Os Europeesche Oorlog. Westerhof’s Koffie. SNEEKER COURANT (67* Jaargang) m WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) Woensdag 22 Maart 1216» No« 50. RECLAMEKOLO^ 9 1 32e Jaargang^ Onze prijzen zijn per pond: Preanger 85 ets. Java 75 Kwaliteit B 65 No. 1 62 N ieuwstijdinge a raat r> i Q l- d. 1. 1 e i. moties is bedoeld T> I een niet terdam pedaerd. overtuigingsstuk is er In twee monsters zout werd reep. 8.5 es 7 pCt. water aangetroffen. AUe onderzochte monsters los boekweitenmeel bleken te zgn voeren en welke in Februari leidde tot de aankondiging van do z.g. verscherpte duikboo- tenactie. Op dat oogenblik achtte de Duitsehe marine zich waarschijnlijk tiogerust met vol doende duikbooten en onderzeescha mgnenbg- gers om dezen oorlog ten volle te gaan voeren. Hjj zou bestaan in het omringen van Enge land met Duitscho duikbooten an het in den grond boren van elk vijandelijk, misschien ook wel neutraal schip, dat. deze onderzeesche blok kade trachtte te doorbreken.' Er kwam een kink in de kabel: tegen de Duit- sche mededeeling dat elk gewapend vjjandeljjk koopvaardijschip zonder waarschuwing door do Duitsehers in den grond zou worden ge boord, verzette zich onmiddelljjk Amerika door mede te deelen dat het zgn onderdanen niet zou waarschuwen te reizen met ecu schip wanneer het de wapenen ter verdediging voerde. Dit maakte voor de Duitsehe marine, wilde zij met Amerika rekening houden, het voeren van de duikbootenoorlog met volle scherpte reeds ónmogelijk. Wanneer zij niet meer zon der voorafgaand onderzoek mag torpedeeren, dan verliest de duikbootenoorlog de grootste kans op succes, wanneer dat al werkelijk te behalen is. Immers de duikboot, die oen bewapend koop vaardijschip wil onderzoeken stelt zich bij hit aan de oppervlakte komen bloot aan vernie tiging. Verloor dus hierdoor de duikbootenoorlog kans op succes, er waren nog andere redenen. Want moeilgk is het te gelooven, dat het in de kringen der Duitsehe marine in de bedoe ling lag alleen gewapende vjj andelijke koop vaardijschepen in den grond te boren. Een doorgevoerde blokkade van Engeland met duik booten, eischt niet alleen het torpedeeren van alle vijandelijke schepen zonder waarschuwing maar ook van alle onder neutrale vlag varende, daar Engeland anders toch toevoer van levens middelen zou krijgen van neutrale schepen. Een aanhouding van die schepen is eenvoudig in de buurt van Engeland niet mogelijk, de onderzeeërs zouden te veel kans loopen met een Engelsche oorlogsschip kennis te maken Volkomen doorvoering van het stelsel der duikbooten-blokkade, zooals von Tirpitz en zgn mannen zich dat hebben voorgesteld en waar naar zeer waarschjjnlyk het Duitsehe vloot- program tijdens den oorlog is ingericht zou dus tot een conflict met Amerika en de an dere zeevarende neutrale mogendheden moe-, ten leiden. Daarvoor nu zijn de leiders der Duitsehe politiek thans teruggeschrokken, de hoogste Duitsehe kringen, die van den keizer en de bondsvoreten, die van den rjjkskaoselier wen- schen zooals het schjjnt voorloopig geen ver dere conflicten met neutrale stater, zjj hebben zich verzet tegen de plannen van de Duitsehe marinestaf en de leider daarvan is heengegaan. Hjj vindt echter steun by eéa deel der volks vertegenwoordiging, zoowel ais bij de vloot. Dat deel der volksvertegenwoordiging uitte zich met ^jet aanbieden van moties welke nog in den "rijksdag moeten worden behandeld en waar in wordt aangedrongen op het ten volle door voeren van den verscherpten duikbootenoorlog. Wij gelooven niet dat ook wanneer in den rijksdag een meerderheid voor deze moties wordt aangetroffen de Duitsehe regeering zich daarvan veel zal aantrekken. Aan de mea ning van het parlement moest dan door de regeering al heel wat meer waarde worden go hecht, dan voor den oorlog het geval was. Vooralsnog zal de Duitsehe marine haar plan- NIEUWE SNEEKER COURANT 1810 men gels van boekweit, rgst en mais, boek weit en tarwe, boekweit en rgst. Onder de margarinemonsters was er met 20 pCt. watergehalte enz. enz. De heer D. zegt aan het eind van zgn rapportVeel behoef ik hier niet aan toe te voegendoch overtuigd ben ik dat een keuringsdieuat hier op zgn plaats zal zgn en de burgers zeer ten voordeele zal komen. Steun aan miliciens. Vigdasavond j.l. hield de aldeeling Sneek van de Vereeniging tot Steun aan Miliciens, in Amicitia alhier haar jaarlgksche alge meene ledenvergadering. Uit het jaarverslag over 1915 bleek, dat hulp was ingeroepen door 5 personen, waar van 3 aan werk werden geholpen en 2 financieel gesteund. Door samenwerking van de vereeniging Algemeen Steuncomité, Middenstands Cre- dietbaek, Nederlandsche Arbeidsbeurzen en de Vereeniging tot Steun aau Miliciens is het te voorzien, dat bg demobilisatie weinig stagnatie voor werkzoekenden zal ontstaan. Het resultaat van een te Leeuwarden ge houden vergadering is geweest, dat thans in elke gemeente van Fsiesland een corres pondent der Leeuwarder Arbeidsbeurs is gevestigd. Ten einde de noodige maatregelen te kun nen bekostigen heeft de afdeeling 600 cir culaires om geldelgken steun aan de bur gemeesters in het landweer district Saeek, omvattende 20 gemeenten, verzonden, met verzoek, ze te doen uitreiken aan de meestge- goeden hunner gemeente en het bedrag op te zenden. Bedroevend was de uitkomst, die slechts f 47 opleverde, niettegenstaande het goede voorbeeld van H.M. de Ko- wat tot haar succes kon leiden is toegepast. Dan een nieuw wapen voor devloot Een versterking vun de slagvloot waarschijnlijk niet, want uit hetgeen zich thans in Duitsehland afspeelt mag men de conclusie trekken,- dat men de Duitsehe slagvloot niet in staat acht zich met die van de vijanden te meten. Ware dit het geval, Tirpitz ware waarsehijnlyk niet afgetreden. Als hij een goede kans gezien had met de door hem ontworpen Duitsehe vloot de Engelsche met groote kans op succes te lyf te gaan, zij het nu of in de naaste toe komst, men moge er van verzekerd zijn dat Tirpitz er op gestaan had zgn triomf als lei der aan het departement van marine mede te maken. Men had reeds eerder die conclusie kunnen trekken uit» hetgeen in het Engelsche Lager huis dienaangaande kortgeleden is gezegd. Daar werd door een lid aan den minister van marine gevraagd of de Engelsche vloot in staat was weerstand te bieden ook aan alle nieuwe wapenen waarmede de Duitsehe slagvloot tjj- dens den oorlog mocht zijn uitgebreid. De mi nister van marine antwoordde dat men niet precies wist waarmede de Duitsehe vloot tijdens den oorlog was uitgebreid, dat hij van meening bleef dat de Engelsche vloot tegen de Duitsehe opgewassen was, maar dat hot lang niet zeker was dat de Duitsehe vloot juist in de richting van de zware schepen geweldig was versterkt. Vermoedelijk wist men bij de Engelsche maripe wel dat Duitsehland zich tijdens den oorlog vooral had toegelegd op den aanbouw van meer volmaakte onderzeeërs, een wapen, dat niet in do eerste plaats als aanvalswapen tegen een groote slagvloot als de Engelsche, toegerust met de meest moderne verkennings- en afweerschepen, in toepassing is te brengen, maar groote waarde heeft in den handelsoorlog. Alles wjjst er dan ook op dat deze officieuss mededeeling betrekking heeft op het gebiuik van duikbooten en misschien ook van lucht schepen in den handelsoorlog. Het is deze handelsoorlog welke de Duitsehe marine-leiders zich sedert het begin van de De duikbootenoorlog. Eenige met officieus nieuws bevoorrechte Duitsehe bladen hebben Vrijdag het Duitsehe publiek met de volgende mededeeling verblyd, verrast of hoe men het ook noemen wil. „Op grond van alles wat men hoort, moet men tot de overtuiging komen, dat onze ver antwoordelijke staatslieden, in volkomen over eenstemming met de militaire leiders, op dit oogenblik heel anders tegenover den algemeenen toestand staan dan ten tijde, dat de rijkskan- selier uit een gevoel van kracht en in een bewustzijn van meerderheid onze bereidwillig heid tot vredesonderhandelingen onder be paalde hoofdvoorwaarden uitte. De weerklank, die deze woorden in het vijandelyke buiten land vonden, toonde, dat de leidende mannen in het vyandelijke kamp alle oog voor het bereikbare en alle begrip voor de onomstoote- Ijjke feiten misten. Reeds toen^ liet de rykskanselier geen twijfel over, dat, indien zgn verlangen om verder bloedvergieten zonder zin te vermijden, ver- geefseh mocht zyn, wy besloten zijn, onze krachtsinspanningen te verdubbelen, om ook oorlog hebben voorgesteld tegen Engeland te den*meest verblinden vijand de oogen te ope nen. Zonder dreigend gebaar, doch met on wankelbare boslistheid, kondigde de rykskan selier toen aan dat elke voortzetting van den strijd de voorwaarden, waaronder wy ons ge noodzaakt zien vergoeding te eischen voor de het Duitsehe volk opgedrongen offers, moest verscherpen. Het lydt geen twyfel, dat elk, tot onze be- schikking staand machtsmiddel onvoorwaarde- lyk gebruikt moet worden. Daaromtrent be staat, naar wij mcenen, nergens benig mee- ningsverschil. Wel is waar is het thans nog niet mogelyk in het openbaar gegevens te verstrekken over de onderscheidene strijdmid delen en over vraagstukken v.tn binnenland- sche organisatie. Immers, die gegevens zouden natuurlyk ook onzen vjjanden van nut zyn. Deze plicht, den sluier niet voorbarig op te lichten, dwingt de verantwoordelijke personen veel weinig gegrond gepraat, waardoor men seten met weinig weerstandsvermogen licht in verwarring geraken, voorloopig onweersproken te laten. Maar wy kunnen er voorgoed gerust op zyn dat alle aan het hoofd staande mannen heel de scherpte van den tegen ons ontketenden vernietigingsoorlog ingezien hebben en vast besloten zyn, om hem met alle beschikbare wapens zegevierend door te zetten. Op welken tyd, op welke plaats en in welke mate deze wapens gebruikt zullen worden, moeten wy overlaten aan hen, die in staat zyn óp grond van al het ter beschikking staande materiaal hun oordeel te vormen. Iedereen zou een zwaro schuld op zich la den, als hg de noodzaak tot geheimhouding bezigde om den schijn te wekken, alsof op deze of gene plaats de kracht tot het laatste besluit en de uiterste energie ontbrak, welke deze groote stryd om het bestaan stellig eischt. Vooral voor onverantwoordelijke personen is het gemakkelijk, op grond van zeer gebrekkige gegevens, slotsommen te trekken, die, zoodra alle bizonderheden bekend zullen zijn, de toets eener ernstige kritiek niet zullen kunnen door staan. Maar juist de eensgezindheid, waaraan de regeering zooveel waarde hecht, waarborgt, dat zulke afdwalingen do vaste lijnen, die voor onze militaire en politieke oorlogvoering moeten worden getrokken, niet in de war zul len kunnen brengen, en die, wij herhalen het, worden getrokken met den yzeren wil, om alles aan te wenden, wat Duitsehe volkskracht en Duitsch uitvindingsvernuft tot ons welzijn en tot verderf des vijands, hebben opgeleverd.” Er zyn er, die hot verschijnen van deze mededeeling beschouwen als een aankondiging dat het Duitsch vernuft ui, uwe ontdekkingen op militair gebied heeft gedaan, welke thans toegepast zullen worden. Dit is vrij onwaarschijnlijk. Wanneer men hier met de toepassing van een nieuw Duitsch wapen had te doen, volkomen en alleen be stemd ter bestrijding van de vyandelijke le gers en vloten, dan mocht men er wel zeker van zijn dat het middel eerst toegepast zou worden en na het behaald resultaat een mede deeling daaromtrent in de communiqués zou worden gedaan. Ware het een uitvinding, welke de legers te velde zou kunnen ten goede komen, by Ver dun ware ze stellig toegepast. Want bij Ver dun is ongetwijfeld het maximum van Duitseh- lands militaire macht te land ingezet. Hier moest getracht worden een doorbraak te ver krijgen, welnu het is eenvoudig niet aan te nemen dat bij deze doorbraakpoging niet alles en het zal zeer moeilijk voor de Ned. regee- zijn Duitsehland aansprakelijk te stellen tegen een officieels verklaring der Duitscho regeering. in. Dat de Duitsehe regeering hare marine toe stemming zou hebben verleend alles te torpe deeren, wordt door deze verklaring weersproken. Het Nieuws van den Dag meldt intusschen dat de Ned. regeering reeds een zeer scherp gestelde nota naar Berlyn zond. De Pxiembang. Terwijl de gemoederen nog waren veront rust door wat met de Tubantia gebeurde, kwam Zaterdagavond uit Engeland het bericht, dat het Nederlandsche stoomschip Palembang, een vrachtschip van 6600 ton, op weg van Rot- L-Li naar Java, in de Noorzee was getor- Het schip werd om 11 uur ’s morgens drie maal kort na elkaar getroffen, waarschijnlijk door een torpedo, daar men een schuimstreep op het schip heeft zien aankomen. Bij de derde ontploffing werd het schip aan stuur boordzij geheel gespleten. Het schip zonk in zes minuten. De geheele bemanning redde zich in da booten en werd door een Engel sche torpedojager geland in Engeland. nen dan ook wel niet systematisch uitvoeren De mededeeling in den aanvang van dit overzicht genoemd, en die ook als antwoord op de ingediende moties is bedoeld wijst daar wel op. Vooralsnog zeggen wij, omdat het de aandacht trekt dat ook in het officieus communiqué fei telijk beweerd wordt dat men zijn tijd moet af wachten,, en dat wel eens tot de maatregelen zal worden overgegaan. Nu trekt het de aandacht dat de aankondi ging van de Duitsehe verscherpte duikbooten oorlog werd gedaan vóór de aanval bij Verdun. Zou de veronderstelling te gewaagd zijn dat de Duitsehe staf van marine en leger hier in overleg werkten. Dat in do verwach ting op een groot succes bij Verdun de verant woordelijke autoriteiten hun toestemming tot de aankondiging van dezen oorlog gaven in de verwachting dat het verslaan van de Franschen bij Verdun, waarschijnlijk door een verdere groote nederlaag voltooid, de neutralen vrees voor de Duitsehe macht zou inboezemen en hen zou doen neerleggen by de te nemen maat regelen? Dat, nu dit succes bij Verdun is uit gebleven, de leiders van Duitschlands politiek deze maatregelen voorloopig in alle scherpte niet wenschen door te voeren uit vrees voor de tegenactie derneutralen? En dat zij wenschen af te wachten of opnieuw een tijdstip zal aan breken dat te land de militaire toestand gun stiger is. En dat Tirpitz, do neutralen negee- rend, ook ondanks de militaire toestand te land zyn plannen wilde uitvoeren, en is heengegaan omdat hij geen steun bij de regeéring vond De algemeene toestand. Bij Verdun is de toestand onveranderd. Volgens de Duitsehe berichten zijn de Rus sen tot het offensief overgegaan in do omge ving van Dunaburg. Hunne aanvallen zijn echter zonder resultaat gebleven en de Russen hebben er zware verFezen geleden. De Duitsehers melden zelfs dat zij op een gedeelte voor hun front meer dan 9200 lijken van Rus sen telden. Do Russen spreken in hun officieole mede deeling niet van aanvallen in deze streek'. Of deze aanvallen werkelijk een doorbraak poging voorstellen is moeilijk te. zeggen. De politieke omstandigheden maken echter van Russisch standpunt een poging daartoe in het Zuiden, in de nabylieid van Roemenië meer gewenscht en waarschijnlijk. O® Tubantia. Met den ondergang van dat schip is de mogelykheid om buiten de betrokken mogend heid om, vast te stellen van welke nationali teit de duikboot, die do misdaad bedreef, was, verloren g.i§aan. Misschien had men met een ótuk van de afgeschoten torpedo dat bewijs kunnen leveren, maar wat nu? dergelijk De Duitsehe regeering publiceert do vol- gÓEC|0 verklaring: Naar aanleiding van de offiicieelo bekend making van het Nederlandsche ministerie van marine over het zinken van het s s „Tuban tia", dat blijkens onder eede afgelegde ver klaringen van den eersten en den vierden stuurman en den uitkijk de bellebaan van een torpedo duidelijk is gezien, wordt hier vast gesteld dat een Duitsehe duikboot niet in aanmerking komt, aangezion do plaats, waar het ongeval is gebeurd, minder dan 30 zee mijl van de Nederlandsche kust is verwijderd en bijgevolg binnen het gebied ligt, dat blij kens de bekendmaking van 4 Febr. 1915 als voor de scheepvaart niet gevaarlijk is aange geven. Voorts kan worden verklaard, dat daar geen Duitsehe mynen zijn gelegd. Het Duitsehe gezantschap te ’s Gravenhage deelt ingevolge een officieels opdracht made De Duitsehe marine-autoriteiten hebben na ontvangst van het bericht van het vergaan van de „Tubantia” een grondig onderzoek ingesteld. Nadat alle in aanmerking komende zeestrjjd- krachten naar baar stations waren terugge keerd, is dit onderzoek voltooid kannen wor den. Als resultaat staat vast, dat metbetrak- king tot de torpedeering van de „Tubantia" geen sprake kan zyn noch van een Duitsehe onderzeeboot, noch van een Duitsehe torpedoboot. Bovendien zijn in de nabijheid van de plaats van het ongeval van Duitschen kant geen mijnen gelegd. Met betrekking tot de officièelo Duitsehe verklaring, dat do „Tubantia” niet door een Duitsehe duikboot of een Duitsehe myn ge zonken kan zijn, verklaart de secretaris van de Britsche admiraliteit, dat op het tydstip, dat de „Tubantia” gezonken is, geen Engel sche duikboot in die buurt is geweest. Gt en van beiden dus schuld De meeste Neder), bladen o.a. het Handel s- blad beschouwen de Duitsehe verklaring niet als afdoende, de schijn en het verleden is tegen haar. Duitóchland heeft er belang bij de koop- vaardyvloot, ook de neutrale, waarvan Enge land toch party trekt, schade te doen. Zeer onwaarschijnlijk achten deze bladen het dat Engeland de daad zou gepleegd hebben om Nederland in een oorlog met Duitsehland te storten. Immers Engeland hooft juist belang bij het instandhouden van een groote koop vaardijvloot die ook voor dat land aanvoert. En zou zelfs gesteld dat het tot deze daad in staat was, vermoedelyk eerder een schip mot Amorikaansche passagiers bobben getorpedeerd om daardoor Amerika tegen Duitsehland in ’t harnas te jagen. Hoe dit zy, oen Dingia, die aan het hoofdbestuur f 25.000 deed toekomen. Door vertrek van den heer Koopman en bedanken van den heer dr. Chaillet om gezondheidsredenen zgn tot bestuursleden gekozen de haeren Stellenboom en Prikkel Laatstgenoemde zal als secretaris optreden. Uit de goedgekeurde rekening en ver antwoording van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten over het afgeloopen jaar hadden bedragen f 168.91 en de uitgaven f 149.15*. Het aantal leden bedroeg 58. Da heer K. G. Bouma, aan de beurt van periodieke aftreding is met op één na al- gemeene stemmen tot bestuurslid herkozen. De benoeming van 2 afgevaardigden naar de aanstaande algemeene vergadering is aan het bestuur overgelaten. Het Gezelschap Belgen dat Zondagavond in „Amicitia” optrad, had geen groot publiek. Zangeres en zanger Mad. Eibers en de hr. Gilliams hadden succes met hun liederen beiden beschikten over een sympathiek ge luid. Als pianist trad op de heer Junge. De duettisten Freddy-Kennes gaven een aan tal voordrachten. Te Amsterdam slaagde voor het eerste gedeelte artsexamen onze vroegere stadgenoot de heer J. Houtman, die bestemd is tot reserve- officier van gezondheid 2e klasse. Krltc Snifs. Zondag 26 Maart geeft de Krite Snits in „Amicitia” „Libbenstriid” van Canne en 't „Pi- kelfleisfet” van Tj. Velstra. We twijfelen er niet aau of het zal weer een mooie avond worden, de goede krachten der Ver. zullen de stukken wel tot hun recht brengen. De Zangvereeniging „Excelsior” alhier, die reeds sedert tal van jaren goed geslaagde uitvoeringen gaf en het-publiek deed kennis maken met de meesterwerken van de groote Componisten, heeft voor dit jaar in studio ge nomen het oratorium „die Zerstörung Jeru salems”. Pogingen worden aangewend, om' naast uit stekende Solisten, dit werk mede te doen uit voeren door een dubbel strijkkwartet, besteaudo uit geïnterneerde leden van het Orkest der Vlaamsche Opera. Onderwijzersexamen. In de commissie belast met het afnemen van het examen voor onderwijzer(es) te Leeu warden zijn benoemd tot deskundigen Voor Nederlandsche taal en lezen de hoeren H. F. Ferwerda en O. Sijtstra, beiden hoofd eener openbare school te Leeuwarden, R. J. Praamsma, hoofd eener bijzondere school te Saeek en J. Monsma, onderwjjzer aan de Chris telijke Kweekschool te Leeuwaïden. Totplaats- vervangers de heeron G. Terpstia, hoofd der openbare lagere school te Ternaard en A. L. Wgtzcs, hoofd eener bijzondere school te Bols- ward. Voor rekenen de heeren K. Gorter, hoofd der openbare school te Opeinde en W. Straatsma, hoofd der byzondere school te Nyland. Tot plaatsvervangers de heeren L. bij do Leij, hoofd eener openbare school te Leeuwarden en K. Schurink, onderwijzer eener school te Sneek. Voor aardrijkskunde: de hoeren J. Th. van Balon Walter, hoofd der openbare school te Oenkerk on J. Smediuk, hoofd der bijzondere school te Beets. Tot plaatsvervangster mej. J. Stavorman, directrice der H. B. S. voor meisjes te Leeuwarden. Voor geschiedenisde heeren S. Koopal, hoofd der openbare school te Twjjzel en J. E. van Buuren, directeur der Christelijke Kweek school te Leeuwarden. Tot plaatsvervanger do heer H. L. de Visser, hoofd eener byzondere school te Bolsward. Voor opvoedkundede heeren K. Harte, hoofd der openbare school te Huizum (Schrans) en L. van der Heyde, hoofd oeifer openbare school te Dokkum. Tot plaatsvervanger de heer S. Terp.tra, oud-hoofd eener openbare school te Heeronveen. Voor kennis der natuur; de heeren H. F. Meilink, oud-onderwyzer to MeppelA. de Graaf, onderwjjzer der Christelijke Kweekschool te LeeuwardenA. A. van Douwen, onder wijzer der Rijks Normaallessen te Dokkum en S. de Boer, hoofd der openbare school te Sneek. Tot plaatsvervanger de heer Sj. Boersma, hoofd eener openbare school te Leeuwarden. Voor teekenen de heeren A. Velsink, leeréar der R. H. B. S. te Leeuwarden en J. Dyk stra, hoofd der openbare school te Buitenpost. Tot plaatsvervanger de heer A. Scherpenhuyson leeraar der H. B. S. tg Sneek. Voor zangdo heeren R. Metzlar, onder wijzer der Ryks Normaallessen te Leeuwarden en J. Nieuwenhuis, hoofd der openbare school te Koudum. Tot plaatsvervanger de heer J. van der Wal, hoofd der openbare school te Augustinusga. Aanbestedingen. Vooa rekening van do woningverceniging „Hemelumer Oldephaert” heeft heden de na volgende aanbesteding plaats gehad a. Het bouwen van een drietal dubbele woningen van verschillend type te Koudum. Gegund aan den laagsten inschrijver H. do Jong te Koudum voor f 14425. b. Het bouwen van een tweetal dubbele woningen van verschillend type te Warns. Ge gund aan don laagsten inschrijver A. v. d. Meer te Molkwerum voor f9398. Gezondheidscommissie. Aan het verslag van de Gezondheidscom missie met den zstel Sneek ontkenen wjj nog het volgende De samenstelling van de voor de Gemeen ten Saeek, Wymbritseradeel, IJlst, Donia- werstal, Sloten en Lemsterland ingestelde Gezondheidscommissie met den zetel Sneek was dr. D. H. Posthumus, Arts te Saeek, Voorzitter, dr. L. Dokkum, Apotheker, te Sneek, A. H. Tromp, Assuradeur, te Wouds- end, D. van der Leg, Olieslager, te Lang weer, W. Wierda, Notaris, te IJlst, F. Post- ma, Gemeente-opzichter, te Woudeend, S. Luiking, lid Provinciale Staten van Fries land, te Lemmer, allen leden, met mr. P. C. Andreae te Sneek als Secretaris. De algemeene toestand der Volksgezond heid kan gunstig worden genoemd. Het aantal overledenen bedroeg in dit jaar in de Gemeente Sneek, 91 mannen en 88 vrouwen, Wymbritseradeel 64 mannen en 83 vrouwen, IJlst 8 mannen en 7 vrou wen, Doniawerstal 26 mannen en 27 vrou wen, Sloten 8 mannen en 5 vrouwen, Lem- sierland 29 mannen en 48 vrouwen, in alle gemeenten tezamen dus 226 mannen en 258 vrouwen, totaal 484. Verschillende adviezen en rapporten be treffende volksgezondheid werdea uitgebracht en onderzoekingen verricht. Door het lid den heer dr. Dokkum werd een rapport bg de commissie ingediend be treffende het onderzoek van cacao, zout, boekweitengort, boekweitenmeel, margarine, bessensap en gedroogde vruchten. Daaruit bleek dat deze onderzoekingen niet overbodig zyn geweest. In een mon ster cacao van 14 ets. per ons kwam voor 7.25 pCt. aschgehalte, 12 pC;. doppenin een ander monsters van 18 ct. niet minder dan 20 pCt. aardappelmeel.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1