betreffende melden. SNEEK, 7 Dec. ’15. Boter aanvoer 0/4, l/8 vaten. Marktprijs le keur f Vereeniging le keur f a f Fabrieksboter. Aanvoer 13/g) 8/g vaten Marktprjjs le keur f 92.00. Noteering van de Commissie der Ver. ?an Boter- en Kaashandelaren in Friesland f 92.—. Kaasaanvoer en HENDRIK JE DE VRIES, hunne Amsterdam, 1915. De Wittenkade 45i. Hunne Kinderen, MARIE en JAKOB. Maxlmum-prljzen. Er wordt op gewezen dat particulieren die klachten hebben over het overschrijden der maximum-prijzen van groenten enz. door ver- koopers, zich onmiddellijk hebben te wenden tot den Burgemeester. Bij onderhandschen verkoop is het pak huis aan het Achterom, gedeeltelijk in huur bij den heer 0. de Vries en eigen aan de firma Kuyt, aangekocht door de firma Joh. Volkers en Zoon alhier. Bij de hedenmiddag ten overstaan van notaris Gerbensma in „De Drie Friezen” ge houden finale verkoop werd het stuk hooiland, het Baanland genaamd, onder Oppenhuizen, verkocht aan den heer F. U. de Jong te Op penhuizen voor f 5046.30. Perceel 2 hooiland bij het Jentjemeer werd ingehouden. Zeevaartkundlg-onderwlja. Door het sie bi zeevaartkundig- comm. heeft o.a. zitting de heer Pollema te Notaris TH. BOSHUIJER te Sneek zal op Woensdag 22 December 1915, ’s avonds 8 uur, bij Wijmenga in „Die Porte von Cleve” aldaar, provisioneel ver- koopen 1. Een net en goed onderhouden dub bel WINKELHUIS met groot achtererf, wijk 5 No. 68 en 68i aan de Kruizebroe- derstraat te Sneek, groot 3 are 20 centi are, deels in eigen gebruik bij mej. de wed. J. T. de Vries, overigens in huur bij den heer A. Feonstra voor f 5 per week, 12 Mei 1916 te aanvaarden. 2. Een hecht WINKELHUIS met plaats c.a. wijk 6 nos 4 en 4i aan de Gedempte Poortezijlen te Sneek, groot 65 centiare, in huur bij den heer E. Braining voor f 250 per jaar, 12 Mei 1917 te aan vaarden. Betaling 1 Mei 1916. Te bezichtigen op den zitdag, ’s voor- middags van 10 tot 12 uur. Billetten verkrijgbaar. zijn gered. Oorlogsraad dor entente. PARIJS, 12 Dec. Minister Grey en Kit chener zijn gisteren uit Parijs vertrokken. Alle aangelegenheden waarvoor men was bijeenge komen zyn in volkomen onderlinge overeen stemming geregeld. Griekenland en de Entente. SALONIKI, 13 December. Ingevolge een overeenkomst tusschen de afvaardigden van den Grieksehen generalen staf en de generale sta ven der bondgenooten is de Grieksche leger divisie te Langaza teruggetrokken naar Serres en de zone tusschen Saloniki en Doiran vrijge laten voor de bewegingen der troepen van de bondgenooten. De militaire overheid der geallieerden heeft vandaag een deel van den dienst der douane te Saloniki overgenomen. PARIJS, 14 Dec. Door mijnen vernielden wy een brug bij St. Mihiel. Van den Balkan. PARIJS, off. 14 Dec. Na Bulgaarscbe aan vallen te hebben afgeslagen hebben onze troe pen de terugtocht voortgezet en beëindigd overeenkomstig de bevelen van het opperbevel. BERLIJN, off. 14 Dec. Oostelyk en west telijk oorlogsterrein niets nieuws. Op den Bal kan dwongen de O.-H. troepen den vyand op nieuw tot wijken. 2500 gevangenen zyn ge maakt. Schröder vrijgesproken. AMSTERDAM, 14 Dec. De hoofdredacteur van de Telegraaf Schröder werd heden door de Amsterdamsche rechtbank vrijgesproken van het hem ten laste gelegde nl. het opzette lijk verrichten eener handeling waarbjj de on zijdigheid van den Ned. Staat in gevaar werd gebracht nl. door het opnemen van een stuk in de Telegraaf waarin o.a. voorkwam de zin snede »in het centrum van Europa bevindt zich een troep gewetenloozo schurken”. 20 December a.s. hopen onze ge- X liefde Ouders, X J JAN BAKKER Van den Balkan. Een Oostenrijksch legerbericht meldt dat weder 800 Serven zijn gevangen genomen en 12 kanonnen veroverd. Een Bulgaarsch legerbericht dat de Engel - schen en Franschen op hun terugtocht zware verliezen lijden. Tal van gevangenen zijn ge maakt waaronder 5 officieren. Fransche be richten blijven volhouden dat de terugtocht zeer ordelijk en vrijwillig geschiedt en de Bulgaren reusachtige verliezen leden. De Vereenlgde Staten en Oosfenrljk-Hongarije. WASHINGTON, 13 Dec. (N.R.C men verneemt, wordt het antwoord van tenryk-Hongarije op de nota der Amerikaan- sche regeering betreffende de Ancona uiterlijk binnen een week verwacht, daar anders het afbreken van de diplomatieke betrekkingen zeker zou zijn. De Pruisische verlieslysten no's. 380 t/m 389 (i5 November26 November) bevatten de na men van 65 340 gesneuvelden, gewonden en vermisten (vorige tientallijsten 79,464). Sedert het begin van den oorlog zijn nu op de Prui sische verlieslijsten 2.244.248 namen vermeld. Daarbjj komen 237 Beiersche, 310 Wurtem- bergsche en 233 Saksische Ijjsten, benevens lijsten van de- marine, en van in Turkschen dienst zynde officieren en onderofficieren. De Kopenhaagsche berichtgever van de Daily Mail meldt, dat Donderdag een groote Duitsche kruiser in de Oostzee door een botsing met een Duitsche duikboot ernstig aan den voor steven is beschadigd. De duikboot had een on zijdig schip doorzocht en manoeuvreerde daar na zoo ongelukkig, dat ze in aanvaring kwam met den kruiser. De duikboot moet ook be schadigd zyn, Van het onzijdige schip zou het ongeval zijn gezien. De Duitsche veldpost vervoert thans da gelijks 15 */2 millioen veldpoststukken tegen 400.000 dagelijks in den oorlog 1870/71. In het geheel zijn in 1870/71 89 x/_ millioen veld poststukken vervoerd, thans is het aantal reeds tot 5000 millioen zendingen gestegen. Dagelijks worden 150,000 stuks onvoldoend geadresseerde veldpostbrieven en pakjes ingeleverd; hiervan zijn 25,000 volkomen onverstaanbaar geadres seerd. In dienst van de veldpost zijn 900 tot 1000 automobielen. Als iets nieuws heeft do Engelsche re geering in een streek in Schotland, waar veel munitiewerkplaatsen zjjn, al de 36 gelegen heden, waar drank wordt verkocht hotels, herbergen enz. opgekocht en gaat zij die zelf bedrjjven. Ten genoegen van munitiebe- werkers zal er die gelegenheid voor allerlei spelen en andere vermaken worden gezorgd. In dezelfde streek zullen alleen zij die er een bepaalde vergunning voor krjjgen brood, vleesch en kruidenierswaren mogen verkoopen. Zoo hoopt de regeering voor de arbeiders de prijzen laag en het gehalte hoog te houden. In Engeland is dezer dagen in het kamp van een regiment Fransche Canadeezen een sergeant vermoord. Men vond het lijk in een zak verborgen in den stal van één huis, waar de officieren aten. Als de moordenaar is een luitenant van het regiment aangehouden. Generaal Castelnau, de nieuwe chef van Joffre ’s staf heeft 5 zoons aan het front. Twee zijn gesneuveld, een is zwaar gewond. Ingezonden (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Weldaden der Menschheid I Geachte Redactie Gaarne een plaatsje. Duizenden hebben afgeloopen seizoen geno ten van de nooit genoeg geprezen watersport, zijn opgegaan naar de meren en plassen hebben geroeid gezeild gemotord ge- vischt gezwommen, gezellig in hnn bootjes of veldtenten samen gezeten, wars van druk- Sneek. TERZOOL, 13 Dec. Op de voordracht voor de O. L. School alhier, ko- volgorde voor: Mej. v. Dijk, Hallum, Mej. Hoekstra, Sneek, Mej. Klaver, Mantgum. HEEG. Men schijnt er over te denken bij de Gereformeerde Gemeente alhier een tweede predikant ie willen hebben. Doel is dan, dat de tegenwoordige zich geheel zal wijden aan de provinciale zendings-aangelegenheden. STAVOREN, 13 Dec. Zondagnacht om streeks 4 uur werden de burgers opgeschrikt door brandalarm en bleek dat midden in het gebuurte het schuurtje by de huiziuge van de wed. P. Lootsma in brand stond. De vlammen sloegen het dak reeds uit. Gelukkig kon men met vereende krachten den brand meester worden. Een overbuurman had toevallig den brand ontdekt. Verzekering bij de Onderlinge Zuidwesthoek11 dekt de schade. IJLST, 11 Dec. De stoet voor de lange jacht trok alhier heden aller aandacht. Velen onzer plaatsgenooten sloten zich bij het gezel schap aan. Met succes werd deze dag gejaagd zoodat een 20-tal hazen gevangen werden. IJLST. De woning van de heer S. Buma is bij onderhandschen aankoop overgegaan in eigendom aan den heer J. Schotanus van Jutrjjp. FOLSGARB. Tot onderwijzer aan de Chr. school alhier is benoemd de heer A. Grakist, van Stadskanaal. HINDELOOPEN. Ds. R. Haitsma heeft be dankt voor het beroep naar de Ger. Kerk te Zwartsluis en te Burum. WORKUM. Geslaagd te ’s Gravenhage voor geschiedenis (M. O.) de heer Aug. Reitsma, vroeger alhier, thans onderwijzer te Rotterdam. Provinciale Staten van Friesland Puntenlijsf. Omtrent het verzoek van het bestuur van de Middelbare Technische School te Sneek. om tot wederopzegging toe oen provinciaal subsidie van f 1500, zooals die school gedu rende 1914 en 1915 heeft genoten, adviseeren Ged. Staten het verzoek in te willigen, op grond van het gunstig advies dat de inspec teur van het middelbaar onderwijs, de heer H. J. de Groot, uitbracht. De inspecteur zegt van dit onderwijs o.m.: „By mijn herhaalde bezoeken aan deze school heb ik den meest gunstigen indruk van het onderwys ontvangen, terwyl het rustige voort bestaan van deze kleine sohool zeker wordt verhoogd, wanneer niet elk jaar opnieuw be stendiging van het subsidie behoeft te worden gevraagd. Reeds vroeger werd in een myner rappor ten betoogd, dat de bewoners uit het zuide lijk gedeelte van Friesland zeer moeilijk de hoofdstad der provincie kunnen bereiken en dat derhalve velen van het middelbaar tech nisch onderwys zouden verstoken blijven, die nu een voortreffelijke opleiding in bouw- en waterbouwkunde aan de Sneeker School ont vangen”. Predikants-traktementen. Met ingang van 1 Januari a.s. zullen de traktementen der vryzinnigo Hervormde pre dikanten in Gelderland, dank zij de bemoei ingen der betreffende commissie op f 1400 wor den gebracht. Poging tot doodslag. Het O. M. bij de Haagsche rechtbank eischté wegens poging tot doodslag 2 jaar gevange nisstraf tegen den 25-jarigen Urker varens gezel S. H., die te Scheveningen zijn vroeger meisje met een mes verwondde, zoodat haar rechterarm nog geheel verlamd is. Moord. Te Winschoten is Zondagavond de onder wijzeres mej. A. Heikens, toen ze een brief wilde posten, naby de woning van haar ouders door iemand, met een mes in de lies gestoken. Zij is ’s nachts overledefi. Omtrent den dader is nog niets bekend. Te Winschoten is gisteravond de 14- jarige fabrieksarbeider J. K. aangehouden, ver dacht van den moord op mej. Heikens. K. Onkent, maar had versche bloedvlekken in de kleeren, en legde tegenstrijdige verklaringen af. ’s avonds thuis kwamen, sliepen ze als rozen om verkwikt weder op te staan ’t Water heeft zóó kalmeerend op hun gestellen gewerkt, ze gevoelen zich zóó recht lekkerEn wat gaf het hun eetlustGeen tweede sport vereenigt zoovéél goeds in zich 1 In onze stad begint ze zóó populair te worden, dank zy uitstekend georganiseerde Watersportvereenigingen. En vergeet niet de watersport als handelsbevor- doraarMassa’s toeristen bezochten Sneek, onze winkeliers, ja ieder direct of indirect ver diende aan die lujdjes ze brachten geld hier en waar dat ingebracht wordt kan ook uitgegeven worden vaak ook met milde hand aan min der bedeelden aan armenOp ’t Congres te Amsterdam zullen vele, belangrijke onder werpen deze week behandeld worden, misschien grootsche plannen gemaakt, vryzeker reuzen- propaganda voor seizoen 1916. Maar een onverbiddelijk rouwscherm dreigt te vallenbelasting op pleziervaartuigen, alles te niet doende. Een belasting op Gezondheid Kracht en Levenslust Waar zij het, het land heeft geld noodig, zeer veel moet er komen, maar zijn er dan geen andere wegen te be wandelen Hoeveel oorlogswinsten zijn er niet gemaakt 1 Wat is dan beter, Sanatoria voor long-, borst- en tuberculoselijders Krankzinnigen gestichten, dikwerf met belangrijke rijkssub- sidies oprichten Of door het ook van regee- ringswege zooveel mogelijk dergelijke huizen trachten overbodig te maken. H. H. Medici zoo ge doordrongen zijt van al dat goede, dat de watersport insluit, laat dan door samenwerking kracht van U uit gaan, strijdt dan mede dat die belasting geen wet worde, tot heil der mensch heid. Want gaat dat erdoor, velen zullen de stoffige wegen weer moeten opzoeken veront reinigd door allerlei bacteriën, enz. Gij ge achte H.H. Medici vermag ontzettend véél 1 Een belasting op een onovertrefbaar genees middel zoude het gewoonweg worden Heb nooit gehoord van belasting op medi cijnen Tot U ook, H.H. Medici onzer stad, vier ken ik onder U als beoefenaars dezer sport, gij weet het uit eigen leven hoeveel rust dat zei len, roeien, motoren, na zware diensten U bracht! Helpt mee! Zoo al de weldoeners der menschheid een luid protest latpn klinken door den lande, tegen die voorgenomen wet, zal ze zekerlijk vallen. Want iedereen moet kunnen blijven ge nieten, oud of jong arm of rijk of wie gij ook zijt van het machtige, water een krachtig volk zal dan ontstaan en zich ont wikkelen, een volk tot grootsche dingen in staat Dat zij zoo Dank voor opname. JACK. Gij kunt er door zijn aangetast zonder het te weten. Nierkwalen bekruipen u onverdacht. Zij kun nen jaren bestaan zonder dat de patiënt zich ervan bewust is en plotseling onder gevaarlijke vormen optreden. Eenvoudige rugpijn is soms een waarschuwing, Daarom zijn rugpijn (zelfs licht en voorbij gaand), troebele urine, met bezinksel, voort durende aandrang tot loozing, hoofdpijn, dui zeligheid, moeite bij bakken, opzwelling der voeten en een algemeen onwelzijn verschijnse len, die men van hat eerste oogenblik af dient te behandelen. Verwaarloozing dezer verschijn selen leidt tot ernstige kwalen als niersteen, waterzucht, nier- of blaasontsteking, enz. Foster ’s Rugpijn Nieren Pillen herstellen de goede werking der nieren en blaas, reinigen de urinewegen en verdrijven het urinezuur de groote oorzaak van rheumatiek, jicht, ischias, niersteen enz. en eveneens het over tollige water, dat waterzucht veroorzaakt. Zij kunnen zonder gevaar door iedereen, mannen, vrouwen, grijsaards en kinderen gebruikt worden. Te Snoek verkrijgbaar bij Joh. W. Meijer. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster’s k Rugpijn Nieren Pillen, wei- *®gert elke doos, die niet voorzien ie van nevea- staand handelsmerk. stremd. De rivierstand is 5.20 M. boven N. meerlucht in hunne longen opgenomen, hebben kracht en stabiliteit gekregen! Vele bleekneu zen en nerveuze luidjes zijn met volle blos op de wangen’weer aan hun dagelijksche arbeid getogen Och ’t heeft hun zóó goed gedaan, ze hebben de onmisbare reservekracht. gekre gen, de grootste factor voor recht levensgenot Al heeft men nu het simpelst met blik be- WIJMBRITSERADEaL. Van 1014 Dec. Geboren. Hinke en Fedde d en z van Ulbe He ringa en Geertje Bloemhof te Nijland. Siementje dv Herre Terpstra en Marijke de Jong te Tirns. Gehuwd. Herre Oppenhuis 29 jr en Jeltje Veld huis 33 jr beiden te Uitwellingerga. Overleden. Baukje Bteensma 20 jr te Gaastmeer. Anne Risselada 66 jr echtg. van Aaltje Eekma vroe ger van Geeske Gorter te Woudsend. □uitschland ®n de Vereenlgde Staten. NEW-YORK, 11 December. (N. R.) Het ministerie van bnitenlandsche zaken heeft den gezanten van Engeland en Frankryk een vrij geleide voor Boy-Ed en von Papen verzocht. ST. PETERSBURG, 11 Dec. Gisteren bob ben drie Russische torpedobooten na een artil- leriegevecht bij het eiland Kephken, ten oosten van den Bosporus, twee Turksche kanonneer- booten en later een groot zeilschip in den grond geboord. Wij hadden geen verliezen. Generaal Castelnau chef van den staf van Joffre. PARIJS, 11 Dec. Officieel wordt meege deeld, dat Joffre Castelnau als chef van den staf heeft aangewezen. Castelnau behoudt den rang van bevelhebber eener legergroep. PARIJS, 12 December. Officieele modedee- ling. Levendig gevecht met loopgraaf-geschut in België, waarbij de vijand tot zwijgen gebracht werd. Een Engelsch vrachtschip, aan de Belgische kust gestrand, word door drie Duitsche water vliegtuigen aangevallen, die bommen wierpen. Verscheidene vliegtuigen van de bondgenooten spoedden zich naar de plaats en verdi’even de Duitsehers. Fransche torpedobooten uit Duin kerken sleepten het stoomschip weg onder het vuur vaa een Duitsche battery. Ontploffing In een kruitfabriek. HAVRE, 11 December.- (N. R. C. Ver traagd.) Vanochtend is er in de werkplaatsen van de kruitfabriek der Belgische regeering te Graville, een voorstad van Havre, waar grana ten worden gevuld, een geweldige ontploffing geweest. Het werk was in vollen gang. Behal ve fabrieksgebouwen zijn nabijgelegen huizen van het werkliedenpersoneel vernield. Er zijn 110 dooden, o. w. 103 Belgen, en ongeveer 1000 gewonden, waaronder velen licht. Oc duikboot- en mijnooriog. LONDEN, 13 Dec. (N. R.) Blijkens SNEEK, 14 per mand Boerekool Kopkool Kroten Appelen Peren Wortelen per bos Knolselderie per 10 bos Van 1013 Dec. Geboren. Henderika dv Hidde van der Zee Aaltje Tuinier. Bint zv Haring van der Werf Fokje Hofman. Het verkeerover de schipbrug is tijdelijk ge- t\ J rt nn U—NT Ook uit andere plaatsen langs de rivier schrijft men over dreigend hooge waterstanden. Door het vinden in de duinen van een pakje, waarin drie cliché’s voor het vervaar digen van zilverbons f 2.50 en een glazen plaat waarop een afbeelding van een biljet van f 100, - - -- --- 1 is de justitie te Haarlem op het spoor gekomen, slagen houten sloepje of de fraaiste schud, 1 van drie personen, dio valsche zilverbons heb- doet er met toe - iedereen ryk of arm kan ban vervaardigd en uitgegeven. In het bezit daaraan meedoen en dat is juist daarom zóo van een hunner werd een fotografietoesfel ge- heerhjk. Ze weten het te vertellen als ze vonden. Joeansjikai Kelzer* van China. Joeansjikai, president van de republiek China is Keizer van dat rijk geworden. Hem is deze titel aangeboden vermoedelyk heeft hij zich hem laten aanbieden onder voorwaarde dat de regeeringsvorm tot 1916 onveranderd blijft. De bekwame en heerschzuchtige man heeft het dus gewaagd in een tyd, dat de Europee- sche mogendheden genoeg met zich zelf te doen hebben, China, sedert 1912 republiek, weder tot monarchie te maken en zich den keizertitel toe te eigenen. Japan is deze verandering in den toestand niet welkom, dat heeft dit rijk reeds duidelijk te Peking doen blijken. Maar Joeansjikai schijnt zich daarvan weinig aan te trekken en te re kenen op de steun van de overgroote meer derheid der Chineesche bevolking. In het jaarrapport van hot Smithsonian Institution voor 1914 publiceert E. N. Maris een studie over de droogte in Watersberg, Zuid- Afrika. Zooals uit den naam reeds blijkt, was dat vroeger een waterryke streek van Transvaal. Hedentendago is het feitelijk een woestyn, met opgedroogde waterloopen, verdorde sinaasap- peltuinen en vorkomen grasland. Het wild, eer tijds overvloedig, is bijna geheel uit het district verdwenen en er is in het geheel nog maar weinig dierlijk leven over. Enkel de talryke warme bronnen zijn onverzwakt gebleven, en daarmee moeten zich de weinige overgebleven bewoners van het district nu maar behelpen als drinkwater. De Engelsche censuur is wat minder dagblad-directies Onderhoudt ze geregeld met „Dolo- Tandpasta,” dan behoeft U nooit on gerust te zijn. Immers „DOLO-TANDPASTA” bereid volgens recept van den Hof- Tandarts A. FRIEDERICH te Arn hem, reinigt uwe tanden volkomen, bestrijdt alle bederf, ook urenlang na het gebruik, en heeft een heerlyk ver- frisschenden smaak. Rose f 0.121/2 en f 0.25 Wit f 0.15 en f 0.30 Per dooB-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 2