SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) MEUBELFABRIEK NEDERLAND Telefoon 118. No, 77. Zaterdag 24 Juni 1916. 32e Jaargang. Nieuwstijdingen. Feuilleton. Vrouwenregeering I RECLAMEKOLOM. J. A. HUIZINGA, Groningen. Bewaarplaats voor Inboedels I De dan, Wordt vervólgd. X. ding", dwon1 pCt. maanden boete veroordeeld. opbrengst van ’s Rijks geldmiddelen be treft, een veel gunstiger resultaat opge leverd dan over Mei 1915 moest gecon stateerd worden, schrijft de „N. Ct.”. Het totaal steeg met f 3.787.002.08 boven de opbrengst in dezelfde maand van het vo rige jaar verkregen. De geheele opbrengst der maand was f 19.537.649.29%. Nu was Mei van verleden jaar wel een zeer ongunstige maand, daar deze een mindere opbrengst gaf van f 1.419.017.35r’, bij 1914 vergeleken. Doch we zijn dan nu toch met f 2.367.984.72% boven 1914 ge komen. Het totaal bedrag over de eerste 5 maanden van 1916 is f 78.052.414.07%, te gen f 60.635.830.70% in. hetzelfde tijdperk van 1915, zoodat men op verleden jaar thans f 17.416.583.37 vooruit is. Mislukte ontsnapping. Door de Duitsche grenswacht werden in de nabijheid der Nederlandsche grens vijf net gekleede heeren aangehouden, die met wandelstokken in de hand in de rich ting van het Limburgsche dorp Well wandelden. Daar zij geen legitimatiepa pieren bezaten en slechts één hunner het woord voerde, stelden de militairen een nader onderzoek in waarbij bleek dat alleen de woordvoerder een Duitscher was. De vier anderen waren uit een kamp ontvluchte Russische krijgsgevangenen. Hun Duitsche vriend had beloofd hen voor 400 Mark over de grens te geleiden. Oorlogsnieuws Dappere kellners. Duitsche kellnersbond „Ganymed” heeft blijkens zijn jaaroverzicht, sinds het begin van den oorlog 414 leden door den dood te velde verloren; 227 kregen het ijzeren kruis,„van wie 2 de le klasse; 78 kregen andere onderscheidingen. Een werd luitenant en zelfs een keltaer wist het tot compagnies-commandant te bren gen. Az Est verneemt dat de Russische oorlogscorrespondenten nög geen eigen berichten over het Russische offensief mo gen geven, daar de bewegingen van de Russische legers zooveel mogelijk wor den geheim gehouden teneinde het ver- rassende karakter der aanvallen te be waren. Te München heeft een sigarenhande laar, Linsmair in zijn winkel Heinzmann, een sociaal-democratisch lid van het ge meentebestuur, neergestoken, toen deze hem verzocht met zijn gescheld op het gemeentebestuur op te houden. Nadere bijzonderheden over de toedracht ont breken nog, zegt de V o r w a r t s. SNEEK. De gemeenteraad van Amster dam heeft benoemd tot leeraar in het tee ltenen aan de le H. B. S. met 3-j. cursus, met ingang van nader vast'te stellen da tum, den heer A. Scherpenljuijsen Jr„ leeraar aan de H. B .S. alhier. - Tot onderwijzer aan de voorberei dende klasse, verbonden aan de rijksnor maallessen alhier, is benoemd de heer R. Posthumus, onderwijzer en waarnemend hoofd van school 3 alhier. De ligging van het hoofdkwartier en de depots; De sterkte en het moreel van zijn eigen troepen. Een Duitsch officier zegt niets als hij gevangen genomen wordt, maar bewaart het' stilzwijgen. Dappere Duitsche solda ten moéten hetzelfde doen. Onze vijanden trachten in hun ongun- stigen toestand door de verklaringen van gevangenen .over te brengen, hun eigen verwachtingen en die van hun menschen thuis op te beuren. Dat verlengt natuur lijk hun tegenstand. Gevangenen zijn fnenschen, die daaronder het meest lijden, want zij moeten daardoor des te langer op hun bevrijding Wachten. Hij die niets zegt en niets verraadt, verkort den oor log en den duur van zijn éigen gevan genhouding.” Luitenant Immelmann. t Luitenant Immelmann, volgens de Duit sche bladen de koehste en beste vecht- vlieger waarover de militaire luchtdienst in Duitschland beschikte, is, naar de „Leipziger Neueste Nachrichten” ver neemt. enkele dagen gèleden met zijn vliegtuig neergestort en aan zijn verwon dingen overleden. Hij had den bijnaam van de adelaar van Rijssel. De Engelschen waren vol bewondering voor hun krani- gen tegenstander. Vijftien vijandelijke vliegtuigen heeft Immelmann geveld. Hij was een man van weinig woorden, die eenvoudig-weg de verbazingwekkendste dingen deed. Daardoor is hij in Duitsch land een soort volksheld geworden, even als wijlen luitenant ter zee Weddingen. Immelmann had zich voor den oorlog aan de techniek gewijd! Pas' in den oorlog heeft hij leeren vliegen. Om zijn daden aan het front heeft hij de orde pour le mérite gekregen. Immelmann was 26 jaar. FIEEG. Benoemd tot’ onderwijzeres aan de christelijke school te Dronrijp mej. C. de Jonge alhier. RAUWERD. Geslaagd voor het diplo ma' van gemeentesecretaris de heer J. Siderius, van hier. De Statenverkiezingen. In een gehouden, zeer druk bezochte vergadering van de afdeelingen der S. D. A. P. in het Statendistrict Leeuwarden is door de federatie met 42 tegen 6 stemmen de volgende motie aangenomen; „De vergadering, gelet op de groote belangen (algemeen kiesrecht en staats- pension’neering), welke bij deze Staten verkiezing op ’t spel staan, overwegende, dat voorkomen moet worden een overwinning van de rechter zijde, waarvoor samenwerking met de vrijzinnigen wenschelijk is, besluit- op grond van de groote arbei dersbelangen, die op ’t spel, staan, aan ’t verlangen der vrijzinnigen toe te geven’l De S. D. A. P. laat dus twee Candida- ten vallen, met het gevolg, dat de vrijzin nigen de overblijvende drie candidaten der S. D. A. P. stemmen en laatstgenoem de partij de beide vrijzinnigen. Lichamelijke opvoeding der schooljeugd. Het blijkt, dat voor de démonstratie in schoolgymnastiek op 5 Juli a.s. te Leeu warden wel animo bestaat.* Daaraan zul len deelnemen 1200 jongens’en meisjes, leerlingen van lagere scholen, waarvan 500' uit Heerenveen, Sneek, Kollum, Drachten enz. en 700 uit de stad Leeu warden. Friesche Schoenmakerspatroons. Onder leiding van den heer T. Meijer, uit Drachten, is te Leeuwarden een ver gadering gehouden van' „De Provinciale Friesche Bond van Schoenmakerspa- troonsvereenigingen”. De door de com missie ontworpen statuten en reglement werden goedgekeurd; de Koninklijke goedkeuringop de statuten zal .worden aangevraagd. Met groote meerderheid van stemmen werd besloten de contribu tie op f 1 te stellen voor leden van aan gesloten vereenigingen en op f 1.50 voor verspreide leden. 15 nieuwe leden tra den tot den Bond toe, zoodat het aantal thans 94 bedraagt. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren T. van der Wal Jr.,'Garijp, voor zitter- T. Meijer, Drachten, vice-voorzit- ter; J. W. Sterkenburg. Leeuwarden, secretaris: Jac. Bijlstra. Leeuwarden, vice-secretaris; A. de Walle, Leeuwar den, penningmeester; Jan Wouters,. Bols- ward, vice-penningmeester: Johs. Stel lingwerf, Sneek. M. Bouma, Anjiim en T. Wouters, Fra’neker. Vrijzinnige Zondagsscholen. Te Leeuwarden is de jaarvergadering gehouden van het kiesdistrict Friesland der Vereeniging van Vrijzinnige Zondags scholen in Nederland. Het aantal aangesloten Zondagsscho len daalde van 75 op 73. Dr. J. J, Blèeker, die als bestuurslid aan de beurt- van aftreding was, werd met algemeene stemmen herkozen. De ontvangsten bedroegen f 178.66%, de uitgaven f 115.91, goed saldo f 62.75%. Dora schelde en beval, de automobiel voor Werner in gereedheid te brenger. Vijf minuten later vertrok hij. Mevrouw Schottelius scheen geërgerd. „Hij heeft verschrikkelijke haast. Wil hij daarmee zijn dienstijver toonen? Ik weet het niet, maar ik vind hem zoo kort en afgemeten, alsof hij je een gunst bewijst.” „Zoo moet u dat niet opvatten, tante,” antwoordde Dora ietwat Verstoord; „ik begrijp zijn gedrag heel goed. Hij wil vooral een scherpe grens trekken tus- schen persoonlijke en ambtelijke verhou dingen. Hij wil mij niet laten gevoelen, dat hij mij eenigszins een dienst bewijst, maar stelt zich geheel en al op het stand punt, dat hij een zekeren plicht vervult; wanneer hij zich anders gedroeg, zou u noch ik dat aangenaam vinden.” Tante Schottelius was altijd gewoon het laatste woord te hebben en in den regel behelsde dit woord een kleine boos aardigheid. Daarom zei ze rustig en toch stekelig:- „Je vindt pok alles goed, wat die man doet”. Daarna verliet mevrouw Schottelius. alsof er niets was voorgevallen, het ver trek. A N N E X Een Duitsche kennisgeving. Het volgende is, zoo meldt Reuter, een vertaling van een gedrukte kennisgeving, die in een Duitsche loopgraaf gevonden is. Zij is gericht aan alle minderen en ge- teekend door generaal von Stein; „Duitsche gevangenen geven, wanneer zij in de eerste verbijstering van <dê ge vangenneming ondervraagd worden, soms antwoorden,* die in onze vijanden dg hoop wekken,’ dat zij ons nog zullen ‘kunnen overwinnen. Elk dapper en achtenswaar- dig soldaat kan het ongeluk treffen, dat hij gevangen genomen wordt. Zelfs dan kan hij zijn vaderland nog helpen door ziju plicht te vervullen. In dat geval bestaat zijn plicht hierin, dat hij, wanneer de vijand hem onder vraagt. geen inlichtingen geeft. Zelfs de bekendmaking van zijn leeftijd, oefentijd en dienst kan aan onze belangen afbreuk doen. Andere dingen, die hij den vijand niet moet zeggen, zijn: Welk gedeelte van de linie de eenheid vroeger bezet he.eft gehouden; Hoe en wanneer hij in zijn tegenwoor dige» sector is gekomen; Welke eenheden zich in de nabijheid bevinden; de groote goedheid zoudt willen hebben, nog tweemaal met mij te willen repetee- ren, zou ik u willen verzoeken, heden avond om acht uur en morgen ochtend wellicht ook om acht uur te komen. Ik weet, dat u 's morgens altijd vroeg op staat”. Werner stond op en herhaalde:- „Van avond om acht uur en morgen ochtend om acht uur.” Daarna wilde hij gaan; mevrouw Schot telius zeide eenigszins verwonderd: „Maar blijft u niet een kopje thee drin ken?” Werner verklaarde echter: „Ik moet nog naar het bureau, ik heb nog een berekening af te maken, en zou de dames willen verzoeken, mij te veront schuldigen.” maken bij je zware taak.” „Nu dan, ik ben gereed”, verklaarde Werner. „Mijn auto staat voor de deur, we kun nen dadelijk weggaan”. „Een oogenblik moet je nog wachten, collega. IE moet me even Verkleeden; in dit kantoorjasje kan ik toch.niet bij' de dames aankomen; in vijf minuten echter ben ik klaar. Rook een sigaret om den tijd te verdrijven, totdat ik terugkom”. Een kwartier later reed de auto het plein vafl het slot'on Mevrouw Schotte lius ontving de heeren, feliciteerde Wer ner stijf en statig met ziin titel en ving daarna dadelijk op een gewichtige» toon voort: „Dora was toch zoo ongelukkig, dat zij geen begeleider had. Zij was al stellig besloten, morgenavond niet te zin gen, toen graaf Klinter uw naam noemde. Maar daar is Dora....” „Ik heb hem gelukkig” riep graaf Klin ker Dora toe, toen deze binnentrad. „Hij is bereid, ons te helpen en kent zelfs de aria heel goed”. „Nogmaals geluk gewenscht en hartelijk dank voor -uwe bereidwilligheid.” „Ik kan natuurlijk niet garandeeren, dat het goed gaat, maar ik zal zooveel moge lijk mijn best doen. Ik zie, dat de vleugel al open staat en het boek ligt ook al klaar. Mag ik eerst even een paar malen de be geleiding doornemen, om me weer zeker te voelen?” „Dan gaan wij intusschen naar ’t park, om u niet te storen”, zei Dora. Werner trad op den prachtiger! concert vleugel toe, die in het salon stond, sloeg eenige accoorden-aan en begon dan de begeleiding door te spelen. Graaf Klinter en de beide dames waren nauwelijks eenive schreden van de onen vleugeldeuren af. toen ze de accoorden hoorden. Graaf Klititer bleef een oogen- blik staan en kon niet nalaten te zeggen: „U kunt over het accompagnement te vreden zijn. Wat beheerscht hij zijn in- Morgenavond zou zij geaccompagneerd worden door een musicus uit Neuenburg. En nu heeft die man door een ongelukkig toeval vanochtend zijn hand verstuikt en kan natuurlijk met zijn zieke voorvin on mogelijk piano spelen. Ik heb met de repe titie juffrouw Buchwald begeleid, maar bij de uitvoering durf ik het niet op mij te nemen. Nu was je onlangs zoo onvoorzich tig, om mij te vertellen, dat je vroeger heel veel accompagneerde en onmiddel lijk heb ik dus aan jou gedacht bij dit on geluk. Bij de eigenaardige verhouding tus- schen juffrouw Buchwald en jou vond zij het een beetje vervelend, het zelf aan je te vragen en toen heb ik haar gezegd, dat ik met je zou gaan praten. Je bent toch niet boos, hoop ik?” „Heelemaal niet, beste collega”, ant woordde Werner. „Ik wil heel graag hel pen, als het maar kan; We zouden natuur lijk eens moeten repeteeren. De aria en de begeleiding ervan ken ik wel; ik heb ze vaak gespeeld met dé een of ander. Liet is alleen de vraag, of juffrouw Buchwald en ik goed bij elkaar weten aan te pas sen; doch we zullen wel zien.” „Met een goeden wil gaat alles, en jüL frouw Buchwald zal natuurlijk haar best doen, je het zoo, gemakkelijk mogelijk te strument uitstekend.” Na«een half uur keerden Dora, mevrouw Schottelius en Graaf Klinter weder naar het salon terug en Werner verklaarde: ,lk ben weer wat ingespeeld. Wanneer ti wilt, kunnen we het nu eens probéeren”. Graaf Klinter en mevrouw Schottelius vormden het- publiek, dat zich bescheiden op den achtergrond terugtrok. Dora ging met haar muziek naast den vleugel staan en viel, gewaarschuwd door een hoofdknikken van Werner te juister tijd in. Zij had een goedgeschoold, krachtig en gemakkelijk aansprekend orgaan. Nadat ze slechts eenige maten had gezongen, was Werner reeds overtuigd, dat zij" over een flinke, vaste stem beschikte en dat haar voordracht vrij was van dilettantisme. Zónder onderbreken werd de lange aria doorgenomen. Nadat Dora de laatste noot had gezongen, haalde ze diep adem In Oostenrijk is bij ministerieeïe verordening een koffie-kaart ingevoerd, om voor de bevolking 't genot van koffie te verzekeren en de prijzen zoo laag' en vast mogelijk te bonden. Een koffie-cen- trale krijgt de beschikking over de aan wezige voorraden. - De schepenrechtbank te Kaiserslau- ten heeft een melkboer, die zijn melk met 80 pCt. water vermengd had, tot zes gevangenisstraf en 1500 mk. De begrooting voor 1916/17 werd vast gesteld in ontvang en uitgaaf op f 173.50, met een vermoedelijk batig saldo van f 27.50. De voorzitter bracht rapport uit na mens de lantaarncommissie. Drie Zon dagsscholen maakten gebruik van de lantaarn, platen werden gevraagd door tien Zondagsscholen. Da rekening wees een ontvangst aan van f 92.27, tegen een uitgaaf van f 11.12. De heer Bleeker, als lid der commissie aan.de befirt van aftre ding, werd met algemeene stemmen her kozen, evenals ds. P. Cannegieter, die als lid der museum-commissie periodiek af trad. De ontvangsten van het museum had den bedragen f33.48, de uitgaven f7.13, goed slot dus f 26.35. Met algemeene stemmen werd de vol gende motie aangenom'en: „Zonde? eert oordeel te willen aanmatigen over de oorzaak, verklaart - de vergadering zich onvoldaan over den inhóud van „Vjij en Vroom” en verzoekt zij (de.vergadering) het hoofdbestuur, indien niet op andere wijze daarin verbetering is te brejagen, den band met „Vrij en Vroom” te verbre ken en tot de uitgave van een eigen or gaan over te gaan’,’. Na de pauze hield ds. Joh. M. Erkelens een referaat over: „De persoon van Mo- zes in het Zondagschoolondcrwijs”. Naar verluidt, zal uit liet afdelingsver slag der Tweede Kamer betreffende de voorstellen tot Grondwetsherziening blij ken, dat bij 't sectie-onderzoek aandrang bij de, regeering tot uiting is gekomen om stemplicht in te voeren. Ook een staking. Nu de prijzen der sigaren tot een onge kende hoogte zijn omgevoerd, is te Mep- pel een anti-rookvereeniging opger-icht. De leden hebben zich verbonden geen sigaren meer te rookeji vóór deze tot de prijzen van vóór 1914 zijn teruggebracht, zonder in kwaliteit te dalen. De Koninklijke Familie. Ten einde te kunnen genieten van duin en zeelucht en tevens hare werkzrftmr- heden op.de gebruikelijke wijze voort te zetten, heeft de Koningin besloten, zich gedurende eenigen tijd met de Prinses ic vestigen te Katwijk Buiten. De Prins is voornemens, gedurende dien tijd een reis naar Zwitserland te ondernemen, ten einde daar bergtochten te doen. Opzienbarende arrestatie. Te Arnhem is, naar het „N. v. d. D.” meldt, gevankelijk binnengebracht de le luitenant-waarnemer B„ gearresteerd als verdacht van perversiteit met een korpo raal. In verband met- deze arrestatie de den allerhande geruchten de ronde xiver een arrestatie van een anderen officier, een aviateur, die geregeld boven Arnhem vliegt, welke arrestatie wegens spion- nage geschied zou zijn. Wij vernemen, dat telegrafisch het ont slag van den aangehouden luitenant B. is aangevraagd. De Rijksmiddelen. De afgeloopen maand Mei heeft, wat de en zeide: „Nu, dat ging niet kwaad”. Werner hoedde er zich zorgvuldig voor, vleiende opmerkingen te maken, maar antwoordde geheel in haar toon: „Ja zeker, dat vind ik ook; wannéér we nog twee of driemaal repeteeren, dan kunnen we het, geloof ik, wel probeeren.” Graaf Klinter en mevrouw Schottelius gaven door luid in de handen te klappen hun bijval te kennen, toen Dora haar aria had gezongen, en mevrouw Schottelius kon de opmerking niet weerhóuden: „Je hebt prachtig gezongen, kindlief. Zoo mooi als ditmaal heb je de aria nog nooit ten gehoore gebracht”. Dora kleurde bij het vernemen van die lofspraak en knikte bevestigend, toen graaf Klinter zeide: „De begeleiding was even bescheiden als knap. Wacht maar, waarde vriend. Je zult in de muziekvereeniging nog heel wat in beslag genomen worden met je accom- pagneeren. Je zult er* morgen waarschijn lijk nog meer een handje moeten helpen.” „Daar heb ik niet veel zin in. zonder repeteeren”, meende Werner. „Ach, het zijn maar kleinigheden, een paar eenvoudige liederen van Schubert. De hoofdzaak is de groote aria, waar mede jufrouw Dora den eerepalm zal weg dragen. Ik ben voor den avond van mor gen niet bang meer. Het gezelschap zal me nu verder moeten verontschuldigen, ik mpet nog naar mijn bureau”. Graaf Klinter nam haastig afscheid en Werner bleef bij de dames alleen. „Wanneer wenscht u, dat de volgende repetitie zal plaats vinden?” vroeg hij vormelijk aan Dora. „De aria vereischt wel veel inspanning”-, verklaarde Dora, „maar toch zou ik haaf graag nog eens doornemen. Ik vind ’het alleen wel wat érg, zoozeer beslag op uw tijd te leggen.” „U hebt slechts over mij te beschikken, ik ben te allen tijde tot uw beschikking. Het is op het werk niet zoo druk, dat ik niet eeil paar uur zou kunnen worden ge mist. Wanneer-u wilt, repeteeren we Van avond nog eens en leggen morgenmiddag, of nog beter in de vroege ochtenduren de laatste hand er aan. Uw stem kan dan den geheelen dag uitrusten en is des avonds frisch. De beide repetities zullen het ensemble zeer ten goede komen. Wat de zangpartij op zich zelf betreft, daar be hoeft u, -naar mij dunkt, niet meer op te studeeren. U beheerscht die geheel. Flet is er maar om te doen, het invallen en de overgangen nbg wat te oefenen. Hoe laat wenscht u mij heden avond te ont laat wenscht u mij heden avond vangen?” Een schaduw gleed over Dora’s gelaat.' Hare wenkbrauwen trokken zich iet wat geërgerd te zamen. Werner was te vormelijk in zijn optreden, zij stonden hier toch niet in dienstverhouding tot el kaar.' „U is zeer vriéndelijk, mijnheer Spal- antwoordde zij, terwijl zij zich, beminnelijk te zijn, „wanneer u 1 I I I ROMAN NAAR HET.DÜITSCH (WEIBEBBEGI.M ENT) van A. OSKAR KLAUSMANN. (Geautoriseerde vertaling). (Hadruk verboden, Affjeweepde aarArallen. Mevrouw Sagliet. eigenares van het hotel Saint-Victor, 8, rue Linne, Parijs leed aan de zoo pijnlijke ziekte die men maagcrisis noemt en gekenmerkt is door een gevoel van bran ding in de holte van de maag, vergezeld van hevige dorst, van krampen, van walgingen, van schele hoofdpijnen, en gevolgd door bra- kingen die zoo pijnlijk zijn dat de zieke er uren lang machteloos door is. Deze gevoelig heid der maag heeft, negen op de tien malen, tot oorzaak een toestand van bloedarmoede, van slapte van het bloed, in het bijzonder werkend op de organen der maag, die, in dit geval, het zwakke punt van het lichaam is geworden. Men ziet dan ook dat zulk een maagcrisis zeer goed bestreden wordt door een behandeling gedurende enkele weken met de Pink Pillen. Wij vinden, in het geval dat wij heden vermelden, een nieuw voorbeeld van de snelheid waarmee de Pink Pillen kracht brengen naar de kleinste hoekjes van het lichaam, wat zij bereiken door rijk en zuiver bloed met iedere pil te geven. „Ten gevolge van mijn bevalling, schrijft mevr. Sagliet, ben ik tot zware bloedarmoede vervallen. Ik ben niet hersteld, ondanks alle zorgen, en bovendien heb ik sedert dien tijd te lijden gehad van aanvallen van maagcrisis. Men heeft mij geraden de Pink Pillen te ne men, wat ik te liever deed, daar ik reeds meerdere malen veel goeds er over had hoo- ren zeggen. De Pink Pillen hebben mij inder daad zeer goed van mijn maagcrisis genezen en een eind gemaakt aan mijn toestand van bloedarmoede. Mijn zuster mevr. Coissiat, wier gezondheidstoestand zeer wankelbaar was, heeft, bij het zien der goede resultaten welke ik verkregen had, ook een proef met uw goede geneesmiddel willen nemen. Ik weet dat zij daarover zeer tevreden is geweest1'. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, ulgemeene zwakte, maagpijnen, schele hoofdpijnêh. zenuwpijnen, plaatselijke pijnen, neurastheie. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar kfl.75 per doos en f 9 per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam. Voor Sneek en Omstreken bij de Erven Joh. W. Meijer en fa. B. Meindersma te Sneek en bij alle goede Apotheken en Drogisterijen. NIEUWE SNEEKER COURANT Stemplicht.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1