SNEEKER COURANT (67 ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) MUNT DE VRIES, Zaterdag I Juli 1916. 32e Jaargang. Ooggebreken. Oogzwakte. Feuilleton. No. 79. Vrouwenregeering it- keurmeester Leeu- te NIEUWSTIJDINGEN. R E C L A M E K O L O M, voor alle ooggebreken. en Wordt vervolgd. st ele <or ite aa itje d. rich- van een ma een Opticus - BIEPPEL is a.s. Dinsdag 4 JULI in ’tHotel SCHRAM te Snkek te spreken en te ont bieden voor de levering van BRILLEN In den vroegen morgen van jl. Woensdag overleed hier, na een Ijjdeii van verseheider weken, dr. M. Niemeger, van 18 Nov. 1866 tot 1 Juli 1907 predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier. Beroepen van Vierhuizen en Zoutkamp hield do toen 30-jarige leeraar op 18 Nov. van ge- de gewone soorten vroege aardappelen, dus niet op de fijne zandaardappelen. Verdienstelijke kippen. Uit Noord-Brabant wordt aan de N. C t. geschreven: Een paar dagen geleden kwam bij den land bouwer S. te Veghel een sinds eenigen tijd door hem vermiste kip het erf opgestapt, vergezeld door niet minder dan vier-en-twin- tig kuikens, door haar in het veld ergens uit gebroed. Veel zonderlingen ervaring echter deed Vrijdag jl. de landbouwer M. Brockx uit Schijndel op. Een sinds drie weken vermiste en gestolen of doodgewaande kip keerde des middags bij haar eigenaar terug met een stoet van vijftienkuikens, die jonge patrijzen ble ken te zijn. De kip toont zich buitengewoon bezorgd voor het vreemde broedsel en de patrijsjes 'zijn erg aan hun stiefmoeder ge hecht. hooge mate streelde. De kleine zorgen des levens waren van haar weggevallen. Fi- nancieele moeilijkheden bezwaarden haar niet meer, zooals vroeger. Dit alles zou echter met één slag ver anderen, wanneer Dora trouwde. Dan'zou deze geen gezelschapsdame meer noolig hebben en zou mevrouw. Schottelius weer tot haar vroegere nietigheid terugzinken, in haar kleine geboprteplaats, ergens, in midden-Duitschland gelegen, kon zij zich dan terugtrekken en 'hoewel Dora haar natuurlijk een behoorlijk jaargeld zou ver kenen, zou toch haar toekomstig leven in geen enkel opzicht te vergelijken zijn met het tegenwoordige. Imponeeren kon de weduwe van den belastinÉ-controleur dan niemand meer, zelfs al zou ze dan over het noo’dige gefd beschikken; de eenige heerschappij, die ze in dat geval nog vperen kon, zou zich niet verder uitstrekken dan tob haar dienstmeisje. Mevrouw SchottÊlifts had dus alle re den, om een huwelijk van Dora Buchwald tegen te»werken en in het ergste geval deze ongewenschte gebeurtenis zoolang mogelijk te yerschuiven. Tot dusverre- had zij nog weinig vrees in die richting behoeven te koesteren. De eerste gevaarlijke persoon, die op haar weg verscheen, was Werner Spalding. Hij was de eerste mdn, waarvoor Dora zich levendig had geïnteresseerd; ze had zelfs geprobeerd,'hem uit het hoofd te tee- ketien. In heldhaftige hdudmg had ze hem aanschouwd, een houding die ook tante zelf had geïmponeerd; mevrouw Schotre- lius wist maar al te goed, hoe eens die vluchtige indruk bij Dora was blijven hangen. Het feit, dat Dora er in had toe gestemd, Spalding in dienst te nemen, verried duidelijk, hoe groote belangstel ling altijd nog in haar levendig was. Wanneer mevrouw Schottelius zich niet krachtdadig te weer stelde, zou ze binnen een paar maanden ’t veld moeten ruimen en tengevolge van Dora’s huwe- avond bij het naar bed gaan waart. Past on, j de dagen dat gij u in dien toestand gevoelt, I zijn slechte dagen. Gaat dan de booze microbe I voorbij, dan zet hij zich bij u vast, daar hij in uw lichaam verwoestingen kan aanrichten en I niets er gereed is om hem dit te beletten. En dat zal uw schuld zijn! Er zijn herstellende' geneesmiddelen uitge- vonden ter bestrijding van dien toestand van I machteloosheid, waarin het lichaam de noo- dige veerkracht mist om zich te verdedigen. Gij kent zeker van naam een der meest ver1 spreidde, de Pink Pillen. Twee of drie Pink Pillen daags zijn voldoende om de zwakheid j te bestrijden,de werking van alle organen 4e I versterken-, het bloed te herstellen en te ver- 1 warmen. Op de moedeloosheid volgt heel 1 spoedig een groot gevoel van Welzijn, van kracht, van weerstand. Van dat «ogenblik af kunnen ,de microben niets meer uitrichten. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos en f9 per .zes doozen bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Da Costakade 15; Amsterdam. I Voor Sneek en Omstreken bij de |rven Joh. W. Meijer en fa. B. Meindersma te Sneek en bij alle gOQde Apotheken en Drogisterijen. cent per bos van 25 wortelen. Ie soort 18 cent en 2e soort 14 cent Doperwten: le soort 19 cent en 2ë soort 15 cent Vroege aardappelen: ronde 10 cent, muizen 9 cent per K.G. Deze aardappelprijzen hebben betrekking op ONES voogdijrekeningen. vastgesteld t f6399.76, uitgaaf f632J.$5, saldo f78.11; wees- voogdij: id. f 3197.93, V 3('40.07, f 157.86, Bij het batig saldo der weesvoé (dijrekening moet nog gevoegd worden een bandeel in de afstroo- mingsleening der provindie Friesland, waarde f 1024.84. Aangeboden werd de tekening van de gas commissie met een ontvang van f25.193.04 en uitgaaf van f25.188.LiD saldo f4.88%. Behandeld is de uitvoerige circulaire van Ged. Staten inzake hyv-' ;ning der jaarwedden van burgemeester, ietaris en gemeente ontvanger. Workum/. ,jgedeeld in klasse 5. Zonder eenige tewn verping werden de jaarwedden dezer functionarissen volgens aan gewezen plan verhoogd tot f1600, f1750 en f 1000. De verhoogingen bedragen respectie velijk f 100, f350 en f200. Met 5 tegen 4 stemmen werd een toevoe ging van den heer Kroése goedgekeurd om deze verhoogingen met 1 Januari 1917 in plaats van 1 Juli 1916 te doeli ingaan. Aan mej. C. Qudeboon werd voor buiten gewone diensten als helpster bij 't handwérk- onderwijs een gratificatie verleend van f25. - Een adres van den heer E. J. Tjeerde, di recteur van de waschinrichting „Sirius” alhier, waarin de gelijkstelling van den gasprijs voor den klein- en groot-gasverbruiker onrecht vaardig wordt genoemd en verzocht Wordt den prijs voor industrieelen te brengen op 8 cent per stère, werd gerenvoyeerd aan hef dagelijksch bestuur en gascommissie om ad vies. In ditzelfde adres werd de aandacht ge vestigd op een stinksloot achter de huizen der vereeniging „Volkshuisvesting” aan den Stationsweg. Fryske foaroanmannen, allegéarre bihearrend ta de tbarutstribjenden ya ’e ünderskate Fryske Selskippan, hawwe bjar nei ütnoeging en op- rop fen Mienskipswegen, oansletten ta in Al- gemiene Fryske Rie. Yn ’e oprjuchtings- rissolüsje waerd ütspritsen, det de Fryske bi- weging in striid is for it frjje uterjen en it ünbihindere üntjaen fen ’e Fryske geast;' det hj rta alderearst heart de geastesutering yn syn eigen tael oer it hiele Mienskipslibbeu det hjirta ntdich is in krêftigen aksje fen alle Fryske Selskippen en fen alle Friezendet dêrfor raear ienriedigens -yn bjar striid-ficre winskelik is; en dut der m féste foarm wèze moast om kieftich mei rio en die yn dizze stnid wirksum to wêzen. Oer de ynrjuchting en de wirkwize fen dizze Rie scille mei gauwens mear bysünderhedens iepenbier makke wirde. Ta de folgjende gearkomste is in deistieh bistjür gearstfild ut de hearen P. Sipma as foarsitter, Dr. G. A. Wumkes as twadde foar- sitter en D. Kalma as skriuwer. Selskip „Fryslan” to Amsterdam. li Selskip „Fryslan" to Amsterdam hat in kriich ütskreaun for it skriuwen fen foar- drachten, yn earnst èn koartswyl, rym- en on- rym, for ien of twa persoanen. De foardrach- ten wirde it eigendom fen it Selskip. It hat it rjucht de'ynkomde ,fpardrachten> yn'in boekje üt to jaen. Dit boekje scil sa goedkeap-as it kin yn de hannel brocht wirde: de opbringst scil brükt wirde ta greatere priisfragen. De kriich bistiet üt ien ofdieling; rym en onrym, earnst - en koartswyl wirde troch ’e noar bi- oardield. Elts dy oan de kriich meidocht hat it rjucht. mear as. ien stik yn to stjüren. Op 24-jarigen leeftijd aanvaardde de toen reeds hoogst begaafde kanselredenaar de evan geliebediening bjj de Herv. Gemeente te Vier huizen en Zoutkamp. Ook op andere wijze dan als predikant heeft de overledene voor zijn beginsel gewerkt hg was o.a. jarenlang de ziel van de afd.- „Sneek’’ van den Protestantenbond on stond tot aan zgn dood als voorzitter aan het hoofd- dezer afdeeling, terwijl in menig vrijzinnig-gods- dienstig blad, waaraan hij medewerkte, arti kelen van zgn hand verschenen. DEERSUM, 27 Juni. Heden heeft alhier een noodlottig ongeval plaats gehad. Door onbe kende oorzaak is de 14-jarige J. v. D„ boeren knecht van den lieer J. Z., die ’s middags met 'n wagen naar >’t land reed, er afgevallen, met het treurig gevolg, d^t de wielen hem over het hoofd zijn gegaan. Ofschoon geneeskun dige hulp spoedig werd ingeroepen, mocht deze hulp niet meer baten. De dood trad bijna onmiddellijk in. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. In de zitting van Woensdag 28 Juni is von nis gewezen tegen Jacob V., 33-jarig los ar beider te Workum, wegens weerspannigheid aldaar terechtstaande. Geëischl was 1 maand gevangenisstraf. Bekl. is tot die straf veroor deeld. WORKUM, 27 Juni. In de heden gehouden vergadering van den raad dezer gemeente werd als onbezoldigd rijksVeldwachter dezer gemeente aangesteld de heer Woüter- v. d. De priizen binne: le priis: tsjien goune, mei in gouden earepeinje, oanbean troch de Rjucht Eabele Hear F. Posthuma, Minister fen Lan- bou e.s.f. 2e priis: trije ryksdaelders, mei. in forguld sulveren earepeinje, oanbean troch Mefrou F. G. van Eysinga- Rinia van Nauta, to Ljouwert 3e priis: twa ryksdaelders, mei in sulveren earepeinje, oanbean troch dé hear C. W. C. Th. .Visser, Boargernaster fen Al- phen o. d. Ryn, 4e priis:! ien ryksdaelder, mei in sulveren earepeinjp, oanbean troch de hear H. C. Lautenbach, to Medan, Sumatra Oostkust. De karkommisje bistiet üt trije leden fen 'it Selskip „Fryslan”, t. w. de hearen P. Bu- walda, D. Roesink en J. Win^elm^n. De Statenverkiezingen. Van de 77 leden der Staten van Noord-Hol- land behoorden vóór de verkiezingen 54 tot links en 23 tot-rechts. De linkerzijde heeft in totaal I zetel gewonnen. De stand is dus ge worden: 55 links, 22 rechts. De meerderheid bestaat uit 24 liberalen, 10 vrijzinnig-demo- craten en 21 sociaal-democraten, de minder heid uit 9 anti-revolutionnairen, 7 Roomsch- katholieken en 6 christelijk-historischen. De aftredende leden C. G. Vattier Kraane en KI. de Vries in Amsterdam V en Amster dam VIII hebben voor sociaal-democraten plaats moeten maken. In Amsterdam II is de aftredende anti-revolutionnair Douwes even eens door een sociaal-democraat vervangen, terwijl in Amsterdam VII de katholiek Van den Bogaert zijn zetel heeft moeten inruimen voor den liberaal dr. Gunning. In den Helder is de zetel van den liberaal Dikkers toege vallen aan den -sociaal-democraat Michiels. Naar het H b I. meldt, zullen de soc.-dèm. in het college van Gedeputeerden’ één zetel opeischen en zullen ze daarvoor den heer A. H. Gerhard bestemmen, terwijl zij ook een der drie Eerste Kamerzetels wenschen te bezet ten, waarvoor de heer Vliegen hun candidaat zal zijn. Het aantal leden van de Staten van Utrecht bedraagt 41. Vóór de verkiezingen behoorden hiervan 11 tot de linkerzijde en 30 tot de rechterzijde. Rechts heeft in de stad Utrecht 2 zetels gewonnen, zoodat de verhouding in lijk naar haar geboorteplaatsmoeten te- rngkeeren. Het was dus haar hoogste eigenbelang, dit, huwelijk zoo mogelijk te verhinderen. Er kwam echter nog jqts anders bij, waarom mevrouw'Schottelius Hatelijk ge- steind was jegens haar nicht. Mevrouw Schottelius had een zoon, een onschuldige, goedmoedige dorpsdominee en natuurlijk had ze er aan gedacht, hoe practisch en hoe aardig het zou zijn, als Dora haar neef, den dominee trouwde Het groote vermogen zou dan in de 'fami lie blijven en, mocht haar zoon al niet in staat zijn, de Buchwald-werken te be sturen, dan zou hem toch' het vermogen ten goede komen, als er een naamlooze vennootschap, van gemaakt werd. Mevrouw Schottelius had al weleens voorzichtig toespelingen gemaakt op een eventueel huwelijk met haar zoon, doch deze vage aanduidingen waren al vol doende geweest, Dora in het harnas te jagen. Een onaangename scène, de eerste die mevrouw Schottelius met Dora had, was het gevolg en haar nicht verklaarde kort en bondig, dat, wanneer ze nog eens over deze dwaze huwelijksplannen begon, ze het huis kon verlaten. Dat zon me vrouw Schottelius natuurlijk niet graag willen, want de voordeelen, die voor haar en indirect ook voor haar zoon, aan het blijven verbonden waren, waren te groot Maar zij was verbitterd over Dora en haar hoogmoed. Was haar zoon niet goed genoeg voor haar, was hij dan niet een gestudeerd man, ir. aanzien bij wie hem kenden? Wat was Dora’s vader geweesf3 Fen onvolledig ontwikkeld technicus, die door samenloop van gunstige omstandig heden en door de geweldige ontwikkeling der industrie zijn reusachtig vermogen verworven had. Op wien wachtte Dora dan toch? Op een prins? Misschien hoopte tante Schottelius, dat Dora, wanneer alle andere huwelijksplan nen afsprongen, ten slotte toch nog haar zoon zou nemen, om maar getrouwd te ROMAN NAAR HET DUIT SC H (weiberkeuiment) van A. OSKAR KLAUSMANN. (Geautoriseerde vertaling). (Nadruk verbaden.) XL nauwkeurig en wist wat daaronder werd verstaan. Ja, ook in haar binnenste, in haar voe len én denken was iets gedwongens. Hare gedachten gingen ook in bepaalde oogen- blikken haren eigen weg, zelfs wanneer zij zulks niet wilde. Tante Schottelius had het duidelijk gezegd: „Je vindt alles goed, wat die man doet”. Geheimraad Kérsten zeide altijd: Tante Schottelius zegt maar wat, die kijkt niet. verder dan haar neus lang is. Echter kende hij die vrouw niet voldoende; zij was ook boosaardig en een intrigante. Zij had het grootste deel van haar leven in een kleinen burgerkring doorgebracht en was de weduwe - van een controleur van de belastingen. Zij was heerschzuchtig, maar had nimmer de gelegenheid gehad, deze neiging bot te vieren. Daar werd zij opeens gezelschapsdame van Dora Buch- wald en kwam zoodoende in een. omge ving en in verhoudingen, die zij vroeger in liet geheel niet had kunnen droomen. Dora Buchwald was inderdaad zooiets als een koningin in het klein; men maakte zich werkelijk aan geen overdrijving schuldig, wanneer men haar daarmede vergeleek. Duizenden arbeiders en honderden be-' ambten waren ondergeschikt aan haar, honderden industrieelen en eveneèns hon derden zakenmenschen verdienden geld aan haar en waren derhalve geneigd, zich naar haar te richten. Maar ook zij, die niet in bovengenoemde betrekking tot haar stonden, bogen zich voor Ifaar geld. Haar vermogen was grootendeels vastge legd in haar mijnen en fabrieken en be droeg meer dan twintig millioen. Zelfs op het gemeentebestuur oefenden dit ver mogen, de mijnen en fabrieken en dus Dora Buchwald zelf grooten invloed uit. En nu fungeerde mevrouw Schottelius in zekeren zin als „Koningin-Moeder”. Ook voor haar boog zich de wereld, het geen de ijdele, heerschzuchtige vrouw in De Waalstrooni. Het Ned. stoomschip Waalstrooni, kapitein Landman, dat op reis was van Swansea naar Amsterdam, is in de Noordzee op een mijn geloopen. Er zijn geen menschenlevens verloren ge gaan; één matroos is gewond. Het dienstweigeringsmanifest. De rechtbank te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de zaken van mej. J. Mossel, prof, dr. J. van Rees en mevr. H. Roland Holst en den heer Elbrink, beklaagd van opruiing tot dienstweigering door onderteekening en ver spreiding van het bekende dienstweigerings manifest. De beklaagden werden ieder ver oordeeld tot f 50 boete subsidiair 10 dagen hechtenis. Aardappelen naar Engeland. De Times schrijft, dat in Engeland in het laatst van deze week tenzij er verandering in den toestand komt 3 stuivers per pond voor aardappelen betaald zal moeten worden. terwijl de nieuwe aardappels wel 4 stuivers zullen kosten. Het blad wijst er op, dat deze prijs het drievoudige is van de gewone prij zen en dringt er op aan, maatregelen te tref fen om onmiddellijk den Nederlandschen oogst, welke zal mogen worden uitgevoerd, voor Engeland te verwerven als eenige uitweg uit de moeilijkheid. Toeval tegenspoed of.... mijn schuld! „Wij zijn ten opzichte van het leven als de touristen in die landkroegen waar men zijn eigen eten meebrengt. Alles wat ons genot' en 1 onze wanhoop uitmaakt, dragen wij met ons mee, ontleenen wij aan ons zelyen, „Deze woorden van een groot filosoof kwamen mij in de gedachten bij gelegenheid van een woor dentwist. Ik hield vol dat voor de meerder heid de gezondheidstoestand zoo was als njen i zich dien maakte. Met. een schijn van waar heid. riep mijn tegenpartij uit: „Gekheid!1 De I gezondheid is een loterij. Zie eens dien man die er uitziet als volmaakt gezond; hij is een tram binnen gegaan waar griep was en hij heeft ze gekregen. Die ander die hier of daar een glas water heeft gedronken waarin ty- phus-bacillen waren, bibbert van avond van de koorts. Nog een ander is onder dezelfde omstandigheden tuberculeus geworden”., Gelooft toch niet dat, indien de ziekte u overvalt, dit door toeval of door tegenspoed gebeurt. Neen, in het algemeen betaalt gij zoo uwe zouden tegen de hygiëne en uw onop lettendheid, uw onverschilligheid tegenover u zelf. Het is maar al te waar dat de ziekte de zwakken aantast, hen die in een toestand van zie.kelijke ontvankelijkheid verkeeren, hen die i gewillig de deur voor het kwaad hebben open- I gezet. Ziedaar de waarheid. Er zijn dagen dat gij niet ziek zijt, dat gij I inoeielijk zoudt kunnen zeggen hieraan of daaraan te lijden, maar dat gij heel goed voelt dat het niet goed gaat, dat gij niet zijt zooals I gij wezen moet. Gij hebt geen eetlust, de min- stó inspaning vermoeit u, uw geest is lui, gij eet met lange tanden, gij hebt slecht geslapen en gij zijt meer vermoeid dap gij den vorigen VIERDE HOOFDSTUK. Heen en weer, altijd in dezelfde 'ting bewegen zich de deelen chine, waaraan de menschelijke geest - weg heeft voorgeschreven. Sommige «dee- len van dit vernuftig samenstel worden echter gedwongen, een andere baan te beschrijven, dan de hoofd-onderdeelen. Door schijven en hefboomen wordt een of ander onderdeel genoodzaakt, in een an der tempo of in andere richting te gaan. Een gedwongen beweging noemt de werktuigkundige een zoodanige inrichting, waarbij sommige deelen ingevolge dwang leen andere baan beschrijven als het ge heel. Dora had zich, voor zoover het haar bnogelijk was, aan de hand van populaire boeken vertrouwd gemaakt met 'de hoófdprincipes van de machine-lper. Zij kende dus „de gedwongen beweging” Linden, provinciaal warden. Werd gelezen een rapport der commissie inzake het onderzoek van de arm- en wees- Dez» rekeningen werden als volgt; armvoogdij: ontvang Nekkramp. In Giessendam heeft zich een .geval van nekkramp met doodelijken afloop voorgedaan. Over de grens gekomen. Woensdag zijn te Coevorden twee Servi sche krijgsgevangenen over de grens geko men. Zij waren op een kartonfabriek te Em lichheim werkzaam. Te Melick zijn Woensd.ag vier uit Duitsche krijgsgevangenschap ontvluchte Russen over de grens gekomen. In de jongste raadsvergadering van Utrecht deelde de wethouder mede, dat de ge meentelijke vischverkoop f3400 voordeel aan de gemeentekas heeft opgeleverd. In Den Hout (gem, Hoogkarspel) is gis termiddag het '5-jarige dochtertje van den heer P. door een vallenden ierbak verpletterd. Ook in Holland komt de boer arbeids kracht tè kort. Er zijn Friesche miliciens, die hun verlofdagen bij den Hollandschen boer gaan werken voor f4 per dag. Timmerlieden, ververs, bakkers, all^n gaan in de hooiïng. De oud-onderwijzer E. de V., is te Mid delburg gearresteerd, verdacht van verduis tering van f 200, te Den Haag gepleegd. De minister van Oorlog heeft, naar de A v p. meldt, bepaald, dat teder man van het veldleger voortaan voorzien moet zijn van vier paar sokken. zijn. Zij zou dan wel zorgen, dat die plan nen niet gelukten. Zij haatte alk: preten denten niet alleen dus, omdat zij haar be trekking zou verliezen, doch ook, omdat ze in iederen man een roover zag, die haren zoon het vermogen van Dora ont nemen wilde. Dora bevroedde in het geheel niet, welk een intrigante en tegenstandster ze voortdurend óm zich heen had. Wel kende zij de onaangename karaktereigenschap pen van haar tante, maar ze moest deze 'wel verdragen, want ze had haar noodig; slechts wanneer ze eenmaal trouwde, zou zij de vrijheid hebben, die ze nu wel eens miste. Zoolang haar ouders en broeders leef den, had Dora eigenlijk nooit aan trouwen gedacht. Als jong meisje dweepte ze met kunst. Om harentwille vertoefde haar moeder twee jaar met haar in Leipzig,, waar zij zang studeerde. In Leipzig was het daarenboven ook veel amusanter dan op het eenzame slot midden in het indus- trie-gebied, waar bijna nooit iets voor viel, wat een Vrouw interesseerde. Toen kwam het ongeluk over de familie Buchwald. Eerst stierf haar moeder en korten tijd daarna ook haar vader. Dora en haar broeders kwamen er nu eer toe, over het huwelijks-onderwerp met elkaar te praten. De beide broeders wilden niets van trouwen weten. Ze hiel den dolveel van hun zuster en wilden het allerliefst met haar samen blijven wonen. „Je bent voor ons als een moeder en een vrouw tegelijk”, zeiden ze. „Je zorgt voor ons in elk opzicht zoo uitstekend, als We maar wenschen kunnen. Waarom zullen we naar andere dingen verlangen? We moeten de werken hier de hoogte in brengen en moeten minstens tien, vijftien jaien hard werken, eer we zullen bereiken, wat we ons hebben voorgesteld Dan kunnen we er misschien eens aan gaan denken.” meld jaar hier zijn intrede, waarbij hg tot tekst had gekozen: 2 Cor. 4 vers 6 „Want God, dio gezegd heeft dat 't licht uit de duis ternis zou schijnen, is degene die in onze harten geschenen heeft, om te geven verlich ting der kennis van de héerlijkheid Gods in ’t aangezicht van Jezus Christus”. Den 20en Oct. 1900 herdacht de overledene zijn 40-jarige ambtsbediening, bij welke gele genheid hij benoemd werd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Op den 18 November 1906 vierde Dr. Nie- megor zgn 40 -jarig jubileum als prödikarit in deze gemeente. Vele zijner gemeentenaren zul len zielj zgn indrukwekkende rede herinneren, welke weder werd uitgesproken naar aanloi- ling van 2 Cor. 4 vers 6. 1 Juli 1907 ontving Dr. Njemeijer op zgn verzoek emeritaat. Daags te voren had hij zijn afscheidspredikatis, naar aanleiding van Maf t. 6 vers 21, voor een stampvolle kerk ge houden. t Daarmee was zgn loopbaan als werkend predikant afgesloten. Als stoer strijder voor zijn beginsel en overtuiging de vrgzinnig gods dienstige., heeft zijn loopbaan hem niet immer largs effen paden »gevoerd, maar naast het respect van vele zijner tegenstanders heeft hij de volle sympathie en stëun gehad van zijne gemeente, dje haar opkomst en voel van haar bloei aan. hem had te danken. Dr. N. werd geboren den 26en Juli 1836 en zou alzoo op gomelden’ datum den-80-jari- gep leeftijd hebben bereikt. de nieuwe Staten isr 9 links, 32 rechts.. Geen verkiezingen in 1917? Het H b I. vernam, dat onder de politieke partijen het voornemen bestaat, het daarheen te leiden, dat er in 1917, voor zooveel het van die partijem afhangt, feitelijk geen periodieke Kamerverkiezingen zullen worden gehouden, omdat er dan toch, althans wanneer de Grond wetsherziening haar beslag krijgt, verkiezin gen moeten volgen na de ontbinding. Met het oog daarop zou men, om dubbele moeite en kosten te sparen, bij de periodieke verkiezin gen elkanders candidaten niet willen bestrij den. De ónderhandelingen tusschen de partij besturen zouden reeds 'gaande zijn. Maxinium-prijzen voor groenten vroege aardappelen. De minister van. Landbouw heeft van 29. Juni af de volgende' maximum-prijzen vast gesteld voor den kleinhandel (afgehaald aan den winkel of bij'straatverkoop door venters) voor enkele groentensoorten en /vóór vroege aardappelen: Bloemkool: le soort-12 cent, 2e s,oort 8 cent en zgn. uitschot 4 cent. Bosjes peen: le soort 6 cent en 2e soort 4 Peulen: per K.G. ber K.G. Joris Tromp SNEEK.. j 11 I?’ 1 II en on na rré tje Ine zv ird Mn nte m- be. ha ag. j- Dr. Meindert Niemeijer. f NIEUWE SNEEKER COURANT Aigcmiene Fryske Rie. I pe FIRMA

Sneeker Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1