f2000 SNEEKER COURANT (67ste Jaarganfl) m WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) Dreamen en dieden. a, few Zaterdag 17 Juni 1016. 32e Jaargang. Officieel Orgaan der Gemeente Snoek. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGS Ged. Poortezijlen, - Hoek KleiflZafld - Sneek. No, 75. »k« RECLAIflÊKOLOM. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. De Abonne’s op dit blad worden op aanvraag weraekwd tegen de gevolgen van Ongelukken voor onderstaande bedragen. (Risico gedekt door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) f200 f 150 -Wf 75-w.. f 50 f 25 TBLBPOON No. 150. bij verlies van een Duim. bij verlies van elke andere Vinger. L bij O v e r 1 ij d e n. :t; AIIKJI ABONNDMBNTS-PBIJS Per jaar fl.50, honoo per post fX.buitenland f 5.— A&oaderiyjra simmeM 3 ©ent. A-ÜYHBTHNT1B-PBIJB xl—5 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingeaoxden Msdedeelingen 1© cent per regel. 'f n ie O, B. s krige D. KALMA. i reis ■anz ;zië. eet, och ing lies Ijjk len. in oor ets, un- mij gd- eer dig oor dat ele rgt eel eel sht >en hij »n- te n. ta in >8 en fi ll. en NIEUWE SNEEKER COURANT 00- ing i van de gemeente- den agent Kielstra voor de ver- Kinst ef kultuer? j en stipe, dy ’t ik yn ’e foech oardeljier, det ik hwet fen frjeon, hie ik it faken net al to noflik. En al hie ik mei myn wirden gjin fet krige op it Fryske folk seis, al hie ik like ünbikend bleaun as yn myn jongesjierun, en al stie de saek, dy ’t ik mines neam, der perfoarst ho peless foar, den yet scoe it iny in hearlik en ryk lean wêze troch myn skriuwen sok in tal golle frjeonen, safolle weardearjende kameraten krige to hawwen. Hok in feest wier it my, do ’t ik nei oan- lieding fen myn earstê opstel in brief krige fen Rinke Tolman, bok in geniet do’t ik yn ’e kinde kaem mei Bokke Simensj hwet in wille do’t ik einlings nei in heap detective-snuffel- derijen, dér ’t dy fen Scotland "Yard yet mar bernespil by binne, Rintsje Sybesma metto Wy wiernen dodestiids yet mar mei syn fjouweren, mar ik fielde my de kening to ryk en mei bjarren stipe forwachte ik, salikernöch, hiel de wrald for üs winne to kinnen en it planete- stelsel mei de sinne dêrby. Eltse nije frjeon wier my in winst, dy ’t ik yn myn heechste en djürste dreamen nea net winskje doaren hier en ja, letteroan, as men hwet alder en hwet wizer wirden is, den glimket men derom, mar der hawwe wol moarntiden west, as de postmy wer in mennich brieven brocht, dêr’t ik de oankomst fen nije frjeonen üt merkbiet, det ik fersen skreann haw fen tankberens hwet my de heechste en hillichste wei is, om to uterjen hwet der yn my omgiet. Twaris haw ik üs posysje in skoftke as faei field, al het de moed my ek nea net in amerij bijowa. De earste kear wier, do ’t Jan fen ’e Gaestiper mei in bjusterbaerliken bombaerje syn stikjes joech oer „De skiednis fen in son net" ik 'wier hwet ünrêstich, alhowol ik maklik biwize koe, det ik fen bigjin óf rek- kenskip hélden hip mei de müchlikens, det hy de skriuwer fen it wolbikende fers wier, mar ik eange, det de minsken Under de ynfloed fen syn trammelantsjes him sikerwier leauwe seoene. En ek do’t fen ’t farjier, de.Mienskip seis in hoartsje ynwindich fordield wier, en ik yn ’e selde sntirje in polemyk krige mei Syt- stra yn „Fryslan" en in man yn ’e Nije Rot terdammer Krante, fielde ik my neat to rom, al wist ik stéfést det ik sünder folie moeite De meening van een piano-onderwijzepes óver de Pink Pillen. Het is een bekende piano-onderwijzeres te Rouaan, Mevrouw Valentine- Terny, wonende 46, rue du Bac, in die stad, over wie wij heden het een en ander willen vertellen, voor zoo ver dit de Pink Pillen betreft. Mevr. Ferny noemt, in een brief dien wij hieronder publiceeren, hare genezing wonderbaar. Men moet in die uitdrukking niets meer zien dan de groote voldoening door de zieke ondervonden en die er haar ongetwijfeld toe heeft gebracht een overdreven term te gebruiken. Da Pink Pillen laten zich er niet op voorstaan wat ook voor wonderbaarlijks te doen; zij laten zich er al leen op voorstaan bloed te geven met iedere pil. Daar zij dat zeer goed doen en in vele geval len al het kwaad voortkomen; uit de slapte van het bloed of uit gebrek er aan, geven zij dikwijls resultaten die buitengewoon kunnen schijnen, maar die niets dan zeer juist zijn. Ik haast mij, schreef Mevr. Terny, u al het goeds te doen weten dat hef gebruik uwer Pink Pillen mij bezorgd heeft. Sedert langen tijd lijdend aan erge bloedarmoede, die ik met niets had kunnen verjagen, heb ik eindelijk den goe- •den inval gehad mijn toevlucht tot uw middel te nemen, waarmee ik op bijna ongelooflijke wijze geslaagd ben. Wanneer ik mij den toe stand herinner, waarin ik vroeger verkeerde, kan ik niet aan zulk een wonder gelooven. Ik heb ook de Pink Pillen doen gebruiken door mijn dochtertje, die zeer vermoeid was, en die er zich eveneens zeer goed bij heeft bevonden. De behandeling met de Pink Pillen geeft aan den zieke, van af de eerste pillen, een gevoel van welzijn, van inwendige warmte die hem aangenaam aandoet. Dit komt doordat van af de eerste pillen een gezond, warm, rijk bloed, door de Pink Pillen aangevoerd, door de aderen begint te stroomen. Het bloed is het leven, zegt het spreekwoordhet is dus leven dat de Pink Pillen aanvoeren. Alle organen trekken voordeel van dien aanvoer van rijk bloed en toonen dit door krachtiger en beter te werken. De zieke is minder kouwelijk; de kleur is te zien op zijne wangen, die eenige dagen te vo ren bleek waren; zijn spijsvertering, vroeger langzaam, verloopt nu snelen hij voelt zijne krachten terugkomen, die voortkomen uit de goede werking van geheel het organisme. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloed armoede, bleekzucht, algemeens zwakte, maag pijnen onregelmatigheden der vrouwen, plaat selijke pijnen, neurasthenie, De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a 11.75 per doos en f 9 per zes doozen bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam. Voor Sneek en Omstreken bij de Erven Joh. W. Meijer en fa. B. Meindersma te Sneek en bij alle goede Apotheken en Drogisterijen. Brieven oan ’e Snitsers. libbon, wylst de kulturéle utering, de ütkom- sten oanjaende fon ündersiik en stiidzje en neilinken, foaral ek de tinkers, de minsken fen it soune en Siikjende forstan, haegje scil. Sadwaende anderje ik op ’e frage „Kinst ef kultuer for Frysk« ienfaldich „kinst e n kul tuer", et. bin ik fen doel yn ’e rige Mien- skipsütjeften, lyk as Ozinga dy ütjaen scil yn Jim’ goede stêd Suits beide ta hjar rjucht komine to litten, yn sailer my soks, nei de stipe fen bjar dy ’t ik ta myn meiwirkers hoopje rekkenja to megen, mar dwaénlik wêze scil. Ik tink in öfwiksel yn stoffig krekt goed en geskikt om do bilangnimming by de lêzers wekker en fris to balden, on achtsje my lokkich det ik Dr. Wumkes it vtnthjit jaen kin, yn ’e rin fen dit Mienskipsjier yet bi- bannetje litte to scillen it Underrjucht-yn- Frysk (fen Sipma), de tsjerke-liturgy (ik hoopje tige, det Ds. Huismans him hjirfor fine lit), en us halding yn. it steatkindige tsjinoer Hol- Ian (troch mysels, mar men hoeeht net kjel to wirden); wylst ik myn frjeonen Mienskips- leden in novelle, in toanielstik en in lytse farse-bundel ünthjit. Hwet de weardigens fen ’e skriften oanbi- langet, kin ik fenseis neat forklearje, mar ik bin fêst feu doel it béste to jaen, dér ’t ik mar ta yn staet bin en inkeld de bésten under do Friezen om it béste oan to siikjen en moi greate wille en rêst scil ik, nei salang krityk levere to hawwen op it wirk fen oaren, non ek krityk fen oaren op üs skriften yn ’e mjitto sjên binammon nei dy fen ’e hear Sytstra bin ik benjjd. Jaarwedde burgemeesier-secre- tarin en ontvanger. Punt IV. Missive van Ged. Staten, waarbij advies gevraagd wordt omtrent eventueele ver hooging van de jaarwedden van den Burge meester, secretaris en ontvanger. Gad. St. hebben een nieuwe regeling der ‘salarissen voor alle gemeenten ontworpen en IJlst daarbij ingedeeld in de klasse van ge meenten van 1000 tot 1600 inwoners. Voor deze klasse zou volgens de ontworpen regeling het aanvangssalaris van den burgemees ter moeten bedragen f 1000 met twee zes- jaarlijksche verhoogingen van f 150. (Het te genwoordig fflunnanossalaris van den burge meester bedraagt f 900.) Volgens de ontworpen regeling zou-het aan vangssalaris van den secretaris bedragen f90 (thans f 800) met twee zesjaarljjksche verhoo- gingen van f 150. Waar de burgemeester thans tevens secreta ris is ontvangt hij thans en ook bij de nieuwe regeling slechts 0 van het aanvangssalaris van den secretaris en geniet hij niet van de perio dieke verhoogingen voor den secretaris. Voor den ontvanger die thans f 350 salafi^ ontvangt, wordt voorgestel'd een aanvangsjaar- wsdde van f 450 met twee zesjaarlijksche ver hoogingen van f75. Ged St. zouden gaarne zien dat de regeling 1 Juli 1916 zou kunnen worden ingevoerd. De V o o r z. deelt mede uitteraard niet deel te zullen nemen aan de besprekingen over de burgemeesters- en secretaris-salarissen, wel aan die over het ontvangerssalaris. Daarvoor wor den de besprekingen gesplitst in die twee af- deelingon. De heer Visser betoogt dat de ontworpen regeling de gemeente direct f 470 meer zou kosten. Nu hoeft deze gemeente steeds te kampen gehad met schrale middelen, o.a. bleek hoeveel moeite het heeft gekost de gemeente werklieden een toeslag te verzekeren terwijl de salarissen van het hoofd der school .en de tele fonist in het geheel niet konden worden ver hoogd. Spr. vindt, gezien deze feiten een ver- hooging van f470 niet te dragen door de ge meente. Hij wil zich thans nog niet uiten wat hij een billijke verhooging acht, doch legt er den nadruk op dat z.i. geen verhooging nog dit jaar kan ingaan, het is onmogelijk do gel- ek det wer to boppe komme seoe. Wol haw ik der faken- nei winske, hjir ris in tsjin- stflnner'to krjjen, dy ’t ik earje koe as myn gelikens, en dy ’t my sa wist to bistokeljen det der hwet spanning en fiksens yn ’e striid kaem mar alle ljuwe, dy ’t hjirfor birek- kene wêze seoene, dy det mei folsleine earli- kens en konservative opfetting gnap wisten to fordigeujen, slute hjar spitigernöch by üs oan, ho ïnoai en fruchtber dit ek wer neamd wirde moat mei it each op üs. fryske ienrie- digens. De tsjinpartij kin men op dit stuit ünderdiele yn twa kloften sokken, dy ’t oan it haed fen ’e fryske biweging kamen to stean net om hjar oanliz, mar om ’t hja in ftld hoas mei briefkes en coupontsjes efterüt hawwe, en dy ’t fiele nou in takke tobek to moatten en bja, dy’t fen myn kritysk oardiel yn ’e lytse loege rekke, binne, en nou bisiikje der wer hwet boppe op to kommen troch de bi weging to bistokeljen. Mar sakelike tsjinstri- ders hawwe hjar oant nou ta net opdien en hwet de oaren oanbilanget, it liket my ta, det ik al tiga forkeard dwaen scoe mei dy earnstich to biüchtsjen. Somliken hawwe hjar by üs oansletten om de letterkindige bigjinsels, dy ’t ik ütspriek en fordigene, om ’t ik it Frysk opeaske for in weardige kinst, lyk as dy bi stiet yn hast eltse bjoeddeiske taei, èk yn it Flaemsk, èk yn it Welsk, èk yn it Provemjaelsk en yn myn bioardieling rimelderij en hokus-pokus- fersen füleindich oanfoél; oaren, om ’t hjamei my fen bitinken wierne, det, soil it Frysk him oanpasse by de dei fen hjoed en de tiid fen moarn, wy Friezen it net langer stelle kinne buten biskögings yn üs egen tael oer de wich- tigste forskynsels fen üs tiid, ens wer oaren om ’t hja, St4n-Friezen fen aerd, it net langer fele koenen det it Hollünske yn it aide beite len him mar drystwei optwong, en om ’t hja mei hast jonge geastdrift de formule „Fryslan for deFriezen en for it Frysk" oernamen. Men kin yen der yntinke, det ik ek yn ’e takomst dizze striders jerhe nést my sjuch èn om de saek fen it Frysk èn om mysels en dêrom det ik, dy ’t eren spriek on die sa ’t it moed my opjoech en my hast allinne joech oan 'e skrif- St. over de begroeting te wijzigen. De heer de Vries is het geheel eons met het geen de h.h. Visser en'w. d. Goot zeiden. Spr. gelooft ook niet dat het mqgelijk zal zijn op begroeting 1916 ‘gelden voor een dergolijke verhooging te vinden. Na eenige discussie komt de heer Visser in overleg met don heer N a u t a met het vol gende voorstel, n.l. dat het aanvangssalaris van den burgemeester zal big ven f900 met tweo zesjaarlijksche verhoogingen van f 150 en dat. van don secretaris blijve bepaald op f800 (waarvan bij de gelijktijdige waarneming van beide betrekkingen door 1 titularis slechts'/ln te genieten) aanvangssalaris met 2 zesjaarlijk sche verhoogingen van f 150, (zoo dat het sa laris van den tegenwoordigen burgemeester- secretaris direct verhoogd zou worden tot f1760); de regeling in te doen gaan 1 Jan. 1917 en Ged. St. te adviseeren de grens van het bevolkingscijfer der 2e klas op 1750 te brengen, daar anders de 1601e inwoner IJlst f 400 per jaar zal kosten alleen aan verhooging van de jaarwedde van burgemeester-secretaris. De V o o r z. ontraadt nog het standpunt door den heer v. d. Goot ingenomen, die den raad aanbeval Gedep. St. eventueel de begroe ting te laten wijzigen. Hierna wordt het voorstel Visser—Nauta met 6 tegen 1 stem (die van den heer v, d. Goot) aangenomen. Thans is aan de orde het advies aan Ged. St. inzake de herziening van het salaris van den ontvanger. De V o o r z. beveelt de regeling door Gedep. St. ontworpen warm aan. De haer v. d. Goot vindt een belooning van f 12 te veel voor iemand, die slechts een paar dagen in de week aan dit werk hoéft te geven. Spr. erkent overigens gaarne dat aan het ontvangerschap nogal wat werk ver bonden is. Ook den heer V i s s e r is de voorgestelde regeling te kras. Een billijke verhooging zou Spr. het vinden wanneer hot aanvangssalaris bepaald bleef op f 350 met 2 zesjaarlijksche verhoogingen van f75 elk. Spr. stelt dit voor. Na nog eenige discussie wordt het voorstel- Visser aangenomen met 6 tegen T stem. Tegen de heer v. d. Goot. Na discussie over den inhoud van het ad vies tusschen den Voorz. en den heer Nauta den daarvoor op begroeting 1916 te vinden, tenzij Ged. St. den raad willen leeren hoe van, een gulden meer dan 100 centen uit te geven. De heer Nauta vindt ook dat het niet mo- geljjk is op deze begroeting nog gelden be schikbaar te krijgen voor een verhooging. Voorts acht Spr. de klasse-indeeling voor IJlst minder gelukkig. Immers IJlst heeft ruim 1500 inwoners on de grens der 2e klasse is 1600, zoodra het bevolkingscijfer daarboven komt zou IJlst in een andere klasse komen en de salarissen verder moeten worden verhoogd. Spr. zag de grens der 2e klasse gaarne op 1800 gesteld. Overigens is Spr. van meening dat er ook in dezen tijd nog eenigszins verschil is tus schen het ambt van burgemeester en dat van secretaris, het eerste heeft nog altijd iets van een eere-ambt, hoewel van hem en van een secretaris hoe langer hoe meer wordt gevergd. Wanneer echter door het voorstel van Ged. St. burgemeester en secretaris geheel ambte naren worden, dan meent Spr. zonder iets per soonlijks met deze opmerking te bedoelen, dat dan ook wel eens een regeling betreffende de werktijden mocht worden getroffen (uren waarop ‘de secretarie geopend is) enz. Wat overigens een billijke verhooging der salarissen zou zijn, daarover wenscht ook Spr, zich thans niet uit i’e laten. De Voorz. merkt op, dat de burgemeester rijksambtena'ar is, de secretaris eerste ambte naar der gemeente, van wien ook heel wat ken nis gevraagd wordt. Wat de uren waarop de secretarie gêopond is betreft, Spr. meent dat wanneer men daarop verder zou ingaan men licht onbilljjk zou kunnen worden. De heer v. d. Goot wijst er op dat 10 jaar geleden eenzelfde kwestie aan de orde was. Ook toen vroegen Ged. Staten over een der- gelijk voorstel aan de gemeente advies en toen ondervond de raad hoe weinig waarde zoo’n advies heeft. Het is slechts een wassen neus en Spr. is overtuigd dat al geeft de raad een afwijzend advies, de verhooging er toch komt. Het is overigens Spr. een raadsel hoe, wanneer 1 Juli a.s. de regeling wordt ingevoerd, de raad de voor het halfjaar extra noodige f 301.25 op de begroeting zou moeten vinden. Dat ,is absoluut onmogeljjk. Mochten de Ged. St. de regeling toch willen doorvoeren dan boude de raad zich aan zjjn advies en late het aan Ged. Lyk as myn lêzers bikend is (dit yn andert op in snoade oanteikening yn ’e Hep- kema) neamde ik Snits net „it herte fen Frys- lün" om hwet it oant nou ta oan Fryske skriften oplevere det yndie mear is as ion oar plak yn Fryslün mar om’t it dér, tichte by de mar en dochs mids de tierige greiden, leit as it iepene herte fen dizze kon- trijen. Ek bistiet der by my gjin biswier de wente ten G. f. G. to forearjen mei de namme fen it „wormvormig aanhangsel" fen Fryslün. •Groot© Advertenties kunnen uiterlijk tet Msandagn- on Donderdags- avonds Ingezonden werden, kleine tot Dinadags- on Vrijdags- r morgens uur» VERGADERING van den Raad der Ge meente IJLST op Dinsdag 13 Juni ’s avonds 63/4 uur. Voorz. de heer H. P. Fledderus, burge meester. Aanwezig alle (7) leden. Na opening der Verg, op do gebruikelijke wijze komt in behandeling Punt I. Notulen der vorige vergadering. Meded'eelingen. Ingelcomen stukken. De notulen der vorige Verg, worden gele zen en onveranderd vastgesteld. Do Voorz. deelt mede lo. dat in Mei binnen den kosteloozen kring 54 telegrammen zijn besteld. 2o. dat door Ged. St. zijn goedgekeurd de raadsbesluiten betreffende de post Onvoorziene uitgaven en eene wijziging der begroeting. 3o. dat voor rekening der gemeente opnieuw een patiënt is opgenomen in het gesticht te Franeker. i Ingekomen zjjn a en b dankbetuigingen reinigers en f leende duurtetoeslag. c schrijven van de wed., C. v. d. Wal waar bij zij verzoekt haar een tegemoetkoming te verstrekken voor het aanschaffen van de arti kelen benoódigd voor het schoonmaken van de school. Daar dit stuk ongezegeld is wordt besloten alle medodeelingen en ingekomen stukken voor kennisgeving aan te nemen, terwijl de Voorz. meedeelt dat B. en W. de wed. v. d. Wal een tegemoetkoming zullen verstrekken. Punt II. Aanbieding Armvoogdij'rekening dienst 1915. De rekening wordt aangeboden in ontvang groot f 2898.015 in uitgaaf - 2769.115 Batig saldo f 128.90 Wordt in handen gesteld van eene commis sie. Punt III. Af- en overschrijving gemeente- begrooting, dienst 1915. Z. h. st. besluit de raad tot het doen van deze af- en overschrijving. V. De ünforwashte oanhing krige myn krêften jow oan ’e saek fen Frysk, moat net taskreaun wirde oan myn oanliz, om de ljuwe it ien ef oar oan to praten hweut dér bin ik mar in stumper yn mar inkeld oan ’e omstannichheit, det ik ütspritsen haw, hwet forskaten hjir al tiden lang tocht hienen, sünder det ien soks iepen neame koe ef doarst. Do’t ik in pear dagen far Krysttiid 1914 myn twad opstel skreau oer Rinke Tolman, hie ik skoan foar 't forstan det ik hwet ündernaem, det my in heap striid en fijanskip bisoargje scoe, hwent net allinnich scoe ik, woe ik myn earlikens- en de iepenens fen myn oardiel bi- warje, óftingje moatte op ’e kinstwearde yn it wirk fen minsken as de Halbertsma’s en Dyk stra, mar ik scoe ek de o&rloch forklearje moatte oan ’e yet libjende rimelders en wan- kinstners, lyk as somlike Slj. en Rj. skriuwers en de hear Hof. In ding, dér ’t ik my letteroan faek oer bisoud haw, is, det, al hie ik soks bést yn ’e rekken en al stie ik do folslein allinne de hear Sipfiia hie ik yn gjin moan- nen sjoen en oars wier der nimmen fen ’e fryske skriuwers kinde fen my ik dochs oan ’e öfrin nea net twivele haw, en bigoun bin mei de fêste oertsjüging, det hwet ik ündernaem in heap lok en Ijocht yn myn libben bringe scoe. Wier, it jowt' gjin foech, hjir folie to praten oer myn ynderlik bistean, mar lyk as ik der yn ’e bjerst 1914, ienlik en fen ’e wrêld öfstoarn op ’e romte by Raerd libbe, yetwirch fen myn gymnasiale stüdzje, dér't ik alhiel yn opgien wier en sünder in inkelde tekennisse, myn wirksumhedens bigjin to for- dielen oer wider gebiet en mar dit siz ik hiel simtsjesek wol ris in inkelde kear myn formules sa kies, det bja al myn frjeonen- meistriders like goed bikomme Men wit, det .ik yn twa haedstikken fen myn brosjure „de Jongfryske Biweging" sa goed as ik koe, de winskelikens bipleitd haw fen better kinstopfettings en weardiger kinst- bihoff'ening yn Frysk, en mei klam oanstie op hwet ik neamde de „üntwikkeljeade utering", hweründer ik den bigriep it skriuwen yn Frysk oer de fraechstikken fen earder, bjoed deiske en kommende tiden. Men bigrypt yen maklik, det myn jonge frjeonen, dy ’t in heap to utarjen hawwe en dy ’t by alle bidêstens dochs dealiske skoan witte, as skriuwer seis net sünder bitsjutting en wearde to wêzen, it maast ophawwe mei de Fryske kinst, lyk as dy al tiden lyn stadichoan opboud waerd en hjar nou sa moai en bliid üntjowt, wylst de alderen, wizer wirden fen hjar stüdzje en bi- finings, oansteane op de ütjefte fen in heap kultuerskriften, dy ’t nei ’t hja tinke, fen it folk mear weardearre wirde scille en dér ’t ek bjasels de ütkomsten fen hjar stüdzje en hjar tinken yn iepenbier meitsje kinne. Men is sadwaende moai op wei, 'in tsjinstel- ling Iq, foarmjen twisken kinst en kultuer en as ik my forklearre for it ien eu it oar for- waerloazge, den seoene wis do foftuten for Frysk minder bimoedigjend wêze as oars wol dwaenlik is. Mar hjir mei hyn-efte-nei gjin praet fen wêze men moat net forjitte, det in drege .kultuer-sprake sünder in haechlike en glanzgjende kinst einlings-en-to’n-lêsten mate- rialistysk wirdt, hwertroch men der öfkear fen krije moat, lyk as üs dagen soks de saek is mei Dütsk en det in kinst-tael, dy’t mar in bytsje brükt wirdt for de üntwikkeljende utering, der seis de neidielige gefolgen fen üuderfynt, om’t it forban mei it folk den to- britsen wirdt, sadet hja it stadichoan bistjert. Kinst, de utering fen ’e siele yn tsjinst fen it Ivige en streevjende nei it Unforganklike, inoast, ik wit it wol, eltsenien hwet to sizzen hawwe, mar bliuwt dochs binammen saek for ’e minsken mei krêftich-üntwikkele fielings-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1