I De Europeesche Oorlog J n SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) No. 30- Officieel gedeelte. RECL AMEKOLOM. Nota’s Woensdag 12 Januari 1916. 32e Jaargang. AFKONDIGING. ten laste der gemeente SNEEK over 1915. ANIEX Op het terrein aan den Marssumerstraat- De tegenwoordige eigenaar van en hare partij gaardering zal na aan den belasting ontvangst worden de »Friesehe Coöperatieve Zuivelexportver- eenigingc ten opzichte van het verwerven van boterconsenten. De boterconsenten. Naar men aan de L. C. meedeelt, is een commissie van onderzoek benoemd in ver band met beschuldigingen, ingebracht tegen In afwachting «an de genezing. Deze afwachting wordt zoo kort mogelijk gemaakt, indien de zieke, zelfs na vruchte- ïooze proeven met andere geneesmiddelen ge nomen te hebben, er toe is overgegaan de Pink Pillen te nemen. Laten wij even mogen zeggen dat de Pink Pillen niet beschouwd kunnen worden als een middel tegen alle kwalen. Zij gaan niet verder dan de genezing 'van die ziekten waarvoor zij in het bijzonder zijn saamgesteld. Dit zijn de ziekten die de verslapping van het bloed en de zwakte van het zenuwstelsel tot oorsprong hebben. Alzoo -• t>;** L-j- j genezen, die aan bloedarmoede lijden, de bleekzuchtige jonge meisjes, zij die, ten ge volge van overmatigen lichamelijken of gees telijken arbeid, door verval van krachten of algemeene zwakte zijn aangetast, zij wier ze nuwstelsel is uitgeput, die neurastheniek zijn. Wij zijn zeker van de hooge geneeskrachtige waarde van ons middelmaar daar wij mee nen dat een goed bewijs meer waard is dan tien verzekeringen, geven wij, zonder dat wij daartoe kiezen onder de vele betuigingen die ons dagelijks gezonden worden, iederen dag een getuigschrift van genezifag. Vandaag bren gen wij onder uwe oogen het getuigschrift van Mejuffrouw Maguerite Benazet, wonende te Clermont bij Venerque le Vernet (Frankrijk) ,,Ik heb het genoegen u te berichten, schrijft deze jonge dame, dat ik van mijne vreeselijka bloedarmoede door uwe Pink Pillen zeer goed genezen ben. Ik heb langen tijd aan die ziekte geleden en ik was zoo zwak, zoo uitgeput, wende, trekt het de aandacht dat niet alleen dat ik er sombere gedachten door gekregen heb. Ik was zoo krachteloos dat ik niet meer kon werken, zelfs geen klein huiswerk meer kon verrichten. Het scheen mij alsof ik geen bloed meer in de aderen had en mijne beenen konden mij niet meer dragen. Ik gevoelde dat ik met den dag een weinig minder werd en verviel zoo tot een staat van treurigheid. Ik had zeer dikwijls schele hoofdpijnen, hart kloppingen, duizelingen en door mijn toestand van zwakte maakte de minste onaangenaam heid mij bovenmatig zenuwachtig. Toch was ik met alle zorgen omgéVen en heb ik versterkende en andere geneesmiddelen in overvloed ingenomen. Maar mijn gezond heidstoestand bleef altijd even treurig enik wachtte hopeloos op mijn genezing. Eindelijk heb ik uwe Pink Pillen genomen, die alleen krachtig genoeg geweest zijn om mij te ge nezen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar ii 11.75 per doos en f 9 per zes doozen bij het HoofddepÖt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam. Voor Sneek en Omstreken bij de heeren Joh. W. Meijer en B. Meindersma te Sneek en bij alle goede Apotheken en Drogisterijen. Frederlk van Eden over de z®k;!r Kid«nrddA „befeekenis der Vrouwenbeweging”. Voor de afd. Sneek van Vrouwenkiesrecht trad Vrijdagavond op dr. Frederik van Eden, die in een op wijsgeerig-ethisch plan staande redevoering zijne denkbeelden over bovenge noemd onderwerp ontvouwde. Hoewel spr. zjjn stemrecht, waarvan hij de waarde vroeger niet hoog schatte, thans wel waardeert en uitoefent, kan hij zich niet warm maken voor vrouwenkiesrecht. Niet omdat deze zaak niet aller sympathie verdient maar omdat vrouwenkiesrecht eenvoudig een natuur lijkheid is, een zoo van zelf sprekend recht, dat men er zich niet warm voor kan maken. Sprs. belangstelling gaat echter uit naar die veel grootere vrouwenbeweging het feminisme. Van die beweging nu is vrouwenkiesrecht een symptoom en het als zoodanig beschou- heid moeten worden gesteld. Een blad is zelfs zoo onvriendelijk te beweren dat de internee- ring geschiedde onder pressie van Duitschland en haalt het geval aan van de drie kruisers die onder onze kust getorpedeerd werden. Toen werden de schipbreukelingen toch wel weder naar Engeland teruggezonden. Het blad vergeet echter dat de Engelschen toen werden gered door koopvaardijschepen, nu door een Ned. oorlogsschip. weg te Leeuwarden behaalde >Stinfrie3” Zondag een 71 overwinning op haar te genstander »Friesland”, terwjjl >L. S. C.” haar wedstjjd tegen »Frisia III” wegens niet opkomen, met 5—0 gewonnen gaf. WARNS. Op het drietal (alph.) voor beheerder der coöperatieve zuivelfabriek al hier z|jn geplaatst de heeren Blaam te 01- deboorn, Cornelis te Winschoten en van Djjk te Ruinerwold. HEEG, 10 Jan. Benoemd tot assistent aan de Coöp. stoomzuivelfabriek >Hoop op Zegen< alhier, de heer J. v. d. Veen te Oudwoude, thans in dezelfde betrekking NIEUWE SNEEKER COURANT De algemeene toestand. De Dardanellen-expeditie is thans geheel op gegeven, officieel maken Engelschen en Fran- schen bekend dat zij het schier-eiland Gallipoli geheel hebben ontruimd, verliezen leden zjj daarbjj zoo goed als niet. Reeds met het terug trekken van groote troepenmachten eenige we ken geleden erkenden de geallieerden dat deze expeditie voor hen geen resultaat meer zou opleveren, hunne generaals hebben zich echter met bekwaamheid uit* hun netelige positie ge red. De Turken juichen natuurlijk en spreken van een groote overwinning en veel buit. Deze buit kan echter niet groot zijn in totaal melden de geallieerden een verlies van één man en eenige versleten kanonnen, welke bin nenkort wel te Konstantinopel zullen worden tentoongesteld. In Frankrijk zijn de Duitschers wat roeriger zij hernamen een loopgraaf nabij de Hart- mannsweilerkopf waar 1100, en namen eenige loopgraven in Champagne waar 500 gevange nen in hunne handen vielen. De meeste aandacht trekt echter de strjjd op het Oostelijk front in Bessarabië en Boe- kowina waar de OostonrgkschDuitsche troe pen thans toch de handen vol hebben om hun in artillerie en aantal sterker vijand van zich af te houden. De Russen maakten er 1200 ge vangenen. Ter zee leed de Engelsche marine een verlies. Het linieschip „King Edward VII” liep op een mijn en moest tengevolge van de zware zee verlaten worden. Het zonk kort daarop. De bemanning werd in veiligheid gebracht. Menschenlevens gingen niet verloren. Slechts werden twee man gewond. De „King Edward VII”, een schip van 17,800 ton, had een snelheid van 18—19 knoopon, het was in 1903 van stapel geloopen. De bewa pening bestond uit 46 kanonnen (waarvan 4 van 12 c.M. en 4 van 9,2 c.M.) en 5 torpedo- lanceerbuizen van 18 c.M. De bemanning telde 780 koppen. Of er ter zee weder een treffen is geweest? In tal van plaatsen onzer provincie is Maan dag zwaar kanongebulder vernomen. De schipbreukelingen der vergane duikboot. De regeering heeft op grond van art. 13 der 10e Conventie 1907 beslist, dat de opvarenden van de Britsche onderzeeboot E 17, die op 6 Januari in de Noordzee gered zjjn door H. Ms. Noordbrabant, zullen geïnterneerd worden. De tekst van genoemd Traktaatartikel luidt„In dien gewonden, zieken of schipbreukelingen aan boord van een neutraal oorlogsschip wor den opgenomen, moeten binnen de grenzen van het mogelijke maatregelen genomen worden opdat zij niet weer aan de krijgsverrichtingen kunnen deelnemen.” De Engelsche bladen beweren dat zjj in vrij mannen, van wie het nog te begrijpen is, maar ook hoogstaande vrouwen tegenstander er van zijn. Spr. heeft dergelijke tegenstandsters in Ame rika ontmoet, die van meening waren dat vrou wenkiesrecht de vrouw nu nog in haar gezin burcht van individualisme, fijn gevoel, onaf- hankelijkszin enz. zou maken, wat de man reeds is: partijgangster, slavin van hare partij en van de demagogie. Inderdaad kan niet worden ontkend dat er in de politiek een bedorven atmosfeer heerscht (speciaal in Amerika met zijn „graft”) maar aan de vrouw is het daarin verbetering te brengen. In die Amerikaanscho Staten, waar de vrouwen reeds het kiesrecht bezitten, is dan ook werkelijk reeds veel verbeterd. Men mag zeggen „la politique c’ est une sale cuisine” vermoedelijk daarom willen de mannen er geen pottenkijkers maar de vrouwen moeten dan daarin maar eens gaan opruimen. Nooit gunstiger moment om voor dat recht op te komen is er geweest dan het huidige, nu de wereldoorlog het werk der mannen zegt terecht Romain Rolland is losgebarsten. Inderdaad de oorlog is eene creatie van den man en is dit geweest vanaf het tjjdperk van de polis de antieke staat met zijn koningen tot de huidige, die nog niet is zooals de goedwillenden dat begeeren De Staten ver- keeren in de overgangstoestand van roofstaat tot het toekomstig gemeenebest, waarin samen- werking zal heerschen, goedwillende verstand houding en eerlijk verkeer. Teekenen dat dat gemeenebest eens zal ko men zijn er. Reeds is geen enkel volk onder een of andere leuze van bruut geweld meer ten oorlog te krjjgon onder schoone leuzen strijden zij thans en zij brengen daarmee een eerè-saluut aan bet recht en de vrijheid, een bewijs dat zij die eenmaal werkelijk zullen er kennen. Meer en meer zal dit het geval zijn naar mate de volkeren mondiger worden, naarmate vrjjheid van (iet woord en openbaarheid van de gemeenschapshandelingen grooter worden. Dit verklaart dat de vrouw thans begeert mede te regeeren, in het geloof dat. dan alleen een betere wereld zal kunnen worden verkre gen, wanneer de nieuwe vrouw daaraan mee werkt. Want wij staan voor een wjjziging in het ras, een nieuwe vorm van vrouw is het die voor hare rechten opkomt. Zij denke er echter aan dat even waardigheid niet is gelijkheid zij houde haar echt vrouwelijke deugden van goede smaak, reinheid van gedachte, fijnheid in eere. Dan zal de gebeele maatschappij een verreining ondergaan, zooals dat bv. door het verschijnen der meisje-studente reeds het ge val is in de studentenwereld. Van het optreden der nieuwe vrouw ver wachten wjj èn een krachtige stoot tot de komst der sociale gerechtigheid (verdwijning van ge weld en afpersing uit de samenleving) èn van het anti-materialisme, waaronder Spreker verstaat het bij alle dingen in gedachten hou den van de transcendente, bovenzinnelijke be- teekenis der levens-verschijnselen. De vrouw is noodig om ons te redden uit het moeras van materialisme, waarin wjj sedert 50 jaar zijn verdwaald het materialisme dat ons leert dat met den dood alles uit is. Men warpe de 40, 50-jarige vrouw die hare moederplichten vervuld heeft niet weg als een uitgeknepen citroen, zij worde wereldmoeder, als draagster dier wijsheid welke in oude da gen reeds werd geëerbiedigd (Matriarchaat, Sibyllen, Druïdessen.) En niet ten onrechte, zij, de vrouw, heeft iets wat wij mannen niet be zitten nl. de intuïtie welker goed recht zeker niet verdedigd behoeft te worden tegenover de logica der mannen, die dan slechts juist is, wanneer zij uitgaat van juiste gevoelspraemissen. Noch intuïtie, noch intellect alleen kunnen de maatschappij opbouwen een geesteljjk huwelijk daartusschen is noodig. Want bezit de vrouw de intuïtie, zij heeft ook meer aan leg, „to run wild” door te slaan zooals de Engelsche suffragettes ons leerden, de Fran- sche revolutie enz. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK doen te weten 1°. dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 10 November 1915 is vastgesteld het navolgend besluit No. 3. De Raad der Gemeente Sneek Gelet op het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 8 November 1915 no. 262“; Besluit: 2°. onder voorbehoud der goedkeuring van H. M. de Koningin de verordening op de hef fing van marktgeld voor staanplaatsen in de Gemeente Sneek, vastgesteld bij raadsbesluit van 29 Augustus 1905 no. 7 on goedgekeurd bjj Koninkljjk Besluit van 15 December 1905 no. 35 te wijzigen als volgt Aan artikel 2 wordt toegevoegd een nieuw lid, luidende: „Belastingplichtig is hij, die voor het in het 1ste lid van dit artikel omschreven doeleinde, openbaren gemeentegrond inneemt. Meer dan een belastingschuldige voor dezelfde uitstalling zijn boofdeljjk aansprakelijk.” Aan artikel 4 wordt toegevoegd een nieuw lid. luidende „Deze verordening is mede niet van toepas sing op de terreinen, welke bij raadsbesluit voor bjjzondere doeleinden in gebruik zijn gegeven”. 3°. Te bepalen dat de sub 2 o bedoelde wjjziging in werking zal treden op 1 Januari 1916. Aldus vastgesteld in de openbare vergade ring van 10 November 1915, De Voorzitter, (get.) T. J. de HOOP. De Secretaris, (get.) P. SIKKES. 2°. dat vorenstaand besluit is goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 24 December 1915, no. 73. 3°. dat bij de sub 1 bedoelde heffingsver- ordening behoort de navolgende door den Raad der gemeente Sneek mede den 10 November 1915 vastgestelde: Verordening op de invordering van het markt geld voor staanplaatsen in de gemeente Sneek. Artikel 1. De invordering van de in de verordening op de heffing bedoelde belasting zal geschieden bij gaardering, tenzij de Raad tot verpachting besluit. De invordering zal, in geval van gaardering geschieden door den gemeente-ontvanger, die hierin zal worden bjjgestaan door een of meer beambten, door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen. Artikel 2. In geval van elke betaling van belasting schuldige een bewijs van afgegeven. Dit bewjjs zal door den belasting schuldige op eerste vordering moeten worden vertoond aan den door Burgemeester en Wet houders aangewezen ambtenaar. Is de belas tingschuldige niet meer in het bezit van, het bewijs, dan zal opnieuw de verschuldigde be lasting moeten worden betaald, tenzjj uit de boeken van den gemeente-ontvanger of van een voor het verleunen van bjjstand bij de in vordering aangewezen beambte, blijkt, dat be taling heeft plaats gehad. Artikel 3. Ingeval van verschil tusschen een belastingschuldige en een met de invor dering belasten beambte of met den pachter betreffende het verschuldigde recht,'is eerst- gemelde verplicht het van hem gevorderde te voldoen, behoudens zijne bevoegdheid tot het indienen van bezwaar bij Burgemeester en Wethouders, die in hoogste ressort beslissen. Artikel 4. Bij gebreke van betaling van het verschuldige recht, geschiedt de invorde ring overeenkomstig de artikelen 258-262 der gemeentewet. Art. 5. Deze verordening treedt in werking op den Isten Januari 1916. Op dat tjjdstip vervalt de bij raadsbesluit van 29 Augustus 1905, no. 7 vastgestelde verordening op de invordering. Aldus vastgesteld in de openbare vergade ring van 10 November 1915. De Voorzitter, (get.) P. J. de HOOP. De Secretaris, (get.) P. SIKKES. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 11 Januari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd P. J. de HOOP, Burgemeester. P. SIKKÏ1S, Secretaris. Van de vrouw verwachten wij echter dat zij krachtig zal medewerken tot de komst dor sociale gerechtigheid was het geen vrouw die door haar boek wel de oorlog tusschen NöDrd en Zuid in Amcrxa ontketende, maar ook de slavernjj kreeg afgeschaft? Die slavernjj echter is nog slechts in naam afgeschaft, en bestaat inderdaad nog. Ook in Fries land ondervinden de arbeiders dat, die op don bodem werken, van welks vruchten de bezitters in Den Haag en Parijs profiteeren. Dat de bestaansbronnen in handen van enkelen zjjn is een onrecht, dat de vrouwen, wanneer zjj me- dezeggingsschap hebben, zullen inzien. Van haar gingen immers alle anti-materialistische be wegingen van den laatsten tjjd uit. (Blavatsky, Besant, Kartini.) Ook wanneer zij het stem biljet krijgt, verwachten wij dat zij niet alleen een politieke rol zal willen spelen, maar ook een wjj sgeerig-ethische. Het talrijk publiek toonde door zijn applaus zjjn waardeering voor deze rede en voor Spr.’s voordrachten na de pauze nl.een fragment uit de Kleine Johannes en „De eerste glim lach van ons kind.” Mevrouw Gorter—v. Gorkum presideerde de bjjoenkomst en opende on sloot haar met een opwekkend woord. 11 nieuwe leden werden aangeworven. Aanbesteed is door B. en W. het jaarljjksche onderhoud van gemeentege- bouwen enz. alhier gedurende het jaar 1916. Gegund stadhuis, secretarie en concierge» woning aan H. Tromp voor f 192reehts- gebouw en woning aan denzelfde voor f 166 alle overige gebouwen aan O. de Vries voor f615; waterpoort met torens aan den zelfde voor f 186 hoegere burgerschool en woning aan H. Tromp voor f293; gym nasium aan denzelfde voor f 137 bewaar school aan O. de VrivS voor f 163scho len 1, 2 en 3 aan denzelfde voor f 465 bruggen aan G. en B. Velsink voor f 1847 wallen aan dezelfden voor f 2206nieuwe wal bjj den Noordersingel (laagste M. en E. van Meekeren ie Hindeloopen met f 975) niet gegund; gewone bestrating en nieuwe bestratingen aan H. Rienstra voor respec tievelijk lö1^ en 15 cent per M3.gebou wen buiten de stad aan de wed. D. T. Douma te Oosterwierum voor f 230brug gen buiten de stad aan dezelfde voor f 660. Aannemers, achter .vier namen geen woonplaats is vermeld, wonen alhier. De twee heerenhuizen onder één dak aan de Schoolstraat, bewoond door de h.h. L. Banning en Abma en eigen aan den aannemer C. Faber, zjjn samen voor de som van f 7000 gekocht door den winkelier K. van Tuinen. J. Velsing. f Zaterdagmorgen is hier ter stede plotse ling in den ouderdom van 52 jaar overle den de heer J. Velsing. sedert Januari 1911 hoofd van school 3, aan welke school hjj voordien ongeveer 25 jaar als onderwjjzer was verbonden. Een ongesteldheid, welke hem Vrijdagavond toen hjj in de Normaal school was om les te geven, overviel, maakte een eind aan zjjn welbesteed leven. De heer Velsing, die zjjn loopbaan als onder wjjzer te Kuinre begon, was behalve als hoofd van school 3, werkzaam aan Normaal lessen en Burgeravondschool, welke in hem een uitstekende kracht verliezen. Ter beschikking van den Off. v. Justi tie te Leeuwarden is gesteld de 14-jarige J. Peters alhier, die reeds eerder met de tuchtschool kennis heeft gemaakt. Hjj zal zich nu te verantwoorden hebben voor het plegen van verschillende diefstallen en in braken, waarvan enkele in Augustus en Oct. 1915 gepleegd. In de vorige week nam hjj een konjjti weg, voor welk feit hjj werd aangehouden. Tot leerares in het Fransch, aan de Handelscursus voor de klassen A. en B. is benoemd mej. F. C. P. Soutendam, alhier. Het woon- en winkelhuis in de Peper straat, bewoond door den heer H. de Jong, en eigen aan den heer Julius Brennink- mejjer alhier, is onderhands verkocht aan den heer E. L. Harms alhier voor f 6000. Examens nuttige en fraaie handwerken. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat de examens ter verkrjj- ging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en in de fraaie handwerken voor meisjes voor het jaar 1916 zullen aanvangen op 15 Februari en dat de commissiën, met het afnemen van deze examens belast, zitting zullen houden voor de nuttige handwerken te Breda, ’s Gravenhage, Rotterdam, Utrecht en Gro ningen en voor de fraaie handwerken te Utrecht. Benoemd is o.a. in de Groninger com missie tot lid mevr. N. van der Zee, ge boren Abbinga, onderwijzeres aan de rijks normaallessen te Sneek. VOETBAL. BÜRGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Sneek, verzoeken degenen, die over het afgeloopen jaar iets ten behoeve der gemeente geleverd oï verricht hebben de nota van het hun toe komende ten spoedigste in te zenden. Sneek, 5 Januari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. de HOOP, Burgemeester. P. SIKKES, Secretaris. aldaar. HEEG. De tegenwoordige eigenaar van de fabriek alhier, waarin vroeger de olie slagerij van den heer Visser was, is naar men zegt in onderhandeling het gebouw te verkoopen of te verhuren. Doel is dan daarin een machinale klompenmakerij te vestigen. Loop dor bewolking. WIJMBRITSERADEEL. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Januari 1915 6.141 m. en 6.021 vr., totaal 12.162 zielen. Zjj vermeerderde door geboorte met 153 m. en 112 vr door vestiging met 303 m. en 282 vr., en verminderde door overlijden met 64 m. en 83 vr.door vertrek met 292 m. en 301 vr. De vermeerdering be droeg 850 personen en de vermindering 740 pers., zoodat de geheele vermeerdering 110 personen is en de gemeente op 1 Ja nuari 1916 uit 12.272 zielen bestond, n.l. 6.241 m. en 6.031 vr. Er werden in 1915 92 huwelijken ge sloten, terwjj 1 het aantal tweelinggeboorten 5 en het aantal levenloos geborenen 7 m. en 6 vr. bedroeg. RA.UWERD, 8 Jan. ’t Was feest gis teren. Reeds vroeg in den morgen wapperde de driekleur van het gemeentehuis. Onze eerste ambtenaar ter secretarie, de heer S. Bergsma, vierde zjjn zilveren ambtsfeest. Des middags werden de kinderen van de beide scholen door den jubilaris, een echten kindervriend, heerlgk onthaald. Des avonds had een commissie feestelijke bgecakcusi georganiseerd op de keurig versierde bo venzaal van de wed. Lanting. Namens de ingezetenen van Rauwerder- hem overhandigde de voorzitter der feest commissie, na eén toespraak, den jubilaris als bljjk van waardeering een fraai schrijf bureau met stoel. De burgemeester vereerde hem namens het gemeentebestuur van Rau- werderhem een electrische bureaulamp. Als ambtenaar werd de jubilaris gehul digd om zjjn trouw, zgn jjver en toewijding, maar bovenal om de buitengewone welwil lendheid, waarmee hjj ieder gaarne met raad en daad bjjstaatals ingezetene van Rauwerd, als iemand die deelt in het lief en leed zjjner dorpsgenooten. Het was een mooie feestavond, waarbij toespraak en voordracht, zang en muziek elkander af wisselden. L. O. Congres der S. D. A. P. Go het buitengewoon congres der S. D. A. P. te Arnhem gehouden zgn o.a. aan genomen de resolutie inzake Ziekte- en Invalidi teitswet, waarbjj de georganiseerde arbei ders worden opgeroepen naast de aanvaar ding van de verbeteringen enz. er voor te strjjden dat deze ontwerpen zoo dicht mo- geljjk naderen tot datgene wat de arbei dersklasse mag eischen. Een soortgelijke resolutie werd aangenomen voor de ouder- domsverzekering. Resoluties werden aangenomen omtrent de nieuwe belastingen en de grondwetsher ziening. In verband met dit laatste droeg het con gres het partjjbest. op voor de Staten verkie zingen al die maatregelen te nemen, welke het dienstig oordeelt om een dusdanige sa menstelling van de Provinciale Staten te verkrjjgen als noodig is om de tegenwer king van de Eerste Kamer onschadeljjk te maken. Ten slotte hield de heer Camille Huys- mans,’een Belg en secretaris van het Inter nationaal Socialistisch Bureau een ontroe rende rede. Hjj toonde aan, dat de Inter nationale niet dood is en dat zjj alles 'ge daan heeft wat zjj doen kon. Het is zpn overtuiging dat de Ijjnen der politieke be weging zich langzaam toespitsen in een richting, die de eenheid van het proletariaat over de wereld zal herstellen ter waarborg van een duurzamen vrede.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1